Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Безкоштовний курс з трейдингу «Для Новачка»

Останнє оновлення: Понеділок, 08 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Безкоштовний курс з трейдингу

Курс призначений для тих, хто хоче освоїти криптовалютний трейдинг.

Освоїти - це означає отримати знання, необхідні для того, щоб стабільно заробляти на криптовалютному ринку. Стабільно заробляти - це означає забирати гроші з ринку, а не носити їх на ринок. Ви отримаєте знання, які необхідні для отримання такого результату.

Ті, хто успішно пройшов курс, будуть знати:

 • Чим і як можна торгувати на криптобіржі, які бувають види криптотрейдингу, плюси і мінуси кожного з видів.
 • Як вибрати біржу? Найкращі біржі для кожного з напрямків трейдингу, отримайте огляди та відеоінструкції щодо цих бірж.
 • Як зрозуміти, куди рухається ринок і в якій стадії зараз він перебуває.
 • Як скласти торговий план і дотримуватися його.
 • Як ефективно управляти капіталом.

Ви навчитеся:

 • Торгувати Біткоїном та Ефіром до долара. Торгувати альткоїнами до долара;
 • Торгувати альткоїнами до Біткоїна;
 • Торгувати на падаючому ринку;
 • Контролювати свої емоції та протистояти інформаційним маніпуляціям.

Ці знання і навички можна негайно використовувати для заробітку в самостійній торгівлі.

Урок №1 - Вводна частина

ЗМІСТ УРОКУ:

 • Криптотрейдинг та його види.
 • Спотова торгівля, маржинальна торгівля, деривативи. Плюси і мінуси кожного напрямку.
 • Біржі криптовалют - найкращий вибір для кожного напрямку.
 • Огляди біржі Binance. Маржинальна торгівля, спотова торгівля, деривативи. 

МЕТА УРОКУ:

Розібратися, які бувають види криптовалютного трейдингу, плюси і мінуси кожного виду, сфера застосування кожного з цих видів. Вибір біржі для кожного з напрямків.

Криптотрейдинг - це торгівля криптовалютами з метою отримання прибутку.

У чому відмінність від інвестування, адже інвестори теж купують криптоактиви і теж планують отримати прибуток?

Сказати, що відмінність тільки в термінах утримання позицій, було б неправильно, трейдинг теж буває в довгу. 

Ключові відмінності трейдингу від інвестицій в наступному:

 1. Трейдери використовують короткі позиції;
 2. Трейдери використовують кредитне плече;
 3. Трейдери використовують похідні інструменти (криптодеривативи).

Інвестори просто купують криптоактиви, щоб продати їх дорожче, тобто заробляють у разі зростання активів.

Ким краще бути - трейдером чи інвестором?

Відповідь на це питання буде пізніше, поки розберемося, у чому між ними різниця за ризиком і прибутковістю.

Трейдери заробляють на волатильності (русі ціни активів у будь-який бік), використовуючи для цього великий набір інструментів. Вони заробляють (або втрачають) і на зростаючому, і на падаючому ринку, і в тренді, і у флеті.

Перевага трейдингу - у прибутковості. Зауважу - прибутковість ПОТЕНЦІЙНА, яку можна отримати, приймаючи правильні рішення.

Але за все треба платити - ризики втрат у трейдингу теж високі. При використанні кредитного плеча можна швидко втратити всі свої гроші.

Перевага інвестора - у безпеці.

Втратити всі гроші інвестор може тільки в разі впливу неринкових чинників (крах біржі, скам придбаних активів), але й ці ризики знижуються через правильний вибір і диверсифікацію бірж та активів.

Висновок - трейдинг потенційно більш прибутковий, інвестиції безпечніші.

Тому кожен трейдер повинен мати інвестиційну частину портфеля, яка в разі втрат у трейдингу допоможе не залишитися поза ринком і почати спочатку.

Якщо у вас ще немає інвестиційної частини портфеля, заведіть її, купивши Біткоїн, Ефір і BNB. Ці кошти не повинні брати участь у трейдингу або перебувати на біржах і сторонніх сервісах. Вони мають бути на апаратному гаманці або холодному зберіганні.

Пам'ятайте - ваш Біткоїн (або інша крипта) - це та крипта, приватні ключі до якої під вашим винятковим контролем.

Повернімося до трейдингу. Залежно від активу, яким ведеться торгівля, і використовуваних інструментів, можна виділити наступні види трейдингу:

Трейдинг на спот-ринку

Трейдинг на спотовому ринку - це купівля і продаж реальних монет за фіат або стейблкоїни без використання кредитного плеча або коротких позицій.

За умови правильного вибору активів ризик мінімальний. Ви можете купити криптоактиви, які впадуть у ціні, але вони однаково залишаються на вашому рахунку, і отримати збиток на конкретну суму ви можете тільки тоді, коли самі вирішите його зафіксувати.

Приклад:

Ви купили 1 Біткоїн по 20000 за USDT. 20000 USDT списалися з вашого біржового рахунку, а 1 БТС зарахувався. Навіть якщо через тиждень Біткоїн впав до 18000, все одно на вашому рахунку 1 ВТС.

Ви можете вивести його з біржі і розмістити на своєму гаманці, а продати тоді, коли ціна вас влаштовуватиме. Збиток у доларах ви отримаєте тільки тоді, коли вирішите продати свій 1ВТС дешевше, ніж купили.

Переваги трейдингу на спотовому ринку:

 • Ви отримуєте реальні криптоактиви, які можна вивести на свій гаманець і повністю контролювати.
 • Ви можете фіксувати збиток тільки тоді, коли самі вирішите це зробити.
 • При правильному виборі активів ви не можете втратити всі свої гроші.

Як зробити спот-трейдинг максимально безпечним?

Правильний вибір криптоактивів передбачає, що ви торгуватимете монетами не нижче ТОП-30 за капіталізацією. Тому що чим нижча капіталізація монети, тим більший вплив неринкових чинників (пампи і дампи, скам, злом, технічні проблеми). Та й просто відсутність ліквідності може різко зменшити ваші шанси на заробіток на спот-трейдингу.

Також важливий і правильний вибір біржі. Ідеальне рішення для спотового ринку - біржа Binance. Величезна ліквідність, гарний підбір інструментів (усі монети, що заслуговують на увагу, там є), надійність, можливість роботи з фіатом, харизматичний лідер і хороша репутація на ринку - як на мене, для споту це найкращий вибір. При цьому там є інструменти і для інших видів трейдингу.

Недоліки трейдингу на спот-ринку

До недоліків спот-трейдингу можна зарахувати хіба що необхідність досить великого депозиту для отримання відчутного доходу, а також складність роботи на низхідному ринку.

Якщо торгувати тільки топовими монетами (ТОП-30), то на зростаючому або флетовому ринку можна заробляти близько 10% на місяць. На ринку, що падає, ситуація гірша, потрібно бути готовим або періодично зазнавати збитків, або заморозити свої активи на кілька місяців.

Маржинальна торгівля

Маржинальна торгівля - це торгівля з використанням кредитного плеча, що передбачає придбання криптоактивів на більшу суму, ніж є у вас на депозиті.

Переваги маржинальної торгівлі:

 • Можливість отримати вищий дохід, ніж під час спот-трейдингу, на ту саму суму депозиту.
 • Можливість відкривати короткі позиції.

Недоліки маржинальної торгівлі:

 • Високі ризики, можливість повної втрати коштів. Це зворотний бік високої прибутковості.
 • Неможливість вивести активи до закриття позиції.
 • Зацікавленість біржі в ліквідації вашої позиції (хоч вони це і не говорять, але цей факт випливає з економічної моделі маржинального трейдингу). По суті, біржа грає з вами, але гра ведеться за правилами біржі і вона ж стежить за дотриманням цих правил. Небезпечне поєднання.
 • Необхідність платити за надану маржу, незалежно від результатів торгівлі.

Якщо ви торгуєте прибутково, то користуєтеся перевагами маржинальної торгівлі. Якщо отримуєте збиток, то повною мірою відчуєте на собі всі її недоліки.

Отже, використовувати цей вид трейдингу треба тоді, коли вже маєте досвід прибуткової торгівлі на споті.

Криптодеривативи (похідні інструменти на крипту)

Інструмент, схожий на маржинальну торгівлю, але без купівлі реальних активів. Замість Біткоїна, Ефіру або Лайткоїна ви купуєте або продаєте ф'ючерси на ці активи.

Якщо під час маржинальної торгівлі ви отримуєте від біржі кредит на купівлю або продаж криптоактивів, то тут вносите заставу, яка надає вам право купувати і продавати деривативи на крипту.

Недоліки і переваги такі ж, як і при маржинальній торгівлі. Але додаються додаткові особливості.

Особливості торгівлі криптодеривативами

Деякі ф'ючерси є строковими, і в певну дату закриваються. Ціна ф'ючерсу може відрізнятися від ціни базового активу в будь-який бік.

Криптодеривативи набирають все більшої популярності, і все більше впливають на спотовий ринок. Для ціни біткоїна це, скоріше, негативно, оскільки можна маніпулювати ринком, взагалі не маючи біткоїна. І цією можливістю широко користуються. Але вплинути на ситуацію ми не можемо, тому залишається на цьому заробляти.

Крім ф'ючерсів, є ще й опціони. Це корисний інструмент, що дає змогу замінити продаж біткоїна купівлею опціону, який страхує від падіння активу.

І маржинальна торгівля, і торгівля криптодеривативами, як один з видів маржинальної торгівлі, - інструмент досить високого ризику для досвідчених трейдерів. Втратити гроші, частково або повністю, з цими інструментами дуже легко.

Високі ризики - головний недолік маржинальних інструментів. Другий ризик - бізнес-модель, за якої злив клієнта часто є прибутком біржі. І навпаки, його прибуток є збитком для біржі, що надає плече. Чому так виходить - розповім окремо тим, кому це цікаво. Поки що це треба просто враховувати, цей момент особливо стосується великих рахунків.

Наступне питання, яке ми розглянемо, і яке має ключове значення для успішної торгівлі - вибір біржі.

Вибір біржі

Краще торгувати на глобальних біржах (ТОП-10 за оборотами). Якщо не вдаватися в деталі і не ускладнювати вибір, я б навіть однозначно сказав - найкраще рішення для спотової торгівлі - це біржа Binance.

Під час вибору біржі необхідно враховувати наступне:

 • Її місце серед інших бірж. Не дивіться тільки на обсяги, вони бувають накручені.
 • Вивчайте відгуки та репутацію, зараз складно приховати якісь твої непристойні моменти, що стосуються стосунків біржі та клієнтів.
 • Вивчіть вимоги до верифікації та наскільки вони вас влаштовують. Торгові інструменти (чи є там монети, які вас цікавлять), яка ліквідність (дивіться стакани), порівняйте котирування з іншими біржами.
 • Введення-виведення коштів (ліміти, способи введення-виведення, строки обробки заявок, чи були проблеми з виведенням у клієнтів тощо).

Наступний крок, який треба зробити до початку роботи - зареєструйтеся і вивчіть усе, що можна. Від введення грошей до закриття ордера з ринку. Коли ви почнете торгувати з реальними грошима, то всі технічні дії вже мають бути відпрацьовані до автоматизму.

Почавши торгівлю, ви маєте думати над тим, що і коли треба робити (виставити лімітний ордер, відкрити-закрити позицію з ринку тощо), але не повинні замислюватися, як це зробити. Як у відомій методиці Тайсона, коли мішок боксерський розбивається на сектори, кожному сектору дають цифру, удари відпрацьовують до автоматизму, а потім тренер каже - "Сім", а ти вже знаєш, що це правий боковий через руку).

Що треба на 100% розуміти перед початком торгівлі реальними грошима:

 1. Як виставити лімітний ордер на купівлю або продаж актив? Як його відредагувати?
 2. Як купити актив з ринку?
 3. Як закрити позицію негайно, повністю або частково? Як поставити стоп, як його модернізувати або видалити?
 4. Де виставляється обсяг угоди, в яких одиницях він виставляється, як ці одиниці співвідносяться з доларами або біткоїнами?
 5. Як бачити поточні результати за позицією (прибуток, збиток, у грошах і у відсотках)?
 6. Комісії та інші витрати на торгівлю.
 7. Де дивитися історію виконаних ордерів і поточний торговий результат?
 8. Де бачити результати торгівлі за той чи інший період?

Для маржинальної торгівлі запитань ще більше - це і ціна ліквідації, від чого вона залежить, як себе поводить у разі зміни торговельних результатів, збільшення або зменшення торговельних обсягів, як міняти плече у вже відкритій угоді і як це змінює навантаження на депозит.

Ідеально, якщо у біржі є демо-версія, що дає змогу відпрацювати на практиці всі ці моменти.

Урок №2 - Торговий план та стратегія

ЗМІСТ УРОКУ:

 • Як зрозуміти, куди рухається ринок. Глобальний і локальний рух.
 • Торговий план і щоденник трейдера. Як скласти, як вести, як аналізувати і чому це необхідно робити.
 • Накопичення і розподіл, тренд і флет. Пампи і дампи. Біткоїн, ефір і альткоїни. Поняття альтсезону. Індекс домінування. Обсяги торгів.
 • Інформаційні маніпуляції.

Щоб перемогти ринок, треба перемогти власні емоції. Позбутися страху і жадібності, уникати FOMO, не здійснювати імпульсивних угод.

Імпульсивних - це значить таких, які заздалегідь не заплановані, а відбуваються під впливом перерахованих емоцій.

Приклад 1.

Ви не збиралися купувати монету Х. Більше того, ви взагалі про неї не знали. Але сьогодні прочитали в ТГ-каналі, що вона зростатиме на 50-70%. Зайшли на біржу і побачили, що монета Х зробила вже 20%, отже, все підтверджується. Ви її купуєте, і вона дійсно робить 50%. Але вниз.

Приклад 2.

Ви знаєте, що Біткоїн зростатиме. І взагалі буде, і від поточних рівнів падати особливо нікуди. Але сьогодні ви прочитали 2 прогнози із серії "Все пропало", начиталися новин про капітуляцію, а тут і Біткоїн пішов вниз. Ви відкрили великий шорт, але Біткоїн розвернувся і виріс на 15%. Вас вибило по стопу, і це ще в кращому випадку.

Перелічені приклади об'єднує одне: дії були спонтанними, під впливом зовнішніх чинників, що викликали сильні емоції (жадібність у першому випадку, страх і жадібність у другому), і призвели до збитків.

Інформація в тему - трейдери можуть зазнавати збитків через помилкові угоди (невірно оцінив потенціал ринку, не так витлумачив графік тощо). Такі помилки закінчуються збитками за угодою.

Але коли трейдер потрапляє під вплив емоцій (страх, жадібність, впевненість у своїй правоті), то, як правило, він зливає свій рахунок. Усі грандіозні зливи, які увійшли в історію, були пов'язані з потраплянням трейдера під каток власних емоцій.

ЯК із цим боротися?

Мати в голові чітку картину ринку, тобто відповідь на запитання - Куди йде ринок у середньостроковій перспективі?

Відповідаючи на це запитання, слід враховувати:

 • Передбачувані цілі великих гравців (накопичення або розподіл).
 • Фундаментальні дані, зокрема й ситуацію на традиційних ринках.
 • Новинний фон.
 • Дані технічного аналізу для середньострокових рухів ринку мають мінімальне значення. Згадайте, як місяць тому всі говорили про золоті хрести на графіку і зростання до нових максимумів. Що сталося насправді, ви бачите.
 • Також у картині ринку має бути умова, за якої вона стає не дійсною, адже ніхто на 100% не знає, як воно буде насправді.

З картиною ринку визначилися. Переходимо до торгового плану.

Торговий план

Він має відповідати на запитання, які дії трейдер планує на ринку за того чи іншого сценарію.

Щоденник трейдера

Щоденник трейдера - це інструмент для контролю та аналізу торгівлі, а також найкращий інструмент боротьби з емоціями та імпульсивним трейдингом.

Основні завдання Щоденника трейдингу:

 • Фіксація угод.
 • Аналіз угод.
 • Робота над помилками.

У якій формі його вести - як вам зручно. Ось приклад:

Інформація про угоду

(інструмент, обсяг, котирування, час):

Коментар: Підсумки:
1,0912 BTC 
12.08.2019 р., 13:03:57

Купівля проведена в рамках торгового плану,

заздалегідь виставленим лімітним ордером.
Цілі - продаж біля верхньої межі каналу (5800-6200), або тримати в

середньостроковій перспективі з цілями вище 6500

(добір вище 6200 в рамках торгового плану).

Частину загальної угоди із середньою ціною входу 4835 було закрито за стопом

на прибуток на 5176.
Підстава - побоювання відкату нижче 5000.
У реальності ціна двічі вперлася в 5000 і пішла до 5400,

закриття за стопом було невиправданим.

У результаті позиція зменшилася,

а добирати вище 5000 не хочу через

погіршення ціни входу в цьому випадку.

Залежно від стилю вашої торгівлі підсумки можна підбивати або щодня (скальпінг), або щомісяця (позиційний трейдинг).

У Підсумках зазначати наступне:

 • Чи правильно було складено торговий план (відповідність передбачуваних подій на ринку реальним).
 • Відповідність угод торговому плану.
 • Угоди, які відхилялися від торгового плану, причини і результат.
 • Загальний підсумок торгівлі за період.

Підбиття підсумків - це найважливіша частина, для цього і ведеться Щоденник трейдера. Основну увагу при цьому звертайте на угоди, які закриваються в мінус.

Завдяки Щоденнику трейдера, визначено, що вхід у ринок не лімітними ордерами, заздалегідь виставленими на рівнях, у 90% випадків призводить до поганих угод (або погана ціна входу, що зменшує прибуток, або необхідність закриватися за стопом чи фіксувати збитки вручну).

Для підбиття підсумків найголовніше - аналіз поганих угод (тих, які довелося закривати в мінус). При правильному підході ви обов'язково виявите ознаки, які ці угоди об'єднують. Далі залишиться внести корективи в торгівлю і прибрати або звести до мінімуму причини, які призводять до таких угод.

Трейдер завжди діє в умовах невизначеності. Він думає, чи закрити угоду, чи прибуток ще зростатиме, чи зафіксувати збиток, чи буде розворот, чи заходити в угоду зараз, чи чекати кращих умов. Ухвалюючи рішення, записуйте в щоденник свої сумніви, вказавши, чим керувалися у своєму виборі. Далі вказуйте, що було на ринку насправді і наскільки правильним було рішення.

Фаза накопичення

Будь-який висхідний тренд або потужний рух на будь-яких ринках починається з фази накопичення активів, позицій великих гравців. Накопичення також називають ще фазою акумуляції позицій.

Фаза накопичення починається після сильного зниження або обвалу, формуючи певний діапазон, який трейдери називають "боковиком", проторговкою або флетом.

Схематично можна представити так:Графік

Важливо не переплутати фазу накопичення з проторговкою перед продовженням зниження, тобто руху за трендом (зображено на цьому графіку). Як це визначити, розповім трохи пізніше.Графік

Важлива особливість криптовалютного ринку - швидкість, з якою ринок проходить усі фази. На відміну від традиційних ринків, біткоїн і альткоїни рухаються набагато швидше. А значить і всі фази проходять набагато швидше. Часом традиційні ринки перебувають кілька років у боковику перед формуванням нового тренда.

Біткоїну після обвалу 2018 року вистачило близько 5 місяців проторговки, щоб сформувати висхідний рух:Графік

Часте запитання, яке ставлять початківці або інвестори: "А скільки триватиме цей боковик і накопичення?"

Відповіді на це питання не знає ніхто, крім великих гравців, які купують активи за низькими цінами після обвалу. Їхнє завдання в цей час - не допустити значного зростання ціни і набрати позиції за максимально низькими цінами.

Якщо коротко описати весь процес, завдання великих гравців викупити актив (набрати позиції) за мінімально можливими для ринку цінами. Тобто за таких цін, які остаточно не обвалять ринок і інтерес усіх учасників остаточно не зник.

Хоча в разі тривалих фаз накопичень (понад 6 місяців) інтерес у більшості зникає. Так влаштована психологія людей. Я часто помічав, багато хто звертає увагу на певний актив тільки після хорошої фази зростання. А в момент зниження або боковика такого інтересу не було, окрім як зафіксувати збитки в разі просідання і руху проти них.

Набрати позицію великим гравцям необхідно максимально непомітно, створюючи іноді напругу, що ціна може піти значно нижче. На криптовалютному ринку таке часом супроводжується негативними, фейковими новинами і заявами.

У наступній фазі, після завершення накопичення, необхідно задати тренд, який підхоплять інші учасники ринку. Ну а після зафіксувати прибуток (фаза розподілу). На перший погляд все здається дуже просто, але на практиці в умовах повної невизначеності та волатильності криптовалютного ринку все набагато складніше.

Як визначити фазу накопичення?

Розглянемо різні ситуації на криптовалютному ринку. Графік біткоїна після обвалу 2013 року:Графік

Фаза накопичення, як правило, починається після кульмінації продажів під час сильного зниження, на якому великі гравці закривають короткі позиції. На спотових секціях криптобірж непрофесійні учасники ринку або "слабкі руки" продають свої активи на мінімумах. Усе це характеризується на звичайній гістограмі обсягів у вигляді аномальних сплесків:Графік

На спотовій секції все, що продано на паніці на дні, також викуповують великі гравці і, можливо, самі біржі.

Обсяги торгів необхідно дивитися на різних біржах.

Найкраще для повноти картини використовувати 5-7 топових майданчиків.

Криптовалютний ринок все ще молодий і його капіталізація порівняно з традиційними ринками вкрай мала, тому часто під час фази накопичення, особливо на альткоїнах можна побачити "простріли" ціни вгору з наростанням обсягів:Графік

Такі простріли зі сплеском обсягів є додатковим сигналом до того, що великий(і) гравець(і) набирають позиції з метою отримання прибутку в результаті подальшого зростання ціни.

На останньому прикладі після короткочасного зростання, ціна повертається до середини проторговки або навіть знову йде до її нижньої межі.

Після наростання обсягів стався короткочасний памп на 130%:Графік

Повернімося до біткоїна. За часом, на прикладі графіка біткоїна 2013 року, фаза накопичення тривала близько 300 днів:Графік

Після фінального обвалу 2018 року з 6500$ на 3200$ така фаза тривала близько 125 днів. Якраз ці терміни є одним із критеріїв формування дна і істинної фази накопичення, а не звичайної проторговки перед продовженням зниження, про що я писав вище:Графік

Ринки вкрай рідко після серйозних знижень розвертаються різко і відразу продовжують зростання.

Тому глобальні фази накопичення тривають зазвичай довго.

Зрозуміло, що ринок фрактальний, і все, про що написано вище для великого часового відрізка, підходить і для коротких періодів. Тільки на них потенціал зростання буде вельми обмежений:Графік

Звідси випливає ще один висновок - що довше триває фаза накопичення, то довше і сильніше триває фаза зростання і подальшого розподілу.

Розберемо поточне зниження біткоїна

Воно було зупинено екстремальними обсягами:Графік

На годинному таймфреймі вже спостерігаємо формування діапазону:Графік

Діапазон досить широкий: 4500-5945$. Також є найнижчий мінімум у 3700-3800$. Тільки його пробій і закріплення ціни нижче дасть змогу говорити про те, що ця проторговка не буде накопиченням.

Після зниження минуло всього 5 днів і не можна з великою точністю сказати, що це було дно. Необхідна більш тривала проторговка і спостереження за ціною, обсягами. Ваше завдання в таких умовах з тверезою головою аналізувати ринок і не піддаватися емоціям втраченої вигоди. Існує безліч методик входу в ринок з мінімальними ризиками.

Іноді фаза накопичення на деяких альткоїнах має вигляд висхідного трикутника, який дехто інтерпретує як ведмежий клин і починає шортити актив, який тепер лежить на дні:Графік

Графік

Для розуміння того, що відбувається глобально на ринку, завжди дивіться старші таймфрейми (тижневики і місяці):Графік

Усе, що написано вище, безумовно, не грааль. Не можна відразу після різкого зниження і невеликої проторговки лізти в ринок на більшу частину капіталу, та ще й з плечем. Краще рішення - дочекатися додаткових підтверджень, проаналізувати цілком весь ринок та інші його показники. І тільки після цього ухвалювати торгові рішення, виходячи зі своєї торгової системи.

Приховану фазу накопичення можна намагатися розпізнати при збільшенні добових обсягів торгів монети щодо її загальної капіталізації. На жаль, за поточного стану ринку не вийде навести адекватний приклад, оскільки зараз на всіх монетах величезні добові обсяги після серйозного зниження.

Розподіл

Розподіл являє собою поступове закриття довгих позицій при зростанні ринку на маржинальних секціях криптобірж і поступовий розпродаж криптовалюти на спотових секціях. При цьому завдання великих гравців зробити це непомітно, одразу не обвалити ринок, оскільки позиції у них вельми великі, а ліквідності на крипторинку часом не вистачає. Саме тому часто виникають проторговки і ціна рухається в "боковику".

Як визначити що великий гравець почав фіксацію?

Як правило, великі гравці починають фіксувати частину позицій на зростанні ціни поступово, даючи ринку зростати за трендом. Їхні фіксації супроводжуються різкими зниженнями ціни та екстремальними обсягами:Графік

Приклад розподілу (роздачі) на хаях:Графік

На цьому прикладі після зростання на 400-500% монета ETP опинилася в проторговці. У цій проторговці вельми тихо, навіть без сплесків обсягів великі гравці роздали монету на хаях і закрили свої довгі позиції.

Після цього ціна знову повернулася в минулий діапазон накопичення, але вже з пробиттям минулого мінімуму:Графік

Фаза розподілу підступна. Дуже часто на графіку на початку вона скидається на патерн продовження руху за трендом, який вказує на продовження зростання. Наприклад трикутник:Графік

На відміну від фази накопичення, фаза розподілу набагато складніша в інтерпретації. Часом здається: початок зниження всього лише корекція зростання. Щойно на графіку на зростанні монети і пікових значеннях ціни ви зустрічаєте вихід аномальних обсягів і різкі зниження ціни, які більшість сприймає як відкати для покупок, варто задуматися про фіксацію частини своїх позицій на прибуток або підтягування стоп-лоссів вище для збереження прибутку.

На відміну від накопичення розподіл на криптовалютному ринку відбувається досить різко і потім набуває форми безвідкатного падіння (дамп), яке стирає від 80 до 100% попереднього зростання (більше стосується альткоїнів).

Тренди та рух цін у флетах на криптовалютному ринку

Тренд простими словами - напрямок руху ринку. Для того щоб уточнити поняття тренду і розкрити, які бувають тренди, потрібно зрозуміти: рух будь-яких ринків являє собою серію зигзагів або хвиль з яскраво вираженими піками і мінімумами. Напрямок цих піків і мінімумів утворюють той самий тренд:Графік

Пампи та Дампи

Pump&dump - "накачування і скидання" - схема, за якої ціна активу штучно розганяється, після чого ініціатори руху, які заздалегідь закупили цей актив, продають його тим, хто входить у монету, яка зростає, пізніше і розраховує на продовження зростання. Після цього ціна падає, часто нижче початкового рівня.

Як відрізнити штучний Pump від природного росту?

 1. Що менша капіталізація монети - то вища ймовірність штучного Pump. Тому пам'ятаємо, що нижче ТОП-30 за капіталізацією влазити не бажано. Великі неринкові ризики і часто відбуваються маніпуляції.
 2. Якщо ви не знаєте, чому зростає монета, не розумієте, хто і навіщо її зараз купує - великий ризик Pump, за яким обов'язково буде dump. І вийти ви, найімовірніше, не встигнете.
 3. Якщо вас запрошують у чат або закритий канал із пропозицією "зробимо Pump і всі зароблять" - заробляти збираються на вас.
  Брати участь можна лише в разі, коли знаєте організаторів особисто і маєте на них важелі впливу.
 4. Якщо зростання супроводжується інформаційною маніпуляцією - це Pump. Коли основна маса це зрозуміє - буде dump.
 5. Якщо зростання монети йде тоді, коли весь інший ринок падає - велика ймовірність, що це Pump.

У штучний Pump влазити не варто. Оскільки він природних причин не має і його хід визначається винятково волею організаторів, перехід із Pump у dump може відбутися миттєво. Це не ринкова гра, і шансів на перемогу тут стільки ж, скільки під час гри в карти з шулером на вокзалі і його ж колодою).

Альткоїни, Альтсезон та Індекс домінування

Альткоїни - це всі альтернативні Біткоїну монети. Тобто якщо монета не Біткоїн і не стейблкоїн - вона альткоїн. Як ми вже з'ясовували, торгувати варто тими альткоїнами, які входять до ТОП-30.

Як правило, всі вони мають сильну кореляцію між собою і з Біткоїном, тобто зростають або падають разом із головною криптовалютою.

З одного боку, це добре, тому що завжди зрозуміло - зростає Біткоїн - зростають і альткоїни. Біткоїн падає - падає все. З іншого боку, мало можливостей для диверсифікації - якщо альти ростуть або падають, то роблять це всим портфелем.

Проте, за допомогою інструментів маржинальної торгівлі, варіанти дій за будь-якого розвитку подій є і ми їх розглянемо в наступних уроках.

Альтсезон - це період, коли альткоїни зростають до долара і до Біткоїна.

Поняття альтсезону нерозривно пов'язане з індексом домінування.

Індекс домінування показує, скільки в капіталізації крипторинку займає Біткоїн, а скільки альткоїни. 

Для того, щоб успішно торгувати альткоїнами в середньостроковій перспективі, достатньо стежити за індексом домінування і купувати альткоїни, коли індекс високий, а продавати, коли він низький.

Поняття "високий і низький" вельми відносні і залежать від ваших торгових (інвестиційних) горизонтів. У січні 2018 індекс домінування падав до 33. А в серпні 2019 був вище 70%. Протягом останніх кількох місяців високий індекс домінування - це вище 65-66, а низький - 61-62.

Що більша капіталізація монети, то сильніше вона впливає на індекс домінування. Тому різкі зміни ціни Ефіру можуть значно рухати індекс домінування. Тому, приймаючи якісь рішення на основі цього показника, не забувайте дивитися, що там відбувається з Ефіром.

Інформаційні маніпуляції

Інформаційні маніпуляції - спроби деяких великих учасників ринку рухати ціну в необхідний їм бік шляхом створення відповідного інформаційного фону.

На крипторинку інформаційні маніпуляції (далі ІМ) трапляються дуже часто, і слугують обґрунтуванням пампів і дампів.

Основні завдання під час роботи з інформаційними маніпуляціями:

 • Виявити ІМ. Основною відмінністю від звичайних новин є масована й одночасна поява інформації в ЗМІ, з однотипними висновками (Біткоїн заборонили в Китаї - Біткоїн впаде).
 • Зрозуміти цілі організаторів ІМ (наприклад, досягти максимального зниження ціни Біткоїна для його скупки).
 • Діяти так, як діятимуть організатори ІМ (скуповувати дешевий Біткоїн).

Особливо уважно треба ставитися до ІМ, напрямок яких відрізняється від середньострокового руху ринку (наприклад, FUD на зростаючому ринку або FOMO на падаючому).

Перш ніж робити якісь дії, необхідно переконатися, що ІМ досягли мети, що ринок починає рух у бік, куди штовхають його організатори ІМ. Для цього корисно також моніторнити ситуацію в криптоспільноті - Твіттери відомих осіб, відомі чати і ТГ-канали, чати великих бірж.

Моніторити для того, щоб розуміти настрій натовпу, а не для того, щоб слідувати цим настроям, певна річ.

Урок №3 - Торгівля альткоїнами на споті

ЗМІСТ УРОКУ:

 • Спотова торгівля альткоїнами. 
 • Торгові стратегії: середньострокова торгівля за індексом домінування. Короткострокова торгівля. Стратегічні та тактичні цілі. Управління ризиками та управління капіталом. Чи треба ставити стопи і як це робити, щоб не втрачати гроші. 
 • Види торгових ордерів. Пряма і зворотна кореляція альткоїнів з біткоїном і між собою. 
 • Біржові токени, як клас активів. Безпека.
 • Тренди та рівні. Поняття, приклади, як виявляти, як підтверджувати, як використовувати в торговій системі.
 • Обсяги торгів. Поняття, де дивитися, як використовувати, приклади. 

Спотова торгівля альткоїнами

Спотова торгівля альткоїнами - це купівля і продаж альткоїнів без плеча. 

Якщо дотримуватися правила про торгівлю тільки ТОП-30 альткоїнів, то така торгівля доволі безпечна - у скам монети з ТОП-30 зазвичай не йдуть, а торговий збиток ви приймете тільки тоді, коли самі вважатимете за потрібне. 

За безпекою на першому місці йде торгівля біткоїном і ефіром до долара. Торгівля топовими альткоїнами на другому місці за безпекою. Ліквідація депозиту неможлива, будь-яку тактичну помилку можна виправити утриманням активу, куплені монети можна вивести з біржі і зберігати під своїм контролем. 

Тому спотова торгівля альктоїнами - хороший інструмент для трейдерів-початківців. Ми розглянемо прості та зрозумілі стратегії торгівлі, виявимо особливості торгівлі альткоїнами, побачимо, як уникнути стратегічних помилок під час використання цього інструменту. 

Під час торгівлі альткоїнами необхідно враховувати, що альткоїни сильно корелюють між собою. Як правило, весь ТОП-30 зростає або падає до долара або біткоїна одночасно. Тому диверсифікація портфеля між різними монетами на ринкові ризики (можливе отримання збитків), ніяк не впливає. 

Усі монети рухаються в один бік, якщо якась монета з ТОПу зростає на падаючому ринку або падає на зростаючому, надовго це не затягується, протягом кількох днів актив повертається до загальної ринкової тенденції. Хоча ситуації, коли одна монета зростає або падає значно швидше за ринок, трапляються, і досить часто. 

Тому диверсифікація за ТОП-30 потрібна, але це більше страховка від неринкових ризиків та інструмент для балансування портфеля й отримання додаткового прибутку, від ринкових ризиків вона не страхує.

Коли Бітокін відскочив від 10500 і попрямував на пошуки дна, то всі альти пішли за ним. І точно так само вони разом із ним відновлюються. 

Це говорить про те, що під час торгівлі альткоїнами розуміння загальної тенденції ринку набагато важливіше за аналіз конкретних монет. Тому ми розглянемо дві стратегії торгівлі альткоїнами, які дають змогу заробляти на альткоїнах ТОП-30, не заглиблюючись особливо в ситуації щодо конкретних монет із цього ТОПу. 

Зрозуміло, що новини щодо монет відстежувати треба, щоб вчасно використати можливості або знизити ризики. 

Торгові стратегії

Для ухвалення торгових рішень я пропоную використовувати дві прості та зрозумілі стратегії: 

 1. Торгівля в середньостроковій перспективі за індексом домінування (торгівля альтів до Біткоїна). 
 2. Короткострокова торгівля альтів до долара. 

Розглянемо першу стратегію - Торгівля в середньостроковій перспективі за індексом домінування (торгівля альтів до Біткоїна).

Вона побудована на тому, що співвідношення капіталів у біткоїні та альткоїнах у різні періоди змінюється, ці зміни відображаються в індексі домінування. 

Коли індекс домінування високо - купуємо альткоїни за біткоїни, коли низько - виходимо в біткоїни. Що таке високо, а що низько - залежить від ваших торгових цілей і періоду торгівлі. 

Я дивлюся на максимуми і мінімуми за 3 місяці. Наприклад, високий індекс домінування 68-69, а низький - 61-60. Отже, за індексу близько 68 можна починати купівлю альтів за біткоїни, а за індексу близько 61 робити зворотну операцію. 

Зверніть увагу - під час торгівлі альтами за біткоїни головний індикатор для вас - саме індекс домінування, а не зростання або падіння ринку загалом. 

Тому що бували ситуації, коли до долара альти повільно зростають, а до Біткоїна швидко падають (осінь 2017, травень-червень 2019). У цьому випадку Біткоїн швидко зростає, капітали йдуть у нього, і альткоїни сильно відстають від головної криптовалюти. 

У результаті всі альткоїни до Біткоїна сильно падають. Купувати їх у такому випадку треба тоді, коли індекс домінування досяг певного максимуму і припинив зростання. Це часто буває тоді, коли Біткоїн після тривалого або сильного зростання досягає піку, і ось тоді взяти за нього щось із ТОП-30 альткоїнів - гарний хід. 

Коли дивитеся на індекс домінування, то враховуйте, що вплив на нього тієї чи іншої монети залежить від її капіталізації. Тому якісь сильні рухи по Ефіру або Ripple можуть спотворювати дані, це слід враховувати під час ухвалення рішень про вхід у позицію. 

Стратегія торгівлі за індексом домінування ідеальна для торгівлі в середньостроковій перспективі, з горизонтом 3-6 місяців. І дуже добре підходить для тих, хто поєднує трейдинг з якоюсь іншою діяльністю, оскільки вимагає мінімальних витрат часу. 

Визначив мінімуми і максимуми індексу на відрізку в 3 місяці, відстежуєш кілька разів на добу, що відбувається на ринку, коли індекс наближається до потрібних значень - заводиш на біржу або альти для продажу, або біткойни для їхньої купівлі, після досягнення необхідного значення робиш необхідну дію. 

Працює у 100% випадків. Помилка може бути тільки в разі неправильного визначення, що таке високий і низький індекс, але варіант з 3-місячними максимумами і мінімумами зводять ризик такої помилки до мінімуму. 

Друга стратегія спот торгівлі альткоїнами - це Торгівля альткоїнів до долара

В якості випереджаючого індикатора використовується рух біткоїна. Усе гранично просто. Біткоїн йде вгору - отже, альткоїни до долара зростають. Біткоїн йде вниз - альткоїни до долара падають. 

Інакше можлива така ситуація: ви купили біткоїн, завели його на біржу, далі купили альткоїн, він виріс на 30% до долара. Здавалося б - хороший прибуток. Але тільки Біткоїн за цей час зріс на 40%, отже, ви заробили менше грошей, ніж просто залишаючись у Біткоїні. Такі ситуації були восени 2017 і в першій половині 2019 р. 

Щоб таких ситуацій уникнути, в період бурхливого зростання Біткоїна краще перебувати в ньому, а купувати альти після стабілізації головної криптовалюти. 

Пам'ятайте, що потенційний ризик прямо пропорційний потенційному прибутку. Тому з кожного прибутку відкладайте резерв, що дає змогу в разі якихось несподіванок не втратити все. Прагніть нарощувати кількість біткоїна в портфелі, решту за вас зробить ринок. 

Якщо хочете збільшити портфель, придбавши Біткоїн за фіат, дочекайтеся просідання в 5-10% (я не беру випадки, коли актив і так близький до дна). Як правило, чекати доведеться не більше тижня, і вхід на 10% краще - гідний приз за це очікування. 

Усі активи намагайтеся купувати дешево, в ідеалі після падіння. А продавати після зростання. Але в жодному разі не робіть навпаки. 

Історії про те, що треба чекати підтверджень тренда і потім до нього приєднуватися, придумали ті, хто ніколи реально не торгував. Дотримуватися таких рекомендацій - це значить постійно купувати дорогий актив і виходити з угоди за стопом. Робити так = постійно втрачати гроші. 

Управління ризиками та управління капіталом - велика тема. Ми ще будемо не раз до неї повертатися. Для торгівлі альткоїнами без плеча - теми сьогоднішнього уроку - виконання наведених тут рекомендацій вистачить, щоб почуватися впевнено на будь-якому ринку. 

Види торгових ордерів

Основні види торгових ордерів - це ринкові, лімітні та стоп-ордери. 

Деталі щодо них ви можете бачити в оглядах бірж, зараз поговоримо про принцип функціонування. 

Ринковий ордер - це ордер, яким відкривають позицію за поточною ринковою ціною. 

Лімітний ордер - трейдер заздалегідь виставляє бажану ціну входу або фіксації прибутку, він спрацює в тому разі, якщо ринкова ціна дійде до ціни, виставленої в лімітному ордері.

У кожного інструменту є свої переваги і недоліки.

Лімітні ордери за правильного використання мають наступні переваги

 • Дають найкращі точки входу, оскільки встановлюються з урахуванням підтверджених рівнів.
 • Дають кращі точки фіксації прибутку - з тих самих причин.
 • Зводять до мінімуму входи під впливом FOMO або FUDа.
 • Допомагають чітко слідувати торговому плану і виключають спонтанні входи-виходи.
 • Спрацюють у моменти сильної волатильності, коли вхід вручну буде недоступний. 

У лімітних ордерів є й недоліки:

 • Ціна може не дійти до ордера і він не спрацює, залишитеся або без позиції, або без фіксації.
 • У разі різкої зміни ситуації на ринку сітка лімітних ордерів, що спрацювала, може погіршити становище на рахунку. 

Обидва недоліки прибираються шляхом контролю над рахунком у момент сильних рухів на ринку, а також вдосконаленням майстерності у визначенні рівнів для виставлення ордерів. 

Безумовно, є ситуації, коли варто входити в позицію з ринку:

 1. Сильний рух, а лімітних ордерів не виставлено. 
 2. Непередбачувана ситуація на ринку, що вимагає швидкого рішення (тільки вміти її відрізняти від FOMO або FUDа, які не на ринку, а в голові трейдера). 
 3. Особливості руху того чи іншого інструменту. 

Наприклад, Ефір вгору йде взагалі практично без відкатів, тому якщо почався висхідний рух, увійти лімітним ордером на просіданні може бути проблематично. 

Аналізуючи власну торгівлю, я звернув увагу, що понад 90% поганих угод (відкритих за невдалою ціною входу, які потім довелося закривати з мінімальним прибутком або взагалі в мінус) відкриті саме з ринку, тому для входу ринкові ордери використовую в крайніх випадках. 

У вас може бути інакше, відповісти на це питання напевно можна тільки після аналізу Щоденника трейдера.

Стоп-ордер - це для фіксації збитків або для фіксації плаваючого прибутку.

Біржові токени

Біржові токени належать до альткоїнів, але за низкою ознак я виділяю їх в окремий клас активів. 

Біржові токени - це монети, випущені криптобіржами (Binance, Kucoin, Huobi, OKX).

Головний їхній недолік - централізація і максимальна залежність від конкретної біржі.

Головна перевага - підкріплення реальним високоприбутковим бізнесом.

Вони привабливі для інвесторів максимальною ліквідністю за будь-якого стану ринку (ліквідність за своєю монетою біржа підтримуватиме в будь-якій ситуації), можливістю отримати знижки на комісії та інші послуги біржі, а також тим, що нерідко зростають на спадному ринку. 

Наприклад, криптозимою 2018 року прибутковість у 200% річних мені забезпечив BNB. Лідером серед біржових токенів є BNB, який я рекомендую завжди тримати в портфелі. 

За всієї привабливості цього інструменту не забувайте - ці монети централізовані, їх можна заблокувати або конфіскувати, у разі проблем у біржі, монети розділять її долю. 

Безпека акаунта на біржі

Криптобіржі постійно стають мішенню шахраїв, хакерів і соціальних інженерів. Нерідко спроби мисливців за чужими криптоактивами виявляються успішними, після чого шанси на повернення вкраденого наближаються до нуля. 

Кілька порад про те, як уникнути проблем з біржовим акаунтом. 

 • Тримайте його на окремому ноуті. З нього не треба десь реєструватися, щось на нього завантажувати, дивитися фільми і слухати музику з інтернету. 
 • Пошта для реєстрації біржі теж має бути окремою, про яку ніхто не знає і яка ніде не використовується. Найкраще використовувати пошту, яка добре себе зарекомендувала в плані конфіденційності, типу protonmail. 
 • Не слід для відновлення пошти використовувати телефон мобільного оператора з країни вашого постійного проживання. Цей захід знизить імовірність стати жертвою SIM-свопінгу.
 • Нікому не показувати, на яку пошту відкрито біржовий акаунт і який телефон використовується для 2ФА. Особливо враховуйте цей момент, якщо показуєте комусь скріни або відео з торгового рахунку. Якщо даєте комусь API-ключі, то по-перше, подумайте, чи варто це робити взагалі, по-друге, зверніть увагу на права, які ці ключі надають. Безумовно, використовуйте 2ФА. 
 • Нікому і за жодних обставин не надавайте інформацію зі свого акаунта. Усі, хто пропонує вам повідомити пароль, код 2ФА, адресу електронної пошти тощо - скамери. Співробітники біржі ніколи не запитають у вас цієї інформації. Хоча б тому, що у них вона і так є. Якщо біржа передбачає верифікацію - пройдіть її, це забезпечить більш ефективну взаємодію з біржею з усіх питань. 
 • Якщо збираєтеся вводити на біржу великі суми - спочатку пройдіть верифікацію, а потім ці суми вводьте. Якщо з якихось причин не хочете проходити верифікацію на себе і використовуєте дропа, то маєте розуміти, що він зі своїми документами є реальним власником ваших грошей і може робити з ними, що завгодно. Тому йти на такий крок можна тільки в разі повного контролю над дропом у реалі. 
 • Читайте угоду користувача біржі, особливо в частині партнерської програми або заборонених країн. Спроби автореферальства можуть призвести до блокування рахунку. 
 • VPN теж треба завжди використовувати, особливо якщо часто потрапляєте в зони дії громадських Wi-Fi.

Тренди

Тренд простими словами - напрямок руху ринку. 

Для того, щоб уточнити поняття тренду і розкрити, які бувають тренди, потрібно зрозуміти: рух будь-яких ринків являє собою серію зигзагів або хвиль з яскраво вираженими максимумами (піками) і мінімумами. Напрямок цих піків і мінімумів утворюють тренд. 

Висхідний тренд можна визначити як серію піків і спадів, що послідовно підвищуються. Тобто кожна наступна вершина вища за попередню, а кожен останній мінімум на спаді (корекції) вищий за наступний:Графік

Приклади висхідних трендів: Графік

Графік

Низхідний тренд являє собою серію піків і спадів, що послідовно знижуються. Кожна наступна вершина нижча за попередню і кожен мінімум нижчий за попередній: Графік

Приклади низхідних трендів:Графік

Дуже важливо розуміти - тренди бувають різних порядків і тривалості. Ринок завжди має глобальний тренд, в якому можуть бути як середньострокові висхідні та низхідні тренди, так і рух ціни у флеті. Найкраще це можна спостерігати на графіку біткоїна, оскільки у нього є історія торгів, на відміну від більшості альткоїнів, які пройшли тільки перший глобальний цикл зростання - падіння. 

Наприклад: Графік

Практичне застосування трендів

Визначивши глобальний, середньостроковий і короткострокові тренди, трейдер може приступити до складання торговельної системи і стратегії. На низхідному тренді до підтвердження розвороту і боковика варто працювати тільки на зниження або чекати подальшого зниження до ключових зон підтримки, щоб від цих рівнів зробити купівлі. 

При торгівлі на спотовому ринку, практика 2018 року показала - найкраще рішення після фіксації прибутку не торгувати середньостроковий низхідний ринок, особливо на альткоїнах. Його можна тільки шортити. Альти при зниженні біткоїна "падають" набагато сильніше і не тримають жодні рівні підтримки. 

За висхідного тренду - найкраща стратегія працювати від купівель і використовувати проторговки та корекції для добору позицій. 

Визначення тренда - першочергове завдання трейдера.

Як точніше і правильно визначити тренд, буде сказано нижче. 

Рівні підтримки та супротиву

Підтримка - це область на графіку (деякий рівень цін) нижче рівня ринку, де купівельний попит сильний для того, щоб перекрити надлишкову пропозицію і зупинити зниження ціни. У результаті досягнення ціни цього рівня, спад припиняється, і ціни знову починають зростати:Графік

Супротив протилежний підтримці і являє собою рівень або область цін НАД ринком, де пропозиція починає перевищувати попит, унаслідок чого починається зниження ціни:Графік

У висхідному тренді рівні опору показують його паузи і можливі цінові орієнтири, від яких можна очікувати зниження (корекції до зростання). 

Рівні супротиву можна використовувати одним з орієнтирів для фіксації прибутку. А корекції від рівнів супротиву можна використовувати для покупок і добору позицій. Купівлі в цьому разі будуть уже від рівнів підтримки. 

Після корекції і продовження тренду, супротив пробивається і він міняється місцем з підтримкою. Тобто супротив стає підтримкою.

Приклад:
Графік

У низхідному тренді рівні підтримки не в змозі постійно стримувати спад. Вони лише тимчасово зупиняють зниження, відбувається відбій або корекція до зниження, після чого низхідний тренд триває. У результаті, підтримка після її пробиття стає супротивом. 

Приклад:Графік

Графік

Як правильно будувати рівні? 

Усе залежить насамперед від таймфрейму. Якщо ви торгуєте в середньострок і довгострок, то краще розглядати тижневий таймфрейм і шукати історично важливі рівні. Що більше разів ціна відскакувала від рівня і розверталася від нього, то він сильніший, а отже, ціна з більшою часткою ймовірності реагуватиме на цей рівень: Графік

Рівні, як правило, відзначаються горизонтальними лініями. Для зручності більш значущі рівні рекомендую виділяти сильніше. Зрозуміло, що рівні необхідно завжди дивитися в концепції з трендом. 

У разі висхідного тренду, більш імовірне продовження зростання і пробиття рівнів опору. При низхідному тренді більша ймовірність продовження зниження. А це означає, рано чи пізно навіть "сильний" і значущий рівень підтримки буде пробитий. 

Практичне застосування рівнів 

Як уже було написано вище, на висхідному тренді від рівнів підтримок варто планувати купівлі та виставляти лімітні ордери на купівлю відповідно до вашої торгової системи. Рівні супротиву слугують деяким орієнтиром для фіксації прибутку.

На низхідному тренді найкраще рішення продавати від рівнів супротиву і робити добори коротких позицій після "відскоків" від рівнів підтримки. Чітке розуміння концепцій підтримки та опору необхідне для повного усвідомлення принципів тренда. 

Для продовження висхідного тренду необхідно, щоб кожний наступний максимум і мінімум (рівень підтримки та супротиву був вищим за попередній). 

Якщо черговий коригувальний спад досягає рівня попереднього мінімуму і перебиває його - це перша ознака порушення тренду і варто замислитися щонайменше про фіксацію частини прибутку. 

Приклад:Графік

Зазвичай після пробиття рівня попереднього мінімуму йде спроба повернення до трендової лінії, якщо повернення не трапляється і відбувається відбій від трендової, то варто закривати довгі позиції і фіксувати прибуток. Також це непоганий сигнал на шорт: Графік

Для побудови найпростішої трендової лінії достатньо мати 2 мінімуми, один вище за інший. Через ці 2 точки на лінійному графіку проводиться промінь або пряма. Так можна відстежувати найпростіші тренди на різних таймфреймах. Все, що описано вище, стосується також і низхідних трендів. Графік

Важливі моменти

На графіку можна знайти багато рівнів підтримок і супротивів. Помилка початківців - виділення всіх підряд рівнів на графіку. Потрібно виділяти тільки значущі рівні, підтверджені на історії. 

Запам'ятайте, ніколи ціновим рівнем не може бути конкретне число. 

Рівень це завжди деякий діапазон цін, наприклад 5300$-5400$ за 1 BTC. З урахуванням того, наскільки крипторинок буває "тонким" під час потужних фіксацій або паніки з ланцюговою реакцією примусового закриття довгих позицій, ціна може пробити будь-який рівень, який часом здавався "залізобетонним", і потім повернутися назад. 

Враховуйте це у вашій торговій системі.

Обсяги торгів. Поняття, де дивитися, як використовувати, приклади

Перш ніж приступити до вивчення обсягів торгів на криптовалютному ринку, необхідно взяти до уваги важливий фактор. Регуляції на криптовалютних майданчиках немає. За різними даними реальні обсяги торгів у багато разів менші, особливо на неперевірених майданчиках. 

Також у мене завжди стояло питання, а чи є поділ обсягів торгів спотової секції бірж від маржинальних. Поділу обсягів немає. Останнім часом на ринку з'являється багато деривативів на криптовалюти, що також впливає на ринок.

Об'ємом торгів називають кількість одиниць активу, що обмінюються в заданий проміжок часу. Величина обсягу - кількість криптовалюти за угодами купівлі-продажу.

Насамперед обсяг торгів необхідний нам для оцінки ліквідності активу або всього ринку загалом. Якщо ви великий інвестор або трейдер це буде ключовим питанням.

Ліквідність - це здатність віртуальних активів бути купленими або проданими на ринку без впливу на базисну ціну. Для оцінки обсягів торгів і ліквідності можна скористатися сайтом CoinMarketCap.

Найкращим варіантом для інвестицій і трейдингу - робота з активами з топ 10 CoinMarketCap. Вони мають максимальний обсяг і ліквідність на ринку криптовалют. Це біткоїн і топові альткоїни, такі як Etherium, bnb, sol. 

У технічному аналізі найпростішим інструментом, яким можна відстежувати обсяги торгів на всіх таймфреймах, є стандартна гістограма обсягів на TradingView: Графік

Вмикається вона просто, достатньо у вкладці індикатори в пошуку вести "обсяг" і вибрати його.

Початківцям аналіз обсягу торгів можна проводити за дуже простим правилом. Якщо на ринку починається серйозна зростаюча тенденція, зростає і обсяг торгів у міру розвитку цієї тенденції. 

Приклади:Графік

Графік

Особливо на криптовалютному ринку трапляються випадки, коли аномальні обсяги заздалегідь заходять у фазі накопичення в боковику:Графік

Якщо ціна дійсно зібралася зростати, то обсяги теж мають зростати. 

Ми повинні дивитися наскільки сильно зростаюча тенденція підтримується обсягами. 

Основне завдання трейдера-початківця - відстежувати обсяг на гістограмі: 

 1. У момент бокового руху ринку після зниження. Зростання обсягу (сплески на гістограмі) будуть свідчити про набір позицій великими гравцями. 
 2.  У міру сильного зростання (різкі зниження на зростаючих обсягах можуть свідчити про фіксацію великих гравців). А це означає, що варто також фіксувати частину прибутку або цілком. Можливо підтягнути стоп-лосси. 
 3. Зростання ціни без обсягів може бути індикатором штучного зростання - пампа або наявністю слабкості тренда.
 4. На сайті CoinMarketCap початок висхідного тренду можна визначити за допомогою аналізу добових обсягів торгів монети до її загальної капіталізації. 

Як правило, добові обсяги наростають настільки, що стають за розміром близькими до капіталізації самої монети або становлять хоча б 50% від її капіталізації. 

Урок №4 - Маржинальна торгівля

Урок I - Суть та основні поняття

 ЗМІСТ УРОКУ:

 • Маржинальна торгівля;
 • Поняття, можливості, ризики.
 • Управління плечем, види ордерів, управління ризиками;

Одні вважають маржинальну торгівлю корисним інструментом, інші - вірним способом втратити гроші. Одні рекомендують використовувати можливості торгівлі з плечем на повну, мотивуючи це тим, що вся крипта - ризик, то тут хоч є, заради чого ризикувати. Інші радять ніколи цього не робити, щоб зберегти свої гроші. 

Будь-яке збільшення потенційного прибутку завжди збільшує і потенційні ризики. Це справедливо для будь-яких ринків, та й для будь-яких пропозицій. 

Квартиру на стадії котловану купувати вигідно, але є ризик, що не добудують. Машину з рук можна купити вигідно, але вона може виявитися з темною історією. Можна вкластися в стартап, а з нього виросте новий Фейсбук. Але шансів втратити гроші набагато більше. У казино можна зірвати Джек-пот, але на це дуже мало шансів. 

Що вищий потенційний прибуток, то менше шансів його отримати - це працює скрізь, і маржинальна торгівля не виняток. 

Вона дає змогу заробляти набагато більше прибутку, ніж на споті, але зворотним боком медалі є можливість втратити свій депозит повністю. 

Думаю, що механізм роботи маржинальної торгівлі тут усім відомий, тому в деталі не заглиблююся, розглядаємо суть питання. 

А вона в тому, що тобі дають кредитне плече, що дає змогу відкривати угоди на гроші, яких у тебе немає, і саме завдяки цьому ти й отримуєш прибуток, у рази більший, ніж на споті. 

Але втратити ти можеш тільки те, що реально вніс на рахунок. Якщо це сталося - гра для тебе закінчена, поки рахунок не буде поповнено.

Займатися маржинальною торгівлею можна тоді, коли виконано такі умови:

 • У вас сформована інвестиційна частина портфеля (Біткоїн, Ефір і BNB). Ви маєте успішний досвід спот-торгівлі і хочете робити те ж саме, але з більшим прибутком. 
 • У вас є первинні навички роботи на криптобіржах. Ви знаєте, як відкрити позицію по ринку, виставити відкладений ордер, поставити стоп або профіт.
 • Повна втрата коштів, виділених на маржинальну торгівлю, не відправить вас у фінансовий нокаут і ніяк не позначиться на вашому житті.

Якщо не виконано п. 1 - спочатку створіть цю інвестиційну частину, якщо немає досвіду за п. 2 - набудьте його, торгуючи на споті (без плеча), і вибудовуючи свою торговельну систему, заодно і прокачаєте навички (п. 3). 

Як почати торгувати з плечем?

Виберіть майданчик. Лідер тут - Binance.

Binance вимагає верифікації при роботі з сумами понад 2 ВТС, а також для роботи з фіатом. Дозволяє вводити і виводити і крипту, і фіат, а також прив'язати картку до рахунку. Майданчик Bilance Futures дає можливість торгівлі до долара (USDT) Біткоїна, Ефіру і цілої низки монет. 

Відеоогляд біржі дивіться за посиланням:

 • Огляд Binance.

Після її вивчення необхідне відпрацювання практичних навичок на демо-рахунку. Це відпрацювання і буде практичним завданням до уроку. 

Ви маєте освоїти і відпрацювати практично наступне:

 • Виставлення лімітних і відкриття ринкових ордерів.
 • Зміна плеча.
 • Робота з ізольованою маржею і крос-маржею.
 • Визначення правильного розміру позиції для конкретного розміру депозиту. 

Урок II - Стратегія заробітку

ЗМІСТ УРОКУ: 

 • Стратегії маржинальної торгівлі;
 • Середньострокові стратегії з мінімальним ризиком і агресивна маржинальна торгівля; 
 • Співвідношення ризику і прибутку. Скальпінг, плюси і мінуси;
 • Маржинальна торгівля біткоїном і альткоїнами - особливості;
 • Використання стратегій маржинальної торгівлі в панелі інструментів криптоінвестора;

У маржинальній торгівлі можна виділити кілька основних стратегій, які відрізняються за ступенем ризику, передбачуваною прибутковістю, часовими інтервалами і використовуваними інструментами.

Ви можете використовувати всі стратегії, або вибрати тільки ті, які відповідають вашому стилю торгівлі та поставленим цілям.

1. Перша стратегія - торгівля Біткоїна і Ефіру до долара в довгострок і середньострок

За правильного використання та розумних ризиків є найбезпечнішою стратегією. 

Полягає в купівлі Біткоїна та Ефіру з невеликим плечем (до х10) у напрямку глобального тренду.

Зрозуміло, до цієї стратегії належить і купівля Біткоїна або Ефіру за стейблкоїни.

Зауважте - я навіть не згадую слова "продажі". Тому що напрямок глобального тренду на найближчі кілька років очевидний і він тільки вгору. Шорт може бути тільки короткостроковий і до нього ця стратегія не застосовна.

Особливості цієї стратегії:

 • Передбачається саме купівля Біткоїна та Ефіру, як найбільш топових монет ринку. Купівля в довгострокову перспективу альткоїнів з ТОП-10-ТОП-30 - це вже інша тема.
 • Біткоїн і Ефір визначають картину криптовалютного ринку і мають мінімальні торгові ризики. Між собою ці інструменти корелюють, Ефір рухається туди ж, куди і Біткоїн, але, як правило, швидше і сильніше.
 • Точність входу тут істотного значення не має, оскільки цілі щодо прибутку встановлюються в 200-300%.

Але зрозуміло, що купівля біля максимумів погіршує прогноз і збільшує термін очікування прибутку.

Головна умова для такої стратегії - ціна ліквідації повинна стояти максимально далеко, за межами практичної досяжності. Це досягається правильним співвідношенням розміру депозиту та обсягу позиції.

З цієї стратегії найкраще починати свій шлях у маржинальну торгівлю. Після вивчення матчастини (розглядали в уроці 4), це перше, чим слід зайнятися.

2. Друга стратегія - це середньострокова і довгострокова торгівля альткоїнів до Біткоїна

Це більш ризикований варіант, тому що альткоїни до біткоїна можуть рости або падати як при його зростанні, так і при падінні.

В одному випадку при зростанні Біткоїна альткоїни до нього падають (приклад - осінь 2017 року або червень 2019).

В іншому - зростають (приклад - кінець січня-лютий 2020 року).

Те ж саме буває і при падінні. Тому в першій стратегії ми маємо справу зі зміною ціни Біткоїна або Ефіру до стабільного долара, а в цій - з двома високоволатильними активами.

Це підвищує ризики, але дає можливість заробити високий прибуток. Тут підвищені вимоги до точок входу і до управління капіталом - волатильність за цими інструментами дуже сильна, тому необхідно виключати можливість істотних втрат.

Основний індикатор при використанні цієї стратегії - індекс домінування. Індекс високий - купуємо альткоїни за Біткоїн.

Індекс низький - робимо навпаки.

Працюємо тільки з ТОП-30, на шиткоїнах ця стратегія переходить у розряд гемблінгу, а не тредйінгу.

3. Третя стратегія - короткострокові угоди. Є два варіанти роботи за цією стратегією

У тренд торгуєте за трендом, роблячи частки на відкатах. Тут головне - не переплутати відкат із розворотом.

Взагалі, відповідь на питання "це розворот чи корекція" - одна з ключових у трейдингу.

У флеті (а саме там ринок перебуває більшу частину часу), визначаєте межі каналу, і купуєте від нижньої межі, а продаєте від верхньої.

Найскладніше тут - використання стопів. Те, чого вчать на курсах трейдингу ті, хто ніколи не торгував сам (ставити стоп за рівень), призведе до постійних втрат на хибних пробоях, адже ставити стопи там, де ставлять усі, - правильний спосіб отримати їхнє спрацьовування.

Більш правильний підхід - ставити в зоні стопів ордери на вхід у позицію.

Там, де стоять стопи трейдерів з довгими позиціями, має стояти ваш ордер на вхід у лонг. А там, де стоять стопи шорт-позицій - ставте ордер для входу в шорт.

Стратегія досить проста в описі, але для оволодіння нею потрібна хороша практика.

А чому нічого не сказано про торгівлю альткоїнів до долара?

Тому що це те ж саме, що Біткоїн до долара, тільки падає або зростає набагато сильніше через меншу капіталізацію.

Тому, освоївши стратегію торгівлі Біткоїн-долар, ви за тими ж принципами можете торгувати до долара інші топові альти.

У панелі інструментів криптоінвестора маржинальна торгівля йде на 4-5 рівні, як високоризиковий інструмент.

Якщо оцінити ризики різних стратегій маржинальної торгівлі, то стратегія 1 (біткоїн і ефір до долара в середньостроковій перспективі) є найбезпечнішою, а стратегія 2 - найризикованішою.

Зверніть увагу - торгівля альткоїнів до біткоїна на споті досить безпечна, а маржинальна - найризикованіша. Це ефект плеча, на сильних рухах біткоїна і альткоїнів волатильність може бути такою, що не вистачить запасу міцності навіть при великому депозиті.

Тому цю стратегію використовувати треба тоді, коли вже є стабільні результати за іншими стратегіями, і депозит, що забезпечує достатній запас міцності.

При цьому будь-яка стратегія вимагає грамотного управління капіталом і ризиками.

Урок №5 - Дотримання ризику

Урок I - Ведмежий ринок (ринок не тільки бичий)

ЗМІСТ УРОКУ:

 • Як заробляти на падаючому ринку.
 • Як працювати з короткими позиціями в маржинальній торгівлі.
 • Пряма і зворотна кореляція. Які монети ростуть, коли все падає.

Криптовалютний ринок - це ринок зростання!

Якщо купити ТОП-10 криптоактивів за капіталізацією і не чіпати їх рік, то з імовірністю 60-70% вони будуть вищими, ніж зараз. Якщо забути про них на 2 роки, то ймовірність побачити їх вищими за поточні значення наближається до 90-95%. 

Але, тим не менш, навіть на такому ринку бувають і періоди падіння, того чи іншого ступеня тривалості. 

Що робити в цей період на ринку?

Якщо інвестор - тут усе ясно. Скуповувати активи. Але зараз мова про трейдинг.

Торгівля на спот-ринку

Тут усе просто. Ринок падає - скуповуємо активи. Головний ризик у тому, що ми не знаємо, де буде дно. І може виникнути ситуація, коли весь фіат витрачено на 20000, а Біткоїн падає до 15000 (навряд чи ми його там побачимо вже коли-небудь, цифри умовні, але суть зрозуміла). 

Тому працюємо так:

 1. По-перше, треба визначити, це вже падаючий ринок, чи ще флет? Момент важливий, оскільки в першому випадку ми ще робимо покупки від рівнів важливих підтримок у розрахунку на короткострокове зростання, у другому випадку ми закуповуємось тільки в середньостроковий період.
 2. По-друге, скуповувати на падаючому ринку слід тільки ТОП. Приблизне співвідношення: 50% - Біткоїн, 30% - Ефір, 20% - все інше.

"Все інше" має набагато більший потенціал зростання, ніж Біткоїн з Ефіром. Але воно не має дна, навіть приблизно не можна припустити, куди впаде яка-небудь Shiba (а це ТОП-20, я не кажу вже про решту).

Кількість фіата, яку плануємо спрямувати на скупку активів, що падають, приймаємо за 100%.

Щойно ми зрозуміли, що ринок падає, розставляємо ордери на купівлю. У межах 10% падіння ставимо на 10-12%, у межах 20% падіння - 25-30%, на 30-35% падіння ставимо ще 20%. 

Решту 40% залишаємо на випадок, якщо 35% падіння виявиться ще не дном. Якщо падаємо на 40% і більше - не купуємо до зупинки і проторговки в якомусь діапазоні хоча б протягом доби. Потім беремо на 20%, решту залишаємо на випадок подальшого падіння.

Щоб було зрозуміло і наочно, пояснюю на прикладі. 

Припустимо (цифри умовні), Біткоїн коштує 10000, і ми зрозуміли, що ринок падає. Виставляємо ордери на купівлю так:

 • на 9000-8900 - на 1000$
 • 8000-8200 - 3000$
 • при 7000-6800 - ще 2000$

Біткоїн пройшов усі ці рівні і зупинився, скажімо, на 6200 - беремо на 2000$ на цьому рівні.

У нас залишається 2000, які ми використаємо, якщо Біткоїн впаде ще нижче. Цифри умовні. Виходячи з вашої стратегії управління капіталом, ви можете заходити іншими обсягами, тут важливий принцип.

Але що робити, якщо Біткоїн після падіння на 20% різко пішов нагору? Велика частина фіата тоді залишається без діла і не працює?

З одного боку, це не ефективне використання капіталу. З іншого - є прислів'я про пістолет, який можна носити роками заради того одного дня, коли він знадобиться. Ось так і з фіатом.

Уявляєте, як чудово почувалися ті, хто в березні 2020 року (коли бу той самий чорний лебідь) був із фіатом, коли Біткоїн був кілька днів нижче 4000? Ось заради таких днів його завжди треба тримати в якійсь кількості.

А що стосується ефективного використання - адже спотом ринок не обмежується. І є механізми, які дають змогу ефективно використовувати навіть той капітал, який тримаємо для закупівель внизу.

Маржинальна торгівля на падаючому ринку

Головний інструмент заробітку на падаючому ринку - короткі позиції (шорт). Відкриваєш шорт біткоїна на 10К, і отримуєш прибуток на його падінні.

З одного боку, це небезпечний інструмент. Шорти не можна пересиджувати, на відміну від лонгів, тому що ціна може вже ніколи не повернуться до колишніх рівнів. Тобто шорт передбачає короткий стоп, а чим ближче стоп, тим більша ймовірність його спрацьовування.

З огляду на специфіку криптовалютного ринку, я скептично ставлюся до шортів. Але на падаючому ринку це ефективний інструмент отримання прибутку.

Головні принципи його використання:

 • Вхід у позицію - якомога вище, на ретесті колишніх підтримок, які тепер стали супротивами.
 • Другий варіант - шорт від супротиву, який ціна вже кілька разів не може подолати, за наявності ознак ослаблення висхідного руху. Не треба нескінченно чекати підтвердження, інакше ввійдете наприкінці руху, коли ризик буде максимальним.
 • Обсяг шорт-позиції має бути значно меншим, ніж лімітних ордерів на купівлю внизу.
 • Розставляйте профіти або використовуйте хедж-режим, що дозволяє відкривати різноспрямовані угоди, інакше є ризик закрити свій шорт об свій же лонг.
 • Використовуйте часткові фіксації позиції і стопи на прибуток. Пам'ятайте - шорт для крипторинку протиприродний, тому прибуткова позиція в будь-який момент може швидко стати збитковою.

Правильні дії на падаючому ринку

 • Не продавати активи на споті дешево, якщо не встигли продати дорого. Практика показала, що ті, хто продав Біткоїн нижче 7000, шкодують набагато більше, ніж ті, хто не продав його вище 10К (я говорю тільки про торгівлю на споті). Тому що у других є хороший шанс вийти в плюс, треба тільки почекати деякий час. А в перших такого шансу немає.
 • Розставити лімітні ордери на купівлю активу до 35% падіння.
 • У разі більш глибокого падіння відстежувати ситуацію і докуповувати актив після стабілізації.
 • Пріоритет - Біткоїн і Ефір, решта зводиться до мінімуму.
 • Відкрити шорт позицію, приділяючи особливу увагу правильній точці входу.
 • Заходити якомога вище, від сильних рівнів.
 • Фіксувати прибуток частинами і ставити стоп на прибуток.

Пряма і зворотна кореляція

Пряма кореляція - це коли один актив зростає тоді, коли зростає інший.

Зворотна кореляція - це коли один актив падає, коли другий зростає.

Розуміючи, як це працює, можна з високою точністю прогнозувати рух активів і ухвалювати правильні торгові рішення.

Усі ТОП-монети мають пряму кореляцію з Біткоїном. Найбільша кореляція в Ефіру, але загалом за Біткоїном ходить весь ТОП. 

Як це використовувати на падаючому ринку?

До падіння ринок зазвичай переходить після зростання або після консолідації.

В останні роки на крипторинку це виглядає так. Спочатку тривале зростання Біткоїна, альткоїни при цьому від нього сильно відстають, даючи чудову можливість для заробітку.

Потім Біткоїн доходить до якогось рівня і впирається в опір. Кілька разів його штурмує, але безуспішно. Або не штурмує, а просто трохи знижується і консолідується.

Після цього починається бурхливе зростання альткоїнів. Індекс домінування Біткойна падає, альти зростають і до Біткойна, і до долара, в якийсь момент альткоїни досягають локальних максимумів і ... тут відбувається обвал Біткоїна, за яким слідують і альти.

Так було в грудні 2017 - січні 2018, так було в лютому 2020, але це тільки найбільші розвороти, були і більш дрібні - локальні.

Розуміючи цю картину і як працює кореляція, можна під час падіння біткойна (щойно він почне оновлювати локальні мінімуми або зіткнеться з серйозною проблемою під час зростання), відкривати короткі позиції за альтами. Або закривати довгі, якщо ви торгуєте без плеча.

При імпульсному падінні Біткоїна альткоїни падають набагато сильніше, тож це хороша торгова ідея, головне, не прийняти корекцію за розворот.

А чи є активи, які мають зворотну кореляцію з Біткоїном і ринком загалом? 

Глобально - ні. Падає Біткоїн - падає все. Але інколи бувають монети які стріляють проти ринку в певний час навіть на ведмежці. 

Урок II - Ризики на криптовалютному ринку

ЗМІСТ УРОКУ:

 • Управління ризиками та управління капіталом.
 • Що таке управління ризиками. Види ризиків.
 • Управління капіталом. Що це таке, чому важливо і як працює.
 • Ризикуй прибутком, а не депозитом - механізм зниження ризиків.
 • Точки входу і точки фіксації прибутку, як інструмент зниження ризиків. 
 • Стереотипи в трейдингу. Контроль емоцій.

Обов'язковою умовою успіху на крипторинку є управління ризиками. 

Які ризики є на крипторинку?

Ми всі приходимо на крипторинок для того, щоб заробити тут гроші.

Усе, що може нам завадити і замість заробітку призвести до втрат - це ризики.

Ризики бувають:

 • ринкові (неправильно відкрита позиція, сильний рух проти позиції);
 • неринкові.

Неринкові ризики - це ризик зламу або скама біржі, ризик, спричинений діями регуляторів у тій чи іншій юрисдикції, ризик злому вашого облікового запису на біржі або гаманця, ризик втрати ключів або паролів унаслідок помилки або проблем із комп'ютерною технікою. 

Щоб управляти цими ризиками, тобто зводити їх до мінімуму, треба навчитися їх бачити. Наприклад, якщо ви купуєте Біткоїн в обміннику, переводите на онлайн-гаманець, а звідти на криптобіржу для торгівлі, які у вас є ризики?

 • Ризик шахрайства з боку обмінника під час купівлі.
 • Ризик злому онлайн-гаманця або втрати персональних даних.
 • Ризик злому або скама криптобіржі або втрати доступу до акаунту, а також його блокування.

Це все неринкові ризики.

Уникнути ми їх не можемо, але можемо контролювати і зводити до мінімуму.

Розуміючи їх, стають очевидними і способи мінімізації - обирайте перевірений обмінник, користуйтеся відомим онлайн-гаманцем із гарною репутацією та відгуками, дотримуйтесь заходів безпеки під час роботи з гаманцем і зберігання персональних даних, працюйте на біржах із ТОП-5 у світі.

Щоб управляти ризиками, треба їх бачити. Розкладайте кожну свою дію на складові, виявляйте і зводьте до мінімуму неринкові ризики, і тоді залишаться тільки ринкові (торгові) ризики.

Ставлення до ринкових ризиків залежить від вашої торгової системи - вона може бути як консервативною (ризики мінімальні), так і агресивною (ризики високі).

Зрозуміло, що підвищення рівня ризику має супроводжуватися збільшенням прибутковості системи. Якщо цього не відбувається - система не життєздатна, не приведе вас до успіху і потребує заміни.

Ризикувати 1000, щоб заробити 5000 - це добре. Ризикувати 5000, щоб заробити 100 - погано.

Загальні принципи управління ринковими ризиками:

 • Купувати дешево, продавати дорого;
 • Завжди мати частину активів у крипті, частину у фіаті;
 • Ніколи не залишатися без позиції по Біткоїну.

Якщо взяти історію, то найбільше зростання він показував протягом 10 днів у році. Тобто в році є в середньому 10 днів, коли Біткоїн показав своє основне зростання.

Не маючи постійної позиції по Біткоїну, дуже мало шансів зловити таке зростання. Тому позицію по ньому треба мати завжди.

Але буває й інакше - за свою історію головна криптовалюта і ринок загалом показував чимало і сильних, і швидких падінь. На цей випадок завжди треба мати фіат для закупівель внизу.

Загальне правило - чим вище йде ринок, тим менше крипти і більше фіата. На максимумах скидаємо крипту, набираючи фіат для закупівель внизу.

УВАГА! Це не стосується інвестиційної частини портфеля, вона завжди має бути в крипті, її ми тримаємо в довгострок, з цілями, які зараз здаються не реальними.

Коли ринок іде вниз, робимо навпаки - купуємо крипту за фіат. Що нижчий ринок, то більше у нас крипти і менше фіата.

По лінії Біткоїн - альткоїни ми набираємо альткоїни за біткоїн за високого індексу домінування, і продаємо їх за біткоїн за низького.

Управління капіталом - це частина управління ризиками

Основне питання тут - якою частиною угоди входити в позицію. Увійти малим обсягом - буде мінімум ризиків, але і мінімум прибутку, тобто капітал буде використовуватися не ефективно. 

Вхід надмірно великим обсягом у разі руху ціни проти позиції залишить вас без вільного капіталу на споті, іноді на досить тривалий термін. А помилка такого роду при торгівлі з плечем може знищити ваш депозит.

Як правильно управляти капіталом - тут немає єдиної відповіді, це залежить від вашої стратегії, яка може бути як консервативною, так і агресивною.

Але треба зазначити принципи управління капіталом, яких необхідно дотримуватися за будь-якої стратегії.

1. Ризик - це не завжди погано. Іноді найбільший ризик - це відмова від ризиків.

Чому так?

Коли зведений до мінімуму ризик, то до мінімуму зведена і можливість отримання прибутку. Наприклад, якщо ти завів на Binance 10К, а торгуєш на 100 доларів, то ризик зливу депозиту у тебе практично відсутній. Але і можливість отримати прибуток теж. Адже навіть якщо ти вдало зайдеш в угоду і зробиш 100% прибутку, то в грошах це буде всього 100 доларів. Це 1% від суми депозиту.

Але 100% на угоду вдається робити не так часто. 15-20% з плечем у короткостроковій перспективі вважається хорошою угодою. За описаною вище стратегією це копійки. При цьому всі неринкові ризики (наприклад, краху біржі з якоїсь причини), ти несеш такі самі, як і той, хто входить в угоду на 10000 доларів і заробляє кілька тисяч з угоди.

Тому низький ризик - це не завжди правильно й ефективно.

2. Прибутком можна і потрібно ризикувати набагато сильніше, ніж депозитом.

Депозит - ваш робочий інструмент. Прибуток - результати діяльності.

Якщо ви торгуєте депозитом у 10К, і в середньому заробляєте 1500-2000 на місяць, то такий рівень ви будете тримати тільки в тому випадку, якщо зберігаєте депозит у 10К.

Якщо ви його частково втратили, і він став 8К, то для того, щоб заробити 2000, як раніше, треба на 20% збільшувати навантаження на депозит, що може швидко призвести до подальших втрат.

Якщо ж ви втратили частину заробленого прибутку, то ви зберігаєте колишні можливості і можете все виправити наступною угодою.

Висновок - ризикувати прибутком заради ще більшого прибутку - можна. Ризикувати депозитом без гострої потреби не варто.

3. Точки входу в позицію і точки фіксації прибутку - важливий фактор успіху.

Гарний вхід - половина успішної угоди. Практика показала, що вхід з ринку рідко буває хорошим, тому використовуйте лімітні ордери.

На ринку бувають несподівані імпульси - ось і ловіть їх.

Найкраще ставити лімітні ордери в зонах стопів, які розташовуються за опорами (для шорт-позицій) і нижче від підтримок (для лонгів).

А поставити ордер на Біткоїн на 7-12% нижче за ринок і чекати спрацьовування - це успішна угода в більшості випадків. Те ж саме стосується й Ефіру та багатьох топових альткоїнів.

Головне правило - краще ніякої угоди, ніж угода з поганим входом.

Купувати з ринку виправдано або з метою хеджування інших позицій, або в разі сильних рухів. В інших випадках тільки лімітний ордер. Це правило добре допомагає не потрапити під FOMO і FUD.

Для фіксації прибутку виставляйте тейк-профіт. Якщо позиція в прибутку, але до цілей не дійшла, а ситуація на ринку може по-різному повернутися, використовуйте стоп на прибуток.

Також корисно фіксувати прибуток частинами. Хороший метод під час набору позиції - усереднення.

Це має такий вигляд - ви купили актив по 10, він падає, ви ще добрали його по 8, а потім по 6. Причому що нижче купуєте, то більший обсяг.

У результаті середня ціна активу у вас буде близько 7.5, і при поверненні його до 10 ви будете вже в хорошому прибутку. Звичайно, це все треба робити з урахуванням правильного управління капіталом.

Кілька слів про популярні стереотипи в трейдингу

Гадаю, ви всі чули, що стоп до профіту має відноситися 1:3, що стоп-лосс треба обов'язково ставити на кожну позицію, що не можна усереднювати, і що не можна "ловити ножі". 

Всі ці "правила" не мають застосування до позиційного трейдингу.

Але як правильно використовувати такий важливий інструмент, як стоп-лосс? Про це вже говорили вище, але повторимо основні моменти.

Стоп-лосс ставити обов'язково в наступних випадках:

 1. Шорт позиції. Лонг у крипті завжди можна пересидіти. Шорт не можна, оскільки глобально ринок зростає і є багато шансів, що до колишніх рівнів він уже не повернеться.
 2. Торгівля в каналі, особливо якщо ціна перебуває в ньому довго.
 3. Торгівля монетою з низькою капіталізацією.
 4. Купівля біля максимумів, продаж біля мінімумів у розрахунку на пробій (навіщо це взагалі робити - питання окреме, у мене відповіді на нього немає, я так не роблю ніколи. Але якщо хто практикує таке - то хоча б зі стопами).
 5. У вас малий запас міцності, а ви торгуєте з плечем, депозит не витримає просадки 10-15%.

У цьому випадку краще торгувати на споті. Але якщо з якихось причин все ж маржа - то стоп обов'язковий.

Коли стоп не потрібен взагалі:

 1. Торгівля на споті топовими монетами.
 2. Торгівля з плечем за відсутності ціни ліквідації.
 3. При торгівлі по тренду з достатнім запасом міцності стоп на ваш розсуд.

Пам'ятайте - чим ближче стоп, тим більша ймовірність його спрацьовування.

Зона стопів - об'єкт інтересу маркетмейкерів і великих гравців. Не ставте стопи там, де їх ставить ринковий натовп (за підтримками і опорами). Там лімітні ордери треба ставити, як ми вище вже говорили. А стопи треба ставити на таких рівнях, доходження ціни до яких однозначно свідчить, що щось пішло не так і час включати план Б.

Де ще корисно використовувати стопи, так це для фіксації прибутку (стоп на прибуток).

Контроль емоцій

Трейдинг - це більше не математика, а психологія. Тому навіть найпотужніші та найсучасніші комп'ютери не можуть прорахувати та обіграти ринок і програють на дистанції досвідченому трейдеру.

Так відбувається тому, що на ринку є натовп (більшість). Цей натовп керується емоціями (здебільшого страхом і жадібністю), тому він продає активи дешево, а купує дорого. І в результаті віддає гроші меншості - тим, які діють навпаки.

Найголовніший ворог трейдера і причина його фінансових втрат - не кити, маркетмейкери та інсайдери. Головна причина - його власний мозок, який потрапляє під вплив емоцій і змушує трейдера робити дурні та нелогічні дії. Наприклад, продати Біткоїн по 6000, або увійти в нього на всю котлету близько 12К з плечем 1:100.

Як із ними боротися?

Найефективніший спосіб - Щоденник Трейдера і торговий план. Про ці інструменти говорили в уроці 2.

Там має бути прописаний основний план (що ви збираєтеся робити на ринку) і план Б, на випадок, якщо щось піде не так. Коли є план і залишається тільки його виконувати, тоді немає місця емоціям.

Не піддавайтеся FOMO.

Не піддавайтеся і страху, це ще гірше, ніж FOMO. Людей, які шкодують про купівлю Біткоїна, в рази менше, ніж тих, хто шкодує про його продаж. Біткоїн завжди залишається Біткоїном і перспективи його очевидні - ми побачимо його і по 70К, і по 100К, і по 250К. І це буде в осяжному майбутньому. Тому продавати його тому, що він впав на 10-15-30% - дурне рішення.

Формула прибуткового трейдингу проста, як усе геніальне. Купувати дешево - продавати дорого. Усе, що цій формулі суперечить - шкідливо для ваших грошей. Вбивайте емоції логікою, розумом і контролем, і перемога буде за вами.

Читайте також - Як визначити зони ліквідності в трейдингу


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити