Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Свічкові патерни в трейдингу: як їх використовувати у своїй торгівлі?

Останнє оновлення: Середа, 21 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Свічкові патерни в трейдингу

Свічкові патерни і моделі в технічному аналізі можна використовувати для передбачення майбутнього руху ціни. Вперше їх описав Стів Ніссон 1991 року в книзі "Японські свічки. Графічний аналіз фінансових ринків".

Існує безліч найрізноманітніших свічкових патернів. Не всі вони працюють однаково добре і часто визначення їх досить суб'єктивне. Тому не варто ухвалювати торгові рішення, ґрунтуючись тільки на одних патернах. Найкраще буде їх комбінувати з рівнями підтримки та опору, ковзними середніми або іншими індикаторами технічного аналізу, які посилюють сигнали на вхід у ринок.

Запам'ятовування безлічі різних свічкових патернів не таке корисне, як розуміння того, що насправді стоїть за їхньою появою, і хто наразі контролює ситуацію на ринку - бики чи ведмеді.

Навчання читанню свічкових графіків є важливою відправною точкою для будь-якого технічного трейдера, який хоче отримати глибше розуміння графіків загалом. Як ви, можливо, вже знаєте, найперші свічкові патерни були винайдені та розроблені в 18 столітті. Найбільш раннє посилання на свічковий графік було виявлено в Сакаті, Японія, де продавець рису на ім'я Мунехіса Хомма використовував щось схоже на сучасні моделі свічок для торгівлі на ринку рису Оджіма в регіоні Осака.

Незважаючи на те, що барні та лінійні графіки були доволі популярними серед західних трейдерів, на початку 1990-х років на західних фінансових ринках був представлений графік японських свічок і свічкові патерни, підготовлені технічним Стівом Нісоном. За останні кілька десятиліть популярність свічкових графіків серед аналітиків західного ринку різко зросла завдяки їхнім високоточним прогнозам. Свічковий графік може зіграти вирішальну роль у кращому розумінні руху ціни та читанні потоку ордерів на фінансових ринках.

Читання свічкових графіків

Читання свічкових графіків

Перш ніж ви зможете читати свічкові патерни, ви повинні навчитися розуміти структуру кожної окремої свічки. Кожна свічка враховує певний період часу. Це може бути 1 хвилина, 60 хвилин, день, тиждень тощо. Незалежно від періоду часу, свічка представляє чотири різних значення на графіку:

 1. Ціна відкриття на початку періоду часу.
 2. Ціна закриття в кінці періоду.
 3. Найвища ціна за період часу.
 4. Найнижча ціна за період часу.

Як ви можете бачити на малюнку, коли ви читаєте свічку, залежно від ціни відкриття і закриття, вона надає вам інформацію про те, чи був цей період часу бичачим або ведмежим. Коли ціна закриття вища за ціну відкриття, вона називається бичачою свічкою. Навпаки, коли ціна закриття нижча за ціну відкриття, вона відома як ведмежа свічка. А верхня і нижня тіні являють собою найвищу і найнижчу ціну за даний період часу.

Плюси та мінуси свічкових графіків

Порівняно з лінійними графіками свічка надає більше даних для аналізу.

Хоча ті ж чотири значення можна отримати від барних графіків, бари використовують горизонтальні лінії з боків вертикальної лінії для проектування цін відкриття і закриття. Але низка свічок на графіку може допомогти трейдерам точніше визначити характер руху ціни на ринку, що допомагає в процесі прийняття рішень.

Зі свічками набагато легше інтерпретувати цінову дію протягом певного періоду часу, тому що бичача свічка показує повне тіло з попередньо призначеним кольором, а ведмежа свічка - повне тіло з іншим попередньо призначеним кольором. У результаті багато професійних трейдерів перейшли на використання свічкових графіків, тому що вони легко інтерпретують просту візуальну привабливість свічок.

Хоча свічкові графіки значно полегшують інтерпретацію цінового руху, йому не вистачає плавності лінійного графіка, особливо коли ринок відкривається з великим гепом. Тому іноді професійні трейдери використовують ковзаючу середню за певний період часу, щоб побачити рух або відсутність тренду на ринку.

Свічкові патерни та їхні типи

За роки японські трейдери розробили різні свічкові патерни, засновані на історичних цінових рухах. Кожен трейдер повинен інвестувати свій час і вивчати ці моделі, оскільки це дасть глибше знання і розуміння графіків загалом. Свічкові патерни можуть допомогти вам інтерпретувати рух ціни на ринку і зробити прогнози щодо негайного спрямованого руху ціни для обраного активу.

Хоча існує безліч найрізноманітніших патернів, ми обговоримо деякі з найпопулярніших, які допоможуть вам навчитися читати графіки, як професійний трейдер.

Читання свічок може дати нам інформацію про три ринкові настрої: бичачий, ведмежий або нейтральний.

Нижче наведено деякі патерни, які можуть допомогти нам оцінити настрій ринку:Свічкові патерни

Наприклад, повнотіла бичача свічка вказує на продовження бичачого тренда, а повнотіла ведмежа свічка вказує на продовження ведмежого тренда. З іншого боку, свічка доджі являє собою нейтральний стан ринку.

Коли ви бачите свічкові патерни, ви маєте запам'ятати, які фігури свічок вказують на бичачий, а які вказують на ведмежий настрій, а які вказують на нейтральний стан ринку.

Якщо ви читаєте графік і знаходите бичачу свічку, ви можете розглянути можливість розміщення ордера на купівлю. З іншого боку, якщо ви знайдете ведмежу свічку, ви можете розмістити розміщення ордера на продаж. Однак, якщо ви виявите таку свічку як доджі, було б гарною ідеєю залишитися поза ринком.

Одним з найважливіших моментів, які слід враховувати, є місце розташування формування свічок. Наприклад, Доджі надгробок, який з'являється нагорі висхідного тренду, може вказувати на розворот тренду. Однак, якщо та ж сама модель з'явилася під час тривалого низхідного тренда, це не обов'язково означає продовження ведмежого тренда.Свічкові патерни

Щойно ви опануєте прості свічкові патерни, ви можете перейти до складніших, як-от бичачі та ведмежі формації з 3 свічками.

Основна відмінність між простими і складними свічками полягає в кількості свічок, необхідних для їх формування. У той час як простий патерн, такий як молот, вимагає однієї свічки, більш складні патерни зазвичай вимагають двох або більше свічок для формування.

Наприклад, для бичачого харамі потрібні дві свічки, для шаблону "Три білі солдати" потрібні три, а для формування 3 всередині вгору потрібно 4 свічки.

Ще раз пам'ятайте, що незалежно від складності, розташування всіх цих простих і складних свічкових патернів є одним з найважливіших аспектів читання графіків.

Як розуміти свічкові патерни?

Усі розворотні патерни по суті однакові. Щоразу, коли будь-який з них формується в тренді, вони означають потенційне закінчення поточної тенденції.Бики та ведмеді

Ведмежа свічка утворюється, коли у ведмедів більше сили, ніж у биків. Якщо ведмеді мають більше сили протягом тривалого періоду часу, ви побачите ведмежий тренд.Бики та ведмеді

Тепер уявіть, що в низхідному тренді утворюється невелика свічка з короткими тінями. Це означає, що на ринку виникає невизначеність.Бики та ведмеді

Якщо ви відкриєте книгу або веб-сайт, які спеціалізуються на торгівлі свічками, ви, найімовірніше, знайдете десятки різних свічкових патернів. На мою думку, ви не повинні намагатися запам'ятати їх. Це може навіть зашкодити вашій торгівлі, якщо ви будете зациклені на пошуку окремих свічкових моделей.

З принципами, наведеними нижче, ви зможете інтерпретувати 90% усіх цінових графіків, і вам не доведеться запам'ятовувати будь-які штучні формації.

4 поради щодо торгівлі свічковими патернами

Контекст і розташування

Усі концепції прайс екшен і торгівлі японськими свічками засновані на цьому принципі. Контекст означає, що ви завжди розглядаєте поточну свічку в контексті всього ринку. Занадто багато трейдерів надають великого значення окремим свічкам і забувають дивитися на картину в цілому.

Розташування означає, що ви торгуєте тільки на важливих цінових рівнях підтримки і опору. Наприклад, пін бар, який виникає на важливому рівні, набагато більш значущий, ніж випадковий пін бар у середині вашого графіка.

Розмір свічки

Розмір свічки може багато чого розповісти про силу, динаміку і тенденції ринку в даний момент.

Коли свічки стають більшими, це сигналізує про сильніший тренд. Маленькі свічки після тривалого ралі можуть передвіщати розворот або закінчення тренда.

Розмір тіні свічки

Довгі тіні на ключових рівнях підтримки або опору часто є хорошою ознакою на потенційний розворот на ринку. Тіні зазвичай вказують на відскок ціни або невдалі спроби просунути ціну вище або нижче важливого цінового рівня.

Велика свічка без тіней, з іншого боку, зазвичай є важливою ознакою сили покупців і продавців.

Розмір тіла свічки

Тіло являє собою відстань, яку пройшла ціна від моменту відкриття до закриття.

Тіло завжди потрібно інтерпретувати в контексті розміру всієї свічки та її тіней:

 • Маленьке тіло з великими тінями вказує на нерішучість.
 • Велике тіло без тіней демонструє силу.
 • Невелике тіло без тіней говорить про відсутність інтересу.
 • Велике тіло з довгими тінями демонструє високу волатильність і велику торговельну активність на ринку.

Марібозу

Марібозу

Свічка Марубозу зовсім не має тіней. Це сильна модель продовження тенденції, яка говорить нам, що бики або ведмеді повністю контролюють ситуацію на ринку.

Подумайте про це в термінах битви між биками і ведмедями. У разі бичачого марібозу, коли свічка відкрилася, ведмеді не змогли ні краплі проштовхнути ціну вниз. Вона відразу пішла вгору без жодних відкатів. Зворотне справедливо для ведмежого марібозу. Оскільки у биків або ведмедів так багато сил, логічно очікувати, що їх вистачить і на наступні свічки, і тенденція продовжиться.

Вовчок

Вовчок

Свічковий патерн вказує на запеклу битву між биками і ведмедями. Ніхто ще не виграв битву, тому свічка закривається недалеко від ціни відкриття. Як ведмеді, так і бики намагалися проштовхнути ціну у своєму напрямку, але їм це не вдалося.

Тіло вовчка може бути як бичачим, так і ведмежим - це не надто важливо. Важливо те, що на обох кінцях є дві тіні, які набагато більші, ніж тіло свічки. Поява патерну вовчок у тренді вказує на невизначеність подальшого руху.

Патерн вовчок часто також може вказувати на можливе завершення і розворот поточної тенденції.Розворот тенденції

Ранкова та вечірня зірка

Якщо під час бичачого тренда з'являється вовчок, він вказує на невизначеність. Після того, як з'являється велика ведмежа свічка проти тренду, ведмеді остаточно перемагають і тренд, найімовірніше, розвернеться. Ця формація називається ранкова зірка або вечірня зірка.Ранкова та вечірня зірка

Вечірня або ранкова зірка найчастіше використовуються на денних графіках, однак вони можуть застосовуватися на молодших таймфреймах.

Формування і послідовність свічок:

 • Під час висхідного тренду: довга зелена свічка - дуже маленька свічка - велика червона свічка.
 • Під час низхідного тренду: довга червона свічка - дуже маленька свічка - велика зелена свічка.

Модель посилює появу гепа.

Це класичний патерн розвороту. Після сильного тренда волатильність збільшується, але ціна не може продовжити свій рух. Третя свічка підтверджує зміну тренда.Графік

Доджі

Доджі бувають різних форм і розмірів, але всі вони характеризуються повною відсутністю тіла свічки. Це означає, що ціна закривається в тому ж місці, де було відкриття. Звичайно, ідеальні доджі з'являтимуться досить рідко, тому тіло свічки може бути просто невеликим.

Доджі також говорять про невизначеність і цим вони схожі на вовчок. Щоразу, коли ви бачите доджі на своєму графіку, це означає, що між биками і ведмедями йде запекла битва. І в підсумку жодна зі сторін не виграє цей бій.Доджі

Доджі вказують на нерішучість і можливий розворот, якщо вони з'являються в тренді. Наприклад, якщо доджі формується в бичачому тренді, це говорить нам про те, що сила биків виснажується, і ведмеді починають дедалі більше чинити опір.

Свічка доджі має дуже маленьке тіло і довгі тіні з обох боків. Тіні зазвичай мають однаковий розмір. Доджі часто виникають після сильних трендових рухів або на попередніх рівнях підтримки чи опору.

Доджі сам по собі не є сигналом і не повинен торгуватися окремо. Важливо пам'ятати, що доджі - це свічка невизначеності. Після довгого і сильного ралі доджі показує, що ринок зупинився і зараз відбувається переоцінка ситуації на ринку.

Розмір тіней часто може багато розповісти про динаміку покупців і продавців. Довгі тіні вказують на сильну боротьбу між биками і ведмедями, а маленькі тіні показують неактивну торгівлю і спокій на ринку.Графік

Молот і повішений

Свічкові патерни Молот і повішений виглядають абсолютно однаково, але мають абсолютно різні значення залежно від місця появи на графіку. Обидва вони мають маленькі тіла (чорні або білі), довгі нижні тіні та короткі або зовсім відсутні верхні тіні.Молот і повішений

Молот і повішений

Молот - це бичачий розворотний патерн, який утворюється під час низхідного тренду. Він так називається, тому що ринок досягає свого дна і б'є по ньому як молот.

Довга нижня тінь вказує на те, що продавці штовхали ціну вниз, але покупці змогли подолати тиск на продаж, і ціна закрилася недалеко від відкриття.

Просто тому, що ви бачите появу молота в низхідному тренді, це ще не означає, що потрібно відкривати позицію на купівлю. Надійнішим фактором, що вказує на розворот тенденції, буде поява бичачої свічки після молота.

Критерії молота:

 • Довжина тіні приблизно у два-три рази більша за довжину тіла свічки.
 • Верхня тінь практично відсутня.
 • Тіло молота перебуває в межах діапазону попередньої свічки.
 • Колір свічки не важливий.

Повішений - це ведмежий розворотний патерн, який вказує на сильний рівень опору.

Коли ціна зростає, поява повішеного вказує, що тиск продавців починає посилюватися, і напрямок поточного тренду може змінитися.

Критерії у повішеного такі самі, як і в молота.

Перевернутий молот і падаюча зірка

Свічкові патерни перевернутий молот і падаюча зірка також виглядають однаково. Єдина відмінність між ними полягає в тому, чи з'являються вони в низхідному або висхідному тренді.

Перевернутий молот - сигналізує про бичачий розворот.

Падаюча зірка - сигналізує про ведмежий розворот.

Обидва патерни мають маленькі тіла, довгі верхні тіні та невеликі або зовсім відсутні нижні тіні.Перевернутий молот і падаюча зірка
Перевернутий молот і падаюча зірка

Перевернутий молот виникає після падіння ціни і вказує на можливість розвороту тенденції. Його довга верхня тінь показує, що спочатку покупці штовхали ціну догори, проте потім ініціатива перейшла до продавців. Однак покупці змогли потім переломити тенденцію, закривши свічку трохи вище рівня відкриття.

Оскільки продавці не змогли проштовхнути ціну нижче, це хороша ознака того, що всі, хто вже хотів продати, вже продали, і продавців більше не залишилося. А якщо продавців більше немає, тоді хто залишиться? Покупці.

Падаюча зірка - це ведмежий патерн розвороту, який має ідентичний вигляд, як перевернутий молот, але виникає після висхідного тренда. Він означає, що покупці намагалися проштовхнути ціну вгору, але прийшли продавці і здолали їх. Оскільки більше не залишилося покупців, ціна, найімовірніше, розвернеться.

Модель поглинання або зовнішній бар

Модель поглинання

Модель поглинання сигналізує про сильний розворот і формується з двома свічками. Друга бичача свічка повністю поглинає першу ведмежу свічку. Це означає, що продавці втратили свою ініціативу після недавнього низхідного тренда, і бики тепер повністю контролюють ситуацію.

З іншого боку, ведмеже поглинання показує нам протилежну картину. Цей патерн виникає, коли за бичачою свічкою одразу ж слідує ведмежа свічка, яка повністю поглинає її. Це означає, що продавці здолали покупців і тепер, найімовірніше, відбудеться сильне падіння.

Поглинання є дуже сильним сигналом, особливо якщо виникає в правильному місці та контексті. Ця модель більш значуща, якщо перша свічка має маленькі тіні, а друга свічка набагато більша за першу.

Під час трендів часто можна побачити, що патерни поглинання виникають під час відкатів, тому цей патерн можна використовувати для додавання до наявної угоди або для пошуку нової точки входу.Графік

Внутрішній бар та фейки

Внутрішній бар протилежний моделі поглинання і являє собою маленьку свічку, яка повністю перебуває в діапазоні попередньої.

Фейки відбувається, коли після внутрішнього бару ціна пробиває максимум або мінімум внутрішнього бару, а потім одразу розвертається. Таким чином, фейки можна порівняти з моделлю хибного пробою або пасткою для биків чи ведмедів, де ціна здійснює пробій, а потім відразу ж розгортається.

Очікування появи свічки після внутрішнього бару є ключем до торгівлі за цією моделлю. Більшість трейдерів використовують відкладені ордери для торгівлі внутрішніх барів, що робить їхні стопи дуже вразливими. Ось чому ви часто можете бачити патерн фейки після внутрішнього бару.

Внутрішній бар показує тимчасову паузу в торговельній активності на ринку і найчастіше виникає після довгих трендів або на початку нового тренда. Як правило, на внутрішньому барі відбувається накопичення або розподіл позицій маркет-мейкером.Графік

Пінцет

Паттерн пінцет зазвичай виникає після тривалого висхідного тренда або низхідного тренда і вказує на його швидкий розворот.Пінцет

Найефективніший патерн Пінцет має наступні характеристики:

 • Перша свічка збігається з поточною тенденцією. Якщо ціна рухається вгору, то перша свічка повинна бути бичачою. Якщо ціна рухається вниз, перша свічка повинна бути ведмежою.
 • Друга свічка протилежна колишній тенденції. Якщо ціна рухається вгору, то друга свічка має бути ведмежою. Якщо ціна рухається вниз, друга свічка має бути бичача.
 • Тіні свічок повинні бути однакової довжини.

Завіса з темних хмар і просвіт у хмарах

Завіса з темних хмар - це розворотний патерн, який виникає після висхідного тренду, коли ціна відкриття ведмежої свічки вища, ніж максимум попередньої бичачої.Завіса з темних хмар

Патерн просвіт у хмарах виникає наприкінці низхідного тренда.Просвіт у хмарах

Три солдати і три ворони

Патерн три солдати виникає, коли три бичачих свічки слідують за низхідним трендом, сигналізуючи про розворот. Патерн три ворони - це протилежність трьох солдатів. Він формується, коли три ведмежих свічки слідують за висхідним трендом, вказуючи на те, що тренд, найімовірніше, розвернеться.Три солдати і три ворони

Три солдати - це сильний сигнал розвороту, особливо коли він виникає після тривалого низхідного тренда.

Перша свічка з трьох солдатів називається розворотною свічкою. Вона припиняє низхідний тренд.

Для того, щоб патерн вважався дійсним, друга свічка має бути більшою за розміром, ніж розворотна свічка. Крім того, друга свічка має закриватися поблизу свого максимуму, залишаючи невелику тінь.

Для того, щоб патерн три солдати остаточно сформувався, остання свічка має бути принаймні того ж розміру, що й друга свічка, і бути без тіні або мати невелику тінь.

Зворотне можна застосувати до патерну три ворони.

Три всередині вгору і три всередині вниз

Три всередині вгору і три всередині вниз

Три всередині вгору - це свічковий патерн розвороту тренда, який показує, що низхідний тренд, можливо, закінчився, і починається новий висхідний тренд.

Ось його критерії:

 • Розмір першої свічки повинен бути більшим за ведмежу.
 • Друга свічка повинна перебувати всередині діапазону першої свічки.
 • Третя свічка має закритися вище максимуму першої свічки, щоб підтвердити, що покупці повністю подолали силу низхідного тренда.

Зворотне справедливо для патерну три всередині вниз, який формується наприкінці висхідного тренда.

Як розуміти графіки та свічкові патерни?

До теперішнього часу у вас має бути гарне уявлення про те, як читати прості та складні патерни. Давайте тепер спробуємо прочитати графіки, щоб побачити, як ми можемо торгувати, використовуючи вивчені нами моделі.Графік

У цьому прикладі ми бачимо, що ціна відскакувала від сильного рівня підтримки, але не змогла пробитися нижче нього. З третьої спроби ціна дійсно пробила рівень підтримки, але ринок швидко розвернувся і сформував патерн Поглинання, який сигналізував про подальше зростання ціни.

У цей момент деякі трейдери-початківці можуть розпізнати бичачий настрій і відразу ж відкрити ордер на купівлю. Проте професійні трейдери не тільки чекають формування свічкових патернів навколо ключових точок розвороту, таких як цей рівень підтримки, вони також чекатимуть підтвердження для входу в угоду.

Наступного дня ціна пробилася вище максимуму бичачої свічки, що поглинає, що підтвердило, що протягом наступних кількох днів на ринку відбуватиметься бичаче зростання.

Професійні трейдери чекають цього підтвердження, тому що вони розуміють концепцію потоку ордерів і вірять у пророцтво, що самоздійснюється.

Більшість великих банків і хедж-фондів також спостерігають за ключовими рівнями ринку і рухом цін на критичних рівнях. Щойно сформувалася бичача свічка біля критичного рівня підтримки, вона викликала значну кількість відкладених ордерів на купівлю трохи вище максимуму цієї бичачої свічки. Щойно ціна проникла вище максимуму, вона запустила ці ордери, що додало додатковий бичачий імпульс на ринку.

Як ви можете бачити, щойно прийшло підтвердження ордера на купівлю, це спричинило великий висхідний тренд протягом наступних кількох днів.

Коли ви застосовуєте свічкові патерни з додатковим факторами технічного аналізу, це забезпечує потужну комбінацію умов для отримання прибутку. Це саме те, що намагаються зробити професійні трейдери.

Якби той самий паттерн Поглинання з'явився на вершині давнього висхідного тренду, це також означало б додаткове бичаче зростання на ринку, але цей сигнал був би набагато менш сильним. Оскільки ринок уже був у висхідному тренді, у нього, можливо, не було достатнього імпульсу, щоб підштовхнути ціну набагато вище.

Однак у цьому випадку ринок уже торгувався в діапазоні протягом декількох днів. Як ви, можливо, знаєте, коли ринок консолідується певний час, він здебільшого налаштований на пробій у тому чи іншому напрямку.Графік

Ми бачимо дві різні моделі свічок, що запускають дві різні угоди. Першого разу патерн Поглинання з'являється під час низхідного тренда і дає трейдерам сигнал на продовження тренда. У другому випадку патерн Три білих солдати з'являється в нижній частині низхідного тренда, що викликає новий бичачий тренд.

У першій угоді ціна вже рухається вниз. Щойно ведмежа свічка пробила рівень підтримки нижче рівня, вона відкрила можливість продовження тренда. Наступного дня ціна проникла нижче мінімуму поглинаючої ведмежої свічки і підтвердила угоду, яка ініціювала ордер на продаж.

Цей приклад демонструє, що якщо ви знаєте, як використовувати злиття рівнів підтримки і опору разом з патернами свічок, це можна використовувати для запуску сигналів продовження тренда.

У другій угоді патерн Три білі солдати з'явився в нижній частині цього низхідного тренда. Розсудливим кроком буде почекати, поки ринок підтвердить цей сигнал, а це означає, що якби ціна не пробила вище максимуму цієї фігури Свічка трьох білих солдатів, ви б не увійшли в угоду.

Свічкові патерни та технічний аналіз

Читання свічкових графіків значною мірою ґрунтується на принципі технічного аналізу, який передбачає, що, незалежно від базових фундаментальних або економічних умов, поточна ринкова ціна відображає всю відому інформацію про обраний актив.

Причина, з якої ціна рухається в певному напрямку, часто не обов'язково важлива для технічних трейдерів. Замість цього вони більше зацікавлені в інтерпретації того, що робить цінова дія в поточний момент і як вони можуть скористатися цим. Крім того, технічні трейдери знають, що основоположних причин коливань ринку в часі може бути багато, і часто ринок не завжди діє "раціонально".

Читання свічкових графіків може бути найбільш корисним у ці нестабільні періоди ірраціональної поведінки ринку.

Трейдери можуть застосовувати технічні індикатори перекупленості та перепроданості, такі як стохастик або індекс відносної сили RSI, щоб з'ясувати, коли можуть бути присутніми такі ірраціональні ринкові умови.

Наприклад, трейдер спочатку чекатиме сигналу про те, що ринок перейшов у стан перекупленості або перепроданості. У цей момент вони шукатимуть розворотний сигнал переважаючої тенденції. Багато разів, цей сигнал розвороту прийде у вигляді формування свічки.

Розміщення ордерів з використанням цієї комбінації технічних факторів може значно підвищити точність їхніх угод.

Щойно ви навчитеся правильно читати свічкові патерни і об'єднаєте цю навичку зі своєю торговою стратегією, ви зможете поліпшити свою загальну ефективність як трейдера.

Читайте далі - Свічковий аналіз.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити