Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Маркетмейкер на біржі - роль на ринку, як торгує та обов'язки

Останнє оновлення: Понеділок, 22 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Маркетмейкер

Маркетмейкер на біржі (англ. market maker) - це учасник ринку, якого часто не беруть до уваги. Усі чули про покупців, продавців і брокерів. Але всі розуміють, що практично в будь-якій біржі діють певні групи осіб, які всім керують.

Якщо хочете досягти успіху в цій галузі, то маєте дізнатися, хто управляє фінансовими ринками і хто стоїть на вашому шляху. У цій статті редакція сайту ITstatti.in.ua розгляне тонкощі роботи та зобов'язання маркетмейкерів, а також загальні міфи з торговими порадами.

Маркетмейкер: поняття та типи

Головні маркетмейкери Форекс - це державні та комерційні світові банки. Щодня інвестиційні фонди цих фінансових гігантів надають кошти для валютної біржі. Варто уточнити, що банки здатні вплинути на рух грошових курсів, тільки якщо валюта виходить за межі свого цінового коридору.

Наступна група великих гравців біржі Форекс - це промислові компанії. Виробники залежать від коливань курсу, і хочуть мати важелі впливу на валютній біржі.

Обсяг грошових коштів промислових організацій набагато менший, ніж у банків, але фінансові потоки теж величезні.

У ролі великих біржових гравців часто виступають інституційні інвестори. Такий маркетмейкер приходить на біржу зі стратегією отримати прибуток у середньостроковій перспективі.

Маркетмейкери також називаються постачальниками ліквідності.

Простіше кажучи, вони гарантують, що фінансові активи можуть легко стати "придатними для використання" грошима. Якщо трейдер хоче продати актив, то маркет мейкери купують. Якщо спекулянти збираються купити, то market maker продають. Зі свого боку, ММ отримують прибуток від спреду bid-ask.

Не плутайте маркет мейкерів і брокерів, оскільки є подібності. У таблиці порівнюються алгоритми роботи двох учасників.

Відмінність маркетмейкера від брокера

Маркетмейкер Брокер
 • Виступає як джерело ліквідності для біржових активів.
 • Великі банки або фінансові установи.
 • Сильно впливає на ринок.
 • Прибуток від спредів між ціною, яку отримують інвестори, і ринковими цінами.
 • Глибоке розуміння ринку (попередній огляд усіх вхідних замовлень).
 • За своєю суттю ризикований бізнес (випадкові, але сильні коливання ринку).
 • Не працює на клієнтів, замість цього вони створюють ринок для інвесторів.
 • Основна функція полягає в тому, щоб полегшити продаж активу продавцю і купівлю для покупця.
 • Приватні особи або фірми.
 • Не чинять прямого впливу на ринок.
 • Прибуток від зборів і комісій.
 • Володіє такою ж інформацією, як і інша частина ринку.
 • Не пов'язано з багатьма ризиками.
 • Надання послуг для клієнтів (консалтингові дослідження, інвестиційні консультації).

Як працюють маркетмейкери на біржі?

Робота цих великих учасників біржі в контролі доступності одиниць активів (акції, валюта, криптовалюта, опціони, ф'ючерси та інші).

Виходячи з поточного попиту і пропозиції зазначеного цінного паперу, вони коригують ціну.

Вони забезпечують ліквідність для книги замовлень, розміщуючи замовлення, які зіставляються в майбутньому. Потім учасники ринку (наприклад, трейдери) споживають запаси, приймаючи замовлення з книги замовлень.

Маркет мейкери володіють непропорційно великою кількістю активів. Причина в готовності до високого обсягу замовлень у короткі терміни при конкурентному ціноутворенні. Якщо інвестори купують, то ММ продовжують продавати, і навпаки. ММ приймають протилежну сторону угод, які виконуються в будь-який момент часу - тобто виступають як контрагент (хеджер).

Кожен ринок має своїх творців. Це означає, що кожен брокер використовує котирування, надане одним або кількома маркет-мейкерами під час пропозиції цін клієнтам.

Роль на ринку Форекс

Щоб краще зрозуміти, що робить маркетмейкер, варто вивчити функції, які виконуються на біржі:

 1. Безперервність цін
  Безперервність цін характеризує ліквідний ринок з відносно невеликим спредом (різниця між bid і ask). Маркетмейкер має вміти демонструвати здатність і готовність робити ціну в діапазоні розмірів, навіть попри значну волатильність.
  Маркетмейкери зазнають збитків у моменти, коли правило безперервності цін не виконується.
 2. Безперервність торгівлі
  Стратегія маркетмейкерів у постійній присутності та забезпеченні оперативності укладення угод. Коли актив купується або продається, то є хтось на іншому кінці угоди.
  Якщо установа пропонує торгівлю в режимі реального часу, авторитетний маркетмейкер полегшить цю функцію.
 3. Гнучкість і охоплення
  Маркетмейкери підвищують якість послуг і забезпечують гнучкість у низці областей. Це пропозиції нестандартних дат розрахунків і можливість розрахунків у декількох валютах.
  Замість того, щоб вибирати тільки декілька активів, творець ринку охоплює широкий спектр інструментів для клієнтів. Це підтверджує прихильність маркетмейкерів задоволеності клієнтів.
 4. Посередництво
  Під посередницькою функцією мається на увазі низка способів втручання в біржу:
 • Зв'язує продавців і покупців.
 • Визначення ціни відкриття. На початку торгової сесії маркетмейкер визначає оптимальне котирування відкриття.
 • Надання актуальної інформації всім учасникам. Наприклад, за ринковими цінами.
 • Підтримка біржового балансу. Бувають випадки, коли ордери на продаж значно перевищують заявки на купівлю. Тут використовуються власні кошти для забезпечення балансу замовлень.

Список найбільших маркетмейкерів зі світовим ім'ям

Нижче наведено список маркет мейкерів, які вважаються найбільшими у світі. Важко скласти точний рейтинг, але ось компанії, які заслуговують на увагу трейдерів:

 1. GTS, провідний творець електронної біржі глобальних фінансових інструментів (понад 10 000). Цей список включає акції, ETF, сировинні товари, ф'ючерси, валютні та процентні продукти. Тільки на Нью-Йоркському фондовому ринку ринкова капіталізація компанії становить $12,5 трлн.
 2. Citadel Securities. Цей фінансовий інститут управляє активами на суму понад $30 млрд і відповідає за більш ніж 28% обсягу роздрібних торгів акціями в США. У 2020 році це був один із небагатьох великих учасників біржі, який зумів збільшити свою виручку, незважаючи на кризу. Через зростання волатильності та роздрібних торгів організація подвоїла свій прибуток, заробивши $4 млрд.
 3. Джей Пі Морган. J. P. Morgan - світовий лідер у галузі фінансових послуг, який вирішує проблеми оборотного капіталу та ефективності. Технологія, заснована на провідній ринковій франшизі J. P. Morgan, робить важку роботу з агрегування ліквідності. У 2019 році фірму було визнано "найкращим маркет-мейкером (основні валюти)" і "найкращим маркет-мейкером на біржах, що розвиваються" за версією Readers' Choice Awards, Profit & Loss.Список найбільших маркетмейкерів зі світовим ім'ям
 4. Deutsche Bank. Deutsche Bank управляє позиціями для свого рахунку в тих самих продуктах на додаток до обробки продуктів клієнтів FX і PM. Це забезпечує достатні можливості для задоволення очікуваного споживчого попиту та реагування на біржові рухи. У 2020 році банк продовжував надавати ціни та створювати ринки навіть на традиційно неліквідні продукти. Це синтетичні банкноти, довгострокові крос-валютні свопи або структуровані продукти.
 5. Jump Trading. Jump Trading, творець рекламної біржі, що використовує найкращі у своєму класі технології зі складними кількісними дослідженнями. Компанія працює з 1999 року, але залишається вкрай секретною. Як повідомляється, Jump Trading та її дочірня організація Jump Capital зараз дедалі глибше занурюються в криптографію.
 6. DWF Labs. Нашумілий маркет мейкер на ринку криптовалют.

Як визначити дії маркетмейкера на біржі?

Щоб визначити сліди великого гравця, потрібно зрозуміти, як бачить графік рядовий трейдер і маркетмейкер. Дрібні учасники валютного ринку щодня розглядають на графіках індикатори Форекс, трендові лінії та рівні теханалізу.

Простими словами, пересічний спекулянт проводить горизонтальний аналіз, тобто зіставляє деякі історичні дані. Однак ці дії не дають зрозуміти причин стрибків цін.

Маркетмейкери форекс аналізують ринок виключно вертикально. У їхньому розпорядженні є інструменти, що відображають стоп-лосси. Великі учасники торгів не розглядають графіки взагалі, для них це є застарілою інформацією.Як визначити дії маркетмейкера на біржі?

Способи захисту

Відомо, що маркетмейкер на форекс практично керує біржею, тому пересічному спекулянту потрібно навчитися рухатися не за натовпом, а за слідами великих гравців. Якщо враховувати патерни Price Action або технічного аналізу, то можна зрозуміти, що в торги втручається серйозний гравець.

Головна ознака того, що в гру вступає маркетмейкер - період флету. Ця обстановка виникає, коли учасники біржі знижують інтенсивність торгів. Однак зацікавленість укладати угоди присутня. Цей факт вказує на участь великого трейдера, який займається маніпуляціями з більш дрібними гравцями і тримає ціну.

Спред, як прийом маркетмейкера на біржі

Розберемо причини розширення спреда на фундаментальних новинах і різних політичних подіях.

Розберемо ситуацію, коли виходить публікація звіту за даними про безробіття. Фактичні дані сильно відрізняються від прогнозних і графік різко йде вгору з підвищенням волатильності. У великої кількості продавців закриваються ордери за стоп-лоссами, і відбувається дисбаланс учасників. Тобто на цей момент набагато більше покупців, ніж продавців. Маркетмейкер спеціально розширює спред, щоб ціною ask зачепити відкладені ордери з витрушуванням продавців, вирівнюючи становище на біржі.

Цей механізм характерний для будь-яких подій, коли одних учасників різко стає більше, ніж інших.

Приклад роботи на Форекс

Припустимо, поточне ринкове котирування EUR/USD становить $ 1.05. Раптово з'являються новини, що вказують на зростання курсу євро. Це спонукає окремих трейдерів розміщувати ринкові заявки на рівні $ 1.05. Однак можна з упевненістю припустити, що одночасно відбудеться приплив ордерів на купівлю.

Маркетмейкер, передбачаючи таку поведінку, виставляє ціну на рівні $ 1.10. Через велику кількість ринкових ордерів ціна може зрости до $1.15, а через попит впасти назад до $1.12. Маркетмейкер потім продасть свої запаси EUR/USD, щоб задовольнити піковий попит на рівні $1,15. Потім поповнить позиції, коли котирування впадуть до $1,12, з метою отримання прибутку.

Запитання та відповіді

Хто найбільші маркетмейкери?

 • Великі банки та фінансові інститути, про які згадувалося в статті. Також відзначимо UBS, Citi, Barclays, Virtu Financial, Two Sigma Securities, Hudson River Trading і AlphaTheta.

Чи можуть маркет мейкери втратити гроші?

 • Так, вони стикаються з ризиком застрягти в неправильних позиціях. Наприклад, коли вони купують у продавця і відбувається різке зниження, перш ніж його буде продано покупцеві. Маркет мейкери торгують проти волатильності ринку та інформованої торгівлі.

Скільки заробляє market maker?

 • Це залежить від різних класів і ринку роботи. За даними Glassdoor, середня базова зарплатня становить 98 000 доларів на рік. Але також може зрости до $150,000 - $200,000 на рік.

Як стати маркетмейкером?

 • Немає жодного правила, що забороняє окремим особам робити це. Щоразу, коли ви робите ставку і пропозицію, ви створюєте ринок, хоча й невеликий. Але щоб реально впливати на зміну цін, потрібні мільярди доларів.

Чи торгують ляльководи проти спекулянтів?

 • Так, але на валютному ринку боятися нічого. У маркетмейкерів іноді є стимул програти. Кінцева мета - це не отримання прибутку окремих трейдерів, а підтримання збалансованих ринкових умов.

Чи можуть маркетмейкери бачити стоп-лосс трейдерів?

 • Стоп-лосс ордери відправляються на біржу, але не відображаються в книзі публічних замовлень. Stop loss показаний, як будь-яка заявка на продаж без уточнення.

Міфи про маркетмейкерів на біржі

Більшість чула припущення, що біржею маніпулює сила, яка рухає ціни в потрібному напрямку. Зазвичай переконання про розлучення натовпу виходять від новачків.

Нижче наведено декілька міфів, які прояснюються.

 • Вони мають усю владу

Якщо маркетмейкер маніпулює цінами, то буде звинувачений у кримінальному злочині. Принаймні, за законом їх позбавлять ліцензії. Таке траплялося в минулому. Наприклад, багато банків втрачали ліцензії, коли намагалися маніпулювати курсом валюти під час геополітичних криз.

Звісно, біржами можна маніпулювати. Однак маніпуляції мають приховані політичні чи економічні мотиви, а не втручання в торговельну діяльність.

 • Маркетмейкери вступають у змову і обманюють натовп

Існують правила, які забороняють таку діяльність. Змови з метою отримання спекулятивного прибутку неприпустимі. Фактично, різні постачальники ліквідності перебувають у конкуруючих позиціях.

 • Ініціюють більшість угод

Маркет мейкери відкривають приблизно 10-15% загального обсягу. Цього недостатньо, щоб повністю сформувати біржову вартість цінного паперу.

 • Влаштовують пастку стоп-лосса і розводять натовп

Існує міф, що маркетмейкер полює за стоп-лоссами і займається витрушуванням трейдерів. Творець ринку не націлюється на стоп-лосси, через незначність для його активності. Якщо ММ хочуть спровокувати натовп на укладення угод у правильному напрямку, то роблять це іншими, більш ефективними способами.

Покладання збитків на хитрощі ММ може швидко стати згубним. Ретельно вибирайте алгоритм для трейдингу і аналізуйте угоди. Торгуйте без емоцій і застосовуйте стратегії Price Action з пошуком слідів великих гравців біржі (Smart Money).

Переваги та недоліки маркетмейкера на біржі

Переваги тактики маркетмейкера цікаві для невеликих брокерських рахунків і приватних інвесторів. Недоліки, в основному застосовні до просунутих трейдерів.

Переваги:

 • Безперервна торгівля протягом усього торгового часу. Достатня кількість можливостей для входу і виходу з угоди.
 • Гарантія конкурентних спредів: спреди підтримуються розумними, оскільки існує жорстка конкуренція між численними маркетмейкерами.
 • Впевненість інвесторів: маркетмейкери мають досвід, необхідний для аналізу активів.

Недоліки:

 • Конфлікт інтересів: маркетмейкери є контрагентами трейдерів. Це створює розрив, коли інвестори мають бути обережними.
 • Вплив на цілісність ринку: їхні дії впливають на ціну. Така поведінка пов'язана з ризиком негативного впливу на здоров'я біржі та інвестиції.
 • Інсайдерський трейдинг: виробники мають інформацію, яка не розкривається широкому загалу, що призводить до несправедливого прибутку.

Висновок

Роль маркетмейкера технічно складна, але має реальну цінність для біржі. Ці учасники беруть зобов'язання підтримувати справедливі ціни на різні види активів і покривати попит у будь-який момент часу.

Market maker завжди був присутній на фінансовому ринку. Інакше великі заявки виконувалися б з великими затримками і не робили торгівлю можливою.

Читайте також - Індекс долара: як його використовувати?


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити