Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Макроекономічні показники: основні індикатори економіки

Останнє оновлення: П'ятниця, 31 травня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Макроекономічні показники

Макроекономічні показники є ключовою частиною фундаментального аналізу для трейдерів, оскільки вони дають уявлення про стан економіки країни.

Що собою являють макроекономічні показники?

Макроекономічні показники - це статистичні дані, які відображають економічні умови конкретної країни, регіону або сектора. Вони використовуються аналітиками та урядами для оцінювання поточного та майбутнього стану економіки та фінансових ринків.

Макроекономічні показники будуть відрізнятися за своїм значенням і впливом, який вони чинять на економіку, але загалом існує два основних типи показників:

 1. Випереджальні індикатори, які прогнозують, куди може рухатися економіка. Вони часто використовуються урядами для реалізації політики, тому що вони являють собою першу фазу нового економічного циклу. До них належать крива прибутковості, відсоткові ставки та ціни на акції.
 2. Індикатори із запізненням, які відображають історичні показники економіки і змінюються тільки після появи певної тенденції. До них належать валовий внутрішній продукт (ВВП), інфляція та показники зайнятості.

Існує також категорія індикаторів, що збігаються, але їх зазвичай групують з індикаторами, що запізнюються, оскільки вони відбуваються одночасно або після економічного зсуву.Графік

Чому макроекономічні показники важливі для трейдерів?

Макроекономічні показники важливі для будь-якого трейдера, тому що вони можуть істотно вплинути на рух ринку. Ось чому будь-який фундаментальний аналіз включатиме макроекономічні індикатори.

Неможливо бути впевненим, що ці індикатори самі по собі є надійними, але вони відіграють певну роль у формуванні економіки. Навіть якщо ці показники просто впливають на інших трейдерів, щоб відкривати і закривати позиції, цього може бути достатньо для створення волатильності на ринку.

Учасники ринку будуть стежити за прогнозами аналітиків щодо даних до їхньої публікації. Що більша різниця між прогнозами аналітиків і фактичною цифрою, то більшої волатильності можна очікувати на фінансових ринках, оскільки позиції коригуватимуться з урахуванням фактичної цифри.

Конкретні набори даних мають більший вплив у різних країнах, тому важливо зосередитися на різних макроекономічних показниках залежно від того, яким активом ви торгуєте. Наприклад, якщо ви дивитеся на британську компанію або FTSE 100, вам потрібно поглянути на макроекономічні показники, які впливають на Великобританію.

Більшість макроекономічних випусків відбуваються в певні дати, що означає, що трейдери та інвестори можуть підготуватися до їхнього випуску і подальшої волатильності ринку.

Топ-11 макроекономічних показників

Найкращий макроекономічний показник для спостереження значною мірою залежатиме від ваших особистих вподобань, які позиції ви утримуєте, а також на яку країну орієнтований ваш портфель. Однак є деякі поширені індикатори, за якими слідкуватимуть більшість трейдерів та інвесторів.

Провідні показники:

 • Фондовий ринок
 • Ціни на житло
 • Прибутковість облігацій
 • Статистика виробництва та виготовлення
 • Роздрібна торгівля
 • Відсоткові ставки

Відстаючі показники:

 • Темпи зростання ВВП
 • Індекс споживчих цін (ІСЦ) та інфляція
 • Сила і стабільність валюти
 • Статистика ринку праці
 • Товарні ціни

Фондовий ринок

Фондовий ринок вважається гарним показником економічного здоров'я, що прогнозує, оскільки учасники ринку витрачають свій час на оцінку здоров'я компаній та економіки, тож мають хороші можливості для оцінки майбутнього зростання.

Зростання фондового ринку вказує на впевненість у майбутньому бізнесу, що може призвести до економічного зростання. Водночас падіння фондового ринку може означати, що інвестори забирають свої гроші з акцій і йдуть у безпечні активи.

Існують деякі проблеми, пов'язані з положенням на фондовому ринку як економічного показника, головним чином у зв'язку з тим, що ціни часто засновані на спекуляціях, а не на реальній вартості компанії. Ось чому ціни на акції можуть бути завищені та недооцінені.

Фондовий ринок також переживав значні бульбашки перед крахами ринку, які можуть створити хибне відчуття оптимізму з приводу стану економіки. Це відбувається, коли трейдери та інвестори ігнорують інші макроекономічні індикатори та потрапляють під вплив бичачих настроїв на ринку.

Є так багато факторів, які впливають на ціни акцій, тому важливо використовувати як технічний, так і фундаментальний аналіз, щоб мати уявлення про майбутні тенденції на фондовому ринку.

Ціни на житло та ринок нерухомості

Ринок житла широко вважається провідним показником, оскільки інформація може інформувати стан економіки за кілька місяців.

Зниження цін на житло свідчить про те, що кількість будинків перевищує кількість людей, які бажають їх купити. Це може бути тому, що ціни завищені, або люди просто не можуть дозволити собі купити житло. Коли житловий сектор слабшає, вся економіка це відчуває. Зниження може вплинути на добробут домовласників, робочі місця в будівельному секторі та податки, а також може змусити домовласників втратити право викупу - назву, яку дано процесу кредиторів, що прагнуть отримати іпотечні кредити від позичальників.

Занепад 2008 року є яскравим прикладом впливу ринку житла на економіку в цілому. Криза субстандартного іпотечного кредитування справила найсильніший вплив на ринок нерухомості і була ранньою ознакою глобальної фінансової кризи.

Кількість дозволів на будівництво може бути основним показником економічного благополуччя, тому що компанії подаватимуть заявки на ці дозволи принаймні за шість місяців до початку будівництва. Якщо нові проєкти почнуться, це свідчитиме про те, що ці компанії очікують зростання попиту на житло. Якщо будівництво будинків починає падати, то будівельні компанії будуть більш песимістично ставитися до майбутнього ринку.

Прибутковість облігацій

Ринок облігацій вважається хорошим випереджальним індикатором, але важливо зазначити, що цей ринок заснований тільки на очікуваннях інвесторів і трейдерів щодо майбутніх економічних обставин. Таким чином, можливо, замість того, щоб вважати його провідним індикатором того, що робитиме економіка, він є мірою ринкових очікувань.

Найкращий спосіб використовувати облігації - дивитися на криву прибутковості. Прибутковість облігації - це дохід, який трейдер може отримати в обмін на купівлю та утримання облігації. Крива дохідності - це лінія, побудована на графіку, що показує дохідність облігацій з однаковою кредитною якістю, але з різними термінами погашення - теоретично графік має бути нахиленим догори, оскільки дохідність вища для облігацій з більш тривалим терміном погашення.

На продуктивність короткострокових облігацій (з терміном погашення до двох років) безпосередньо впливають рішення центрального банку та очікування відсоткових ставок. Хоча на показники довгострокових облігацій (з терміном погашення понад два роки) впливають як відсоткові ставки, так і такі чинники, як інфляція та економічне зростання, для набуття чинності яких може знадобитися більше часу.

Коли ці впливи вступають у гру, форма кривої дохідності може змінитися. Саме ці зміни використовують аналітики для прогнозування економічних перспектив.

Коли економіка зростає, можна очікувати позитивного підйому в результаті більш високої інфляції. Проте, боргові облігації стають більш ризикованими, оскільки існує підвищена ймовірність підвищення процентних ставок. Це означає, що інвестори в облігації почнуть вимагати вищої прибутковості для триваліших термінів погашення, внаслідок чого прибутковість довгострокових облігацій зростатиме швидше, ніж короткострокова, що призведе до крутішої кривої прибутковості.

Коли економічне майбутнє стає невизначеним, крива прибутковості вирівнюється. Це пов'язано з тим, що прибутковість короткострокових облігацій зростають швидше, ніж довгострокові, оскільки інвестори стають байдужими до доходів, що виробляються за всіма термінами погашення, і приймають те ж саме для будь-якої облігації.

Якщо крива прибутковості стає перевернутою, коли короткострокові облігації приносять більше, ніж довгострокові облігації, це можна розглядати як ознаку того, що інвестори очікують різкого сповільнення економічного зростання за низької інфляції, і тому вони очікують, що центральні банки знизять відсоткові ставки.

Статистика виробництва та виготовлення

Статистика виробництва може бути одним із найпростіших і найшвидших способів отримати достовірні дані про стан економіки. Збільшення обсягів виробництва має тенденцію чинити позитивний вплив на показники валового внутрішнього продукту (ВВП), що розглядається як ознака зростання споживання і позитивного економічного зростання.

Зміна рівня виробництва також може впливати на рівень зайнятості. Кількість доступних робочих місць на виробництві може багато чого сказати нам про те, наскільки впевнені компанії у власному розширенні в економіці. Якщо доступна значна кількість робочих місць, у компаній може бути надлишок замовлень, які їм необхідно виконати.

Проте важливо також враховувати рівні запасів і роздрібних продажів. Високі рівні запасів можуть свідчити про підвищення споживчого попиту, але це також може вказувати на те, що вироблені товари не залишають складів.

Роздрібна торгівля

Роздрібні продажі - це дані, які відстежують купівлю готової продукції та послуг споживачами і бізнесом. Це неймовірно важливо, оскільки на частку споживацтва припадає більша частина економічної активності.

Загалом, зростання роздрібних продажів свідчить про те, що економіка покращується. Якщо споживачі впевнені у своїх економічних обставинах і майбутньому свого становища, вони продовжуватимуть купувати товари і розщедрюватися на предмети, які не є необхідними. Це змушує рівні виробництва зростати відповідно до попиту і підвищує ВВП. Це також може мати прямий вплив на ціни акцій компаній, що беруть участь у створенні «споживчих» потреб. Ці акції відомі як циклічні акції.

Однак, коли споживачі починають сумніватися у своєму економічному майбутньому, вони перестануть купувати непотрібні товари і обмежать свої витрати. У ці періоди захисні запаси - акції компаній, що займаються виробництвом споживчих товарів, таких як харчові продукти та комунальні послуги, - будуть перевершувати середню прибутковість ринку. Щоб боротися зі зниженням витрат, уряди часто застосовують зниження податків, щоб надати споживачам більше грошей і збільшити витрати.

Однак самі лише роздрібні продажі не обов'язково дають точну картину державних витрат. Наприклад, це може бути випадок, коли люди беруть кредити, щоб продовжувати витрачати. Хоча це продемонструвало б продовження високих роздрібних продажів, але рівень боргу вказуватиме на рецесію, що насувається.

Відсоткові ставки

Є аргументи на користь процентних ставок як провідних, так і відстаючих макроекономічних показників. Вони відстають у тому сенсі, що рішення про збільшення або зменшення ставок ухвалюють центральні банки після того, як уже відбулася економічна подія або рух ринку. Проте вони також лідирують, тому що після ухвалення рішення існує значна ймовірність того, що економіка зміниться, щоб відобразити новий рівень процентних ставок.

Наприклад, у періоди, коли існують високі споживчі витрати та високий рівень інфляції, можна очікувати, що центральні банки підвищуватимуть відсоткові ставки, щоб зупинити занадто швидке зростання економіки. Це рішення підтверджує зростання ринку. Однак нові ставки означають, що банкам доведеться платити вищу ставку, щоб отримати гроші, вони, своєю чергою, збільшать вартість запозичень для споживачів. Це змушує споживачів більш неохоче позичати гроші і перешкоджає витратам. Рішення, ухвалені центральними банками, матимуть значний вплив на банки, споживачів і бізнес по всьому світу.

З іншого боку, якщо економіка перебуває в стані стагнації, аналітики очікують, що центральні банки знизять процентні ставки, щоб збільшити витрати. Рішення підтверджує, що економічна ситуація похмура, але це показник того, що вартість запозичень скоро знизиться, витрати збільшаться, і економіка почне зростати.

Зростання ВВП

Валовий внутрішній продукт (ВВП) - це грошова вартість усіх товарів і послуг, вироблених у країні. Ці дані широко використовуються для порівняння відмінностей між двома країнами та прогнозування їхнього зростання.

Коли ВВП збільшується, це може вплинути на інші показники в цьому списку, такі як рівень зайнятості, оскільки компанії наймають більше працівників і збільшують виробництво.

Якщо в країні стабільні темпи зростання ВВП, це хороший знак стабільності економіки. Однак швидко зростаючі показники ВВП часто зустрічають критику. Деякі аналітики стверджують, що маніпулювати показниками ВВП занадто просто, за допомогою таких програм, як кількісне пом'якшення або надмірні державні витрати.

Наприклад, аж до 2019 року Індія була оголошена найбільшою економікою, що найшвидше зростає, з річними темпами ВВП 7%, але, виявивши недолік у процесі вимірювання в період між 2011-2017 роками, виявилося, що цей показник фактично становив 4,5%.

Як індикатор, що запізнюється, трейдери та інвестори можуть сказати тільки про те, скільки ВВП. Проте, теорія свідчить, що якщо рівень ВВП знижується два квартали поспіль, то економіка вступає в спад або рецесію.

Інфляція

Інфляція - це стійке зростання цін на товари та послуги в країні. Це запізнілий показник, оскільки він є результатом економічного зростання або спаду.

У періоди економічного зростання, ймовірно, спостерігатиметься зростання інфляції. Високий рівень інфляції може мати серйозний вплив на ціну валюти країни, зменшуючи її купівельну спроможність. Це також може вплинути на інші макроекономічні показники, оскільки це може призвести до зниження зайнятості та зростання ВВП. Високі темпи інфляції призводять до зростання відсоткових ставок, оскільки уряди намагаються контролювати ціни.

У періоди економічного спаду можуть спостерігатися зниження рівня інфляції або навіть «дефляція», коли інфляція падає нижче 0%. Це може звучати позитивно, але насправді це підтвердження того, що споживачі скоротили свої витрати. Це часто супроводжується скороченням грошової маси, зниженням роздрібних продажів і зростанням безробіття.

Сила та стабільність валюти

Валюта країни є відображенням здоров'я і стабільності її економіки, тому що ціна валюти ґрунтується на тому, як покупці і продавці сприймають її вартість. Це показник із запізненням, оскільки вартість валюти буде змінюватися залежно від політичних та економічних умов у країні.

Коли виникає значна невизначеність, нестабільність поширюється на всю національну валюту, і вартість може швидко змінюватися - так звана волатильність ринку.

Сильна економіка позитивно сприймається інвесторами, які будуть платити більше за валюту. Зі свого боку, сильна валюта стимулює економіку завдяки збільшенню купівельної спроможності. Вплив підвищення цін на валюту залежить від того, чи є країна чистим імпортером або експортером. Наприклад, якщо країна є чистим експортером, хоча товари можуть продаватися за вищими іноземними цінами, імпортери можуть не захотіти платити ці підвищені ціни. Беручи до уваги, що якщо країна є нетто-імпортером, купувати іноземні товари стає дешевше.

Слабка економіка перешкоджає інвестиціям, що призводить до зниження вартості валюти. Це, своєю чергою, знижує ціну експорту, що, хоча і менш позитивно для вітчизняних компаній, може зробити ціни більш конкурентоспроможними на світовій арені. Це також робить імпорт дорожчим, оскільки валюта може коштувати менше, що означає зростання вартості або іноземних товарів для компаній і споживачів. Проте в ослабленої валюти є й переваги: вона стимулює туризм і попит на вітчизняні товари.

Статистика ринку праці

Можливо, найбільш корисним запізнілим індикатором є рівень безробіття. Якщо рівень безробіття збільшується в місячному обчисленні протягом певного періоду часу, це має тенденцію вказувати на те, що загальна економіка загалом погіршується у сфері охорони здоров'я. Якщо рівень зайнятості падає, це означає, що підприємства нарешті втратили надію на поліпшення ситуації і почали звільняти своїх працівників.

Навіть якщо вважається, що економіка повернулася в колишнє русло, рівень безробіття може не знизитися, тому що роботодавці завжди чекатимуть, доки будуть упевнені, що економіка зростає, перш ніж приступити до найму нових працівників.

Ціни на сировинні товари

Ціни на сировинні товари вважаються хорошими макроекономічними показниками, тому що їхні ринкові ціни часто змінюються раніше за інші запізнілі показники.

Збільшення попиту на такі товари, як деревина, залізо і нафта в масштабах всієї економіки, можна розглядати як ознаку зростання економіки. Ці поставки часто необхідні для створення інфраструктури, і тому найбільшими імпортерами товарів є країни з ринковою економікою, що формується. Коли попит на ці товари зменшується, це ознака того, що економіка скорочується, а будівельні проєкти припиняються.

Деякі товари, такі як золото, зростатимуть у ціні під час економічних спадів. Золото вважається активом-притулком, тому інвестори вважають його цінним засобом у періоди економічної невизначеності. Якщо ціна на золото зростає, це може бути ознакою сповільнення економіки, і інвестори прагнуть більшої стабільності. Якщо ціна на золото знижується, це ознака того, що інвестори переводять свої гроші в активи з вищим ризиком.

Макроекономічні показники: підсумки

 • Макроекономічні показники являють собою статистичні дані або дані, які відображають економічні умови конкретної країни, регіону або сектора.
 • Макроекономічні індикатори будуть відрізнятися за своїм значенням і впливом, який вони чинять на економіку, але загалом ці два типи є індикаторами, що випереджають і відстають.
 • Найбільш широко використовувані показники публікуються авторитетними джерелами, такими як уряди, наднаціональні органи та неурядові організації (НУО).
 • Макроекономічні показники є важливими для будь-якого трейдера, тому що вони можуть істотно вплинути на рух ринку.
 • Більшість макроекономічних звітів відбуваються в певні дати, що означає, що трейдери та інвестори можуть підготуватися до їхнього випуску і подальшої волатильності ринку.
 • Популярні популярні макроекономічні індикатори для спостереження включають фондовий ринок, ціни на житло, прибутковість облігацій, статистику виробництва і виробництва, роздрібні продажі та відсоткові ставки.
 • Популярні запізнілі індикатори включають темпи зростання ВВП, індекс споживчих цін (ІСЦ), силу національної валюти, статистику ринку праці та ціни на товари.
 • Важливість даних може варіюватися від країни до країни, тому важливо знати і враховувати ключові показники за регіонами.

Читайте також - Економічні показники в трейдингу для оцінювання тенденцій ринку.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити