Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Емоції в трейдингу: як справлятися з ними у своїй торгівлі?

Останнє оновлення: П'ятниця, 22 березня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Емоції в трейдингу

У трейдингу недостатньо мати робочу торгову стратегію. Ви також повинні мати впевненість і наполегливість, які допоможуть вам дотримуватися своєї торгової стратегії навіть у найважчі часи. Це легше сказати, ніж зробити. Однак вкрай важливо мати психологічну перевагу і здатність контролювати свої емоції в трейдингу.

Уявімо, що у вас щойно сталася сьома збиткова угода поспіль. Усі ваші зусилля торгувати в плюс ні до чого не приводять, і розмір вашого депозиту поступово зменшується. Останнім часом вас переслідує смуга невдач, і ви не знаєте, коли вона закінчиться. Ви вже сумніваєтеся у своїй торговельній стратегії і хочете спробувати торгувати зовсім по-іншому. Ви починаєте хвилюватися і переживати. Усі ці моменти переживає кожен трейдер.

Як правило, більшість трейдерів торгують поодинці. Поруч із ними нікого немає, хто б міг їх підтримати, заспокоїти або дати слушну пораду. Тому важливо навчитися, як можна справлятися з емоціями самостійно. У сьогоднішній статті редакція сайту ITstatti.in.ua дасть вам прості поради та рекомендації, які допоможуть вам уникнути подібних станів у своїй торгівлі.

Негативні емоції в трейдингу

Коли ми ризикуємо своїми грошима, нам притаманно проявляти емоційність під час своєї торгівлі. Як правило, будь-яка передбачувана втрата призводить до відчуття занепокоєння, а іноді стає причиною для паніки у деяких трейдерів.

Вкрай важливо, щоб ви завжди зводили до мінімуму негативні наслідки, які можуть стати результатом негативних емоцій. Ось деякі приклади найпоширеніших негативних емоцій, які відчувають трейдери:

 • Розчарування. Ви відчуваєте невдоволення собою або своєю торговою системою через погану угоду або через відсутність впевненості у своїй стратегії.
 • Депресія. Проходячи через низку збиткових угод і стикаючись з несподіваним просіданням, ви постійно засуджуєте себе і навіть можете увійти в депресивний стан.
 • Паніка. Можливо, ви відкрили набагато більшу позицію, ніж зазвичай. Можливо, ви нехтували використанням стоп-лосса, і тепер ціна йде проти вас, і ви починаєте панікувати.
 • Відчай. Можливо, ви продали на рівні підтримки, але ціна злетіла з цього рівня, і тепер ви несете велику втрату. Ви сподіваєтеся, що ціна повернеться до рівня беззбитковості, і ви зможете вийти без втрат.
 • Жадібність. Ви перебуваєте у виграшній угоді, але все на графіку говорить вам вийти з угоди і зафіксувати свій прибуток. Але в глибині душі ви хочете отримати максимум з цієї угоди. Згодом через свою жадібність ви навіть опиняєтеся в збитку.

Позитивні емоції в трейдингу

Вкрай важливо, щоб ми не тільки намагалися нейтралізувати негативні емоції під час нашої торгівлі, але також ми повинні прагнути розвивати позитивні емоції, які допоможуть нам вибудувати мислення переможця. Ось деякі позитивні емоції, над якими ви можете працювати:

 • Думайте позитивно. Кожна дія починається з думки. Думай позитивно, і ви залучите позитивну енергію. Ви повинні вірити в себе і в цей принцип, щоб вибудувати позитивну торгову психологію. Пам'ятайте, склянка завжди наполовину повна, а не наполовину порожня.
 • Будьте терплячими. Гарні речі приходять до тих, хто їх чекає. Це особливо вірно в трейдингу. Не женіться за кількістю угод. Замість цього навчіться сидіти склавши руки і дозволити ринку прийти до вас. І якщо ви пропустите угоду, нехай буде так, але ви будете задоволені, дізнавшись, що вчинили правильно. І в кінцевому підсумку це окупиться.
 • Будьте вдячні. Незалежно від виграшної чи програшної угоди, будьте вдячні за торгові можливості, які ринок щодня вам надає.
 • Вірте в себе. Безсумнівно, трейдинг - одна з найскладніших професій, але в кінці тунелю є світло. Залишайтеся на ринку, незалежно від того, скільки часу це займе. Продовжуйте вірити в себе, щоб залишатися послідовно прибутковим трейдером.
 • Любіть трейдинг. Якщо ви любите те, що робите, ви ніколи не будете працювати жодного дня у своєму житті. Будьте захоплені ринком. Вас не повинен цікавити тільки прибуток. Полюбіть трейдинг і фінансові ринки.
 • Будьте наполегливими. Збитки - це природно. Це відбувається з усіма трейдерами, і це трапиться з вами. Збиток - це не що інше, як вартість ведення бізнесу. Ви або виграєте в торгівлі, або отримуєте цінний урок. Потрібно мінімум 10000 годин, щоб освоїти будь-яке ремесло. І трейдинг тут не виняток.
 • Візуалізуйте. Ви маєте візуалізувати свій торговий день, уявляти вигідні торгові налаштування і свої угоди. Ви проходите через кожен етап торгівлі у своєму розумі і почуваєтеся максимально впевнено.

Картина загалом

Картина загалом

Однією з найскладніших і найважливіших речей для трейдера є усвідомлення ефективності своєї торгової системи без прив'язки до конкретних угод.

Наприклад, протягом останніх трьох тижнів ви здійснили сім збиткових угод. Однак якщо ви подивитеся на картину загалом і візьмете для порівняння цілий рік вашої торгівлі, тоді кількість збиткових угод за останні три тижні не буде настільки істотною. Трейдинг - це марафон, а не спринт. Що таке сім збиткових угод порівняно з усіма угодами, які ви можете здійснити за рік?

Для багатьох трейдерів буває складно усвідомити, що на більшому проміжку часу їхня невдала смуга торгівлі може мати мінімальний ефект. Професійні трейдери, які здійснили тисячі угод, розуміють, що не можна піддаватися негативним емоціям через період невдалої торгівлі. Навіть здійснивши десять збиткових угод поспіль, досвідчений трейдер не буде через це засмучуватися.

Тому для початку вам дуже важливо навчитися бачити всю картину в цілому і не прив'язуватися до окремих результатів. Подивіться на низку своїх невдалих угод у контексті всієї своєї торгівлі. Найчастіше ситуація загалом виявиться не настільки поганою, як ви можете собі уявити.

Найкраща підготовка

Один з найкращих способів зменшити занепокоєння і стрес, пов'язаний з трейдингом, - це стати краще підготовленим. Це означає, що ви повинні провести дослідження і бути підготовленим до відкриття ринку.

Це охоплює такі завдання, як побудова ключових рівнів підтримки та опору на графіках, перевірка всіх запланованих новинних подій і аналіз можливих торгових налаштувань. Поки ринок відкритий, ви повинні зосередитися насамперед на виконанні, а не на дослідженні ринку.

Належна підготовка є ключовим фактором, який часто недооцінюється багатьма трейдерами.

Торгова психологія

Торгова психологія

Подумайте про те, в якому емоційному стані ви будете, якщо за останні три тижні у вас тривала низка збитків. Ваш настрій буде пригніченим.

Для трейдера-початківця завжди дуже важко переключитися з демо-рахунку на реальний рахунок, тому що з'являються безліч додаткових факторів, які впливають на його емоційний стан.

Якщо ви не керуєте своєю торговою психологією, вам буде складно залишатися впевненим у своїй торгівлі і не піддаватися негативним емоціям. Тому вам завжди потрібно намагатися до того, щоб залишатися спокійним і об'єктивним у своєму трейдингу. Це набагато складніше, ніж здається, і часто через перші невдачі та невміння контролювати себе більшість трейдерів-початківців йдуть з ринку.

Негативні емоції накопичуються і негативним чином впливають на ваше мислення. Вони можуть зруйнувати ваш успіх у трейдингу, тому будьте обережними і ніколи не забувайте про торгову психологію. Уміння контролювати свої емоції - це важка робота, але саме в цьому ключ до успіху.

План торгівлі

Торговий план допоможе вам краще зосередитися на своїй торгівлі та дисциплінувати себе. Хороший торговий план допомагає зменшити негативні емоції, пов'язані з трейдингом, оскільки він діє як керівництво до дії як для передбачуваних, так і для непередбачуваних подій.

Які питання, на які потрібно відповісти в рамках вашого торгового плану?

 • На яких ринках ви плануєте торгувати?
 • Як ви будете визначати свій ризик у кожній угоді?
 • Як ви визначатимете розмір вашої позиції?
 • Яке максимальне просідання буде для вас допустимим?
 • Які критерії ви будете використовувати для входу і виходу з угоди?
 • На якому торговому таймфреймі ви будете фокусуватися?
 • Яке максимальне кредитне плече ви плануєте використовувати?
 • Як довго ви плануєте залишатися в угоді?
 • Скільки грошей ви покладете на свій рахунок?
 • Як ви будете торгувати кореляцію валютних пар?
 • Що ви робитимете в разі чорного лебедя?

Ми припускаємо, що менш ніж 5% трейдерів витрачають свій час, щоб скласти серйозний план торгівлі. Але досвідчені трейдери знають, що це невід'ємна складова для успіху на ринку.

Дисципліна

Дисципліна

Дисципліна безпосередньо впливає на ваш психологічний стан. Якщо ваша торгова система занадто непослідовна, ваші результати в трейдингу будуть випадковими. І це призведе до більшої кількості помилок і, як наслідок, негативних емоцій.

Дисципліна дає змогу вам залишатися спокійним і впевненим у своїй торгівлі. Ведіть торговий журнал, чекайте потрібного сигналу, який би відповідав усім критеріям, прораховуйте свої ризики і не відхиляйтеся від своєї стратегії - все це дасть вам змогу створити основу для стабільного і впевненого трейдингу.

Несподівані новинні події або великі втрати часто викликають негативні емоції. Але якщо ви досить дисципліновані у своїй торгівлі, ви завжди маєте бути готові до несподіванок.

Використовуйте динамічний ризик-менеджмент і коригуйте свої ризики з метою мінімізувати втрати під час періоду збиткової торгівлі. Якщо ефективно використовувати цей метод, він допоможе вам ефективно справлятися з просіданнями і поліпшить ваші результати.

Пам'ятайте, що всім трейдерам притаманно відчувати негативні емоції. Вам доведеться навчитися справлятися з цим психологічним станом. Бути дисциплінованим - це постійна робота, яка дасть вам змогу уникнути негативних емоцій. Самовладання - це один з найважливіших факторів для успіху в трейдингу.

Дотримуйтеся своєї торгової стратегії

Багато трейдерів-початківців схожі на кочівників. Вони просто перебирають різні торгові стратегії. Один тиждень вони торгують на основі підтримки і опору, інший тиждень - з використанням хвиль Елліотта, наступний - застосовують гармонійні патерни. Відсутність дисципліни і зосередженості не тільки контрпродуктивна, а й призводить до непотрібних емоційних підйомів і спадів.

Вам потрібно повністю зануритися і вивчити методику, яка вам зручніша, і яка підходить вашій особистості. Щойно ви знайшли свою торговельну стратегію, вам потрібно вивчити її якомога більше і постійно її використовувати.

Для правильної оцінки своєї стратегії вам буде потрібно як мінімум 100 угод. Багато трейдерів-початківців шукають на ринку якусь систему святого Грааля без втрат, якої не існує. Це веде їх дорогою нереальних очікувань і постійного розчарування.

Успішні трейдери знаходять стратегію і дотримуються її. Вони знають, що їхня стратегія матиме втрати, іноді навіть низку втрат. Але, врешті-решт, їхня стратегія має певну перевагу, реалізація якої лише справа часу.

Торговий журнал

Торговий журнал

Торговий журнал - це джерело статистичних даних вашої торгівлі. Мета торгового журналу - дати вам можливість оцінити свої результати в трейдингу і внести необхідні корективи.

Ведення торгового журналу - це важлива частина контролю над емоціями. Ви завжди можете оцінити успішність своєї торгівлі та подумати про те, що можна поліпшити.

Вкрай важливо не фокусуватися тільки на збиткових угодах. Аналізуючи свої результати, ви завжди повинні бачити загальний контекст вашої торгівлі. Це допоможе вам уникнути скоєння минулих помилок і дасть стимул для постійного розвитку в трейдингу.

На жаль, більшість трейдерів не ведуть торгового журналу. Не робіть цієї помилки.

Як впоратися з емоціями в трейдингу?

Як впоратися з емоціями в трейдингу?

Ви помічаєте відмінну торговельну можливість по валютній парі GBP/USD. Дивіться економічний календар, щоб перевірити, чи виходять важливі новини. Аналізуєте всі параметри угоди ще раз і нагадуєте собі про правила управління капіталом. Нарешті, ви відкриваєте шорт.

Ви націлюєтеся на 70 пунктів, і майже відразу ж ваша позиція стає прибутковою.

 • +15 пунктів. Ви відчуваєте невелике хвилювання, яке завжди відчуваєте, коли перебуваєте у виграшній угоді.
 • +25 пунктів. Ваше хвилювання зростає.
 • +40 пунктів. "Я на півдорозі до мети", - говорите ви собі.
 • +60 пунктів. "Залишилося всього 10 пунктів!" Тепер ви почуваєтеся практично щасливим, оскільки ваша угода вже майже успішно завершена.
 • +20 пунктів. "Що? Нііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііііі, чому напрям ціни змінився?

Звучить знайомо? Більшість трейдерів відчувають схожі емоції. У цей момент легко занервувати і закрити позицію з мінімальним прибутком або збитком. Потім коли ціна все ж таки добирається до наміченої вами мети, ви відчуваєте смуток і досаду, тому що не змогли висидіти угоду і передчасно її ліквідували.

Це дуже поширена помилка, причина якої страх і нервозність. Будучи трейдером-початківцем, дуже легко піддатися емоціям у своїй торгівлі. Найчастіше новачкам не вистачає терпіння висидіти угоду до тейк-профіту, і вони закривають її набагато раніше.

Тому вам потрібно мати чіткий план, який допоможе вам справлятися зі своїми емоціями в трейдингу.

Відійдіть від графіків

Однією з головних причин виникнення емоцій у трейдингу є постійний підрахунок вашого прибутку чи збитків. Однак не варто постійно спостерігати за кожним рухом ринку. Вам буде радісно, коли ціна рухатиметься в обраному вами напрямку, ви хвилюватиметеся, щойно напрямок ціни зміниться.

Тому найкраще відійдіть від графіків після відкриття угоди. Ви можете встановити додаткові сигнали у своєму терміналі за 5-10 пунктів перед стоп-лоссом або тейк-профітом. У цей час займіться чимось іншим. Це дасть вам змогу уникнути хвилювання і послідовно досягати своїх цілей у трейдингу без жодного стресу.

Згодом ви набудете більше впевненості у своїй торговельній стратегії, коли ви зможете послідовно закривати свої угоди в плюс.

Уникайте переторговки

У трейдерів-початківців, як правило, виникає бажання постійно відкривати угоди. Вони думають: "Робота трейдера - це торгівля, тому мені потрібно весь час торгувати". Але це хибна думка.

Спробуйте поставити собі наступні чотири запитання, перш ніж відкривати будь-яку позицію:

 1. Чи достатньо я добре проаналізував цю угоду?
 2. Є вагомі підстави вважати, що ця угода буде успішною?
 3. Чи відповідає ця угода моїй торговій стратегії?
 4. Де будуть розміщені мої стоп-лосс і тейк-профіт?

Ви маєте бути готові впевнено відповісти на кожне з цих запитань. Це дасть вам можливість відкривати тільки системні угоди і не входити в ринок випадково.

Вивчіть кожну валютну пару

Вивчіть кожну валютну пару, щоб мати уявлення про те, як себе може поводити ціна. Наприклад, коли ви входите в угоду по GBP/JPY, ви можете очікувати вибоїстий рух: вниз на 20 пунктів, вгору на 10 пунктів, вниз на 30 пунктів і назад на 40 пунктів. Якщо ви входите в угоду за EUR/USD, ви очікуєте, що ціна почне повільно рухатися в певний бік. Також звертайте пильну увагу на найближчі рівні підтримки та опору.

Знання кожної валютної пари усуне більшу частину страхів, які ви раніше відчували в процесі торгівлі. Якщо ви будете готові до того, що GBP/JPY може принести прибуток у 40 пунктів, а потім стрімко розвернуться на 20 пунктів, ви не будете здивовані і схвильовані, коли це станеться.

Спробуйте для початку обмежиться однією валютною парою. Детально її вивчіть, і тільки потім додайте ще одну пару, а потім ще одну.

Остерігайтеся позитивних емоцій

Остерігайтеся позитивних емоцій

Емоції і трейдинг схожі на воду і нафту - вони не можуть змішуватися. Ключем до успіху в трейдингу є дисципліна, і ви не зможете залишатися дисциплінованим, якщо на вас впливатимуть емоції.

Однак наскільки корисні позитивні емоції? Наприклад, ви відчуваєте радість після прибуткової угоди або відчуваєте задоволення собою після прибуткового місяця. Ми б сказали, що позитивні емоції і надмірно піднесений настрій також шкідливі і небезпечні для трейдера.

Умійте вчасно зупинитися

У трейдингу часто смуги прибуткових угод змінюються смугою збитків. Очевидно, що виграшні серії хороші, проте в ці моменти ми схильні відчувати надмірну впевненість у собі, яка часто заважає вашій торгівлі.

Доброю ідеєю буде взяти паузу після трьох, чотирьох або п'яти виграшних угод поспіль і просто нагадати собі, що навіть якщо ви перебуваєте у виграшній смузі, однаково важливо дотримуватися свого торговельного плану й управляти ризиками.

Збитки можуть бути емоційно виснажливими. Після трьох, чотирьох, п'яти або більше збиткових угод ми починаємо сумніватися у своїх здібностях і своїй стратегії. Це може призвести до боязні виконання угоди або, що ще гірше, ми можемо почати ігнорувати наш торговий план.

Перестаньте дивитися на прибуток або збиток

Трейдери - це насамперед люди, і як люди ми схильні прив'язуватися до своїх грошей. І нам боляче їх втрачати. Було проведено кілька експериментів, які показали, що ми більше схильні уникати втрат, ніж реалізовувати прибуток.

Багатьом трейдерам властиво дуже часто перевіряти свій прибуток і збиток. Часто це пов'язано з властивим нам страхом отримати збиток. Тому ви починаєте ухвалювати рішення, ґрунтуючись не на інформації, отриманій з ринку, а скоріше на тому, якими зараз є ваш прибуток або збиток.

Очевидно, що цей тип одержимості не тільки контрпродуктивний, а й може завдати шкоди трейдеру. Одним із способів розв'язання цієї проблеми є використання підходу Встановив і забув. Тобто ви розміщуєте стоп-лосс і тейк-профіт у момент входу в угоду, а потім просто про неї забуваєте.

Реалістичні очікування від торгівлі

Тисячі нових трейдерів щодня стікаються на фінансові ринки, тому що вони чули або бачили когось, хто отримав величезний прибуток за допомогою трейдингу. Але як новачок ви повинні залишатися реалістом і мати реалістичні очікування.

Той факт, що хтось інший зміг отримати дохід у 100% або навіть 200% за відносно короткий проміжок часу, не означає, що ви можете досягти тих самих результатів. Насправді, це не означає, що цей же трейдер може повторити ці результати знову. Ви повинні ставитися до трейдингу як до бізнесу і завжди мати реалістичні очікування.

Фінансові ринки - це не місце для тих, хто шукає схему швидкого збагачення. Це місце, де завжди потрібно думати про ризики.

Якщо ви розраховуєте стати мільйонером через 6 місяців зі стартовим капіталом у 5000 доларів, ви будете розчаровані. З якоїсь причини багато новачків вважають, що це не тільки можливо, а й цілком досяжно, однак насправді це є всього лише їхньою фантазією.

Знайте, коли варто припинити свою торгівлю

Успішні трейдери знають, що важливо не торгувати в певні моменти.

 • Важливі події у вашому житті. Якщо ви переживаєте якусь подію, яка змінює ваше особисте життя, як-от весілля, народження дитини в дорозі або будь-що ще, що може спричинити додатковий стрес, буде гарною ідеєю відпочити від торгівлі та повернутися до ринку тільки після того, як ваш розум буде повністю зосереджений на трейдингу.
 • Новинні події. Деякі типи економічних новин можуть викликати незвично високу волатильність на ринку. Як приклад можна навести день звіту NFP, заяву про ставку Центрального банку і виступи високих урядових чиновників.
 • Банківські та національні свята. Коли у великій країні настають банківські або національні свята, ліквідність починає скорочуватися. У цей день більшість великих гравців перебувають поза ринком, тому будь-які рухи ціни зазвичай недовговічні.
 • Невизначені геополітичні події. Коли існує невизначеність щодо політичних виборів або голосування на важливому референдумі, такому як Brexit, краще буде залишатися поза ринком.

Третій закон Ньютона

У третьому законі Ньютона йдеться про те, що сила дії протилежна за напрямком силі протидії. Прикладом може слугувати риба, що плаває у воді. Третій закон Ньютона свідчить, що сила, що застосовується для штовхання води назад, дорівнює і протилежна силі, що застосовується для просування риби вперед.

Хоча Ньютон розробив ці закони для вивчення фізики, вони також застосовні й до інших сфер життя. Наприклад, до відношення між позитивними і негативними емоціями.

Як трейдери ми знаємо про те, наскільки руйнівними можуть бути сильні емоції. Реальна небезпека полягає в прибуткових угодах і піднесеному настрої. Як надмірна впевненість легко може призвести до втрат, так і надмірне святкування перемоги може створити дисбаланс, що в підсумку спровокує рівну і протилежну емоційну реакцію. Що більше ви радітимете своїм прибуткам, то сильніше ви розчаруєтеся в собі після низки збитків.

Знайдіть свій баланс

Знайдіть свій баланс

Незважаючи на те, що позитивні або негативні емоції можуть завадити вам сприймати ринок нейтрально, це не означає, що ви маєте позбуватися будь-яких емоцій.

Іншими словами, не намагайтеся придушувати кожну емоцію, яка спалахує всередині вас. Спроби це зробити можуть принести більше шкоди, ніж користі, тому що пригнічені емоції рано чи пізно вирвуться назовні.

Для порівняння візьмемо крила літака. Вони не зовсім жорсткі, бо якби вони були такі, вони б зламалися за перших ознак турбулентності. Натомість вони певною мірою згинаються, і це робить їх міцнішими та стійкішими. Те ж саме стосується мостів і висотних будівель. Найвищі будівлі у світі коливаються з боку в бік у вітряний день. Це не випадково. Це допомагає будівлям не перекидатися під час сильного шторму.

Тому замість того, щоб намагатися стримувати всі емоції під час торгівлі, дайте їм певну свободу. Просто не забудьте знайти та підтримувати відповідний баланс.

Припустимо, що ви дочекалися ідеальної торгової установки. Ціна відразу ж пішла у ваш бік, і ви вже святкуєте перемогу. Однак наступного дня ви відкриваєте торговий термінал і на свій жах виявляєте, що ринок пішов проти вашої позиції, і тепер ви перебуваєте в глибокій просадці. Чи знайома вам ця ситуація? Напевно позитивний емоційний настрій після видимого прибутку викличе у вас рівну за силою негативну реакцію на збиткову позицію.

Намагайтеся завжди контролювати свої позитивні емоції. Це допоможе вам залишатися нейтральним і дисциплінованим.

Пам'ятайте, що для досягнення успіху в трейдингу вам потрібно не запобігати негативним думкам і почуттям, а контролювати їх. І, як і для всього іншого в трейдингу, йдеться не про пошук найкращого емоційного балансу, а про пошук емоційного балансу, який найкраще працюватиме саме для вас.

Читайте також - Зона POI в трейдингу.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити