Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Патерн 123 - прибутковий та простий патерн в Price Action

Останнє оновлення: Понеділок, 03 червня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Патерн 123

Сьогодні ми познайомимося з відомим графічним форекс патерном 123. Заснований він на класичному визначенні тренда і зустрічається досить часто. Однак, щоб торгувати його успішно і отримувати вагомий прибуток, необхідно знати нюанси визначення якості сетапу 123 і застосовувати особливі тактики для виходу з позицій. Про це ми і поговоримо.

Патерн 123 - це розворотний графічний патерн, який досить часто зустрічається на графіках і є непоганим сигналом для входу в ринок.

123-патерни трапляються на завершенні трендів і різких коливань графіка ціни та свідчать про зміну напрямку тренда. Вони також можуть зустрічатися в межах торгового діапазону й іноді виникають на закінченнях корекцій поточного тренда.Графік

У наведеному вище прикладі продемонстровано типовий 123-патерн, сформований на дні, наприкінці низхідного тренду.

Графік ціни вимальовує новий мінімум (точка 1) і робить відскок вгору до максимуму (точка 2), звідки починається корекція вниз. Після чого графік ціни вимальовує другий мінімум (точка 3), який розташовується трохи вище за попередній (точка 1).

Потім від цього вище розташованого мінімуму (точка 3) графік ціни відновлює висхідний рух, що підтверджує зміну напрямку тренда. Пробиття рівня попереднього максимуму, сформованого в точці 2, є сигналом для відкриття довгої позиції.

Подібний нескладний патерн дуже легко виявити на згасаючому тренді, і він є сигналом, що підтверджує зміну напрямку тренду.

Формування Патерну 123

Якщо ми розглянемо головні причини формування цього патерну, то ми зможемо зрозуміти, чому він так добре працює. Поступове формування цього патерну матиме такий вигляд:

  • Сигналом до зміни напрямку тренду слугує відкат початкового низхідного руху ціни.
  • Неможливість ціни відобразити новий мінімум.
  • Повторне повернення руху ціни вгору, створюючи очікування розвороту.
  • Пробиття рівня попереднього максимуму, що підтверджує розворот.

У цей момент всі трейдери очікують появи додаткових сигналів для висхідного тренда.

Це пов'язано з тим, що трейдери, які очікують на продовження низхідного тренду, поставили б свої стопи вище за точку 2 у цьому патерні. І в разі якщо їхні стопи буде знесено, ці трейдери одразу ж будуть закривати свої короткі позиції і відкривати довгі, бачачи, як графік ціни з упевненістю йде вгору.

Рівні взяття прибутку та обмеження збитків

Графік

Щойно на графіку сформувався патерн 123, необхідно визначитися з дуже простими правилами для управління торгівлею.

  1. Точка входу. Ідеальним входом вважається пробиття рівня точки 2 - рівня попереднього максимуму (або мінімуму, залежно від ситуації, за якої вимальовується подібний патерн). Входити варто відкладеними ордерами.
  2. Stop loss. Стоп-лосс необхідно встановити нижче/вище рівня мінімуму/максимуму (залежно від бичачого чи ведмежого патерну 123) у точці 1. Агресивні трейдери можуть навіть встановити стоп нижче/вище точки 3, однак, у будь-якому разі, буде краще, щоб ми надали ціні достатній простір для руху, не зачепивши стопи.
  3. Take profit. Доти, доки ця модель не дає нам змоги спрогнозувати більшу мету, мінімальний цільовий орієнтир може бути виставлено згідно з наступною концепцією:

Розрахуйте в даній формації інтервал між точками 1 і 2 і відміряйте це значення від мінімуму в точці 3 - це і має бути мінімальна відстань, яку повинна буде пройти ціна.

У прикладі на скріншоті вище ми бачимо, що графік руху ціни спочатку відображав висхідний тренд. Потім ціна рухається вниз, і пробиття лінії підтримки висхідного тренда дає нам сигнал про те, що тренд змінює свій напрямок. Саме цей останній ціновий максимум ми і відзначаємо точкою 1.

У цьому новому низхідному тренді вимальовується ціновий мінімум, від якого ціна відкочується знову в напрямку попереднього тренда. Ми відзначаємо його як точку 2 нашого патерну.

На даному етапі, хоча у нас вже і є дві початкові точки, що формують описуваний патерн, ми ще не впевнені в тому, чи є це корекцією висхідного тренда, чи є розворотом до низхідного тренду.

Підтвердження приходить тоді, коли графік ціни вимальовує новий максимум, який, однак, знаходиться нижче рівня першого максимуму в точці 1 (точка 3). Це свідчить про те, що ціна не має достатнього імпульсу, щоб пробити рівень попереднього максимуму, що свідчить про зміну напрямку тренду.

Якщо ви помітили, ми згадали, що це лише вказує на зміну напрямку тренда. Це також може бути і простою консолідацією - етапом, коли ціна може робити паузу, перш ніж знову відновити висхідний тренд. На цьому етапі ми чекаємо підтвердження. Щойно ціна пробиває рівень мінімуму точки 2, ми відкриваємо коротку позицію.

Згідно з нашими умовами, ми розміщуємо наші стопи вище за точку 1 цієї формації і вимірюємо мінімальну відстань, яку ціна повинна пройти. Як бачимо з цього прикладу, ціна легко проходить наш мінімальний ціновий орієнтир, надаючи нам можливість здійснити прибуткову коротку позицію.

Агресивний вхід

Графік

Агресивний вхід у ринок може бути здійснено на прориві лінії тренда, що з'єднує точки 2 і 3.

Незважаючи на те, що рівні цілей і стопів залишаються тими самими, до цього виду входу слід підходити з більшою обережністю, тому що пробиття рівня точки 2 може і не відбутися.

Додатково

Подібний патерн, від точки 1 до точки 3, може бути сформований з 4 барів, а може містити в собі і 20 барів. Проте правила роботи з патерном залишаються однаковими.

Слід мати на увазі, що чим більша кількість барів утворює цю формацію, тим більшим очікується майбутній рух ціни. Це не є чітко встановленим правилом, проте найчастіше ця концепція справедлива.

Перед тим, як увійти в ринок, підтвердіть наявність цієї формації. Якщо точка 3 вимальовується нижче точки 1, то говорити про цей патерн не можна.

Точно так само для підтвердження того, що в цьому випадку має місце 123-патерн, ціна повинна пробити рівень максимуму в точці 2.

Трапляються випадки, коли ціна консолідується в інтервалі між точками 2 і 3, не даючи жодних сигналів про майбутній напрямок її руху. Такі моменти краще перечекати до того часу, поки ціновий рух не підтвердить свого напрямку.

Визначення якісного патерну

Ми відмітили один із сетапів на графіку нижче - він підписаний точками 1, 2, 3. Був бичачий тренд. Сформувався максимум. Потім відбувся рух униз. Сформувався мінімум. Це у нас стала точка 2. Потім ціна спробувала сформувати новий максимум. Але в неї це не вийшло. Ціна розвернулася, і ми побачили рух донизу.Графік

Поки ми не отримали підтвердження, поки ми не отримали пробій за лінією 2, тобто в даному випадку пробій останнього локального мінімуму, ми не входимо в продажі. Ми не входимо раніше точки 2. Ми завжди чекаємо підтвердження. Ми завжди чекаємо пробою точки 2.

Далі. Чим більший розмір патерну, чим більша відстань від точки 1 до точки 2, до точки 3, тим на більший рух згодом ми можемо розраховувати.

Вкрай бажано, щоб у свічки, яка знаменує собою точку 1, був хвіст, чим він більший, тим краще. В ідеалі це має бути пін бар. Але якщо хвоста немає, це ознака того, що, найімовірніше, патерн не відпрацює. Що більший хвіст у точки 1, тобто у свічки, то краще. Звісно, в бік, протилежний до того, в який ми будемо входити. У цьому випадку ми збираємося входити вниз, тому що це ведмежий сетап.

І у нас відповідно хвіст свічки точки 1 спрямований вгору. Це нам підтверджує намір натовпу якомога швидше, якомога різкіше розвернутися. Звісно, ми не будемо сидіти біля монітора, чекати, коли ж ціна дійде до точки 2 і проб'є її. Ми просто викладемо відкладений ордер на продаж або на купівлю. У цьому випадку, звісно, на продаж.

Якщо після формування ціни в точці 3 ціна переходить у флет, починає стрибати консолідація і ціна нікуди особливо не йде, то ми, відповідно, не входимо в ринок взагалі. Оскільки ринок проігнорував патерн «1, 2, 3», або просто про нього забув. І нам, відповідно, теж варто про нього забути.

Для тих, хто використовує індикатори, можна поєднувати патерн «1, 2, 3» з перекупленістю, перепроданістю на осциляторі. Давайте візьмемо для прикладу той самий стохастик. Варто звертати увагу на точку 1. Якщо під час формування точки 1 осцилятор перебував у зоні перекупленості, якщо це ведмежий сетап, як у нашому випадку, то це слугує підтвердженням для нашого подальшого входу в продаж.Графік

Якщо точка 1 сформувалася й осцилятор був десь на середині, то це ознака того, що патерн, найімовірніше, відпрацює слабко, або ж узагалі не відпрацює. Якщо ж патерн формується навпаки, тобто це бичачий сетап, то ми стежимо за тим, щоб точка 1 збігалася із зоною перепроданості осцилятора. Це буде слугувати підтвердженням для подальших покупок.

Для тих, хто торгує всередині дня: ми будемо шукати сетапи тільки на американській і на європейській сесії. За бажання можна знайти сетап «1, 2, 3» практично на будь-якому графіку. Але він має бути чітким, добре відображатися, бути добре видимим. Цьому сприяють кілька критеріїв. По-перше, між точками 1 і 2 і між 2 і 3 має бути, як мінімум, 2 свічки.

Бачите, сформувалася точка 2, потім йде 2 свічки і потім точка 3. Йде точка 1, потім 4 свічки і тільки потім свічка з точкою 2.

Буває таке, що сформувалася точка 2, а потім ціна ледве-ледве зрушила, але начебто сформувала нову вершину, або новий мінімум, якщо це бичачий патерн. І начебто сформувався патерн «1, 2, 3», але входити в нього, звісно, не варто, тому що він дуже-дуже слабкий.

Як визначити, чи достатній був відкат перед точкою 3, чи достатньо відкотилася ціна, щоб називати це з упевненістю точкою 3? Визначається це дуже просто. Між точками 2 і 1 ми будуємо рівні. Натягуємо сітку Фібоначчі. І відкат до точки 3 повинен знаходитися хоча б на рівні 61,8 на рівні фібо. Якщо він знаходиться десь далі, то ще краще (але не вище точки 1). Завжди варто це перевіряти, бо це дуже важливий момент для визначення, чи варто входити за цим сетапом, чи ні.Графік

Якщо ви торгуєте, як і ми, на денних трафіках, то, якщо утворився якийсь геп на початку тижня, не звертайте уваги ні на які патерни, сетапи, торгуємо гепи. Багато хто це випускає з уваги, починає будувати якісь системи, щось шукати. Коли геп - торгуємо геп. Коли немає гепа - торгуємо за тією системою, за якою торгуємо.

Індикатор патерну 123

Графік

Спочатку новачкам складно «на око» визначати патерн 123 на графіку. Тому їм може стати в нагоді спеціальний індикатор для Metatrader 4, який автоматом визначає сетапи 123. Але варто розуміти, що це машина, і вам все одно доведеться перевіряти той чи інший сетап, знайдений індикатором за правилами. Інакше ніяк.

Читайте також - Swing Failure Патерн (SFP) - знаходимо точки маніпуляції натовпу.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити