Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Ризик-менеджмент - основа стабільного трейдингу

Останнє оновлення: Неділя, 03 березня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Ризик-менеджмент

Чи знаєте ви, як застосовувати ризик-менеджмент, щоб ваші втрати сприймалися подібно до мурашиного укусу для вашого торгового рахунку? Ви вмієте торгувати на будь-яких ринках чи таймфреймах без суттєвого ризику для вашого депозиту? Ви знаєте, як шукати угоди з низьким співвідношенням ризику до прибутку?

У сьогоднішній статті ми торкнемося всіх цих питань, які є одними з найважливіших у трейдингу. Якщо ви зможете правильно використовувати ризик-менеджмент, тоді жоден ваш торговий рахунок ніколи не буде злитий, і ви зможете стати стабільно прибутковим трейдером.

Що являє собою ризик-менеджмент?

Ризик-менеджмент - це здатність обмежувати свої втрати, щоб не втратити весь капітал цілком. Це метод, який застосовується до всього, що пов'язано з ймовірностями: покер, блекджек, спортивні ставки і т.д.

Якщо у вас є торговий рахунок у розмірі 10 000$, ви ризикували б сумою 5000$ у кожній угоді? Звичайно, ні. Тому що це лише два програші поспіль, і ви втратите все. Тут навіть найвигідніша торгова стратегія не зможе вас врятувати.

Уявимо, що є два трейдери: Саша та Маша. Сашко — агресивний трейдер, і він ризикує 25% свого рахунку у кожній угоді. Маша – консервативний трейдер, і вона ризикує 1% свого рахунку у кожній угоді. Обидва використовують торгову стратегію, яка виграє у 50% випадків із середнім ризиком до прибутку 1:2.

Протягом наступних восьми угод результати були такими: чотири збиткові угоди поспіль, чотири прибуткові угоди поспіль.

Ось результат для Сашка: -25% -25% -25% -25% = втрата всього депозиту

Ось результат для Маші: -1% -1% -1% -1% +2% +2% +2% +2% = +4%

Бачите різницю? Ризик-менеджмент може бути вирішальним фактором незалежно від того, чи ви є прибутковим трейдером або збитковим. У вас може бути найкраща торгова стратегія у світі, але без належного управління ризиками ви все одно втратите всі свої гроші. Це лише питання часу.

Коли справа доходить до управління ризиками, для більшості трейдерів завжди є потенціал для прогресу, тому що багато хто з них нехтує важливістю управління ризиками або не знає, з чого почати. Однак завдяки невеликим змінам та кращому розумінню того, як працює ризик-менеджмент, більшість трейдерів зможуть покращити ефективність своєї торгової стратегії.

Відсоток прибуткових угод

«Як я можу досягти більшої кількості прибуткових угод?» Ймовірно, це питання є одним з найбільш, що часто задається для багатьох трейдерів. Звичайно, вищий відсоток прибуткових угод звучить добре, тому що у вас буде менше збитків. Але чи зробить це вас найкращим трейдером? Ні!

Відсоток прибуткових угод — це важливий показник, але сам він не має значення. Припустимо, що трейдер має відсоток прибуткових угод у 90%, але його втрати завжди вдесятеро більше, ніж у його прибутку. Не рідкість, коли трейдери зарано фіксують свій прибуток і дозволяють збиткам вийти з-під контролю.

Крім того, коли у вас надзвичайно високий відсоток прибуткових угод, ви, ймовірно, не завжди здатні впоратися з програшними угодами. Таким чином, коли відбувається збиток, трейдери панікують, намагаються всіма способами їх уникнути, а потім торгують емоційно і часто роблять помилки, які дорого коштують.

Чи знаєте ви, що торгові системи з прибутковістю 50%, 40% або навіть нижче також можуть приносити вам стабільний прибуток? На графіці нижче показано взаємозв'язок між прибутковістю та співвідношенням ризику до прибутку.

Графік

При цьому трейдери не можуть безпосередньо контролювати свій прибуток.

Співвідношення ризику до прибутку

Співвідношення ризику до прибутку, як випливає з назви, є співвідношенням між потенційним прибутком і потенційним збитком в одній угоді. Щоб визначити це співвідношення трейдер бере відстань між точкою входу та стоп-лоссом (потенційний збиток) та порівнює його з відстанню між точкою входу та тейк-профітом (потенційний прибуток).

Графік

Хорошою новиною є те, що ми можемо контролювати це співвідношення.

Трейдер може використовувати більш жорсткий стоп-лосс або ширшу мету взяття прибутку, щоб збільшити співвідношення ризику до прибутку. Це також означає, що йому знадобиться нижчий відсоток прибуткових угод, щоб потенційно торгувати у плюс. Ціна в даному випадку буде легше досягати його стоп-лосу. Таким чином, більш щільний стоп та ширші цілі щодо фіксації прибутку призведуть до зниження швидкості прибутковості торгової стратегії.

З іншого боку, ви можете ширший стоп-лосс і більш щільну мету взяття прибутку. Це означатиме, що співвідношення ризик-прибуток зменшується. Тепер ціні легше досягти мети, і у ваших угодах буде більше місця для помилок, оскільки потреба точно зменшується з ширшим стоп-лоссом. Це може призвести до збільшення загальної кількості прибуткових угод.

Час утримання позиції

Час утримання угоди безпосередньо пов'язаний з співвідношенням ризику до прибутку, оскільки чим далі перебуває мета, тим більше часу знадобиться у тому, щоб ціна досягла мети. І якщо у вас є деякий досвід торгівлі, ви, ймовірно, знаєте, що залишатися в прибуткових угодах не так просто. Занадто рання фіксація прибутку — це часта проблема, тому що трейдери постійно побоюються, що ціна може розвернутися і знищити весь їхній нереалізований прибуток.

Таким чином, вибір ширшої мети на перший погляд може здатися гарною ідеєю, але вона пов'язана з безліччю проблем. Тому вам потрібно ретельно приймати рішення про коригування своїх цілей та спостерігати за своєю емоційною реакцією.

Емоційна стабільність

Емоції та психологія торгівлі є важливою частиною трейдингу.

Ризик-менеджмент визначає, скільки позитивних та негативних емоцій ви отримуєте від своєї торгової стратегії. Система великих прибутків може бути виправданою, проте одна втрата може легко вас засмутити, коли ви не звикли мати справу із втратами.

У той самий час, системи із високою дохідністю зазвичай мають низьке співвідношення ризику до прибутку. Це також може бути проблематичним, оскільки це означає, що ваші прибутки та збитки мають приблизно однаковий розмір. Таким чином, вихід зі смуги невдач займе набагато більше часу, як і відновлення після збитків.

Як правило, професійні трейдери торгують системою із високим співвідношенням ризику до прибутку. Професіонали можуть залишатися у прибуткових угодах тривалий час. Коли одна прибуткова угода оплачує ваші 4,5 і навіть 7 збиткових угод, роль збитків змінюється. Ви більше не побоюєтеся збитків, тому що знаєте, що для того, щоб заповнити їх, вам знадобиться лише одна хороша угода.

Ви також можете заробляти гроші за допомогою співвідношення ризику до прибутку 2:1. Немає необхідності старатися щосили і намагатися зловити величезні прибуткові угоди. Багато трейдерів, які зазнали невдачі, постійно шукають торгові системи з високим співвідношенням ризику до прибутку, у той час як вони могли б стати прибутковим трейдером набагато легше, якби просто взяли те, що цілком реально та досяжно для них зараз.

Тому постарайтеся створювати таку торгову стратегію, яка буде відповідати вашій особистості.

Розмір позиції

Тепер ви, напевно, думаєте: "Як я можу правильно керувати своїми ризиками у трейдингу?" Відповідь полягає у розмірі позиції. Яким обсягом лоту ви можете торгувати, щоб досягти бажаного рівня ризику? Це один із найголовніших факторів у грамотному ризик-менеджменті.

Але перш ніж розрахувати свій розмір позиції, ви повинні знати такі три речі:

 1. Вартість одного пункту.
 2. Якою сумою ви ризикуєте у кожній угоді?
 3. Відстань до вашого стопу.

Вартість пункту

Вартість пункту – це зміна розміру прибутку чи збитку, якщо ціна змінюється на один пункт. Для його розрахунку потрібні три речі:

 • валюта торгового рахунку
 • валютна пара, що торгується
 • розмір лоту.

Припустимо, що ваш торговий рахунок у доларах США, і ви знаходитесь в довгій позиції у розмірі 500 000 одиниць за парою EUR/GBP. Якщо EUR/GBP рухається на 1 пункт, як це відбивається на вашому прибутку чи збитку?

Оскільки ви торгуєте EUR / GBP - означає EUR - базова валюта, а GBP - валюта котирування. Щоб визначити ціну пункту, подивімося на валюту котирування. Якщо ми купуємо 500 000 одиниць EUR/GBP, то ціна за пункт становитиме 50 GBP. Валюта вашого торгового рахунку – це долари США. Валютою котування є GBP.

Таким чином, дивимося на курс спот GBP/USD. Далі множимо курс GBP/USD на один пункт валюти, якою ми торгуємо. Припустимо, що курс спот GBP/USD = 1,25, тоді: 1,25 * 50 = 62,5 $. Це означає, що кожні 1 пункт руху в EUR/GBP буде коштувати вам 62,5 $.

Якою сумою ви ризикуєте у кожній угоді?

Я пропоную ризикувати не більше ніж 1% від вашого депозиту. Чому? Адже ви не хочете, щоб декілька невдалих угод привели вас до великого просідання або повністю спустошили ваш торговий рахунок. Не забувайте, що вам потрібний грамотний ризик-менеджмент, щоб залишатися на ринку тривалий час.

Ось як можна розрахувати свій доларовий ризик за угоду:

Припустимо, у вас є торговий рахунок у розмірі 10 000 доларів. Ви ризикуєте 1% свого капіталу у кожній угоді. 1% від 10 000 $ = 100 $. Це означає, що ви не втратите більше, ніж 100 доларів за одну угоду.

Пам'ятайте, чим більше грошей ви втратите, тим важче буде відновити свої втрати.

Таблиця

Відстань до стоп-лосу

Останнім фактором є правильний розмір вашого стоп-лосу. Найкраще ставити стоп на той рівень, де ваша торгова формація, за якою ви заходите в угоду, втратить будь-який сенс.

Управління ризиками та розмір позиції — дві сторони однієї й тієї ж медалі. Ви не можете застосовувати керування ризиками без правильного визначення розміру позиції.

Як розрахувати розмір позиції на форекс?

Уявимо наступне:

Ви маєте торговий рахунок у розмірі 10 000$, і ви ризикуєте 1% у кожній угоді. Ви хочете продати GBP/USD на 1.2700, тому що це область опору. Ваш стоп-лосс 200 пунктів.

Графік

Яким розміром позиції ми маємо увійти на ринок, щоб залишитися в межах ризику 1%?

Розрахунок розміру позиції:

Розмір позиції = сума, якою ви ризикуєте / (стоп-лосс * значення одного пункту)

Сума, якою ми ризикуємо = 1% від 10 000 $ = 100 $. Вартість за 1 пункт за 1 стандартний лот = 10$. Стоп-лосс = 200 пунктів.

Розмір позиції = 100/(200*10) = 0,05 лота.

Це означає, що ми зможемо торгувати лотом 0,05 у парі GBP/USD зі стоп-лосом 200 пунктів. Максимальний збиток від цієї угоди становитиме 100$ або 1% від нашого торгового рахунку.

Для спрощення процесу ми можемо використовувати калькулятор для визначення позиції на форекс. Як тільки ви зрозумієте, як розраховується розмір позиції, ви можете використовувати його на всіх ринках. Це означає, що ваш ризик управління буде професійним незалежно від того, які інструменти ви торгуєте.

Як визначити розмір позиції під час торгівлі акціями?

У вас торговий рахунок у розмірі 50 000 $, і ви ризикуєте 1% у кожній угоді. Ви хочете купити акції Mcdonalds за ціною 118,5$, тому що це область підтримки. Ваш стоп-лосс 250 пунктів (що становить 2,5 $).

Графік

Скільки акцій Mcdonalds ми зможемо купити за допустимого розміру ризику в 1%?

Ризик-менеджмент фондового ринку - розрахунок розміру позиції:

Розмір позиції = сума, якою ви ризикуєте / (стоп-лосс * ціна пункту)

Сума, якою ми ризикуємо, становить 1% від 50 000 $ = 500 $. Вартість одного пункту акцію = 0,01 $. Стоп-лосс = 250 пунктів.

Розмір позиції = 500/(250*0,01) = 200 акцій

Це означає, що ми зможемо торгувати 200 акціями McDonald's зі стоп-лосс 250 пунктів. Якщо стоп-лосс спрацює, наша втрата становитиме 500$ або 1% від нашого депозиту.

Коли ви торгуєте акціями, ціна може зробити геп і перескочити через ваш стоп-лосс, що змусить вас втратити більше, ніж ви планували.

Як знаходити угоди з низьким ризиком та великим прибутком?

Чим більший розмір стоп-лосса, тим менший розмір позиції. Візуально це виглядає так:

Графік

Припустимо, ви ризикуєте 1000 $ у кожній угоді. Ціна 1 пункту - 10 $. Ваш стоп-лосс складає 500 пунктів. Яким обсягом ви можете йти у шорт?

Розмір позиції = 1000/(500*10) = 0,2 лоти

Якщо ринок рухається на 500 пунктів на вашу користь, ви отримаєте прибуток у 1000 $. Але що якщо ви зможете зменшити стоп-лосс до 200 пунктів?

Розмір позиції = 1000/(200*10) = 0,5 лота

Для цієї угоди, якщо ринок рухається на 500 пунктів на вашу користь, ви заробите 2500 $.

Більш щільний стоп-лосс дозволяє збільшувати розмір позиції при тому ж рівні ризику.

Як можна застосувати цю концепцію до торгівлі? Все просто. Бути терплячими і дайте ціні можливість дістатися до вашого рівня та найоптимальнішої точки входу.

Графік А

Графік В

Обидва графіки A та B мають однаковий розмір стоп-лосс у грошовому відношенні.

Ризик-менеджмент та кредитне плече

Кредитне плече на форекс означає розмір позиції, яким ви можете торгувати по відношенню до вашого депозиту. Якщо у вас є кредитне плече 1:100, а розмір депозиту — 1000$, це означає, що ви можете торгувати позицією в 100 000$.

Однак ризик-менеджмент ніяк не пов'язаний із розміром вашого кредитного плеча.

Припустимо, розмір вашого депозиту 100 000$. Ви ризикуєте 1% від суми всіх своїх коштів у кожній угоді. Ціна 1 стандартного лоту - 10 $. Ваш стоп-лосс складає 50 пунктів за парою EUR/USD. Яким обсягом ви можете торгувати?

Розмір позиції = 1000/(50*10) = 2 лоти

Це становить 200 000 $ EUR / USD, або, іншими словами, кредитне плече 1:2.

Але що, якщо ваш стоп-лосс становитиме 500 пунктів? Знову ж таки, застосувавши цю формулу, ми отримаємо:

1000/(500*10) = 0,2 лоти

Це становить EUR/USD у сумі 20 000$, чи, іншими словами, кредитне плече 1:0,2.

В обох випадках максимальна втрата при кожній угоді становить 1000 доларів США, навіть якщо ви використовуєте різні плечі. Чому?

Плече, що ви використовуєте, залежить від розміру вашого стоп-лосса. Чим менший ваш стоп-лосс, тим більше кредитне плече ви зможете використовувати, дотримуючись допустимого розміру ризику. І чим більше ваш стоп-лосс, тим менше кредитне плече ви можете використати при заданому ризику.

Тому не турбуйтеся про плече, тому що його розмір не має значення, якщо у вас грамотний ризик-менеджмент і ви використовуєте розумний стоп-лосс. Найкраще зосередьтеся на тому, скільки ви можете втратити за угоду та виберіть правильний розмір позиції.

Ризик-менеджмент на форекс

Управління ризиками дозволяє реалізувати набір правил і заходів, які допоможуть вам впоратися з будь-якими негативними впливами на вашу торгівлю. Ефективна стратегія вимагає правильного планування від початку, оскільки краще мати план управління ризиками до того, як ви почнете торгувати.

Які ризики торгівлі на форекс?

 • Валютні ризики – ризики, пов'язані з коливаннями цін на валюти.
 • Ризик зміни процентних ставок - ризики, пов'язані з раптовим збільшенням або зменшенням процентних ставок, що може вплинути на волатильність.
 • Ризик ліквідності - це ризик того, що ви не зможете купити або продати актив досить швидко, щоб запобігти збиткам. Незважаючи на те, що форекс є високоліквідним ринком, на ринку можуть виникнути періоди неліквідності.
 • Ризик кредитного плеча – це ризик збільшення збитків під час маржинальної торгівлі.

Давайте розглянемо, як можна використовувати ризик-менеджмент у торгівлі на форекс.

Розберіться у роботі ринку форекс

Ринок форекс складається з валют з усього світу, таких як GBP, USD, JPY, AUD, CHF та ZAR. Форекс переважно керується силами попиту та пропозиції.

Торгівля на форекс працює як будь-яка інша біржа, де ви купуєте один актив із використанням валюти, а ринкова ціна каже вам, скільки однієї валюти вам потрібно витратити, щоб купити іншу.

Перша валюта, яка з'являється у котируванні пари форекс, називається базової валютою, а друга називається валютою котирування. Ціна, що відображається на графіку, завжди буде валютою котирування - вона представляє суму валюти котирування, яку вам потрібно витратити, щоб купити одну одиницю базової валюти. Наприклад, якщо курс обміну валют GBP/USD становить 1,25000, це означає, що вам доведеться витратити 1,25 долара, щоб купити 1 фунт стерлінгів.

Є три різні типи ринку Форекс:

 • Спотовий ринок: фізичний обмін валютної пари відбувається у момент, коли угода відбувається, тобто «на місці»
 • Терміновий ринок: договір полягає в тому, щоб купити або продати певну кількість валюти за вказаною ціною, встановлену дату в майбутньому або в межах діапазону майбутніх дат.
 • Ф'ючерсний ринок: договір полягає в тому, щоб купити чи продати певну кількість валюти за певною ціною та датою у майбутньому. На відміну від форвардів ф'ючерсний контракт має юридичну силу.

Контролюйте своє кредитне плече

Коли ви спекулюєте на валютних коливаннях за допомогою спреду або CFD, ви торгуватимете з використанням кредитного плеча. Це дозволяє отримати істотний дохід від невеликого початкового депозиту - відомого як маржа.

Хоча торгівля з використанням кредитного плеча має свої переваги, вона має і потенційні недоліки, такі як ймовірність збільшення збитків.

Допустимо, ви вирішили торгувати GBP/USD з використанням CFD, і пара торгується за ціною 1,22485 з ціною покупки 1,22490 і ціною продажу 1,22480. Ви думаєте, що фунт зростатиме по відношенню до долара США, тому ви вирішили купити міні-контракт GBP/USD за ціною 1,22490.

У цьому випадку покупка одного міні-CFD GBP/USD еквівалентна торгівлі 10 000 £ за 12249 $. Ви вирішуєте купити три CFD, що дає вам загальний розмір позиції 36 747 доларів (30 000 фунтів). Однак, оскільки ви торгуєте на валютній парі з використанням кредитного плеча, ваша маржа становитиме 3,33%, що становить 1223,67 доларів (990 фунтів).

Зображення

Складіть гарний торговий план

Торговий план може допомогти полегшити вашу торгівлю на форекс, виступаючи як ваш особистий інструмент прийняття рішень. Це також може допомогти вам підтримувати дисципліну на нестабільному ринку Форекс. Мета плану – відповісти на важливі питання, наприклад, коли, чому та яким лотом торгувати.

Вкрай важливо, щоб ваш план торгівлі на форекс був для вас особистим. Немає сенсу копіювати чужий план, тому що ця людина, швидше за все, матиме різні цілі, погляди та ідеї. У них також майже напевно буде різна кількість часу та грошей, які можна присвятити торгівлі.

Торговий журнал - це ще один інструмент, який ви можете використовувати, щоб вести облік всього, що відбувається, коли ви торгуєте - від точок входу та виходу до вашого емоційного стану на даний момент.

Враховуйте співвідношення ризику до прибутку

У кожній угоді ризик, яким ви ризикуєте зі своїм капіталом, має бути виправданим. В ідеалі ви хочете, щоб ваш прибуток переважав ваші збитки — заробляючи гроші в довгостроковій перспективі, навіть якщо ви втрачаєте на окремих угодах. Як частина вашого плану торгівлі на ринку форекс, ви повинні встановити співвідношення ризику до прибутку, щоб кількісно оцінити цінність кожної угоди.

Щоб знайти співвідношення, порівняйте суму, яку ви ризикуєте з потенційним прибутком. Наприклад, якщо максимальний потенційний збиток у угоді становить 200$, а максимальний потенційний виграш становить 600$, співвідношення ризику до прибутку становить 1:3. Таким чином, якби ви розмістили десять угод з використанням цього співвідношення і були успішними лише в трьох з них, ви б заробили 400 $, незважаючи на те, що мали рацію тільки в 30% випадків.

Графік

Використовуйте стопи

Оскільки ринок форекс є особливо волатильним, дуже важливо визначитися з точками входу та виходу вашої угоди, перш ніж відкривати позицію.

 • Нормальні стопи автоматично закриють позицію, якщо ринок рухається проти вас. Тим не менш, немає жодних гарантій проти ковзання.
 • Трейлінг-стопи слідуватимуть за позитивними рухами ціни та закриють вашу позицію, якщо ринок рухається проти вас.
 • Лімітні ордери будуть слідувати вашій меті прибутку і закриють вашу позицію, коли ціна досягне обраного вами рівня.

Керуйте своїми емоціями

Волатильність на валютному ринку також може сильно вплинути на ваші емоції. Емоції, такі як страх, жадібність, спокуса, сумнів і занепокоєння можуть спокусити вас торгувати в невідповідний момент або можуть затуманювати ваші судження. У будь-якому випадку, якщо ваші емоції заважають вам приймати рішення, це може зашкодити результатам ваших угод.

Слідкуйте за новинами

Прогнозування руху цін валютних пар може бути утруднено, оскільки існує безліч факторів, які можуть спричинити коливання ринку. Щоб не бути захопленим зненацька, слідкуйте за рішеннями та оголошеннями центрального банку, економічним календарем та настроями на ринку.

Почніть з демо-рахунку

Демо рахунок має на меті відтворення досвіду «реальної» торгівлі, дозволяючи вам відчути, як працює ринок форекс. Основна відмінність між демо та реальним рахунком полягає в тому, що з демо ви не втратите реальні гроші, тобто ви можете зміцнити свою впевненість у торгівлі без жодних ризиків.

Читайте також - Мані менеджмент у трейдингу.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити