Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке біржа і як влаштований ринок

Останнє оновлення: П'ятниця, 16 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Що таке біржа

Біржа – це таке місце, де зустрічаються покупець і продавець. На відміну від продуктового ринку, на біржах продають фінансові активи і реальні товари, наприклад нафту. Контракти укладаються на величезні суми і тому біржа регулюється безліччю органів, безпосередньо на біржі не можна здійснювати покупки, якщо тільки ви не банк, в інших випадках уся робота йде через брокера.

На умовах чесності і прозорості полягає угода, яка знаходиться під наглядом регулятора. Після цього всі отримують те, що вони хотіли: продавець – гроші, а покупець – товар. У світі існує безліч бірж, найбільшими з яких є Нью-Йоркська і Лондонська торгові майданчики.

По всьому світу розкидані ринки, на яких активно ведеться торгівля. Зрозуміло, вони розрізняються за масштабами, не варто порівнювати Західні біржі і біржі країн, що розвиваються. Але, в цілому, послуги вони надають однакові. Будь-хто, хто захоче роздобути в свою особисту власність невеликий апетитний шматочок (скажімо, McDonalds), може купити акції цієї компанії на біржі.

Що таке біржа простими словами

Біржа – це майданчик, де покупці і продавці можуть укладати угоди між собою. Сьогодні по всій планеті відкрито велику кількість різних майданчиків такого роду. Всі біржі можна класифікувати в залежності від різних ознак, які є їх відмінними рисами. У цій статті ми розповімо про те, які бувають торгові майданчики, а також наведемо як приклад кілька екзотичних.

Класифікація бірж

Виділяють кілька типів бірж:

  • по виду пропонованого товару;
  • за принципом організації;
  • відповідно до учасників;
  • за роллю і місцем у міжнародній торгівлі.

Найвідоміша класифікація за видом пропонованого товару. Тут виділяють кілька типів бірж - фондові, товарні та валютні (останнє не плутати з Форекс. Forex – це позабіржовий ринок).

Фондові біржі

Фондові біржі - це, перш за все, майданчики для залучення інвестицій. Основні торгові активи тут – акції компаній. Крім цих активів, на фондових біржах можна також зустріти такі фінансові інструменти, як боргові папери та інше.

Фондові біржі існують у всіх розвинених країнах і в більшості країн, що розвиваються. Їх історія налічує століття. Найбільш відомі - Лондонська, Нью-Йоркська, біржа у Франкфурті і так далі.

Товарні біржі

З назви ясно, що ці біржі призначені для торгівлі будь-яким товаром. На різних майданчиках такого типу торгують як сільськогосподарською продукцією, так і дорогоцінними металами і навіть нафтою.

Товарні біржі можуть бути універсальними і міжнародними. На найбільш популярних з них можна зустріти найширший список товарних активів. Наприклад, на біржі Chicago Board of Trade пропонують сільськогосподарську продукцію, золото, срібло і цінні папери. На Чиказькій товарній біржі CME пропонують не тільки товари, але і торгівлю валютою і цінними паперами.

Валютні біржі

Найбільшою валютною біржею є ММВБ. Однак крім валюти, тут ведеться торгівля та іншими інструментами. Не варто плутати валютну біржу і позабіржовий міжнародний валютний ринок Форекс. Валютні біржі існують для того, щоб забезпечувати більш тонке регулювання курсу.

Класифікація бірж за принципом організації

Тут можна виділити три основних напрямки – державні, приватні та змішані біржі. Перший тип створюється державою на підставі чинного законодавства. Отримати допуск сюди може будь-який підприємець з певним розміром обороту. Головна умова – бути в торговому реєстрі. В основному, такі біржі знаходяться в континентальній Європі.

Що стосується США і Великобританії, тут поширені приватні біржі. Тут обмежена кількість учасників. Для того, щоб стати членом такого майданчика, необхідно придбати сертифікат (пай). Змішані біржі працюють, в основному, в Західній Європі.

Класифікація по учасникам

Існує два типи бірж за цією ознакою – відкриті і закриті. На відкритих біржах торгують не тільки постійні члени, а й відвідувачі. Відкриті біржі, в свою чергу, діляться на повністю відкриті, де покупці і продавці торгують між собою і умовно відкриті, де між продавцями і покупцями можуть бути як посередники у вигляді брокерів, так і у вигляді дилерів.

Зарубіжні біржі сьогодні в основному відносяться до закритого типу. Тобто безпосередні покупці і продавці до торгів не допускаються. Замість них це роблять члени біржі, які і грають роль посередників. Такий принцип вважається правильним тому що біржовий трейдинг – це досить високі ризики.

За роллю в міжнародній торгівлі

Найбільшими в світі біржами є Нью-Йоркська, Лондонська і Токійська - ці біржі є міжнародними. Крім того, існують національні біржі, які працюють в рамках певної держави. Подібні біржі, фактично, закриті для нерезидентів з урахуванням того, що місцеві закони перешкоджають участі іноземців.

Екзотичні біржі

Не можна не згадати про екзотичні біржі. Наприклад, є кілька майданчиків, які можна вважати самими маленькими. Подібні біржі найчастіше зустрічаються на тихоокеанських островах.

Ще одна подібна біржа знаходиться в Лаосі. Правда, тут торгують акціями чотирьох компаній.

На Фіджі теж є своя біржа. Сюди приходять брокери і дилери для торгівлі. Цікаво, що на цьому майданчику не використовується комп'ютерна техніка. Всього представлено 16 компаній. Всі операції записуються на стіні фломастером. Оборот цього майданчика не перевищує півтора мільйона доларів США на рік.

Є також спеціалізовані біржі. Які теж можна цілком віднести до екзотичних. В якості прикладу виступає новозеландська молочна біржа з відповідними ф'ючерсами. Справа в тому, що молоко відіграє велику роль в економіці цієї країни. Ф'ючерси на молоко дозволяють фермерам хеджувати їх ризики на волатильному ринку.

На біржі в місті Алсмеєр торгують квітами.

Щодня тут продають близько 60% від усіх кольорів у світі. Щорічний обіг майданчика становить понад чотири мільярди євро.

Цікава особливість даної біржі полягає в тому, що стартова ціна на лот є максимальною. Потім вона поступово знижується на один пункт. Завдання брокера натиснути на кнопку тоді, коли ціна буде мінімальною.

До екзотичних відноситься і біржа сомалійських піратів. Вона заснована в 2009 році. Ті, хто беруть участь у торгах, можуть претендувати на частину видобутку. До речі, незважаючи на те, що сомалійських піратів не люблять і навіть побоюються мореплавці багатьох країн, місцеві жителі до них більш ніж прихильні. Принаймні, пірати для них менше зло, ніж місцевий уряд. Придбати акції на біржі піратів може будь-хто. В якості «емітентів» виступають компанії, що займаються морським розбоєм. В якості оплати за цінні папери приймаються не тільки гроші, але і зброя і навіть продукти харчування.

Як торгувати на біржі

Всі угоди укладаються миттєво. Більш того, комп'ютерні технології дозволяють проходити мільйонам угод щомиті. Немає необхідності їхати в штаб-квартиру корпорації, або кудись ще. Все це можна провернути, перебуваючи вдома в улюбленому кріслі. Безумовно, існують певні тонкощі, інакше кожен другий на нашій земній кулі був би мільйонером.

Звичайна людина, будучи фізичною особою, сам не може працювати на біржі.

Справа в тому, що на фондовому ринку можуть бути тільки професійні учасники, яких називають брокерами. Це юридичні особи, які мають спеціальну ліцензію для роботи на біржі. Її складно отримати. Брокери виконують роль посередників, які виконують доручення своїх клієнтів. Технічно це ніяк не обмежує дії інвестора, і він може купувати і продавати цінні папери так, як вважає за потрібне.

Таким чином, якщо людина твердо вирішив вступити на шлях примноження свого капіталу, йому необхідно в першу чергу відкрити рахунок у брокера. Після цього клієнт отримує можливість проводити угоди через спеціальну програму на комп'ютері або передавати заявки по телефонному дзвінку.

Як заробити на біржі

Звісно, основною метою для інвестора, який вирішив купити акції, є заробіток грошей. Але тут теж все не так просто, як здається. Сліпо купити акції якоїсь великої компанії і отримати від цього стабільний дохід не вийде. Основна проблема полягає в тому, що акції мають тенденцію не тільки рости, але й падати, точно так само, як і валютні курси, наприклад. Відповідно, інвестор повинен точно знати, коли купувати акції, а коли від них краще позбутися.

Безумовно, можна спостерігати за новинами і робити висновки, грунтуючись на загальнодоступних фактах. Такий підхід називається «фундаментальним», і він використовується, якщо трейдер хоче розмістити свої активи надовго. Якщо ж інвестор шукає швидкого прибутку, то він стане торгувати на короткі терміни, базуючись на локальних рухах цін.

Щоб краще аналізувати зміни ціни, існують спеціальні графіки, які відображають, наскільки акція зросла або впала в конкретний проміжок часу.

Найпопулярнішими графіками є японські свічки і американські бари. Вони являють собою набори геометричних фігур, пропорції яких говорять про подальший рух ціни. Крім того, на основі свічок або барів можна робити математичні викладки, звані «індикатори». Отримані числа застосовуються як маркери, які підказують, коли купувати, а коли продавати. Такий підхід називається «технічним», і він часто протиставляється фундаментальному. До мінусів можна віднести те, що він не може передбачати серйозні форс-мажорні події, такі як війни чи стихійні лиха, адже вони дуже сильно впливають на розстановку сил.

Але тільки одне знання нічого не дасть, якщо воно не підтримується грошима.

Щоб щось примножити, потрібно це мати, так як, скільки нуль не множ, підсумок залишиться незмінним. Втім, навчання якраз варто починати з тієї суми, яка не критична для інвестора.

У цьому робота на ринку схожа на промисел рибалки або нирця за перлами. Трейдеру дуже важливо обмежувати свої збитки, які, безсумнівно, трапляються, адже беззбиткової торгівлі не буває.

Як і ловець перлів пірнає під воду, так і трейдер купує якийсь фінансовий інструмент з надією на прибуток. Але якщо нирець відкриває під водою мушлю і не знаходить там перлів, він тут же спливає, а не чекає на дні моря, поки вона виросте всередині молюска. Також і інвестор у разі помилки не повинен чекати до кінця, коли ж виросте куплена акція. Побачивши якийсь критичний збиток, необхідно позбутися від активу і подумати про пошук іншої точки входу.

Якщо інвестор дотримується обережності і уважно підходить до торгівлі, то він, безумовно, зможе розбагатіти і перебільшити свій капітал. Головне – хоча б почати щось робити і спробувати змінити своє життя. Сьогодні, завдяки фондовій біржі, це може зробити кожен.

Які угоди бувають на біржі?

Звичайному приватному інвестору, який відкрив брокерський рахунок, доступні два основних види біржових угод: спотові і термінові.

Спотові угоди - укладають на фондовому і валютному ринках. Розрахунки по ним проходять або відразу, або протягом декількох робочих днів. Під розрахунками розуміється момент, коли продавець отримує гроші, а покупець — цінний папір або валюту.

Термінові угоди - укладають на терміновому ринку. Він називається так, тому що на ньому торгують інструментами з конкретною датою: ф'ючерсами і опціонами. Вони припускають, що базовий актив угоди — цінні папери, валюта або якийсь товар-надійде на рахунок покупця через обумовлений термін, наприклад через три місяці.

Відео

Читайте також: Заробіток на біржі через Інтернет

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити