Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Форекс і ф'ючерси: особливості двох ринків для торгівлі валютою

Останнє оновлення: Середа, 13 березня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Зацікавлення торгівлею на ринку форекс значно зросло останнім часом. Раніше приватним трейдерам доводилося або торгувати досить великими обсягами валют через банки, або торгувати ф'ючерсними контрактами на біржах.

Нині багато брокерів дають змогу роздрібним трейдерам торгувати валютами на спотових валютних ринках у значно менших обсягах, тому трейдери мають розуміти особливості торгівлі спотовими валютами через брокерів і ф'ючерсами на іноземну валюту.

Оскільки існують значні відмінності між торгівлею валютними ф'ючерсами і форекс на спотовому ринку, трейдерам є сенс дізнатися про характеристики, переваги та недоліки кожного з цих ринків.

Котирування валют

Кожна з валютних пар, що котируються на ринку спот-форекс, має стандартну угоду про котирування, тому всі валютні трейдери знають, що означають котирування, які вони отримують. Угода, як правило, являє собою кількість одиниць контрвалюти на одну одиницю базової валюти.

Базова валюта - це перша валюта у валютній парі, а котирувана валюта - друга валюта в парі. Так, наприклад, для валютної пари EUR/USD євро є базовою валютою, а долар США - котируваною.

Відповідно до цієї угоди стандартним міжбанківським котируванням для валютної пари EUR/USD зазвичай є кількість доларів США за євро. Умовою для котирування валютної пари USD/JPY зазвичай є кількість японських ієн за долар США. Аналогічним чином, USD/CAD передбачає кількість канадських доларів за долар США, а GBP/USD - це кількість доларів США за фунт стерлінгів.

Угоди про котирування валютних ф'ючерсних контрактів іноді протилежні тим, які зазвичай використовують міжбанківські форекс-трейдери, тому важливо знати, які пари помінялися місцями при порівнянні котирувань між двома ринками. Загалом, на валютному ринку Чиказької товарної біржі котируються всі валюти в доларах США, тому ф'ючерсний контракт котируватиметься в доларах США.

Котирування на купівлю валютних ф'ючерсних контрактів на фунт стерлінгів по відношенню до долара США буде дуже схоже на котирування міжбанківського ринку форекс на GBP/USD на ту ж дату поставки. З іншого боку, котирування японської ієни по відношенню до валютного ф'ючерсного контракту на долар США буде зворотним до звичайного міжбанківського котирування для USD/JPY.

Міжбанківське котирування для USD/JPY для поставки в ту саму дату, що і червневий ф'ючерсний контракт на Чикаго, може становити 100,00, тоді як котирування червневого ф'ючерсного контракту на японську єну на Чиказькому IMM буде аналогічним інверсії цього числа або 0,0100.

Щоб можна було порівнювати котирування міжбанківського і ф'ючерсного ринків, ви маєте обчислити зворотні котирування і розділити число 1 на котирування, яке ви хочете інвертувати.

Дата поставки

Більшість операцій з валютою на міжбанківському ринку відбуваються на місці. Це означає, що доставка відбувається через два робочих дні з дати транзакції. Оскільки валюти торгуються парами, спотовою датою має бути робочий день в обох валютах. Усі основні валютні пари і кроси, за винятком USD/CAD, як правило, торгуються за спотову вартість.

Операції відбуваються, коли доставка валюти відбувається протягом одного робочого дня. Це найпоширеніший період доставки транзакцій USD/CAD на міжбанківському ринку.

Форвардні контракти також використовуються, коли доставка здійснюється протягом двох робочих днів. Типові терміни дії форвардного контракту становлять 30, 60, 90, 120 і 360 днів.

Своп-контракти укладаються, коли трейдер бажає обміняти одну дату поставки на іншу. Свопи Tomorrow Next особливо поширені, коли трейдерам форекс необхідно перенести дату доставки позиції, утримуваної на ніч, на поточну дату поставки спот.

Валютні ф'ючерси відрізняються з погляду дати їхньої поставки від вищезазначених форвардних контрактів, оскільки їхні дати поставки зазвичай стандартизовані і відбуваються на щоквартальній основі. Наприклад, ф'ючерсний трейдер може укласти валютний ф'ючерсний контракт із датою поставки в березні, червні, вересні або грудні.

Торговий обсяг

Ринок форекс є найбільшим фінансовим ринком у світі з основними торговельними центрами в Лондоні, Нью-Йорку і Токіо. Також додаткові значні обсяги торгівлі спостерігаються в Сіднеї, Окленді, Гонконзі та Сінгапурі.

Одна з істотних відмінностей між ринком форекс і валютними ф'ючерсами полягає в обсязі торгів. Угоди спот традиційно становлять найбільшу частку валютних операцій по всьому світу.

Крім того, переважна більшість валютних операцій відбувається на нерегульованому міжбанківському валютному ринку, де угоди здійснюють через велику телефонну та електронну мережу між фінансовими установами та їхніми клієнтами.

В останні роки зростаюча доступність онлайн-брокерів на ринку форекс зробила спот-форекс доступним для широких мас. Роздрібні трейдери, які раніше не могли брати участь через нижчі суми інвестицій, тепер можуть торгувати на форекс з мінімальною маржею, використовуючи інтернет-брокерів. Проте обсяг торгів цими валютними операціями залишається порівняно невеликим порівняно з тим, що спостерігається на міжбанківському валютному ринку.

З усіх валютних операцій менше 10 відсотків відбуваються на біржах у формі угод з валютними ф'ючерсами. Більша частина світового обсягу торгівлі валютними ф'ючерсами відбувається в Чикаго і відбувається на Чиказькому міжнародному валютному ринку, який є підрозділом Чиказької товарної біржі або CME. Інші біржі крім IMM CME, які перераховують валютні ф'ючерсні контракти:

  • BM&F
  • DGCX
  • EUREX
  • EURONEXTFPE
  • HKEx
  • ICEUS
  • SGX.

Валютні пари, розміри транзакцій і розміри тиків

На міжбанківському валютному ринку розміри транзакцій можуть становити практично будь-яку суму, але зазвичай вони перевищують 1 млн. дол. США для того, щоб претендувати на розгляд, що котирується більшістю міжбанківських маркет-мейкерів. Деякі банки та фінансові компанії надають послуги котирування в менших кількостях привілейованим клієнтам, які зазвичай торгують великими сумами, а також клієнтам середнього ринку з невеликих корпорацій або приватних осіб з високим рівнем доходу. Ціни на транзакції меншого розміру, як правило, не настільки конкурентоспроможні, тому торгові спреди можуть значно розширитися.

Міжбанківські котирування за особливо великими угодами понад 50 млн. доларів США також можуть розширюватися, оскільки маркет-мейкер може переміщати ринок при виконанні транзакцій такого обсягу. Більш широкий спред дає їм змогу дещо знизити ризик після того, як він погодиться здійснити таку значну угоду для свого клієнта.

Практично будь-яка велика фінансова установа з валютним відділом запропонує ціноутворення практично на всі основні та другорядні валютні пари і кроси. Більшість також запропонує ціни на більш екзотичні валюти, що котируються по відношенню до долара США. Крім того, мінімальний розмір тиків для більшості основних валютних пар, що котируються на міжбанківському ринку, нещодавно знизився до 0,00005 з 0,0001, за винятком USD/JPY, яка знизилася до 0,005 з 0,01.

На роздрібному ринку форекс, який зазвичай доступний через онлайн-брокерів, стандартний розмір транзакції або лота становить 100 000 одиниць базової валюти. Проте, оскільки роздрібні трейдери часто хочуть торгувати на ринку форекс в менших обсягах, розміри транзакцій також можуть бути такими ж маленькими, як мікролот або 0,01 від стандартного лота або 1000 одиниць базової валюти. Крім того, у більшості брокерів зазвичай доступний розмір міні-лота, який становить 0,1 від стандартного лота або 10000 одиниць базової валюти.

У валютних ф'ючерсних контрактах зазвичай встановлюються торгові суми або лоти, які варіюються залежно від конкретних валютних пар, доступних для торгівлі на конкретній біржі, для доставки в стандартні дати, зазвичай щоквартально. Крім того, обмінні курси для валютних пар можуть варіюватися на мінімальну суму, відому як розмір тика.

Як приклад валютних ф'ючерсів у наступній таблиці перераховано поточний стандартний розмір лота, валютні пари і розмір тиків для торгованих валютних ф'ючерсів CME:Таблиця

Регулювання

Міжбанківський валютний ринок залишається загалом нерегульованим і функціонує між фінансовими установами та їхніми клієнтами, які можуть перебувати в різних правових юрисдикціях. Проте, цей недолік регулювання і прозорості означає, що котирування, які надають клієнтам маркет-мейкери і торгові столи, можуть істотно відрізнятися від рівнів обмінного курсу на професійному ринку форекс.

В останні роки були зроблені деякі кроки з регулювання транзакцій, що здійснюються роздрібними трейдерами форекс через онлайн-брокерів форекс. Це вважалося необхідним захистом через те, тому що ці брокери зазвичай мають справу з широкою громадськістю, яка поки що не набула достатнього професійного досвіду.

Досі подібне регулювання було націлене на такі речі, як заборона хеджування та зниження високих коефіцієнтів кредитного плеча. Незважаючи на винятки такого роду, зростаючий валютний ринок все ще залишається відносно нерегульованим за межами більшості юрисдикцій. Деякі онлайн форекс брокери відмовляються приймати потенційних клієнтів, які проживають у регульованих юрисдикціях.

На відміну від цього, торгівля на валютних ф'ючерсних ринках відбувається на біржі, яка зазвичай жорстко регулюється фінансовим регулювальним органом у країні, де він знаходиться. Це означає, що обмінні курси валют і котирування повинні відповідати поточному ринку, в якому ціноутворення повністю прозоре як для клієнтів, так і для маркет-мейкерів.

Обсяги торгівлі валютними ф'ючерсами також реєструються і можуть бути переглянуті аналітиками. Звіти СЗТ або "Зобов'язання трейдерів", що випускається щоп'ятниці Комісією з торгівлі товарними ф'ючерсами або CFTC, є особливо популярним інструментом оцінки ринкових настроїв для форекс-трейдерів.

Форекс і ф'ючерси: підіб'ємо підсумки

Трейдери, яким необхідно торгувати точні суми, могли б краще торгувати на ринку спот-форекс з міжбанківськими контрагентами або торгувати мікролотами через онлайн-брокерів форекс. По суті, якщо для транзакції форекс потрібні точні суми у валюті, фіксованого номіналу ф'ючерсного контракту або контрактів може не вистачити або він може перевищити необхідну суму.

Більшість міжбанківських і роздрібних операцій на форекс не обкладаються комісією за спотову валютну торгівлю, крім котирувального спреду. Проте, всі ф'ючерсні операції на форекс включають в себе додаткові витрати, такі як біржові та брокерські збори.

Різниця в цінах між спотовим і ф'ючерсним ринками може запропонувати трейдеру валюти дещо скромні арбітражні можливості. Звичайно, їм потрібно пам'ятати, що тут доведеться додати або відняти розмір свопу на дату поставки ф'ючерсного контракту до спотового курсу форекс, щоб розрахувати порівнянний обмінний курс між ринками.

Деякі професійні трейдери також використовують валютні ф'ючерси як інструмент хеджування. Наприклад, деякі великі трейдери і фінансові інститути купують або продають валютні ф'ючерсні контракти проти своїх спотових і форвардних валютних позицій як засіб зниження ринкових ризиків.

Години торгівлі на ринку спот-форекс і валютними ф'ючерсами дуже схожі зараз, коли доступна електронна торгівля ф'ючерсами. Форекс спот торгується безперервно з 17:00 за східним часом у неділю до 17:00 за східним часом у п'ятницю. Для валютних ф'ючерсів CME, які торгуються через ClearPort Clearing, торгові години працюють з неділі по п'ятницю з 18:00 до 17:00 за східним часом. Зверніть увагу, що торгівля ф'ючерсами CME має перерву на одну годину, починаючи з 17:00 за східним часом.

Читайте також - Унікальні поради з трейдингу, які можуть бути вам корисні.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити