Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке технічний аналіз Forex

Останнє оновлення: Середа, 22 березня 2023 Автор: Вольдемар Воронцовський

Технічний аналіз ринку Форекс

Отримати прибуток на ринку Форекс простіше, коли у трейдера є інструменти для складання прогнозів майбутніх змін цін. Одним з них є технічний аналіз графіків. На його базі створено переважну більшість торгових систем, індикатори і патерни є лише похідними загальної теорії.

Як з'явився технічний аналіз

Як за створенням, так і за розвитком технічного аналізу стоять люди. Почалося все з Чарльза Доу, одного з розробників індексу Dow Jones. Так ось, він визначив три тренда на рух ціни: висхідний, спадний і флет. Також у скарбничці його відкриттів-теорія підтвердження і спростування руху ціни – індикаторами. Він першим згадав, наскільки важливо відстежувати обсяги угод на ринку і передав своїм соратникам методики прогнозування.

Крім того, вагомий внесок у розробку технічних індикаторів вніс наймолодший редактор фінансового розділу журналу Forbes Річард Шебекер. Він же розкрив очі трейдерському співтовариству на важливість психології в торгівлі. Навіть при проведенні такого типу аналізу, як Технічний.

Мета технічного аналізу

Проводити технічний аналіз форекс або будь – якого іншого ринку-значить визначати поточний тренд і підтверджувати свої прогнози щодо подальшого руху ціни за допомогою різних графічних інструментів. Як підсумок цих маніпуляцій, - визначення вдалого моменту для здійснення угоди.

Таким чином, мета технічного аналізу - в тому, що побачити обґрунтування для відкриття позиції саме на самому графіку.

Фундаментальний аналіз і технічний аналіз: в чому різниця?

Існує дві школи аналізу ринків - технічна і фундаментальна. Чим же вони один від одного відрізняються?

У технічному аналізі в розрахунок береться тільки графік і рух ціни. Тобто аналітики звертають увагу на рівень ціни, якою була минула ціна, в якому напрямку вона рухається, які утворюються нові мінімуми і максимуми, циклічність руху, які кути руху і швидкість, які свічки формуються і т. д.

Адепти фундаментального аналізу торгують за економічними факторами. У випадку з акціями в розрахунок беруться звіти про прибутки і збитки, баланс оборотних коштів, заборгованість перед кредиторами і т.д. При торгівлі сировинними товарами фундаментальні аналітики звертають увагу на рівень попиту і пропозиції, прогнозоване зростання і падіння видобутку сировини, особливості логістики, фактори, що впливають на підвищення або зниження попиту.

Істотна різниця і в часових рамках: фундаментальний аналіз зазвичай використовують при торгівлі на великих таймфреймах — за короткий термін впливають на ціну фактори не встигають змінитися. Технічний аналіз же можна використовувати як на місячних графіках ціни, так і на короткострокових 15-хвилинних і навіть 5-хвилинних.

Базові постулати технічного аналізу

Для простоти застосування теханалізу торговий період від початку торгів у понеділок до їх завершення в п'ятницю поділяють на рівні проміжки - тайм-фрейми. Завдяки їм відкривається можливість аналізу найбільш значущих параметрів. До них відносяться ціна на момент відкриття/закриття періоду, ціновий мінімум/максимум, об'єми.

Базові постулати технічного аналізу є основою практично будь-якої торгової стратегії.

За основу взяті наступні незмінні постулати:

 • Ціна враховує все. На її зміну впливає абсолютно будь-який політичний або економічний фактор (іноді і кліматичний). Ступінь впливу обумовлена значимістю для держави, валютою якої ведеться торгівля.
 • Ціна підкоряюється трендам. Цінність валют постійно змінюється. В результаті валютні пари то підростають, то падають в ціні. У певні періоди може виникати флет — час невизначеності, коли ціна з плином часу сильно не змінюється.
 • Історія повторюється. Розворот тренда, флетовий стан ринку спостерігаються на одних і тих же рівнях цін. Одного разу помічена тенденція може повторюватися багаторазово, що трейдери використовують в торгових системах.

Технічний аналіз Форекс зазвичай зводиться до виявлення найбільш підходящого моменту для входу в ринок, щоб «купити дешевше, продати дорожче» — це може бути виявлення точки розвороту тренда, визначення того, чи підходить для входу в ринок його напрямок в поточний момент, або, наприклад, виявлення потенційних можливостей для заробітку навіть в період флет. На висхідному або бичачому тренді можна заробити на зростанні ціни валютної пари, так і на тимчасових відкатах (корекції).

У разі непередбаченого розвороту ціни проти відкритих угод трейдеру належить самостійно визначити хоча б приблизний час закриття угод з прибутком. Використовують ручне закриття, накази Stop Loss (фіксація збитків) і Take Profit (прибуток). Пошук точки закриття проводиться на підставі тих же правил технічного аналізу.

Стандартні та нестандартні тайм-фрейми

Термінал MetaTrader 4 і його «старша» версія MT5 пропонує кілька стандартних часових проміжків – від М1 (хвилина) до MN (місяць). Поділяється графік на дев'ять тайм-фреймів, крім крайніх використовуються М5, М15, М30, Н1, Н4, D1, W1. Від вибору періоду залежить динаміка візуальної зміни цін. Короткострокові торгові системи використовують тимчасові проміжки не старше М30, тоді як любителі короткострокових ТС не опускаються нижче H1.

Іноді трейдери вдаються до формування нестандартних тайм-фреймів. Їх завдання — компенсувати недоліки типових значень. Наприклад, якщо індикатором на Н1 відображається запізніле значення, а на М30 воно «поспішає». Імовірно «середнє значення», тобто тайм-фрейм М45 повинен показувати найбільш точний час для відкриття угод. Змінюється діапазон періоду за рахунок вбудованого в МТ4 і МТ5 скрипта з назвою PeriodConverter.

При його накиданні на графік у вкладці «Вхідні параметри» достатньо внести той коефіцієнт, у скільки разів потрібно збільшити базове значення робочого тайм-фрейму (якщо потрібен період М45, повинен бути відкритий проміжок М15 і обраний коефіцієнт 3). Технічний аналіз на нестандартному тайм-фреймі проводиться за тими ж правилами, що використовуються для роботи з вбудованими в термінал показниками.

Інструменти технічного аналізу

Періодичне повторення подій, що раніше відбувалися, дозволяє підготуватися до них і, своєчасно виявивши тенденцію до повернення на колишні позиції, заробити прибуток. В арсеналі трейдера маса інструментів: рівні підтримки / опору, висхідні і низхідні канали. В термінал вбудовані функції накреслення потрібних ліній на графіку валютної пари, доступ до них надається з панелі «Графічні інструменти».

На додаток до стандартних ліній пропонуються інструменти:

 • Сітка, віяло, дуги, тимчасові зони, канал Фібоначчі.
 • Сітка, лінії, віяло Ганна.
 • Ряд Фур'є.

Перераховані торгові «надбудови» є спробою математично передбачити подальший рух ціни на підставі теханализу попередньої динаміки трендів на ринку. Застосування канальних інструментів дозволяє торгувати в моменти розвороту ціни всередині каналу, з урахуванням поточного тренда. Канальні лінії вказують, де найбільш ймовірно відбудеться розворот корекції, якщо ціна рухається проти тренда, лінії підтримки/опору відображають рівень ціни, де імовірна зміна тренда, початок затяжної корекції.

Всі інструменти технічного аналізу засновані на математичних розрахунках, здатних видати усереднену картину. Тому їх використовують в основному в якості основи для визначення тенденції, а більш точно момент входу в ринок визначають за індикаторами.

Застосування японських свічок в ТА

В останні версії терміналів MetaTrader і їх веб-варіанти включена опція відображення графіка у вигляді японських свічок. Застосовувати їх почали ще в 17 столітті, коли про комп'ютери ще й не думали. Вони складають основу технічного аналізу ринку і дозволяють будувати прогнози на різні періоди: від декількох годин до тижня або місяця.

В теханаліз Форекс входить контроль таких складових японських свічок як:

 • Тіло свічки. Колір означає Напрямок руху ціни. За замовчуванням білий використовується для зростаючих свічок, а чорний – для знижуючих.
 • Розмір свічки. Він вказує на силу тиску продавців/покупців. Зустрічаються свічки Доджі, коли ціна відкриття дорівнює ціні закриття.
 • Наявність хвоста і його розмір. Відображає нерішучість продавців / покупців на ринку, що призводить до коливань ціни навколо незмінного рівня.

З різного виду свічок складаються фігури, їх поєднання може використовуватися для визначення поточної тенденції (тренду), що наближається розвороту. При відсутності визначеності по свічці періоду Н1 трейдер переключається на молодші тайм-фрейми і тим самим забезпечує більш точний теханаліз Форекс. Якщо мова йде про скальпінг, діють навпаки – працюють в основному на молодших ТФ, а загальну тенденцію дивляться на старших.

Ще свічки відображають волатильність валютної пари. Якщо перейти на періоди від H4 і вище, стане зрозуміло, в якому діапазоні рухається ціна в поточному місяці або на цьому тижні, є ризик розвороту, входу ринку в довгостроковий флет. Точний результат досягається за рахунок додаткових інструментів, пошуку патернів, індикаторів. Коли трейдер розраховує на довгострокову перспективу, більш динамічна картина на ТФ молодше Н1 дозволяє швидше зреагувати на сигнали, що з'явилися на проміжках Н4 і вище.

Графічні фігури (патерни)

Крім ліній, в термінал вбудовані інструменти нанесення на графік прямокутників та інших фігур. Вони використовуються для візуалізації виявлених комбінацій свічок з характерним рухом всередині фігури. Для кожної з них існують правила входу в ринок.

Застосовується 10 базових фігур технічного аналізу:

 • Трикутник. Зустрічається бичачий, ведмежий і симетричний (останній означає продовження попередньої тенденції).
 • Діамант. Візуально на графіку формується подобу ромба, вершини якого впираються в рівні опору/підтримки.
 • Подвійна вершина. Розвороту патерн, придатний для застосування як в якості окремого інструменту, так і додаткового сигналу.
 • Клин. Одна з "довгограючих" фігур, може формуватися протягом великого періоду, що зручно для використання в довгострокових торгових стратегіях.
 • Потрійне дно. Дозволяє визначити напрямок пробою в період флету.
 • Потрійна вершина. Один з інструментів для визначення точки розвороту тренда, що працює в моменти консолідації.
 • Подвійне дно. Ще одна фігура, яка вказує на зміну низхідній тенденції на висхідну.
 • Прапор. Спостерігається після новинних імпульсів, вказує на його продовження по раніше визначеному напрямку.
 • Блюдце. Фігура, яка використовується любителями довгострокової торгівлі.
 • Вимпел. Патерн, схожий на прапор, що має подібне визначення.

Правильно визначити фігуру можна лише при обліку всієї ситуації на ринку. Так, тренд впливає на ставлення певних фігур до сигналізаторів Висхідного і низхідного руху. Трейдер, перемикаючись між тайм-фреймами, може виявляти формування фігур на старших часових проміжках начебто H4-D1, а на молодших підшукувати той момент, коли відкриття ордера принесе найбільший прибуток.

Види індикаторів

Підвищити точність входу в ринок дозволяють індикатори, що показують в найпростішому випадку "галочки", коли треба відкривати ордери. На практиці в основному використовуються цілі комплекси індикаторів, взаємно доповнюють один одного. В умовах хаотичного руху ціни, особливо на американській сесії, подібні покажчики необхідні. Без візуальних сигналів зважитися на вхід в ринок може лише піпсовщік, що торгує при будь-яких умовах, навіть в період флету.

Індикатори підвищують точність технічного аналізу.

 Індикатори умовно поділяють на кілька категорій:

 • Трендові. Показують напрямок, силу тренда, ймовірність розвороту.
 • Осцилятори. Відображають математичну модель вимірювання темпів змін на ринку.
 • Білла Вільямса і об'єми. Працюють на "окремій теорії", але мають досить високу ефективність в короткостроковій і довгостроковій торгівлі.

Ключовим завданням індикаторів є вказівка рекомендованого напрямку для входу в ринок (ордера Buy або Sell), показання волатильності для прогнозування прибутку. Без їх застосування трейдеру доведеться орієнтуватися на «простіші» сигнали – рівні підтримки/опору, лінії трендового каналу.

Багато торгових стратегій містять правила поєднання показань різних індикаторів. При появі умов на одному з них (умовно головному) трейдер шукає підтвердження на інших. І тільки при збігу приймається рішення про відкриття угоди. Якщо його немає, чекають наступного сигналу «основного» індикатора.

Механічні торгові системи

Торгівля на індикаторах дозволяє частково і повністю автоматизувати цей процес (як ми вже говорили, технічний аналіз заснований на математичних обчисленнях, здатних видати усереднену картину, ці розрахунки легко перенести в програму). Мова програмування MQL4 / 5 дозволяє за бажанням трейдера змінювати функціонал індикаторів, створювати скрипти, постійно працюють радники.

Переваги застосування торгових роботів:

 • Торгівля ведеться цілодобово. Якщо під роботу радника створити окремий сервер VPS, трейдер отримає робоче місце, незалежне від наявності електрики і доступу в інтернет вдома/в офісі.
 • Угоди відкриваються без емоцій, строго при появі певних факторів. У програмі легко передбачити автоматичне виставлення наказів Stop Loss і Take Profit, супровід прибуткових угод.
 • Можлива одночасна торгівля на будь-якій кількості валютних пар. Завдяки роботу легко реалізувати торгові стратегії на базі кореляцій між валютами.

При бажанні трейдера торговий радник буде відкривати ринкові, відкладені ордери або сигналізувати про необхідність ручного відкриття. У програмі легко врахувати всі рекомендації на кшталт відмови від торгівлі в період публікації новин, старт початку певної торгової сесії.

Різноманітність вбудованих індикаторів, інших інструментів, можливість автоматизації будь-яких процесів дає можливість трейдеру розробляти власні, унікальні торгові стратегії. Або одночасно запускати безліч торгових рахунків для роботи по різних ТС (за допомогою радників). При наявності великого депозиту допускається одночасне застосування ручних/автоматизованих ТС, вбудованих і саморобних індикаторів.

Переваги технічного аналізу

Розглянемо переваги ТА:

Популярність

Технічний аналіз використовують і розвивають майже всі трейдери. Удосконалюються індикатори і торгові стратегії, також є багато матеріалів і фахівців з ТА — можна знайти підказки та відповіді на всі питання.

Доступність

Часто інструментарій технічного аналізу та документація до нього у відкритому доступі. Самі інструменти і методи та простіше у вивченні і освоєнні, ніж фундаментальний аналіз.

Універсальність

Технічний аналіз можна застосовувати повсюдно-він однаково ефективно працює на валютному ринку, CFD, ринку металів, сировинному ринку, дозволяє прогнозувати зміну вартості кріптовалютних пар, цінних паперів та індексів.

Широкий діапазон таймфреймів

ТА можна застосовувати на будь-яких таймфреймах. Якщо фундаментальний аналіз ефективний лише на горизонті від місяця і більше, то технічний аналіз дозволяє будувати прогнози навіть на тиковому графіку.

Автоматизація торгівлі

На відміну від фундаментального аналізу на базі ТА можна будувати автоматичні торгові системи і боти, а також проводити їх бектестування з історії торгів і в реальному часі.

Недоліки технічного аналізу

Крім переваг, ТА має низку недоліків.

Основними недоліками є:

Суб'єктивність

В основі ТА-аналіз ретроспективи руху ціни та інтерпретації її на майбутнє. Трейдер приймає рішення виходячи з патернів поведінки учасників ринку в минулому і передбачає, що вони повторяться в майбутньому. Через подібного підходу у трейдера може виникнути помилкове відчуття бачення майбутнього, а це велика помилка. Будь-яке торгове рішення, прийняте на основі технічного аналізу, має імовірнісний і оціночний характер.

Низька точність

Будь-який досвідчений аналітик, що працює з інструментами то, скаже: для підвищення точності необхідно застосовувати комплексний аналіз, в тому числі різні інструменти. Жодна техніка та інструмент технічного аналізу не дає достатньої точності прогнозів для ефективної торгівлі.

Дилема запізнювання і похибки

Всі індикатори технічного аналізу діляться на запізнілі і випереджаючі. Запізнілі індикатори відрізняються більш високою точністю, але менш ефективні — дають сигнал постфактум. З іншого боку, випереджаючі індикатори дають сигнали з запасом за часом, але зі значною часткою помилкових. Створюючи торговельну стратегію, кожен трейдер стоїть перед проблемою зменшення запізнювання і збереження якості сигналів в прийнятних рамках.

Різноманіття

Гігантська кількість інструментів технічного аналізу заважає зробити вибір. Фізично вивчити всі існуючі методи за короткий термін неможливо. Інструменти та розвиваються кожен день, їх вибір тільки розширюється. Аналітик-початківець не знає, з чого почати. Багато новачків починають пробувати все по чуть-чуть і, не розібравшись повністю в одній техніці, переходять до іншої. У підсумку через погану опрацювання окремо кожного інструменту з'являється багато інвестиційних помилок, фінансових втрат. Підсумок - розчарування в технічному аналізі.

Висновок + відео

Технічний аналіз має достатню різноманітність інструментів для ефективного прогнозу ринкових змін. Якщо говорити про малі таймфреймах, то йому немає альтернатив. При цьому найбільшу ефективність та показує при комбінуванні методів аналізу ринку, наприклад, графічних патернів і індикаторів. Більш досвідчені трейдери застосовують його в зв'язці з фундаментальним аналізом, хоча б поверхневим. При цьому варто розуміти: Теханаліз в цілому практично неосяжний. Для того, хто хоче стати експертом в ТА і робити правильний аналіз, потрібно бути готовим до багаторічної, напруженої навчанні і практиці. Швидкого рішення тут немає. Принаймні мені, трейдеру і аналітику з п'ятнадцятирічним стажем, так і не вдалося його знайти. Якщо у вас вийшло, поділіться, будь ласка, в коментарях.

FAQ з технічного аналізу

Що таке технічний аналіз?

Технічний аналіз - метод прогнозування руху ринку з історії котирувань. В його основі лежать технічні показники: історія цін, напрямок руху графіка і його інтенсивність, обсяги здійснених угод. Завдяки ТА трейдери визначають ринковий тренд, патерни руху ціни, настрої на ринку, ключові рівні, точки входу і продажу позиції.

Як навчитися робити технічний аналіз?

Щоб навчитися використовувати Теханаліз, необхідно почати з азів ТА. Прочитайте уважно книгу Джона Дж. Мерфі: "Технічний аналіз ф'ючерсних ринків". Закріплюйте на практиці пройдений матеріал, вивчайте історію сигналів і патерни свічкового і графічного аналізу. Навчіться визначати тренд!

Як робити технічний аналіз?

Базовою методикою є визначення поточного напрямку руху ціни-тренда. Починати ТА слід зі старших таймфреймів, поступово переходячи на молодші. Зорієнтуватися на ринку допоможе визначення ключових рівнів і аналіз торгових обсягів. Потім можна провести графічний і свічковий аналіз, тобто вивчити торговий графік в пошуках можливих патернів. Вивчивши кожен таймфрейм, з'явиться цілісна картина, яка дозволить сформувати торговий план.

Чи використовують професійні трейдери технічний аналіз?

Практично всі трейдери використовують Теханаліз в тому чи іншому вигляді. Відмовитися від ТА можуть дозволити собі тільки інвестори з довгим горизонтом планування. Зі зменшенням таймфрейма ефективність фундаментального аналізу знижується, а при торгівлі всередині дня, а тим більше при скальпінгу, у ТА просто немає альтернативи.

Чи працює технічний аналіз?

Технічний аналіз заснований на психології ринків і вивченні патернів поведінки його учасників. В ціну закладені всі страхи і очікування трейдерів. ТА дозволяє залізти в голову більшості і зрозуміти їх настрій. Завдяки широкому поширенню та і популярності класичних індикаторів, величезна маса учасників може отримати один і той же сигнал, що впливає на настрій ринку постфактум і робить прогноз вірним.

Фундаментальний або технічний аналіз, що краще?

Ці підходи складно порівнювати один з одним — вони використовують різні методи дослідження ринку. Фундаментальний аналіз добре працює на великих часових діапазонах, саме на них найкраще видно результати дії важливих фундаментальних факторів . Технічний же однаково хороший на будь-яких таймфреймах і сумісний з фундаментальним.

На чому фокусується технічний аналіз фондового ринку?

Теханаліз працює за єдиним принципом на всіх ринках. Він фокусується на аналізі історії цін і обсягах торгів.

Наскільки точний технічний аналіз?

Висока популярність і поширеність та вже сама по собі говорить про його надійності як інструменту прогнозування. Однак навіть найкращі торгові системи технічного аналізу не можуть гарантувати 100% точності. За фактом же успіх трейдера полягає не стільки у високій точності його ТА, як в умінні управляти ризиками і мані менеджменті.

Як намалювати лінії тренда для технічного аналізу?

При бичачому Русі лінія тренда проводиться по локальних мінімумів, щоб висхідний ділянку графіка знаходиться поверх неї. Лінія тренда для ведмежого руху ціни проводиться за двома локальними максимумами. При цьому спадний ділянку графіка повинен розташовуватися нижче неї. Для впевненої роботи з трендом необхідно дочекатися його підтвердження у вигляді як мінімум одного відскоку ціни від зазначеної лінії.

Які інструменти використовують для технічного аналізу?

Найпоширенішими інструментами ТА є графічні патерни, патерни Price Action, хвильова теорія Елліотта, різні індикатори. Не можна забувати про трендовий аналіз, рівні підтримки і опору – ці інструменти є базовими для більшості трейдерів.

Які види технічного аналізу бувають?

Є кілька видів:

 • графічний-пошук розворотних патернів,
 • індикаторний-вивчення ринку за допомогою готових скриптів у вигляді накладення чарту на ціновий графік або в окремих вікнах,
 • прайс екшен, що базується на свічкових патернах,
 • аналіз обсягів або торгової активності,
 • хвильова теорія Елліотта,
 • трендовий аналіз і визначення рівнів підтримки і опору.

Який технічний аналіз краще?

Кожен з видів технічного аналізу має свої особливості. Наприклад, система Price Action дозволяє спрогнозувати розворот відразу після його початку. А ось багато індикатори дають запізнілі, але зате більш точні результати. Тому краще використовувати відразу кілька видів теханалізу, щоб отримувати сигнали з декількох джерел — підвищиться точність прогнозів.

Як проводити технічний аналіз ринку Форекс?

Починати дослідження графіків валютних пар слід з визначення загальних настроїв на ринку — визначення тренда і ключових рівнів. На другому етапі потрібно зрозуміти в якій фазі знаходиться знайдений тренд, на початку свого розвитку або близький до кінця? Далі потрібно зрозуміти, за яких умов буде продовження зростання або розворот тренда, які патерни тут можуть бути сформовані. Це буде основою для вашого сценарію. На останньому кроці визначте потенційний прибуток і збиток. Які найбільш вигідні точки входу тут можуть бути? Де будете виходити, якщо щось піде не за планом? На останньому кроці залишається тільки записати всі отримані відповіді у вигляді торгового плану і слідувати йому.

Матеріали, що публікуються на даній сторінці, представлені виключно в інформаційних цілях і не можуть розглядатися як інвестиційна рада або консультація для цілей Директиви 2004/39 /EC.

Читайте також розділ: Трейдінг від А до Я

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити