Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Рівні підтримки та опору – основа трейдингу

Останнє оновлення: Четвер, 29 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський
Зміст[Сховати]

Рівні підтримки та опору

Рівні підтримки та опору - це цінові області на графіку, на яких ціна коли-небудь змінювала свій напрямок. Це місце завжди приваблює трейдерів, тому що біля рівнів очевидні місця для постановки стоп-лоссів та входів до угоди. Також біля рівнів завжди знаходяться лімітні ордери великих покупців чи продавців.

Можна сказати, що рівень — це цінова область на ринку, де трейдери вважають ціну завищеною чи заниженою залежно від поточної динаміки ринку. Тому завжди важливо звертати увагу на ключові рівні, на яких підтримка та опір помінялися ролями або стався сильний відскок ціни.

Опір та підтримка

Вміння правильно малювати рівні підтримки та опору є однією з базових навичок, які повинен мати кожен трейдер. Рівні також є основою для торгових стратегій та правильного співвідношення ризику до прибутку.

Чому формуються рівні підтримки та опору?

Щоб зрозуміти, чому формуються рівні, ми маємо звернутися до кривої попиту та пропозиції.

Зверніть увагу, як на кривій пропозиції кількість одиниць для продажу збільшується зі зростанням ціни. Щоб висловити це в термінах трейдингу, чим вища ціна, тим більше трейдерів хочуть продати свої позиції.

Графік

Крива попиту, з іншого боку, цілком протилежна. У міру збільшення ціни кількість одиниць на продаж зменшується. Трейдери менш охоче роблять покупки за вищими цінами.Графік

Ми можемо позначити рівні підтримки та опору як місце на ринку, на якому трейдери охоче купують або продають залежно від поточних ринкових умов. Це створює зону зіткнення покупців та продавців, яка часто змушує ринок змінити свій напрямок.Графік

Що собою становлять рівні?

Рівень підтримки - область на графіку з потенційною силою покупців.Рівень підтримки

Рівень опору - область на графіку з потенційною силою продавців.Рівень опору

Коли ціна пробиває рівень підтримки, підтримка стає опором.Графік

І навпаки, якщо ціна пробиває рівень опору, опір стає підтримкою.Графік

На більш високих таймфреймах рівні підтримки та опору набувають великої сили.

Важливо звертати характер руху ціни від рівня:

 • Якщо ціна відразу ж розгорнулася від рівня в протилежний тренд, то цей рівень можна вважати значним.
 • Якщо ціна кілька разів тестує певну область, роблячи невеликий відкат, швидше за все, цей рівень буде згодом пробитий.

Свінг-зони - це місця повернення ціни до попереднього відкату в низхідному або висхідному тренді. Якщо тренд не дуже сильний, ціна має властивість повертатися до межі попередньої корекції, щоб потім продовжити свій рух.Графік

Як проводити рівні на графіку?

Рівні підтримки та опору – це не лінії на графіку, а області чи зони. Не потрібно намагатися їх малювати точно за тінями чи тілами свічок.

Прагніть досягти максимально можливої кількості торкань ціни рівнів. Зазвичай це вимагатиме від вас переміщення рівня вгору і вниз, поки ви не знайдете місце, де ринок торкатиметься цього рівня максимальну кількість разів.

Не потрібно далеко відмотувати графік, щоб відзначити всі важливі рівні. Найчастіше трейдери дивляться лише на екран монітора. Тому 100-150 свічок буде достатньо. Більшість рівнів, які вам знадобляться, будуть засновані на рух ціни протягом останніх шести місяців.

Зосередьтеся на ключових рівнях, які одразу видно. Не малюйте надто багато рівнів на графіку. Намагайтеся залишати лише головні та відкидати другорядні. Якщо ви виявите, що витрачаєте занадто багато енергії на пошук рівнів, ймовірно, ви малюєте більше рівнів, ніж вам дійсно потрібно.

Звертайте увагу на підтвердження ціною рівнів

Вміння правильно проводити рівні підтримки та опору графікам безпосередньо пов'язане з вашим успіхом у трейдингу. Спроба торгувати без рівнів — це все одно, що намагатися вести машину із заплющеними очима. Це лише питання часу, перш ніж ви потрапите в аварію.

Будь-який рух ціни на рівні сигналізує про збільшення попиту чи пропозиції. Ціна наочно відображається в патернах прайс екшен, які інформують нас про ймовірність утримання рівня. Візьмемо для прикладу пін бар:Пін-бар

Пін бар на рівні говорить нам, що цей ключовий рівень підтримки має великий попит. Це чудовий приклад підтвердження рівня сигналом прайс екшен.

Розглянемо наступний приклад:Графік

Зверніть увагу на фігуру трикутник, за якою слідують три рівні підтримки. Слід зазначити, що ці рівні були намальовані до моменту пробою трикутника. Визначення ключових рівнів підтримки та опору завжди має бути для вас головним завданням, коли ви відкриваєте новий графік.

Далі ми бачимо ведмежий рух ціни, який дав нам сигнал до відкриття короткої позиції:Графік

Ціна підтвердила ключовий рівень підтримки, з якого розпочалося формування трикутника. Це чудове місце для постановки тейк-профіту під час торгівлі на пробій.

Нижче наведено графік, як ціна реагує на ключові рівні:Графік

Те, що ви бачите вище, є серцем і душею торгівлі по прайс екшен. Для успіху в трейдингу недостатньо просто знаходити пін бари або внутрішні бари. Важливо читати дію ціни на ключових рівнях.

Тому не достатньо просто провести рівень. Ринок має підтвердити рівні, які ви відзначили. Інакше ви торгуватимете те, що хочете бачити, а не те, що насправді відбувається на ринку. Звичайно, ринок не завжди тестуватиме ваші рівні. І це нормально. Не бійтеся постійно коригувати свої рівні. Ринок - чудовий вчитель, і він завжди готовий показати вам, наскільки точні ваші рівні.

Недостатньо просто побачити сигнал на купівлю чи продаж. Ми повинні використовувати підказки, які дає нам ринок, щоб отримати статистичну перевагу та захистити свій капітал. Ці підказки ми отримуємо через спостереження за тим, як ринок реагує на проведені нами рівні підтримки та опору.

Як уникнути помилок у побудові рівнів?

Кожен трейдер має свій метод для малювання рівнів підтримки та опору. Проте чи завжди рівні проводяться точно. Частина цих проблем пов'язана з неправильним розумінням рівнів, тому що немає нічого суб'єктивнішого в технічному аналізі, ніж малювання рівнів підтримки та опору.

Іноді потрібні роки, щоб натренувати свій погляд на визначення справжніх рівнів підтримки та опору, які є основою будь-якої прибуткової торгової стратегії. Але це нормально. Ваша мета повинна не в тому, щоб з першого разу провести ідеальні рівні. Ви повинні намагатися відзначати рівні якнайкраще, залишаючись при цьому неупередженим у своєму аналізі. Завжди припускайте можливість помилитися. Ніколи не варто бути надто переконаним у своїй правоті.

Ось приклад, де я зробив помилку щодо ключового рівня підтримки. Спочатку я використав рівень, проведений через мінімуми ціни.Графік

Не дивно, чому я провів цей рівень: ціна неодноразово тестувала зазначену область як підтримку. Однак через кілька тижнів ціна вирішила повторно протестувати рівень 1.5465 як опір. Коли закрилася свічка тестування, я зрозумів, що цей рівень потрібно відкоригувати.Графік

Ринок закрився вище за зону 1.5465. Однак замість того, щоб наступного дня розглядати цей рівень як область опору, він закрився на 17 пунктів нижче.

Хоча цю поведінку ціни було пояснити як хибний пробій, непослідовний рух ціни став для мене достатньою причиною, щоб поставити під сумнів обґрунтованість цього рівня. Таким чином, я почав його переміщати, щоб побачити, чи насправді ринок намагається мені щось сказати.

Рівень 1.5475 здався мені більш підходящим з огляду на ціновий рух протягом останніх кількох місяців. Хоча різниця становила лише 10 пунктів, я відчув себе набагато комфортніше, використавши новий рівень.Графік

Одна з найнебезпечніших помилок – це ваша зайва впевненість у надійності проведених рівнів. Ви завжди повинні звертати увагу на останні дії ринку, які підтверджують або спростовують поточні рівні. Ринок динамічний, він змінюється. Це особливо актуально для ринку форекс, оскільки він відкритий 24 години на добу.

Малювання рівнів підтримки та опору завжди суб'єктивне. Якщо у вас відзначені найбільш точні рівні, ви з більшою ймовірністю матимете рацію у своєму прогнозі. Визначення точок входу в ринок, постановка стоп-лоссів і цілей взяття прибутку також є суб'єктивними, проте ці речі значною мірою залежать від проведених рівнів.

Впевненість - це ключовий фактор для того, щоб бути успішним трейдером, але коли впевненість перетворюється на впертість, у вас можуть виникнути серйозні проблеми. Будьте гнучкими, а не впертими. Намагайтеся відзначати рівні найточніше, завжди враховуючи рух ціни. Ви можете помилитися на 5 або навіть 50 пунктів, але ринок завжди повідомить вам про це, якщо ви залишатиметеся відкритим до його сигналів.

Не варто занадто захоплюватися перестановкою рівнів. Іноді трейдери-початківці намагаються рухати рівні для того, щоб знайти відповідний для торгівлі сигнал прайс екшен. Наприклад, вони зсувають рівень до пін бару, щоб відкрити за ним угоду.

На графіці нижче показано, як рівень підтримки був переміщений до хвоста пін-бару, проте цей рівень зовсім не відображає попередніх максимумів свічок. Як і очікувалося, бичачий пін-бар не виправдовує себе.Графік

Хвіст пін бару підказує нам, де знаходиться рівень попиту чи пропозиції на ринку. Але цей тип сигналу дійсний лише в тому випадку, якщо він з'являється на ключовому рівні підтримки чи опору.

Рівні підтримки та опору та таймфрейми

Спробуємо розібратися у взаємозв'язку між ключовими рівнями та таймфреймами.

Можливо, ви помітили, що рівні не завжди добре відтворюються на кількох таймфреймах. Наприклад, рівень може добре виглядати на денному графіку, але на чотиригодинному графіку рівень вже виявляється пробитим.Графік

Зверніть увагу, як добре дотримується цей рівень на денному графіку. Всі тіла свічок у виділених областях знаходяться вище або нижче за ключовий рівень без перекриття.

Тепер давайте подивимося на той самий рівень на чотиригодинному таймфреймі:Графік

Чотирьохгодинний графік вище показує повторне тестування цього ключового рівня як нову підтримку. Зверніть увагу, що тіло свічки закрилося нижче за рівень.

На перший погляд це схоже на пробій рівня, який може призвести до падіння ціни. Але це не так. Чому? Тому що ринок зацікавлений у підтримці цього рівня лише на денному таймфреймі, а не на чотиригодинному.

Корисно - Співвідношення ризик прибуток для успішної торгівлі.

Порівняємо ці два таймфрейми пліч-о-пліч. Рівень становить однакову ціну на обох графіках:Графіки

Той факт, що на нижчому таймфреї стався хибний пробій, говорить нам про те, що ринок зацікавлений у утриманні цього рівня тільки на денному графіку. Це означає, що ми повинні торгувати за цим рівнем не нижче денного таймфрейму.

Побудова рівнів підтримки та опору на денних графіках

Поговоримо про побудову рівнів підтримки та опору на денних графіках. Якщо ви вважаєте, що в цьому немає нічого принципово нового, і всі рівні на всіх часових інтервалах встановлюються однаково, ви глибоко помиляєтеся.

Якщо ви досить давно торгуєте по прайс екшен, то ви вже знаєте, що денні свічки несуть у собі значно більший обсяг інформації, ніж свічки на Н1. Якщо ми прийматимемо кожну свічку як історію битви биків і ведмедів, то загальна картину буде краще видно на більшому періоді, тому що ми бачимо, де почалася атака тих чи інших сил.

Свічку на Н1 можна порівняти з маленькою фортецею, захоплення якої не може нам показати сили атакуючих та захищаються. А свічка на D1 є обласним містом, захоплення якого може відіграти вирішальну роль у загальному результаті війни.

Якщо ми приймемо той факт, що денні свічки дійсно несуть у собі більше інформації, то для нас має бути важливим кожен шип, тому що його кінчик є точкою переваги тих чи інших сил.Графік

На графіці зазначено два рівні, синя пунктирна лінія – це рівень за цінами закриття та відкриття, а червона пунктирна лінія – це рівень за шипом.

Синя лінія нещадно пробивалася на всі боки, ринок не поважав її, оскільки вона говорить нам лише про те місце, куди вдалося дістатися ведмедям. Подивіться рівень від шипа. Як ми можемо бачити, ринок зробив від нього суттєвий відскок нагору, після чого пробив його, скоригувався до нього і рушив униз. Все тому, що шип є точкою переваги сил, адже саме в цій точці бики почали атакувати ведмедів, а це говорить нам про те, що в цьому місці дуже багато покупців.

Але все ж таки є деякі моменти, які варто враховувати при побудові рівнів:

Ринок повинен мати чіткий напрямок

Ціна не може перебувати в консолідації або в невеликому діапазоні, оскільки це не дозволить визначити другий пункт.

Локальний максимум чи мінімум

Саме ця точка має бути локальним максимумом або мінімумом. Іншими словами, якщо у нас є великий шип, що виділяється, то ми повинні почекати закриття наступної свічки. Якщо інша свічка перекриє шип, то ми будемо вважати  рівень невдалим.Графік

У першому прикладі попередня свічка перекриває шип, що не дозволяє нам правильно виставити рівень. У другому прикладі наступна свічка перекрила шип, що вказує нам на слабкість ведмедів.

Ринок постійно рухається, і при цьому він зупиняється на перерви. Саме ці моменти зупинки ми й використовуватимемо для виявлення найкращих рівнів підтримки та опору, оскільки нам важлива остання інформація про розташування сил биків та ведмедів.Графік

Зазначені місця є точками зупинки ціни, але, як ми можемо помітити, не всі вони вказували б нам на хороше місце розташування сильного та якісного рівня. Тому необхідно ввести своєрідний фільтр, який допоміг би нам вибирати тільки найкращі місця.

Останні події + перевірка історією = гарний рівень.

Графік

Червоним кольором відзначені ті точки, де ціна робила недавні зупинки. Ці місця є останніми подіями ринку. Далі ми проводимо рівні по цих точках і шукаємо від них відскоки. Якщо вони є і ціна рідко пробивала цю зону, то ми виявимо якісний рівень. Якщо у нас немає жодних відскоків ціни від рівня, то краще проігнорувати цю точку, і чекати на її підтвердження в майбутньому.

Чому останні події настільки важливі?

Справа в тому, що ринок постійно перебуває в русі через те, що бики та ведмеді по черзі беруть над ним контроль, а ті точки, де трапляються ці розвороти ціни, можуть давати нам інформацію про місце розташування тих чи інших сил.

Ціна може зупинитися через дві причини, перша всім відома — ринок зустрів сильний опір.

Друга причина полягає в тому, що атакуюча сторона просто закрила свої ордери за тейк-профітом, що створило перевагу сил і ринок рушив у зворотний бік. Іншими словами, не було жодного сильного опору, просто учасників атаки поменшало. Залишилося лише зробити логічний висновок — якщо ринок зупинився у певному місці через закриття угод з тейк-профіту, ми не можемо вважати цю точку основою для побудови рівнів підтримки та опору.

А як дізнатися, що саме тут закривалися ордери по тейк-профіту?

Згадуємо нашу формулу: останні події + перевірка історією = гарний рівень.

Як використовувати рівні підтримки та опору у трейдингу?

Рівень - це місце для можливого входу в угоду. Якщо на рівні з'явився додатковий сигнал, що підтверджує, можна задуматися про відкриття позиції. За рівнями ставляться стоп-лосси і визначаються можливі мети для фіксації прибутку.

У книгах з технічного аналізу та в інтернеті часто можна прочитати, що чим частіше ціна тестує рівень, тим він сильніший. Але це груба помилка. Насправді чим більше ціна стосується рівня, тим він стає слабкішим.

Уявімо, що ми маємо рівень підтримки. Ціна відскакує від цього рівня, бо на ринку є покупці. Якщо ціна часто повертається до рівня, це означає, що накази на покупку поступово виконуються. А коли вони будуть повністю виконані, хто тоді купуватиме? Тому, коли покупців зовсім не залишиться, ціна пробиває рівень.Графік

Також дуже важливо спостерігати розміри свічок, на яких ціна наближалася до рівня. Якщо свічки були більшими, ціна швидше за все відскочить від рівня. Якщо свічки були маленькими і поступово підтягувалися до рівня, утворюючи фігуру трикутник, швидше за все, станеться пробій рівня.

Важливо не забувати, що рівні підтримки та опору – це насамперед зони, а не точні лінії на графіку. Інакше ви можете зіткнутися із двома проблемами у вашому трейдингу: ціна не доходить до рівня та заходить за нього.

Коли ринок наближається до рівня досить близько, але не зачіпає його, ви можете пропустити угоду, тому що ви очікували появи торгового сетапу точно на вибраному вами рівні.Графік

У ситуації, коли ціна заходить за рівень, ви думаєте, що стався пробій рівня і намагаєтеся торгувати пробій. Але це часто виявляється хибним пробоєм.Графік

Як вирішити ці дві проблеми? Дуже просто. Завжди ставтеся до підтримки та опору як до зон на вашому графіку, а не точних ліній.

Існують дві групи трейдерів:

 1. Трейдери, які бояться упустити угоду.
 2. Трейдери, які хочуть увійти на ринок за максимально вигідною ціною.

Трейдери, які бояться упустити угоду, входять у ринок у той час, коли ціна наближається до рівня. І якщо таких трейдерів буде багато, ринок змінить свій напрямок саме в цьому місці.

З іншого боку є трейдери, які хочуть отримати максимально вигідну ціну, тому вони розміщують свої ордери на невеликій відстані від рівня. Якщо таких трейдерів стане більшість, а трейдерів, які бояться упустити угоду меншість, ціна проб'є рівень і лише потім змінить свій напрямок.

Ви ніколи не можете знати, яка група трейдерів переважатиме на даний час на ринку. Тому не забувайте, що рівні підтримки та опору – це саме області на графіку.

Як виставляти стоп-лосс під час торгівлі від рівнів?

Ніколи не ставте свої стопи точно на рівнях або на невеликій відстані від них. Тому що маркет-мейкери завжди полюватимуть за вашими стопами.Графік

Графік

Як можна уникнути таких ситуацій?

По-перше, ви можете використовувати індикатор ATR та виставити стоп на відстані ATR від рівня, додавши сюди розмір спреду. По-друге, ви можете виходити з угоди лише у випадку, якщо ціна впевнено закриється за рівнем.Графік

Найчастіше справжній рух на ринку починається лише після того, як маркет-мейкери наберуть максимум ліквідності за рахунок збирання стоп-лоссів більшості трейдерів.

Не відкривайте своїх позицій, коли ціна знаходиться між рівнями

Серйозна помилка багатьох трейдерів полягає в тому, що вони входять у ринок у момент, коли ціна знаходиться далеко від рівня. Такі входи вимагають значно більшого стоп-лосса, і, отже, співвідношення ризику до прибутку виявляється неоптимальним.Графік

Але якщо ви дозволите ціні наблизитися до рівня, тоді ваш стоп-лосс не буде таким великим.Графік

Як дізнатися, що станеться пробій рівня?

Як ми вже знаємо, підтримка — це сфера з потенційним тиском покупців. Отже, при наближенні ціни до рівня підтримки вона має розгорнутися у протилежний тренд. Але що якщо цього не відбувається, і ціна починає консолідуватися на рівні підтримки?

Це ознака слабкості, оскільки бики не можуть рішуче проштовхнути ціну нагору. Або ж на ринку є сильний тиск продавців. У будь-якому випадку, ця ситуація не виглядає оптимістично для биків, і підтримка, ймовірно, не зможе встояти.Графік

Торгова стратегія для торгівлі за рівнями

Рівні підтримки та опору привертають до себе багато уваги з боку багатьох трейдерів. Хтось із них торгуватиме пробій, а хтось — розворот. Тож неминуче якась частина трейдерів втратить свої гроші.

Позначте області підтримки та опору на графіку:Графік

Зачекайте, поки ціна досягне рівня спрямованим рухом:Графік

Очікуйте відкату ціни від рівня:Графік

Заходьте на наступній свічці після відкату, виставивши стоп-лосс за свічкою, яка пробила рівень:Графік

Забирайте прибуток на найближчому рівні:Графік

Ви повинні розуміти, що ця торгова стратегія не є граалем, який постійно себе відпрацьовуватиме. У вас будуть прибуткові та збиткові угоди. І єдине, що утримає вас від втрати свого депозиту — це правильне управління ризиками.Графік

Графік

Графік

Рівні підтримки та опору: особливості та нюанси

Проведемо невеликий тест з вашого розуміння рівнів підтримки та опору:

 • Чим частіше тестується підтримка та опір протягом короткого періоду часу, тим сильнішими вони стають. (Вірно / Неправильно)
 • Ви повинні встановити свій стоп-лосс нижче підтримки та вище опору, щоб він не був зачеплений ціною. (Вірно / Неправильно)
 • Ви повинні відкривати позиції поруч із підтримкою, тому що вона пропонує сприятливе співвідношення ризику до прибутку для ваших угод. (Вірно / Неправильно)

Давайте тепер розберемо ці питання докладніше.

Чим частіше тестуються підтримка та опір протягом короткого періоду, тим слабшими вони стають.

У більшості статей з трейдингу ви прочитаєте, що чим частіше тестуються підтримка та опір, тим сильнішими вони стають. Але це неправда, тому що чим більше разів тестуються підтримка та опір, особливо протягом короткого періоду часу, тим слабшими вони стають. І ось чому.

Підтримка існує, тому що існує потенційний тиск покупців довкола певного рівня цін. Цим тиском покупців можуть бути інституційні інвестори, роздрібні трейдери, розумні гроші і т.д. То що відбувається, коли ціна тестує певний рівень кілька разів? Поступово всі ордери виконуються.

Зрештою, коли всі ці ордери будуть виконані, купувати вже не буде кому, і тоді підтримка ламається. Це означає, що чим частіше тестуються підтримка та опір особливо протягом короткого періоду, тим слабшими вони стають. Чому я пишу про короткий період? Тому що навряд чи нові ордери з'являтимуться настільки швидко.Графік

Багаторічний максимум є значним рівнем, на який слід звернути увагу

Ось декілька причин чому так відбувається.

Трейдери у збиткових позиціях сподіваються вийти у беззбиток

Багаторічні максимуми є крайнім оптимізмом на ринках, оскільки більшість трейдерів та інвесторів отримують прибуток. Але, як ви знаєте, ціна не може зростати вічно. Зрештою, вона повинна зупинитись або повністю змінити свій напрямок. Коли це відбувається, багато трейдерів закривають свої довгі позиції.

Однак не всі трейдери робитимуть те саме. Деякі продовжуватимуть залишатися на ринку, сподіваючись, що ціна може пробитися вищою, що принесе їм ще більший прибуток.

Але коли ринок впаде ще нижче, вони пошкодують, що не продали раніше, бо тепер вони зазнають збитків. Вони сподіваються, що ринок зможе повторно протестувати максимуми, щоб вони могли вийти зі своїх угод на беззбиток.

Ведмежі трейдери хочуть шортити ринок

Для ведмежих трейдерів багаторічні максимуми дають можливість шортити ринок за високою ціною, тому що вони можуть використовувати максимуми для встановлення свого стоп-лосса. Тому коли ціна наближається до багаторічних максимумів, інтерес з боку ведмежих трейдерів зросте.

Імпульсні трейдери входять у ринок на пробій

Імпульсні трейдери купують на пробій, коли ціна піднімається вище за певний рівень. Це можуть бути пробої діапазону, свінг-зони, рівні опору тощо.

Якщо ціна вийде за межі багаторічних максимумів, то це приверне увагу трейдерів на різних таймфреймах.

Це відбувається тому, що незалежно від того, чи ви є дейтрейдером, свінг-трейдером, довгостроковим трейдером багаторічні максимуми будуть видні на вашому таймфреймі та графіках незалежно від того, чи налаштовані ви на підвищення або зниження ринку.

Якщо ви налаштовані по-ведмежі, то можете використовувати його, щоб виставити стоп-лосс вище за максимум. Якщо ви налаштовані по-бичачому, то ви можете купувати на пробої і ставити стопи нижче за попередні багаторічні максимуми.

Підтримка та опір – це області на вашому графіку, а не лінії

Поділюсь з вами своєю історією. У мої перші дні трейдингу я звик думати, що мої рівні підтримки та опору є найкращими, і ринок поважатиме їх до кожного пункту. Але мені не знадобилося багато часу, щоб зрозуміти, що мої рівні підтримки та опору продовжують порушуватись, і я вважав, що відбувається їхній пробій.

Тому я торгував пробій. Ціна часто швидко робила розворот у протилежному напрямку, і мої позиції закривалися стопами. Я дивився на графіки і запитував себе: «Що, чорт забирай, пішло не так?» І ось тоді в мене сталося осяяння. Я зрозумів, що підтримка та опір — це не лінії, а області на моєму графіку. Ось чому …

Зазвичай на ринку є дві групи трейдерів:

Трейдери зі страхом пропустити позицію відкривають свої угоди, коли ціна наближається до рівня підтримки. І якщо буде достатньо тиску покупців, ринок в цьому місці розгорнеться.

З іншого боку, деякі трейдери хочуть отримати найкращу ціну, тому вони розміщують ордери на мінімумах підтримки. І якщо це зробить достатньо трейдерів, ринок розгорнеться близько до мінімумів підтримки.

Однак, ви ніколи не знаєте, яка група трейдерів буде контролювати ситуацію в даний момент. Таким чином, підтримка та опір – це області на вашому графіку, а не лінії.

Читайте також - Ризик-менеджмент - основа стабільного трейдингу.

Рівні підтримки та опору являють собою значну область на ваших графіках

Ви можете бути здивовані: «Яка різниця між ціною та вартістю?»

Ціна – це те, що ви платите, цінність – це те, що ви отримуєте. Якщо ви йдете до супермаркету та купуєте 1 яблуко за 1 долар, це ціна, яку ви платите. І цінність, яку ви отримуєте, це яблуко, яке ви можете з'їсти негайно, не вирощуючи яблуні і не збираючи фрукти самостійно.

Іншими словами, ціна, яку ви платите, має бути «дешевшою», ніж вартість, яку ви отримуєте, інакше транзакція не матиме сенсу. Яке це стосується трейдингу?

Ну, ви можете відкривати свої угоди на будь-якому випадковому рівні цін на графіку, але це не означає, що ви отримаєте прибуток. Так само, як те, що ви не отримуєте велику цінність, коли платите 50 доларів за яблуко.

Як мені знайти значні галузі? Це не обов'язково можуть бути рівні підтримки та опору. Часто це області, де потенційний тиск покупців може підштовхнути ціну нагору, наприклад, до рівня підтримки.

Також не гарантується, що підтримка буде утримуватись, але якщо це відбудеться, то незабаром відбудеться повернення ціни вгору і вона повернеться до «справедливої вартості».

Ви також можете використовувати лінії тренду, ковзні середні і т.д.Графік

Коли ціна ламає підтримку, вона може стати опором

Існують дві причини для цього.

Збиткові трейдери сподіваються вийти у беззбиток

Підтримка - це область, в яку може втрутитися потенційний тиск покупців та штовхнути ціну нагору. Проте підтримка не може бути постійною.

Коли вона ламається, трейдери, які мають довгі довгі позиції, сидітимуть у мінусі. Розумні трейдери скорочуватимуть свої збитки та рухатимуться далі. Але вперті трейдери утримуватимуть свої втрати та сподіватимуться, що ціна повернеться до своєї ціни входу, щоб вони могли вийти в збитки.

Ця група впертих трейдерів створює тиск на продаж за ціною входу, коли вони виходять зі своїх позицій, і, якщо таких трейдерів буде достатньо, підтримка стає опором.

Трейдери, які торгують за правилами

Трейдери, знайомі з класичним технічним аналізом, шукатимуть рівні на продаж у сфері підтримки, оскільки це те, чого навчають більшість підручників. І якщо ви отримуєте достатньо таких трейдерів, це чинить тиск на продаж у попередній області підтримки, яка тепер може стати опором.Графік

Торгівля біля підтримки та опору пропонує сприятливе співвідношення ризику до прибутку

Посмотрите на следующий график:Графік

Як бачите, ціна знаходиться далеко від рівня підтримки. Це означає, що якщо ви хочете встановити якісний стоп-лосс, він повинен опуститися нижче за рівень підтримки і знаходиться далеко від вашої ціни входу.

Далі, якщо ви подивитеся на графік, ви помітите, що ціна наближається до максимуму, де ймовірно з'явиться тиск продавців. Таким чином, якщо ви використовуєте цей рівень в якості цільового прибутку, ви можете визначити своє потенційне співвідношення ризику до прибутку, яке буде менше 1 до 1.

Тому набагато краще відкривати позиції на рівнях:Графік

Як бачите, ціна зараз набагато ближча до підтримки. Використовуючи той самий стоп-лосс і цільовий прибуток, що й у попередньому прикладі, ваше співвідношення ризику до прибутку було значно покращено.

Як уникнути виносу стопів?

Уявіть, що ви керуєте хедж-фондом і бажаєте купити 1 мільйон акцій компанії ABC. Ви знаєте, що підтримка знаходиться на рівні 100 доларів, а ABC в даний час торгується на 110 доларів. Тепер, якби ви купили акції ABC прямо зараз, ви, ймовірно, підштовхнули б ціну вище і сформували б позицію за середньою ціною 115 доларів, тобто на 5 доларів вище за поточну ціну.

Що ми можемо вдіяти? Оскільки ми знаємо, що 100 доларів — це область підтримки, швидше за все, під нею буде розміщено кластер стоп-лоссів (від трейдерів, у яких відкриті довгі позиції щодо акцій ABC). Таким чином, якби ви могли підштовхнути ціну вниз, щоб ці стопи спрацювали, на ринку з'явилося б безліч ордерів на продаж (оскільки покупці закриватимуть збиткові позиції).

З урахуванням тиску продавців ви можете купити 1 мільйон акцій ABC у цих трейдерів, що дасть вам найкращу середню ціну.

Подивіться на графіки, і ви часто побачите, як ринок долає мінімуми підтримки, щоб згодом торгуватися значно вище.Графік

Як можна уникнути цієї ситуації? Встановіть ваш стоп-лосс на відстані від підтримки, щоб дати йому деякий буфер, щоб ваш стоп-лосс не був вибитий настільки просто. Для цього:

 • Знайдіть рівень підтримки.
 • Знайдіть поточне значення середнього істинного діапазону (ATR) та відніміть 1 ATR з підтримки.

Ідея полягає в тому, щоб визначити волатильність поточного ринку, а потім відняти її від мінімумів підтримки. Таким чином, ви надаєте своєму стоп-лоссу буфер, що базується на поточній волатильності.Графік

Як правильно малювати рівні підтримки?

Ось мої 3 рекомендації наостанок:

 1. Зменште таймфрейм своїх графіків, щоб ви могли бачити більшу картину.
 2. Намалюйте найбільш очевидні рівні, які зазвичай мають найсильніші відскоки ціни.
 3. Налаштуйте свої рівні, щоб отримати максимальну кількість торкань.

Читайте також - Який таймфрейм вибрати для торгівлі?


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити