Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Свічковий аналіз: вчимося розуміти рух ціни на графіку

Останнє оновлення: Середа, 03 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Свічковий аналіз

Трейдери часто чують про необхідність використовувати свічковий аналіз і шукати на графіках відповідні патерни та моделі. Однак при цьому часто не пояснюється, що стоїть за кожним патерном. Чому формується саме ця свічкова модель? Що вона означає? Чи можна торгувати за цією моделлю або краще буде її пропустити? Поставте більшості трейдерів ці запитання, і найчастіше вони не зможуть на них відповісти.

У сьогоднішній статті спробуємо докладно пояснити всі нюанси пошуку свічкових патернів і торгівлі за ними.

Розуміння свічкових моделей

Часто трейдери-початківці використовують складні торгові системи, побудовані на індикаторах. Однак свічки можуть надати набагато більше інформації, ніж індикатори. Ось список того, що може дізнатися трейдер за допомогою свічкового аналізу про поточні ринкові умови:

 • Хто зараз контролює ринок: покупці чи продавці (бики чи ведмеді).
 • Коли поточний тренд розвернеться? Наприклад, коли ведмежий тренд закінчиться і перейде в бичачий?
 • Куди, найімовірніше, буде рухатися ціна?
 • Де поставити стоп-лосс?
 • Коли слід виходити з ринку і закривати поточну позицію?

Якщо ви розвинете в собі навичку вільного читання ринку за свічками, ви зможете стати більш ефективним трейдером.

Трейдери, як правило, дивляться на свічки і бачать тільки максимуми, мінімуми, ціну відкриття і закриття. Проте свічки можуть бути вашим провідником у свідомість ринку. Вони показують, що насправді думають покупці і продавці, і ця інформація безцінна для трейдера. Єдина проблема в тому, що ви повинні навчитися сприймати цю інформацію.

Читання свічкових моделей

Я припускаю, що ви вже вивчили список свічкових патернів з усіма цими дивними іменами і, ймовірно, вже намагалися зафіксувати назви моделей у своїй пам'яті. Однак насправді недоцільно запам'ятовувати всі ці патерни. Цей список дасть вам тільки ілюзію здатності розуміти свічковий аналіз, однак при цьому ви можете так і не навчитися усвідомлено читати свічкові моделі.

Ми збираємося не просто показати вам свічкову модель і розповісти, що вона означає. Це дурний спосіб читання свічок. Ми збираємося навчити вас, як правильно читати свічки. Це розуміння, сподіваємося, дасть вам потрібні знання і навички, необхідні для торгівлі за свічковими патернами. Тож забудьте про всі ці назви моделей, такі як доджі, молоти і ранкові зірки. Настав час навчитися інтерпретувати свічкові моделі і розібратися в тому, як і чому вони утворюються.

Ми знаємо, ви не настільки дурні і все написане може здатися вам занадто очевидним. Але свічки не такі прості, якими вони здаються на перший погляд, і за кожною свічкою можна побачити безліч корисної інформації. Давайте для початку обговоримо бичачі та ведмежі свічки.

Усі свічки спочатку виглядають нейтрально

Свічка

Ви можете подумати, що це таке? Чому ми намалювали лінію? Ну, це не просто лінія. Це свічка, яка щойно з'явилася і поки що не зрушила ні на один пункт у будь-якому напрямку. Свічки завжди на самому початку виглядають нейтрально. Згодом вони стануть ведмежими, бичачими або так і залишаться нейтральними (доджі). Коли з'являється нова свічка, ми поки що не знаємо, якою вона буде.

Після появи свічки на графіку починається битва між биками і ведмедями. Якщо на ринку більше покупців, ви побачите, що ціна рухається вгору, і формується бичача свічка. Якщо більше продавців, ви побачите, як ціна рухається вниз і з'являється ведмежа свічка.

Бичачі свічки

Бичачі свічки

Бичача свічка - це будь-яка свічка з бичачим тілом. Якщо у неї велике бичаче тіло, тоді це сильна бичача свічка. Якщо у неї невелике бичаче тіло, це слабка бичача свічка. Свічка не просто показує нам поточну ціну, вона говорить нам про те, що бики виграють на даному часовому відрізку, у них є сила. Покупців на ринку більше, ніж продавців.

Якщо ваша торгова стратегія дає вам у цей момент сигнал на відкриття короткої позиції, але свічка явно бичача, краще поки що не входити в ринок.

Ведмежі свічки

Ведмежі свічки

Ведмежа свічка - це будь-яка свічка з ведмежим тілом. Вона говорить нам про те, що на ринку на цей момент присутні більше продавців, ніж покупців. Продавці наразі контролюють ситуацію, тому відкриття довгої позиції не буде гарною ідеєю.

Свічки невизначеності

Якщо ви торгували якийсь час, ви, ймовірно, чули термін у свічковому аналізі як "розворотна свічка". Цей термін не зовсім правильний, тому що свічки, до яких він відноситься, насправді не є розворотними, а просто вказують на невизначеність.

Про що ж свідчать такі свічки?Свічки невизначенності

Ці свічки часто передують розвороту ціни. Ми їх називаємо свічками невизначеності, і ось чому:Аналіз свічки

Подібна свічка говорить нам, що ніхто не виграв остаточного бою. Звичайно, свічка має крихітне ведмеже тіло, але загалом воно нічого не означає. Ми не побачили істотного руху ціни в жодному напрямку.

Вам потрібно перестати сприймати свічки як на моделі і замість цього навчитися дивитися на них як на історію битви між биками і ведмедями:

 • Якщо у свічки сильне бичаче тіло, це означає, що покупці контролюють ринок.
 • Якщо у свічки сильне ведмеже тіло, це вказує на те, що продавці контролюють ринок.
 • Якщо свічка має маленьке тіло і довгу тінь, як і свічка на прикладі вище, це свідчить нам про те, що у покупців і продавців практично однакова кількість сил, тому ніхто не контролює ринок на цей момент.

Бики та ведмеді

Ділення на шкалі мають номери від 0 до 10. Коли бики перебувають на рівні 10, це означає, що вони мають велику силу. Коли вони на 0, це означає, що вони не мають сили. Те ж саме стосується ведмедів. Що ж відбувається, коли сили биків і ведмедів однакові? Утворюється свічка невизначеності.

На малюнку нижче ми бачимо, що у ведмедів багато сили, а у биків дуже мало, тож тепер у нас утворюється велика ведмежа свічка:Ведмежа свічка

Свічковий аналіз

Отже, що ми дізналися?

Бичачі свічки. Наразі на ринку спостерігається тиск з боку покупців. Поки покупці зберігають достатню силу, свічки будуть бичачими. Якщо сила покупців ослабне, і тиск на продаж збільшиться, то бичачі свічки стануть меншими. Це означатиме зниження сили биків.

Ведмежі свічки. Наразі на ринку спостерігається тиск з боку продавців. Поки продавці зберігають достатню силу, свічки будуть ведмежими. Якщо сила продавців ослабне, і тиск на купівлю збільшиться, то ведмежі свічки стануть меншими. Це означатиме зниження сили ведмедів.

Тож перестаньте думати про свічки як моделі, які просто показують нам максимуми, мінімуми, ціну відкриття і закриття. Свічки розповідають нам історію руху кожного інструменту на ринку. Вони кажуть нам, коли покупців стає більше, коли стає більше продавців, і коли сили покупців і продавців приблизно збігаються.Свічковий аналіз

Ми постійно думаємо про свічки, які бачимо на своїх графіках. Ми дивимося на них і можемо сказати, коли бики контролюють ціну, коли вони збираються втратити свій контроль, коли ведмеді збираються почати рухати ціну. Це важлива інформація, і вона дійсно дуже корисна для торгівлі.

Ми читаємо свічки на графіку як розповідь у книжці і, прочитавши одну й ту саму історію тисячу разів, уже зазвичай знаємо, як розвиватимуться події далі. Це частина трейдерської інтуїції. Ось чому ми виходимо з угод у найбільш слушний час і рідко потрапляємо в збиткові угоди. Вся справа в умінні читати свічки і торгувати відповідно до них.

Це цікаво - Прайс екшен - стратегія торгівлі.

Як використовувати свічковий аналіз для торгівлі на розворот?

Навіть якщо свічка невизначеності не є свічкою розвороту, у правильному контексті вона може вказувати на можливий розворот ціни. Однак появі цієї свічки має передувати сильний ціновий рух. Можливий розворот підтверджується, коли за свічкою невизначеності слідує свічка, яка підтверджує розворот. На прикладах нижче ви можете побачити кілька прикладів розворотних моделей:Графік

Чому ці моделі вважаються розворотними? Давайте спробуємо розглянути рух ціни з точки зору покупців і продавців.

Попередній тренд

Попередній тренд

Подивимося на першу частину розворотної моделі. Це має бути виражений ціновий рух. У цьому прикладі попередній тренд ведмежий. Це вказує нам, що на ринку є багато продавців і мало покупців.

Якщо свічка невизначеності формується без попереднього тренду, який тоді рух вона може розвернути? Тому завжди звертайте увагу на наявність вираженого цінового руху перед появою розворотної свічки.Аналіз

Свічка невизначеності

Давайте подумаємо про те, що сталося на ринку. На зображенні вище ми бачимо, що спочатку ціну повністю контролювали продавці. Потім з'являється свічка невизначеності. Це говорить нам про те, що тепер бики і ведмеді мають однакову силу. Іншими словами, це означає, що деякі продавці пішли з ринку, а покупці прийшли на нього. Ця зміна відображається в появі свічки невизначеності.Графік

Підтвердження розвороту

Підтвердженням розвороту є свічка, яка остаточно показує, що покупці заполонили ринок і тиск продавців тепер уже відсутній. Ми бачимо бичачий ринок, який починає рухатися різко вгору. На свічці, що підтверджує розворот, ми і будемо відкривати свою позицію.Підтвердження розвроту

Забудьте про ідеальні розвороти та свічкові моделі

Коли ви починаєте використовувати свічковий аналіз і торгувати розворотні моделі, ви помітите, що насправді дуже невелика кількість розворотних патернів мають ідеальний вигляд. Вам буде непросто знайти ідеальний тренд з ідеальною свічкою невизначеності та сильною розворотною свічкою.

Однак угоди на розворот можна здійснювати, навіть коли формація не ідеальна. Давайте подивимося на деякі з цих моделей розвороту.

Ви, ймовірно, намагаєтеся знайти схожі шаблони:Графік

Цей розворотний патерн має досить гарний вигляд. Однак що ви робитимете, коли зустрінете подібну конструкцію?Графік

Це трохи складніше побачити, проте шанс на хороший розворот ціни тут такий самий сильний, якщо навіть не сильніший. Як ми вже писали, вам потрібно перестати зациклюватися на моделях, а замість цього навчитися читати свічки.Графік

Тут нічого особливого.Графік

У нас виникають чотири свічки невизначеності, а остання з них робить новий мінімум. Багато трейдерів-початківців бачать подібну картину і не знають, що робити.

Проте все доволі просто. Незважаючи на безлад цих свічок, все, що ми тут бачимо - це період невизначеності. Бики і ведмеді борються один з одним, іноді бики виграють, іноді ведмеді, але всі їхні перемоги недовговічні.

Ми точно знаємо, що до цього ведмеді повністю контролювали ринок. Однак протягом останніх свічок бики змогли врівноважити свої сили з ведмедями.

Читайте свічки

Основна ідея свічкового аналізу - це розуміння руху ціни на графіку. Занадто багато трейдерів шукають патерни і моделі, на кшталт доджі та пін барів. Проте правда полягає в тому, що ви практично ніколи не знайдете ідеальні моделі розвороту. Тільки досвідчений трейдер може проаналізувати поточну ринкову ситуацію і прийняти обґрунтоване рішення.

Завжди важливо думати про свічки як про боротьбу між биками і ведмедями. Коли ви дивитеся на свій графік, ви маєте поставити собі три простих запитання:

 • Хто контролював ринок останнім часом?
 • Чи змінився баланс сил?
 • Що може трапиться далі?

Наприклад, коли ви бачите подібний графік:Графік

Ваші відповіді будуть приблизно такими:

 1. Бики контролювали ринок останнім часом.
 2. Ведмеді змогли врівноважити ситуацію.
 3. Можливо, ми побачимо розворот ціни в протилежному напрямку.

Тому перестаньте думати про патерни як про шаблони. Ви ніколи не повинні зациклюватися на одній або декількох свічках. Замість цього використовуйте свічковий аналіз і навчіться розуміти ринковий контекст загалом.

Читання ринку за свічками на графіку та аналіз руху ціни

Хіба можна навчитися читати ринок? Якщо бути чесними, то ми б і самі раніше в це не повірили, та й не вірили б доти, доки не побачили в цьому сенс, який переріс у величезну роботу над аналізом кожної свічки. Через 300 годин роботи над історією однієї валютної пари, ви зможете читати ринок за свічками з 70% точністю. В ідеалі, варто прагнути до 90%, але це не буде легко, оскільки на кожні наступні 5% буде йти по 200-400 годин роботи.

Як можна цьому навчитися?

Річ у тім, що це важко освоїти одразу. Для початку вам необхідно завести зошит бажано з великою кількістю аркушів, у якому ви описуватимете кожну свічку окремо і намагатиметеся пояснити, що вона значить, чому вона означає саме це, і, що нам слід робити далі.

Це титанічна праця, приготуйтеся до того, що вам снитимуться сни, в яких б'ються бики і ведмеді, а в центрі поля малюється японська свічка. Через деякий час, ви зможете по пам'яті малювати свічки в зошиті, що дуже дивно, адже вам буде дуже важко зрозуміти, звідки ви все це знаєте.

Найцікавіше в цьому те, що багато трейдерів, які в минулому підкорювали ринок, вони малювали ціни в себе на дошці в офісі або на аркуші паперу, адже в них не було того, що є в нас: комп'ютери, надпотужні мобільні, ноутбуки, метатрейдер 4, можливість торгувати з дому, виконання ордерів в 1 клік.

Вони досягли всього великою працею і неймовірною пристрастю до своєї справи.

Отже, що ж ми повинні бачити?

Приймайте кожну свічку, як книгу, яка розповідає нам історію битви биків і ведмедів. Якщо на графіку з'явився великий бичачий бар, то нам варто шукати угоди на купівлю, якщо на графіку утворилася ведмежа свічка, то, найімовірніше, зараз можуть початися продажі.

Але це ще не все, оскільки ця історія може показати нам ту кількість сил, яку було кинуто в сутичку.

Розберемо приклад:Графік

На графіку валютної пари GBP/JPY утворилася велика ведмежа свічка, після чого ринок намалював дві бичачі свічки, здавалося б, що бики набирають силу, нам необхідно відкривати купівлі. Але це не так!

Нам варто роз'яснювати цю ситуацію таким чином: на графіку утворилася велика ведмежа свічка, після якої бики спробували відбити свої позиції, але в них цього не вийшло, тому що на те, щоб подолати лише 50% ведмежого руху, їм потрібно було два дні, а це значить, що про купівлю й мови бути не може, адже биків у ринку дуже мало.

Читання ринку за свічками, насправді, досить просте, але необхідно докласти багато зусиль для досягнення дійсно гарного рівня.

Читайте також - Як розуміти свічковий графік та читати рух ціни?


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити