Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Співвідношення ризик прибуток для успішної торгівлі

Останнє оновлення: Середа, 03 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Співвідношення ризик прибуток

Сприятливе співвідношення ризику до прибутку здатне змінити вашу торгівлю. Більшість трейдерів настільки стурбовані пошуком прибуткової торгової стратегії, що часто забувають про важливість співвідношення ризику до прибутку. У результаті вони прагнуть лише до кількості прибуткових угод. Але це помилка. Дотримуватися оптимального співвідношення ризику до прибутку набагато простіше, ніж закривати 60% угод плюс.

Коли ви торгуєте на будь-якому фінансовому ринку, ви насамперед залучені до певних ризиків, щоб отримати винагороду. По суті, розрахунок співвідношення ризику до прибутку визначає кількість грошей, якими ви готові ризикнути, щоб отримати певний прибуток від конкретної угоди.

Якщо ви трейдер-початківець, є ймовірність, що у вас є дуже невиразне уявлення про те, що означає точно розраховувати ризик. Навіть багато досвідчених трейдерів не витрачають час на те, щоб правильно розрахувати співвідношення ризику до прибутку кожної угоди, перш ніж розміщувати ордер у свого брокера.

У цій статті я розгляну ідею співвідношення ризику до прибутку, щоб ви могли краще зрозуміти, наскільки ця концепція є важливою для вашої стратегії управління капіталом.

Важливість співвідношення ризику до прибутку

Якщо ви трейдер-початківець, то у вас може бути досвід отримання деякого прибутку, проте потім одна погана угода могла знищити весь ваш прибуток від більш ранніх прибуткових угод. Це явище не є чимось незвичайним серед недосвідчених трейдерів, тому що вони не розуміють важливості управління ризиками.

Ключ до успіху в якості трейдера — це знайти правильний баланс між ризиком за угоду і бажаним прибутком, якого ви прагнете. Крім того, цей баланс має бути реалістичним та відповідати вашій торговій стратегії.

Наприклад, ви вирішили встановити цільовий рівень прибутку, що втричі перевищує початковий стоп-лосс, співвідношення ризику до прибутку 1:3. Але що, якщо ваша стратегія не здатна забезпечити таке співвідношення ризику до прибутку в довгостроковій перспективі? У цьому випадку ви зрештою втратите гроші.

З іншого боку, якщо ваша торгова стратегія здатна здійснювати угоди із співвідношенням ризику до прибутку 1:5, але ви зазвичай закриваєте угоду, коли ваш прибуток досягає лише дворазового стоп-лосу, ви завжди залишаєте гроші на ринку.

Отже, ви повинні витратити багато часу на тестування своєї стратегії та спробувати визначити реалістичний середній прибуток, який ваша торгова стратегія приносить у кожній угоді щодо вашого стоп-лосу.

Що таке множник R?

Якось сказав Джордж Сорос:

Не так важливо, праві ви чи ні. Що по-справжньому важливо, так це скільки ви заробляєте, коли маєте рацію, і скільки втрачаєте, коли помиляєтеся у своїх прогнозах.

У цих словах полягає суть співвідношення ризику до прибутку. Тобто перед відкриттям кожної угоди вам спочатку потрібно переконатися, що ця торгова установка коштує свого ризику. Для зручності ми використовуватимемо множник R.

Концепція R-множників надзвичайно проста, але ефективна. R - означає ризик (від англійського слова risk). Число, яке ставиться перед R, означає ставлення прибутку до збитку.

Розмір вашого ризику завжди дорівнює 1R. Неважливо, якщо ви ризикуєте 2% або 5% від депозиту, ризик завжди записується як 1R.

Якщо я використовую 2R на GBPUSD, це означає, що мій потенційний прибуток вдвічі перевищує потенційний збиток. Тобто торгівельна установка зі стоп-лоссом у розмірі 50 пунктів та тейк-профітом у 100 пунктів – це 2R. Якщо збиток у 1R становить 50$, а я заробляю 100$, отже я отримую прибуток у розмірі 2R.

Деякі трейдери вважають, що співвідношення ризику до прибутку у розмірі 1:2 або 1:3 важко досягти, і кількість прибуткових угод у цьому випадку неминуче зменшиться.

У цьому своя частка правди. Якщо ми візьмемо співвідношення 5R, де ризик дорівнює 100 пунктам, а потенційний прибуток 500, ця торгова установка має мало шансів на успіх, оскільки на ринку рідко відбуваються подібні рухи. З іншого боку, якщо співвідношення ризику до прибутку дорівнюватиме 1R, ціна з більшою ймовірністю пройде 100 пунктів у вибраному напрямку.

Успіх у трейдингу – це не лише високий відсоток прибуткових угод. Це також грамотне управління ризиками. Торгові роботи можуть демонструвати 90% прибутковість, однак у той же час вони ризикують 50 пунктами, щоб заробити 10 пунктів прибутку.

Одна з причин, через яку багато трейдерів уникають кратного співвідношення ризику до прибутку полягає в тому, що часто буває важко визначити, чи досягне ціна обраної мети чи ні. Тим не менш, ми ніколи не можемо заздалегідь знати, що відбуватиметься на ринку в майбутньому. Завжди є дуже багато змінних, які постійно впливають на рух ціни. Тому робота трейдера полягає в тому, щоб визначити найімовірніший сценарій.

Що таке співвідношення ризик прибуток?

Співвідношення ризику до прибутку вимірює вашу потенційну прибутковість при заданому розмірі ризику.

Наприклад, якщо ваш коефіцієнт ризику до прибутку 1:3 — це означає, що ви ризикуєте 1 долар, щоб заробити 3 долари.

Не дуріть себе співвідношенням ризику до прибутку. Ви можете дотримуватись співвідношення 1 до 2 і постійно втрачати гроші. З іншого боку, ви можете використати співвідношення ризику до прибутку менш ніж 1 до 1 та стабільно заробляти.

Серед трейдерів існує усталений стереотип, що співвідношення ризику до прибутку має бути як мінімум 1:2. Але з цим я категорично не згоден. Чому? Тому що самі по собі ці цифри нічого не означають.

Допустимо ваш коефіцієнт прибутку за ризик дорівнює 1:2. Тобто в кожній угоді ви заробляєте 2 $, якщо угода успішна, і втрачаєте 1 $, якщо програєте. Відсоток ваших прибуткових угод становить 20%. Таким чином, з 10 угод у вас є 8 збиткових угод та 2 прибуткових. В підсумку:

 • Загальна втрата = 1 $ * 8 = -8 $.
 • Загальний прибуток = 2 $ * 2 = 4 $
 • Чистий збиток = -4 $.

Тепер ви розумієте, що саме по собі співвідношення ризик прибуток є безглуздим. Тому ви повинні його об'єднати з відсотком прибуткових угод для того, щоб зрозуміти, чи зароблятимете ви в довгостроковій перспективі.

Як розрахувати співвідношення ризику до прибутку?

Формула для обчислення співвідношення ризику до прибутку є відносно простою. Якщо ви ризикуєте 50 пунктами в угоді і ставите за мету взяття прибутку в 100 пунктів, то ваше ефективне ставлення ризику до прибутку для угоди буде 1:2.

Також у реальній торгівлі вам необхідно враховувати спред, що стягується вашим брокером, щоб ефективно проводити аналіз ризиків та винагород. Якщо ви не звертатимете увагу на спред, ви в кінцевому підсумку використовуватимете співвідношення ризику до прибутку для своїх угод, яке не є точним.

Наприклад, якщо ви скальпер, якому подобається ризикувати максимум п'ятьма пунктами на угоду, і ви хочете отримати близько десяти пунктів від кожної з ваших угод, і ви думаєте, що ви отримуєте співвідношення ризику до прибутку 1:2, подумайте ще раз!

Якщо ваш брокер стягує пункти на EURUSD, то ви фактично ризикуєте 7 пунктами, щоб отримати 8 пунктів прибутку, що означає, що ваше ставлення чистого ризику до прибутку насправді становить лише 1:1.14, а не 1:2, який ви помилково припустили, тому що ви не взяли до уваги операційні витрати.

Не треба бути генієм математики, щоб зрозуміти, що для компенсації такої величезної різниці у співвідношенні ризику до прибутку через спреди буде потрібно набагато вищий коефіцієнт виграшу.

У той час як ефект спредів найбільш серйозний для скальперів та дейтрейдерів, цей ефект зазвичай стає більш розмитим для свінг-трейдерів та позиційних трейдерів, які торгують на більш високих таймфреймах.

Давайте тепер подивимося на приклад торгівлі на малюнку нижче. Якщо ми обчислимо співвідношення ризику до прибутку в угоді зі стоп-лоссом у 100 пунктів та метою прибутку у 200 пунктів, цього разу наш розрахунок має призвести до іншого результату. Давайте знову припустимо, що спред для GBPJPY складає 5 пунктів.

100 + 5 = ризик 105 піпсів та 200 - 5 = винагорода 195 піпсів = 1:1,85 коефіцієнт ризику.

Графік

Як ви можете бачити, спреди, що стягуються вашим брокером, мали б незначний вплив на розрахунок ризику до прибутку Це одна з головних переваг торгівлі на більш високих таймфреймах.

Вплив відсотка прибуткових операцій на співвідношення ризику до прибутку

Крім розуміння загального співвідношення ризику до прибутку у вашій торговій стратегії, вам також необхідно з'ясувати вплив коефіцієнта прибутку. Якщо ви вже знаєте історичне співвідношення ризику та прибутку своєї торгової стратегії з бек-тестування, ви можете застосувати просту формулу, щоб визначити, який коефіцієнт прибутку вам потрібно підтримувати, щоб залишатися прибутковим у довгостроковій перспективі.

Необхідний коефіцієнт виграшу = 1 ÷ (1 + історичний коефіцієнт ризику для вашої торгової стратегії)

Наприклад, якщо ви знаєте, що ваша торгова стратегія має очікуване співвідношення ризику до прибутку 1:1 в результаті тестування на історії, ви можете отримати наступний результат:

1 ÷ (1 + 1) = 0,5, що становить 50%.

Таким чином, вам потрібно підтримувати щонайменше 50% прибуткових угод для досягнення беззбитковості. З цією торгівельною стратегією, якщо ви зберігаєте 55% виграшу, ви повинні залишатися прибутковими у довгостроковій перспективі. Однак, якщо ваша торгова стратегія має коефіцієнт виграшу лише 50%, вона може забезпечити співвідношення ризику до винагороди 1:2 на постійній основі.

Якщо ви вже знаєте коефіцієнт виграшу вашої системи за результатами обширного тестування на історії, але ще не з'ясували, яке відношення ризику до винагороди вам знадобиться, щоб залишатися прибутковим у довгостроковій перспективі, ви можете застосувати іншу формулу:

Необхідний мінімальний коефіцієнт ризику для винагороди = (1 ÷ історичний виграш вашої торгової стратегії) - 1

Наприклад, якщо ви знаєте, що історичний відсоток прибутку у вашій торговій стратегії становить 40%, то включення його до формули дасть наступний результат:

(1 ÷ 0,4) - 1 = 1,5

Таким чином, щоб залишатися прибутковим у довгостроковій перспективі з цією торгівельною стратегією, вам необхідно підтримувати співвідношення ризику до прибутку як мінімум 1:1,5.

Що вам ще потрібно знати?

Ви хочете знати секрет? Ось він:

E = [1 + (W / L)] * P - 1

 • W - розмір вашого середнього прибутку.
 • L – розмір вашого середнього збитку.
 • P - відсоток прибуткових угод.

Ви зробили 10 угод. 6 успішних, а 4 вас закрило по стопу. Це означає, що ваш відсоток прибутку дорівнює 6 чи 60%. Якщо ваші 6 успішних угод принесли вам прибуток у розмірі 3000 доларів, ваш середній прибуток становитиме $3000/6 = $500. Якщо ви втратили за 4 невдалі угоди $1600, то ваш середній збиток за одну угоду становить $1600/4 = $400. Застосуємо ці цифри до формули:

E = [1+(500/400)] * 0,6-1 = 0,35 або 35%.

У цьому прикладі очікувана доходність становить 35%. Це означає, що ваша торгова стратегія поверне вам 35 центів за кожен втрачений долар у довгостроковій перспективі.

Отже, не існує такої речі, як співвідношення ризику до прибутку у розмірі 1 до 2. У вас може бути коефіцієнт прибутку від 1 до 0,5, але якщо ваш коефіцієнт прибутковості досить високий, ви все одно залишатиметеся прибутковим трейдером у довгостроковій перспективі. Тому найважливішим показником є не співвідношення ризику до прибутку чи відсоток виграшних угод, а ваше математичне очікування від торгівлі загалом.

Як правильно встановлювати стоп-лосс, щоб дотримуватися ризиків?

Замість того, щоб розміщувати стоп-лосс на довільному рівні (наприклад, 10, 20 або 30 пунктів), краще буде спиратися на структуру ринку, яка може виступати бар'єром, що стримує ціну. Цією ринковою структурою можуть бути рівні підтримки і опору, трендові лінії, ковзаючі середні.

Не ставте стоп-лосс дуже близько, тому що він може бути зачеплений випадковим рухом. Завжди залишайте достатньо місця, щоби ціна дихала. Стоп повинен стояти в місці, де ваша торгова стратегія втратить будь-який сенс.

Далі вам потрібно визначитися із розміром позиції, щоб не втратити значну частину свого капіталу у разі невдачі. Ось формула для цього:

Розмір позиції = сума, яку ви ризикуєте / (стоп-лос * ціна пункту)

Скажімо, ваш ризик становить 100 $ за угоду. Стоп-лосс 200 пунктів. Ціна за пункт становить 10 доларів. За формулою виходить:

100/(200*10) = 0,05 лота

Це означає, що якщо ваш ризик становить 100 доларів США за угоду, а ваш стоп-лосс складає 200 пунктів, вам доведеться торгувати обсягом 0,05 лота.

Як правильно встановлювати тейк-профіт?

Тейк-профіт краще забирати на певному рівні, тому що завжди є шанс, що досягнувши її, ринок може різко розвернутися. Ось три можливі області для тейк-профіту:

 1. Підтримка та опір.
 2. Розширення Фібоначчі.
 3. Графічні моделі.

Рівні підтримки та опору

Якщо ви маєте довгі позиції, ви можете забирати прибуток на найближчому рівні опору, якщо короткі — на рівні підтримки. Ця техніка корисна, коли ринок знаходиться у боковику або рухається у слабкому тренді.

Графік

Не виставляйте тейк-профіт точно за рівнями, тому що ринок може досягти цих рівнів на кілька десятків пунктів і різко розвернутися. Будьте консервативнішими і закривайте прибуткові позиції раніше.

Розширення Фібоначчі

Розширення Фібоначчі дозволяє проектувати розширення поточної хвилі тренду (на рівні 127, 132 та 162).

Цей метод корисний для нормального або слабкого тренду, коли ціна знаходиться нижче попереднього максимуму або мінімуму. Розширення Фібоначчі дає нам можливість передбачити можливий потенціал руху ціни.

Спочатку ми визначаємо трендовий ринок. Потім розтягуємо розширення Фібоначчі від мінімуму до максимуму поточної хвилі руху. Тейк-профіт встановлюємо на рівнях 127, 138 або 162, залежно від того, наскільки консервативно або агресивно ви налаштовані.

Графік

Графічні моделі

Ми використовуємо графічні моделі, щоб визначити можливий рівень взяття прибутку.

Графік

Як аналізувати співвідношення ризику до прибутку?

Ми вже навчилися встановлювати стоп-лосс та тейк-профіт, тепер ми можемо легко розрахувати співвідношення ризику до прибутку. Ось три простих кроки для цього:

 1. Дізнайтеся відстань до стоп-лосу.
 2. Дізнайтеся відстань до тейк-профіту.
 3. Використовуйте формулу: відстань до тейк-профіту/відстань до стоп-лосса.

Наприклад, наш стоп-лосс складає 100 пунктів, а цільовий прибуток – 200 пунктів. Ми отримуємо:

200/100 = 2.

Тобто співвідношення ризику до прибутку дорівнює 1 до 2. Не забувайте про те, що саме собою дане співвідношення нічого не означає без відсотка прибуткових угод.

Як покращити співвідношення ризику до прибутку на позитивний бік?

Як можна збільшити шанси на отримання прибутку при використанні кратних множників R, більших за 1?

 • Визначайте ключові рівні.
 • Торгуйте за трендом.
 • Використовуйте графічні формації.
 • Розраховуйте заздалегідь свій вихід із позиції

Визначайте ключові рівні

Ви повинні знайти ключові рівні підтримки та опору. Без цих областей ви не зможете визначити місця для постановки стоп-лосса та цілей взяття прибутку.

Подивіться на чистий графік:

Графік

Порожній графік нам ні про що не каже. Ми не можемо тут знайти навіть відповідні точки входу.

Як тільки ми збудуємо ключові горизонтальні рівні, все стане ясно. Якщо ми визначимо відстань між кожним діапазоном, ми зможемо розрахувати співвідношення ризику до прибутку для будь-якої торгової установки:

Графік

Ці ключові рівні є фундаментом руху ціни. Адже ми не можемо будувати будинок без фундаменту?

Якщо бичачий пін бар формується на рівні підтримки, єдиний спосіб зрозуміти, чи можливе сприятливе співвідношення прибутку до збитку, — це дізнатися про місце розташування найближчого рівня опору.

Якщо для пін бару потрібен стоп-лосс у розмірі 50 пунктів, а наступний рівень опору знаходиться на відстані 100 пунктів, ця торгова установка вже виглядає непогано. З іншого боку, якщо до найближчого рівня відстань становить менше 50 пунктів, вам слід двічі подумати про відкриття такої угоди.

Торгуйте за трендом

Великі банки та фонди завжди дивляться на тижневий таймфрейм і торгують лише за трендом. Наприклад, якщо тренд спрямований вгору, це означає, більшість великих гравців перебувають у покупках.

Визначити тренд не надто складно. Вам просто потрібно переконатися в тому, що ціна робить більш високі максимуми і мінімуми або нижчі максимуми і мінімуми у разі низхідного тренду.

Графік

Ми навіть можемо побудувати висхідний канал:

Графік

Коли потрібно припинити покупки? Наприклад, коли ціна закриється нижче за межі каналу. Тоді з'являється можливість, що тренд розгорнеться.

У торгівлі по тренду наші шанси отримання прибутку у вигляді 2R або навіть 3R максимально збільшуються.

Використовуйте графічні формації

Графічні цілі є, мабуть, однією з найменш застосовуваних технік. Більшість трейдерів чули про них, але мало хто їх використовує повною мірою.

Графічна мета - це спосіб постановки тейк-профіту на підставі цінового патерну.

Наприклад, модель Голова та плечі:

Графік

Спочатку виміряли відстань від лінії шиї до голови. Далі ми відміряємо ту саму відстань від лінії шиї.

Модель Клин:

Графік

Тут ми вимірюємо висоту клину, що розширюється, а потім використовуємо цю ж відстань для визначення кінцевої мети.

Подібні графічні цілі забезпечують відмінне співвідношення ризику до прибутку. Наприклад, за моделлю Клин ми отримуємо співвідношення ризику до прибутку майже 1:5R. Однак вони зустрічатимуться нечасто. Якщо вам вдасться хоча б раз на місяць знайти таку модель, рахуйте вам пощастило.

Розраховуйте заздалегідь свій вихід із позиції

Важливо заздалегідь визначати місце для виходу з позиції, тому що тоді ви завжди зможете розрахувати своє співвідношення ризику до прибутку та визначити рівень R. Це також допоможе вам утриматися від емоційних рішень та входити в ринок лише тоді, коли потенціал прибутку досить великий.

Почніть із розміщення стоп-лосса, а потім використовуйте методи, які ми щойно обговорили, для постановки тейк-профіту. Якщо розмір R достатньо, відкривайте угоду. Якщо ні, залишайтеся осторонь. Тоді у вас буде сприятливе співвідношення ризику до прибутку і при цьому цілком реалістичне очікування отримати позитивний результат.

Читайте також - 16 пунктів, які повинен знати кожен трейдер.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити