Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке шорт?

Останнє оновлення: Четвер, 29 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

 Шорт

Словник трейдера, що працює на будь-якому біржовому ринку, великий і різноманітний. Один з найбільш часто вживаних термінів – шорт. Його синонім – коротка позиція. Крім того, учасники торгівлі використовують в мові похідне дієслово шортити.

Давайте дамо визначення і детально розберемо сенс цих понять. Запам'ятайте, нічого складного в перерахованих термінах немає.

Визначення

Шорт (скорочене від англійського short selling) – це продаж учасником ринку акцій чи іншого інвестиційного інструменту, якими він не володіє, а займає на час у брокерської компанії, в очікуванні зниження біржових котирувань.

Синоніми: коротка позиція, гра на зниження.

Виступає антонімом (має протилежне значення) терміна лонг.

Але в чому сенс продажу запозичених у брокера акцій? Це актуальне питання. Тим більше що за такий кредит доводиться платити брокерській компанії встановлену комісію. Виняток становить внутрішньоденний трейдинг, коли коротка позиція відкривається і закривається всередині однієї денної торгової сесії.

При аналізі біржової ситуації інвестор може прийти до висновку, що вартість розглянутих акцій в майбутньому буде знижуватися. Але що дає це знання? Як заробити на такому прогнозі?

Для такої ситуації придуманий шорт. Трейдер бере в борг у брокера цікавлячі акції і продає їх за поточними цінами. Така угода і описується дієсловом шортити. Потім котирування падають. Трейдер набуває необхідну кількість акцій за нижчою ціною і повертає їх брокерської компанії. Різниця між первісним продажем і подальшою покупкою становить отриманий прибуток.

Іншими словами, шорти дають учасникам ринку можливість отримувати прибуток на падаючому ринку.

Давайте розберемо приклад, щоб остаточно розібратися з даним поняттям. Проаналізуємо поведінку акцій 13 вересня 2018 року.

Шорт

Умовний трейдер, аналізуючи графік зазначеного інструменту, прийшов до висновку, що котирування близькі до досягнення локальної вершини і незабаром почнуть знижуватися. Приймається рішення відкрити коротку позицію. Трейдер шортить 10 акцій за ціною 4160 грн.

Після декількох годин торгів він приходить до висновку, що розмір відбулася корекції достатній. Приймається рішення закрити шорт. Для цього трейдер купує 10 акцій за ціною 4058 грн. Цінні папери повертаються до брокера. Трейдер ж підраховує отриманий прибуток.

Ми описали ідеальний шорт. Коли трейдер зловив як вершину, так і дно. Тобто продав акції за найвищою локальною ціною, а відкупив за найнижчою.

Ризики та обмеження

Біржовий трейдинг невіддільний від ризиків. Відкриття шортів також може виявитися збитковим. Завжди існує ймовірність, що вартість обраних акцій піде не вниз, а вгору. У такій ситуації відкрита торгова позиція обернеться не прибутком, а збитками.

Добре, якщо трейдер виставив стоп-лосс. Це ціна, при досягненні якої акції автоматично продаються, обмежуючи фінансові втрати.

Однак, існують учасники фондового ринку, які не користуються стоп-лосс. Вони шортять акції і вважають, що навіть якщо ціна відразу не піде вниз, їм вистачить терпіння дочекатися прийнятного рівня котирувань. У такій ситуації відкрита коротка позиція стає довгостроковою. І в цьому є 2 проблеми.

По-перше, при перенесенні короткої позиції на наступну торгову сесію трейдер платить брокеру встановлений відсоток від вартості, так як акція позикова. Так, розмір такої комісії невеликий. Проте кінцева сума виплат залежить від часу утримання шорта.

По-друге, показавши якусь ціну на графіку, котирування акцій можуть місяці і роки до неї не повертатися. У такій ситуації гра на зниження, безсумнівно, стане проблемою. Розглянемо приклад з акціями.

Умовний трейдер, проводячи аналіз графіка зазначеного інструменту, зробив висновок, що котирування незабаром почнуть знижуватися. Він зашортив акції за ціною 640 грн. Однак, замість очікуваного падіння продовжилося зростання. Більш того, підвищення котирувань набуло глобального характеру. Станом на вересень 2018 року акції торгуються в районі 1000-1100 грн.

Якщо така коротка позиція не була своєчасно закрита, то на сьогодні вона обертається величезними збитками. Таким чином, шортити потрібно вкрай обережно.

Тепер перейдемо до обмежень. Не всі акції доступні у брокерів для шортів. Більш того, відкривати короткі позиції можна тільки за досить ліквідним інструментам, куди входячи блакитні фішки, акції першого і деякі папери другого ешелону. Наприклад, якщо трейдер захоче зашортити акції ПАТ "Ашинський Метзавод", що відносяться до 4 ешелону, то зробити це не вийде.

Додаткова складність полягає в тому, що у брокерів немає списку акцій, які доступні для відкриття коротких позицій. Визначити можливість шорта виходить лише дослідним шляхом з використанням торгового терміналу.

Як правильно визначати точку входу?

Вибір моменту для шорту безпосередньо залежить від торгової стратегії, використовуваної трейдером. Прикладом такої системи може служити відкриття короткої позиції при пробитті ціною вниз стінок висхідного каналу.

Запам'ятайте, неприпустимо шортити інвестиційний інструмент тільки тому, що поточний рівень котирувань здається вам надто високим.

Крім того, не слід сліпо довіряти сигналам індикаторів технічного аналізу. Наприклад, перекупленість по RSI або ведмежа дивергенція по MACD не гарантують негайний розворот ціни. Названі сигнали говорять лише про збільшену ймовірність такого розвитку подій.

Непоганими подсказчиками для трейдера є моделі і патерни графічного і свічкового аналізу. Так, слід шукати на графіку такі формації: голова і плечі, подвійна вершина, шибеник і падаюча зірка. Однак, і вони не є гарантією.

Якщо у вас ще немає відпрацьованої торгової системи, то для відкриття шортів можна скористатися наступною схемою. Дочекайтеся формування на графіку інвестиційного активу одноразової появи описаних вище сигналів: перекупленності по RSI, ведмежою дивергенції по MACD і одного з розворотних патернів. У такій ситуації ви можете сміливо шортити розглянутий актив. Звісно, не забуваючи, про постановку стоп-лосса.

На жаль, такі ситуації на ринку вкрай рідко зустрічаються. Однак, ми можемо спробувати спростити запропоновану систему, виключивши перекупленність по RSI. Таким чином, шорт можна відкривати при наявності розворотної свічки або патерну і ведмежої дивергенції по MACD. Приклад дивіться на розміщеній нижче ділянці торгового графіка акції .

Як довго тримати коротку позицію?

Існує два основних підходи, які дозволяють відповісти на це питання.

Перша частина трейдерів намагаються просидіти в шорт всю дистанцію падаючого тренда. При такому підході, головне – зберігати спокій і не закривати позицію при випадкових коливаннях ринку. Вихід з короткої позиції прихильники цього методу здійснюють тільки після того, як були отримані однозначні сигнали, що свідчать про розворот тренда.

Друга частина трейдерів говорять про те, що технічний аналіз не дозволяє точно визначити момент початку і закінчення знижувальної тенденції. Ці учасники ринку рекомендують закривати шорт в той момент, коли ведмежі індикатори і графічні сигнали, за яким відкривалася коротка позиція, змінюються зворотними – бичачими.

Які інструменти підходять для шортів?

Існує загальне правило, якого дотримуються більшість спекулянтів на біржових ринках. Воно свідчить, що для відкриття коротких позицій найкращим чином підходять найбільш ліквідні інструменти.

Наприклад, якщо ми розглядаємо фондовий ринок, то мову слід вести про блакитні фішки і цінні папери, що належать до першого ешелону.

Короткі підсумки + відео

Без відкриття коротких позицій неможливо повноцінно торгувати на біржі. В іншому випадку трейдер позбавляє себе можливості заробляти на падінні ринку.

Відкривати шорти найкраще по найбільш ліквідним інвестиційним інструментам. Такий підхід дозволяє дещо зменшити ризики.

Якщо ви шортите, завжди використовуйте стоп-лоси, які допоможуть при негативному варіанті розвитку подій обмежити розмір збитків.

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити