Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Три чорні ворони: як правильно торгувати цей патерн?

Останнє оновлення: Вівторок, 09 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Три чорні ворони

Три чорні ворони - це ведмежий розворотний патерн. Він складається з трьох ведмежих свічок великого розміру, які послідовно шикуються у вигляді сходів. При цьому кожна з трьох свічок має бути відносно великого розміру з відсутніми або невеликими тінями.

Це патерн розвороту тренда, який варто враховувати, тільки коли він з'являється у висхідному тренді. Три чорні ворони зазвичай вказують на слабкість висхідного тренду і говорять про потенційну появу низхідного тренду.Три чорні ворони

Щоб ідентифікувати патерн Три чорні ворони, шукайте наступні критерії:

 1. На ринку повинен бути висхідний тренд.
 2. На графіку мають з'явитися три довгі ведмежі свічки.
 3. Кожна з цих свічок повинна відкриватися нижче відкриття попередньої свічки.
 4. Кожна свічка повинна встановлювати новий короткостроковий мінімум.
 5. Свічки мають дуже маленькі (або неіснуючі) тіні.

Бики мали перевагу на ринку, але тепер ведмеді штовхають ціну вниз. Протягом трьох сесій ведмеді послідовно знижують ціни, що сигналізує про зміну тренду.

Звертайте увагу на довжину свічок. Друга і третя свічки повинні бути приблизно однакового розміру, щоб підтвердити, що ведмеді надійно контролюють ситуацію. Якщо третя свічка явно менша, ніж інші, це вказує на слабкість, і модель не вважатиметься надійною.

У цієї моделі є протилежність, відома як "Три білі солдати", яка є моделлю бичачого розвороту.

Чому патерн Три чорні ворони часто вводить трейдерів в оману?

Те, що ринок закривається послідовно 3 сесії поспіль, ще не означає, що висхідний тренд розвернеться. Тому що контекст ринку важливіший за будь-які свічкові моделі, з якими ви зіткнетеся.

Ось приклад структури ринку у висхідному тренді:Графік

Як бачите, утворилося безліч патернів, і всі вони виявилися хибними. Чому?

Тому що структура ринку завжди буде сильнішою за будь-які свічкові патерни. Не має значення, якщо ім'я патерну Три чорні ворони, пін бар, лицар у сяйних обладунках або будь-який інший.

Давайте тепер поговоримо про ринок, який перебуває в консолідації. Насправді, це погана ідея входити в купівлі після того, як патерн три чорні ворони формується в діапазоні. Оскільки після формування патерну ціна, ймовірно, перебуває поблизу мінімумів рівня підтримки.Графік

Очевидно, що немає сенсу продавати на рівні підтримки.

Чи означає все це, що патерн Три чорних ворони марний? Не зовсім. Тому що, якщо ви зробите протилежне тому, чого вас вчать у більшості книг і сайтів з трейдингу, це може дати цікаві результати.

Тестування патерну на історії

Тепер, замість того, щоб продавати, коли ви побачите патерн Три чорні ворони, замість цього спробуйте купувати.

Я зробив простий бектест для перевірки, чи працює ця стратегія він чи ні. Для цього я вибрав індекс S&P500 і використовував такі правила для відкриття угоди:

 • Якщо ціна перебуває вище ковзної середньої 200MA, я розглядаю угоди на купівлю.
 • Якщо ціна формує патерн Три чорні ворони, я вхожу на купівлю на наступній свічці.
 • Виходжу з ринку, коли 2-періодний індикатор RSI перетинає позначку вище 60 або через 10 торгових днів.
 • Відкриваю максимум 10 позицій з 5% капіталом на позицію.

Ось отримані мною результати:

 • Кількість угод: 13522.
 • Відсоток прибуткових угод: 63,76%
 • Річний дохід: 8,79%
 • Максимальна просадка: 34,14%.

Крім того, я проводив це тестування на золоті та деяких інших індексах. Отримані мною результати показали, що Три чорні ворони - це збитковий патерн, якщо ви будете слідувати тому, що говориться в підручнику. Але якщо ви робите зворотне і купуєте, це дасть позитивний результат.

Як торгувати патерн Три чорні ворони?

Вам потрібно піти проти натовпу. Це означає, що ви розглядаєте патерн "Три чорні ворони" як бичачий сигнал, що попереджає вас про потенційні можливості для купівлі.

 • Якщо ціна перебуває вище 200MA, шукайте можливості для купівлі.
 • Зачекайте, поки патерн "Три чорні ворони" не з'явиться в значущій області (наприклад, на рівні підтримки або опору, трендовій лінії тощо).
 • Відкривайте довгу угоду, коли ринок покаже відскок від нижчих цін. Наприклад, з'явиться пін бар або модель поглинання.

Графік

Як же в такому разі можна торгувати на розворот тренду? Для цього вам потрібно:

 1. Знайти пробій попереднього мінімуму.
 2. Знайти більш низький максимум і більш низький мінімум.

Як ми знаємо, висхідний тренд складається з більш високих максимумів і мінімумів. Таким чином, коли ціна пробивається нижче мінімуму попереднього коливання, це ознака послаблення висхідного тренда.

Це ще не означає, що висхідний тренд закінчився, тому що це може бути хибним пробоєм, і ринок згодом продовжить своє зростання. Ось чому вам потрібно звертати увагу на появу нижчих максимумів і мінімумів.

Після того, як ціна знизиться нижче мінімуму, вам потрібно зрозуміти, чи втрачають покупці сили. Найпростіший спосіб дізнатися це - переконатися, що ціна не може повторно протестувати максимуми, а натомість робить більш низькі максимуми і мінімуми.Графік

Ви можете також аналізувати структуру ринку на більш високому таймфреймі. Якщо ціна перебуває на рівні опору на старшому таймфреймі, ймовірність розвороту стає ще вищою.

Читайте також - Свічковий патерн Ранкова зірка: стратегія торгівлі


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити