Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Повернення до середнього: як отримати статистичну перевагу?

Останнє оновлення: Вівторок, 09 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Повернення до середнього

Як трейдери, ми знаємо, що ринки можуть бути або у фазі тренду, або у фазі консолідації. Як правило, більшість фінансових інструментів демонструють трендову поведінку менше однієї третини часу. А решту часу ринок торгується в більш обмеженому діапазоні.

Важливо розуміти різницю між кожною ринковою фазою, щоб ми застосовували найкращі торгові стратегії, що відповідають поточним ринковим умовам. Тут ми зосередимося на методиці повернення до середнього значення, яку найкраще застосовувати в консолідації.

Що таке повернення до середнього значення?

Ми часто чуємо, що торгові стратегії описуються або як стратегії повернення до середнього значення, або як стратегії торгівлі за трендом. Більшість трейдерів досить добре розбираються в методології слідування за трендом, проте деякі, схоже, не розуміють, як зазвичай працюють стратегії повернення до середнього значення.

Перш ніж ми поринемо в механіку повернення до середнього, давайте витратимо деякий час, щоб зрозуміти теорію, що лежить у її основі. Концепція моделі повернення до середнього полягає в тому, що фінансові інструменти мають тенденцію повертатися до свого історичного середнього значення. На основі проаналізованих часових рядів очікується, що надмірно тривалий рух ціни у будь-якому напрямку повернеться до свого середнього чи медіанного рівня.

Найпростіший приклад цього можна проілюструвати на прикладі довгострокової історичної прибутковості фондового ринку США. За останні 75 років фондовий ринок США, представлений індексом S&P 500 або промисловим індексом Dow Jones, забезпечував середньорічну норму доходності приблизно від 8 до 9%. Це вважається середнім чи середньорічним показником над ринком цінних паперів США загалом. Тепер, якщо ви проаналізуєте середню річну прибутковість за 75-річний період, ви знайдете роки, коли прибутковість фондового ринку перевищувала 30% на рік, і так само ви знайдете роки, коли фондовий ринок втрачав понад 50% за рік.

Як правило, у цій серії даних ви виявите, що в роки, коли ринок добивався надмірних прибутків, наступного року ринок демонструватиме набагато нижчі показники прибутковості.

Так само, коли ринок зазнає величезних збитків протягом певного року, він часто отримуватиме набагато більші прибутки наступного року. Незважаючи на те, що на фондових ринках зазвичай спостерігається тенденція до підвищення, з цього прикладу ви можете бачити, що він має тенденцію виявляти тенденції до розвороту після надмірних цінових рухів на бичачому чи ведмежому ринку.

Підхід повернення до середнього може бути застосований до будь-якого таймфрейму, незалежно від того, чи ви є дейтрейдером, що орієнтується на п'ятихвилинні свічки, або позиційним трейдером, що торгує за тижневими графіками. По суті, методи повернення до середнього є спробою скористатися перевагами екстремальних цінових рухів фінансового інструменту, виконуючи позицію, яка згладжує поточний рух ціни. Трейдер із поверненням до середнього сканує ринок щодо таких дисбалансів, припускаючи, що ціни мають повернутися до своїх рівноважних рівнів.

Тепер, коли ми вивчили деякі відомості про теорію повернення до середнього, давайте детально розглянемо деякі переваги і недоліки використання цього стилю торгівлі.

Плюси стратегій повернення до середнього значення

Більше торгових можливостей

Як правило, ринки перебувають у трендах близько 30% часу, в той час як у 70% випадків ринок залишається в рамках певної форми консолідації. Оскільки стратегії повернення до середнього значення найкраще застосовувати в контексті ринкових умов з обмеженим діапазоном, які існують більше двох третин часу, буде більше можливостей скористатися перевагами цих типів установок порівняно з торгівельними установками торгівлі за трендом.

Більш короткі періоди утримання позиції

У середньому стратегія повернення до середнього значення матиме відносно короткий період утримання. Стратегії повернення до середнього є дуже популярними серед свінг-трейдерів, які зазвичай утримують позицію від двох днів до двох тижнів. Порівняйте це з підходом проходження за трендом, де позиції в середньому утримуються в середньому від тижнів до місяців.

Найкраще відсоткове співвідношення виграшів

Однією з характеристик багатьох методів повернення до середнього є те, що вони є доволі консервативними з точки зору співвідношення ризику і прибутку. Інакше кажучи, багато торгових систем з поверненням до середнього прагнутимуть брати тільки одну або півтори одиниці прибутку на кожну одиницю ризику. Це за своєю суттю допомагає збільшити середній прибуток.

Мінуси стратегій повернення до середнього

Менші прибутки

Як ми вже зазначили, стратегії повернення до середнього значення мають тенденцію націлюватися на одну або півтори одиниці прибутку на кожну одиницю ризику. Це узагальнення, проте воно типове для багатьох технік повернення до середнього.

Очевидним недоліком цього є те, що хоча ми можемо досягти більш високої кількості прибуткових угод, ми від чогось відмовляємося натомість. Зокрема, метод повернення до середнього приноситиме менші прибутки в порівнянні зі стратегіями, що йдуть за трендом.

Імовірність пропустити великі рухи

Ми знаємо, що ринки мають тенденцію консолідуватися приблизно у 70% випадків, що є перевагою для трейдерів, які торгують у консолідаціях. Але майте на увазі, що ринки мають тенденцію перебувати у трендах близько 30% часу. І саме під час цих фаз трендів може бути реалізований найвищий потенційний прибуток.

Проблеми з виконанням ордерів

Більшість систем слідування за трендом використовують ринкові накази або стоп-ордери для виконання наказів на вхід. У результаті більшість моментів входу, що видаються за моделями слідування за трендом, мають тенденцію бути виконаними.

Стратегії повернення до середнього значення часто використовують лімітні ордери як основний метод для входу. Таким чином, вхідні сигнали, що видаються в рамках схеми повернення до середнього, часто можуть бути втрачені через більшу залежність від лімітних ордерів. Це пов'язано з тим, що лімітні ордери можуть бути виконані або не виконані за ціною.

Ринки можуть залишатися ірраціональними

Існує відома ринкова приказка, згідно з якою ринки можуть залишатися ірраціональними довше, ніж ви можете залишатися платоспроможним. Іншими словами, незалежно від того, наскільки ви впевнені у своїх ринкових припущеннях, ви не маєте бути настільки непохитними, щоб ігнорувати той факт, що ринки можуть і часто торгуються всупереч тому, що здається розумним.

Які індикатори можна використовувати?

Методи торгівлі із поверненням до середнього зазвичай ґрунтуються на певних типах індикаторів. Ці індикатори можуть бути у формі технічних осциляторів, фундаментальних або економічних індикаторів або індикаторів, що базуються на настроях ринку.

Більшість трейдерів знайомі з індикаторами повернення до середнього, заснованими на технічних дослідженнях, але вони часто менш знайомі з фундаментальними індикаторами та індикаторами повернення до середнього значення.

Технічні індикатори, такі як полоси Боллінджера, індекс відносної сили RSI, стохастик та Вільямса R є прикладами технічних індикаторів, які надають сигнали перекупленості та перепроданості. По суті, ці сигнали перекупленості і перепроданості говорять нам, коли рух ціни на певному ринку або надмірно розширюється у бік зростання у разі перекупленості, або у бік зниження у разі значення перепроданості.

Нижче ви знайдете приклад індикатора стохастик. Верхня пунктирна лінія в індикаторі стохастик представляє рівень перекупленості, а нижня пунктирна лінія в індикаторі представляє рівень перепроданості. Зверніть увагу на те, як ціни повертаються до свого середнього значення після досягнення значень перепроданості або перекупленості.

графік

Якщо ви регулярно стежите за економічним календарем, ви будете добре обізнані про безліч різних типів випусків економічних звітів, які виходять протягом місяця. Деякі приклади економічних показників, за якими важливо стежити на ринку форекс, ф'ючерсів і акцій, включають рішення центрального банку щодо ставок, валовий внутрішній продукт, індекс споживчих цін, виробництво ISM, звіт NFP, і це лише деякі з них.

Для окремих акцій існує кілька важливих фундаментальних показників: відношення ціни до прибутку, відношення ціни до балансової вартості, відношення боргу до власного капіталу і співвідношення ціни та прибутку до зростання.

Всі ці вищезазначені фундаментальні дані можна використовувати у рамках моделі торгівлі із поверненням до середнього. Наприклад, трейдер може порівняти поточні дані CPI із багаторічним трендом цін на сировинні товари та використовувати ці дані у своїй моделі повернення до середнього значення для прогнозування майбутніх темпів інфляції.графік

Трейдери, які працюють із поверненням до середнього значення, часто розглядатимуть екстремальні значення індексу настроїв як спосіб виміряти переважаючі настрої на ринку.

Популярний тип індикатора настрою, який регулярно використовується на ф'ючерсних ринках, - це індекс прихильності трейдерів, який зазвичай називають індексом COT. Часто ми виявляємо, що коли існує крайня розбіжність у позиціях між комерційними трейдерами, які по суті є хеджерами, і великими спекулянтами, які в основному є спекулятивними фондами, ціни можуть бути близькими до точки розвороту.

Наведений нижче тижневий графік цін ф'ючерсів на мідь ілюструє це явище.графік

Торгова стратегія з використанням ліній Боллінджера

Проілюструємо приклад реальної стратегії повернення до середньої, яку можна використати на ринку. У цій стратегії ми будемо використовувати смуги Боллінджера як сигнал встановлення повернення до середнього значення волатильності.

Стратегія, яку ми детально розглянемо, була вперше представлена Джо Россом і називається стратегією торгівлі за барами Гіммі. По суті, ця стратегія спрямована на пошук потенційних розворотів поблизу екстремальних значень волатильності.

Ось правила для довгого торгового сигналу:

  • Ціни повинні демонструвати рух ціни в межах діапазону, при цьому смуги Боллінджера знаходяться відносно далеко одна від одної.
  • Ціна має торкнутися нижньої лінії смуги Боллінджера.
  • Дочекайтеся руху першої смуги вгору після торкання нижньої смуги. Ця свічка називається баром "Гіммі".
  • Подайте заявку на купівлю на один тік вище бару Гіммі.
  • Розмістіть стоп-лосс на одну позначку нижче за бар Гіммі.
  • Виходьте з угоди, коли ціна наближається до верхньої смуги Боллінджера або торкається її.

Давайте тепер подивимося на приклад торгівлі з поверненням до середнього на форексі з використанням описаної стратегії.графік

Щоб ми могли підтвердити це торгове налаштування, нам спочатку потрібно переконатися, що ринок обмежений торгівельним діапазоном, і що смуги Боллінджера знаходяться відносно далеко одна від одної. На цьому ціновому графіку ми бачимо зелені смуги, які представляють технічний індикатор смуг Боллінджера.

Зверніть увагу, як цінова дія, що веде до нашого торгового налаштування, торгується в чітко визначеному діапазоні. Крім того, ми можемо бачити, що між верхньою і нижньою смугами Боллінджера достатньо місця.

У міру того, як ціна рухається далі, і ми розпізнаємо ці характеристики на графіку ціни, ми будемо розглядати потенційну угоду з поверненням до середнього значення. Якщо ви звернетеся до збільшеної області на графіку, ви побачите ведмежий стовпчик, який перетинає нижню смугу смуги Боллінджера. Крім того, свічка, що йде за нею, є бичачим баром. Таким чином, у цьому випадку другий бар вважається бичачим баром Гіммі. І ці умови підтверджують наш довгий торговий сигнал.

Ордер на вхід на купівлю буде розміщено на одну позначку вище бару Гіммі. Ви можете побачити смугу Гіммі, зазначену на ціновому графіку. Ви також помітите, що бар, наступний відразу за баром Гіммі, в кінцевому підсумку пробиває максимум бару, що могло б ініціювати довгу позицію. Стоп-лосс буде розміщено трохи нижче смуги Гіммі, яка показана чорною пунктирною лінією.

Щойно буде дотик до верхньої смуги Боллінджера, ми негайно вийдемо з усієї позиції.

Тепер подивімося на ведмежий варіант стратегії повернення до середнього значення.

графік

Зелені лінії на графіку представляють верхню і нижню смуги Боллінджера. Щоб підтвердити торгове налаштування, ми повинні спостерігати стан ринку, за якого ціни торгуються в діапазоні. Крім того, ми хочемо бачити деяку волатильність на ринку, що підтверджується шириною смуг Боллінджера. Ціна тут ясно демонструє, що ринок торгувався вгору і вниз без будь-якого чіткого напрямку.

Щойно ми зможемо розпізнати це ринкове середовище, ми почнемо підготовку до встановлення можливого повернення до середнього. Якщо ви подивитеся на праву сторону графіка, ви побачите, що з'явилася сильна бичача свічка, яка пробила верхню лінію смуги Боллінджера. На цьому етапі ми хотіли б дочекатися першого закриття вниз, щоб підтвердити потенційну ведмежу установку. Це закриття вниз відбулося відразу після зазначеної свічки, яка пробила верхню смугу Боллінджера.

Ви можете побачити цю першу спадну свічку, ведмежий індикатор Гіммі, зазначений на нашому ціновому графіку. Ця подія підтвердить ведмежу угоду, встановлену відповідно до наших правил.

Ми відкриваємо коротку позицію, коли ціна пробиває нижню межу бару Гіммі. Бар, наступний одразу за баром Гіммі, відкрив би тут коротку позицію. Стоп-лосс має бути розміщений вище максимуму бару Гіммі, що видно по пунктирній чорній лінії. І, нарешті, точка виходу за тейк-профітом відбудеться, коли перша свічка торкнеться нижньої лінії смуги Боллінджера, що показано на ціновому графіку.

Підіб'ємо підсумки

Як я вказав у цій статті, існує два основні режими торгівлі на ринках. Одна з них - це модель слідування за трендом або модель, заснована на імпульсі. І друга - модель повернення до середнього. Ми розглянули деякі характеристики стратегії повернення до середнього. Крім того, ми вивчили приклад такої стратегії, яка може застосовуватися до різних фінансових інструментів.

Найважливіше міркування, яке слід враховувати при виборі між режимом торгівлі за трендом або режимом повернення до середнього, - це поточні ринкові умови. Коли ви виявите, що ціни в рамках даного інструменту більш схильні до спрямованих цінових рухів, тоді в цьому конкретному випадку може бути більш вигідним використовувати трендовий підхід. З іншого боку, якщо ви виявите, що цінова дія на ринку більше обмежена діапазоном, тоді, можливо, буде більш підходящим торгувати методами повернення до середнього.

Читайте також - Відскок дохлої кішки.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити