Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Тренд: як не робити помилок і торгувати прибутково?

Останнє оновлення: Понеділок, 01 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Тренд

Сьогодні ми будемо вивчати тренди. Постараюся максимально повно і доступно викласти всю відому мені інформацію з цієї теми. Ми часто чуємо, що тренд - наш друг, але як уже багато хто зрозумів, ця фраза не є навчальним посібником, та й крутити мільйонами вона нам не допоможе. У чому ж полягає ця дружба, яку перевагу ми отримуємо в тренді, де знаходяться найкращі точки входу в ринок за трендом?

Більшість трейдерів роблять безліч помилок під час торгівлі за трендом, які геть руйнують всю прибутковість їхньої торгівлі, а здавалося б, тренди - це так легко! Сподіваюся, ця стаття з безліччю різних прикладів розставить все на свої місця.

Як визначити тренд?

Варто зазначити, що метод торгівлі за трендом не є стратегією, це лише керівництво до дії, невеличкий урок до розуміння ринку, який у недалекому майбутньому має допомогти вам полегшити процес ухвалення рішень.

Як я вже писав, консолідація - це коридор, а ціна - це п'яний чоловік, який повернувся з вечірки і намагається дістатися до своєї спальні, пересуваючись від стінки до стінки по нашому флетовому коридору. Так ось, якщо спробувати уявити тренд подібним чином, то ми отримаємо подібну картину:Визначення тренду

Ціна - це любитель вечірок, а тренд - це його шлях додому. І якщо ви згадаєте, як ходять напідпитку - 3 кроки вперед, 1 крок назад, то ви отримаєте повне розуміння руху ціни за трендом. При цьому наш герой щоразу добирається до нових максимумів. Ось і виходить, що висхідний тренд - це утворення ціною вищих максимумів і мінімумів, а спадний - це утворення нижчих мінімумів і максимумів.

Читайте також - Рівні підтримки та опору.

Висхідний тренд - це спрямований рух ринку вгору з підвищеними максиумами і мініумами.Графік

Низхідний тренд - це спрямований рух ринку донизу зі знижувальними максиумами і мініумами.Графік

Мініуми у висхідному тренді або максиуми в низхідному - це відкати тренда, які майже завжди відбуваються, якщо тільки тренд не дуже стрімкий.

Тренди можуть відрізнятися на різних таймфреймах одного інструменту. Приміром, на денному графіку може бути висхідний тренд, а на п'ятихвилинному в той самий час низхідний. Чим старший таймфрейм, тим тренд є сильнішим і надійнішим.Графік

Графік

Про зміну поточного тренда можна говорити, якщо порушується послідовність висхідних максиумів і мініумів.Графік

На графіку вище перший нижній максимум був першою ознакою того, що висхідний тренд почав видихатися. Але тільки після першого нижнього мінімуму у нас з'являється переконливий доказ, що відбулася зміна тенденції.

Знаходити тренди також можна за допомогою ліній тренда.Лінії тренду

Чим частіше ціна торкається лінії тренда, тим тренд триваліший і сильніший. Якщо лінія тренда дуже крута, то такі тренди зазвичай недовговічні.

Розворот тренду визначається проривом лінії тренду з подальшим невдалим тестуванням попереднього максимуму або мініуму, після якого ціна йде вище або нижче попереднього максимуму або мініуму.Графік

Завжди потрібно пам'ятати, що ситуація на ринку може змінитися дуже швидко, і будь-який тренд може раптово закінчитися, перейшовши в консолідацію або дати початок протилежному тренду. Також тренд може тривати дуже довгий час. Тому важливо знати, як зазвичай поводиться інструмент, яким ви торгуєте. Чи характерні для нього періоди тривалих консолідацій або більшу частину часу він рухається в тренді.

У періоди, коли непросто визначити, є на графіку тренд чи ні, краще взагалі утриматися від торгівлі.

Характеристики тренду

Як і все інше, тренд має свої правила і певні риси поведінки.

Головний плюс полягає в тому, що ціна робить сильні ривки в бік цілеспрямованого руху, після чого вона зупиняється і консолідується (робить невелику перерву). Упевнений, що багато хто з вас відкривали угоди перед цими сильними стрибками і отримували непоганий прибуток, а після цього дивилися, як він зникає на ринку, що консолідується. Варто пам'ятати, що тренд складається з декількох частин, і потрібно вміти "передбачати" його подальші дії.Графік

Вище зображено графік зі спадним рухом ціни. Червоними стрілками позначені різкі падіння, а синіми межами відзначені зони консолідації. Ринок каменем падає вниз, а після цього робить перерву. Усі умови дотримано, присутній рух за основним шаблоном.

Варто звернути пильну увагу на зони консолідації, адже вони є своєрідним граалем для кожного трейдера, адже ці зони є найкращими точками для входу в трендовий ринок. Знову звернемося до нашого прикладу, але подивимося на нього з позиції рівнів підтримки та опору.Графік

 1. Ми встановлюємо рівень опору і бачимо, що через деякий час ринок утворює ведмежий пін бар у цій зоні, який призводить до зниження ціни на 125 пунктів.
 2. На черговому рівні виникає пін бар, його можна використовувати як додаткову точку входу, оскільки він є підтвердженням першого сигналу.
 3. На графіку з'явився сигнал домінуюча свічка від рівня опору, після якого ринок знизився ще на 100 пунктів.
 4. Черговий пін бар від сильного рівня, додаткові 50 пунктів прибутку.

Подібні принципи торгівлі підходять і для висхідного ринку, тільки малювати ми вже будемо не опір, а підтримку.

Динамічні рівні

Якщо все-таки у вас виникають труднощі з визначенням тренда класичним способом, тоді динамічні рівні - ваш шлях. Що це таке?

Це звичайні ковзаючі середні, тільки з експоненціальним методом згладжування, періоди можна виставляти будь-які, але я рекомендую 8 і 21, або 8 і 18. Можливо, для декого це було секретом, але ці лінії можуть відігравати роль рівнів підтримки і опору. Якщо вони знаходяться над ціною, значить вони грають роль опору, якщо навпаки, тоді вони є підтримкою.Графік

Ви тільки подивіться, як же багато точок входу за трендом. Так, я згоден, це ідеальна ситуація, таке рідко трапляється, але нам необхідно знати, що робити в подібних ситуаціях, і тут нам на допомогу приходить закон рівнів, який говорить: від опору продавай, від підтримки купуй.

Ви можете використовувати:

 • 20 MA для короткострокових тенденцій.
 • 100 MA - для середньострокових тенденцій.
 • 200 MA - для довгострокових тенденцій.

Якщо ковзаюча середня спрямована вгору і ціна перебуває вище за неї - значить тренд висхідний. Зворотне справедливо для спадного тренда.Графік

Графік

Доброю точкою для виходу і визначення зміни поточного напряму тренда може слугувати перетин ковзних середніх. Сигнал виникає, коли короткочасна лінія ковзної середньої перетинає вище або нижче довгострокову лінію ковзної середньої. Цей метод може також слугувати вказівкою на те, чи набирає тренд силу, чи збирається найближчим часом розвернутися.Графік

Не відкривайте ордери відразу після того, як побачили пробій, чекайте підтвердження. "Великі дядьки" знають, що новачки люблять торгувати в таких ситуаціях, і повірте, цими знаннями вони користуються щосили. Досить спровокувати ціну на пробій, почекати доти, доки буде відкрито достатньо ордерів, і можна розгортати ринок. У подібних ситуаціях найкраще продовжувати шукати сигнали прайс екшен у напрямку попереднього тренда до утворення нового.

Інформація для фанатів торгівлі проти тренду

Якщо розглядати довгострокову перспективу подібних угод, то через деякий час вони приведуть вас до розорення, хоча повністю виключати їх не варто. Ідеальний трейдер - це той, у кого не більше 35% угод укладено проти тренду, а решту відкрито в бік його напрямку.

Адже, повертаючись до прикладу з нашим любителем вечірок, імовірність того, що він у такому стані піде назад, дуже мала.Графік

Торгівля за трендом - це найпростіший спосіб отримання прибутку. Якщо вам дійсно хочеться навчитися заробляти, тоді освойте цей метод. На жаль, ціна не перебуває постійно в рухомому стані, інакше ринок став би чимось простим. Тому запасіться терпінням, відпрацюйте свою стратегію і протестуйте її.

Смертельна помилка при торгівлі за трендом

У багатьох статтях з прайс екшен часто акцентувалася увага на тому, що від опору ми продаємо, а від підтримки ми купуємо, але чомусь багато хто пропускає це повз вуха, чим псує весь потенціал трендового ринку. І після цього ми бачимо такі точки входу:Графік

Навіть якщо уявити, що там немає такого великого пін бару, то чому там укладено угоду на купівлю? Невже не видно опору? Або вся логіка відкриття цього ордера полягає в тому, що у нас на графіку висхідний тренд? А ось ще один приклад, чергова помилка:Графік

У цій точці входу є хоч крапля логіки, але деякі питання залишаються. Чому вхід від опору? А якщо угоду відкривали на пробій, то чому не дочекалися підтвердження істинності?

Ця помилка дуже поширена серед трейдерів-початківців, та що вже там, навіть серед затятих досвідом і злитими депозитами є ті, хто до сих пір так торгує, але ось чомусь цього не усвідомлює.

Це цікаво - Ретест рівня чи пробій: як найкраще входити в ринок?

Пізній вхід

Якщо говорити римованою фразою, то можна висловитися так: "угода відкривається - мозок трейдера відключається", тому я і раджу торгувати за принципом встановив і забув. А зараз перейдемо безпосередньо до вирішення проблеми.

Що поганого в тому, що ми торгуємо на пробій опору у висхідному тренді? Погано в цьому те, що таким чином ми позбавляємо себе тієї переваги, яку дарує нам такий стан ринку.

 1. У нас виходить великий рівень стоп-лосс.
 2. Якщо стоп встановлений за свічкою, що пробиває, то він вважається необґрунтовано ризикованим.
 3. Зменшується співвідношення ризику і прибутку, з потенційних 1:4, ми ледве-ледве отримуємо 1:2.
 4. Ми втрачаємо підтримку биків (у висхідному русі).
 5. Є ймовірність входу на піку тренду.

Як можна помітити, ми справді позбавляємо себе занадто великої кількості різних корисностей, і це все через неправильний підхід до торгівлі. Сподіваюся, зараз ми все виправимо.

Торгуємо на зростаючому ринку

Почнемо з вивчення простої схеми:Графік

Не можна здійснювати входи на пробій максимумів у висхідному тренді, тому що в довгостроковій перспективі це призведе до втрати депозиту через імовірність входу на купівлю на піку зростаючого руху. У такі моменти людський фактор починає грати проти вас, і ви намагаєтеся всіляко уникнути збитку шляхом переміщення рівня стоп-лосс, що призводить до ще більших втрат. Щоб таких ситуацій не траплялося, найкраще входити після корекції ринку до рівня підтримки.

На графіку це має такий вигляд:Графік

Усі точки входу розташовуються на рівнях підтримки, які встановлені за локальними максимумами висхідного тренда. Варто відзначити один великий мінус торгівлі на пробій опору: щоразу під час такого входу ринок повертається на рівень відкриття вашого ордера, закриває вас у беззбитці та продовжує свій попередній рух.

Прям невелике викриття, тепер ви знаєте причину, через яку так шкідливо переносити стоп у беззбитковість, тим паче, якщо ще не зовсім усвідомлюєте свої дії. Більше нарікати на свого брокера з цього приводу не будете. Продовжуємо.

Давайте розберемо ще кілька входів для тренда на форекс за іншими валютними парами.

Нижче розташований графік валютної пари USD/JPY, денний таймфрейм.ГрафікНевже це так складно? Наносимо рівні підтримки і опору за максимумами, чекаємо корекції ціни до зазначених місць, далі або входимо відкладеним ордером, що є не найкращою тактикою, або чекаємо сигналу по прайс екшену на вхід у напрямку тренда на форекс, що дає нам найбільшу ймовірність на отримання прибутку.

Для того, щоб підтвердити те, що я сказав про розворотні сигнали, повернемося до цього ж прикладу і подивимося, скільки збиткових Пінів знаходиться на графіку.Графік

Не так чудово, як ви собі це уявляли. Але, це так, на замітку, менше входів на розворот - цілішим буде ваш депозит.

AUD/JPY - пара, яку дуже сильно люблять ті, хто торгує в напрямку тренда на форекс. А все тому, що вона практично завжди коригується до пробитих максимумів або мінімумів, а після цього, малює прайс екшен сигнал у напрямку загального руху ціни, зараз ви самі в цьому переконаєтеся.Графік

Як ви можете бачити, або не бачити, оскільки графік вийшов дрібнуватий, ціна малює максимум, пробиває його, коригується до нього, малює сигнал на вхід і продовжує свій рух. Це просто найкращий варіант входу в ринок з мінімальним ризиком і великою ймовірністю закриття в прибуток. На деяких підтримках ми отримували по 2 пін бари в напрямку тренда. Також на графіку є один внутрішній бар, який повністю себе відпрацював.

Сподіваюся, ця стаття прояснила для вас загальну картину, і ви не станете робити настільки дурні помилки в торгівлі за трендом на форекс.

Як розуміти кут руху ціни за трендом?

Сайти з трейдингу наповнені розмовами про пін бари, внутрішні бари і зовнішні бари. Але часто при цьому не береться до уваги історія зміни ціни на графіку. І справа не тільки в ключових рівнях. Я маю на увазі кут руху ціни.

Стати успішним трейдером прайс екшен - це щось більше, ніж просто навчитися шукати пін бари на рівнях. Важливо навчитися розуміти загальний ринковий контекст і оцінювати силу тренда. Усе це дасть вам змогу обирати тільки найкращі торгові налаштування і забирати максимум прибутку з ринку.

Кут, під яким ринок рухається вгору або вниз, вказує на співвідношення попиту і пропозиції.

Нижче наведено ілюстрацію двох ринків. Перший показує ринок, на якому пропозиція значно перевищує попит. Іншими словами, кількість продавців набагато більша, ніж кількість покупців. Це виглядає у вигляді крутого падіння ціни. Друга ілюстрація показує ринок, де продавців не набагато більше, ніж покупців.Графік

Перша ілюстрація показує ринок, де пропозиція набагато перевищує попит, і тому ціна стрімко падає. Друга показує ринок, на якому пропозиція все ще перевищує попит, проте вона не є односторонньою. Цей тип ринку говорить нам, що покупці все ще готові купувати за новими, ще вищими цінами.

Ви маєте навчитися читати кути нахилу ринку, щоб збільшити свої шанси на пошук вигідних торгових сетапів.

Давайте розглянемо приклад ринку, на якому було агресивне ралі, за яким послідував крутий спад:Графік

З одного боку очевидно, що ми шукаємо сигнали на купівлю у висхідному тренді та сигнали на продаж у низхідному. Але ілюстрація вище - це щось більше, ніж просто розуміння, коли слід купувати або продавати на трендовому ринку.

Мова йде про те, щоб навчитися читати графік, використовуючи кути нахилу бичачого або ведмежого руху ціни.

Графік вище ілюструє дві частини ринку. Одна показує бичачий ринок, а інша - ведмежий. Оскільки кут обох рухів однаково крутий, ми можемо визначити дві речі:

 • Покупці значно переважують продавців під час бичачого руху.
 • Продавці значно переважують покупців під час ведмежого руху.

Хоча ці дві істини не є новаторськими, багато трейдерів все одно продовжують не зважати на очевидні речі і намагаються продавати на бичачому ринку і купувати на ведмежому.

Щоб зрозуміти важливість кутів, давайте поглянемо на ринок, де покупці продовжують купувати навіть за вищими цінами:Графік

Після тривалого руху вгору покупці все ще готові підтримувати ціну. Це чудова інформація для відкриття угод у лонг.

Це не означає, що тренди не можуть зазнавати агресивних відкатів - іноді вони відбуваються. Проте бічний ціновий рух є вірною ознакою того, що рух у бік попереднього висхідного тренду є найбільш імовірним.

Ми можемо використовувати цю інформацію в поєднанні з сигналами прайс екшен у вигляді пін бару, щоб знайти сприятливу точку для входу в ринок.

Читайте статтю - Хибний пробій у трейдингу: особливості торгівлі


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити