Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Фігура Голова і плечі: повне керівництво з торгівлі

Останнє оновлення: Середа, 27 березня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Фігура Голова і плечі

Розпізнавання графічних паттернів і моделей є однією з найважливіших навичок торгівлі на фінансових ринках. Існує безліч різних типів графічних утворень, які трейдер може вивчити і включити до свого торгового арсеналу. Сьогодні ми розберемо один з найнадійніших графічних патернів - фігуру Голова і плечі.

У цьому посібнику я покажу вам крок за кроком, як правильно торгувати фігуру Голова і плечі. Я намагатимуся пояснювати все максимально просто і доступно, тому навіть якщо ви трейдер-початківець, ви маєте з легкістю в усьому розібратися.

Особливості фігури Голова і плечі

Голова і плечі - це фігура розвороту. Назва формації походить від візуальної характеристики патерну - вона з'являється у формі двох плечей і голови між ними. Шаблон формується зі створення вершини на графіку. Потім ціна створює другу вершину, яка розташована вище першої вершини. Після цього створюється третя вершина, але вона розташована нижче від другої вершини і приблизно на тому ж рівні, що й перша вершина.

Зображення вище являє собою ескіз моделі Голова і плечі. Вершини в (1), (2) і (3) створюють три важливі точки:

  1. Точка (1) відповідає першому плечу.
  2. Точка (2) є "головою" моделі.
  3. Точка (3) відповідає другому плечу.

Зверніть увагу, що на малюнку вище є початковий бичачий тренд. Потім формується ліве плече, потім голова і, нарешті, праве плече.

Розберемося в ключових особливостях патерну, щоб ви могли визначати найвигідніші умови для торгівлі.Фігура Голова і плечі

Як видно з малюнка вище, фігура Голова і плечі має п'ять ключових властивостей. У порядку появи це:

  1. Висхідний тренд.
  2. Ліве плече.
  3. Голова.
  4. Праве плече.
  5. Лінія шиї.

Зверніть увагу, що лінія шиї йде останньою. Спочатку це може здатися дивним. Проте спочатку нам необхідно побачити появу плечей і голови патерну, перш ніж ми зможемо ідентифікувати лінію шиї.

Висхідний тренд

Найперша частина патерну Голова і плечі - це висхідний тренд. Іншими словами, тривалий рух ціни в певний бік, який зрештою добігає кінця. Як правило, чим довше триває тренд, тим більш імовірним стає його закінчення.

Ліве плече

Ціна рухається вниз, і формується відкат. У цей момент ми отримуємо перші ознаки формування фігури. На цей момент не можна сказати, чи зміниться ринок, тому що відкати відбуваються регулярно на трендовому ринку.

Голова

Тепер, коли сформувалося ліве плече, ціна робить вищий максимум, який формує голову. На даний момент у нас є ліве плече і голова. Шия також починає набувати форми, але нам потрібно дочекатися появи правого плеча, перш ніж ми зможемо намалювати лінію шиї.

Праве плече

Праве плече - це місце, де всі атрибути патерну зводяться воєдино. Тут ми бачимо очевидну ознаку того, що сили покупців закінчуються, і ціна незабаром може розвернутися. Щойно сформувалося праве плече, у нас з'являється достатньо даних, щоб намалювати лінію шиї. Однак фігура ще остаточно не завершена, тому найкраще буде поки що її розглядати як чернетку, а не робочий варіант.

Лінія шиї

Коли у нас видно на графіку голову і два плеча, ми можемо намалювати лінію шиї. Цей рівень стане ключовим для нашого входу в ринок на пробій. Сприймайте лінію шиї як останню межу між покупцями і продавцями.

Чому формується дана фігура?

Як я вже згадував, формація Голова і плечі є розворотним патерном. Таким чином, формування являє собою втрату віри покупців у переважну тенденцію. Праве плече на графіку, яке нижче голови, дає трейдеру деякі важливі підказки. Ця спадна вершина на графіку являє собою уповільнення тренда, що може призвести до його розвороту.

Будь-який рух ціни на графіку несе в собі певне повідомлення. Деякі повідомлення легше прочитати порівняно з іншими, проте завжди ми можемо отримати будь-яку інформацію за допомогою прайс екшен.

Що стосується моделі Голова і плечі, потрібна інформація полягає в тому, що сили покупців закінчуються, і нам слід підготуватися до потенційного розвороту ринку.

Структура ціни змушує ринок змінити свій напрямок. Відбувається перерозподіл покупців і продавців. Виниклий патерн - це результат цього процесу.

Давайте подивимося на наступний графік:Графік

Зверніть увагу, що після подолання вищого максимуму (голова) і подальшого відкату, покупці не змогли знову проштовхнути ціну вище голови. Це в кінцевому підсумку сформувало праве плече.Графік

Явною ознакою зміни тренда, що насувається, є зміна максимумів і мінімумів, що послідовно підвищуються. Проте поточний тренд технічно не порушується, поки ми не побачимо нижчий максимум і нижчий мінімум.

Паттерн Голова і плечі працює саме через зміну цінової структури висхідного тренда. Тому завжди спостерігайте за низкою максимумів і мінімумів руху ціни.

Важливо пам'ятати, що фігура Голова і плечі підтверджується тільки після пробою лінії шиї. Під пробоєм я розумію закриття ціни нижче рівня.

Поширеною помилкою серед трейдерів є припущення, що патерн можна вважати завершеним, коли формується праве плече. Насправді, він є завершеним лише тоді, коли ціна закривається нижче лінії шиї.Графік

Давайте детально розглянемо момент пробою:Графік

Зверніть увагу, що для підтвердження пробою знадобилося закриття ціни нижче рівня шиї. Хоча до цього були кілька свічок, які були близькі до пробою, вони фактично не закривалися нижче рівня.

Це цікаво - Імпульсні та корекційні хвилі: способи торгівлі

Особливості формування паттерну

Перша важлива ознака появи розворотного патерну "Голова і плечі" полягає в появі дна після формування голови. Якщо у вас є і тренд, формування дна, найімовірніше, призведе до уповільнення його інтенсивності. У багатьох випадках це також створює передумову для подальшого пробою лінії тренда.Графік

Це перша ознака появи на графіку патерну Голова і плечі. У нас є дві вершини, які ростуть і відповідають бичачому тренду. Однак дно, створене після формування голови, ламає лінію тренда. Це вказує на те, що бичачий імпульс сповільнюється.

Після того як завершується формування голова, ми можемо очікувати появу третьої вершини, яка буде нижчою, ніж голова. Іноді, під час формування правого плеча, ціна може протестувати вже зламану лінію тренда в якості опору.Графік

Поява третьої вершини на графіку означає повне формування моделі Голова і плечі.

Шия вважається найважливішим компонентом у торгівлі патерном. Причина цього полягає в тому, що лінія шиї виступає як тригер для входу в ринок. Щоб намалювати лінію шиї, вам потрібно знайти дві основи - дно безпосередньо перед формуванням голови і дно відразу після формування голови. Потім ви повинні з'єднати ці дві точки однією лінією.Графік

Важливо зазначити, що ця лінія може бути горизонтальною або похилою.

Як входити на пробій лінії шиї?

Пробій лінії шиї - це сигнал, який потрібен нам для відкриття угоди. Щоб отримати дійсний пробій фігури Голова і плечі, нам потрібно побачити, як ціна пробиває лінію шиї.

Існує дві техніки входу на пробій.

Метод №1

Можна використовувати стоп-ордер для розміщення короткої позиції трохи нижче лінії шиї. Зверніть увагу, що ті, хто використовує цей метод, не чекають закриття ціни нижче лінії шиї. Проблема з цим підходом полягає в тому, що ви піддаєте себе ризику хибного пробою.Графік

Метод №2

Другий метод передбачає дочекатися повторного тестування лінії шиї, і тільки тоді входити в ринок.Графік

При другому методі входу ми очікуємо повторного тестування лінії шиї в якості рівня опору.

Це дозволяє нам:

  1. Отримати додаткове підтвердження недавнього пробою.
  2. Отримати більш вигідне співвідношення ризику до прибутку.

Саме через ці фактори я майже завжди віддаю перевагу другому методу.

Однак у цьому разі існує ймовірність пропустити точку входу, якщо ціна продовжить свій спадний рух без відкату. Тоді ми можемо входити в ринок на першому відкаті. Просто почекайте, поки він відбудеться.Графік

Найкращі відкати відбуваються на маленьких свічках. Але що робити, якщо свічки дуже великі, і відкат трапляється набагато сильніший, ніж ви очікуєте? Не все ще втрачено, тому що ви можете використовувати техніку ретесту лінії шиї для входу в угоду, а стоп-лосс виставити в розмірі ATR свічки відкату.Графік

Метод №3

Також можна прискорити вхід в угоду за фігурою голова і плечі ще до того, як вона сформується. Це дасть нам ще краще співвідношення прибутку до збитку.

Зачекайте, поки ринок сформує ліве плече і голову. Після того, як ринок знову пішов нагору і почало формуватися праве плече, входьте в угоду на перших ознаках розвороту ринку вниз. Ви можете використовувати пін-бари або патерн поглинання для входу. А стоп-лосс виставити в розмірі 1 ATR.Графік

Метод №4

Якщо ви хочете знайти найвищу ймовірність торгового налаштування голови і плечі, ви повинні використовувати кілька таймфреймів. Більш високий таймфрейм повинен перебувати в низхідному тренді. Фігура притуляється до лінії опору.Графік

Графік

Постановка стоп-лосса

Існує кілька варіантів розміщення стоп-лосса. Деякі трейдери вважають за краще ставити стоп вище за праве плече, тоді як інші обирають більш агресивне розміщення. Тому ви маєте вибрати той спосіб, який буде найбільш підходящим для вашого стилю торгівлі.

Розглянемо три способи розміщення стоп-лоссу.

Спосіб №1

Розміщуємо стоп-лосс вище рівня правого плеча.Графік

У цьому випадку ми залишаємо достатньо вільного місця між нашою точкою входу і стопом. Однак це зовсім не обов'язково. Я б навіть сказав, що це приносить більше шкоди, ніж користі. Стоп-лосс, розміщений над правим плечем, є надмірним.

Спосіб №2

Це кращий для мене варіант розміщення стоп-лосу, коли стоп розміщується вище рівня останнього відкату.Графік

У цьому разі розмір стоп-лосса значно скорочується.

Ви завжди можете використовувати більш щільний стоп-лосс, оскільки все залежить від вашого стилю торгівлі. Однак пам'ятайте, що чим ближче буде розміщено стоп-лосс до точки входу, тим вища ймовірність передчасного виходу з позиції.

Спосіб №3

У цьому способі ми закриваємо позицію, коли ціна закривається вище лінії шиї після того, як було зафіксовано закриття нижче неї. Це означає, що модель не дійсна, і продавці більше не контролюють ситуацію.

Як фіксувати прибуток?

Знання того, коли правильно забирати прибуток є одним з найскладніших аспектів у трейдингу. Коли справа доходить до фігури Голова і плечі, існує кілька способів фіксування прибутку.

Підхід №1

Перший і більш консервативний підхід полягає в тому, щоб забирати прибуток на найближчому ключовому рівні підтримки, значущій ділянці на графіку, де може статися сильний відскік ціни. Однак не забувайте звертати увагу на сприятливе співвідношення ризику до прибутку. Тобто найближчий рівень підтримки має бути розміщений на достатній відстані.

Підхід №2

Другий і більш агресивний підхід полягає у використанні вимірювань відстані руху ціни.

Коли ви використовуєте цей метод, ви вимірюєте висоту всієї фігури. Таким чином, незалежно від ситуації, у вас завжди буде певна мета щодо фіксації прибутку.

Для цього нам потрібно виміряти відстань від голови до рівня шиї, а потім відкласти цю ж відстань від точки пробою.Графік

Графік

Хоча вимірювані цілі можуть бути надзвичайно точними, вони рідко бувають ідеальними. Тому для більшої впевненості розглядайте їх просто як області, і завжди звертайте увагу на найближчий рівень підтримки.

Підхід №3

Ви можете використовувати техніку трейлінг-стопа і пересувати стоп по 20-періодній ковзній середній. Це означає, що ви припините торгівлю тільки в тому разі, якщо ринок закривається вище 20MA.Графік

Підхід №4

Також ви можете уважно спостерігати за ціною і за перших спроб консолідації, що зароджується, або сильного відкату виходити з угоди.Графік

Перевернута фігура Голова і плечі

У моделі Голова і Плечі є свій еквівалент - це перевернута модель "Голова і плечі". Вона формується під час ведмежого тренду, і це означає, що наявна ведмежа тенденція, найімовірніше, розвернеться.перевернута модель "Голова і плечі"

Декілька прикладів фігури Голова і плечі

Ось ще кілька прикладів цього патерну. Обов'язково зверніть увагу, що кожного разу цінова структура формується унікально, проте все одно в ній присутні всі необхідні елементи.Графік


Графік

В останньому прикладі лінія шиї рідко виглядає як горизонтальний рівень, хоча найчастіше вона буде похилою.

Ключові правила

До цього моменту ми вже знайомі з фігурою Голова і плечі. Ми знаємо, як правильно входити в ринок, де ставити стоп-лосс і як забирати прибуток. Однак є кілька ключових правил, яких необхідно дотримуватися під час торгівлі за цим патерном.

Паттерн повинен формуватися тільки після висхідного тренда

Це правило говорить саме за себе. Уважно подивіться на графік. Зліва має обов'язково бути порожній простір.

Плечі не повинні розташовуватися вище голови

Ви не можете підняти свої плечі над головою, вірно? Те ж саме стосується і цього патерну. Голова завжди повинна виступати над лівим і правим плечем. І хоча не існує точних правил для мінімальної відстані між ними, це має бути очевидно з першого погляду.

Нахил лінії шиї має бути горизонтальним або висхідним, але не низхідним

Якщо ви знайдете голову і плечі, де лінія шиї рухається від верхнього лівого кута до нижнього правого, така фігура вважається ненадійною. Наприклад:Графік

І хоча ви все ще можете побачити розворот, шанси в цьому разі будуть не на вашу користь.

Тому вам потрібно бачити тільки такий шаблон:Графік

Зверніть увагу, що лінія шиї рухається від лівого нижнього кута до правого верхнього. Це свідчить про правильну структуру цієї фігури.

З мого досвіду, чим крутіший кут нахилу шиї, тим агресивнішим буде подальший пробій і розворот.

Плечі повинні формуватися в межах однієї горизонтальної області

Графік нижче добре ілюструє це правило:Графік

Однак ліве і праве плече деякою мірою можуть виходити за межі горизонтального діапазону.

Яка саме фігура голова і плечі найбільш надійна?

Наскільки надійний цей паттерн і коли можна входити за ним в угоду? Не всі сетапи за цією формацією підходять для торгівлі. Є дві речі, на які ви повинні звернути увагу: структура ринку і тривалість формування фігури на графіку.

Якщо ринок перебуває в сильному висхідному тренді, малоймовірно, що невелика фігура може змінити хід ціни. Натомість ринок, найімовірніше, продовжуватиме зростати.Графік

Голова і плечі, яка формується протягом 200 днів, буде більш значущою, ніж та сама фігура, яка утворилася всього 20 днів. Тому що, якщо ринок зламає 200-денну лінію шиї, велика кількість трейдерів потрапить у пастку відкритої позиції на купівлю, а їхній вихід з угод збільшить тиск на ціну, яка падатиме вниз. Тому якщо ви хочете знайти надійні торгові можливості за цією фігурою, ви маєте звернути увагу на структуру ринку і тривалість формування її на графіку.

Дотримуйтеся денних та тижневих графіків

Фігура Голова і плечі показує найкращі результати на денних і тижневих таймфреймах. Хоча ви можете торгувати цей паттерн на 1-годинному або 4-годинному графіку, ви ризикуєте отримати збитки через безліч хибних моделей.

Приклади торгівлі

Давайте розберемо декілька прикладів торгівлі паттерном у рамках технічного аналізу.Графік

Графік починається з бичачого тренда. По мірі руху ціни формується фігура Голова і плечі. Щойно ми визначили цю модель, намалюємо лінію шиї. Це горизонтальна лінія на графіку. Коротка позиція може бути відкрита, коли свічка закривається нижче цієї лінії. Крім того, стоп-лосс має бути розміщений над другим плечем, як показано на малюнку. Мінімальна мета дорівнює розміру паттерну, як ми обговорювали раніше.

Як бачите, ціна входить у ведмежий тренд після підтвердження моделі. Далі ціна досягає мінімального рівня потенціалу патерну. У цей момент ви можете або закрити всю свою позицію, або прийняти рішення залишити її відкритою, щоб спробувати отримати додатковий імпульс від угоди. У цьому прикладі ми закриваємо позицію, коли ціна закривається вище низхідної лінії тренда.Графік

Ми бачимо лінію шиї, яка проходить через дві основи. Коротка угода може бути відкрита, коли ціна здійснює пробій лінії шиї. Стоп-лосс може бути розміщений над другим плечем, як показано на малюнку. Потім необхідно виміряти розмір паттерну, щоб отримати мінімальний потенційний рух ціни.

Цінова дія входить у сильний ведмежий тренд після пробою. Цю угоду може бути продовжено, поки ціна не здійснить пробій лінії тренда в бичачому напрямку.Графік

Зверніть увагу, що паттерн виникає після ведмежого тренда, коли напрямок ринку змінюється. Цього разу лінія шиї з'єднує верх, а не низ, тому що паттерн перевернутий. Стоп-лосс може бути розміщений під другим плечем, яке формує модель.

Ціна починає зростати після пробою. Проте, зростання не дуже різке і показує коливання цін. Лінії на графіку показують, що підвищення ціни нагадує консолідацію у формі висхідного розширювального трикутника. Цей тип трикутника має сильний розворотний потенціал. Отже, найкращим варіантом у цьому разі буде закриття угоди відразу після досягнення мінімальної мети перевернутого паттерну Голова і плечі.

Висновок

Є багато різних способів торгівлі розворотних паттернів, але мало хто з них показує такий самий стабільний прибуток, як фігура Голова і плечі. Однак не слід наосліп торгувати цю формацію. Намагайтеся розуміти рух ціни, і помічати зміщення балансу сил від покупців до продавців. Дотримуйтесь наведених вище рекомендацій, і ви опинитеся на шляху до досягнення постійного прибутку.

Читайте також - Консолідація або флет - пастка для недосвідчених трейдерів.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити