Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Психологія трейдингу - практичні поради та рекомендації

Останнє оновлення: П'ятниця, 12 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Психологія трейдингу

Ви напевно чули пораду: скорочуйте втрати і давайте прибутку зростати. Але коли приходить час, ви робите прямо протилежне! Чому? Через вашу психологію. Коли ви повинні урізати свої втрати, ви починаєте сподіватися і чекати, що ринок розвернеться. Коли потрібно дати прибутку зростати, ви виходите з угоди, боячись, що ціна може розвернутися. І це тільки верхівка айсберга. Психологія трейдингу допоможе вам вирішити ці проблеми. У цій статті редакція сайту ITstatti.in.ua підготувала 6 практичних порад, які допоможуть вам впоратися з розумом і грошима.

Звичайно, всі поради можна звести до одного твердження - ви повинні стати дисциплінованим трейдером. Але як конкретно це можна зробити?

Знайдіть роботу

Знайдіть роботу

Так, це звучить дивно. Але маючи постійну роботу, ви автоматично покращите свій трейдинг. Тому що робота позбавить вас від необхідності заробляти гроші тільки з трейдингу і допоможе вам стати більш прибутковим у торгівлі.

Якщо трейдинг є вашим єдиним джерелом доходу, ви ставите себе в невигідний психологічний стан через гостру необхідність заробляти гроші щомісяця. Це призводить до того, що ви ухвалюєте погані торгові рішення на кшталт збільшення розміру стоп-лосс, усереднення або торгівлі великими лотами.

Тому більшість професійних трейдерів не покладаються на трейдинг як єдине джерело доходу. Часто вони додатково ведуть навчальні курси, сайти або блоги. Вони роблять це не тому, що не заробляють гроші з ринку, а тому що маючи додаткове джерело доходу, відчувають себе фінансово незалежними.

Тому на самому початку вашої кар'єри трейдера, поки у вас немає достатньо знань, щоб навчати інших, вести свій блог або YouTube-канал з трейдингу, не залишайте свою постійну роботу або знайдіть роботу, якщо у вас її немає. Це дасть вам змогу без хвилювань і проблем зосередитися на трейдингу у вільний час, не турбуючись про те, чи зможете ви оплатити рахунки цього місяця і купити їжу.

Також додаткове джерело доходу допоможе вам постійно інвестувати гроші в трейдинг. Середня прибутковість на фінансових ринках становить 20% на рік. Значить, якщо на вашому торговому рахунку 1000$, через рік ви зможете заробити 1200$. Тому без поповнення торгового рахунку, вам буде складно стабільно заробляти на форекс без надмірного збільшення ризиків. Вкладаючи вільні гроші в трейдинг, ви зможете заробляти більше.

Тестуйте свою стратегію

Тестуйте свою стратегію

Одна з найважливіших складових у психології трейдингу - це впевненість у своїй торговій стратегії. Якщо ви не впевнені у своїй стратегії, як тоді ви зможете торгувати в періоди просадок, коли не кожна угода буде прибутковою? Тоді ви кинете свою стратегію і будете шукати нову? А потім цикл повториться? Це не вихід. Вам потрібно знайти відповідну для себе торгову стратегію і постійно її вдосконалювати.

Тестуйте свою стратегію, щоб переконатися в тому, що вона працює. Якщо торгова стратегія добре показує себе в минулому, вона повинна добре себе показати і в майбутньому.

Для цієї мети можна використовувати ручний метод, коли ви відмотуєте графіки назад і шукайте відповідні торгові ситуації на ринку, щоб перевірити роботу своєї стратегії. Переваги цього методу в тому, що вам не потрібні спеціальні навички, і ви практикуєтесь у розумінні ринку за прайс екшен. З мінусів: результати можуть бути не зовсім точними через суб'єктивність, а також буде непросто прорахувати всі можливі ризики.

Але якщо вам подобається вручну тестувати стратегії за графіками, ось правильна послідовність дій для цього:

  • Точно уявляйте торговий сетап, який ви шукайте.
  • Відмотуйте графік назад якомога далі. Наприклад, на денному таймфреймі можна відмотати графік на кілька років.
  • Спробуйте поступово просувати графік на одну свічку вперед і передбачати подальший рух ринку.
  • Завжди ведіть торговий журнал і записуйте в нього всі свої угоди. Це допоможе зібрати необхідну статистику за вашою стратегією.

Автоматизований тестинг використовує мову програмування або спеціальні програми. Тож ви зможете швидко протестувати будь-яку стратегію й одразу дізнатися про можливі її ризики. Проте для цього вам знадобляться спеціальні знання, і не завжди стратегія, яка чудово показує себе в минулому, покаже також себе і в майбутньому.

Психологія в трейдингу - оцінюйте себе

Як часто ви розчаровувалися у своїй торговельній стратегії після низки невдалих угод? Але ви ніколи не повинні піддаватися емоціям і відчаю. Подумайте, якщо ви постійно будете змінювати одну стратегію на іншу, як ви зможете стабільно заробляти за такої мінливості?

Тому ми придумали спеціальну систему оцінки торгівлі, щоб згодом ви могли неупереджено проаналізувати результати свого трейдингу:

  • Для початку вам потрібен торговий план, у якому будуть прописані ваші точки входу, місця для постановки стопів, рівні взяття прибутку і ризик-менеджмент.
  • Якщо у своїй угоді ви все зробили за планом, поставте собі одну зірочку як рейтинг.
  • Якщо ви діяли не за планом, відніміть дві зірочки від свого рейтингу.
  • Вашою метою буде досягти 100 зірочок.

Цей метод допоможе вам дотримуватися свого торгового плану, адекватно себе оцінювати і залишатися дисциплінованим.

Будьте багатими

Будьте багатими

Сувора правда полягає в тому, що мало хто заробляє гроші в трейдингу. Ви маєте справу з можливостями, але у вас немає жодних гарантій. У вас будуть як збиткові, так і прибуткові місяці. Тому ви повинні бути готові до періодів просідання, коли у вас не буде можливості весь час знімати гроші з торгового рахунку.

Тому не варто витрачати всі гроші, які ви заробляєте. Прагніть до багатства, але не поводьтеся як багата людина! Інакше психологія зіграє з вами злий жарт і вам доведеться думати про гроші, а не про сам трейдинг. А це вже неприпустимо. Не забувайте про баланс. Комфортний психологічний стан найважливіший.

Метод Зулусів

Метод Зулусів

Сьогодні виходять важливі економічні новини! Це ми чуємо щодня. А потім нам скидають збиткову угоду для аналізу з коментарем: на графіку GBP/USD з'явився бичачий Пін-Бар на сильному рівні підтримки, але, подивившись на економічний календар, я помітив, що сьогодні виходять важливі новини по GBP, фундаментальні аналітики кажуть, що новини будуть негативними, тому я уклав угоду на продаж.

З коментаря можна зрозуміти, що людина торгує за двома типами аналізу ринку, які виключають один одного, а це значить, що ймовірність прийняття правильного рішення дорівнює 50%, можна просто підкинути монетку, навіть думати не доведеться.

Вважаємо, що немає сенсу пояснювати проблему таких трейдерів - і так все зрозуміло.

А там мене вчили робити ось так

Ось ще один коментар до угоди: на графіку валютної пари AUD/USD утворився Ведмежий Пін-Бар на сильному рівні опору, вхід здійснювали після пробою ціною мінімуму цього Піна, співвідношення ризику й прибутку встановили 1:2, мету не досягли, отримано збиток.

Тут варто зазначити, що трейдер керувався двома методами торгівлі, які оптимізовані під різні ситуації. Ми маємо на увазі те, що під час входу на пробій мінімуму Піна стоп буде набагато більшим, ми увійдемо за гіршою ціною, а ринку доведеться пройти більшу відстань. У цій ситуації було б розумніше виставляти співвідношення 1:1,5. Ми ж вчимо входити від корекції Піна, це зменшує наш ризик, дає можливість входу за кращою ціною, а також ми можемо встановити краще співвідношення прибутку і збитку.

Але коли хтось починає торгувати відразу за двома методами, то ймовірність позитивного результату помітно зменшується.

Ми розуміємо, що вам хочеться вірити в те, що курси, за які ви заплатили 1000$, несуть хоч якусь корисну інформацію, але не варто через це змішувати два підходи, а то втратите ще більше.

Сподіваюся, що перші два пункти ви для себе засвоїли і більше не будете поєднувати несумісне. Рухаємося далі.

Що таке метод Зулусів?

Який метод Зулусів?

Перша картина, яка виникає в голові після прочитання заголовка, - це купа голих індіанців, які стрибають навколо багаття, але тут у нас закладено інший сенс.

Дуже давно, років 6 тому, ми читали книжку якогось трейдера (розумію, надто багато невизначеності), який стверджував, що спекулянтам бракує концентрації на обраній ТС і наводив як приклад свою дружину, ось короткий переказ.

Одного разу моя дружина прочитала книгу про плем'я Зулусів, після цього вона підійшла до мене і розповіла один цікавий факт про них, мені було цікаво, але я задумався про зовсім інше. А що якби вона прочитала б усю літературу, присвячену цьому племені, а пізніше поїхала до них і сама почала розбиратися в їхній культурі, тоді б вона стала професіоналом у цій сфері та змогла б брати участь у різних наукових програмах, бо ж вона буде знати більше за всіх про це плем'я.

Так і з торгівлею, якщо ви почнете розпорошувати свою увагу на сторонні ТС, то ви нічого не доб'єтеся, у кращому разі будете стояти на місці і радіти тому, що просто не зливаєте. Але якщо ви зможете зосередитися на якомусь конкретному вченні, то зможете постійно рухатися в правильному напрямку. Приблизно це має виглядати так.Схема

Це можна уявити як невеличкий квест, де вашим ворогом є недостовірна і несумісна з вашим методом інформація, будьте впевнені, вона спробує будь-яким способом проникнути до вас у голову і все зіпсувати. Необхідно вибудовувати сильну оборону і йти до кінця.

Як правильно впроваджувати нові знання у свій торговий метод?

Уявіть таку картину: ви будуєте будинок із міцного матеріалу, який був перевірений століттями, пройшов усі лабораторні випробування, загартовувався, як сталь тощо. Але раптом у вас залишається мало коштів, і з'являється необхідність замінити свою супер-пупер цеглу дешевим, але якісним аналогом. Ви починаєте свої пошуки, несподівано натрапляєте на будівельні матеріали від фірми "ХЗ inc.", що ви зробите?

Сумніваємося, що купівля подібних блоків буде першою вашою дією. Найімовірніше, ви почнете шукати відгуки про нього, потім віддасте їх на перевірку якості, затягаєте цей блок по всіляких тестах, можливо, навіть вистрілите в нього з СВД, адже вам не хочеться добудовувати своє майбутнє житло з неякісного матеріалу, тим паче, що ви вже вклали величезні кошти в будівництво 3/4 будинку з надміцних плит, цегли чи ще чогось.

Ваш торговий метод - це будинок, якщо ви починаєте будувати його з усього підряд, то ми сумніваємося, що він простоїть досить довго. Впроваджувати нові знання необхідно після того, як ви переконаєтеся в їхній якості та надійності, перевірите їх на історії різних валютних пар, підлаштуєте під себе. Якщо цього не буде зроблено, то наслідки вас дуже засмутять, можливо, настільки сильно, що вам більше не захочеться будувати будинок для себе і своєї сім'ї.

Якщо ви хочете стабільності, то необхідно приділяти достатньо уваги чомусь конкретному, а не розпорошувати її на все підряд. І запам'ятайте "Ланцюг міцний настільки, наскільки міцна його найслабша ланка".

Вчіться думати як професійні трейдери

Вчіться думати як професійні трейдери

Професійний трейдер має просту думку про валютні та фондові ринки, в той час як трейдери-початківці люблять все ускладнювати і приписувати йому неймовірні події. Іноді їхня думка настільки незвичайна, що за нею можна писати фантастичні книги.

Для того щоб почати думати як професійний трейдер, необхідно прибрати все сміття з графіків. Усі трейдери-початківці полюбляють засипати свої графіки різноманітними індикаторами чи торговими роботами, але все це є абсолютно непотрібним мотлохом, що лише загороджує вигляд. Така кількість комп'ютеризованих методів призведе до переаналізу ринку, а отже до його неправильного розуміння.

Не ускладнюйте торгівлю, вона простіша, ніж здається. Звісно, заробляти на ринку не легка справа, але за достатньої працьовитості та терпіння, вона швидко освоюється. Немає жодної потреби в тому, щоб постійно відслідковувати й аналізувати новини, хоча ці фактори мають великий вплив на рух ціни. Набагато легше вивчити теорію Прайс Екшен, ніж витратити роки на вивчення впливу певних новин на ринок.

Більшість успішних трейдерів торгують за дуже простими технічними стратегіями і їх не хвилює вихід якихось новин, тому що вони знають, що будь-яка глобальна новина буде відображена на графіку валютної пари як його складова. Якщо ви хочете думати як професійний трейдер, приділяйте більше уваги тому, що ціна говорить вам за допомогою японських свічок і технічного аналізу, а не за допомогою економічних зведень.

Правда полягає в тому, що майже всі трейдери-початківці роблять більше психологічних помилок, ніж тих, що стосуються його стратегії.

Як впливають емоції: вхід великим лотом, спроби відігратися, неправильне тлумачення поточної ситуації, байдужість до результату.

Як ви можете зрозуміти, це веде до неминучої загибелі кар'єри трейдера. Емоції будуть тягнути вас на дно доти, доки ви не навчитеся їх контролювати. Постарайтеся взяти над ними верх.

Усі поради з цієї статті будуть марними, якщо ви не станете їх дотримуватися. А для того, щоб почати дотримуватися їх, вам знадобиться щось на кшталт "клею", такого, що триматиме кожен механізм і пункт поруч. Такий "клей" створюється з двох інгредієнтів: торговий план і торговий журнал.

Використовуючи ці два потужні інструменти, ви зможете миттєво поліпшити свою торгівлю і це не просто слова. Іноді після третьої години торгівлі, голова і очі трейдера стають затуманеними, він починає укладати такі угоди, які б вранці здалися йому повним абсурдом. Тому ведучи торговий журнал, ви зможете виявити ті моменти, коли ваша торгівля стає необґрунтованою, а входи безглуздими. Видаливши ці елементи зі своєї торгівлі, ви зможете швидше нарощувати суму вашого депозиту.

Виявляється, що у трейдера має бути план торгової рутини, який допоможе уникнути йому переаналізу ринку. Але що таке торгова рутина?

Звичайними словами, це те, що ви будете робити кожного торгового дня. Наприклад, аналізувати свій торговий журнал, вивчати нове про ринок, укладати певну кількість угод тощо. Простими словами, почніть працювати як певний алгоритм, який не робить помилок, а робить все за системою.

Як ви зрозуміли, трейдер повинен зробити все максимально передбачуваним і легким, тільки тоді він зможе стати успішним.

Як залишатися спокійним?

Гарний трейдинг передбачає дотримання торгового плану і грамотне управління ризиками в кожній угоді. У вас будуть траплятися прибутки і збитки, але якщо у вас є статистична перевага на ринку, з часом ви будете заробляти гроші.

Коли ви не думаєте про трейдинг, не читаєте про нього, а займаєтеся ним у реальному часі і відкриваєте нові угоди, вам доведеться зіткнутися зі своїми емоціями. З кожним тиком руху ціни емоції будуть посилюватися.

Ви будете боятися, що ринок розвернеться і піде проти вас, що ваш стоп-лосс буде зачеплений, і поспішайте забрати невеликий прибуток. З боку це виглядає нерозумно, чи не так?

Тому щоразу в реальній торгівлі запитуйте себе: чи дотримуєтеся ви торговельного плану, чи залишаєтеся спокійними, чи контролюєте ви себе і свої емоції? Якщо відповідь ні, негайно припиніть торгівлю. Якщо відповідь так, тоді перестаньте постійно дивитися на графіки і дайте можливість ціні досягти вашого стоп-лосс або тейк-профіту. Це просто, але це працює. Цей метод відволікає вас від ваших емоцій і дає змогу вам суворо дотримуватися торгового плану.

Як подолати психологічну напругу?

Як подолати психологічну напругу?

Якщо вам потрібно забезпечувати сім'ю, не варто займатися трейдингом цілий день. Психологічний тиск буде занадто великим, і це зашкодить вашій торговій ефективності. Проте якщо ви всерйоз налаштовані присвятити себе цілком торгівлі, тоді зберіть достатню кількість грошей, які покриють 12 місяців ваших витрат на проживання, перш ніж почати торгувати на фінансових ринках. Також буде ідеально, якщо у вас буде додаткове джерело доходу, можливо, робота на неповний графік. Зрештою, ви можете паралельно навчати інших трейдерів і заробляти на цьому.

Читайте також - Алготрейдинг і торгові радники: їхні плюси та мінуси.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити