Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Прайс екшен - стратегія торгівлі без індикаторів на чистому графіку

Останнє оновлення: Середа, 14 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Price Action

Ви хочете стати професійним трейдером? Тоді ваш шлях до успіху повинен починатися з вибору робочої та прибуткової стратегії. Для мене цією стратегією стала система прайс екшен. Торгівля за допомогою прайс екшен максимально проста й ефективна.

Прайс екшен - це можливість торгувати на чистому графіку без використання індикаторів. Якщо ви присвятите свій час аналізу руху ціни, ви зможете краще розуміти ринки і точніше визначати точки входу, місця для постановки стоп-лоссів і взяття прибутку.

Що собою являє прайс екшен?

Що собою являє прайс екшен

Торгівля за прайс екшен отримала багато уваги за останні роки. Вона заснована на аналізі руху ціни за ключовими рівнями підтримки та опору в поєднанні зі свічковими патернами. Ключовою відмінністю цього методу торгівлі є відсутність технічних індикаторів.

Як ми знаємо, рух ціни відбувається через різницю попиту і пропозиції покупців (биків) і продавців (ведмедів). Наприклад, коли ціна рухається вгору, це відбувається тому, що на ринку більше биків, ніж ведмедів.

Ринок перебуває в постійному стані боротьби між биками і ведмедями.Бики та ведмеді

Торгівля за прайс екшен пов'язана з аналізом того, хто зараз контролює ціну - бики чи ведмеді. Якщо ваш аналіз показує, що ринок перебуває під контролем биків, ви можете купувати. Якщо ринок контролюють ведмеді, потрібно продавати.

Як ми можемо зрозуміти, хто зараз контролює ринок? Для цього ми використовуємо дві складові прайс екшену.

Рівні підтримки та опору

Це області з потенційним тиском покупців або продавців. Щойно ціна досягне цих рівнів, найімовірніше, вона зупиниться або змінить свій напрямок. Це дає нам змогу знаходити точки входу на купівлю або продаж.

Графік нижче не вирізняється нічим особливим для непідготовленого ока:Графік

Давайте намалюємо горизонтальну лінію підтримки або опору:Графік

Усе виглядає напрочуд просто, чи не так? Рівні підтримки та опору - один з найпоширеніших серед трейдерів інструмент технічного аналізу.

Свічковий аналіз

Свічковий аналіз дає нам можливість розуміти рух ціни на графіку. Щойно ви його опануєте, один погляд на графік скаже вам, хто зараз контролює ціну (бики чи ведмеді), і чи повинні ви зараз купувати або продавати.

Ці два методи складають основу моєї торгової стратегії прайс екшен. Фактично, це єдині методи, які я використовую для пошуку торгових можливостей.

Також у моїй торговій стратегії:

 • Немає жодних індикаторів.
 • Немає ніяких складних технік для пошуку точки входу.
 • Стрес зведений до мінімуму.

Торгова система прайс екшен працює у всіх ринкових умовах. У періоди низької і високої волатильності, в періоди консолідацій і трендів вона завжди може приносити вам прибуток. Торгові стратегії, які засновані на індикаторах, добре працюють тільки в певних ринкових умовах. Прайс екшен завжди адаптується до поточного стану ринку, до різних торгових інструментів, таймфреймів, а також до психологічних особливостей і стилю торгівлі різних трейдерів.

Стратегія прайс екшен була створена з урахуванням того, щоб завжди залишатися максимально простою і доступною. У той час як більшість трейдерів занадто ускладнюють свої торгові системи і захаращують свої графіки. Подивіться на графік нижче.Графік

Як можна торгувати прибутково з такими графіками? Усе занадто заплутано і незрозуміло.

Єдине, що я використовую на своїх графіках, - це рівні підтримки та опору, які я застосовую в поєднанні зі свічковим аналізом. Ось як виглядає мій робочий графік.Графік

На цьому графіку ніщо не відволікає від аналізу руху ціни.

Як розуміти ринок за допомогою прайс екшен?

Вам потрібно навчитися відзначати на ринку наступні фази.

Трендові хвилі стають більш плоскими. Це означає слабкість ведмежого ринку.Графік

Тіла свічок стають меншими в трендовому русі.Графік

Корекційні хвилі стають дедалі крутішими.Графік

Тіла свічок стають дедалі більшими на корекційних хвилях.Графік

Ось кілька прикладів, які допоможуть вам розібратися.Графік

a. Імпульс рухається вгору, що виглядає нормальним у висхідному тренді.

b. У корекційному русі розмір свічок стає більшим порівняно з минулою корекцією. Це змушує нас побачити перші ознаки можливого закінчення тренда.

c. Наступний трендовий імпульс зовсім невеликий і недовговічний. Його максимум перебуває нижче за попередній трендовий максимум, що є ще одним підтвердженням швидкого кінця тренда.

d. Корекційна хвиля тестує попередній мінімум.

e. Трендовий імпульс рухається вище максимуму хвилі а, що може говорити нам про відновлення тренда.

f. Кореційний рух відбувається на великих свічках і стає все крутішим. Що знову свідчить про виснаження тренда.

g. Слабка спроба биків повернути контроль над ринком.

Висхідний тренд стає дедалі слабшим. Лінія підтримки все ще є сильною оборонною лінією для биків. Поки що можна продовжувати спостерігати за графіком. Якщо ціна прорве лінію підтримки, тоді утвориться фігура голова і плечі і можна буде відкривати коротку позицію.Графік

a. Імпульс стрімко рухається вниз, можливо, через якісь новини. Ринок виглядає ведмежим.

b. Відбувається відкат зі свічками невеликого розміру, який має цілком нормальний вигляд у низхідному тренді.

c. Слабкий трендовий імпульс вниз. Куди поділися продавці?

d. Сильний відкат з великими свічками. Низхідна тенденція, можливо, закінчилася.

e. Приходять ведмеді і намагаються штовхнути ціну вниз. Якщо їм вдасться досягти попереднього мінімуму хвилі a, можна говорити про відновлення низхідної тенденції. Але цього не відбувається.

f. Бики перехоплюють ініціативу і рухають ціну до рівня опору.

Бики і ведмеді нині перебувають у рівновазі, оскільки бичачі і ведмежі свічки мають приблизно однаковий розмір. У цій ситуації можна розглядати короткі позиції від лінії опору. Якщо ціна подолає лінію опору, можна буде розглядати угоди в лонг.Графік

a. Тренд рухається вгору, ціна перебуває вище рівня опору. Тіла свічок великі й демонструють сильний бичачий імпульс. Очікуємо продовження тенденції.

b. Ціна різко відкочується до рівня опору. Тіла свічок великі, що вказує на шортову тенденцію.

c. Слабка спроба биків продавити ціну вище. Маленькі свічки показують відсутність сили у биків.

d. Ведмеді відновлюють контроль і проштовхують ціну нижче рівня підтримки. Великі свічки демонструють силу ведмедів.

e. Бики невпевнено намагаються загнати ціну вгору. Свічки маленькі і нахил хвилі занадто пологий.

f. Одна ведмежа свічка знищує весь рух останніх 14 бичачих свічок. Рівень підтримки стає опором.

Ведмеді контролюють ринок. Можна заходити в шорт.

Рівні підтримки та опору

Рівні підтримки та опору показують, де найкраще входити в ринок. Вони є важливою частиною інструментарію більшості трейдерів. Дуже важливо, щоб ви навчилися правильно розміщувати ці рівні на своїх графіках. Це одна з найважливіших навичок, яка знадобиться вам у торгівлі.Рівні підтримки та опору

Рівні підтримки та опору поділяють графік на області з потенційним тиском покупців і продавців.

Підтримка - область тиску покупців. Опір - область тиску продавців.

На графіку GBPUSD ви можете бачити, що ціна наближається до області на рівні 1.3500. Це сильний рівень опору.Графік

Коли ціна наближається до зони опору, активується велика кількість ордерів на продаж. Це зазвичай призводить до зупинки або розвороту ціни. Чому так відбувається? Тому що саме на рівнях підтримки і опору великі гравці ринку форекс, такі як банки і хедж-фонди, розміщують свої лімітні ордери.

Досвідчені трейдери не встановлюють свої ордери на всіх рівнях у надії, що їм пощастить. Вони вибирають тільки найзначніші рівні. Це можуть бути:

 • Річні, місячні, тижневі максимуми або мінімуми.
 • Круглі цифри, такі як 1.0000 або 1.0500 (так звані психологічні рівні).
 • Області на графіку, від яких стався різкий розворот ціни.

Графік

У наведеному вище прикладі ми бачимо, що ціна двічі розвернулася на рівні 1,3070. Наступного разу, коли ціна знову наблизилася до рівня, стався черговий розворот. Більшість великих гравців залишають свої ордери на купівлю на рівні 1.3070, і коли ціна знову потрапляє в цю область, ці ордери активуються.

Є велика кількість індикаторів, які автоматично відзначають рівні підтримки та опору на графіках. Я перепробував більшість з них, і я не вважаю їх надійними і такими, що заслуговують на довіру. Я дійшов висновку, що рівні підтримки і опору повинні бути відзначені особисто трейдером. Хороша торгова стратегія на форекс вимагає деякої роботи.

Не турбуйтеся. Насправді, розміщувати рівні досить легко. Усе, що вам потрібно робити, це провести рівень, коли ви помічаєте сильний відскок ціни від певної області.

Ось деякі правила, яких необхідно дотримуватися, відзначаючи рівні на графіках:

 • Проводьте рівні за тілами свічок, а не за тінями. Тіла свічок важливіші, ніж їхні тіні.
 • Нещодавній відскок ціни відіграє важливішу роль. Нещодавні відскоки мають пріоритет перед більш ранніми.
 • Вам знадобиться як мінімум два відскоки ціни, щоб провести рівень підтримки або опору. Однак у цьому правилі є винятки. Якщо ви бачите дуже сильний відскок, який виявився максимумом або мінімумом протягом тривалого періоду часу, можна малювати рівень і за одним відскоком.

На ваших графіках повинні бути присутніми приблизно 5-8 проведених рівнів підтримки або опору. Якщо у вас їх проведено більше 8, найімовірніше, ви провели зайві рівні.

Свічковий аналіз - основа прайс екшен

Більшість трейдерів новачків мають розрізнені уявлення про свічковий аналіз. І більша частина теорії про свічкові формації, яку вони вивчають, абсолютно марна. Чому? Тому що стандартний підхід торгівлі за свічковими патернами не працює на реальному ринку. Тому ми будемо йти далі і розглядати не окремі свічки і патерни, а весь графік загалом.Свічковий аналіз

Коли трейдери-початківці починають вивчати теорію трейдингу, вони насамперед дізнаються про свічки і свічкові патерни. Але те, що вони вивчають, зазвичай буває марно в реальній торгівлі. Кожен патерн має своє визначення і найчастіше це єдиний сенс, який у нього закладається.Розворотні свічки

Але це не свічковий аналіз. Це просто пошук патернів на графіках. І для трейдера прайс екшен - це марно.

Насправді, пошук патернів зробить вас поганим трейдером і змусить постійно робити помилки. У вас з'явиться тунельний зір. Коли ви помічаєте конкретний патерн, ви очікуєте, що зараз на ринку щось станеться. Але свічковий аналіз так не працює. Свічки потрібно оцінювати в контексті всього руху ціни, беручи до уваги безліч інших факторів.

Наприклад, розглянемо наступну свічку.Свічка

Вона може означати як розворот, так і продовження поточної тенденції. А також, що ціна зараз перебуває в стані невизначеності. Щоб зрозуміти, що буде далі, нам обов'язково потрібно звернути увагу на попередні та наступні свічки.

Кожна свічка на графіку розповідає нам свою невелику історію. Коли ви об'єднуєте всі свічки разом, ви отримуєте повноцінну історію руху ціни. Читання і розуміння історії ціни життєво важливе для успіху в трейдингу. Це також дає вам змогу відповісти на одне з найважливіших запитань: хто зараз контролює ціну?

Відповідь на це запитання може мати три можливі варіанти:

 • Покупці.
 • Продавці.
 • Ні покупці, ні продавці. Ринок перебуває в рівновазі.

Отримати відповідь на це запитання вкрай важливо. Якщо ви збираєтеся відкривати коротку угоду, ви запитуєте себе: хто зараз контролює ціну? І якщо ваша відповідь покупці, можливо, продаж у цей момент - це не найкраща ідея.

Подивимося на три виділені свічки на графіку нижче. Легко зробити висновок, що продавці в цей період повністю контролювали ціну.Графік

Усі три ведмежі свічки були великими і повнотілими з маленькими верхніми тінями, що свідчить нам про те, що покупці наразі практично були відсутні.

Подивіться на наступну маленьку свічку.Графік

Вона має коротку верхню тінь, маленьке тіло і довгу нижню тінь. Ця свічка говорить нам про невизначеність. Такі свічки виникають, коли ні покупці, ні продавці не можуть у цей момент отримати контроль над ціною.

Погляньте на цей бичачий тренд. З'являються декілька бичачих свічок, які рухаються в область опору. Покупці повністю контролюють ситуацію.Графік

Коли ціна досягає області опору, ми бачимо свічку невизначеності. Давайте розглянемо її детальніше.Свічка

Велика верхня тінь показує, що покупці намагалися продовжити бичачий тренд, але зазнали невдачі. Продавці взяли ціну під свій контроль і проштовхнули її вниз.

Маленьке ведмеже тіло показує, що продавці змогли закрити ціну нижче її відкриття. Це важливо, тому що три свічки до цього послідовно закривалися вище ціни відкриття. Це говорить нам про те, що покупці втрачають контроль.

Маленька нижня тінь показує, що продавці також не змогли отримати повну перевагу. Значить продавці недостатньо сильні, щоб цілком змінити ситуацію на свою користь. Проте вони досить сильні, щоб зупинити подальший рух покупців вгору.

Зібравши всі ці фактори, ми можемо сказати, що ця свічка говорить нам, що влада перейшла від рішучого бичачого ринку до стану невизначеності. Поки що ситуацію не контролюють ні покупці, ні продавці.

Однак є ще одна річ, яку нам потрібно обов'язково врахувати. Ця свічка формується на рівні опору.Графік

Якщо ви пам'ятаєте, в попередньому розділі ми говорили про те, що опір є областю потенційного тиску продавців, де можна відкривати короткі угоди. Наша свічка невизначеності підтверджується рівнем опору і надає нам точку для входу в ринок.

Вам потрібно навчитися розуміти саму структуру свічок, а не зациклюватися на пошуку окремих свічкових патернів. Звертайте увагу на такі 4 речі:

 • Тінь свічки.
 • Довжина тіні.
 • Розмір тіла свічки.
 • Закриття свічки.

Тінь свічки показує відскок ціни від певного рівня. Якщо ви бачите дуже довгу тінь - значить сила цього відскоку досить велика.Графік

Графік

Коли ви бачите графік з безліччю свічок з довгими тінями, це говорить нам про неспокійний і неврівноважений стан ринку, що найбільше підходить для фази консолідації. Якщо ви бачите великі та чисті свічки без тіней, це ознака сильного тренду.Графік

Графік

Найпростіший спосіб визначити силу тренда на ринку - це подивитися на розмір тіл свічок. Великі тіла показують, що імпульс на ринку сильний, а маленькі - що він слабкий або його зовсім немає.Графік

Закриття свічки покаже нам, хто здобув перемогу на цьому часовому відрізку - бики чи ведмеді.

Якщо свічка закривається біля свого максимуму - бики контролюють ситуацію.Свічки

Якщо свічка закривається посередині - на ринку присутня невизначеність.Свічки

Якщо свічка закривається на своєму мініумі - ведмеді здобувають перемогу.Свічки

Читайте також - Як розуміти свічковий графік та читати рух ціни?

Патерни прайс екшен

Пін бар - це розворотний патерн. Ключовим фактором тут є відскок ціни від певного цінового рівня.

Бичачий пінбар - маленька свічка з довгим нижнім хвостом, що показує відскок від нижчих цін.

Ведмежий пінбар - маленька свічка-свічка з довгим верхнім хвостом, що показує відскок від більш високих цін.Пін-бар

Однак, якщо ви бачите ведмежий пінбар, це зовсім не означає, що ціна потім піде вниз. Це може бути просто відкатом на нижчому таймфреймі.Графік

Графік

Не входьте відразу ж у ринок при появі пін бару. Найімовірніше, він може виявитися всього лише корекцією тренда.

Замість цього дочекайтеся відкату ціни до області підтримки або опору і входьте на пін барах, які спираються на ці рівні.Графік

Графік

Звичайні свічки з довгими тінями також будуть показувати відскоки ціни від певного цінового рівня.Графік

Графік

Графік

Іншою варіацією пін бару є модель поглинання. По суті, поглинання - є тим самим пін баром, але на більш старшому таймфреймі.Графік

Завжди пам'ятайте, що торгуючи по прайс екшену, ви повинні фокусуватися на поведінці ціни, а не на пошуках певного патерну.

Внутрішній бар - свічка, яка перебуває в межах максимумів і мінімумів попередньої свічки.

Внутрішній бар може бути як свічкою продовження тенденції, так і розвороту. Ключовим моментом тут є низька волатильність останньої свічки, що дає нам можливість увійти в угоду з невеликим стопом.Внутрішній бар

Багато трейдерів торгують внутрішній бар на його пробій або на пробій материнської свічки, однак на бічному ринку така стратегія часто зазнає невдачі.Графік

Тому найкраще внутрішній бар себе показує на сильних трендових ринках, коли вхід відбувається у напрямку тренда.Графік

Графік

Інший варіант внутрішнього бару - сетап фейки або хибний пробій внутрішнього бару. Внутрішній бар пробивається в одному напрямку, але потім ціна робить відкат і закривається в межах материнської свічки або самого внутрішнього бару.Графік

Графік

Наступний патерн прайс екшен, який ми можемо використовувати - це прапор. Ціновий діапазон поступово звужується, а потім відбувається його пробій у напрямку тренда.Графік

Свічки з широким діапазоном показують повну перемогу покупців або продавців.Графік

Графік

Серія свічок, затиснутих у вузькому діапазоні, говорить нам про можливий вибуховий рух, який може скоро відбутися. Ви можете торгувати такі моделі на пробої рівня консолідації або на подальшому відкаті після пробою.Графік

Графік

Чому прайс екшен працює?

Основна ідея прайс екшен полягає у вивченні руху ринку щодо зміни ціни в минулому.

Кожен день ринок прокладає свій власний шлях, який може стати нашою дорожньою картою до майбутнього руху ціни. Від нас тільки потрібно навчитися її читати. Вивчаючи максимуми і мінімуми попередніх днів, тижнів і місяців, ми можемо виробити загальне уявлення про те, що може відбуватися з ціною в майбутньому.

Ось чудовий приклад того, як ціна може реагувати на значущі рівні підтримки та опору:Графік

На наступному графіку зверніть увагу, як ключові рівні виступають в якості кордону і постійно стримують ціну:Графік

Очевидно, що ці рівні можуть бути для нас корисними. Не кожен графік буде настільки ідеальним. Однак вам не обов'язково прив'язуватися до одного графіка, ви завжди можете звернути увагу на інші торгові інструменти.

Причина, з якої прайс екшен працює і працює добре, полягає в тому, що всі трейдери дивляться на одні й ті самі графіки.

Наприклад, мій денний графік EURUSD має такий самий вигляд, як і для будь-якого іншого трейдера в будь-якій точці світу.

Однак ті трейдери, які використовує індикатори, не можуть сказати те ж саме, тому що існують тисячі різних індикаторів і комбінацій індикаторів. Наприклад, MACD можуть використовувати тільки 5% з тих, хто торгує денному графіку EURUSD. З цих 5%, можливо, тільки 0,07% використовують MACD у поєднанні з RSI.

Оскільки варіації нескінченні, такий і результат. Іншими словами, результати не настільки послідовні, як використання ключових рівнів, які однакові для всіх.

Чому це настільки важливо? Усе зводиться до психології. Ви коли-небудь сиділи в заторі і були свідками того, як один водій виїхав на узбіччя, щоб обійти інші машини? Що відбувалося після цього? Інші машини також починали наслідувати його приклад, вірно? Це тому, що більшість людей є послідовниками, а не лідерами.Лідер

Те саме правило стосується трейдингу на будь-якому ринку з достатньою ліквідністю. Якщо великий відсоток трейдерів мають однакові або схожі рівні на своїх графіках, шанси того, що одні трейдери підуть за іншими максимально збільшуються. І це нормально. Трейдинг - це місце, де варто бути послідовником, а не лідером.

Важливо відзначити, що значущі рівні прайс екшен найкраще працюють на ринках з високою ліквідністю. Особливо це стосується ринку форекс, який через свою найвищу ліквідність може вважатися одним з найкращих ринків для торгівлі за допомогою прайс екшен.

Як торгувати за прайс екшен?

Скільки разів ви чули приказку "тренд ваш друг"? Я впевнений, що багато разів. Але скільки разів ви зазнавали збитків, коли намагалися торгувати проти тренда? Коли ринок перебуває в тренді, з ним не варто боротися. Це все одно що намагатися плисти проти течії.Графік

Зверніть увагу, як ціна формує більш високі максимуми і мінімуми під час висхідного тренда.

Стійкий спрямований рух за трендом, чи то висхідний, чи то низхідний тренд, зазвичай відбувається після періоду консолідації.Графік

Деякі з вас, можливо, могли помітити бичачий пін бар, який сформувався відразу після закриття вище рівня опору фігури трикутник.

Зверніть увагу на те, як короткі періоди бокового руху ціни формуються між кожним рухом ринку вгору або вниз:Графік

Цей тип консолідації може бути корисним, оскільки він може запропонувати можливість торгівлі на пробій, щойно ринок продовжить свій рух.

З іншого боку, є тип консолідації, яку я не буду торгувати за жодних обставин. Зазвичай вона називається рваною:Графік

Концепція торгівлі в консолідації досить проста. Вона включає в себе дві області, які діють як підтримка і опір. На цих областях ми можемо входити в купівлі та продажі. Однак при цьому не варто забувати про глобальну картину ринку:Графік

Зверніть увагу, що оскільки на ринку глобальний низхідний тренд, найкраще розглядати продажі тільки від рівня опору і відмовитися від покупок на рівні підтримки.

Торгова стратегія - це чіткий план, який дасть змогу домогтися максимального прибутку за мінімального ризику. Торгова стратегія може включати в себе:

 • Пін-бар.
 • Внутрішній бар.
 • Свінг трейдинг.
 • Позиційний трейдинг.

Список можна було продовжувати, тому що багато трейдерів роками тестують різні стратегії. 

Кожна хороша торгова стратегія повинна:

 • Містити чітку послідовність дій.
 • Надавати торговельну перевагу.
 • Бути перевіреною на історії.
 • Має ґрунтуватися на тому, що робить ринок.

В основі будь-яких стратегій прайс екшен лежать рівні підтримки і опору в поєднанні зі свічковими патернами. Ось два чудових приклади того, як ми можемо торгувати.

Пін-бар:Графік

Внутрішній бар:Графік

Структурні чинники злиття та прайс екшен

Найпотужніша комбінація, яку може використовувати трейдер, - це поєднання прайс екшену і структурних факторів злиття. Що я маю на увазі під злиттям? Це об'єднання двох і більше аспектів технічного аналізу, які вказують нам на напрямок ціни. Прайс екшен дає нам змогу вивчити поведінку ціни в минулому, а структурні чинники допомагають нам передбачити рух ціни в майбутньому.

Найкраще, що ми можемо зробити як трейдери - це постійно збільшувати шанси на свою користь. Саме таку стратегію використовує казино. У казино завжди є перевага в довгостроковій перспективі. Звісно, іноді казино програє деяким клієнтам, але протягом року його прибуток все одно збільшуватиметься. Тож почніть ставитися до свого торгового рахунку так, як власники казино ставляться до свого бізнесу, постійно накопичуючи статистичну перевагу на свою користь.

Щоб проілюструвати, як ми можемо це зробити, давайте розглянемо приклад взаємодії ціни та структруних факторів злиття:Графік

Ми завжди починаємо з малювання рівнів підтримки та опору. Зазвичай краще почати з тижневого графіка, а потім перейти до денного. Це гарантує, що ви відзначите ключові рівні в першу чергу.

Давайте розберемося з тим, що відбувається на графіку:

 • Ми бачимо ключовий рівень підтримки та опору.
 • На закритті торгового дня з'являється добре сформований пін бар вище ключового рівня.
 • Тренд на ринку явно висхідний.
 • Є достатньо вільного простору для потенційного руху ціни та отримання як мінімум 2R прибутку на угоду.
 • Ковзаючі середні забезпечують динамічну підтримку, яка поєднується з нашим ключовим рівнем.

Ми отримуємо поєднання багатьох структурних факторів злиття, які максимально збільшують наші шанси на успішну угоду. Ми можемо сприймати кожен фактор злиття як додаткові 15 або 20 відсотків, які ми можемо додати до ймовірності руху ціни в обраному нами напрямку. Однак не варто забувати, що в трейдингу не існує 100% ймовірності, і завжди потрібно використовувати стоп-лосс і контролювати свої ризики.

Робоча стратегія прайс екшен

Система прайс екшен надає нам безліч торгових можливостей. Ми можемо відкривати угоди: на розворот тренда, на його продовження, під час консолідації, на пробій або на відскок від рівнів підтримки або опору. У своїй торговельній стратегії я зосереджуся на одній, моїй улюбленій торговій можливості - розворот тенденції.

Розворотні сетапи прайс екшен одні з найсильніших і найпростіших у трейдингу. І оскільки на форекс ціна часто розгортається, ви можете використовувати тільки цю стратегію і торгувати прибутково.

Розворотні сетапи складаються з трьох частин:

 • Сильний тренд.
 • Розворотна свічка.
 • Протилежний тренд.

Зупинимося детальніше на кожному з пунктів.

Сильний тренд - це сильний бичачий або ведмежий тренд, який впирається в рівень підтримки або опору.Графік

У прикладі вище поточна тенденція - це сильний ведмежий тренд, який свідчить про те, що на ринку є багато продавців і мало покупців. Ведмеді проштовхують ціну вниз до області підтримки.

Якби на ринку було більше покупців, тренд був бичачим, і ціна б рухалася до області опору.Графік

Сильний тренд також може формуватися лише однією свічкою.Графік

Розворотний сетап складається з однієї або декількох свічок невизначеності. Ці свічки мають формуватися на рівнях підтримки або опору.Графік

Якщо свічка невизначеності формується неподалік від області підтримки або опору, тоді її ми не беремо до уваги.Графік

Чому свічка невизначеності повинна перебувати саме в зоні підтримки або опору? Тому що ми не можемо покладатися тільки на одну свічку невизначеності, яка може виникнути посередині графіка. У цьому випадку вона б виражала тільки невизначеність на даному часовому відрізку і нічого більше.Графік

Тільки коли свічка невизначеності з'являється в зоні підтримки або опору, ми маємо робочий розворотний сетап.

Після того, як поточна тенденція зупиняється на рівні підтримки або опору, і виникає свічка невизначеності, поточний тренд найчастіше розгортається на протилежний.Графік

Точка входу

Тепер ми знаємо, який вигляд має наша торгова установка. Тому нам потрібно увійти в ринок після появи свічки невизначеності і до моменту розвитку протилежного тренда. Також нам важливо не відкрити угоду занадто рано, оскільки будь-який тренд може продовжитися.Графік

Деякі трейдери чекають на наступну свічку, що підтверджує розворотну свічку, але часто ця свічка може бути занадто великою, і наша точка входу вже буде занадто невигідною, тому що ми втратимо більшу частину потенційного прибутку.Графік

Оптимальною для нас буде точка входу за максимумом або мінімумом свічки невизначеності, де ми розміщуємо стоп ордер для відкриття угоди. Стоп-лосс встановимо за протилежний кінець свічки.Графік

Ми встановили нашу точку входу на декілька пунктів нижче від мінімуму свічки невизначеності, а наш стоп-лосс розміщено декілька пунктів вище від максимуму свічки. Якщо ціна досягне стоп-лосса, це означатиме, що покупці відновили контроль над ринком, і наша торгова установка більш недійсна.

Для довгих позицій ми встановлюємо нашу точку входу на декілька пунктів вище від максимуму свічки невизначеності, а стоп-лосс на кілька пунктів нижче від мінімуму свічки.Графік

Це найпростіший спосіб входу в ринок і найефективніший.

Як найближчу мету взяття прибутку можна використовувати наступний рівень підтримки або опору.Графік

Мінімальне співвідношення ризику до прибутку має становити 1:1.5. Це означає, що розмір тейк-профіту має бути в півтора раза більшим за розмір стоп-лосс.

Якщо найближчий рівень підтримки або опору розташований досить близько, таку угоду краще не відкривати.Графік

Ця стратегія працює на кожній валютній парі на форекс і також відмінно себе показує і на інших ринках.

Переважні таймфрейми для торгівлі - H4 і D1.

Як використовувати прайс екшен на практиці?

Торгівля за прайс екшен - ваша робоча стратегія. Ви використовуєте Пін бар і модель Поглинання на ключових рівнях. Однак відскок від рівня не завжди відбувається, і іноді ціна заходить за рівень, продовжуючи йти далі до вашого стопа. Ви думаєте, що я зробив не так? Або ж кількість ваших торгових налаштувань настільки невелика, що ви іноді замислюєтеся, чи займаєтеся ви взагалі трейдингом? Але не турбуйтеся - ви не самотні в цих питаннях.

Низька кількість угод

Щоб торгувати за прайс екшен, потрібно набратися терпіння. Це пов'язано з тим, що трейдер очікує підтверджуючого сигналу на рівні підтримки або опору. Сигналом може служити, наприклад, Пін бар.

Але чекаючи підтвердження, трейдери можуть пропускати торгові можливості, коли ціна торкається рівня і відскакує від нього без жодних сигналів. Що можна зробити в такій ситуації?Графік

Один зі способів розв'язання цієї проблеми - не чекати підтверджуючого сигналу. Спробуйте відкрити позицію без патерну прайс екшен від рівня.

Використовуйте цю стратегію на демо-рахунку, а потім порівняйте результати з вашою реальною торгівлею. Подивіться, чи є різниця у вашій частоті угод і прибутковості? Ви можете бути здивовані результатами.

Також ви можете вивчити можливість торгувати екзотичними валютними парами, акціями та ф'ючерсами.

Очікування рівнів

Трейдери прайс екшен завжди чекають, поки ціна дійде до їхнього рівня.

Часто на сильному трендовому ринку ціна не повертається до рівня після пробою, щоб його протестувати зі зворотного боку. Це призводить до того, що ви можете залишитися без позиції, коли ціна продовжить свій рух.Графік

Тому в цій ситуації ви можете опуститися на нижчий таймфрейм, щоб спробувати там знайти точку входу. Наприклад, якщо на денних графіках сильний тренд, спробуйте знайти торгові можливості на H1. Ви помітите, що на нижчому таймфреймі існують свої рівні підтримки і опору. І ви можете торгувати від цих рівнів відповідно до структури старшого таймфрейму.

На графіку нижче ви можете побачити три точки входу на молодших таймфреймах.Графік

Занадто щільні стопи

У більшості книг з трейдингу і статтях в інтернеті рекомендується розміщувати стопи за максимумами або мінімумами свічок. Тому не дивно, що більшість трейдерів розміщують стопи в одному місці. Наприклад, на кілька пунктів нижче тіней свічки, трохи вище рівня опору або підтримки.

Для маркет-мейкерів очевидно, де розміщуються стопи більшості трейдерів. Тому дуже часто ваші стопи зачіпаються, і тільки потім ціна починає йти у ваш бік.Графік

Рішення цієї проблеми буде ставити ваші стопи на більшій відстані. Для цих цілей ви можете використовувати індикатор ATR, щоб визначити, наскільки далеко має бути розміщений ваш стоп-лосс.

Якщо ваш стоп усе-таки буде зачеплений навіть на такій відстані - значить, найімовірніше, підтримці або опору не вдалося встояти, і їх було пробито.

Розмір розворотної свічки

Розворотні свічки показують нам, відскочить ціна від рівня або ж проб'є його. Зустрічаються найрізноманітніші моделі пін барів і свічок поглинання, але які з них найкращі? Як правильно оцінювати розмір розворотних свічок для прибуткової торгівлі?

Одним із способів буде використання індикатора ATR для оцінки волатильності ринку, а також порівняння його з діапазоном розворотної свічки. Вам потрібен пін бар, розмір якого буде вдвічі більшим за ATR. Що більший розмір свічки порівняно з ATR, то вища ймовірність розвороту.

На графіку нижче значення ATR дорівнює 45 пунктам. Перший пін бар, який має розмір 42 пункти, тому його краще пропустити. Наступний пін бар уже з діапазоном 92 пункти. Це в 2 рази більше за значення ATR, тому його можна вибрати для входу в ринок.Графік

Книги про Price Action

Нижче - список книг, корисних для того, хто тільки почав освоювати Прайс Екшен.

Price Action Holy Bible. Книга створена кількома ентузіастами. Це вичавка найкориснішої інформації по ходовим патернам Прайс Екшен, розбираються і менш популярні свічкові моделі. Є навіть приклад готової торгової стратегії. Розглядається і логіка того, що відбувається на ринку, і безпосередньо правила торгівлі.

Ланс Бегс (Lance Beggs) «Курс по Price Action». Автор - один з трейдерів, що займалися популяризацією цієї торгової методики. Він не займався безпосередньо написанням книги, а видавав серію статей, в яких пояснював логіку роботи, як розпізнавати пастки на ринку та інші нюанси. Пізніше інші ентузіасти об'єднали ці статті в повноцінну книгу.

Мартін Прінг (Martin Pring) «On Price Patterns». Автор - один з основоположників сучасного Прайс екшен. Його праця претендує на звання настільної книги для трейдерів, що працюють за патернами РА. Крім опису самих свічкових конструкцій акцент робиться на психології та інших аспектах трейдингу.

Ніл Фулер (Nial Fuller) «Price Action Forex trading with Nial Fuller». Повідомляється, що в 2016 році автор книги виграв змагання серед трейдерів, домігшись профіту в 365% за 90 днів, головний приз склав $1 млн.у книзі акцент зроблений на практиці, Фуллер використовував РА як фільтри для входу в ринок.

Гален Вудс (Galen Woods) «Day Trading with Price Action». У книзі узагальнено багаторічний досвід торгівлі, крім патернів ра увага приділяється розмітці графіка і ризик-менеджменту. Теорія також є, але акцент все ж зміщений у бік формування у читачів практичних навичок торгівлі.

Необов'язково вивчати всі книги, присвячені РА. Навчання потрібно вибудовувати так, щоб комбінувати теорію і практику, без навичок реальної роботи Теорія марна.

Плюси і мінуси торгівлі по Price Action

До сильних сторін цієї торгової методики відносяться:

 • Її незалежність від індикаторів. Основа РА - психологія трейдерів, а значить методика не вийде з ладу. Одні й ті ж патерни прайс екшен працювали 20 років тому і будуть працювати в майбутньому;
 • Відсутність запізнювання. Трейдер отримує сигнал на вхід в ринок безпосередньо в момент закриття свічки;
 • Простота. Всі патерни гранично прості, потрібно лише запам'ятати співвідношення між елементами свічки/свічок. Графічні побудови також не відрізняються особливою складністю;
 • Ефективність. Якщо брати в роботу ідеальні торгові сигнали, вінрейт не опуститься нижче 70-80%. Навіть при слабкому відпрацюванні реакція графіка буде, що дозволить зафіксувати профіт як мінімум по частині обсягу, а залишок перевести в беззбиток;
 • Універсальність. Немає обмежень ні за таймфреймами, ні за інструментами. РА працює і на золоті, і на валютних парах, і на фондовому ринку;
 • Гнучкість. Тактика може інтегруватися в будь-які торгові стратегії. Відгуки трейдерів доводять це, РА може бути і основою системи, і другорядним її компонентом.

Недоліки також є, але вони не відносяться до критичних:

 • Фактор суб'єктивізму. Оцінка ринку різними трейдерами може відрізнятися;
 • Зниження ефективності при зниженні таймфрейма;
 • Складність автоматизації торгівлі. "Чистий" РА складно автоматизувати через частку суб'єктивізму при аналізі графіка. У радників немає інтуїції, а на мові, зрозумілій комп'ютера, складно пояснити який рівень варто брати в роботу, а який ні.

Перелік переваг РА в рази більше, це і пояснює популярність цієї торгової методики. Сотні трейдерів особистим прикладом доводять, що Прайс Екшен працює і в умілих руках забезпечує зростання депозиту.

Висновок + відео

Якщо оцінювати, що таке Price Action в трейдингу з позиції рядового трейдера, то при першому знайомстві РА здається справжнім граалем. Методика не застаріває і при дотриманні правил забезпечує вінрейт в 70-80%. Пізніше приходить розуміння того, що ця тактика не позбавлена недоліків. Одна з основних проблем новачків в РА-навчитися чекати формування сигналу на 100% відповідного правилам.

Якщо це завдання буде вирішене, Прайс Екшен гарантовано забезпечить прибуток. Але потрібно відразу правильно сприймати цей стиль торгівлі. PA - не грааль і ніколи їм не був, це просто хороша методика торгівлі, в якій ставка робиться на аналіз графіка, а не на роботу з індикаторами.

Читайте також - Торгова стратегія Три екрани Елдера: як входити в ринок?


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити