Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Безкоштовний курс «Управління капіталом на криптовалютному ринку»

Останнє оновлення: Понеділок, 13 травня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Управління капіталом на криптовалютному ринку

Управління капіталом на криптовалютному ринку

За відсутності базової системи управління капіталом, навіть за умови адекватного прогнозування і розуміння ринку, велика ймовірність отримання збитків на дистанції в трейдингу.

Трейдер-початківець, працюючи навіть за сигналами сервісів або якісною аналітикою з високою точністю, але без системи управління капіталом, цілком може отримувати збитки (наприклад, працюючи з плечем x20 без стопів і одразу великою частиною від депозиту заходити в угоду).

З самого початку необхідно скласти і прописати систему управління капіталом. З урахуванням високої волатильності крипторинку, це першочергове завдання для будь-якого трейдера, який планує заробляти на цьому ринку. Існують базові принципи управління капіталом, які багатьом відомі. Але як показує практика, рано чи пізно багато трейдерів (особливо початківців), входять в азарт і порушують всі ці принципи. Спеціально для трейдерів-початківців ми розробили план складання торгової системи і рекомендації для криптовалютного ринку.

Хочемо зазначити, складання подібної системи для кожного індивідуальне. Але навіть після розробки адекватного алгоритму і системи, є людський фактор, який може проявлятися у вигляді психологічної нестійкості під час високої волатильності на ринку (різкі зниження або безвідкатне зростання). Це провокує трейдерів припускатися помилок, приймаючи емоційні рішення.

Основи управління капіталом

У цьому розділі описано, з чого потрібно починати складання своєї торгової системи. Необхідно ухвалити рішення за кожним пунктом, що в підсумку перетворить трейдинг на роботу й усвідомлену діяльність, а також збільшить імовірність отримувати прибуток і скоротити збитки. 

1. У чому рахувати прибуток і який актив помножується

Насамперед необхідно визначити, який актив примножується в трейдингу. В основному це usd (usdt, usdc і так далі) або btc. У першому випадку ви примножуєте кількість usd на вашому рахунку. У другому - кількість btc. 

Торгівля тільки до btc набагато складніша, оскільки потрібно активно торгувати альктоіни до btc. Більшість топових монет на момент складання цього посібника до btc перебувають у глобальному спадному тренді, що сильно ускладнює таку торгівлю.

Трейдерам-початківцям рекомендуємо завжди починати зі стандартної торгівлі до usd або будь-яких інших стейблкоїнів (usdt, pax, usdc тощо).

2. Розмір вашого капіталу

Від розміру депозиту багато що залежить. З невеликим депозитом від 1000$ до 5000$ торгувати буде набагато складніше, ніж з капіталом від 10 000$ і вище. 

Маючи великий капітал, ви можете відразу розбити свою торгівлю щонайменше на середньострокову і короткострокову, що дасть змогу працювати з меншим ризиком. 

З невеликим капіталом, щоб отримувати постійно адекватну прибутковість, доведеться працювати на короткостроковому таймфреймі, що підвищує ваші ризики отримати збитки.

Це пов'язано з тим, що початківцю буде дуже складно брати короткострокові трейди через особливості крипторинку (постійні маніпуляції - вибивання стоп ордерів, торгові алгоритми, які в боковику ламають технічний та інші види аналізу).

У цьому посібнику буде надано рекомендації, як щодо роботи з великим капіталом, так і з малим депозитом. Однак потрібно розуміти, якщо людина буде витрачати свій час, гроші, нерви, і вважає це повноцінною роботою, то для того, щоб отримувати адекватний результат (прибутковість), потрібен і зіставний цьому капітал. 

Оскільки у всіх людей різні можливості, то нехай кожен сам для себе вирішує, з яким капіталом виходити на ринок. Навчитися можна і на 1000$. Але щоб отримувати адекватний прибуток з невеликими ризиками, потрібен депозит побільше. 

3. Наступним важливим етапом є визначення ступеня вашого ризику

Ризик кожен трейдер визначає для себе сам. Він визначається залежно від розміру депозиту, фінансового стану (джерела доходу, наявність основної діяльності тощо), характеру (схильність узагалі до ризиків) і цілей, які ви ставите перед собою. Зазвичай трейдери-початківці більш схильні до ризиків.

Як взагалі можна оцінювати ризики на криптовалютному ринку?

Умовно при складанні системи управління капіталом можна виділити 3 основні стратегії:

 • низький ризик (консервативна торгівля)
 • середній ризик
 • високий ризик

Чим вищий ризик, то більша ймовірність отримати просідання або збитки, але й вища потенційна прибутковість. І навпаки. Інакше не буває. Завдання трейдера знайти золоту середину. Щоб прибутковість влаштовувала і в разі помилки, збитки були не критичні для капіталу.

Основні критерії ступеня ризику, які можна контролювати під час складання торгової системи:

 1. Тип торгівлі (з плечем або спот).
 2. Вхід в угоду (який відсоток від депозиту).
 3. Завантаження депозиту.
 4. Тип і розмір плеча, якщо працюєте з ним (ізольоване або крос).
 5. Наявність відкритих позицій або криптовалюти на рахунках.
 6. Виставлення стоп ордерів під час короткострокової торгівлі з плечем.
 7. На яких таймфреймах ведеться основна робота (короткострок, середньострок, довгострок).

4. Обрати тип торгівлі

На криптовалютному ринку можна виділити 3 основні типи торгів: 

 • Спот - купівля реального активу (криптовалюти 1 до 1). Оптимальний варіант для роботи з меншими ризиками, але відсутністю можливості працювати на зниження (відкривати шорт). 

Переваги:

Якщо ціна різко йде проти позиції трейдера, поки монети не продані - збитку немає. А це означає, що можна пересиджувати просідання і не користуватися стоп ордерами, щоб не фіксувати збитки, на відміну від торгівлі криптовалютою з плечем. Це добре працює на зростаючому ринку і в боковику, але в разі купівлі активу на хаях і тривалої корекції - кошти заморожуються на дуже довгий період (тому потрібно розбиратися в фазах ринку). 

 • Маржинальна торгівля - це метод проведення операцій купівлі-продажу криптовалюти з використанням грошових коштів, які надаються трейдеру в кредит під заставу. Сам термін "маржа" означає заставу, яку трейдер зобов'язаний надати біржі, щоб отримати певну суму. Відсотки за позикою на криптобіржах досить значні. 
 • Деривативи (контракти на біткоїни і ф'ючерси Binance Futures) - Ф'ючерси на біткоїни - це розрахунковий тип торговельної угоди, адже фізичної передачі активу не відбувається. Усі фінансові угоди за ф'ючерсними контрактами - це практичний інструмент у трейдингу, вони можуть виконувати дві дії:
 1. хеджування (страхування ризиків зміни ціни);
 2. спекуляції (можливість швидких заробітків (або швидкої втрати, якщо не має торгового плану) на різниці у вартості предмета угоди).

Останні 2 типи торгівлі на криптовалютному ринку несуть за собою більш високі ризики з можливістю моментально отримати серйозні збитки. 

Рекомендації щодо вибору типу торгівлі

Для трейдерів-початківців найкраще працювати на спотовій секції без кредитного плеча, щоб спочатку уникати ризиків ліквідації позицій і збитків у разі помилок. 

Спотова торгівля добре підходить для торгів великим капіталом, також істотно скорочуючи потенційно можливі збитки, якщо ціна сильно йде проти позиції трейдера.

Ви можете поєднувати кілька типів торгівлі. Наприклад, на спотовій секції набирати середньострокові та довгострокові позиції, тримаючи на рахунку самі монети. А за допомогою торгівлі з кредитним плечем працювати в короткостроковій перспективі. 

Оптимальна схема за середнього ризику - торгувати близько 80% капіталу на спотовій секції і 20% з плечем для короткострокових спекуляцій.

Якщо ви вже маєте досвід роботи з кредитним плечем, тоді можна пробувати працювати на Binance Futures. З яким плечем торгувати і якою сумою входити в угоду буде описано нижче.  

В основу спотової торгівлі закладається розмір ордера (входу в угоду) і постійний контроль співвідношення на рахунку криптовалюти і вільних коштів (зазвичай usd). 

В основу торгівлі з плечем, крім контролю розміру входу в угоду, необхідно заздалегідь розраховувати ризики, в разі якщо ринок йде проти позиції трейдера. Для цього завжди необхідно заздалегідь прораховувати ціну ліквідації позиції, вибирати невелике кредитне плече і в деяких випадках (особливо під час роботи в шорт) виставляти стоп ордери. Для покупок (лонгів) на висхідному ринку виставлення стопа не завжди виправдане, але в більшості випадках необхідне. 

Для розрахунку прибутку/збитків, а також ціни ліквідації на Binance Futures є можливість використовувати вбудовані калькулятори для кожної угоди, що відкривається.

5. Завантаження вашого депозиту

Залежно від ступеня ризику, трейдер визначає, на яку кількість коштів він максимально може зайти за всіма позиціями або купити монети. Сюди відносяться також уже відкриті лімітні ордери, які ще не виконалися.

Під час торгівлі з плечем завантаження депозиту - це співвідношення суми коштів у відкритих угодах і ордерах з вільними коштами (базовим активом usd або btc)*.

Простими словами, чим більше у вас уже відкритих позицій і лімітних ордерів, тим вищий ризик.

 • низький ризик (робота на 30% від капіталу)
 • середній ризик (робота на 50% від капіталу)
 • високий ризик (робота на 70 і більше відсотків від капіталу)

При спотовій торгівлі завантаження депозиту - співвідношення криптовалюти до базового активу, зазвичай до usd*.

Тобто, чим більше ви купуєте криптовалюти, тим вищі ваші ризики.

Тільки ось у разі просідання ринку, позиції з кредитним плечем будуть закриватися зі збитком, а позиції на спотовому ринку (самі монети, які ви купили) можна спокійно тримати далі без збитку (якщо це виправдано).

*Див. пункт 1. При множенні кількості btc - базовий актив біткоїн. Торгівля ведеться до btc - множиться кількість біткоїна. При торгівлі до usd, базовий актив - долари. Торгівля ведеться до долара і множиться кількість доларів на рахунку.

6. Вибір таймфреймів (часові рамки здійснення угод), поділ загальної суми капіталу для різних угод

Щоб детальніше зупинитися на цьому пункті, необхідно приблизно розуміти, які часові рамки взагалі існують. 

Почнемо з того, що крипторинок ще дуже молодий. Тільки у біткоїна можна відстежити тренд за останні 10 років за допомогою графіка на TradingView.

Всі інші монети мають невелику історію торгів щодо класичних ринків. Тому пропонуємо виділяти для роботи на криптовалютному ринку 2 часові відрізки для торгівлі:

 • короткостроковий;
 • середньостроковий.

Довгострокові періоди брати не будемо, оскільки це вже більше підходить до стратегії інвестування buy and hold.

До короткострокових угод можна віднести торгівлю всередині дня і впродовж тижня, у разі якщо на ринку відсутня активність (боковик).

Середньострокові угоди - позиції або криптовалюти, які ви утримуєте від тижня до півроку (іноді довше, залежить від тренду).

На криптовалютному ринку основний прибуток приносять середньострокові угоди з утриманням позицій за трендом. Ефективна система з управління капіталом повинна включати в себе короткостроковий і середньостроковий трейдинг. Більше того, перевага за обсягом капіталу має бути зроблена на користь середньострокових трейдів. 

Оптимальна схема у відсотковому співвідношенні: 70 на 30 або 80 на 20 на користь середньострокових угод. 

Хочемо зазначити, якщо ви виділяєте 20 або 30% від капіталу на торгівлю в короткостроковій перспективі, це не означає, що працювати будете відразу на всю цю суму. Це означає, що на цю суму всередині вашого загального капіталу ви створюєте ще одну систему управління під час торгівлі в короткостроковій перспективі, зі своїми правилами і нормами ризику.

Для наочності ми навели досить консервативну систему поділу капіталу в цій таблиці.Графік

Якщо підбити підсумок, завдання трейдера розділити початковий депозит на дві частини для середньострокових і короткострокових угод.

Для кожного часового періоду (у вас їх всього два) розробити свої правила.

У них спочатку включається завантаження депозиту (див. пункт 5) і обсяг входу в угоду у відсотках від уже виділеної суми. При середньостроковому трейдингу зазвичай обсяг входу в угоду набагато вищий. 

При цьому має дотримуватися загальне правило для всього депозиту щодо ризиків завантаження. 

Важливі моменти

Як ви вже розумієте, для повноцінної торгівлі за такою системою потрібен чималий капітал, оскільки доводиться ділити депозит щонайменше на 2 частини та працювати завжди на певному відсотку від загального капіталу. Усе це обумовлено математикою, теорією ймовірності та найголовніше статистикою трейдингу.

Якщо трейдер ризикує більше, ніж треба, і входить в угоду великими лотами, це рано чи пізно призводить до зливу капіталу. Більше того, це доведено і в інших схожих галузях (покер тощо). 

Зрозуміло, не у всіх є можливість працювати з великим капіталом, тому нижче розглянемо системи управління капіталом для будь-яких депозитів.

Однак все одно потрібно розуміти, якщо людина витрачатиме весь свій робочий час на трейдинг і матиме депозит менше 1000$, то очікувати прибутковості для задоволення своїх потреб не варто. Це основний посил. 

Далі ми розділимо рекомендації для депозитів залежно від їхнього розміру.

Рекомендації під час роботи з депозитом до 5000$

За обсягу капіталу від 500 до 5000$ проблематично сформувати торговельну систему, що передбачає набір середньострокових позицій на більшу частину капіталу. У разі відсутності тренда на ринку тривалий термін, не вийде за рахунок короткострокових угод мати адекватну прибутковість (вийде дуже маленький вхід в угоду, який буде приносити невеликий профіт).

У такому разі під час побудови торговельної системи трейдеру доведеться повністю відмовитися від формування середньострокових позицій, або скоротити їх до 10-20% від капіталу, щоб сконцентруватися на короткострокових угодах. 

Приклад 1 (скорочення середньострокових позицій і акцент на короткостроковому трейдингу).Таблиця

Навіть за такого поділу розміри ордерів будуть відносно невеликими.

Рекомендації щодо набору середньострокових позицій наведу нижче в окремому розділі.

Приклад 2Таблиця

У другому прикладі наголос зроблено на короткострокову торгівлю з розміром входу в угоду від 1 до 10%.

Коли вказано 10% на вхід в угоду, це зазвичай означає загальний вхід. Тобто трейдер не відразу заходить на 10%, а розділяє цю суму на частини і входить в угоду за ключовими рівнями підтримки.

Оптимально ділити вхід в угоду на 3 частини. Це робиться з метою отримати найбільш вигідну точку входу. 

Варіантів такого входу може бути безліч. 

Розглянемо декілька прикладів.

Трейдер планує купівлю біткоїна заздалегідь від 9000$ (ціна в цей час торгується вище).

Щоб точно увійти в угоду, можна розбити свій вхід на 3 частини. Перша частина - купівля трохи вище (9070 - 9100$), на випадок, якщо ціна не доб'є до рівня (щоб зовсім не залишитися без позиції). 

Друга покупка - 8934$ на випадок проколу, щоб розбавити середню ціну позиції. 

І третя покупка близько 8839$ на випадок хибного пробою:Графік

На ділі у вас можуть відпрацювати тільки одна або дві заявки, але ви все одно будете в угоді.

Після того як ми пояснили логіку, давайте перейдемо до конкретних цифр. 

Приклад 1.

Депозит 2000$.

Низький ризик (3% на вхід в угоду).

Загальний вхід в угоду: 3% від депозиту (60$).

Тип торгівлі: з кредитним плечем.

Розмір плеча: при низькому і середньому ризику x3-x5.

Тип плеча - ізольоване.

У цьому прикладі простим рішенням буде розбити суму на 3 рівні частини і виставити 3 лімітних ордери на купівлю.

Купівля 1 - 9100$ на 20$.

Купівля 2 - $8934 за $20.

Купівля 3 - $8839 за $20.

У такому разі, якщо відпрацюють усі заявки, ціна входу в угоду буде 8957$.

Приклад 2.

Умови колишні, але змінимо ризик на середній і увійдемо в угоду на 5% (100$).

У цьому разі останні 2 ордери можна зробити більшими, що дасть змогу вигідніше увійти в угоду:

Купівля 1 - $9100 за $20.

Купівля 2 - $8934 за $30.

Купівля 3 - $8839 за $50.

При такому вході в разі виконання всіх ордерів ви отримаєте більш вигідну точку входу.

Приклад 3.

Всі Умови з прикладу 2.

Купівля 1 - $9100 за $20.

Купівля 2 - $8934 за $20.

Купівля 3 - $8839 за $60.

У цьому випадку ставка робиться на випадок хибного пробою, щоб отримати максимально вигідну точку входу. Ці приклади зроблені для ознайомлення і загального розуміння входу в угоду. Завдання системи управління капіталом знизити потенційний ризик, шляхом обмеження суми входу. Все інше залежить від конкретної торгової ситуації.

Практичні рекомендації

Як показала практика консультування трейдерів-початківців з невеликими депозитами (500-1000$), оптимальний вхід в угоду для короткострокових трейдів дорівнює 10% (загальний вхід з усіма ордерами).

Розмір плеча: x3-x5. 

На спотовій секції можна заходити в середньому ще більше (15-20% від депозиту) у разі відсутності серйозних ризиків на самому ринку (потенціал різкого зниження).

Але в міру зростання вашого депозиту рекомендуємо з часом зменшувати розміри входу в угоду, особливо коли тривалий час йде висхідний тренд з мінімальними корекціями (памп або майже безвідкатне зростання):Графік

Рекомендації під час роботи з депозитом від 7000$ і вище

За такого розміру капіталу можна формувати повноцінну торгівлю в середньостроковій перспективі (від тижня до кількох місяців), так і в короткостроковій перспективі (1-3 дні). При великому розмірі депозиту зазвичай працюють консервативно. Розмір капіталу дає змогу заходити невеликими лотами в угоду, водночас прибуток буде все одно істотним, а ризики незначними.

Основним обсягом набираються середньострокові позиції (виділяється 70-80% від загального капіталу), які в міру зростання ринку загалом дають постійний приріст до депозиту.

Зазвичай у короткостроковому трейдингу вхід в угоди становить близько 3-7% від суми, виділеної на короткострокові торги. А ось середньострокові позиції набираються великими лотами щонайменше до 30-50% від загального капіталу, а іноді й більше (як правило, у разі великого обвалу ринку). Наголос у такому разі робиться на набір і утримання середньострокових позицій, хоча трейдер завжди може коригувати залежно від тренда співвідношення середньострокових і короткострокових позицій.

У разі відсутності тренда, можливо робити ребалансування і працювати в короткостроковій перспективі на більший капітал (виділяти до 40% від загального обсягу).

Рекомендації щодо набору середньострокових позицій

Зазвичай середньострокові позиції на криптовалютному ринку передбачають роботу від покупок. Набір, як правило, йде більшими ордерами в момент обвалів ринку на 40-80% або в бічному русі після таких різких обвалів. У такому разі ризики в бік подальшого зниження сильно знижуються:Графік

Графік

Ці рекомендації більше стосуються біткоїна і топових монет (топ 10-20 за капіталізацією).

Під час набору середньострокових позицій необхідно розуміти, ринок може просісти нижче перших точок входу на стопах покупців і ліквідацій позицій. Саме для цього надано рекомендації щодо набору середньострокових позицій без кредитного плеча.

Мінімальні лоти за середньостроковими угодами зазвичай 10%. Максимальні - близько 30%. Завдання трейдера - зібрати позицію якомога дешевше на обвалах ринку (за статистикою це близько 40-80%) або в боковику після таких обвалів. Залежно від ризиків набирати можна на 50-70% від суми, яка виділена на середньострокові угоди.

Стратегія набору середньострокових позицій може бути різною. Ви можете ділити ваші точки входу і на більш дрібні ордери (1-3%) і набирати від ключових рівнів поступово, оцінюючи реакцію ринку. Або на споті ловити «падаючі ножі», коли на потужному падінні (40 і більше відсотків робите перші покупки). Ця рекомендація актуальна тільки на споті.

Противникам такого підходу можемо заявити, з точки зору ризиків, купувати актив без кредитного плеча, який просів на 40-60-80%, набагато вигідніше і безпечніше, ніж шукати точки входу на ринку, що зростає. Ці рекомендації стосуються тільки біткоїна і топових активів (ТОП 10-20) і торгівлі на СПОТі.

Набір таких позицій з плечем загрожує серйозними збитками!

Як ми вже зазначили раніше, середньострокові позиції найкраще завжди набирати на спотовій секції у вигляді купівлі самих монет (btc, eth, ltc тощо). По-перше, у разі різких знижень і flash crash ринку, вас не виб'є по стопу і не буде ліквідації позицій. По-друге, не потрібно платити комісії за утримання позиції.

Як варіант, можна зробити набір таких позицій з невеликим плечем (x3) за допомогою крос плеча. Але при цьому необхідно дуже далеко тримати ціну ліквідації таких позицій (на 40-60% нижче точки входу) і робити це вже на спокійному ринку (боковик після серйозного падіння).Графік

Графік

Поправка на тренд або його відсутність під час торгівлі без кредитного плеча (тільки спотовий ринок) Під час торгівлі спотовим ринком наявність тренда або його відсутність вносить серйозні корективи у вашу систему управління капіталом. Адекватно торгувати без кредитного плеча на споті можна тільки в боковику або середньостроковому (глобальному) висхідному тренді (зростаючому ринку).

Висхідний тренд

Завдання вашої системи управління капіталом на спотовому ринку, у міру його зростання, скорочувати кількість криптовалюти на користь usd або інших стейблкоїнів, валют (гривні), до яких ви торгуєте.  Тобто фіксувати прибуткові позиції, відповідно до ваших очікувань та аналітики. 

Ризики в разі обвалу і потенційна прибутковість у разі зростання ринку дадуть вам змогу спрогнозувати вашу прибутковість або просідання відповідно до співвідношення криптовалюти і фіата на ваших рахунках.

Приклад

На початок торгового періоду ви мали на рахунку 10 000$:Графік

Після висхідного руху і деяких успішних трейдів баланс став 15000$:Графік

Далі необхідно занести в таблицю співвідношення криптовалюти і вільних коштів (на біржі бінанс у мобільному додатку відразу показує). Або порахувати самому вручну.

У нашому прикладі:

25% - вільні кошти

75% - криптовалютаГрафік

Далі в таблиці прораховується все автоматично.

Насамперед необхідно оцінити таблицю «ризики депозиту в разі обвалу». За допомогою аналітики ринку ви можете закласти можливий відсоток, на який ринок може знизитися.

Якщо ми вважаємо, що ринок може обвалиться на 50%, то ми втратимо весь профіт і отримаємо просідання в 5625$ до поточного рахунку і 625$ до початкового депозиту:Графік

Оцінивши ці дані, можна прийняти рішення скоротити частину позицій, тобто продати криптовалюту. Скільки продати і яке співвідношення залишити залежить тільки від трейдера і конкретної ситуації.

Загальні рекомендації, у разі якщо ви вже маєте гарний профіт і хочете захистити його: залишити 20-30% криптовалюті, решту зафіксувати у фіат.

Давайте подивимося, що буде в такому разі:Графік

Виходить, що в разі обвалу ринку на 50% просадка становитиме лише 1500$ і ви збережете прибуток у 3500$.

Аналогічно можна працювати і в боковику. Тут тригером до фіксації прибутку буде зростання ринку до верхнього діапазону боковика.

При низхідному тренді на споті рекомендуємо два варіанти.

 1. Очікувати зниження до ключових рівнів підтримки і здійснювати операції меншими лотами.
 2. Утриматися від торгівлі до розвороту або переходу ринку в стадію накопичення.

Поправка на тренд або його відсутність під час торгівлі з плечем на деривативах Binance Futures та інші подібні майданчики.

Будь-які угоди подібного типу (деривативи) зазвичай відкриваються на невеликий термін (на увазі постійних комісій) при короткостроковому трейдингу.

У разі впевненого висхідного тренду трейдер на корекціях (відкатах) може шукати точки входу на купівлю великим обсягом, оскільки велика ймовірність продовження зростання. Ризики в такому разі можна трохи збільшувати на деякий час, і заходити в угоду на 10-15% від депозиту.

У боковику переважно працювати невеликими лотами (3-5%). Особливо в умовах невизначеності виходу з боковика. Наприклад на графіку скріні торгівля в парі btc/usdt:Графік

У разі ПІДТВЕРДЖЕНОГО низхідного тренду оптимально працювати в шорт, комфортними 10% від капіталу, оскільки на криптовалютному ринку шорт-позиції дуже серйозно ріжуть помилковими виносами. Це дасть змогу в разі прослизання стоп одрерів не зловити значний збиток.

Приклади:Графік

Графік

Графік

Управління капіталом з високим ризиком

У цьому посібнику здебільшого наведено приклади систем управління капіталом з низьким і середнім ризиком.

Це обумовлено моїм досвідом роботи на цьому ринку. Оскільки обвал на 50 і більше відсотків - нормальне явище для криптовалютного ринку, всі рекомендації дано з урахуванням поточних реалій і практичного трейдингу. З мого досвіду більшість трейдерів-початківців нехтують цим, що в підсумку призводить до просідання або зливу депозитів.

Управління капіталом за високих ризиків зводиться до збільшення входу в угоду і високого завантаження депозиту.

Щоб не перетворити такий трейдинг на казино, рекомендується торгувати без кредитного плеча на спотовій секції або з крос плечем, тримаючи ціну ліквідації на 30-50% нижчою за ринкову вартість активів. Для того, щоб ефективно працювати на криптовалютному ринку з високим ризиком і потенційною прибутковістю, необхідно потрапити в тренд. І найкраще у висхідний.

Оскільки іноді корекції можуть бути все одно глибокими, то під час торгівлі з плечем можна отримати ліквідацію, маржин колл або вихід за стопами.

На спотовій секції на висхідному тренді необхідно працювати від покупок і заходити за ключовими рівнями підтримки в середньому на 20% від депозиту, завантажуючи депозит до 70-80%. Тобто мінімальний вхід в угоду виявиться близько 20%, а максимальний 70-80%, що дуже підвищує завести депозит у просадку.

Завантажувати можна до 80% капіталу. Стоп ордери на споті не використовувати (пам'ятайте важливу умову - висхідний тренд - тривалий боковик).

*Дана система підходить для невеликого капіталу і має високий ризик.

Основний ризик цієї системи - розворот тренда і купівля криптовалюти на більшу частину від депозиту на значеннях, близьких до максимумів. Без належного розуміння ринку так торгувати не варто. 

Виставлення стоп ордерів

Ці рекомендації більше стосуються КОРОТКОТРОКОВОЇ торгівлі з кредитним плечем. На спотовому ринку стоп-лосси потрібні набагато рідше, навіть при короткостроковій торгівлі.

Виставлення стоп наказів, які закривають позиції в невеликий збиток, у разі різкого руху ціни проти позиції трейдера визначається завжди в конкретних угодах по-різному. Під час короткострокової торгівлі трейдер може вивести деяку норму виставлення стоп ордерів.

Це можуть бути статистичні дані, що ґрунтуються на будь-якій стратегії (наприклад, виставлення стоп-лосс на 3-5% від точки входу залежно від напряму угоди), або розуміння, де стоять стопи більшості учасників ринку, і виставити їх трохи далі.

Оптимальна схема виставлення стоп ордера і входу в короткострокову угоду повинна бути така, щоб у разі помилки і руху проти вашої позиції, збиток не перевищував би 1-3% від капіталу (капіталу, який виділено на короткострокові угоди). Краще 1%. Це і буде нормою вашого ризику. Так зазвичай працюють професіонали. У разі, якщо на угоду виділяється 1% від капіталу, то це може бути угода і без стоп-лосс (за ізольованої маржі, де заздалегідь закладається ризик зливу 1% від капіталу).

Загалом рух ринку в короткостроковій перспективі, і за відсутності тренду, зводиться до вибивання стоп-лоссів і ліквідації позицій дрібніших учасників ринку, які працюють за класичними схемами, які можна прочитати. Про це потрібно пам'ятати і будувати свої торги саме від цього.

Приклад готової системи управління капіталом для спотової торгівлі:Приклад

Коментарі до системи.

 1. Підходить лише для спотової торгівлі.
 2. Вхід в угоду визначає для себе кожен трейдер індивідуально за рекомендаціями, які дано в цьому курсі.
 3. Ризик визначається так само вручну за співвідношенням криптовалюти до вільного капіталу в usd:
 • НИЗЬКИЙ РИЗИК - 70% і більше вільних коштів 
 • СЕРЕДНІЙ РИЗИК від 70% до 50% вільних коштів
 • ВИСОКИЙ РИЗИК менше 50% вільних коштів

Рекомендації щодо використання

Необхідно заповнити рядки:

 • депозит початковий» B13
 • визначити у відсотковому співвідношенні вхід в угоду (максимальна і мінімальна), після чого рядки B3 і B4 будуть вираховуватися автоматично
 • визначення ризику (див пункт 3 вище)
 • актуальний баланс B6 заповнюється вручну 
 • ступінь завантаження у вигляді співвідношення криптовалюти до фіата визначається трейдером згідно зі своїм депозитом. На основі цих даних трейдер заповнює рядки B9 і B10. Після цього відбувається розрахунок скільки коштів знаходиться в криптовалюті, а скільки вільних. На основі цих даних відбувається розрахунок просадки депозиту в разі зниження ринку. На основі цих даних трейдер може регулювати ступінь завантаження депозиту, щоб не втратити профіт або не отримати вагомий збиток.

Практичне використання системи управління капіталом

Якщо в основу своєї торгівлі ви покладете базову систему управління капіталом (постійний розрахунок ризиків і обмеження щодо входу в угоди), це дасть змогу щонайменше скоротити ваші збитки. У разі ж адекватного аналізу і розуміння ринку, вийде торгувати в стабільний плюс на дистанції.

Важливо враховувати мінливість ринку і вчасно адаптувати вашу торговельну систему під його реалії, або зовсім робити паузи в трейдингу після прибуткових серій (трейдів) або торгових циклів.

Наприклад, з 2015 до 2017 року був явний потужний висхідний тренд, в якому можна було тривалий час тримати середньострокові і навіть довгострокові позиції і дуже багато заробити на цьому. У 2018 році був сильний низхідний тренд, на якому було вкрай складно працювати на спотовій секції.

Як показав досвід останніх років, на ведмежому ринку варто займати вичікувальну позицію або відкривати невеликі шорт позиції на 10% від капіталу, якщо хочете також заробляти.

Відео

Читайте також - Стратегії скальпінгу на Форекс.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити