Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Кореляція валютних пар на форекс: як її можна використовувати?

Останнє оновлення: Середа, 03 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Кореляція валютних пар на форекс

Скільки разів ви відкривали позиції за кількома валютними парами і помічали, що їхні цінові рухи пов'язані? Наприклад, якщо у вас відкриті довгі позиції по EUR/USD, GBP/USD і AUD/USD, ви можете подумати, що у вас є три різні позиції. Але насправді, це може бути всього лише одна велика позиція по відношенню до долара США. Тому ви повинні розуміти, що таке кореляція валютних пар і як вона може вплинути на загальний ризик вашої торгівлі.

Що таке кореляція валютних пар?

Кореляція валют - це статистична міра того, як різні валютні пари рухаються стосовно одна одної. Валютні кореляції можуть бути:

 • Позитивними - валютні пари рухаються в одному напрямку.
 • Негативними - валютні пари рухаються в протилежних напрямках.
 • Нейтральними - між двома валютними парами немає помітних цінових відмінностей.Що таке кореляція валютних пар?

На щастя для нас, існує безліч інструментів валютної кореляції, які полегшують використання кореляційного аналізу. Більшість з них представлені у вигляді таблиці зі значеннями кореляції.

 • Від 0 до 0,2 - немає кореляції.
 • Від 2 до 0,4 - слабка кореляція.
 • Від 4 до 0,7 - помірна кореляція.
 • Від 7 до 0,9 - сильна кореляція.
 • 9 до 1,0 - надзвичайно сильна кореляція.

Кореляція ринків і кореляція валют

Фінансова кореляція - це статистична міра того, як два різні активи рухаються відносно один одного.

Існує позитивна кореляція між активами, які мають тенденцію рухатися в одному і тому ж напрямку. Наприклад, спостерігається позитивна кореляція між вартістю канадського долара щодо долара США та ціною на нафту. І навпаки, існує негативна кореляція між активами, які зазвичай рухаються в протилежних напрямках. Така негативна кореляція зазвичай існує, наприклад, між обмінними курсами EUR/USD і USD/CHF.

Валютні кореляції сильно впливають на загальну волатильність і, отже, на загальні ризики утримання декількох позицій. Пильна увага до кореляцій є ключовим елементом управління ризиками для будь-якого серйозного трейдера.

Щоб зрозуміти концепцію кореляції у валютних парах, трейдер повинен спочатку зрозуміти, як ринкова кореляція впливає на вартість валют.

Через те, що Канада є великим виробником нафти, її валюта може безпосередньо залежати від коливань цін на сиру нафту. Якщо ціна на сиру нафту підвищиться, підвищення ціни на товар, як правило, призведе до зростання вартості канадського долара по відношенню до інших валют. Таким чином, відносна вартість канадського долара позитивно корелює з ціною нафти Brent.

І навпаки, долар США має тенденцію до негативної кореляції з ціною на нафту через те, що Сполучені Штати є чистим споживачем нафти на світовому ринку. Через ринковий взаємозв'язок окремих валют із ціною на сиру нафту різкий стрибок ціни на нафту матиме тенденцію негативно впливати на валютну пару USD/CAD.

Кореляція валютних пар виникає через взаємозалежність між валютами, тому що вони оцінюються по відношенню одна до одної і торгуються парами. Наприклад, валютна пара EUR/GBP є похідною від обмінних курсів EUR/USD і GBP/USD. Таким чином, трейдер, який відкрив довгу позицію в EUR/USD і коротку позицію в GBP USD, по суті, зайняв довгу позицію в EUR/GBP. Саме через свої довгі і короткі позиції в доларах США, які компенсують одна одну.

Крім того, обмінний курс EUR/GBP корелює з обмінним курсом обох пар щодо долара США, будучи позитивно корельованим з EUR/USD і негативно корельованим з GBP/USD.

Позитивна та негативна кореляція

Валютні пари оцінюються по відношенню одна до одної. Низка різних чинників безпосередньо впливає на вартість двох національних валют. Наприклад, це може бути різниця в відсоткових ставках, торговельний баланс між обома країнами і те, чи є країна товарним виробником або споживачем.

Кореляція валютних пар відбувається, коли рівні обмінного курсу двох або більше валютних пар часто рухаються в узгодженому напрямку відносно один одного. Це може бути позитивна кореляція, коли рівень ціни або обмінного курсу має тенденцію рухатися в одному і тому ж напрямку. Або негативна кореляція, яка виникає, коли рівень обмінного курсу має тенденцію рухатися в протилежному напрямку. Крім того, відсутність кореляції може статися, якщо валютні пари зазвичай рухаються незалежно в абсолютно випадкових напрямках протягом певного періоду часу.

Наприклад, кореляція EUR/USD і GBP/USD є позитивною, тому що якщо попит на долари США збільшується, ціна обох валютних пар зазвичай буде знижуватися. І навпаки, якщо попит на долари США падає, ціна обох валютних пар матиме тенденцію до зростання.

Негативна кореляція є протилежністю позитивної кореляції, причому ціна двох валютних пар зазвичай рухається у зворотному напрямку по відношенню одна до одної. Наприклад, існує негативна кореляція між валютними парами EUR/USD і USD/JPY. Коли попит на долари США збільшується, валютні пари часто рухаються в протилежних напрямках, причому USD/JPY зазвичай збільшується через те, що долар США є базовою валютою в парі, а EUR/USD знижується, оскільки долар США є котированою валютою.

Зміни в кореляції можуть відбуватися щодня, що, своєю чергою, може вплинути на точність прогнозів трейдера про довгострокові кореляції.

Важливість розрахунку кореляції в торгівлі на форекс

У трейдера форекс може бути присутнім значний фактор ризику за відсутності належного управління кореляцією. По суті, будь-який трейдер форекс, який займає позиції в більш ніж одній валютній парі, ефективно бере участь у кореляційній торгівлі, незалежно від того, знає він про це чи ні.

Розглянемо ситуацію, коли трейдер займає довгу позицію в EUR/USD та іншу довгу позицію в GBP/USD з тією ж сумою в доларах США. По суті його ризики збільшуються вдвічі. Проте на практиці дві валютні пари мають сильну позитивну кореляцію, тому якщо євро слабшає щодо долара США, фунт стерлінгів також має тенденцію до ослаблення щодо долара США.

І навпаки, якщо трейдер припускає відкрити коротку позицію в EUR/USD і довгу позицію в GBP/USD, ризики, властиві даній угоді, матимуть тенденцію до деякої компенсації через позитивну кореляцію двох валютних пар. Відкриття протилежних позицій у валютних парах, які мають сильну позитивну кореляцію, може бути чимось на зразок хеджування для зменшення загального ризику відкритих позицій.

Розрахунок кореляції для валютних пар

Кореляція валютних пар постійно змінюється і залежить від безлічі факторів. Валютні кореляції можуть посилюватися, послаблювати або, в деяких випадках, майже повністю ставати випадковими.

У фінансовому світі кореляції зазвичай визначають кількісно, їх відображають у таблиці кореляції форекс з використанням шкали, яка варіюється від +1 до -1, де:

 • 0 - відсутність кореляції. Дві пари будуть поводитися абсолютно випадковим і незалежним чином одна від одної.
 • +1 - повністю позитивна кореляція. Дві валютні пари рухатимуться в одному і тому ж напрямку 100 відсотків часу.
 • -1 - повністю негативна кореляція. Дві валютні пари рухатимуться в протилежних напрямках 100 відсотків часу.

Наприклад:Розрахунок кореляції для валютних пар

Коефіцієнт кореляції для обмінного курсу зазвичай розраховується за такою формулою:Коефіцієнт кореляції

Де:Формула

Як використовувати кореляцію у своїй торгівлі?

Як використовувати кореляцію у своїй торгівлі?

Як уже згадувалося, при торгівлі більш ніж однією валютною парою трейдер форекс або свідомо, або неусвідомлено бере участь у торгівлі кореляцією. Одним із способів застосування стратегії кореляції у вашому торговому плані є використання кореляцій для диверсифікації ризиків. Замість того, щоб займати позицію тільки в одній валютній парі, трейдер може зайняти дві менші позиції в помірно корельованих парах, тим самим дещо знижуючи загальний ризик і не складаючи всі яйця в один кошик.

До того ж, трейдер може відкрити дві позиції в сильно корельованих парах, щоб збільшити свій ризик, а також збільшити потенційний прибуток, якщо угода буде успішною. Використання кореляції в торгівлі на ринку форекс також робить трейдера більш ефективним, оскільки він буде прагнути уникати утримання позицій, які можуть в кінцевому підсумку компенсувати одна одну через негативну кореляцію.

Ризик-менеджери, які контролюють ризики форекс для великих корпорацій з операціями в багатьох країнах, часто використовують діаграму кореляції форекс, щоб визначити, як найкращим чином хеджувати валютні ризики компанії.

Торгові стратегії, що використовують кореляцію

Наприклад, стратегія може включати в себе дві сильно корельовані валютні пари, такі як GBP/USD і EUR/USD. Стратегія використовується протягом 15 хвилин і більше. Трейдер очікує, що корельовані пари синхронно рухатимуться поблизу важливого рівня підтримки або опору.

При цьому одна пара слідуватиме за іншою після розвороту. Відповідно, можливою торговою стратегією буде використання сигналу на купівлю, якщо одна з двох пар не зможе зробити нижчий мінімум. Або сигналу на продаж, якщо одна з пар досягає більш високого максимуму.

Інші торгові стратегії можуть включати підтвердження розворотів і патернів продовження з використанням сильно корельованих валютних пар. Наприклад, якщо долар США загалом зміцнюється, EUR/USD має почати знижуватися. У цей момент зниження GBP/USD підтвердить низхідний тренд долара США, а зниження AUD/USD ще більше підтвердить падіння долара. При цьому важливо уникнути входу в угоду, якщо дві сильно корельовані валютні пари не зможуть підтвердити розворот або продовження.

Трейдери на ринку форекс також можуть використовувати кореляцію для диверсифікації своїх позицій. Наприклад, замість відкриття двох позицій GBP/USD трейдер може купити одну позицію GBP/USD і одну позицію AUD/USD, оскільки обидві ці пари мають позитивну кореляцію, хоча й недосконало. Недосконала кореляція дає змогу знизити схильність до ризику і додає диверсифікацію в портфель трейдера через заміну австралійського долара на фунт стерлінгів.

Кореляція валютних пар у кросах з єною

Правда чи брехня, що всі індикатори відстають від ринку?

Усе залежить від того, як саме ви визначаєте термін "індикатор". Якщо ви думаєте про такі індикатори, як ковзні середні, стохастик або MACD, тоді так, це все індикатори, що запізнюються, оскільки вони засновані на минулому русі ціни.

Але що якщо ми скажемо вам, що в певних ринкових умовах існує така річ, як випереджальний індикатор. Хоча це не звичайний технічний індикатор у прямому сенсі цього слова. Ми маємо на увазі кореляцію валютних пар у кросах з єною. Цей індикатор не скаже вам, коли потрібно купувати, продавати або фіксувати прибуток. Замість цього, ви зможете отримати сильний натяк про майбутній напрямок ринку.

Що собою являють кроси з єною?

Кроси з єною - це валютні пари, де основні валюти торгуються в парі з японською єною.

 • USDJPY
 • EURJPY
 • GBPJPY
 • AUDJPY
 • NZDJPY
 • CADJPY

Ці пари набагато більш волатильні порівняно з іншими. Це особливо справедливо в періоди з низьким рівнем ліквідності, наприклад, під час свят.

Ця волатильність була також дуже помітна за часів неспокійної або панічної ситуації на ринку, як це було під час кризи 2008 року. Кроси з єною були одними з найактивніших валютних пар у цей період, оскільки учасники ринку виводили свій капітал з більш ризикованих активів у менш ризиковані, пов'язані з японською єною.

Напевно ви знайомі з поняттям апетит до ризику. Цей термін показує величину ризику, який готові прийняти на себе інвестори в даний момент на ринку.

Більш ризиковані активи є найприбутковішими і, отже, більш привабливими за високого апетиту до ризику. До них належать австралійський долар, британський фунт, акції та деякі товари.

Низькоприбуткові активи, такі як японська єна, вважаються менш ризикованими. Тому коли інвестори починають переводити свій капітал у єну, ми говоримо, що схильність до ризику падає. Інакше кажучи, виходячи з поточних ринкових умов, учасники ринку не бажають брати на себе вищий рівень ризику і тому шукають безпечніші інструменти для інвестицій.

Саме тому єна відома як валюта-притулок і є найбільш затребуваною, коли інвестори хочуть обмежити свої втрати під час ринкових спадів.

Як використовувати кореляцію в кросах з єною?

Як ми можемо використовувати кореляцію в кросах з єною для отримання переваги в торгівлі?

Як ви знаєте, єна вважається валютою-притулком, яка дуже затребувана, коли на ринку спалахує паніка або виникає страх. І оскільки у нас є шість кросів з єною, вони рідко починають рухатися одночасно, тому ми можемо використовувати їх як випереджальні індикатори.

Нижче наведено графік, який показує збільшення кореляції в кросах з єною при підвищенні рівня страху на ринку.Графік

Зверніть увагу, що на наведеному графіку ступінь кореляції між усіма валютними парами збільшується зі зростанням рівня страху. Це для нас особливо корисно, оскільки кожна основна валюта пов'язана з японською єною, яка, своєю чергою, пов'язана з настроєм до ризику або рівнем страху на ринку.

Одним із найкращих індикаторів для цього є USDJPY. Однак нам краще подивитися на всі шість кросів з єною і знайти найбільш значущі рівні.

Подивимося на NZDJPY як приклад:Графік

На тижневому графіку NZDJPY ми бачимо фігуру голова і плечі. Потім у короткі терміни ціна опустилася на 1000 пунктів, оскільки попит на ієну значно зріс.

Незабаром після того, як пара NZDJPY здійснила пробій рівня, AUDJPY пробиває сильний рівень підтримки висхідного каналу:Графік

Збіг? Можливо. Але давайте подивимося на інші кроси з єною.

Через деякий час пара USDJPY опускається нижче ключової лінії тренда. Цей пробій був досить значним, щоб привернути нашу увагу.Графік

Зверніть увагу, як ціна з упевненістю пробила цей рівень. Все ще є шанс, що це просто збіг?

Далі йде CADJPY. Як і у випадку з NZDJPY, на тижневому графіку ця пара сформувала широку модель голова і плечі.Графік

У той час як формування моделі може бути суперечливим, одна річ, яку ми маємо взяти до уваги, - це нещодавній пробій рівня.

Тепер розглянемо EURJPY.

На цей момент ми можемо зробити такі висновки:

 1. Попередні пробої на NZDJPY, AUDJPY, USDJPY і CADJPY вказували на те, що учасники ринку втрачали апетит до більш ризикованих активів і, отже, купували японську єну.
 2. Ці валютні пари не змогли втриматися вище ключового рівня підтримки.
 3. Будь-який пробій буде нам вказувати на потенційно низхідний рух.Графік

Тобто ми маємо всі підстави вважати, що численні пробої на кросах з єною можуть бути використані як випереджальний індикатор для інших валютних пар з єною, які ще не вступили у фазу низхідного руху.

Кореляція валютних пар постійно змінюється

Як і все на ринку, кореляції можуть з часом змінитися. Апетит до ризику рано чи пізно почне збільшуватися, і єна перестане виконувати роль валюти-притулку. Однак доти, доки валюта залишається вірною цьому статусу і продовжує корелювати, ми можемо використовувати цю закономірність у своїй торгівлі.

Іншим фактором, який постійно змінюється, є рівень страху на ринку. Як ми знаємо, не буває двох однакових днів. Сьогоднішній настрій може повністю відрізнятися від учорашнього, так само як і завтрашній настрій буде сильно відрізнятися від сьогоднішнього.

Рух ціни, який ми бачимо на наших графіках, так чи інакше зумовлений психологією більшості. І оскільки кожен день унікальний, рівень страху, який проявляється від одного дня до іншого, постійно змінюється.

Таким чином, у той час як рух ціни на графіку відображено в кожній свічці, реальність може бути абсолютно протилежною. Страх, який накопичувався протягом декількох тижнів або навіть місяців, може швидко матеріалізуватися, щойно ціна досягне певного рівня і здійснить його пробій.

Той факт, що одна валютна пара з єною починає знецінюватися, ще не означає, що інші також швидко наслідуватимуть її приклад. Тому завжди покладайтеся насамперед на свою торговельну стратегію, використовуйте ключові рівні та контролюйте свої ризики.

Ризики при використанні кореляції на форекс

Після фінансової кризи 2008 року кореляції мажорних і кросових валютних пар постійно змінювалися. Соціально-політичні проблеми, а також раптові зміни в монетарній політиці, що проводяться центральними банками в деяких країнах, повністю змінили традиційні кореляції для деяких валютних пар.

Крім того, падіння цін на нафту і сировинні товари значно послабило кореляції в певних валютних парах за участю таких сировинних валют, як AUD, CAD і NZD. Подією, яка застала зненацька весь ринок форекс, стало рішення Швейцарського національного банку щодо корекції обмінного курсу швейцарського франка в січні 2015 року.

Ринок форекс наразі стикається з від'ємними базовими відсотковими ставками в Японії та Єврозоні та слабким відновленням у Сполучених Штатах, оскільки ФРС поступово підвищує відсоткові ставки. Крім того, ринок має справу з Брексітомі надзвичайною волатильністю на ринках нафти і сировинних товарів.

У той час як раптові зміни в кореляціях можуть становити значний ризик під час торгівлі валютами, ці зміни можуть також використовуватися в інтересах трейдера.

По суті, знання валютних кореляцій може зробити вас найкращим трейдером, незалежно від того, чи є ви фундаментальним аналітиком або технічним трейдером.

Розуміння того, як різні валютні пари пов'язані одна з одною і чому деякі пари рухаються в тандемі, в той час як інші значно розходяться, дає змогу глибше зрозуміти схильність ринку форекс-трейдера. Використання кореляції валютних пар може також дати трейдерам більш глибоке розуміння існуючих методів управління портфелем, таких як диверсифікація, хеджування, зниження ризику і збільшення прибутковості своїх угод.

Читайте також - Переторговка або тільт у трейдингу.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити