Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Центральні банки та їхня роль на фінансових ринках

Останнє оновлення: П'ятниця, 07 червня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Центральні банки

Центральні банки - це урядові установи, які регулюють національну валюту, що дає змогу підтримувати здорове економічне середовище, балансувати експорт та імпорт, запобігати інфляції та стимулювати економічне зростання. Центральні банки безпосередньо впливають на фінансові ринки, і зокрема на валютні ринки.

Кредитні ставки

Одна з основних функцій центрального банку полягає у сприянні кредитуванню в межах усієї держави або окремого регіону. Таким чином, центральні банки надають необхідний капітал різним комерційним банкам. Ця кредитна угода між центральним банком і комерційними банками забезпечує ефективний доступ до капіталу для фізичних і юридичних осіб.

Кредитна ставка, за якою відбувається такий тип кредитування, часто називається ставкою дисконтування. Ставка дисконтування - це базова ставка, встановлена центральним банком, з якої розраховуються інші види кредитних ставок. Це безпосередньо впливає на вартість коштів для кінцевого позичальника.

Кредити від центрального банку гарантують, що банківська система має необхідну ліквідність для поточних кредитних відносин між комерційними банками та громадянами. Центральні банки несуть відповідальність за підтримання економіки у своїх країнах. Вони знижуватимуть відсоткові ставки в той час, коли вони хотіли б стимулювати економіку, а також вони можуть підвищувати відсоткові ставки в моменти, коли вони хотіли б вирішити проблему підвищеної інфляції.

Монетарна політика

Монетарна політика

Роль центральних банків поширюється на встановлення грошово-кредитної політики для конкретної країни. Грошово-кредитну політику визначають як дії, яких вживає центральний банк для регулювання пропозиції своєї валюти.

Центральні банки також тримають валютні депозити як форму активу. Ці резерви вказують на життєздатність економіки і дають змогу платити за зовнішніми боргами, що сприяє загальному суверенному кредитному рейтингу. У минулому, коли існував золотий стандарт, резерви трималися в золоті, але в наші дні його використовують як фактичну валюту. Долар США, євро, швейцарський франк і японська ієна є одними з найпоширеніших валют.

Центральні банки несуть відповідальність за те, щоб їхня економіка рухалася стійкими і стабільними темпами, тому вони повинні регулювати пропозицію грошей за допомогою грошово-кредитної політики. Основним засобом, за допомогою якого центральний банк реалізує свою кредитно-грошову політику є операції на відкритому ринку. За допомогою цих операцій на відкритому ринку Центральний банк сприяє економічному зростанню, одночасно намагаючись приборкати будь-які інфляційні ефекти.

Ці дії Центрального банку призводять до змін обмінного курсу. Також бувають випадки, коли центральні банки з кількох країн можуть об'єднуватися для забезпечення більшої ліквідності. Однак у більшості випадків грошово-кредитна політика для більшості розвинених країн пов'язана з причинами та наслідками, пов'язаними з їхньою власною економікою.

Зазвичай за часів економічної стагнації або фінансової кризи центральні банки розглядають можливість вжиття заходів щодо зниження відсоткових ставок та великомасштабних покупок активів. Хоча це не завжди працює, ідея полягає в тому, що, коли грошова база збільшується, для банків та установ стає більше валюти, що призводить до збільшення обсягів кредитування, що, своєю чергою, призведе до вищих темпів економічного зростання всередині країни.

З іншого боку, коли існує страх підвищеної інфляції, зазвичай після тривалого періоду економічного зростання, центральні банки можуть втрутитися і вжити заходів для її стримування. Зазвичай це відбувається через підвищення відсоткової ставки.

У міру зростання відсоткових ставок грошей стає дедалі менше. Підприємствам і приватним особам буде важче отримати фінансування або, принаймні, за фінансування буде братися більша плата. Це призводить до уповільнення економіки і, таким чином, накладає певні обмеження на інфляційне середовище.

Трейдеру слід уважно стежити за майбутніми економічними публікаціями та виступами центральних банків. Хороший економічний календар життєво важливий для всіх трейдерів, незалежно від того, торгуєте ви з використанням фундаментального аналізу або технічного аналізу. Цілком очевидно, чому фундаментальний трейдер хотів би бути в курсі всіх новин центрального банку, але навіть технічний трейдер міг би отримати вигоду зі знання того, що збираються зробити центральні банки найближчим часом.

Приклад монетарної політики

Щоб проілюструвати монетарну політику на прикладі, давайте поглянемо на Банк Японії та деякі дії, які він робить, щоб економіка Японії залишалася конкурентоспроможною. Банк Японії намагається зберегти низьку вартість своєї валюти, японської ієни, щоб просувати свій експорт по всьому світу.

Підтримуючи слабку ієну, уряд Японії може забезпечити, щоб їхній експорт залишався привабливим і, таким чином, продукція, вироблена в Японії, допомагає японській економіці рухатися вперед.

А оскільки економіка Японії сильно залежить від експорту, будь-яке зміцнення ієни призведе до зниження попиту з боку японських виробників, що призведе до зниження рівня зростання економіки Японії. Це, своєю чергою, може призвести до рецесії та зростання безробіття. Це приклад того, чому політика Центрального банку і дії, які він робить, так важливі для фінансової стабільності країни.

Кредитор останньої інстанції

За часів фінансової кризи центральний банк може виступати кредитором останньої інстанції. Коли комерційні банки не можуть або не бажають надавати кредити, центральний банк може збільшити свою ліквідність, щоб уникнути можливої зупинки економіки. Центральний банк буде вживати всіх можливих заходів, щоб запобігти краху банківської системи у своїй країні. Є багато юридичних та етичних питань з цього приводу.

Багато громадян вважають, що Центральний банк не повинен рятувати неспроможну комерційну банківську діяльність і великий бізнес, дії яких призвели до фінансової кризи. Це особливо було актуально у зв'язку з останньою фінансовою кризою 2008 року в Сполучених Штатах і в усьому світі.

Проте немає жодних сумнівів у тому, що, незалежно від юридичних або моральних заперечень, які багато громадян можуть мати проти цих втручань, зрозуміло, що центральні банки повинні і будуть робити все необхідне для забезпечення стабільності економіки своїх країн.

Світові центральні банки

Світові центральні банки

Поговоримо про головні світові центральні банки.

Федеральний резерв

Понад 85% усіх валютних операцій відбувається з доларом США. Немає сумнівів, що долар США є найбільш продаваною валютою у світі. Федеральний резерв вважається найвпливовішим центральним банком у світі. І зміни відсоткових ставок Федеральним резервом США мають значний вплив на інші валюти по всьому світу.

У Федеральному резерві є підрозділ, а саме: Федеральний комітет відкритого ринку (FOMC), який відповідає за ухвалення рішень щодо відсоткової ставки. FOMC збирається вісім разів на рік. І, як ви можете собі уявити, рішення, ухвалювані FOMC, перебувають під пильним наглядом інвесторів і трейдерів по всьому світу.

Банк Англії

Банк Англії багато хто вважає одним із найстійкіших центральних банків. Основною метою Банку Англії є підтримання грошово-кредитної та фінансової стабільності. Банк Англії прагне утримувати інфляцію на рівні 2% на рік. У Центральному банку Банку Англії є комітет, званий комітетом з грошово-кредитної політики, який відповідає за розробку грошово-кредитної політики.

Європейський центральний банк

Європейський центральний банк було організовано після створення євро в 1998 році. Роль ЄЦБ полягає в ухваленні рішення про грошово-кредитну політику та забезпеченні стабільності цін. Комітет, який несе головну відповідальність за це, відомий як Рада керівників.

Рада керівників складається з 6 членів правління ЄЦБ і включає в себе всіх керівників національних центральних банків країн, що входять до Європейського Союзу. ЄЦБ збирається кілька разів на місяць, проте він вносить зміни в політику тільки в 11 з цих запланованих засідань.

Швейцарський банк

Швейцарський банк має відносно невеликий грошовий комітет, що складається з 3 ключових осіб. Відомо, що SNB консервативний щодо рішень по процентній ставці. Валютний комітет Швейцарського національного банку збирається щоквартально.

Банк Японії

Комітет з грошово-кредитної політики Банку Японії складається з керуючого Банку Японії, двох заступників керуючого і 6 інших членів. Оскільки економіка Японії сильно залежить від експорту, одним з основних завдань комітету Банку Японії є забезпечення відносно слабкої ієни. Банк Японії досить активний на відкритому ринку, щоб забезпечити цю мету. Банк Японії зазвичай збирається один або два рази на місяць.

Банк Канади

Валютний комітет Банку Канади, відповідальний за ухвалення рішень щодо ставок, відомий як Рада керуючих. Він складається з керуючого Банку Канади, старшого заступника керуючого і чотирьох заступників керуючого. Банк Канади встановив цільовий показник інфляції в розмірі 1-3% на рік, і досі був успішним у досягненні цієї мети протягом останніх 15 років.

Резервний банк Австралії

У Центральному банку, відомому як РБА, є комітет з грошово-кредитної політики, до складу якого входять губернатор РБА, заступник губернатора, секретар казначейства і шість інших членів, призначених урядом Австралії. РБА має цільовий рівень інфляції 2-3% на рік. Комітет збирається одинадцять разів на рік для обговорення та ухвалення рішень щодо грошово-кредитної політики.

Резервний банк Нової Зеландії

Рішення резервного банку Нової Зеландії щодо грошово-кредитної політики перебувають у руках керуючого Центрального банку. На відміну від інших центральних банків, які ми обговорили, у РБНЗ немає офіційного комітету з грошово-кредитної політики. Натомість у губернатора є виняткова влада рішень грошово-кредитної політики. РБНЗ має цільовий показник інфляції в 1,5% на рік.

Підіб'ємо підсумки

Розуміння цілей основних центральних банків по всьому світу допомагає трейдерам оцінювати довгострокові рухи ціни для певної валюти. Знання цільових показників інфляції для кожного Центрального банку і того, де поточні темпи інфляції в цих країнах, забезпечить цінну інформацію про потенційні рухи цін. Одним із ключових показників інфляції є індекс споживчих цін. Він є економічним показником, за яким мають пильно стежити як фундаментальні, так і технічні трейдери.

Центральні банки відіграють ключову роль в економічному здоров'ї їхніх відповідних країн. У них багато ролей, включно з рішеннями щодо процентних ставок, наглядом за валютною системою і забезпеченням глобальної конкурентоспроможності. Центральні банки відіграють ключову роль в управлінні кредитними ставками, інфляцією і загальною пропозицією валюти.

Центральні банки мають у своєму розпорядженні безліч інструментів для забезпечення досягнення кінцевих цілей, включно з участю на відкритому ринку і валютними інтервенціями. Рішення, які ухвалюють центральні банки, мають широкий ефект. Тому вкрай важливо, щоб усі трейдери приділяли пильну увагу всім діям, які вони роблять.

Читайте також - Макроекономічні показники: основні індикатори економіки.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити