Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Японські свічки: вчимося читати і розуміти рух ринку

Останнє оновлення: Четвер, 29 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Японські свічки

Японські свічки - це найпопулярніший спосіб читання руху ціни за графіками. Вони наочні, їх легко вивчити і головне, що вони працюють.

Першу згадку про свічкові патерни можна знайти у японського трейдера Ріса Хомма Мунехіса в 1700-х роках. Майже 300 років потому свічки були знову відкриті Стівом Нісоном у його книзі під назвою "Японські свічки. Графічний аналіз фінансових ринків". У цьому посібнику ми розберемо все, що стосується свічкового аналізу.

Свічкові графіки представляють набагато більше інформації порівняно з лінійними і є на сьогоднішній день переважним інструментом аналізу ринку для трейдерів та інвесторів.Графік

Що собою являють японські свічки?

Кожна зі свічок повідомляє нам чотири факти про себе: ціну відкриття, максимум руху ціни, ціну закриття і мінімум руху ціни.Японські свічки

 • Бичача свічка формується, коли ціна зростає. На фінансових ринках термін бичачий означає довгу позицію або купівлю.
 • Ведмежа свічка формується, коли ціна падає. На фінансових ринках термін ведмежий означає коротку позицію або продаж.

Тіло свічки - це простір між відкриттям і закриттям свічки. Якщо тіло білого кольору, це означає, що ціна закриття свічки вища, ніж ціна відкриття. Якщо колір чорний - значить ціна закриття нижча, ніж ціна відкриття свічки.

Наприклад, ви дивитеся графік EUR/USD. Свічка відкривається на 1.4200 і піднімається на 100 пунктів, закриваючись на 1.4300. Колір свічки буде білий. Якщо ціна падає на 100 пунктів, закриваючись на 1.4100, колір свічки буде чорним.

Тіні свічки являють собою найвищі або найменші точки, яких досягла свічка.Свічка

Кожна свічка являє собою обраний нами тайфрейм або часовий проміжок, протягом якого вона відкривається і закривається. Наприклад, на 4-годинному графіку свічки відкриваються і закриваються кожні 4 години.

Якщо ми вибудуємо декілька свічок, ми можемо порівняти їх з лінійним графіком. Тіні свічок також показують коливання ціни. Таким чином, ми відразу отримуємо максимум інформації, яка необхідна нам для ефективного аналізу ринку. Ось чому в наші дні для технічного аналізу в основному використовують японські свічки.Графік

Трейдер, який знає, як аналізувати та інтерпретувати свічкові патерни або моделі, вже трохи краще розуміє дії гравців фінансового ринку.

Усі японські свічки на самому початку виглядають нейтральноСвічка

Лінія - це нова свічка, яка на самому початку має нейтральний вигляд. Їй ще належить рухатися вгору або вниз. Трейдери не можуть напевно знати, якою буде свічка.

Після народження свічки починається битва між биками і ведмедями. Якщо покупці будуть сильнішими, ви побачите, що свічка рухається вгору і формується бичача свічка. Якщо продавці будуть сильнішими, ви побачите, як свічка опускається вниз і стає ведмежою.

Кожна зі свічок є індикатором того, хто виграє бій між биками і ведмедями.

Бичачі свічки

Бичачі свічки

Бичача свічка означає, наразі на ринку спостерігається тиск покупців. Поки покупців буде більше, свічки будуть бичачими. Якщо тиск покупців зменшиться, а тиск продавців збільшиться, ми побачимо, що бичачі свічки стануть меншими. Це свідчить про ослаблення сили покупців.

Якщо тіло свічки велике, це сильна бичача свічка. Якщо тіло невелике, це слабка бичача свічка. Свічка не тільки показує нам поточну ціну - вона говорить нам про те, що наразі бики контролюють ситуацію і покупців на ринку більше, ніж продавців. Це важлива інформація.

Якщо ваша торгова стратегія дає вам сигнал відкривати коротку позицію, але свічка явно бичача, гарною ідеєю може бути поки не відкривати жодних угод. Або почекати якийсь час, поки на ринку не з'явиться більше продавців.

Ведмежі свічки

Ведмежі свічки

Ведмежа свічка говорить нам, що наразі на ринку більше тиску продавців. Поки продавців буде більше, свічки будуть ведмежими. Якщо тиск продавців зменшиться, а тиск покупців збільшиться, ми побачимо, що ведмежі свічки стануть меншими. Це говорить про ослаблення сили продавців.

Якщо на ринку більше продавців, ніж покупців, відкриття довгих позицій може бути не найкращою ідеєю.

Тіні свічок

Тіні свічок

Крім відображення максимумів і мінімумів свічки, тіні свічок надають нам безліч корисної інформації.

Маленька нижня тінь, невелике ведмеже тіло і більша верхня тінь. Ця свічка говорить нам, що в якийсь момент бики намагалися штовхати ціну вгору. Про це нам говорить довга верхня тінь. Однак, перш ніж свічка закрилася, ведмеді взяли верх і проштовхнули ціну назад донизу. Тому тіло свічки ведмеже.

Велика нижня тінь, маленьке бичаче тіло і маленька верхня тінь. Ця свічка говорить нам, що в якийсь момент ведмеді намагалися штовхати ціну вниз. Про це нам говорить нам довга нижня тінь. Однак, перш ніж свічка закрилася, бики взяли гору і проштовхнули ціну назад нагору.

Як розуміти японські свічки?

Ми можемо уявляти рух ціни на фінансових ринках як битву між покупцями і продавцями.Аналіз свічок

 • Якщо покупців більше, ніж продавців, або купівельний інтерес вищий, ціна продовжує своє зростання. Ціна зростає доти, доки не стане настільки високою, що продавці знову вважатимуть її привабливою.
 • Якщо продавців більше, ніж покупців, ціни падатимуть, поки баланс не буде відновлено, і на ринку не з'явиться більше покупців.
 • Що більший дисбаланс між цими двома гравцями ринку, то швидше ринок рухатиметься в одному напрямку.
 • Коли інтереси покупців і продавців перебувають у рівновазі, немає жодних причин для зміни ціни. Обидві сторони задоволені поточною ціною і на ринку виникає баланс.

Будь-який аналіз ціни спрямований на порівняння сил обох сторін і оцінювання, хто наразі контролює ситуацію на ринку і в якому напрямку ціна, найімовірніше, рухатиметься.

Колір свічки скаже нам, хто контролює ситуацію - бики чи ведмеді.Аналіз свічок

Довжина хвоста показує нам силу відскоку ціни від певного рівня.Аналіз свічок

Розмір тіла показує нам силу покупців або продавців. Наприклад, велика свічка без тіней говорить нам про те, що бики повністю контролюють ціну, а тиск покупців мінімальний.Аналіз свічок

Довга тінь свічки говорить нам про сильний відскок ціни і тиск продавців. Незважаючи на те, що свічка сама по собі бичача, загалом продавці набагато сильніші.Аналіз свічок

Комбінуючи ці три фактори, ми можемо повністю інтерпретувати японські свічки на графіку.

Необов'язково запам'ятовувати всі свічкові патерни. Головне - це розуміти структуру свічки. А саме:

 • Розмір тіла.
 • Довжину тіні.
 • Відношення розміру тіла свічки до її тіні.
 • Положення тіла.

Розмір тіла

Розмір тіла свічки показує різницю між ціною відкриття і закриття і говорить нам про силу покупців або продавців.

 • Довге тіло свічки, яке призводить до швидкого зростання цін, вказує на швидке зростання купівельного інтересу і сильний рух ціни.
 • Якщо розмір тіл свічок збільшується, то рух ціни за трендом прискорюється.
 • Коли розмір тіл зменшуються, це може означати, що переважна тенденція добігає кінця через більш збалансоване співвідношення покупців і продавців.
 • Тіла свічок, які залишаються постійними, підтверджують переважну тенденцію.
 • Якщо ринок раптово переходить від довгих висхідних свічок до довгих падаючих свічок, це вказує на раптову зміну тренда і підкреслює сильну ведмежу тенденцію. При цьому справедлива і зворотна ситуація.

Графік

Зліва: довгі ведмежі та бичачі свічки у фазі низхідного і висхідного тренду. Бічні фази зазвичай характеризуються більш дрібними тілами.

Праворуч: довгі бичачі та ведмежі свічки сильніші у висхідному та низхідному тренді. На піку рівноваги биків і ведмедів ціна характеризується меншим розміром свічок.

Довжина тіней

Довжина тіней допомагає визначити волатильність, тобто діапазон коливання ціни.

 • Довгі тіні можуть бути ознакою невизначеності, тому що це означає, що покупці і продавці сильно конкурують між собою, але поки жодна зі сторін не змогла отримати перевагу.
 • Короткі тіні вказують на стабільний ринок з невеликою волатильністю.
 • Довжина тіней свічок часто збільшується після фази висхідного тренда. Це вказує на те, що боротьба між покупцями і продавцями посилюється.
 • Здорові тренди, які швидко рухаються в одному напрямку, зазвичай показують свічки з невеликими тінями, оскільки одна сторона гравців ринку постійно домінує на ринку.

Відношення розміру тіла свічки до її тіні

 • Під час сильного тренду тіла свічок часто значно довші за тіні. Що сильніший тренд, то швидше ціна рухається за напрямком тренда. Під час сильного висхідного тренду свічки зазвичай закриваються поблизу максимуму тіла і, таким чином, не залишають тінь або мають тільки невелику тінь.
 • Коли тренд сповільнюється, співвідношення покупців і продавців змінюється, і тіні свічок стають довшими порівняно з тілами.
 • Фази консолідації та місця розвороту ціни зазвичай характеризуються свічками, які мають довгу тінь і короткі тіла. Це означає, що існує відносна рівновага між покупцями і продавцями, а також невизначеність щодо напрямку майбутнього руху ринку.

Графік

У висхідній фазі тіней майже немає, що підтверджує сильний тренд. Довгі тіні видно у фазі консолідації, що вказує на невизначеність і посилення боротьби між покупцями і продавцями. Коли тіні свічок збільшуються, це може передвіщати закінчення тренда.

Положення тіла

 • Якщо ви бачите лише одну домінуючу тінь на одній стороні, а тіло свічки знаходиться на протилежній стороні, то цей сценарій називається пін баром. Тінь вказує на те, що, хоча ціна намагалася рухатися в певному напрямку, проте протилежна сторона ринку сильно проштовхнула ціну в протилежному напрямку.
 • Інший типовий сценарій показує свічку з двома однаково довгими тінями з обох боків і відносно невеликим тілом, яка називається доджі. З одного боку, ця модель може вказувати на невизначеність, але вона також може вказувати на баланс між гравцями ринку. Покупці намагалися підняти ціну вгору, а продавці - вниз. Однак ціна зрештою повернулася до вихідної точки.

Японські свічки

Прайс екшен - стратегія торгівлі без індикаторів на чистому графіку

Японські свічки та аналіз ринку

Тепер, коли ми розглянули окремі елементи, ми можемо зібрати все воєдино і подивитися, як ми можемо використовувати наші знання про японські свічки для аналізу графіків ціни.

 • Під час низхідного тренду свічки тільки ведмежі і довгі з дуже маленькими тінями або взагалі без тіней - це вказує на силу продавців.
 • Внизу ми бачимо відскок ціни. Цього недостатньо, щоб викликати розворот, але далі ми починаємо бачити сильні бичачі свічки.Графік
 • Тренд рухається з сильними ведмежими свічками і зовсім без бичачих свічок.
 • Потім тіла стають меншими, а тіні довшими, показуючи, що імпульс згасає.
 • Ціна повертається до попереднього рівня підтримки, яка тепер стає опором, і ми бачимо маленьку свічку відскоку.
 • На підтримці ми бачимо, що свічки стають меншими і мають більше тіней, що підтверджує нерішучість на ринку. Це також робить пробій рівня підтримки малоймовірним.
 • Безпосередньо перед пробоєм рівня підтримки ціна тільки починає формувати ведмежі свічки, і ми можемо бачити, як виникає імпульс.Графік
 • Під час висхідного тренду свічки дуже довгі і мають тільки дуже невеликі тіні.
 • Потім ми бачимо дві довгі тіні в нижній частині. Це показує, що ціна намагалася просунутися нижче, але у неї не було достатнього тиску з боку продавців.
 • Свічки стають ще меншими після невдалої спроби розпродажу, який вказує на те, що тренд закінчується.
 • Потім раптово ми бачимо сильну ведмежу свічку, яка підтверджує новий низхідний тренд.Графік

Моделі розвороту

Свічкові патерни вказують на ту чи іншу тенденцію ціни. Але це не означає, що потрібно відразу ж відкривати угоду, побачивши відповідний патерн. Найкраще буде поєднувати свічкові моделі з іншими структурними факторами руху ціни на ринку.

Усі свічки і моделі, які ми розберемо, дзеркальні по відношенню одна до одної.

Пін бар являє собою свічку, яка відскакує від свого максимального або мінімального значення.Пін бар

Тіні у свічки пін бару бути не повинно, або вона може бути зовсім маленька. Ціна повинна закриватися в межах діапазону 1/4 тіла свічки. Тінь свічки довша за тіло в два або три рази.

Пін бар означає, що спочатку ініціатива була на боці продавців, а потім вона різко перейшла до покупців. На цьому проміжку часу пінбар показує небажання ціни рухатися нижче певного рівня і різкий відкат від нього.

Коли ви зустрічаєте пін бар на графіку, не варто чекати, що після його появи тренд негайно розвернеться в протилежний бік. Найкраще буде дочекатися додаткового підтверджувального фактора.

Модель поглинання - розворотний патерн, який також говорить нам про різке відторгнення ціни від певного рівня. По суті, він є пін баром тільки вже на двох менших часових таймфреймах.Модель поглинання

Перша свічка має бути невеликою за розміром. Друга свічка протилежна за напрямком першій і повністю її поглинає своїм тілом.

Поглинання означає, що спочатку ціну рухали продавці, а потім ініціатива різко перейшла до покупців. Покупці повністю перемагають продавців.

Просвіт у хмарах - формація, яка нагадує поглинання, але свідчить про ще більш різкий розворот ціни.Просвіт у хмарах

Продавці впевнено рухали ціну вниз, але раптово відбувається якась важлива подія або новина, і ціна різко розвертається вгору.

Формація пінцет говорить нам, що існує якийсь сильний рівень, нижче якого ціна не може опуститься.Формація пінцет

Це розворотна формація, в якій дві свічки б'ються своїми тінями один в один об якийсь рівень. На першій свічці продавці рухають ціну вниз, але стикаються з покупцями, які повністю викуповують актив. На другій свічці продавці роблять другу спробу зрушити ціну вниз, але на тому ж самому рівні знову виникають покупці і рішуче рухають ціну вгору. Найімовірніше, далі ціна піде ще вище.

Ранкова зірка складається з трьох свічок і говорить нам, що покупці здобули перемогу над продавцями.Ранкова зірка

Перша бичача свічка повнотіла і велика. Друга свічка зовсім маленька. Третя свічка велика, повнотіла, але вже бичача.

На першій свічці продавці контролювали ціну. На другій маленькій свічці на ринку виникла невизначеність, коли сили продавців і покупців врівноважуються. Але третя свічка показує нам беззастережну перемогу покупців.

Варто зазначити, що необов'язково між двома великими свічками має бути тільки одна маленька. Маленьких свічок може бути і кілька. Ринок може перебувати в стані невизначеності якийсь проміжок часу.

Доджі

Свічки, які говорять про невизначений стан ринку - це доджі. Ця свічка має великі тіні та маленьке тіло.Доджі

Що вищі тіні у свічки доджі, то сильніше покупці і продавці борються за контролем над ціною. Спочатку могли домінувати покупці, а потім продавці, але в підсумку на ринку тимчасово виникла рівновага.

Коли тіла у свічки взагалі немає, а тіні зовсім короткі - така свічка свідчить про цілковиту невизначеність на ринку і баланс між продавцями і покупцями.Доджі

Моделі продовження

Моделі продовження показують, що ціна, найімовірніше, продовжить свій рух у колишньому напрямку. Якщо ви любите торгувати тренди, то ці формації будуть вам корисні як можливість увійти в тренд, що рухається.

Модель три свічки.Модель три свічки

Перша свічка велика і повнотіла. Потім виникають три маленькі свічки, які рухаються в протилежний бік. Велика і повнотіла свічка змінює напрямок ринку і рухається в бік першої великої свічки.

Три маленькі свічки говорять нам про те, що частина покупців закриває свої позиції, але це всього лише невелика частина, оскільки п'ята свічка свідчить нам про силу биків, що зберігається. Незабаром ціна продовжить свій шлях нагору.

Найпопулярніша модель продовження - це внутрішній бар.Внутрішній бар

Коли внутрішній бар з'являється в тренді - це свідчить про те, що на ринку виникла пауза, після якої ціна з більшою ймовірністю продовжить рух у колишній бік.

Як шукати торгові формації за моделями продовження? Для цього нам потрібен рівень підтримки або опору чи ковзаючі середні.

Наприклад, якщо ціна пробиває рівень опору і тестує його зі зворотного боку, ми можемо очікувати появи трьох свічок або внутрішнього бару.Графік

Приклади торгівлі

Тепер, коли ми вивчили розворотні свічки форекс і їхні моделі, ми можемо знаходити на графіку потенційні угоди. Однак окремо свічкові патерни не торгуються. Ми повинні брати до уваги поточний контекст усього графіка. Свічки завжди повинні на щось спиратися. Це можуть бути рівні підтримки або опору в бічних ринках або ковзаючі середні - у трендових.

Пін-барПін-бар

ПоглинанняПоглинання

Ранкова зіркаРанкова зірка

Не потрібно думати, що свічки на форекс - це святий грааль, і ці формації будуть завжди працювати. Це не так. Тому ніколи не забувайте про обмеження своїх збитків і контроль ризиків.

Порівнюємо японські свічки і робимо прогнози

Розберемо на практиці, як можна навчитися вимірювати свічки одна відносно одної і розуміти те, куди потенційно рухатиметься ціна.Завдання

Умови завдання досить прості, просто необхідно назвати подальший напрямок, в якому ймовірно рушить ринок. Шанс на ваш успіх приблизно дорівнює 50%. Але, давайте постараємося детально розібрати ситуацію і зрозуміти, що насправді хоче розповісти нам ринок.

Отже, на графіку є велика бичача свічка. Велика бичача свічка означає те, що в ринку перебуває величезна кількість биків, які агресивно штовхають ціну вгору. Тут начебто все зрозуміло, проблем бути не повинно. Розбираємося з такою умовою: ціна стикається з рівнем опору.

І в цьому разі на ринку починає діяти закон, який свідчить таким чином - від опору чекаємо відскоку вниз, від підтримки очікуємо зростання ціни. Усе це відбувається з тієї причини, що на рівні опору перебувають сили ведмедів. Так ось, коли ціна врізається в цей рівень, починається бій.

Коли у нас на графіку утворюється маленький внутрішній бар з протилежним тілом, це може привести нас до одного простого питання.Питання

І справді, куди могли настільки раптово зникнути протилежні сили, тим паче, що наступний бар показує появу ведмедів у ринку, хоч і є невизначеністю через те, що це Внутрішній бар.

Як ви розумієте, будь-який сильний рух має тенденцію до продовження, тому бики не могли так просто випаруватися. Велика ймовірність того, що буде чергова атака, але що ми в підсумку отримуємо?

Розклад у нас такий: з одного боку ми маємо сильний рух у рівень, який очевидно хоче пробити його. З іншого боку, у нас виникло різке зникнення атакувальних сил, що сигналізує або про неймовірну силу ведмедів, або про каву-паузу з боку биків. Але в даному випадку у нас ще є рівень опору, який може штовхнути ринок вниз.

Загалом, тут у нас все неймовірно просто, якщо ви досить добре знаєте Price Action. Отже, оскільки вся дія відбувається на рівні опору, від якого ми ПОВИННІ відкривати угоди на продаж, то нам заборонено встановлювати відкладений ордер на купівлю за патерном Внутрішній Бар, тому що можемо нарватися на великі проблеми.

З іншого боку, ми не можемо встановити відкладений ордер на продаж, оскільки зі свічки, яка зростає, видно, що на ринку величезні сили биків, які готові кинутися вгору, тому наш ордер може зачепити і потім, розвернувшись, вибити за рівнем stop-loss.Міркування

Як ви бачите, другий спосіб не найкращий. Так, що нам може показати те, що бики вже видихнулися, а ведмеді готові кинутися вниз від рівня опору. Пару секунд на подумати...

Все просто, внутрішній бар може стати фейком на продаж, адже його верхній шип покаже спробу биків атакувати ведмедів, але якщо спроба виявиться невдалою, то шип вкаже нам і на слабкість покупців, і на силу продавців.

Відповідно і план у нас такий: якщо наступний бар буде фейком, то ми неодмінно ввійдемо на продаж за всіма правилами відскоку від опору, адже поточні сили в ринку зміняться.

Але, якщо у нас відбудеться пробій, то ми почекаємо корекцію до пробитого рівня і увійдемо на купівлю, бажано підтвердити цю дію свічковим сигналом у бік биків.Графік

Японські свічки: що у підсумку?

Вам не обов'язково запам'ятовувати свічкові патерни, щоб розуміти рух ціни. На вашому шляху становлення професійним і прибутковим трейдером дуже важливо, щоб ви почали мислити нестандартно й уникати поширених помилок новачка. Японські свічки підкажуть вам, як може ціна рухатися далі, хто контролює ситуацію в даний момент часу - бики чи ведмеді. Однак не можна використовувати свічки в трейдингу ізольовано. Завжди враховуйте ринковий контекст.

Читайте також - Як розуміти свічковий графік та читати рух ціни?


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити