Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Стратегія черепах: класична система трендової торгівлі

Останнє оновлення: Вівторок, 09 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Стратегія черепах

Стратегія черепах - це відомий експеримент в історії трейдингу, який ми розглянемо в сьогоднішній статті.

У 1980-х роках відомий трейдер Річард Денніс, який зробив собі ім'я і статки, торгуючи на різних ринках, уклав парі. Він посперечався зі своїм другом Вільямом Екхардтом, що з будь-якої людини можна зробити трейдера і навчити торгувати, аналогічно тому, як вирощують маленьких черепах, яких він бачив в Азії.

На той час Річард Денніс був відомим трейдером, який домігся значного фінансового успіху, почавши з менш ніж 5000 доларів і перетворивши його на більш ніж 100 мільйонів доларів. Партнер Денніса, Вільям Екхардт, вважав, що успіх Денніса можливий тільки тому, що Денніс володів унікальним даром. Денніс не погодився. Денніс засновував свою торгівлю на певному наборі правил. Він думав, що будь-хто, хто вивчить його правила і буде слідувати їм, зможе стати успішним трейдером.

Денніс і Екхардт експериментували, щоб побачити, чи є торгівля вродженою навичкою, чи її можна навчити. Тому вони провели серію інтерв'ю, щоб знайти відповідних людей.

Для участі в програмі було відібрано кілька щасливих кандидатів - вони були відомі як трейдери черепахи. Потім Річард Денніс дав торговцям-черепахам фіксований набір торгових правил для торгівлі на ринках. Результат? Це було приголомшливо! Кілька трейдерів черепах отримали тризначний прибуток протягом кількох коротких років, а деякі навіть відкрили свої власні хедж-фонди.

Ясно, що стратегія черепах добре працювала в 1980-х роках. Але чи працює вона і сьогодні? Спробуємо розібратися в цьому в сьогоднішній статті.

Хто такі черепахи?

"Черепахи", як стали називати студентів, отримали власні гроші Денніса, і їм надали низку правил, що стосуються повноцінної торговельної системи, певні розміри позиції, входи, стопи, точки входу і виходу. Мета полягала в тому, щоб надати повністю механічний підхід, який, хоча він не буде успішним у 100% випадків, надасть набір правил, що усувають емоції і судження, залишаючи трейдерам тільки правила і нічого більше.

Денніс стверджував, що він може опублікувати свої правила в національній газеті, і лише деякі люди будуть їх використовувати. Він вважав, що більшість трейдерів не зможуть бути дисциплінованими, вважаючи за краще імпровізувати, коли їм хочеться, у такий спосіб відхиляючись від правил і знижуючи ефективність торгової системи.Трейдер Річард Денніс

Денніс знайшов своїх черепах, розмістивши оголошення в The Wall Street Journal:Оголошення в The Wall Street Journal

З тисяч тих, хто подав заявку, Денніс вибрав тільки чотирнадцять для участі у своїй групі.

Денніс так і не пояснив, як він вибирав своїх черепах із тисяч тих, хто подав заявку. Ми знаємо, що набір правильних або помилкових запитань був однією з частин процесу перевірки.

Експеримент з черепахами часто порівнюють з вибором випадкової людини з вулиці, наданням їй двотижневого навчання, а потім відправкою на ринок, щоб вона могла стати мільйонером. Хоча черепахи не були успішними і добре відомими трейдерами, вони знали, хто такий Річард Денніс, хотіли тренуватися з ним, знали достатньо про торгівлю, щоб дати відповіді на його запитання, і, скоріш за все, вже мали ті самі торговельні переконання, що й Денніс.

Це не означає, що Денніс їх багато чому не навчив, просто, коли ми обговорюємо результати експерименту, корисно мати на увазі, що це не були люди, випадково взяті з вулиці.

Що дізналися черепахи?

Під час двотижневого навчання Денніс навчив черепах своїх правил і філософії торгівлі. Це навчання навчило черепах підходити до торгівлі за допомогою наукового методу, який став би філософською основою всього трейдингу. Науковий метод ґрунтується на числових даних, які можна спостерігати і вимірювати.

 • Визначте запитання.
 • Зберіть інформацію.
 • Сформуйте гіпотезу.
 • Розробіть експеримент для перевірки гіпотези.
 • Проведіть експеримент і зберіть дані.
 • Проаналізуйте дані свого експерименту.
 • Інтерпретуйте дані.

Якщо дані відповідають гіпотезі, ви приймаєте теорію і повідомляєте про результати. Якщо докази не відповідають гіпотезі, ви уточнюєте тезу і починаєте процес заново.

Денніс навчив своїх черепах покладатися на науковий метод, щоб мінімізувати психологічний вплив торгівлі, який міг змусити трейдерів робити помилки і втрачати значні суми грошей. У цьому відношенні Денніс випередив свій час. Це був 1983 рік, і Денніс втілив у життя деякі з основних концепцій "теорії перспектив", за яку Даніель Канеман отримав Нобелівську премію з економічних наук у 2002 році.

Концепції стратегії черепах

Крім використання наукового методу, Денніс також навчив черепах засвоїти деякі ключові концепції, які спекулянти використовували понад століття. Основними концепціями, яких навчав Денніс, були:

 • Не дозволяйте емоціям втручатися у вашу торгівлю.
 • Будьте послідовними та врівноваженими.
 • Судіть себе за результатом, а не за процесом.
 • Знайте, що ви збираєтеся робити, коли ринок поводиться не так, як ви очікуєте.
 • Час від часу може статися неможливе.
 • Знайте щодня, який ваш план і послідовно його дотримуйтеся.

Ви помітите, що всі ці основні концепції звучать добре, але не містять конкретних вказівок. Ось чому Денніс також поставив своїм черепахам п'ять запитань, які вони могли б використовувати, щоб підвищити точність своєї торгівлі.

Давайте подивимося на важливість кожного з цих питань і на те, як воно вплинуло на ухвалення рішення черепахою.

Який стан ринку?

Це означає, що за якою ціною і в якому напрямку ринок зараз торгується? Наприклад, якщо ціна акції IBM становить 125 доларів, яка зросла зі 100 доларів з більш високими максимумами та більш високими мінімумами, ця тенденція до підвищення є станом цього ринку. Хоча це може здатися занадто спрощеним для початку, метод Денніса вимагав уваги до реальної ситуації на ринку.

Яка волатильність ринку?

При інвестуванні волатильність визначається як "статистична міра розкиду прибутковості для даного цінного паперу або ринкового індексу". Це означає, що чим більше коливається ціна, тим вищий рівень волатильності. Як правило, чим вищий рівень волатильності, тим вищий ризик.

Коли Денніс, Екхардт і черепахи використовували термін "волатильність", вони мали на увазі певний вид волатильності, зокрема, наскільки ринок піднімається й опускається щодня. Наприклад, припустимо, що одна акція IBM торгувалася в середньому по 125 доларів, але з кожним днем ціна коливалася від 123 до 127 доларів. Вони використовували б термін "M" для опису щоденної волатильності ринку. Отже, вони сказали б, що M дорівнює чотирьом, для цього прикладу IBM.

Скільки у вас є грошей?

Ключовий компонент стратегії Денніса ґрунтувався на постійному знанні того, скільки грошей у вас є в наявності, оскільки його правила ґрунтувалися на розмірі рахунку на той момент. Отже, для реалізації правил необхідно точно знати, якою сумою ви готові ризикнути.

Яка ваша торгова стратегія?

Стратегія, яку вивчили черепахи, вимагала опори на певні правила і системи. Дотримання цієї стратегії означало вхід і вихід з ринку за заздалегідь встановленими цінами. Черепахи будуть засновувати кожне своє рішення на цих системах. Знання системи або торгової орієнтації передбачає тверде знання, коли ви будете купувати або продавати.

У чому полягає неприйняття ризику трейдером або клієнтом?

Будь-яка інвестиційна стратегія вимагає усвідомлення того, наскільки ризики прийнятні або неприйнятні, і Денніс не став винятком. Хоча кожна інвестиція пов'язана з певним рівнем ризику, вибір правильної суми був неймовірно важливим.

Що собою являє стратегія черепах?

Стратегія черепах - це відома стратегія слідування за трендом, що використовується трейдерами для того, щоб скористатися стійким імпульсом на ринку. Стратегія шукає пробої як вгору, так і вниз і використовується на безлічі фінансових ринків.

Ідея Денніса полягала в тому, щоб створити механічну стратегію, яка дає змогу трейдерам слідувати правилам і не покладатися на інтуїцію. Групу трейдерів-початківців навчали дотримуватися правил, а потім, у разі успіху, давали по 1 мільйону доларів на управління.

Торгівля на ринках

Черепахи торгували ф'ючерсними контрактами в пошуках високоліквідних ринків. Черепахи торгували товарами, валютою, металами, енергоносіями, облігаціями та S&P 500.

Визначення розміру позиції

Черепахи торгували з використанням алгоритму визначення розміру позиції, який нормалізував волатильність позиції в доларах, регулюючи розмір угоди залежно від волатильності на ринку. Ця система була спрямована на поліпшення диверсифікації за рахунок забезпечення того, щоб кожна позиція була однакового розміру на кожному ринку.

На більш ліквідних ринках буде продаватися менше контрактів, а на менш ліквідних ринках буде укладатися більше контрактів. Щоб виміряти волатильність ринку, система дивилася на 20-денну експоненціальну ковзну середню істинного діапазону.

Точки входу

Використовувалися дві різні системи для пошуку точки входу. Перша використовувала простий 20-денний пробій, який визначається як 20-денний максимум або мінімум, або 55-денний пробій. Черепахам було сказано переконатися, що вони приймають усі запропоновані сигнали, оскільки пропуск сигналу може призвести до упущення великого виграшу, що знизить загальний прибуток.

Стоп-лосси

Черепах вчили завжди використовувати стоп-лосси, щоб втрати не ставали занадто великими. Важливо відзначити, що вони визначили стоп-лосс перед тим, як увійти в позицію, і визначити свій ризик до того, як угоду було розміщено. Таким чином, вони уникли великих збитків за зразком відомого трейдера Ніка Лісона, який дозволив своїм збиткам вийти з-під контролю. На більш волатильних ринках використовували більш широкі стопи, щоб уникнути "вибивання" з угоди.

Вихід із угоди

Занадто ранній вихід з позиції може серйозно обмежити можливий виграш за цією угодою. Це поширена помилка систем слідування за трендом. Торгові системи, яких навчилися черепахи, припускали здійснення безлічі угод, тільки деякі з яких приносили великі виграші. Багато інших закривалися з невеликими втратами.

Правило виходу системи 1 визначалися 10-денним мінімумом для довгих позицій і 20-денним максимумом для коротких, тоді як система 2 використовувала 20-денний максимум або мінімум. Вони не використовували стоп-накази на вихід, а стежили за ціною в режимі реального часу.

Стратегія

Нарешті, черепах навчили деяким особливостям використання лімітних ордерів і тому, як працювати з ринками, що швидко рухаються, зокрема тому, як дочекатися періоду затишку перед розміщенням ордерів, замість того, щоб поспішати і намагатися отримати "найкращу" ціну. Їх також вчили купувати на найсильніших ринках і продавати на найслабших, щоб отримати вигоду з імпульсу.

Деякі зі студентів виявилися нездатними дотримуватися правил, зокрема, один був переконаний, що Денніс приховав інформацію. Насправді, погана успішність цього учня була спричинена нездатністю дотримуватися правил.

Система призначена для використання на трендових ринках, що може означати, що трейдер буде отримувати менше прибутку на ринках з обмеженим діапазоном, які рухаються боком протягом тривалого періоду. Перевіркою черепах була їхня здатність дотримуватися правил навіть у ці періоди неефективності.

Оскільки в жодного трейдера немає кришталевої кулі, неможливо дізнатися, коли тест 20-денного максимуму або мінімуму призведе до пробою. Трейдери повинні бути готові до збитків, і дійсно, одна з корисних форм психологічної підготовки - припустити, що кожна угода буде збитковою, що призведе до приємного здивування, коли зрештою вона виявиться прибутковою.Графік

Черепахи заробили 175 мільйонів доларів за п'ять років, і вам може бути цікаво, як скоро ви зможете почати реалізовувати стратегію цю стратегію у своєму портфелі. Не все так просто.

Стратегію черепах було реалізовано в 1980-х роках, майже сорок років тому. За останні сорок років ринок сильно змінився, і стратегія, яку використовували черепахи, може більше не працювати на сьогоднішньому ринку. Загалом, найпопулярніші торгові системи з особливими правилами та рекомендаціями зрештою перестають працювати, оскільки дедалі більше трейдерів починають їх використовувати.

Стратегія черепах та її правила

Стратегія черепах - це стратегія ф'ючерсного ринку наслідування тренду. Ось її правила торгівлі:

 • Вхід: купівля, коли ціна пробиває 20-денний максимум.
 • Стоп-лосс: 2 ATR від ціни входу.
 • Трейлінг-стоп-лосс: 10-денний мінімум.
 • Управління ризиками: 2% від вашого рахунку.

Ринки, які торгуються:

 • Облігації та відсоткові ставки: 30-річні казначейські облігації США, 10-річні казначейські облігації США, євродолари, 90-денні казначейські векселі США.
 • Товари: кава, какао, цукор, бавовна, золото, срібло, мідь.
 • Енергія: сира нафта, мазут, неетилований газ.
 • Валюти: швейцарський франк, німецька марка, британський фунт, французький франк, японська ієна, канадський долар.

Вихідні правила стратегії черепах трохи складніші, оскільки її використовують як на довгостроковому, так і на короткостроковому пробої ринку.

Інші параметри:

 • Вартість транзакції: 10 доларів за угоду.
 • Виконання: ринок відкритий.
 • Тестовий період: 2000 - 2019 рр.

Ось приклад торгового налаштування:Графік

Графік

Щоб запустити бектест, ми будемо торгувати тільки на короткостроковому пробої.

Результати торгівлі за стратегією черепах:

 • Кількість угод: 4322
 • Відсоток виграшів: 36.83%
 • Річна прибутковість: -0,38%
 • Максимальна просадка: -95,38%

А ось повна розбивка за останні 20 років:Розбивка за останні 20 років

Очевидно, ми можемо погодитися з тим, що стратегія черепаха не дуже добре працює за останні 20 років.

Стратегія черепах більше не працює?

Що ж, відповідь - так і ні.

Так, ви можете сказати, що оригінальні правила торгівлі черепах перестали працювати, враховуючи погані результати торгівлі, які ви щойно бачили.

Але давайте спочатку розберемося з принципами слідування за трендом:

 • Купуйте дорого і продавайте дорожче.
 • Ризикуйте часткою свого капіталу в кожній угоді.
 • Торгуйте на безлічі ринків з різних секторів.
 • Слідкуйте за своїм стоп-лоссом, щоб рухатися за трендом.

Тепер, якщо ви візьмете правила торгівлі черепахами і порівняєте їх з принципами слідування за трендом, ви помітите, що є кілька речей, які ми можемо поліпшити.

Наприклад, ви можете збільшити кількість ринків для торгівлі, знизити ризик на угоду і збільшити період пробою. Давайте змінимо наші попередні правила торгівлі черепахами і подивимося, чи зможемо ми щось виправити.

 • Вхід: купівля, коли ціна пробиває 200-денний максимум (раніше був 20-денний прорив).
 • Стоп-лосс: 2 ATR від ціни входу.
 • Трейлінг-стоп-лосс: 10-денний мінімум.
 • Управління ризиками: 1% від вашого рахунку (раніше було 2%).

І навпаки, для коротких угод.

Ринки, що торгуються:

 • Сільське господарство: кормова худоба, грубий рис, цукор, кава, соя, соєвий шрот, соєва олія, пшениця, кукурудза, пиломатеріали.
 • Облігації: 30-річні казначейські облігації, 5-річні казначейські облігації, Buxl, Bund, Bobl, BTP, Gilt, Canada Bond.
 • Валюти: EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD, NZD/USD, USD/MXN, USD/ZAR, USD/INR, USD/RUB, USD/CNH, USD/JPY.
 • Індекси: S&P 500, Nasdaq, Euro Stoxx, CAC 40, S&P / TSX 60, Nikkei, Hang Seng, China A50.
 • Несільськогосподарські товари: нафта марки Brent, бензин, топковий мазут, природний газ, золото, срібло, паладій, платина, мідь.

Результати змінених правил стратегії черепах:

 • Кількість угод: 2957
 • Відсоток виграшу: 40.95%
 • Річна прибутковість: 32,12%
 • Максимальна просадка: -41,51%

Ось приклад торгового налаштування:Графік

Графік

Ось повна розбивка за останні 20 років:Розбивка за останні 20 років

Як бачите, результати стрімко поліпшилися.

Ви можете подумати: "Як я можу дізнатися, чи не підганяєте ви результати?" Це гарне запитання.

Отже, давайте перевіримо надійність модифікованих правил торгівлі черепахами, використовуючи різні точки входу на пробій.

Ось результати торгівлі на 189-денному пробої:

 • Річна прибутковість: 31%
 • Максимальна просадка: 44,51%

Ось результати торгівлі на пробої 227 днів:

 • Річна прибутковість: 32,12%
 • Максимальна просадка: 41,51%

Ясно, що обидва варіанти входу на пробій, як і раніше, дають позитивне очікування.

Що нам дає стратегія черепах?

Експеримент з черепахами дає нам корисну інформацію про те, як стати успішним трейдером. Одна з ключових ідей полягає в тому, що торговельна система має вирішальне значення. Без чітко визначеного набору параметрів для входу, виходу, визначення розміру позиції і стоп-лоссів трейдер просто використовує свій інстинкт і емоції. У якийсь момент це призведе його до надмірної торгівлі та використання надмірно великого розміру позиції.

Другий урок - це психологія. Хоча Денніс не включив конкретний елемент психології, проблеми, з якими стикалися деякі учні під час дотримання правил, або їхнє бажання повозитися з правилами чи пропустити певні точки входу, показують, що люди зазнають найбільших труднощів із дотриманням набору правил, навіть коли система виявилася надзвичайно ефективною.

Ми багато говоримо про важливість торгової психології, тому що це життєво важлива навичка для трейдерів. Але це непросто. Експеримент з торгівлі черепахами захопливий, бо він показує, що набір правил життєво важливий, але не менш важливим є спосіб мислення, щоб слідувати цим правилам.

Низка невеликих збитків може бентежити, але ринок існує не для того, щоб виконувати наші бажання, і ми повинні розуміти, що багато абсолютно хороших угод будуть просто закриті через рухи ринку. По-справжньому успішний трейдер зможе пережити ці періоди низької продуктивності, і, правильно керуючи своїми втратами і співвідношенням ризику і прибутку, його виграші будуть більшими, ніж його втрати, що призведе до отримання прибутку протягом тривалого періоду часу.

Особисто я вважаю, що експеримент із "черепахами" - це захопливий погляд на силу емоцій під час ухвалення торгових рішень. Навіть з чітким набором правил, багато черепах все ще не могли слідувати правилам. У трейдингу людська природа і наші інтереси часто суперечать один одному. Яку б торгову систему ви не використовували, вам необхідно мати раціональну, продуману основу для кожного торгового рішення, яке ви приймаєте, і послідовно дотримуватися всіх правил.

3 важливі уроки, які ви можете винести зі стратегії торгівлі черепах

Судячи з даних, які ви бачили, оригінальні правила торгівлі черепахами більше не працюють. Однак принципи, що лежать в основі цієї стратегії, як і раніше актуальні.

Зрозуміти концепцію вашої торгової стратегії

Ви маєте розуміти логіку і концепцію своєї торговельної стратегії, тому що це те, що рухає вашою торговельною стратегією І якщо ви розумієте концепцію, що лежить в основі цього, ви можете розробити кілька торговельних стратегій на її основі і диверсифікувати свій ризик. Але, не розуміючи цього, ви відмовитеся від торгової стратегії, коли настане просадка, і ви не будете знати, як її виправити.

Керуйте своїм ризиком

У вас може бути прибуткова торгова стратегія, але без належного управління ризиками ви все одно втратите свій торговий рахунок.

Раніше модифікована стратегія торгівлі черепахами давала річний дохід 32,12% і максимальне просідання 41,51% з ризиком 1% на угоду. А що, якби ми збільшили ризик до 4%? Що ж, ви отримаєте річну прибутковість 75,84% і максимальне просідання 96,82%. Іншими словами, ми б усе втратили, бо майже неможливо відновитися після 96% просідання.

Торгова стратегія марна без належного управління ризиками.

Адаптуйтеся до мінливих ринкових умов

Умови на ринку змінюються. Це означає, що торгова стратегія не працюватиме постійно і буде проходити період просідання. Однак бувають випадки, коли торгова стратегія взагалі перестає працювати (наприклад, торгова стратегія з черепахою). І що тепер?

Ось що ви можете зробити:

 1. З'ясуйте, наскільки ефективною є ваша торгова концепція або торгова стратегія. Тому що, якщо це торгова стратегія, ви можете її налаштувати і поліпшити.
 2. Якщо концепція перестала працювати, заощаджуйте свій час і перейдіть до іншої концепції торгівлі.
 3. Розробляйте торгові стратегії на основі нової концепції, яку ви дізналися.

Читайте також - Помилки трейдера, які заважають вашому успіху.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити