Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Трьохсвічкові моделі японських свічок: ранкова і вечірня зірка та інші

Останнє оновлення: Вівторок, 27 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Трьохсвічкові моделі японських свічок

В цій статті ми розглянемо трьохсвічкові моделі японських свічок, а саме: ранкову і вечірню зірку; три білих солдата і три чорні ворони; три дні зсередини вниз і вгору.

Ранкова і вечірня зірка

 Ранкова і вечірня зірка

Ранкова і вечірня зірка є патернами, що складаються з трьох свічок, які ви будете знаходити в завершенні тренду. Це розворотні моделі, тобто моделі предзнаменуючі зміни тенденції. Ось три особливості, які допоможуть вам розпізнати дані патерни на графіку:

 1. Перша свічка є підвищувальною і є частиною недавнього підвищуючого тренду.
 2. У другій свічці невелике тіло, яке говорить про деяку нерішучість на ринку.
 3. Третя свічка діє як підтвердження того, що розворот відбувся. Третя свічка повинна закритися нижче середини першої свічки.

Три білих солдата і три чорні ворони

Три білих солдата і три чорні ворони

Модель три білих солдата сформована, коли три довгих білих свічки слідують після спадного тренда, сигналізуючи про те, що на ринку відбувся розворот. Це патерн є одним з найбільш сильних сигналів на покупку, особливо коли він виникає після тривалого низхідного тренду і короткого періоду консолідації.

Першого з трьох солдатів називають свічкою розвороту. Дана свічка закінчує ведмежий тренд або увазі, що період консолідації, який слідував за низхідною тенденцією, закінчений. У дійсній моделі тіло другої свічки повинно бути більше, ніж у першої, і ціна закриття повинна знаходитися у самого максимуму. Тобто у цієї свічки верхній гніт повинен бути зовсім коротким. Третя свічка в моделі три білих солдата, повинна бути не менша за другу, і також у неї має бути верхня тінь.

Модель три чорні ворони є повною протилежністю трьом білим солдатам. Вона формується, коли три довгих чорних свічки слідують за сильної низхідною тенденцією до підвищення, вказуючи на розворот. Також, як і у попередньої моделі, тіло другої свічки повинно бути більше тіла першої свічки. Нарешті, тіло третьої свічки повинно бути не менше тіла другої і з дуже короткою верхньою тінню.

Три дні зсередини вниз і вгору

Три дні зсередини вниз і вгору

Три дні зсередини вгору, також є розворотною моделлю, яка формується на підставі тенденції до зниження. Вона говорить про можливе завершення спадного тренду і початку бичачого тренда. Ось кілька критеріїв істинності моделі:

 1. Перша свічка повинна знаходитися в основі лінії тренду форекс. Сама свічка повинна бути довгою і чорною.
 2. Друга свічка повинна бути зростаючою і доходити не менш ніж до середини першої свічки.
 3. Третя свічка повинна закритися набагато вище першої свічки, щоб підтвердити розворот тренда.

Три дні вниз, в свою чергу, є повною протилежністю трьох днів зсередини вгору і формується на вершині висхідного тренда. Дана модель говорить про те, що бичачий тренд підходить до кінця і починається спадний тренд. Ось кілька критеріїв істинності даної моделі:

 1. Перша свічка розташовується на вершині висхідного тренда і характеризується довгим білим тілом.
 2. Друга свічка повинна знизитися як мінімум до середини першої свічки.
 3. Третя свічка повинна закритися набагато нижче першої свічки, щоб підтвердити розворот вниз.

І, нарешті, найважливіше. Навіть якщо свічки натякають, що форекс тренд продовжиться або що він зміниться, вони не дають вам такої гарантії. Завжди враховуйте умови ринку та поведінку ціни. На ринку форекс ніщо не висічене в граніті!

Поради

Торгівля по свічковим моделям, що містить "зірки", має ряд особливостей.

При появі на графіку формації "Ранкова зірка" інвестору необхідно розглянути можливість відкриття довгої позиції.

Варто відзначити, що дану модель можна зробити як основою самостійної торгової системи, так і застосовувати в якості доповнення до вже існуючої стратегії.

Сигнали фігури вважаються досить сильними, тому можлива робота виключно тільки по ним. Однак, непоганим варіантом буде поєднання аналізу фігури з оцінкою обсягів торгівлі («Volumes», «On balance volume» і т.д.).

Торгівлю рекомендується вести на таймфреймах від 30 (M30) і більше хвилин.

Існують умови що підсилюють сигнали моделі:

 • присутність великих розривів, між свічками формації;
 • тіло другої свічки-зірки світлого кольору або Доджі;
 • третя свічка з довгим тілом;
 • перекриття тілом третьої свічки тіла першої;
 • зниження обсягу торгів при формуванні першої свічки, і його зростання при відкритті третьої свічки.

Вхід в ринок здійснюється після повного формування патерну на момент відкриття наступної свічки (наступної після третьої свічки патерну).

Торгівлю рекомендується вести обмежуючи збитки виставленням Stop Loss на відстані 10 пунктів вниз від сформованої моделі. Фіксувати прибуток також можна виставленням Take Profit на відстані 10 пунктів вниз або вгору (при більш ризикованій торгівлі) від останнього локального максимуму.

Торгові рекомендації по сигналу патерну "Вечірня зірка" ідентичні рекомендаціям по моделі "Ранкова зірка", з поправкою на обставину, що позиції відкриваються в зворотному напрямку, а фактори підсилюють надійність фігури мають кардинально протилежні значення.

У зв'язку з цим розглянемо тільки окремі торгові моменти що виникають при появі патерну «Вечірня зірка».

При появі на графіку моделі трейдер повинен розглянути можливість відкриття короткої позиції. Модель має сильні сигнали, і її можна використовувати як самостійно, так і на додаток до існуючої торгової системи.

Розглядаючи фактори підсилюють фігуру, варто звернути увагу, що частина з них буде збігатися з факторами підсилюють «ранкову зірку», а інші будуть кардинально протилежні:

 • присутність значних розривів (гепів) між свічками фігури;
 • тіло другої свічки-зірки темного кольору або Доджі;
 • довге тіло у останньої свічки фігури;
 • перекриття першої свічки тілом третьої;
 • зниження обсягів при на рівні першої свічки, і їх зростання при формуванні третьої свічки.

Як видно, тільки другий пункт з усього переліку має відмінність, від умов підсилюють фігуру-близнюк "Ранкова зірка". Очевидно, що саме Свічка темного кольору буде посилювати формацію-провісник ведмежого тренда.

В іншому, вся тактика входу на ринок і закриття позиції при появі фігури «Вечірня зірка», буде ідентична правилам торгівлі при формації «Ранкова зірка», з урахуванням того, що рух ціни буде мати спадний характер.

Розглядаючи тактику ведення торгівлі при появі на графіку патерну «Падаюча зірка», варто відзначити слабкість сигналів даної фігури. Тому сигнали моделі рекомендується перевіряти за допомогою технічних індикаторів.

Хорошою порадою також стане рекомендація відпрацьовувати тільки ті моделі "Падаюча зірка", які з'являються поблизу важливих ліній (опору, трендових, Фібоначчі, локальних цінових максимумів). Фігура формує сигнал на продаж, віщуючи розворот висхідного тренда. При появі на ціновому графіку "падаючої зірки" трейдеру необхідно розглянути можливість відкриття позиції на продаж.

Існує ряд умов підвищують силу моделі:

 • довжина верхньої тіні, чим більше, тим сильніше фігура;
 • наявність розриву (Гепа) вгору перед формуванням свічки моделі, свідчить про сильний розворот цінового руху;
 • розрив (геп) вниз після формування основної свічки моделі;
 • зростання обсягу торгів при формуванні основної свічки моделі.

При відкритті короткої позиції за сигналом "Падаюча зірка", досвідчені трейдери користуються відкладеними ордерами. Sell Stop виставляється на 3-5 пунктів нижче основної свічки (зірки), а Stop Loss розміщується вище неї максимуму на 2-7 пунктів. Закриття позиції відбувається по досягненню заданого рівня прибутковості, або при наближенні ціни до рівнів підтримки.

При появі на графіку свічковий моделі «Три зірки» трейдеру не рекомендується відкривати позицію. Формація має слабкий сигнал і рідко зустрічається. Це робить непродуктивними всі спроби її підтвердження з використанням технічних індикаторів і трендових ліній. Адже вкрай рідко сигнал і без того рідкісної моделі збігається з рухом тренда або показаннями індикаторів. Немає ніякого сенсу витрачати час на пошуки таких збігів.

У той же час появою моделі на графіку можна скористатися при прийнятті рішення про закриття позиції.

Висновок + відео

Фігури японських свічок "зірки" є досить поширеними формаціями як на Форекс, так і на фондовому ринку.

 1. Сигнали "Ранкова зірка" , "Вечірня зірка" є сильними. Це дозволяє використовувати однойменні моделі для створення простої і прибуткової торгової системи, або доповнювати ними вже існуючі стратегії.
 2. Сигнали патерну "Падаюча зірка" відрізняються меншою силою, однак, і їх грамотне використання, дає трейдеру прекрасні можливості для заробітку. Як правило, перед відкриттям позиції достовірність сформованої фігури перевіряють технічними індикаторами і аналізом обсягів торгів.
 3. Патерн "Три зірки" практично не використовується для входу на ринок, однак, його появу можна враховувати при закритті позиції.

Чітка інтерпретація ринку, простота у використанні і універсальність дозволили свічок завоювати любов багатьох трейдерів.

Читайте далі - Рівні підтримки і супротиву

 Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити