Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Розворотні паттерни в трейдингу: визначаємо розворот ціни

Останнє оновлення: Середа, 03 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Ви вже знаєте розворотні патерни в технічному аналізі, такі як голова і плечі, подвійна вершина, потрійна вершина тощо.

Але коли ви намагаєтеся торгувати за цими формаціями, ви виявляєте себе спійманим на неправильному боці тренда і втрачаєте гроші.

Тоді ви ставите собі питання:

Що відбувається? Чому у мене постійно спрацьовують стопи? Хіба розворотні паттерни не повинні передбачати розворот ринку?

Щоб відповісти на ваші запитання, ви маєте спочатку зрозуміти реальний сенс розвороту ринку і зміни тренда.

3 речі, які ви повинні знати про розворотні паттерни

Кожен паттерн розворотного графіка має 3 важливі компоненти, які завжди потрібно враховувати. Якщо ви твердо знаєте, що вони собою являють, тоді ви завжди можете сказати, коли ринок збирається розвернутися, не запам'ятовуючи жодної графічної моделі. Круто? Тоді приступимо.

Рухи за трендом і корекцією

Трендовий рух - сильніший бік руху ринку, який рухається в напрямку тренду.Трендовий рух

Відкат або корекція - більш слабка сторона руху ринку, яка рухається проти напрямку тренда.Корекція

Тепер вам може бути цікаво: "Навіщо мені потрібно знати рух ціни за трендом і відкат?" Це нам необхідно тому, що це дає нам ключ до розгадки сили і слабкості ринку. Наприклад:

За здорового тренду ви можете очікувати, що трендовий рух складатиметься з бичачих свічок, які ще більші, ніж корекція. Однак, якщо ви починаєте бачити, як свічки трендового руху стають меншими порівняно з корекцією, це ознака того, що сила тренда слабшає.

Ось що я маю на увазі:Графік

Більш високі мінімуми і більш низькі максимуми

Тут все просто. Коли ви бачите серію вищих мінімумів, це ознака сили, оскільки це говорить вам, що покупці готові купувати за вищими цінами.

Наприклад:Графік

Так само, коли ви бачите серію нижчих максимумів, це ознака слабкості, оскільки це говорить нам, що продавці готові продавати за нижчими цінами.

Те, що ви бачите серію більш високих мінімумів, не означає, що це бичачий розворот, тому що це може бути просто відкат. Ось чому ми враховуємо кілька факторів, коли шукаємо розворотні паттерни на графіку.

Фактор часу

Що більше часу ринок витрачає на формування паттерна розвороту, то він буде значнішим.

Наприклад, якщо ви порівняєте модель голова і плечі, для формування якої потрібно 30 свічок, з іншою, для формування якої потрібно 100 свічок. Яка буде сильнішою? Очевидно, що та, яка має більшу тривалість. Чому?

Тут дві причини:

 • Вона більш очевидна і привертає увагу більшої кількості трейдерів.
 • Більша кількість відкладених ордерів розміщується навколо лінії шиї паттерну голова і плечі (від бичачих трейдерів, які очікують пробою рівня підтримки, або коротких трейдерів, які бажають продати на пробої).

У будь-якому разі, чим довше формується графічна модель, тим вона значніша.

Давайте тепер скористаємося цими 3 компонентами, які ми щойно вивчили, і застосуємо їх до деяких із поширених моделей розворотних паттернів, щоб ви могли побачити, як вони працюють.

Голова та плечі

Щоб проаналізувати будь-які паттерни розворотного графіка, ми повинні врахувати 3 складові:

 • Тренд і рух відкату.
 • Більш високі мінімуми і більш низькі максимуми.
 • Фактор часу.

Тепер давайте проаналізуємо паттерн голова і плечі з урахуванням цих компонентів. Почнемо з того, що голова і плечі - це фігура ведмежого розвороту (протилежністю паттерну голова і плечі є паттерн перевернуті голова і плечі). Ось як вона виглядає:Графік

Що насправді означає ця модель? Розберемо її по деталях.

Паттерн голова і плечі: тренд проти руху відкату

По-перше, давайте порівняємо рух ціни за трендом і корекцією.

У здоровому тренді трендовий рух повинен мати свічки більшого розміру порівняно з рухом ціни в корекції. Якщо паттерн "голова і плечі" показує зворотне (свічки трендового руху менші, ніж рух корекції), то це застережливий знак.

Тиск продавців

Якщо ви уважно подивитеся на формацію "голова і плечі", ви зрозумієте, що розворот ціни відбувається на нижчому рівні (ви можете назвати це підтримкою).

Це свідчить про посилення тиску з боку продавців, яке не дає змоги ціні вирватися з попереднього максимуму коливання. Крім того, якщо ваше праве плече складається з декількох нижчих максимумів, це ще більш важливо, оскільки це говорить вам, що продавці готові продавати за нижчими цінами, що є ознакою слабкості.

Фактор часу

Чим довше формується паттерн голова і плечі, тим більш значним він буде, оскільки більша кількість ордерів розміщується нижче лінії шиї.

У бичачих трейдерів стоп-лосс (який є стоп-ордером на продаж) розміщується нижче лінії шиї, щоб вони могли скоротити свої втрати, якщо ціна піде проти них.

Ведмежі трейдери розміщуватимуть стоп-накази на продаж нижче лінії шиї, щоб вони могли увійти на пробої, якщо ціна впаде нижче.

Після більшої кількості часу накопичується більша кількість ордерів, що призводить до сильнішого впливу на ціну згодом.

Низхідний трикутник

Низхідний трикутник - ведмежа модель на графіку, яка показує низку більш низьких максимумів, що впираються в підтримку (трикутник, протилежний низхідному, - це висхідний трикутник).

Ось як це виглядає на графіку:Низхідний трикутник

А тепер давайте розберемо його по кроках.

Паттерн низхідного трикутника: тренд проти корекції

Якщо ринок перебуває у висхідному тренді, ви помітите, що свічки всередині трендового руху стають меншими - це ознака того, що покупці "втомилися".

Що стосується руху корекції, розмір свічок спочатку може бути великим або маленьким. Але в міру наближення до вершини (тобто до кінця трикутника) свічки стають меншими, сигналізуючи про те, що ринок збирається здійснити розворот.

Зниження максимумів до рівня підтримки

Відмінною рисою низхідного трикутника є серія нижчих максимумів, які впираються в підтримку. Це ознака слабкості, оскільки це говорить нам, що покупці не можуть підштовхнути ціну вище попереднього максимуму коливання. Крім того, коли в справу вступають продавці, вони готові продавати за нижчими цінами, що формує серію нижчих максимумів.

Фактор часу

Як у нашому попередньому прикладі, чим більше часу потрібно на формування висхідного трикутника, тим він буде значнішим. Це відбувається через відкладені ордери на ринку (як пояснювалося раніше).

Крім того, з часом низхідний трикутник опиниться в "стадії стиснення", що зазвичай сигналізує про те, що ринок збирається зробити великий рух (зазвичай у бік зниження ціни).

Подвійна вершина

Подвійна вершина - ведмежа розворотна фігура, яка має вигляд бука "M" (зворотна фігура подвійної вершини - подвійне дно).

Ось який вона має вигляд:Подвійна вершина

Тренд проти руху відкату

На відміну від більш ранніх моделей розворотного графіка, подвійна вершина не має виражених чинників, коли справа доходить до тренду і руху відкату.

Я бачив найрізноманітніші моделі подвійної вершини з:

 • Сильні трендові рухи і сильні корекційні рухи.
 • Слабкі трендові рухи і слабкі корекційні рухи.
 • Слабкі трендові рухи і сильні відкати.

Хибний пробій на максимумах

Відмінною рисою подвійної вершини є повторне тестування ціною попереднього максимуму - це по суті хибний пробій. Це свідчить про те, що існує тиск з боку продавців, який може підштовхнути ціну вниз.

Часовий фактор

Як і в наших попередніх прикладах, чим більше часу потрібно на формування фігури подвійної вершини, тим вона буде значнішою.

Розворотні паттерни: правила торгівлі

Ви навчилися читати паттерни розворотного графіка як професіонал. Тепер питання в тому, як ними торгувати?

Ось що потрібно шукати:

 • Паттерн розворотного графіка складається щонайменше з 80 свічок ( чим більше свічок, тим краще).
 • Перед рівнем опору утворюється стиснення ціни.
 • Відкривайте довгу позицію, коли ціна пробиває рівень опору. І навпаки для коротких торгових налаштувань.

Давайте подивимося на декілька прикладів.Графік

Ціна сформувала модель перевернутої голови і плечей. Так, праве плече вище за звичайне, проте ми можемо класифікувати його як перевернуту фігуру голови і плечей.

Якщо ви підрахуєте кількість свічок, ця модель "голова і плечі" має 80 свічок до пробою, що відповідає нашим критеріям. Потім відбувається консолідація на рівні опору, що дозволяє вам встановити стоп-лосс нижче мінімуму ціни. Нарешті, ви можете відкривати довгу позицію, коли ціна пробиває опір.

Ось ще приклад.Графік

Біткоін сформував модель висхідного трикутника у квітні 2019 року.

Щоб сформувати цей графічний паттерн, що відповідає нашим критеріям, знадобилося близько 124 свічок. Потім на опорі формується щільне нарощування ціни, яке дає вам змогу встановити стоп-лосс нижче мінімуму попереднього коливання.

Коли всі наші критерії дотримано, ви можете відкривати довгу позицію, коли ціна пробиває рівень опору.

Тепер вам може бути цікаво: "Що робити, якщо немає стиснення ціни, я все одно повинен торгувати?" Я б уникав таких угод, тому що немає логічного місця для встановлення стоп-лосса. Крім того, без стиснення ціна може легко розвернутися в протилежному напрямку, що призведе до хибного пробою.

Я б також хотів побачити, щоб 20-періодна ковзаюча середня була на рівні стиснення ціни. Для мене це сигналізує про те, що ринок готовий рухатися далі.

Як торгувати фігурами продовження тренду?

Паттерни розворотного графіка також можуть бути розглянуті як паттерни продовження - тут має значення контекст. Отже, ось як це працює.

 • При висхідному тренді формується фігура бичачого розвороту.
 • На графіку не менше 40 свічок.
 • Відкривайте довгу позицію, коли ціна пробивається вище максимуму коливання.

Як бачите, ключова відмінність між угодою розвороту і продовженням тренда - це кількість свічок, які формує графічна модель.

Для угод з продовженням тренду, якщо на графіку є не менше 40 свічок, я буду готовий відкрити угоду. Це тому, що я торгую в напрямку тренда, що дає мені більше шансів.

Давайте подивимося на декілька прикладів.Графік

TSLA формує потенційний висхідний трикутник при висхідному тренді. Щоб сформувати цей графічний паттерн, що відповідає нашим критеріям, знадобилося 40 свічок.

Ви можете відкривати довгу позицію, коли ціна проривається вище висхідного трикутника.Графік

SUMR здійснив хибний пробій, коли повторно протестував мінімум попереднього коливання і закрився бичачим зростанням (аналогічно формації подвійне дно).

Ви можете відкривати довгу позицію на наступному відкритті зі стоп-лосом на 1 ATR нижче мінімуму коливання.

Коли ви купуєте акції, найкраще зосередитися на купівлі найсильніших - тих, які найбільше зросли в ціні за 6-12 місяців. Тому що, ґрунтуючись на дослідженнях і тестуванні на історичних даних, вони, ймовірно, перевершать ринок протягом наступних 6-12 місяців.

Розворотні паттерни: підсумки

 • Розворотні паттерни мають містити в собі 3 компоненти: 1) рух тренду проти руху відновлення 2) нижчі максимуми і вищі мінімуми 3) часовий фактор.
 • Деякі поширені моделі розвороту на графіку - це перевернуті голова і плечі, висхідний трикутник і подвійне дно.
 • Паттерни розворотного графіка також можуть бути паттернами продовження тренда - тут важливий контекст.
 • Щоб торгувати на розвороті, ви маєте переконатися, щоб на графіку було не менше 80 свічок і побачити стиснення до рівня пробою.
 • Щоб торгувати на продовження тренду, ви маєте побачити, щоб на графіку було щонайменше 40 свічок, і воно формувалося в напрямку тренду.

Читайте також - Чашка з ручкою та особливості її торгівлі на форекс.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити