Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Подвійна вершина і подвійне дно в технічному аналізі

Останнє оновлення: Четвер, 02 березня 2023 Автор: Вольдемар Воронцовський

Подвійна вершина і подвійне дно

Ймовірно, ви чули про фігури подвійна вершина і подвійне дно безліч разів. І ви, можливо, намагалися торгувати ці формації. Але коли ви дивитеся на графіки в реальному часі, все виявляється не таким простим. У цій статті ми спробуємо розібратися з усіма особливостями і нюансами подвійної вершини і подвійного дна, а також вивчити торгові стратегії і методи, які ви зможете використовувати для отримання прибутку.

Що таке подвійна вершина?

Подвійна вершина (а також дзеркальна їй формація подвійне дно) являє собою розворотну формацію на графіку. Вона складається з трьох частин: перший пік, другий пік і лінія шиї.Графік

Як можна інтерпретувати цей паттерн?

Перший пік, після якого ринок робить відкат. На цей момент ви не можете точно сказати, чи буде це розворот, оскільки трендові ринки час від часу йдуть на корекцію. Другий пік - ринок знову робить відкат у тій самій області. Це перша ознака того, що ринок може опуститися ще нижче. Прорив лінії шиї - продавці все більше захоплюють ініціативу, і ринок може продовжити знижуватися.

Таким чином, формація подвійної вершини сигналізує про можливий розворот тренда.

Не всі формації подвійної вершини є якісними. Якщо ви виявите цей патерн у сильному висхідному тренді, найімовірніше, ринок продовжить рух вгору.Графік

Також дуже важливо, щоб між першим і другим піком минуло достатньо часу і відповідно було достатньо вільного простору.Графік

Намагайтеся шукати такі сетапи, щоб піки вершин знаходилися один від одного на досить великій відстані. Як у прикладі нижче.Графік

Чому так важливо, щоб вершини були далеко одна від одної? Коли проходить достатня кількість часу між утворенням першої та другої вершини, рівень, від якого вони відштовхуються, стає більш значущим, і дедалі більша кількість трейдерів починає входити в продажі від цього рівня.

Пастка сетапу подвійна вершина

Розглянемо наступний графік.Графік

Наразі багато трейдерів чекатимуть пробою лінії шиї і почнуть відкривати угоди в лонг. Пробій відбувається на великій свічці. Але далі відбувається наступне:Графік

Трейдери, які сподівалися на тривалий бичачий тренд, тепер спіймані в пастку хибного пробою, тому що ринок здійснив різкий розворот.

Тепер, коли це сталося, у нас з'являється можливість скористатися цією ситуацією. Як? Ми відкриватимемо позицію на продаж після хибного пробою. Якщо ринок продовжить знижуватися, це викличе спрацьовування стоп-лоссів трейдерів, які стояли в лонг, що змусить ціну рухатися вниз ще сильніше.

Коли ви торгуєте за цією стратегією, ви, ймовірно, торгуватимете проти довгострокового тренда. Тому не будьте занадто агресивні з постановкою тейк профітів. Замість цього ви можете розглянути можливість отримання прибутку на найближчому рівні.

Як увійти в угоду з найкращим поєднанням ризику до прибутку?

У класичному технічному аналізі рекомендується входити в угоду після того, як ціна пробиває лінію шиї і ставити стоп над рівнем вершин (або під рівнем западин у разі подвійного дна).Графік

Однак цей підхід має дві проблеми. Часто після різкого руху і пробою лінії шиї утворюється помилковий пробій. І також співвідношення ризику до прибутку при класичній постановці стопа не найкраще.

Тому іноді краще дочекатися невеликої консолідації біля лінії шиї, яка є нічим іншим, як набором позиції за рахунок трейдерів, що відкривають угоди на купівлю за цим рівнем. І поставити стоп за межу цієї консолідації.Графік

Якщо ви входитимете за цією стратегією, скористайтеся трейлінг стопом і постарайтеся взяти якомога більше пунктів у майбутньому русі.

Цікаво - Імпульсні та корекційні хвилі.

Як визначати розворот ринку з найбільшою точністю?

Для визначення найбільшої ймовірності розвороту ринку за паттерном подвійна вершина ви можете скористатися стратегією множинних таймфреймів. Ось як це працює.

Визначте, що ринок перебуває в низхідному тренді. Нехай ціна наблизиться до найближчої області опору. Шукайте формацію подвійної вершини на нижньому таймфреймі.

Ось приклад. Ціна наближається до рівня опору на 4-годинному таймфреймі.Графік

Подвійна вершина формується на годинному таймфреймі.Графік

Що таке подвійне дно?

Фігура подвійне дно служить для визначення розвороту ринку після низхідного тренда. Однак у торгівлі цієї фігури є свої нюанси й особливості.

Подвійне дно - це розворотна фігура ведмежого тренда (її протилежність називається подвійна вершина).

Вона складається з трьох частин:

 1. Перший мінімум - перший відскок ціни.
 2. Другий мінімум - другий відскок ціни.
 3. Лінія шиї - зона опору.

Що означає цей паттерн?

Перший мінімум - ринок робить перший відкат у низхідному тренді.

Другий мінімум - приблизно на тому ж самому місці ринок знову розгортається. Тепер ми розуміємо, що на ринку присутній сильний тиск покупців, але поки ще рано говорити про те, чи зможе низхідний тренд остаточно змінити свій напрямок.

Пробій лінії шиї - ціна пробиває рівень шиї, і це сигналізує про те, що тепер вже покупці повністю контролюють ситуацію. Ринок, найімовірніше, продовжить свій рух вгору.

Коротше кажучи, фігура подвійного дна сигналізує про те, що низхідний тренд, найімовірніше, досяг свого дна, і ціна незабаром почне зростати.

Ось як це виглядає:Графік

Не робіть цю помилку, коли торгуєте фігуру подвійне дно

Багато трейдерів відкривають позиції на пробій лінії шиї після формування подвійного дна. Однак вони не звертають увагу на контекст ринку. Тому будьте обережні.

Якщо ринок перебуває в сильному низхідному тренді і формує невелике за розмірами подвійне дно, найімовірніше, ринок продовжить своє зниження.

Ви можете використовувати додатковий фільтр, щоб уникнути подібної ситуації:

 • Додайте 20-періодну ковзну середню (MA) на графік.
 • Якщо ціна перебуває нижче 20 MA, не входьте в ринок.Графік

Як торгувати подвійне дно і отримувати прибуток?

Якщо ви торгуєте фігуру подвійне дно, ви маєте звертати увагу на простір між двома мінімумами - чим більшою буде ця відстань, тим краще.

Чому так?

Коли мінімуми розташовані досить далеко один від одного, це привертає увагу великої кількості трейдерів, які відкривають позиції в шорт і тим самим опиняються спійманими в пастку.Графік

Ми можемо скористатися даною ситуацією:

 1. Між першим і другим мінімумом має бути достатній простір.
 2. Ціна повинна здійснити хибний пробій.
 3. Очікуємо сильного відскоку ціни і відкриваємо угоду в лонг.Графік

У міру того, як ціна опускається нижче першого мінімуму, багато трейдерів починають шортити ринок і розміщують свої стопи трохи вище пробитого рівня. Але якщо ціна розвертається вгору, починають спрацьовувати стопи цих трейдерів. Ви можете скористатися цим, відкривши довгу позицію за моделлю подвійне дно.

Надійна техніка входу

Ціна часто здійснює відкат після пробою лінії шиї. Однак ви можете заздалегідь побачити силу покупців, перш ніж відкривати позицію в лонг. Для цього вам потрібно:

 1. Знайти потенційне подвійне дно.
 2. Почекати, поки ціна почне рухатися вгору.
 3. Побачити формування відкату у вигляді щільної консолідації.
 4. Відкрити угоду, коли ціна вирветься за межі діапазону.Графік

Це надійна техніка входу, яка дасть вам можливість увійти в ринок з оптимальним співвідношенням ризику до прибутку.

Коли спостерігається слабкий відкат, який перетворюється на щільну консолідацію, це говорить про те, що тиск з боку продавців відсутній. Ви можете встановити стоп-лосс нижче мінімуму меж діапазону.

Однак іноді ціна рухатиметься вгору без жодних відкатів. Що робити в такому разі?

Не переслідуйте ринок

Коли ціна здійснює різкий пробій лінії шиї, не варто в цьому випадку переслідувати ринок. У вас не буде логічного місця для постановки стоп-лосс, і ви, найімовірніше, зазнаєте збитків під час першого відкату або розвороту.

Замість цього краще дочекатися повторного тестування рівня пробою.

 1. Після пробою ми чекаємо повторного тестування рівня шиї.
 2. На лінії шиї шукаємо паттерн прайс екшен.
 3. Відкривайте позицію в лонг, встановивши стоп-лосс на відстань нижче 1 ATR від точки входу.Графік

Іноді ринок може не тестувати рівень шиї. Однак замість цього може сформуватися бичачий прапор. Ще одна фігура, на підставі якої ви зможете увійти в ринок.

Як знаходити надійні моделі подвійного дна?

Не всі моделі подвійного дна однакові за надійністю. Ви можете натрапити на два ідентичні шаблони, причому один із них матиме високу ймовірність розвороту, а інший, найімовірніше, зазнає невдачі. Тому нас цікавить питання, як можна відфільтрувати надійні сетапи?

Для цього ми можемо використовувати кілька таймфреймів.

 1. Знаходимо область підтримки на більш високому таймфреймі.
 2. На нижчому таймфреймі знаходимо фігуру подвійного дна, яка спирається на вищий таймфрейм.

На старшому таймфреймі ціна перебуває в зоні підтримки:Графік

На молодшому таймфреймі бачимо фігуру подвійне дно:Графік

Ви можете об'єднати аналіз декількох таймфреймів зі своїм аналізом точок входу на розворот, і якість ваших угод значно покращиться.

Читайте також - Фігури технічного аналізу: як розуміти рух ціни?


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити