Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

ТОП-4 безкоштовні уроки з інвестування з нуля для початківців

Останнє оновлення: Понеділок, 08 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Безкоштовний курс про інвестування

У цій статті ми підготувати безкоштовний курс про інвестування - "Портфельні інвестиції для новачків з нуля".

Урок №1: Базові принципи

 • Види та форми інвестицій: реальні, фінансові, спекулятивні.
 • Класифікація активів.
 • Цілі інвестиційного портфеля.

Види та форми інвестицій: реальні, фінансові, спекулятивні

Світові фінансові ринки - це двигун розвитку економіки, адже саме за допомогою фінансових ринків компанії та навіть цілі держави залучають інвестиції у свій розвиток.

Держави роблять це за допомогою казначейських облігацій, які гарантують інвесторам фіксовану дохідність залежно від терміну погашення. Наприклад, казначейські папери США з терміном погашення 1 рік, на момент написання курсу, гарантують 0,132% річних, а 30-річні 1,406%. Що більший термін погашення, то вищий відсоток або так звана премія за ризик. Вклавши в казначейські папери $1 млн, через рік ви отримаєте $1320 зверху - не густо, але гарантовано. Держава, у свою чергу, інвестує ваші гроші в економіку. 

Перспективні міжнародні корпорації залучають інвестиції за допомогою розміщення акцій на біржі, за допомогою IPO - первинної публічної пропозиції акцій інвесторам. Усі залучені кошти будуть спрямовані на розвиток бізнесу.

Купівля облігацій, акцій чи інших цінних паперів, фізично, а не відкриттям лонг- та шорт-позицій на біржах - це фінансові інвестиції. 

Купуючи будь-який вид активу, вам доведеться не тільки чекати, коли він виросте в ціні, що принесе вам прибуток, а й захищати його цінність у ті періоди, коли його вартість знижується. Наприклад, використовуючи як хеджування опціони і ф'ючерси. Також, ви можете не купувати актив фізично, а просто робити ставку на його зростання або падіння, займаючись трейдингом або спекуляціями. 

Хеджування і трейдинг - це спекулятивні інвестиції. 

Ви, напевно, неодноразово чули від багатьох людей, що вони не довіряють біржовій торгівлі та інвестиціям у цінні папери, вважаючи за краще безпосередньо інвестувати в бізнес, наприклад, у завод або в нерухомість, у продуктові магазини або видання газети. Ці люди інвестують у реальний сектор.

Усе, що стосується прямих інвестицій у розвиток матеріального виробництва - це реальні інвестиції. 

Найризикованішим видом інвестицій вважаються спекулятивні або, якщо бути точніше - трейдинг. Хеджування сюди не належить, оскільки воно виконує захисну функцію і не створене для того, щоб отримувати прибуток. Прибуток при хеджуванні - це скоріше приємний бонус. За статистикою, близько 80% людей у трейдингу втрачають свої інвестиції, оскільки не мають необхідного досвіду, знань і, не побоюся цього слова - таланту. Часом так трапляється, що навіть найзапекліші трейдери втрачають весь свій капітал, і це цілком природне явище, яке в жодному разі не робить їх поганими трейдерами.

Реальні інвестиції можна назвати середньо-ризиковим заходом, оскільки інвестуючи в реальний сектор, ви отримуєте у своє розпорядження матеріальні цінності і ваші гроші будуть забезпечені ними. Ваше завдання змусити ці матеріальні цінності приносити вам прибуток. Однак у разі невдачі, ви, ймовірно, зможете відбити лише частину вашого капіталу, а сам процес "відбиття" відбуватиметься досить довго. Фінансові та спекулятивні інвестиції - набагато ліквідніші інструменти і дозволяють вам моментально позбутися збиткових активів або вийти з торгової позиції, обмежуючи збитки.

Інвестиції в цінні папери можуть бути в принципі безризиковими, якщо ви купуєте державні або корпоративні облігації, де гарантію повернення коштів і відсотків вам дає сама держава або велика корпорація. Навіть якщо ви інвестуєте в акції, ймовірність втратити весь інвестований капітал маленька, оскільки ви можете продати їх будь-якої миті, наскільки б вони не впали в ціні: на 10%, 20%, 30% або 50%. Купити акції компанії, яка різко і раптово збанкрутує і позбавить вас усіх грошей - все одно що виграти в лотерею, тільки навпаки. Однак навіть для подібних ситуацій існує щонайменше два способи захисту: диверсифікація та хеджування. Але про це пізніше.

Зрештою все впирається виключно в те, з якою метою ви формуєте інвестиційний портфель:

 1. З метою отримання максимального прибутку.
 2. З метою отримання стабільного доходу.
 3. З метою заощадження капіталу.

Саме сформульована мета визначає, яким буде ваш портфель, з яких активів він складатиметься, як часто вам потрібно вносити в нього зміни і використовувати хедж.

Отже, тепер, коли ви знаєте, чим відрізняються фінансові, спекулятивні та реальні інвестиції, перейдемо до теоретичної частини, яка допоможе вам класифікувати активи, аналізувати їх і формувати портфель.

Класифікація активів

На фінансових ринках виділяють 3 класи активів:

 • Ризикові.

До ризикових активів належить будь-який, який не гарантує вам будь-якої прибутковості і при цьому може принести вам збитки, аж до втрати інвестиційного капіталу:

 1. Акції.
 2. Криптовалюти.
 3. Сировинні товари.
 4. ETF.

Ризикові активи є основним джерелом отримання прибутку в інвестиційному портфелі. Ваше завдання, як інвестора, знайти максимально недооцінені і вкрай перспективні активи, з горизонтом у 3-7 років і вкласти в них більшу частину своїх коштів.  

 • Безризикові.

До безризикових активів належить будь-який, який гарантує вам фіксовану прибутковість і повернення інвестованих коштів:

 1. Державні казначейські облігації.
 2. Корпоративні облігації.

Безризикові активи використовуються як стабілізатор інвестиційного портфеля і знижують інвестиційні ризики. Вони приносять невисоку, але фіксовану прибутковість. Крім того, безризикові активи дають змогу змусити працювати вільний капітал, що залишився, і захистити його від інфляції. 

 • Захисні.

До захисних активів належать ті, які за певних умов допомагають захистити капітал і навіть заробляти в той час, поки більшість ризикових активів падає в ціні.

 1. Золото та/або акції золотодобувних компаній, GOLD ETF.
 2. Валюти притулку (JPY - японська єна; CHF - швейцарський франк).
 3. Акції з низьким бета-коефіцієнтом.
 4. Акції з високою дивідендною прибутковістю.

Якщо з ризиковими і безризиковими активами все в принципі зрозуміло, то на захисних активах ми зупинимося докладніше, оскільки кожен з них виконує свою функцію і потребує окремого розбору.

Золото

Золото - традиційний захисний актив від інфляції. Звертаю вашу увагу, що золото не є захисним активом від кризи, оскільки так само імпульсно падає в ціні під час кризи, як і фондові ринки. 

Крах ринку dotCom на початку 2000-их. Золото знижувалося в період з кінця 1999 року до 11 вересня 2001 року. Тільки після теракту в США, який серйозно вдарив по американській валюті і суттєво вплинув на подальшу політику штатів, золото повернулося до зростання. Простіше кажучи, інвестори, в неспокійний для USD період, переводять капітали в золото. 

Криза 2008 року також негативно вплинула на вартість золота. У період з березня по листопад 2008 року золото падало в ціні до того моменту, поки ФРС США не включила програму кількісного пом'якшення (QE). Баланс ФРС збільшився з $900 млрд до $2,2 трлн, що підстьобнуло інфляцію до зростання і стимулювало економіку США. Це викликало зниження долара і, відповідно, зростання золота.

Аналогічна ситуація сталася і 2020 року, у період кризи, спричиненої пандемією коронавірусної інфекції. У березні всі ринки без винятків обвалилися, зокрема й золото. Однак швидке і вельми об'ємне втручання ФРС США призвело до не менш швидкого відновлення курсу золота і досягнення історичного максимуму. Це було викликано ввімкненням програми QE, як і 2008 року, внаслідок якої у світову економіку було влито близько $9 трлн. Баланс ФРС за пів року зріс при цьому на $3 трлн. 

У період різних невизначеностей на ринках, наприклад, вибори президента США або вихід Британії з Євросоюзу золото також зростає, оскільки подальша політика держави невідома. Інвестори, зі свого боку, прагнуть уникнути ризиків і йдуть у золото. У міру відновлення економіки після кризи, вимкнення "друкарських верстатів" або підвищення ставок за кредитами ЦБ - золото починає знижуватися. 

Золото, як і інші активи, падає в період кризи і не є захистом від неї. Зростає золото під час зниження ставок за кредитами, у період знецінення долара (інфляції) і невизначеностей на ринках. 

Валюти притулку

У період глобальних економічних криз, зокрема у США та ЄС, а також у період невизначеності на ринках, інвестори переказують капітали в JPY (японська єна) і CHF (швейцарський франк)

У періоди криз 2007-2014 років, на графіках можна було спостерігати знецінення долара щодо валют притулку.

Аналогічним чином ситуація складалася і в 2020 році. Долар знецінювався по відношенню до валют притулків.

Доти, доки Федеральна Резервна Система США не оголосить про плани згортання програми кількісного пом'якшення, JPY і CHF зростатимуть щодо долара. 

У період попередньої кризи, з 2008 по 2011 рік, пара USDJPY впала на 32%, пара USDCHF на 42%. Відповідно, перевівши частину найбільш ризикових активів у вашому портфелі в JPY або CHF, ви заробили б близько 35-40% за 3 роки. 

Акції з низьким бета-коефіцієнтом

Акції з низьким бета-коефіцієнтом менш залежні від загальноринкової динаміки. Наприклад, акції AMD на поточний момент часу мають бета-коефіцієнт 2,32. Це означає, що якщо високотехнологічний сектор впаде або зросте на 10%, акції AMD впадуть або зростуть на 23,2% - це високий бета-коефіцієнт. Акції Microsoft мають бета-коефіцієнт 0,94, і в аналогічній ситуації зростуть або впадуть на 9,4%, замість 10% загальноринкової динаміки і 23,2% акцій AMD. 

Існують компанії, чиї акції ще менш залежні від загальноринкової динаміки, маючи навіть негативну бету або зворотну кореляцію з ринком. Якщо ринок зростає, акції з негативною бетою падають, і навпаки. Однак у цьому випадку, формуючи інвестиційний портфель, важливо обирати компанію з бета-коефіцієнтом, який відповідає поточній економічній ситуації. Якщо в економіці все добре і ринки зростають, можна набивати портфель акціями з високою бетою і випереджати ринок за динамікою зростання. Якщо ситуація на ринках напружена або кризова, краще взяти акції з низьким бета-коефіцієнтом, згладжуючи потенційні ризики і волатильність.

Акції з високою дивідендною прибутковістю

Як не крути, а під час кризи всі ринки і практично всі акції падають у ціні і часом досить активно. Частковий захист від раптових обвалів і серйозних втрат можуть дати акції з низькою бетою, як ми з'ясували трохи раніше. Однак такий захист можна посилити ще, підібравши акції великої корпорації, що міцно стоїть на ногах, з відносно невисокою бетою і високою дивідендною прибутковістю. Наприклад, акції телекомунікаційного конгломерату AT&T, з бетою 0,64 і дивідендною прибутковістю 7,17%. Тобто, якщо ринок впаде на 10%, акції AT&T ймовірно втратять у ціні 6,4%, які будуть компенсовані дивідендами в розмірі 7,17%. 

Під час позитиву в економіці можна також трохи ризикувати, купуючи акції компаній з високою бетою, які зростають швидше за ринок і гарною дивідендною прибутковістю. Наприклад, у період позитиву в економіці акції банківського сектору зростають. Citigroup, одні з найбільших банків, має бету 1,69 і дивідендну прибутковість у 4%. Тобто, якщо банківський сектор зросте на 10% за рік, акції Citigroup принесуть вам 16,9% + 4% у вигляді дивідендів. 

У випадку з бета-коефіцієнтом і дивідендною прибутковістю акцій, ви можете, як то кажуть, ганяти-крутити показники так, як вам необхідно в контексті поставленої мети для інвестиційного портфеля. Якщо в період позитиву на ринках ви вирішили інвестувати в нафтовий, банківський і високотехнологічний сектор, то й акції слід підбирати відповідно до бети по секторах і хорошої дивідендної прибутковості, дотримуючись певного балансу між ризиком і хеджем. 

Як бачите, існує досить велика різноманітність активів, які ви можете включити до свого інвестиційного портфеля. Однак яке співвідношення за класами активів буде у вашому портфелі, залежить:

 1. Від цілей, які ви переслідуєте, формуючи інвестиційний портфель.
 2. Від економічної ситуації у світі.

Цілі формування інвестиційного портфеля

Як було сказано на початку курсу, все, що буде тут написано, залежить виключно від того, які цілі ви переслідуєте, формуючи інвестиційний портфель. Від цього залежатиме, які активи ви купуєте, як керуєте портфелем і як його захищаєте. Отже, ви можете сформувати портфель:

 1. З метою отримання максимального прибутку.
 2. З метою отримання стабільного доходу.
 3. З метою заощадження капіталу.

Отримання максимального прибутку

Інвестиційний портфель, мета якого отримання максимального прибутку, буде мати підвищені ризики. Ваш портфель складатиметься цілком з ризикових активів, кожен з яких буде прагнути до отримання максимальної прибутковості. 

 • Криптовалюти - як найбільш волатильний і потенційно перспективний актив.
 • Акції з високою позитивною бетою, вище 1,25, які можуть принести від 25% прибутку більше, ніж середня ринкова динаміка.
 • Сировинні товари. Наприклад, платина, паладій, нафта, цукор, какао-боби та інші.

Завдання інвестора, який формує портфель з метою отримання максимального прибутку, знайти недооцінені активи і постійно хеджувати цінові ризики. Такий портфель вимагає постійного втручання керуючого. У разі зниження вартості активу, необхідно проводити хеджування або, якщо актив знижується вище очікуваного, змінити його.

Стабільний дохід (збалансований портфель)

Інвестиційний портфель, мета якого отримання стабільного доходу, матиме в собі невисокий ризик. Завдання збалансованого портфеля принести інвестору прибуток у розмірі близько 20% річних, що покриває інфляцію і приносить дохід. Збалансований портфель вимагає більш рідкісного втручання управителя, в основному для корекції або ребалансування.

 • Акції з низьким бета-коефіцієнтом, нижче 0,85, які можуть принести на 15% прибутку менше за середню ринкову динаміку, але в разі падіння ринку зберегти на 15% більше капіталу. 
 • Акції з високою дивідендною прибутковістю, від 3,5% і вище. Також можна взяти збалансовані акції з низькою бетою і високою дивідендною прибутковістю.
 • ETF (біржові фонди) приносять від 5% до 75% річних, залежно від складу ETF.
 • Корпоративні облігації з прибутковістю 4-6% річних.
 • Стабільні валюти - американський долар, швейцарський франк, китайський юань.

Захисний портфель

Завдання захисного інвестиційного портфеля - зберегти ваш капітал під час фінансової кризи або в тому випадку, якщо ви не хочете інвестувати, але капітал потребує захисту від інфляції та можливих економічних потрясінь. Це стосується не тільки тих людей, які не бажають інвестувати, захисний портфель допомагає захистити зароблений капітал у портфелі "Максимальний" і "Збалансований". Тобто, під час глобальної кризи "Максимальний" і "Збалансований" портфелі мають перебудуватися в захисний. За рахунок того, що в складі захисного портфеля переважають інструменти, які гарантують фіксовані виплати, втручання керуючого мінімальне.

 • Валюти-притулки: японська єна і швейцарський франк.
 • Золото, в разі зниження ставок ФРС і/або включення програми QE.
 • Дивідендні акції золотодобувних компаній або GOLD ETF, як заміна або посилення золота.
 • 10-річні Treasury Inflation Protected Securities (TIPS) - казначейські облігації США із захистом від інфляції. TIPS індексуються залежно від індексу CPI-U - індекс споживчих цін у США, простіше кажучи - інфляція.
 • 10- або 20-річні облігації США.
 • Для любителів нерухомості - REITs ETF, з дивідендною прибутковістю не нижче 4%.

Урок №2: Захист інвестиційного портфеля

 • Диверсифікація інвестиційного портфеля.
 • Ребалансування інвестиційного портфеля.
 • Хеджування.

Диверсифікація інвестиційного портфеля

Перше, з чого починається формування інвестиційного портфеля - диверсифікація.

Диверсифікація - розподіл інвестиційних ризиків або вкладення коштів у різні активи, що мають слабкий взаємозв'язок, або його відсутність. До цього терміна часто застосовується вислів "не клади всі яйця в один кошик". 

Створюючи інвестиційний портфель, ви маєте заздалегідь планувати, які класи активів будуть його складати, а також, якщо це один клас активів, то вони неодмінно повинні мати фундаментальні відмінності - бути з різних секторів економіки. Ви можете включити до портфеля акції Apple і Facebook, але не обмежуватися одним тільки IT, додавши до нього акції United Airlines і American Airlines, Coca-Cola і PepsiCo, JPMorgan Chase і Wells Fargo, BMW і Ford, Nike і Adidas і так далі. Крім того, ваш портфель також має містити й інші активи, зокрема й іншого класу. 

Приклад:

 • Акції: технологічний сектор / охорона здоров'я / металургія.
 • Сировинні товари: платина / цукор / бавовна.
 • ETF: нерухомість / єврооблігації / акції Китаю.
 • Криптовалюти: Біткоїн та/або Ethereum.

Що стосується криптовалют, тут важливо розуміти, що криптовалютний ринок рухається практично завжди як єдине ціле, тому складати великий пул з криптовалют немає жодного сенсу. Достатньо включити до портфеля BTC і ETH з двох причин: перша - це найбільш ліквідні та надійні монети; друга - на BTC і ETH є ф'ючерси, опціони та безстрокові контракти з кредитним плечем, які дають змогу хеджувати. Включати в портфель активи, які неможливо хеджувати - найбільша помилка. 

Що дає диверсифікація ризиків?

Коронавірусна інфекція стала причиною початку кризи 2020 року. Постраждали практично всі сектори економіки, але найскладніше довелося енергетичному, фінансовому, виробничому, туристичному сектору та ритейлу. Але є й ті компанії, які чудово почувалися під час пандемії - це IT-компанії: 

 • Онлайн-рітейлери - Amazon, eBay, Alibaba та інші.
 • Стримінгові сервіси - Netflix, Twitch та інші. 
 • Сервіси та ресторани з доставкою додому - Papa Johns, McDonald's та інші.
 • Розробники відеоігор - Activision Blizzard, Electronic Arts та інші.
 • Онлайн-комунікації - Zoom, Facebook, Snapchat та інші.
 • Виробники комп'ютерного обладнання та програмного забезпечення - Intel, AMD, Nvidia, Microsoft та інші.

Крім того, в ціні зросло і золото, оскільки традиційно вважається захисним активом від ринкових невизначеностей та інфляції. Ціни на сировину, особливо на нафту, впали, слідом за ними й акції компаній з видобутку та переробки. 

Щоб зрозуміти яку реальну користь несе диверсифікація ризиків, розберемо 2 простих приклади на реальному ринку. Ми складемо два інвестиційні портфелі, по $10 000 кожен, на період з 1 січня до 1 червня 2020 року, тобто в найскладніший час. Давайте порівняємо різницю.

Варіант 1. Нафта марки Brent та акції компанії American Express. Розмір інвестицій по $5 000 у кожен актив.

За п'ять місяців 2020 року Brent впала на 44% з $66,5 до $37,2, а акції American Express впали на 25,2%, зі $126,2 до $94,5. На інвестиціях у нафту марки Brent ви втратили $2200, а на інвестиціях у платіжну систему $1260. Сумарний збиток $3460 або 34,6%. При цьому максимальна просадка за рахунком двічі перевищувала 50%: 18 березня вона досягала 54,5%, а 22 квітня 55,5%. Змогли б ви спокійно на це реагувати? Малоймовірно. Та й кінцевий підсумок у мінус $3460 за рахунком складно назвати чимось приємним.

Варіант 2. Трохи диверсифікуємо портфель і додамо 3 нових активи. Нафта марки Brent, акції компанії American Express, акції компанії Activision Blizzard, золото і Bitcoin. Розмір інвестицій по $2000 у кожен актив.

 • Brent впала на 44%, з $66,5 до $37,2. Інвестувавши $2000, ви отримали б збиток $880.
 • Акції American Express впали на 25,2%, з $126,2 до $94,5. Інвестувавши $2000, ви отримали б збиток $504.
 • Акції Activision Blizzard зросли на 25,4%, з $58,6 до $73,5. Інвестувавши $2000, ви отримали б прибуток $508.
 • Золото зросло на 15%, з $1517 до $1744. Інвестувавши $2000, ви отримали б прибуток $300.
 • Bitcoin виріс на 45,9%, з $7150 до $10 429. Інвестувавши $2000, ви отримали б прибуток $918.

Підсумковий прибуток за портфелем склав $342 або 3,42%. Як бачите, результат докорінно відрізняється від того, який був у першому випадку. Якщо ви вважаєте, що 3,42% не такий величезний прибуток за 5 місяців інвестицій, нагадаємо, що ви інвестували в найважчий період в історії світової економіки і залишилися в невеликому плюсі. Так, просадка за портфелем також була, але не такою сильною, як у першому випадку. Максимальне зниження портфеля відбулося 13 березня, в період поголовного обвалу на фінансових ринках, на 28,18%. Це практично в 2 рази менше, ніж у першому випадку. Результат очевидний.

Перед створенням інвестиційного портфеля потрібно ретельно продумати його диверсифікацію. Активи для інвестицій одного сектору можуть одночасно падати і зростати - це залежить від різних факторів: несприятливий період для компанії, посилення законів країни, погані квартальні показники тощо. Навіть якщо звернутися до бета-коефіцієнту, ви побачите, що одна компанія зростає швидше, ніж інша по відношенню до ринку.

Під час інвестицій у фондовий ринок намагайтеся вибирати недооцінені, молоді та перспективні компанії. Принцип value investment (вартісне інвестування) часто застосовується добре відомим інвестором Ворреном Баффетом. Наприклад, у 2008 році під час кризи банківської системи, всі інвестори активно уникали купівлі акцій банків та інших фінансових інститутів. Воррен Баффет вибрав найбільш недооцінені банки, які коштували нижче балансової вартості, і купив їх. Такі акції складно знайти в спокійний час, проте в період кризи з'являється така можливість і її не варто втрачати.

Ребалансування

Існують два незмінні правила під час інвестування, яких мають дотримуватися як досвідчені інвестори, так і інвестори-початківці: 

 1. Інвестиційний портфель необхідно диверсифікувати, тобто упакувати в нього різні види активів: валюта, акції, золото, криптовалюта, облігації тощо. Робиться це для того, щоб ваш портфель став більш стійким до коливань на ринку, за рахунок різноманітності активів.
 2. Проводити періодичне ребалансування інвестиційного портфеля - відновлення початкової структури активів портфеля, для підтримки диверсифікації. Якщо не проводити ребалансування, одного чудового моменту ризикові активи у вашому портфелі матимуть вищу частку і впливатимуть на прибуток, а захисні активи, у разі будь-яких різких змін на ринку, не зможуть належним чином вас захистити.

Давайте розглянемо простий приклад:

 • 45% частки у вашому портфелі займають акції різних компаній, бажано, вони мають бути з різних секторів економіки.
 • 15% ми віддали криптовалютам.
 • 15% - кеш (іноземні валюти).
 • 15% - золото.
 • 10% - державні облігації.

Після закінчення певного періоду часу акції зросли, а криптовалюта і золото впали. У результаті цього частка акцій у портфелі піднялася до 50%, частка криптовалют впала до 10%, а золота до 7,5%. У цьому випадку потрібно провести ребалансування. Можна продати акції, що подорожчали, і докупити крипту з дорогоцінним металом. Також є варіант внесення додаткових коштів і відновити первісний баланс портфеля: 45-15-15-15-15-10.

Кожен, хто має свій інвестиційний портфель, не знає, як завтра поведе себе ринок, яка буде динаміка і волатильність. Тому дуже важливим є співвідношення ризикових і захисних активів. До ризикових активів можна віднести акції та криптовалюти, до захисних - золото, іноземну валюту, яка виступатиме як певний стабілізатор, а також державні облігації. Основний дохід в інвестиційному портфелі припадає саме на ризикові активи. Наприклад, біткоїн у період із 12 березня до 12 червня 2020 року зріс із $3700 до $10 000 або аж на 170%, а акції Amazon - на 63%, із $1635 до $2670. Відповідно, частки акцій і криптовалют сильно зросли б у портфелі, збільшивши ризики, відібравши істотну частку в захисних активів. Через велику волатильність біткоїн і акції також легко можуть і втратити в ціні, але якщо не буде противаги в портфелі у вигляді захисних активів, або їхня частка буде недостатньою, ви потрапите у велике осідання і матимете всі шанси довго в ньому просидіти. 

Приклад:

Вартість вашого інвестиційного портфеля $100 000, частки розподілені наступним чином:

 • $45 000 або 45% - акції.
 • $15 000 або 15% - криптовалюти.
 • $15 000 або 15% - кеш.
 • $15 000 або 15% - золото.
 • $10 000 або 10% - державні облігації

За півроку вартість акцій і криптовалют зросла на 50%, вартість золота впала на 30%. Іноземні валюти та облігації залишилися без змін. Активи в портфелі тепер виглядають так:

 • $67 500 або 53,78% - акції.
 • $22 500 або 17,93% - криптовалюти.
 • $15 000 або 11,95% - кеш.
 • $10 500 або 8,37% - золото.
 • $10 000 або 7,97% - державні облігації.

Ви отримали $25 500 прибутку і ваш портфель сильно переважує в бік ризикових активів. Якщо знехтувати ребалансуванням, то в разі розвороту ринку й обвалу за ризиковими активами буде істотно більше порівняно зі збалансованим портфелем. Уявімо, що стався обвал. Ціна акцій і криптовалют впала на ті самі 50%, а ціна золота тепер зросла на 30%.

 • На падінні акцій ви втратите $33 750.
 • На падінні крипти ви втратите $11 250.
 • На зростанні золота ви заробите $3 150.

Загальний збиток складе $41 850 або 33,35%. Мало того, що ви втратите весь отриманий прибуток, який, в принципі, могли навіть і вивести, ви втратите і частину інвестованого капіталу. Розмір вашого портфеля знизиться до $83 650 або на 16,35% від початкової суми.

Щоб уникнути подібного сценарію, потрібно збалансувати інвестиційний портфель, продаючи акції та криптовалюти, а потім купуючи іноземні валюти, золото та облігації. Ви повинні повернутися до початкових 45-15-15-15-10. 

Крок 1: Продаємо акції на суму $11 025 і криптовалюту на суму $3 675.

Крок 2: Купуємо кеш на суму $3 825, золото на $8 325, облігації на суму $2 550.

Тепер ваш портфель має такий вигляд:

 • $56 475 або 45% - акції.
 • $18 825 або 15% - криптовалюти.
 • $18 825 або 15% - кеш.
 • $18 825 або 15% - золото.
 • $12 550 або 10% - державні облігації.

Суть цієї ідеї проста - отриманий прибуток за ризиковими активами ми перевели в більш стабільні та захисні активи, тим самим його зберігши. Після проведення ребалансування інвестиційний портфель повернувся до початкової структури 45-15-15-15-10. Вносити додаткові кошти не знадобилося, купівля активів відбулася за рахунок проданих акцій і криптовалют. За бажанням, ви можете також і вносити додаткові кошти з метою ребалансування. Вартість портфеля становить $125 500.

Тепер повертаємося до прикладу, коли ринок акцій і крипти обвалюється на 50%, а золото зростає на 30% і дивимося, як відреагує наш збалансований портфель.

 • На падінні акцій ви втратите $28 237,5.
 • На падінні крипти ви втратите $9 412,5.
 • На зростанні золота ви заробите $5 647,5.

Збиток складе $32 002,5 або на 25,5%. Це на $9 847,5 або 7,85% менше, ніж результат за незбалансованим портфелем. Якщо брати у відсотковому вираженні, ви скоротили ризики на 23,5% просто провівши таку нескладну маніпуляцію як ребалансування. У підсумку, ваш збиток за портфелем тепер становить не 16,35%, як у першому випадку, а всього 6,5%. Зверніть увагу на те, що ми беремо за приклад вельми жахливу ситуацію, наприклад, різке настання кризи, внаслідок якої і акції, і крипта обвалилися на 50%. Якби у вас був інвестпортфель на $100 млн, ви б навряд чи засмутилися, якби замість $16 350 000 втратили $6 500 000 завдяки простому ребалансуванню.

Основні правила ребалансування

 • Проводити ребалансування необхідно або з певною частотою, або після досягнення певного порогу частки в портфелі одного з активів. Якщо ви обрали перший варіант, то тут слід враховувати, що проводити ребалансування часто невигідно. Що частіше ви проводите цю процедуру, то частіше платите податки та інші транзакційні комісії. Ідеальним варіантом буде раз на півроку або навіть рік, якщо ринки відносно стабільні. Якщо ж це другий варіант, то, наприклад, у разі досягнення частки акцій у портфелі 50%, якщо у вас спочатку було 45%, або в разі падіння частки золота і кешу до 12,5%, якщо спочатку було 15%, і навпаки. Тут ви можете самі встановлювати поріг.
 • 70% часу у вашому портфелі мають переважати ризикові активи і 30% часу захисні, якщо брати за точку відліку момент закінчення кризи і початок відновлення економіки. Чому? Інвестиційний горизонт планування має становити повний економічний цикл. Традиційно для цього використовуються економічні цикли Жюгляра з характерним періодом 7-11 років, за які всі 4 фази "пік - рецесія - криза - відновлення" повністю проходять. Це легко перевірити за датами настання криз: 2000, 2008, 2020. Найтриваліші періоди - це відновлення і рецесія. Пік і дно - це скоріше кінцеві цілі. Відновлення і зростання економіки до піку займає 70-75% часу або 7-8 років. Зниження і криза проходять у середньому за 2-3 роки. Зверніть увагу на фондові ринки, індекси S&P500, Nasdaq і Dow Jones - переважну частину часу вони зростають. Відповідно, перші 6-7 років у вашому портфелі мають переважати ризикові активи, починаючи з 7 року варто поступово повертати портфель у бік захисних активів. В ідеалі, кризу ви повинні зустріти, коли у вашому портфелі 45% облігацій і 10% акцій. Решта активів можуть залишитися без змін, якщо ми розглядаємо нашу модель 45-15-15-15-10.
 • В якості засобів для ребалансування портфеля можна використовувати не тільки отриманий прибуток по зростанню вартості активів, а й також додаткові кошти, наприклад, які ви відкладаєте щомісяця, отримані дивіденди по акціях, в які ви інвестували, або відсотки по облігаціях. Ребалансування інвестиційного портфеля, нарівні з диверсифікацією, - це один із найпростіших процесів, що дає змогу мінімізувати ризики та стабілізувати ваш портфель. Однак основну роль в отриманні прибутку відіграє те, які інструменти ви використовували для формування портфеля, наскільки грамотно ви його диверсифікували і як ви хеджуєте ризики.

Хеджування

Хеджування (захист) від цінових ризиків - невід'ємна процедура, яку періодично повинен виконувати будь-який інвестор, незалежно від того, займається він трейдингом або портфельними інвестиціями. Суть хеджування досить проста, наприклад, ви купили якийсь актив, розраховуючи на його зростання, проте в певний момент він починає падати в ціні. Хеджування дає змогу вам захистити капітал і прибуток, або істотно знизити так звану просадку - розмір поточного збитку. Пам'ятайте, що завдання хеджу - захистити, а не заробити. Заробити за допомогою хеджу - це лише приємне доповнення.

Під час хеджування використовується безліч різних похідних фінансових інструментів: ф'ючерси (розрахункові та постачальні), опціони, безстрокові контракти або CFD, форвардні контракти і свопи. У нашому курсі ми розберемо найбільш прості та зрозумілі стратегії з використанням ф'ючерсів та опціонів.

Важливо! Інвестуючи в будь-який вид активу, з'ясуйте, чи є на цей актив деривативи (ф'ючерси, опціони, безстрокові контракти та інші). Якщо на куплений вами актив немає похідних контрактів - ви не зможете захистити його.

Давайте зупинимося на цьому моменті докладніше. Особливо це стосується любителів інвестувати в ICO або DeFi проєкти, ймовірність краху яких 90-95%. Тобто, якщо ви купили 10 токенів, виживе з них тільки 1, якщо пощастить - 2. Проблема таких активів у тому, що якщо ви його купили, у разі його різкого знецінення, ви можете тільки продати його, втративши частину прибутку. Ви не зможете відкрити на нього угоду з кредитним плечем, купити або продати ф'ючерс/опціон/форвард/своп тощо, оскільки їх просто не існує. Відповідно, ви несете практично 100% ризик втратити вкладені кошти. Чому? Тому що біржі, здійснюючи лістинг токенів нових проєктів, усвідомлюють, що ймовірність їхнього знецінення близька до 100%, а створення для таких токенів безстрокових або інших типів контрактів - це потенційні збитки. Саме з цієї причини, далеко не всі токени можна торгувати з плечем, а опціони і ф'ючерси мають тільки біткоїн і ефіріум.

Хеджування ф'ючерсами

Ф'ючерс - це контракт на купівлю або продаж певного активу в майбутньому. Ціну і кількість обумовлюють заздалегідь, що дає змогу уникнути можливих збитків через зміну цін.

Ф'ючерсні контракти бувають двох типів:

 1. Постачальний ф'ючерс зобов'язує продавця передати покупцеві біткоїн за ціною, зазначеною в контракті, у чітко визначений час. Наприклад, у липні ви купили вересневий постачальний ф'ючерс на 1 BTC за ціною $10 000. Незалежно від того, впаде ціна на біткоїн чи зросте, у вересні продавець переказує вам 1 BTC.
 2. Розрахунковий ф'ючерс працює за аналогічною схемою з тією лише різницею, що розрахунок відбувається в грошах, без поставки базового активу покупцеві. Наприклад, у липні ви купили вересневий ф'ючерс на 1 BTC за ціною $10 000. Якщо біткоїн виріс у ціні на 500 доларів, ви отримаєте у вересні назад $10 500. Якщо біткоїн у ціні впав на $500 доларів, то у вересні вам нарахують $9500.

Один із найпопулярніших і найпростіших способів хеджування за допомогою ф'ючерсних контрактів, так званий "Короткий хедж", здійснюється таким чином:

Наприклад, ви купили актив за ціною в $100 і розраховуєте на його зростання. Щоб захистити його від потенційного зниження, ви можете купити ф'ючерсний контракт на продаж цього активу за тією самою ціною в $100, наприклад, через місяць або квартал. Зрозуміло, рівноімовірним є виникнення 2 подій:

 1. Якщо актив зросте в ціні до $110, ви заробите на його зростанні $10, але водночас ви втратите $10 під час продажу ф'ючерсного контракту. Простіше кажучи, вийдете в нуль. 
 2. Якщо актив впаде в ціні до $90, ви втратите $10, але водночас за ф'ючерсом отримаєте $100 і відіб'єте збиток у $10.

Так чи інакше, ви не отримуєте жодного прибутку. Як бути в такій ситуації, особливо, якщо ми розраховуємо на зростання вартості активу і всього портфеля? Виходить, що за допомогою короткого хеджу ми втрачаємо весь потенційний прибуток. Однак нагадаю, що завдання хеджу захистити ваш капітал, з чим ця стратегія успішно справляється. Використовується вона тільки в тому разі, якщо є побоювання про майбутнє зниження. Тобто, ви можете відкрити ф'ючерс на продаж тоді, коли по активу вже є прибуток, наприклад, 10%.

Наприклад, ви купили той самий актив за $100 і за певний період часу отримали прибуток 10% - вартість активу вже $110. На ринку відбувається подія, через яку може статися обвал, і ви втратите прибуток і зазнаєте збитків. У цьому випадку, ви відкриваєте ф'ючерс на продаж по $110 через місяць. Якщо актив впаде в ціні, ви захистите і капітал, і прибуток. Якщо актив виросте в ціні й обвалу не буде, ви все одно залишитеся в прибутку, який становить $10, але втратите прибуток понад поточну позначку.

Стратегія використання ф'ючерсів "Довгий хедж"

Стратегія "Довгий хедж" аналогічна стратегії "Короткий хедж", з точністю навпаки. Її завдання захистити вас від потенційного зростання ціни в тому випадку, якщо ви маєте відкриту коротку позицію за будь-яким активом. Тобто, якщо ви відкрили угоду на продаж біткоїна, вийшли в плюс, але побоюєтеся різкого імпульсного зростання, ви відкриваєте ф'ючерс на купівлю. В інвестиційних портфелях така стратегія застосовується рідко, але може допомогти вам, якщо ви, паралельно з інвестиціями, займаєтеся трейдингом.

Загалом, хеджування за допомогою ф'ючерсних контрактів вигідніше бізнесу, чий прибуток залежить від конкретної вартості отримання сировини або відвантаження продукції. Будь-які негативні зміни у вартості сировини або відвантаження продукції можуть позбавити компанію прибутку. В інвестиціях найбільш вигідним варіантом вважається хеджування опціонами.

Хеджування опціонами

Опціон - різновид похідного фінансового інструменту. Опціон - це контракт, який дає право, але не зобов'язує купити або продати актив у заздалегідь обумовлену дату, за певною ціною. Після досягнення обумовленої дати власник опціону сам вирішує, скористатися йому своїм правом чи ні.

Опціони поділяються на два види:

 1. Опціон колл - дає власнику право на купівлю базового активу.
 2. Опціон пут - дає власнику право на продаж базового активу.

День, коли відбувається розрахунок за опціоном, називається датою експірації. Ціна, за якою має виконатися опціон, називається страйк. Опціони, як і ф'ючерсні контракти, також поділяються на постачальні та розрахункові.

З опціонами на поставку все просто: купив опціон колл, якщо до дня експірації ціна вища за страйк, то власник використовує своє право і купує базовий актив. Далі актив продається за актуальною ціною, а його власник заробляє на різниці у вартості. Якщо ціна менша, то власник своє право не використовує, а сплачує лише премію. Премією називають початкову вартість опціону. Вона залежить від імовірності досягнення страйку через певний проміжок часу, а також від кількості базового активу, який можна буде купити або продати.

Важливою відмінністю хеджування за допомогою опціонів від хеджування ф'ючерсами є можливість відмовитися від права купівлі або продажу базового активу, не витрачаючи при цьому багато коштів. Простіше кажучи - опціон більш гнучкий хедж-інструмент, ніж ф'ючерси чи інші деривативи.

Найпростіші стратегії хеджування цінових ризиків, яких достатньо для інвестиційного портфеля, мають такий вигляд.

Приклад використання опціону пут для хеджування ризиків

Ви купили 1 BTC за ціною $10 000. На ринку зростають побоювання з приводу другої хвилі пандемії коронавірусної інфекції, яка може обвалити вартість біткоїна до $8000. Ви купуєте опціон пут, який дає вам право на продаж біткоїна через 2 місяці за тією ж ціною в $10 000. Вартість опціону (премія) - $200. 

У разі, якщо біткоїн впав до $8000, інвестор може скористатися своїм правом продати біткоїн по $10 000. В даному випадку, він втратить всього $200 премії опціону, але збереже $2000. Крім того, продавши BTC за $10 000, він момент може купити BTC за $8000, що принесе йому більше прибутку, коли ціна почне відновлюватися.

 • У разі, якщо біткоїн не впав, ви можете відмовитися від права продажу і втратите $200.
 • У разі, якщо біткоїн виріс, наприклад, до $10 500, ви також можете відмовитися від продажу і втратите $200 за купівлю опціону, але водночас зростання вартості BTC на $500 принесе вам $500 доходу або $300 прибутку, за вирахуванням витрат на опціон.

Приклад використання опціону колл для хеджування ризиків

Ви купили 1 BTC за ціною $10 000. На ринку зростають побоювання з приводу другої хвилі пандемії коронавірусної інфекції, яка може обвалити вартість біткоїна до $8000. Ви купуєте опціон колл, який дає вам право на купівлю 1 BTC через 2 місяці за ціною в $8 000. Вартість опціону (премія) - $200.

 • У разі, якщо біткоїн впав до $8 000, ви можете скористатися своїм правом купити біткоїн за $8 000. В даному випадку, ви втратите всього $200 премії опціону, але збережете 20% капіталу, які могли б витратити на покупку за $10 000.
 • У разі, якщо біткоїн виріс до $10 500, ви може відмовитися від права купівлі і втратите $200 премії, але заробите на зростанні $500 і отримаєте прибуток $300.

Як бачите, принципово складного в хеджуванні ризиків немає нічого. Фактично, це точно такий самий процес, як і купівля будь-якого іншого активу. Різниця в тому, що вам потрібно чітко визначити ситуацію, коли вам потрібен хедж, і до якого рівня має зрости або впасти актив, щоб використовувати хедж і нівелювати потенційні збитки. 

УРОК № 3: Формування портфеля

 • Аналіз.
 • Модель Марковіца.
 • Коефіцієнт Шарпа.

Аналіз

Для складання інвестиційного портфеля, як і в трейдингу, життєво важливо проводити аналіз. Однак якщо в трейдингу важливий як технічний, так і фундаментальний, а також будь-які інші види аналізу, то під час формування інвестиційного портфеля нас цікавлять виключно фундаментальні дані:

 1. Макроекономічні дані та цикли.
 2. Попит на сектор.
 3. Фінансовий стан компанії.
 4. Коефіцієнти прибутковості. 
 5. Мультиплікатори.

Одним із найуспішніших інвесторів у світі вважається Воррен Баффет, чиї статки оцінюють у $73,5 млрд 2020 року. Головна інвестиційна стратегія мільярдера - value investment або вартісне інвестування. Мета такої стратегії - пошук найбільш недооцінених компаній на ринку. Цей тип стратегії також можна застосовувати і до інших активів, фундаментальні дані яких свідчать про те, що поточна ціна несправедливо низька і актив можна включити в портфель. 

Макроекономічні дані та цикли

Перше, що нас цікавить - це поточна макроекономічна ситуація. Яскравим прикладом, коли бажано утриматися від інвестицій у ризикові активи, або максимально знизити їхню присутність у портфелі, - це 2020 рік. 

Багатьох інвесторів-початківців цікавить питання, як передбачити, коли буде криза? Відповідь досить проста, стежити за циклічністю ринку та індикаторами:

 • Ще наприкінці 19 століття француз Клеман Жюгляр виявив економічні цикли, з характерним періодом 7-11 років, протягом яких економіка проходить 4 етапи: пік - зниження (рецесія) - дно (криза) - відновлення. Якщо звернути увагу на останні кризи, то вони цілком вписуються в цикли Жюгляра: 2000, 2008 і 2020 роки. У середньому, глобальна фінансова криза триває до 18 місяців. Відповідно, у другій половині 2021 року можна розраховувати на завершення кризи і переходу в активну фазу зростання ризикових активів. Починаючи з 2022 року можна почати відлік до наступної кризи, на яку можна чекати в період з 2027 по 2032. Щоб визначити більш точно, необхідно стежити за індикаторами.
 • Інвертована крива прибутковості казначейських облігацій США - професійний індикатор, який говорить про наближення кризи. Що означає цей індикатор? У той момент, коли прибутковість 2, 5 і 10 річних облігацій стає вищою, ніж прибутковість 30 річних, крива прибутковості або різниця в прибутковості знижується і досягає нуля. Це свідчить про потребу інвесторів у грошах у моменті, а не в довгостроковій перспективі та наближення кризи. Найяскравішим прикладом слугує крива прибутковості між 10- і 2-річними облігаціями, щойно крива прибутковості досягає наближається до нуля, протягом кількох місяців можна очікувати початку кризи. Якщо крива прибутковості зростає, значить в економіці все добре. Зверніть увагу на графік, у 2000, 2007 і 2019 крива прибутковості досягла нуля.Графік
 • Рівень безробіття в США перед кризою завжди досягає низьких або рекордно низьких значень. Поступове зростання безробіття від рекордних значень може свідчити про початок кризи, особливо якщо цей показник сходиться з економічними циклами та інвертованою кривою прибутковістю. Зверніть увагу, що у 2000, 2008 і 2020 рівень безробіття досягав рекордно низьких значень. До чого тут рівень безробіття? Рекордно низьке безробіття говорить про те, що економіка досягла свого піку. Тут можна провести паралель з тим, як активи досягають максимально рекордних відміток і вважаються перегрітими або перекупленими. Після піку завжди слідує зниження і криза.Графік
 • Занепад у виробничому секторі, розмови про стимулювання економіки, зниження індексу ділової активності 6 і більше місяців, у купе з вищеописаними індикаторами, говорять про наближення кризи.

Звертаємо вашу увагу, що ми розглядаємо дані виключно США, оскільки на сьогоднішній день це найбільша і провідна економічна держава, чия національна валюта вважається найсильнішою у світі. Занепад у США = занепад у всьому світі.

Тепер, коли вам відомо, яка на поточний момент часу економічна ситуація у світі, можна розпочати наступний етап - оцінку сектору, що вас цікавить.

Оцінка макроекономічної ситуації допоможе вам краще оцінювати і сировинний сектор, адже насамперед нас цікавить, як поводиться бізнес / виробництво. Відштовхуючись від макроекономічної ситуації, ми можемо частково оцінити потенціал сировинних товарів. Однак для отримання повної картини потрібно провести галузевий аналіз.

Попит на сектор

Після оцінки макроекономічного стану і циклів ринку переходимо до аналізу сектора. Найелементарнішим способом буде подивитися стан індексу, наприклад, технологічного сектора або сектора охорони здоров'я тощо. Якщо вони сильно просіли, що свідчить про перепроданість і недооцінку сектора, або перебувають у висхідній динаміці, отже, можна шукати компанії для інвестицій.

Наприклад, пандемія коронавірусної інфекції та пов'язані з нею карантинні заходи змусили компанії перевести співробітників на віддалену роботу. У зв'язку з цим, з'явилася гостра потреба як зараз, так і для підстраховки в майбутньому, в компаніях, що надають послуги онлайн і полегшують роботу віддалено. Однією з компаній, що стрельнули в період кризи 2020 року, є відеокомунікаційний сервіс Zoom. Зростає популярність SaaS компаній (хмарні рішення), таких як Salesforce, Cloudflare, Dropbox, Amazon Web Service та інших. Зростає популярність стрімінгових сервісів, як-от Netflix, розробників ігор (Electronic Arts, Blizzard), виробників комплектуючих для ПК (Nvidia, AMD, Intel) та інших сервісів і компаній, які полегшують життя людей на карантині.

2020 рік також запам'ятався падінням вартості на травневі постачальні ф'ючерси на нафту марки WTI до -$40, внаслідок часткового або повного зупинення виробничих підприємств по всьому світу. Простіше кажучи, попит на нафту впав до настільки низьких показників, що "чорне золото" буквально знецінилося. З цього виникає єдиний і логічний для сировинного ринку висновок: все, що впливає на попит, впливає і на ціну сировини. Якщо внаслідок якоїсь події попит падає, то падає і ціна, і навпаки. Наприклад, ми знаємо, що попит на золото зростає в період інфляції, а на нафту в разі скорочення видобутку або запасів. Наприклад, якщо поблизу берегів найбільших нафтовидобувних країн вирує буревій, це вплине на загальну пропозицію сировини у світі, скоротиться або видобуток, або запаси, що неодмінно відобразиться на вартості нафти, яка зросте в ціні.

Платина і паладій використовується у виробництві іонно-літієвих акумуляторів, які використовуються в автомобілях Tesla, а також у наших з вами смартфонах та інших гаджетах. Відповідно, зростання кількості покупок авто Tesla і смартфонів у світі, породжує попит на платину і паладій, що, в свою чергу, веде до зростання їхньої вартості.

2017 рік, наприклад, був відзначений як один з вельми успішних для ризикових активів: фондові ринки і криптовалюти. Для оцінки попиту на сектор необхідно оцінювати макроекономічні дані та поточні тренди. Якщо в економіці все добре, а інвестори готові вкладати кошти в нові перспективні напрямки, значить поточний бізнес-цикл "risk-on", який закликає активно інвестувати в ризикові активи. Зворотна ситуація, цикл "risk-off" навпаки, закликає до збереження капіталів і скорочення ризиків.

Галузевий аналіз також може допомогти вам вибрати або відмовитися від вибору галузевого індексу або ETF як активу у вашому портфелі.

Фінансовий стан компанії

Перше, з чого починається аналіз компанії - це знайомство з нею:

 • Історія компанії: як з'явилася і як розвивалася.
 • Сегменти та напрямки бізнесу: як сильно бізнес диверсифікований. Яскраві приклади з відмінною диверсифікацією - Procter & Gamble, Johnson & Johnson, Mars, Unilever, Mondelez та інші. Ці компанії мають десяток відомих світових брендів під контролем, різних напрямків. Як правило, кожен бренд має окрему юридичну особу, окрему управлінську структуру і лише юридично належить головній компанії, будучи дочірнім підприємством. Таким чином, у разі краху бренду, головна компанія не постраждає, принаймні серйозно.
 • Продукт компанії, його унікальність і важливість для споживача. Яскраві приклади - iPhone, Playstation, Windows та інші продукти.
 • Споживач: основна аудиторія, кількість, географічне поширення. Приклад - 2 млрд осіб аудиторія Facebook. Berkshire Hathaway Воррена Баффета дуже часто віддає перевагу компаніям, які мають не просто споживачів, а фанатів бренду, одним із таких брендів є Apple. За словами Воррена, "яблучна компанія" приваблює його силою свого бренду та екосистемою, яка сформувалася навколо нього. Сотні мільйонів людей прив'язані до свого IPhone і це важливіше, ніж зростання продажів сьогодні, у кварталі або протягом року.

Вивчивши компанію, можна перейти до її фінансових результатів, серед яких найбільше виділяються 3 основних:

 1. Перше, що нас цікавить - це бухгалтерський баланс, який відображає балансову вартість активів і те, за рахунок яких коштів ці активи утримуватимуться - за рахунок власних чи за рахунок позикових. Якщо за рахунок позикових, то суми, які потенційно могли піти на дивіденди, підуть на виплату позик. Це відштовхує інвесторів і, відповідно, впливає на ліквідність акцій.
 2. Звіт про прибутки і збитки відображає всі доходи і витрати компанії за період. Ключові показники: виручка, собівартість, валовий прибуток, операційний прибуток, підсумковий прибуток, EBITDA. Підсумковий показник, прибуток або збиток, говорить про те, чи варто інвестувати в компанію зараз.
 3. Звіт про рух грошових коштів - відображає витрачання та джерела походження грошових коштів компанії за трьома основними напрямами: операційна, інвестиційна та фінансова діяльність. Ключові показники: чисте надходження грошових коштів від операційної діяльності, амортизація, зміна оборотного капіталу, придбання основних засобів і нематеріальних активів.

Коефіцієнти прибутковості

Коефіцієнти прибутковості показують наскільки ефективно працюють інвестиційні кошти в компанії, а також відображають ефективність роботи виторгу, показуючи скільки доходу компанія має з кожного вторгованого долара.

 • Рентабельність за валовим прибутком = Валовий прибуток / Виторг.
 • Рентабельність за EBITDA = EBITDA / Виторг.
 • Рентабельність за операційним прибутком = Операційний прибуток / Виторг.
 • Рентабельність за чистим прибутком = Чистий прибуток / Виторг.
 • Рентабельність активів (ROA) = Чистий прибуток / Сукупні активи.
 • Рентабельність капіталу (ROC) = Чистий прибуток / (балансова вартість боргу + балансова вартість власного капіталу).
 • Рентабельність власного капіталу (ROE) = Чистий прибуток / балансова вартість власного капіталу.

Мультиплікатори

Мультиплікатор - це коефіцієнт, який показує потенціал зростання доходу при збільшенні інвестицій у компанію.

Загальні мультиплікатори:

 • P/S = Ринкова капіталізація / Виторг.
 • P/E = Ринкова капіталізація / Чистий прибуток.
 • EV / EBITDA LTM = (Ринкова капіталізація + Чистий борг) / EBITDA за останні 12 місяців. Вважається найпопулярнішим мультиплікатором.

Крім основних мультиплікаторів виокремлюють і галузеві, оскільки діяльність компанії в певній галузі пов'язана з унікальними витратами та іншими факторами:

Видобуток корисних копалин:

 • EV / EBITDAX - відношення вартості компанії до EBITDA до вирахування витрат на розвідку.
 • EV/Reserves - відношення вартості компанії до її запасів.
 • EV/Production - відношення вартості компанії до видобутку.

Ритейл, транспортні компанії та інші, більша частина техніки або приміщень перебувають в оренді або лізингу:

 • EV/S = відношення вартості компанії до її виторгу.
 • EV / EBITDAR - відношення вартості компанії до EBITDA до вирахування витрат на оренду та лізинг. 
 • EV / Retail Area - відношення вартості компанії до її торгових площ.

Телекомунікації:

 • EV / Кількість користувачів - показує скільки вартості компанії забезпечує кожен клієнт.

Що вищий показник мультиплікаторів і що краще співвідношення, то стійкіша і прибутковіша компанія. 

Застосовувати ці види аналізу можна практично на будь-якому ринку, зокрема й криптовалютному. Нагадаємо, що криптовалюти належать до типу ризикових активів, тому, за можливості, особливо якщо справа стосується ICO або DeFi проєктів, слід проводити повний і глибокий аналіз і аудит проєктів / токенів. Зрозуміло, велика ймовірність, що такі види аналізу під 99% криптопроєктів просто не підходять, але якщо компанія не готова стати публічною для інвесторів, значить, є що приховувати, що автоматично означає, що й інвестувати в таку компанію не варто. Однак потрібно запам'ятати найважливіше - у період глобальних потрясінь обов'язково виходьте з ризикових активів у захисні або безризикові, якими б потенційно перспективними вони не були. Упущений прибуток нічого не вартий, а ось втрачений капітал - так. Ніхто не завадить вам інвестувати в актив, який вас цікавить, трохи пізніше, коли ситуація стане зрозумілою.

Завдяки перевіреним часом видам аналізу, як і Воррен Баффет, ви навчитеся визначати недооцінені активи і цілі сектори економіки, інвестувати в них і отримувати прибуток. Інвестиції в актив на хвилі хайпу навіть у середньостроковій перспективі несуть лише одні збитки. Частка хайпових активів у вашому портфелі має бути найменшою з усіх представлених активів у портфелі.

Модель Марковіца

Модель або теорія Марковіца - творець інвестиційної стратегії Гаррі Марковіц, який отримав Нобелівську премію в галузі економіки. Цю теорію вважають першою, яка пояснить балансування прибутковості та ризику в інвестиційному портфелі. Оприлюднив Марковіц однойменну модель далекого 1952 року, але навіть 2020-го багато банків і хедж-фондів, зі світовими іменами, використовують її основні правила.

Концепція теорії полягає в такому: прибутковість і ризик фінансового інструменту неминуче пов'язані між собою. Говорячи іншими словами, ризик виконує функцію захисту від розкиду прибутковості за певний проміжок часу.

При підборі фінансових інструментів варто почати з математичного підрахунку прибутковості за обраний період. На виході отримаємо середню арифметичну дохідність фінансового інструменту за кожен проміжок часу, а також стандартне відхилення від дохідності (дисперсію) - ризик. Учасники ринку знають, що що вища прибутковість фінансового інструменту, то більший і розкид значень за абсолютною величиною, тож і ризик теж вищий. Щоб знайти середню арифметичну прибутковість, потрібно скласти загальну прибутковість за кілька періодів і розділити на їхню кількість.

Наприклад, вартість активу за останні 5 років змінювалася наступним чином:

 • +7%
 • +11%
 • -8%
 • +1%
 • +6%

Середньорічна дохідність становить: (7+11-8+1+6) / 5 = 3,4%.

Дисперсію знаходимо таким чином:

 • +7% - 3,4% = 2,6%
 • +11% - 3,4% = 7,6%
 • -8% - 3,4% = -11,4%
 • +1% - 3,4% = -2,4%
 • +6% - 3,4% = 2,4%

(2,6*2,6 + 7,6*7,6 + -11,4*-11,4 + -2,4*-2,4 + 2,4*2,4) / 5 = (6,76 + 57,76 + 129,96 + 5,76 + 5,76) / 5 = 41,2

Квадратний корінь із 41,2 становить ~6,42. 

Дисперсія або ризик за активом становить 6,42.

Якщо у вашому портфелі всього 1 актив, його потенційна прибутковість 3,4%, а ризик 6,42%. Тобто, якщо ви вклали $100, то за моделлю Марковіца, можете розраховувати на прибуток у 3,4%. Однак ризики при цьому становлять 6,42%. Завдання інвестора максимально знизити цю цифру, провівши якісну диверсифікацію. Як це зробити? Додати в портфель актив, чия модель ризик/прибутковість позитивна. 

Наприклад, ви додали до портфеля актив, чия прибутковість змінювалася протягом останніх 5 років таким чином:

 • +10%
 • +12%
 • +8%
 • +10%
 • +5%

Середньорічна дохідність становить 9%.

Середньоквадратичне відхилення (дисперсія) складає 2,36.

Завдання інвестора збалансувати активи в портфелі за частками так, щоб їхня потенційна прибутковість була вищою, ніж потенційний збиток.

Варіант 1:

Наприклад, частка активів у портфелі по 50%, у такому разі потенційна прибутковість капіталу становитиме: (3,4 + 9) / 2 = 12,4 / 2 = 6,2%.

Потенційний збиток становитиме: (6,42 + 2,36) / 2 = 4,39%.

Варіант 2:

Частка активів у портфелі по 25/75%, у такому разі потенційна прибутковість капіталу становитиме: 3,4 * 0,25 + 9 * 0,75 = 0,85 + 6,75 = 7,6%.

Потенційний збиток становитиме: 6,42 * 0,25 + 2,36 * 0,75 = 1,6 + 1,77 = 3,37%.

Варіант 3:

Додати в портфель:

 • безризиковий актив, з прибутковістю 3,37% і вище, наприклад, корпоративні облігації, тим самим нівелюючи потенційний ризик;
 • взяти перший або другий актив з нашого прикладу як акцію з дивідендною прибутковістю вище 3,37%, аналогічним чином нівелюючи ризик;
 • стільки активів і в такому співвідношенні, скільки буде потрібно для максимальної диверсифікації потенційних ризиків.

Коефіцієнт Шарпа

Завершується інвестиційна діяльність оцінкою прибутковості портфеля та визначення того, чи була інвестиційна стратегія прибутковою, але водночас не ризикованою. Як це визначити? За допомогою індексної моделі або коефіцієнта Шарпа

Індексна модель Шарпа - творцем коефіцієнта є Вільям Ф. Шарп, який розробив його у 1966 році. У 1990 році Вільям був удостоєний Нобелівської премії в галузі економіки. Модель Шарпа часто порівнюють з моделлю Марковіца через їхню схожість, але водночас у них є одна вагома відмінність: у моделі Марковіца прибутковість активів розглядають тільки між собою, а в моделі Шарпа прибутковість активу розглядають відносно ринку цілком.

Виходить, що при використанні індексної моделі Шарпа стає явним співвідношення очікуваного прибутку до ризику. Коефіцієнт Шарпа інтерпретується трьома категоріями:

 1. Якщо показник 1 або вище - це означає про правильний підбір активів для інвестицій. Однак, якщо показник вищий за 2, то це може свідчити про неправильні підрахунки або ж неймовірну везіння інвестора.
 2. Якщо показник від 0 до 1 - це говорить про стратегію середньої якості, тобто можливість отримання доходу і ризики приблизно на одному рівні.
 3. Якщо показник від 0 і нижче - інвестиційний план нікуди не годиться, потрібно міняти активи всередині портфеля.

Формула розрахунку індексу досить проста і практично схожа на формулу моделі Марковіца:

 1. Потрібно розрахувати середнє арифметичне активу або портфеля за певний період. Наприклад, вам необхідно з'ясувати середнє арифметичне за 12 місяців. Для цього складаємо кожну щомісячну дохідність і ділимо її на 12.
 2. Потрібно розрахувати середнє квадратичне відхилення або дисперсію, простою мовою - це показник того, наскільки сильно прибутковість відхилялася від середньої арифметичної за обраний період. Для цього зводимо кожну місячну прибутковість у квадрат (множимо число на саме себе), складаємо 12 отриманих чисел, ділимо їх на 12 і витягуємо корінь з отриманого числа. Це і є дисперсія.
 3. Беремо середню арифметичну дохідність безризикового активу. Як показує статистика, найбільш вигідними вважаються 5 і 10 річні облігації США. З'ясуйте середнє арифметичне дохідності за 12 місяців.
 4. Із середньої дохідності активу або портфеля відніміть середню дохідність безризикового активу і поділіть отримане число на дисперсію активу або портфеля. Таким чином ви отримаєте коефіцієнт Шарпа.

Формула Шарпа:

Sharp = (r1 - r2) / σ, де:

r1 - середня дохідність активу або портфеля за обраний період;

r2 - середня дохідність безризикового активу за обраний період;

σ - дисперсія активу або портфеля за обраний період.

Давайте візьмемо за основу найкращий рік, за останні 5 років, за прибутковістю державних облігацій США. Середня арифметична прибутковість 10-річних облігацій США у 2018 році склала 2,89%.

Візьмемо для прикладу індекс S&P500 у 2018 році, чия середня арифметична прибутковість у 2018 році становила -0,36%, а середнє квадратичне відхилення склало 4,2. 

Коефіцієнт Шарпа розраховується так: із середньої арифметичної дохідності ризикового активу, у нашому випадку S&P500, віднімається середня арифметична безризикового активу, а отриманий результат ділиться на стандартне відхилення (середнє квадратичне) ризикового активу (S&P500).

Виходить: (-0,36 - 2,89) / 4,2 = -0,77.

Коефіцієнт Шарпа для індексу S&P500 у 2018 році склав -0,77. Цей показник нижче нуля, що вважається поганим показником. Тобто, у 2018 році 10-річні облігацій США були набагато вигіднішим інструментом інвестицій, ніж індекс S&P500.

Чи був привабливішим для інвестицій біткоїн у 2017 році, ніж держоблігації США? Давайте порахуємо.

Середня арифметична прибутковість облігацій за 12 місяців 2017 року склала 2,33%. Аналогічний показник у біткоїна склав 27,31%. Хоч би яким дивним це здалося, але жодної помилки в розрахунках середньої арифметичної прибутковості у біткоїна немає. У січні 2017 року, порівняно з груднем 2016, зростання біткоїна становило 0%. У березні та вересні 2017 року прибутковість головної криптовалюти склала трохи більше -9% (мінус 9%). Середнє квадратичне відхилення біткоїна склало 128.

Виходить: (27,31 - 2,33) / 128 = 0,19.

Як бачите, навіть у тому випадку, що біткоїн продемонстрував за рік зростання в 1950%, коефіцієнт Шарпа за ним склав 0,19, що вважається слабким показником, з високими ризиками. Чому так? Середнє квадратичне відхилення - це, по суті своїй, волатильність активу. Чим актив волатильніший, тим сильніший ризик. Зверніть увагу, що відхилення біткоїна в 32 рази вище, ніж індексу S&P500, незважаючи на те, що біткоїн міг принести вам 1950% прибутку, а індекс S&P500 збиток в 11,23%.

Для інвестора показник підсумкового коефіцієнта Шарпа за індексом має дати сигнал про те, що інвестувати в такий актив або портфель не варто, оскільки він збитковий. Показник відхилення за біткоїном показує інвестору те, що інвестувати в цей актив або портфель не варто, оскільки він дуже ризикований - може дати 1950% прибутку, як у 2017 році, а може дати і -84% збитків, як у 2018. Єдина проблема коефіцієнта Шарпа в тому, що він показує інформацію тільки за історичними даними. Розрахувати ймовірну прибутковість портфеля або активу можна тільки за передбачуваною прибутковістю в майбутньому, використовуючи для цього модель Марковіца.

УРОК № 4: Практична частина

 • Формування інвестиційного портфеля.
 • Криптовалютний інвестиційний портфель.
 • Де купувати активи? Брокери та біржі.

Формування портфеля

Увага! Це лише, як приклад, минулих років, не потрібно його повторювати в момент прочитання статті. Треба навчитися самому аналізувати як в цьому прикладі.

Попри всі негативні події, які приніс 2020 рік, його можна вважати подарунком для інвесторів, особливо початківців (особливо в крипті). У період кризи, тим паче такого масштабу, простіше визначати пріоритетні напрямки, які розвиватимуться в найближчі 5-7 років щонайменше. Це дає змогу сформувати нам досить перспективний портфель із мінімальними ризиками (в період криз завжди заробляються найбільші гроші).

Наш інвестиційний портфель складатиметься з:

Акції великих IT-компаній - 25%

Акції великих IT-компаній - це традиційний локомотив інвестиційного портфеля. Гіганти, які стійко переносять найсильнішу історичну кризу, у період економічного зростання навряд чи підуть на дно. Улюблений інвесторами FAANG (META, Apple, Amazon, Netflix, Google), до яких можна додати перспективні Zoom, Tesla і Oracle, стабільно будуть тягнути прибутковість портфеля вгору.

Зелена енергетика - 20%

Зелена енергетика є трендовим напрямком уже не перший рік, про що свідчить вибухове зростання таких компаній як Tesla. Виокремлювати окремі компанії поки що не є можливим, оскільки чиста енергія хоч і є перспективним напрямком, але поки що навіть не є гарним доповненням до викопних джерел енергії, не кажучи вже і про повну їх заміну. У нашому випадку вигідніше скористатися біржовим фондом - Invesco Solar ETF, який, до речі, він став вибиратися з дна, на якому перебував останнє десятиліття. Відповідно, ми маємо цілком об'єктивні шанси забрати все майбутнє зростання собі в портфель. За суб'єктивними оцінками, зростання може скласти 70-80% протягом 3-5 років.

Криптовалюти - 15%

Криптовалюти, безумовно, головний флагман революції у світовій фінансовій системі, зміни в якій назріли ще 2008 року. До речі, відтоді криптовалюти і стали успішно розвиватися, ставши сьогодні по-справжньому перспективним напрямком для інвестицій, а не тільки хайп-монетками для хом'яків. До нашого портфеля ми включимо тільки Bitcoin і Ethereum, як дві головні і найбільш стійкі до повного краху монети. У будь-якому разі, біткоїн є двигуном усього ринку, а ефір двигуном ринку альткоїнів. Відповідно, завдяки всього двом криптовалютам ми не проґавимо ані сезон біткоїна, ані сезон альткоїнів. Співвідношення 70% біткоїн, 30% ефіріум. Ймовірна прибутковість у найближчі 3-5 років - від 100% і вище.

Дорогоцінні метали - 15%

За заявами ФРС та ЄЦБ, світом фінансів правитиме надм'яка монетарна політика: нульові та близьконульові відсоткові ставки, трильйонні програми кількісного пом'якшення. Усе це робиться з метою підтримати світову економіку від наслідків пандемії та кризи. Усе це свідчить тільки про те, що найсильніша у світі валюта, американський долар, буде знецінюватися. Традиційним захисним активом від інфляції є золото. Йому ми віддамо 70% у розділі "Драгметалів". 30% ми віддамо під платину і паладій, які використовуються для виробництва іонно-літієвих батарей. Так, так, тих самих, які використовуються як акумулятори в наших гаджетах і в автомобілях Tesla (і не тільки). Ці метали вважаються сьогодні вкрай дефіцитними, що позитивно позначається на їхній вартості.

Акції "перепроданих" компаній - 10%

Цей розділ нашого портфеля, мабуть, можна назвати найризикованішим. Сюди ми включимо акції компаній, які, як ми вважаємо, сильно і необґрунтовано знецінилися в період кризи 2020 року. Наприклад, акції компанії Boeing, United Airlines, Wells Fargo, JPMorgan Chase і General Electric. Також, сюди можна включити відомі та стійкі бренди для балансування та диверсифікації цього розділу: Coca-Cola, Procter&Gamble, Nike, Microsoft і AT&T.

10-річні облігацій США - 10%.

Для захисту портфеля від ймовірних катаклізмів, наприклад, якогось "Чорного лебедя" на ринку ризикових активів, завжди необхідно мати в запасі безризикові активи, забезпечені гарантіями найсильнішої економіки світу. 10-річні облігації США мають поточну прибутковість лише 0,7% річних, але в міру відновлення економіки прибутковість зростатиме до 1,5 - 2%. Це нас цілком влаштовує, оскільки наші потенційні гроші не лежать і не іржавіють від інфляції, а працюють і самі себе окупають. Купувати в період кризи корпоративні облігації може бути ризикованіше, ніж державні облігації.

Швейцарський франк і японська єна - 5%.

Валюти-притулки, такі як франк і єна, зростуть на 25-30% щодо американського долара. Доти, доки ФРС, ЄЦБ та інші центробанки не почнуть згортати надм'яку монетарну політику, ці дві валюти виступатимуть не тільки як безпечний актив, а й приноситимуть нам прибуток щодо USD.

Ось такий вигляд має наш інвестиційний портфель

 1. Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google, Zoom, Tesla и Oracle — 25%.
 2. Invesco Solar ETF - 20%.
 3. Bitcoin, Ethereum - 15%.
 4. Золото, платина, паладій - 15%.
 5. Boeing, United Airlines, Wells Fargo, JPMorgan Chase, General Electric, Coca-Cola, Procter&Gamble, Nike, Microsoft і AT&T - 10%.
 6. Дохідність 10-річних облігацій Казначейства США - 10%.
 7. Швейцарський франк (CHF) і японська єна (JPY) - 5%.

Портфель складається на 70% з ризикових активів, на 20% з активів притулків і на 10% з безризикових активів. В інвестиційний період ви можете змінювати деякі активи на інші, залежно від економічної ситуації або від фундаментальних подій навколо конкретного активу. Цей портфель може бути модифікований до 65% - 20% - 15% (Ризик - притулок - безризиковий), або 60% - 20% - 20% у разі погіршення ситуації. Скинути можна акції з пункту 5 до 5%, тобто половину, а також по 5% активи з пункту 1, 2 або 3.

Криптовалютний портфель

Криптовалютний інвестиційний портфель зібрати одночасно складно і легко. Як ви пам'ятаєте, криптовалюти належать до різновиду ризикових активів, крім того, всі монети 90% часу слідують за динамікою біткоїна. Будь-які фундаментальні події можуть позитивно позначитися лише на окремих токенах, які включати в портфель небажано в принципі. Легкість збору інвест портфеля з криптовалют полягає в тому, що різноманітністю він відрізнятися не буде. І все ж, давайте його сформуємо, орієнтуючись на кілька важливих маркерів:

 1. Невід'ємною частиною крипто портфеля є біткоїн. 
 2. Включаємо в портфель виключно децентралізовані монети.
 3. Включаємо в портфель унікальні за своїми функціями монети.
 4. Включаємо в портфель монети з високою позитивною репутацією.
 5. Включаємо в портфель монети, на які є деривативи: опціони, ф'ючерси, маржинальна торгівля.
 6. Стейблкоїни.

Біткоїн - 40%

Пункт номер 1 успішно виконано. Головна криптовалюта - невід'ємна частина нашого інвестиційного портфеля. З огляду на ризики, які несе в собі криптовалютна індустрія, а також кількість скаму на 1 квадратний метр, 40% у нашому портфелі належатиме біткоїну.

Ethereum, Litecoin, BCH, SOL - 28-36%

Ці криптовалюти в нашому портфелі з кількох причин одночасно:

 • Це топові і повністю децентралізовані криптовалюти.
 • Вони мають бездоганну репутацію. 
 • Кожна з представлених криптовалют унікальна - цифровим сріблом називають не ефір, а Litecoin, як "легше" рішення для швидких переказів замість біткоїна. Ефір - це світовий суперкомп'ютер, на базі якого було протестовано вже 2 глобальні фінансові моделі - ICO (аналог IPO) і DeFi, як аналог або оновлена кредитно-депозитна система. SOL нативний хайпового блокчейну який в тренді.
 • Ну і нарешті на ці монети є деривативи, що дає змогу хеджувати ризики, пов'язані з ними.

Ripple (XRP), Binance Coin (BNB) - 6-8%.

Централізовані криптовалюти з неоднозначною репутацією, але все ж таки унікальні, цінні та застосовувані як у традиційній банківській, так і в криптовалютній індустрії. Однак віддавати їм понад 8% у нашому портфелі, тим паче всього на 2 монети, було б украй ризиковано.

Tezos, ADA, Augur, LINK, IOTA - 5-10%

На цих монетах затримаємося докладніше. Головне, що їх об'єднує - це унікальні можливості, які надають ці проєкти, що в перспективі може призвести до зростання їхньої вартості. Також на ці токени доступна маржинальна торгівля на деяких криптовалютних біржах, що дає можливість хеджувати ризики, відкриваючи шорт-позиції.

 • Tezos (XTZ) - це децентралізований блокчейн, де присутня полегшена схема формальних перевірок. Основним завданням мережі є підтримка смарт-контрактів і децентралізованих додатків (DApps). Tezos пропонує платформу для створення інтелектуальних контрактів і створення децентралізованих застосунків, які не можуть бути піддані цензурі або закриттю третіми особами. Токен XTZ може використовуватися як платіжний інструмент, форма зберігання і передачі активів і цінності, а також як спекулятивний та інвестиційний актив.
 • Cardano (ADA) - децентралізована блокчейн-платформа для створення dApps (децентралізованих додатків). Cardano має перед іншими блокчейн-проектами відразу кілька ключових переваг. По-перше, у роботі системи використовується алгоритм Ouroboros, який є інноваційною версією Proof of Stake, що, як було доведено математично, є безпечним і порівнянним з рівнем безпеки біткойна, вразливості в якому не виявлено й донині. По-друге, мережа Cardano складається з двох рівнів або шарів: перший рівень служить для обробки токенів, другий рівень створений для якісної роботи smart-контрактів. Таким чином, Cardano функціонує і як криптовалюта, і як платформа для смарт-контрактів, що робить її вельми привабливою для створення фінансових і юридичних додатків. По-третє - це висока пропускна здатність, легка масштабованість і гнучкість при оновленні системи, якщо раптом мережі можуть знадобитися софт-форки.
 • Chainlink (LINK) - це децентралізований сервіс оракулів, які створені з метою переведення інформації, що запитується ззовні, в доступний для блокчейна формат. Наприклад, два учасники зробили ставку на результат спортивної події в рамках блокчейн-системи, шляхом формування смарт-контракту, один з яких поставив на команду А, а інший на команду Б. Щоб правильно визначити переможця, смарт-контракту потрібні достовірні дані ззовні, наприклад, із сайту спортивної статистики. Якщо перемогла команда А, оракул форматує цю інформацію в смарт-контракт, який і визначає переможця на основі отриманої інформації. Фактично, оракул - це постачальник тієї чи іншої інформації ззовні.
 • IOTA - революційна криптовалютна платформа, створена для концепції Інтернету Речей (Internet of Things або IoT). Проєкт IOTA не схожий на жоден інший проєкт або криптовалюту, що робить її унікальною і вкрай перспективною. Розробники проєкту спільно з такими компаніями як Google, IBM, Microsoft і Samsung працюють над реалізацією всесвітньої обчислювальної мережі M2M (machine to machine). IOTA - це одночасно і криптовалюта, і система для здійснення миттєвих мікротранзакцій без будь-яких комісій. Цим вона серйозно відрізняється від інших монет, оскільки тут можлива транзакція розміром в 1 coin або, грубо кажучи, 0,001 цента в доларовому еквіваленті. У Tangle IOTA блоків немає, а всі транзакції пов'язані між собою і підтверджують одна одну. Наприклад, якщо у традиційних блокчейн-проєктів зі зростанням кількості користувачів і транзакцій виникає проблема з масштабованістю, то в мережі IOTA швидкість транзакцій у таких випадках навпаки зростає, оскільки що більше транзакцій, які підтверджують одна одну, то швидше вони проходять.
 • Augur (REP) - токен стандарту ERC-20, створений у квітні 2015 року. Augur - це майданчик, який надає можливість відкрити суперечку на будь-яку тему, а також поставити на її підсумок. Предмет суперечки може бути будь-який: чи існують інопланетяни, коли з'являться літаючі автомобілі, чи дійсно Крейг Райт - це Сатоші Накамото. Той, хто пропонує спір - маркет-мейкер, за аналогією з біржами. З їхніх коштів вноситься депозит, який ділиться на варіанти відповіді. Відсоток варіантів відповіді не фіксований, тобто він може змінюватися залежно від ставок і подій, які можуть вплинути на цей спір.

Перераховані вище проекти були створені ще за часів ICO, пройшли перевірку часом і сьогодні користуються дедалі більшою популярністю серед криптоінвесторів. Крім того, ці проєкти знаходять дедалі більше й більше застосування як у криптовалютній, так і в традиційній екосистемі, що робить їх украй перспективними. По 1-2% у нашому портфелі на кожен токен - цілком розумне і зважене рішення.

USDT - Tether та/або USD Coin - 10%

Найпопулярніші та найбільш ліквідні стейблкоїни, як тип безризикових активів на криптовалютному ринку, збалансують наш цифровий портфель. 10% у стейблкоїнах буде достатньо доти, доки криптовалюти не досягнуть нового історичного максимуму і не підуть на пошуки дна, як це було 2022 році. 

Увага! Данний портфель був приведений як приклад, і в кожному циклі є свої тренди та свої наративи. Ні в якому разі не потрібно повторювати портфелів з прикладів, а треба проводити свій аналіз під зріз свого часу. 

Наприклад, тренди 2024-2025 рр це такі сектори як: AI, RWA, DePin, L2, Dex, GameFi.

Де купувати активи? Брокери та біржі

Традиційні ринки

 • Interactive Broker - великий міжнародний брокер, з кредитним рейтингом ААА. Працювати через цього брокера можна в тому випадку, якщо ви здатні обґрунтувати походження коштів, а також якщо ваш інвестиційний капітал мінімум $5 000, оскільки обслуговування рахунку на IB досить дороге.
 • Банк-брокер - будь-який банк у вашій країні, який надає брокерські послуги. У банках ви можете купити акції, облігації, ETF, ф'ючерси на дорогоцінні метали, або фізично дорогоцінні метали в злитках, валюти та інші інструменти. Крім того, банки часто надають додаткові та унікальні умови для клієнтів, які відкривають ІІР (Індивідуальний інвестиційний рахунок).

Криптовалютний ринок

 • Криптовалютні біржі - Binance, Bybit, Gate як найбільш популярні біржі для маржинальної торгівлі та торгівлі на спот-ринку. На додаток до популярності цих майданчиків можна відзначити їхню високу і практично бездоганну репутацію. 
 • Ф'ючерси та опціони - для торгівлі ф'ючерсами та опціонами найбільш підходящими платформами можна вважати ОКХ і той же Binance, якщо говорити про біржу без верифікації - BingX

Висновок + відео

Мабуть, на цьому курс з портфельних інвестицій можна вважати завершеним. Щоб остаточно закріпити отриману інформацію, пройдіть покроково розділ за розділом, формуючи при цьому власний інвестиційний портфель. У такий спосіб ви краще засвоїте весь матеріал і в майбутньому, без будь-яких проблем, зможете сформувати будь-який інвестиційний портфель: від захисного до максимально ризикового, незалежно від того, яка економічна ситуація у світі: пандемія/війна чи зростання криптовалютного ринку на "хххх%". 

Читайте також - Безкоштовний курс з трейдингу «Для Новачка».


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити