Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

16 пунктів, які повинен знати кожен трейдер

Останнє оновлення: Середа, 03 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський
Зміст[Сховати]

повинен знати кожен трейдер

1. У трейдингу немає якогось загального підходу.

Більшість трейдерів вважає, що є формула, з допомогою якої можна передбачити ринкові коливання. Але насправді немає не тільки такої формули, але навіть не вдається розробити загальну модель ринків, оскільки закономірності постійно змінюються. Існуючі численні стилі та підходи (які іноді суперечать один одному), які використовуються трейдерами, чудово демонструють величезні можливості, які дає біржова торгівля. Тобто існує багато способів стати успішним трейдером. Але для того, щоб знайти свій спосіб, необхідно наполегливо працювати.

2. Шукайте той стиль торгівлі, який найбільше відповідатиме вашим уподобанням.

Кожен трейдер для успішної торгівлі повинен розробити свій метод, який відповідатиме його уявленням про ринок. Підхід у торгівлі, який дає прибуток одному трейдеру, може призвести до збитків іншого трейдера, якщо він не адаптує метод під свої здібності та уявлення.

Як казав О’Ші: «Якщо я спробую вас навчити тому, що знаю сам, вас спіткає невдача, оскільки ви – не я».

Невдача може осягнути трейдера, навіть якщо він стоятиме у успішного трейдера за спиною і уважно спостерігатиме за всім, що він робить. Таке навчання дозволить запозичити деякі корисні звички, але не більше. Адже в майбутньому буде безліч моментів, коли другий трейдер захоче вчинити зовсім інакше, ніж перший трейдер. Це не означає, що торгівля одного може бути менш успішною, ніж торгівля іншого, але вони, безперечно, діятимуть по-різному. Трейдеру для успішної торгівлі необхідно навчитися бути самим собою.

3. Торгівля не повинна викликати відчуття дискомфорту.

У тому випадку, якщо відкрита торгова позиція дуже велика, трейдери часто виходять із угод під час незначних корекцій, в яких могли б отримати істотний прибуток. Це відбувається через страх, який переважає над розумом.

Досвідчені трейдери радять торгувати лише у межах свого емоційного комфорту.

Це означає, що розмір позицій потрібно скорочувати доти, доки страх не перестане переважати над розумом.

Навіть якщо ринок рухається у потрібному напрямку, використання у торгівлі лише частини капіталу, може зрештою виявитися вигіднішим, ніж, якби вкладали весь капітал.

Наприклад, Тейлор наприкінці 2007 року опинився з великою довгою позицією по акціям, що мають високий бета-коефіцієнт, а ринок у цей час ставав все більш небезпечним. Тейлор відчув себе некомфортно через величину відкритої позиції та різко скоротив її розміри у січні 2008 року. Згодом ринок обвалився, але він мав достатньо коштів, щоб збільшити обсяги своїх довгих позицій. Якби Тейлор не скорочував розміри своїх лонгів, то йому довелося б продавати активи під час паніки, і він би не зміг взяти участь під час подальшого відновлення ринку.

4. Успішний трейдер має бути гнучким.

Якщо досвідчений трейдер відчуває, що він припустився помилки, він закриває свої позиції і навіть може відкрити позиції в протилежному напрямку. Так, у квітні 2009 року О'Ші оцінив фінансові перспективи скептично, але незабаром ринок виявив динаміку, яка переконала його, що він був неправий. Тому О'Ші розглянув інший варіант, який би пояснив коливання цін: ринки відновлювалися слідом за Азією. Дотримуватися в таких умовах колишньої думки було б дуже дорого: адже і на фондовому, і на товарному ринку почалося ралі, яке потім тривало багато років. Тільки гнучкість О'Ші допомогла йому визнати, що його початкові висновки були помилковими, та відмовитись від неправильного рішення. Його гнучкість дозволила закрити йому цей рік із прибутком. 

Ще одним прикладом гнучкості може бути найкраща угода Мея в 2011 році. Мей проводив дослідження ринку та зрозумів, що помилявся щодо перспектив однієї з компаній. В результаті він розробив план, який виявився протилежним до початкового. Ця угода в результаті принесла найбільший прибуток за весь рік.

Гарні трейдери здатні змінити думку за секунду. В одну мить вони можуть вважати, що ринок рухається вгору, але відразу переконатися, що це не так і почати готуватися до його руху вниз.

 5. Хороший трейдер має швидко пристосовуватись.

Якби торгівля була настільки простою, що трейдер міг би знайти одну закономірність та експлуатувати її, заробляючи собі на життя, то успішними були б усі. Але життя набагато складніше: ринки постійно змінюються і закономірність, яка приносила прибуток, може різко перестати працювати.

До цього і повинен бути завжди готовий хороший трейдер: навіть найнадійніший підхід може припинити приносити прибуток і почати приносити суцільні збитки. Так, Торп зміг підтримувати на високому рівні співвідношення прибутковості та ризику своїх арбітражних систем, оскільки постійно адаптував їх до змін. Тому, коли було запущено третю модифікацію стратегії, початкова система втратила потенціал.

Піатт, компанія якого практикує і системний, і інтуїтивний підходи, стверджує, що торгові системи необхідно коригувати щоразу, коли вони починають становится менш ефективними.

Балодімас розробив менш агресивні алгоритми для визначення обсягів позицій, які відкриваються проти трендів. Причиною цього стало усвідомлення того, що хедж-фонди роблять ринкові тренди гладкішими та тривалішими. Якби він вчасно не переглянув свій стиль, це призвело б його до великих збитків.

6. Не варто плутати поняття прибуткова/збиткова угода з поняттям хороша/погана угода.

Вся справа в тому, що існують хороші угоди, які завдають збитків, і погані угоди, які приносять прибуток. Адже найпрекрасніша і найприбутковіша торгова стратегія має певний відсоток збиткових угод, але це не робить її поганою. Заздалегідь зрозуміти, чи принесе угода збиток чи прибуток, неможливо. Але якщо угоди здійснюються відповідно до торгової системи, яка має позитивне математичне очікування, то вони будуть добрими та правильними, незалежно від величини прибутку чи збитку. Це пояснюється тим, що торгівля з позитивним математичним очікуванням на великому відрізку часу приносить прибуток. Якщо ж угоди відбуваються хаотично, то незалежно від величини прибутку чи збитків, вони будуть поганими, адже на великому відрізку часу вони гарантовано завдадуть трейдеру збитку.

7. Займайтеся тими методами, які працюють, і менше витрачайте часу на ті методи, які не працюють.

Ця порада Кларка дуже банальна, але багато трейдерів йому не слідують. Дуже часто можна зустріти випадки, коли трейдеру вдається знайти вдалий стиль торгівлі, але стає нудно і він починає здійснювати сторонні угоди, не зовсім розуміючи, що він робить. В результаті підсумкова результативність знижується. Для того, щоб отримувати прибуток, трейдер повинен зосередитися на тому, в чому він розуміється, і сконцентруватися на цих угодах.

8. Якщо трейдеру не вдалося потрапити до ритму ринку, то додаткові зусилля ситуації не покращать.

Тобто, якщо в трейдингу настала низка збиткових угод, то якщо прикладати додаткові зусилля, стан справ тільки стане гіршим. Взагалі, якщо почався невдалий період у трейдингу, найкраще взяти паузу. Наприклад, Кларк радить взагалі закрити всі позиції та піти у відпустку. Це допоможе уникнути ще більших збитків та збереже впевненість у собі. Інакше, під час невдалої лінії угод трейдер може втратити весь свій капітал і віру у свої сили та здібності. Кларк радить при відновленні торгівлі після низки невдач відкривати позиції незначних розмірів доти, доки до трейдера не повернеться впевненість у своїх силах.

9. На шляху до успіху необхідно зробити багато помилок.

Даліо стверджує, що всі свої промахи потрібно вивчити і ретельно проаналізувати - тільки це допоможе досягти прогресу і досягти успіху. Адже кожна виявлена та опрацьована помилка дозволить покращити свій торговий підхід чи знайти у ньому слабкі місця.

Трейдер тільки виграє, якщо записуватиме на папері кожну свою помилку, робитиме висновок у письмовій формі і записуватиме, які корективи в торгівлю він після цього вніс. Не слід покладатися на таку справу як трейдинг, тільки на згадку. Періодичне перегляд записів дозволить закріпити отримані навички та запобігти в майбутньому цим помилкам.

Цілком уникнути помилок у торгівлі не можна. Але успіх трейдера визначається не відсутністю помилок, а їхньою невисокою частотою.

10. Здійснюйте лише ті угоди, в яких ви впевнені.

Трейдеру потрібно мати значний запас терпіння, щоб дочекатися угод, у яких він упевнений. Це збільшує кількість прибуткових угод. Наприклад, Мея не турбує, що йому доводиться протягом тривалих часів нічого не робити. Він не робить угод до тих пір, поки не побачить, що можна зробити угоду, яка відповідає його торговій стратегії.

Як зауважив Грінблатт, довгострокові інвестори воліють вкладатися в сумнівні угоди замість того, щоб дочекатися привабливої можливості інвестування. Результатом такого підходу є те, що їм доводиться часто закривати ці сумнівні угоди зі збитками для себе, коли з'являється можливість інвестувати кошти у вигідну угоду.

11. Торгуйте лише тоді, коли бачите гарну можливість заробити, а не тоді, коли хочете заробити.

Бенедикт наприкінці 2010 року відкрив кілька сумнівних угод, щоб вийти хоча б на мінімальний рівень річного прибутку. За інших обставин він би їх не зробив, оскільки вони не вписувалися у його стратегію. У результаті операції принесли чистий збиток, і Бенедикт змушений був закрити рік із поганими показниками, ніж очікувалося.

Відкривати угоди тоді, коли хочеться отримати прибутки – погана ідея. Відкривати позиції слід тоді, коли ринок цю можливість надає, тобто торгувати потрібно за своєю торговельною стратегією, а не бажанням.

12. Спосіб реалізації торгової ідеї важливіший за угоди.

Це твердження можна розглянути на прикладі О'Ші, який відкривав свої позиції, виходячи з припущення, що в березні 2000 року на ринку акцій луснула бульбашка. Їм не розглядалася можливість відкриття коротких позицій на Насдаку, оскільки він побоювався, що рух униз виявиться ненадійним. Свою торгову ідею О'Ши реалізував, відкривши довгі позиції щодо облігацій, виходячи з припущення, що ринок акцій піде вниз через ведмежі настрої, а капітал піде з роздутих активів. Цей витік повинен був спровокувати уповільнення темпів зростання економіки, а також зменшення процентних ставок.

Якби О'Ші втілив свою ідею в реальність за допомогою коротких позицій по фондовим індексам, його б, швидше за все, вибила з позиції 40% корекція індексу NASDAQ, яка відбулася влітку 2000 року. Завдяки тому, що він відкрив довгі позиції по облігаціям замість коротких за фондовим індексом, його операція виявилася дуже успішною. Це сталося не через саму ідею, а через метод, за допомогою якого вона була реалізована. Якби О’Ші відкрив шорти за індексом, він би зробив по суті все правильно, але втратив би гроші з великою ймовірністю при першій корекції.

13. Не робіть угоди на хвилі ейфорії.

Хороший трейдер не повинен підпадати під вплив ейфорії чи біржової істерії. Взагалі, надмірна ейфорія на ринку є першою ознакою наближення розвороту тенденції.

14. Слідкуйте за тим, як ринки реагують на новини.

Реакція ринків на новини може виявитися важливішою за зміст цих новин. За спогадами Піатта, під час однієї з угод йшов нескінченний потік поганих новин. Він чекав, що ця позиція закриється зі збитками після кожної поганої новини, але ціна, незважаючи на очікування, не падала. У результаті Піатт вирішив, що це (що ринок не реагує на новини) підтверджує його торгову ідею, і збільшив обсяг своєї позиції в чотири рази. Ця угода принесла йому одну з найбільших прибутків за історію його роботи.

15. Після великих макроекономічних подій часто відбуваються ірраціональні рухи цін.

За спогадами Даліо, на зорі його трейдерської кар'єри відбулися дві великі події: в 1971 після відмови США від золотого стандарту на біржах почався висхідний тренд. Такий самий глобальний тренд спостерігався і після мексиканського дефолту 1982 року. Пояснити таку поведінку ринку можна так: подібні події найчастіше очікувані, тому вони з великим запасом враховуються в цінах. До того ж, ведмежі перспективи можуть спровокувати уряд вжити таких заходів, які вплинуть на ринок навіть більше, ніж ця подія.

16. Волатильність та ризик – зовсім різні поняття.

Низька волатильність не завжди спричиняє низький ризик, а висока волатильність не завжди супроводжується високим ризиком. Тобто інвестиції, що мають великий потенційний ризик, можуть показувати низьку волатильність рахунку, якщо за період торгівлі не трапилося жодного ризикового випадку. Низьку волатильність торгівлі може показати продаж опціонів «поза грошима», якщо за час торгівлі не було сильних цінових коливань. Але у разі тотального розпродажу активів над ринком існує ризик серйозних збитків.

Успішні трейдери на зразок Мея можуть демонструвати високу волатильність свого рахунку через наявність у них надприбуткових угод (але таку волатильність трейдери не відносять до ризику). Незважаючи на високу волатильність свого рахунку, Мей контролює свої ризики завдяки асиметричному розподілу своїх угод.

Деякі стратегії продажу опціонів мають низьку волатильність прибутку і нічим не обмежений ризик. Інші підходи до торгівлі (такі як у Мея) демонструють високу волатильність рахунку при контрольованих ризиках. Це й доводить, що ризик та волатильність не є синонімами.

Читайте також - Торгова система Прайс Екшен в прикладах - застосування, патерни, стратегії.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити