Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Фігура прапор у технічному аналізі: бичачий і ведмежий прапор

Останнє оновлення: Середа, 03 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Фігура прапор

Чи траплялося вам чекати відкату в сильному трендовому ринку, який все ніяк не відбувався, а ціна продовжувала рухатися без вас? Є спосіб вирішити цю проблему. У цьому нам допоможе фігура прапор, яка належить до моделі продовження тенденції.

Що з себе представляє фігура прапор?

Прапори можуть бути різних форм і розмірів, але всі вони являють собою моделі продовження поточного тренда. Якщо ринок рухається вгору і формується прапор, найімовірніше, незабаром станеться його пробій. Протилежне стосується низхідного тренду.

Читайте також - Фігури технічного аналізу.

Фігура прапор - це одна з моїх найулюбленіших моделей технічного аналізу, тому що вона дає можливість отримати вигідну точку входу і непоганий потенціал за прибутком.

Найбільш прибуткові бичачі або ведмежі прапори формуються на сильному трендовому ринку, де покупці або продавці починають фіксувати свій прибуток. Це змушує ціну тимчасово рухатися проти загальної тенденції, що дає можливість новим учасникам увійти в ринок.

Бичачий прапорБичачий прапор

Бичачий прапор

Ведмежий прапорВедмежий прапор

Ведмежий прапор

Чому утворюється фігура прапор?

Насамперед прапор являє собою консолідацію. Здоровий тренд час від часу зупиняється, щоб позбутися короткострокових трейдерів і накопичити нових покупців або продавців.

Коли в тренді відбувається відкат або консолідація, частина трейдерів забирає свій прибуток. Саме в цей момент ми повинні бути в стані підвищеної готовності для пошуку точки входу на пробій. Це дає нам змогу увійти в ринок за трендом і розмістити стоп-лосс.Графік

Зверніть увагу, як кожен наступний прапор формується під крутішим кутом. Це є ознакою здорового відкату, який має призвести до продовження поточної тенденції.

Як входити в ринок?

Залежно від того, де саме формується фігура прапор, ми можемо використовувати кілька технік для входу в ринок:

 • Торгівля першого відкату.
 • Прапор як модель продовження тренду.
 • Прапор як модель пробою рівня.

Торгівля першого відкату

Перший ринковий відкат після виходу ціни з консолідації - найкращий час для торгівлі за фігурою прапор. Чим довше триває консолідація, тим сильнішим буде її пробій. Коли пробої дуже стрімкі, перші відкати найчастіше невеликі і складаються з маленьких свічок, тому що мало хто з трейдерів візьметься торгувати проти сильного пробою. І це дає нам хорошу точку входу.Торгівля першого відкату

Прапор як модель продовження тренду

Чи траплялася з вами коли-небудь така ситуація. Ви дивитеся на графік і говорите собі: "Ціна пішла занадто далеко. Я краще почекаю відкату до рівня підтримки". Але ринок може продовжувати свій рух до нових максимумів, а ви так і будете залишатися осторонь.

Який з цього слід зробити висновок? На сильному трендовому ринку найкраще торгувати пробої. Лише зрідка в сильних трендах ціна здійснює відкат до рівня підтримки. Тому ми можемо використовувати фігуру прапор для пошуку точки входу в ринок.Прапор як модель продовження тренду

Прапор як модель пробою рівня

Як правило, прапор виникає після пробою консолідації або під час сильного тренду, але також ця фігура може формуватися біля рівня опору. Це відбувається тому, що на ринку відсутні продавці, і покупці готові продовжувати покупки біля рівня опору. Як би там не було, це ознака сили, і ціна, найімовірніше, незабаром здійснить пробій рівня.Прапор як модель пробою рівня

Точка входу, стоп-лосс і тейк профіт

Є два варіанти для входу:

 • На пробій максимуму прапора.
 • Після закріплення свічки вище максимуму.

Немає відповіді, який варіант кращий. У першому випадку може трапитися хибний пробій, але якщо пробій буде істинний, ви ввійдете за найкращою ціною, яку тільки може дати ринок. З іншого боку, чекаючи закриття свічки біля максимуму, ви зменшуєте ймовірність хибних пробоїв, але відкриваєте позицію за вищою ціною. Отже, вибір залишається за вами.

Для постановки стоп-лосса дайте можливість ціні дихати. Не варто виставляти стоп занадто близько під мінімум фігури. Замість цього поставте стоп-лосс на відстані 1 ATR.Графік

Для тейк-профіту найкращим варіантом буде використовувати техніку трейлінг-стопу. Найчастіше фігура прапор виникає на сильних трендових ринках, де потенціал руху ціни досить великий. Тому ви можете використовувати 50 MA для трейлінгу стопа і виходити з угоди, коли ціна закриється за межами ковзної середньої.Графік

Ви також можете використовувати ковзаючі середні з іншими періодами відповідно до поточної структури ринку.

Ведмежий прапор: особливості торгівлі

Ведмежий прапор характеризується:

 • На ринку присутній сильний тренд з великими ведмежими свічками.
 • Виникає відкат з маленькими свічками.

Графік

Сильний тренд з великими ведмежими свічками говорить нам про те, що продавці повністю контролюють ринок. Тому діапазон свічок досить великий, адже покупці відсутні. Далі виникає відкат, який показує, що частина продавців закриває свої короткі позиції. Якщо нічого не зміниться, ринок надалі продовжить своє зниження.

Не робіть великої помилки, торгуючи ведмежий прапор

Не всі моделі ведмежого прапора однакові. Ви можете зустріти два схожих ведмежих прапори, при цьому один з них варто торгувати, а за іншим краще буде не відкривати коротких позицій.

Дуже важливо звертати увагу на розташування ведмежого прапора.

Коли на ринку спадний тренд, ми бачимо відкати і подальші рухи ціни за трендом. Ціна рухається вниз, робить відкат, а потім робить новий мінімум. При цьому ціна завжди перебуває біля свого середнього значення або ковзної середньої.

Однак у сильному тренді ціна може відхилиться від свого середнього значення настільки далеко, що найближчий відкат буде дуже сильним.

Ви можете сприймати рух ціни як "гумку". Вона розтягується, щоб потім повернутися до свого звичайного стану. Однак якщо розтягнення занадто сильне, відскік може вийти досить різким. Тому в подібних ситуаціях найкраще не відкривати коротких позицій. Звертайте увагу, наскільки далеко ціна перебуває від ковзної середньої.Графік

Коли варто відкривати позиції за ведмежим прапором?

Є дві ситуації на ринку, коли торгівля за ведмежим прапором найбільш виправдана:

 • Ціна знаходиться біля ковзної середньої.
 • Це перший відкат після пробою рівня.

Ціна знаходиться біля ковзної середньої

Як уже згадувалося раніше, не варто відкривати короткі позиції, коли ціна перебуває далеко від ковзної середньої, тому що відкат може бути занадто сильним. Замість цього почекайте, поки ціна підійде до ковзної середньої (наприклад, 20 MA), а потім шукайте можливості для відкриття коротких позицій.Графік

Ведмежий прапор - це перший відкат після пробою рівня

Коли ціна пробиває рівень підтримки, багато трейдерів починають відкривати короткі позиції, сподіваючись зловити низхідний рух. Однак це погана ідея. І ось чому:

 • Співвідношення ризику до прибутку не оптимальне.
 • Найчастіше після пробою трапляються відкати.
 • Існує висока ймовірність, що ваш стоп-лосс буде зачеплений.

Тому найкраще після пробою рівня підтримки буде дочекатися появи ведмежого прапора і вже за ним входити в шорт.Графік

Торгуючи ведмежий прапор як перший відкат, ви отримуєте:

 • Більш сприятливе співвідношення ризику до прибутку.
 • Вищу ймовірність отримати прибуткову угоду, оскільки покупці не показують свою силу.
 • Ви можете встановити стоп-лосс на логічному рівні вище максимуму ведмежого прапора.

Як відкривати угоди за ведмежим прапором?

Існує дві техніки, які ви можете використовувати:

 • Вхід за мінімумом відкату.
 • Вхід на пробій трендової лінії ведмежого прапора.

Вхід за мінімумом відкату

Вхід за мінімумом відкату

Вхід на пробій трендової лінії ведмежого прапора

Вхід на пробій трендової лінії ведмежого прапора

Де встановити стоп-лосс?

Ви можете встановити стоп-лосс на відстані 1 ATR від максимуму ведмежого прапора. Якщо ціна досягне цього рівня, значить патерн ведмежий прапор вважатиметься недійсним, і вже не буде жодних підстав залишатися в подібній угоді.

Як брати прибуток з великих трендів, використовуючи ведмежий прапор?

Найчастіше, коли ви відкриватимете позиції за ведмежим прапором, ціна перебуватиме нижче 20 MA. Це означає, що ви можете переносити свій стоп-лосс по ковзній середній, щоб забрати максимум прибутку з усього низхідного тренда.Графік

Якщо ви хочете взяти максимум руху середньострокового тренду, ви можете переносити стоп-лосс по 50 MA. Якщо ви хочете взяти рух довгострокового тренду, ви можете використовувати 200 MA.

Або ж ви можете просто переносити стоп-лосс за попереднім максимумом свічки. Це означає, що ви вийдете з угоди, коли ціна закриється вище попереднього максимуму.Графік

Який із цих методів кращий? Усе залежить від вас і від вашого стилю торгівлі. Ви можете вибрати спосіб перенесення стоп-лосса, який найбільше вам підходить.

Стратегія торгівлі за ведмежим прапором

Робоча торгова стратегія повинна містити в собі відповіді на такі 4 запитання:

 • Який поточний стан ринку?
 • Де знаходиться наша точка входу?
 • Де буде розміщений наш стоп-лосс?
 • Як ми будемо виходити з угоди?

Вище ми писали про всі ці пункти, настав час зібрати все воєдино.

 1. Якщо ціна пробиває рівень підтримки, чекаємо появи ведмежого прапора.
 2. Якщо ведмежий прапор сформувався, очікуємо пробою мінімуму найближчого відкату.
 3. Стоп-лосс розміщуємо на відстані 1 ATR від максимуму відкату.
 4. Якщо ціна рухається на нашу користь, переміщуємо стоп-лосс по 20 MA.

Ось декілька прикладів.Графік

Графік

Графік

Ви завжди можете налаштувати під себе цю торгову стратегію. Наприклад, мати фіксований тейк-профіт або використовувати трейлінг-стоп за різними значеннями ковзної середньої.

Остерігайтеся прапора, кут нахилу якого відповідає поточній тенденції

Прапор служить моделлю продовження тенденції тільки в разі, якщо він утворюється під кутом, протилежним поточній тенденції. Якщо він нахилений у напрямку до тренду, у цьому разі він не може вважатися дійсним.Графік

Прапор, який нахилений у напрямку до поточного тренду, має абсолютно такий самий вигляд, як і традиційний прапор, який ми щойно обговорювали. Різниця лише в тому, під яким кутом утворюється ця модель.Графік

Дана модель прапора формується за напрямком тренда, а не проти нього. Тому в цьому випадку ми не можемо відкривати довгі позиції. Ця формація являє собою більшою мірою виснаження тренда, ніж його продовження.Графік

Зверніть увагу на хибний пробій рівня опору. Відкривши тут довгу позицію, ви б отримали збиток.

Це не означає, що кожна подібна структура розгорне тренд у протилежному напрямку. У технічному аналізі завжди будуть винятки. Наше завдання як трейдерів - постійно збільшувати свої шанси на успіх. Знання того, що відбувається на ринку найчастіше, робить нас на крок ближче до стабільної та прибуткової торгівлі.

Це цікаво - Фігура трикутник у технічному аналізі


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити