Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Стоп-лосс у трейдингу: комплексне керівництво

Останнє оновлення: Середа, 03 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський
Зміст[Сховати]

Стоп-лосс

Стоп-лосс - це лімітний ордер, який захищає вас від подальших втрат, коли ціна рухається проти вашої позиції. У цій статті ми розглянемо різні стратегії постановки стоп-лосу, які можна використовувати для мінімізації ризику і максимізації прибутку.

Навіщо потрібен стоп-лосс?

Правильно використаний стоп-лосс:

 • Дозволяє не позбутися всього депозиту за одну угоду.
 • Ліквідує збитки і звільняє маржу для нових угод.
 • Зводить до мінімуму можливі втрати.

Наприклад, ви купуєте акції Apple по 170$, а стоп-лосс розміщуєте на рівні - 160$. Це означає, що якщо ціна акцій Apple впаде до 160$, ваша угода автоматично закриється, і ви обмежите свій збиток до 10$.

Торгівля зі стоп-лосом обмежує ваші втрати і зберігає торговий депозит від раптового руху ціни не на вашу користь. Ви можете сприймати стоп-лосс як своєрідну страховку. Вам доводиться постійно виплачувати невеликі премії, але страховка захистить вас від великих грошових втрат у разі раптових рухів ринку проти вашої позиції.Графік

Графік

Правила постановки стоп-лосса часто розуміють неправильно у звичайній роздрібній торгівлі. Однак має бути зрозуміло, що ви ніколи не можете увійти в угоду без стоп-лосса. Не тільки тому, що ви ризикуєте втратити занадто багато на одній угоді, але й тому, що ви легко станете жертвою емоційних торгових помилок.

Коли ви знаєте, де розташований ваш стоп-лосс (і чому ви його розміщуєте там), ви відчуватимете менше спокуси порушити свої правила постаноки стопів і з великою ймовірністю дотримуватиметеся свого початкового плану.

Де розміщувати стоп-лосс?

Як часто в трейдингу з вами траплялися ситуації, що ціна зачіпала ваш стоп-лосс, а потім йшла в бік тейк-профіту? Або ви намагалися зловити великий трендовий рух, але ваш стоп був вибитий на корекції? Вам починає здаватися, що ринок спеціально полює за вашими стопами? Насправді ваші стопи зачіпаються тому, що ви ставите їх у ті ж самі місця, як і більшість інших трейдерів. Саме це робить вас легкою здобиччю для мисливців за стопами. Але цю ситуацію можна змінити.

Стоп-лосс завжди повинен розміщуватися за певним бар'єром. Що може слугувати цим бар'єром?

Ключем до постановки хорошого стоп-лосса є наявність якомога більшої кількості перешкод на шляху ціни.Графік

Ми відкриваємо коротку угоду за валютною парою USDCAD. Перше, що нам потрібно відзначити при відкритті позиції на розворот - це область опору. Ми будемо використовувати цей рівень для постановки стоп-лосса. Проте найкраще буде не розміщувати стоп-лосс точно на рівні, а встановити його на певній відстані.

Часто ціна повторно тестує рівень, при цьому нерідко трапляються хибні пробої. Напевно ви знаєте, як буває прикро, якщо спочатку стоп-лосс вибивається ціною, а потім ціна йде в обраному вами напрямку. Тому ми завжди розміщуємо наш стоп за рівнем на деякому віддаленні.

На додаток до розміщення стоп-лоссу вище рівня опору ми можемо його встановити вище останнього максимуму свічки. Коли бики втрачають контроль над ціною, для них стає складно подолати останні максимуми, тому розміщення нашого стопа на цьому рівні забезпечує додатковий захист для нашої позиції.

Часто трейдери прагнуть скоротити розмір своїх стоп-лосів. Це нормально, оскільки роблячи стопи щільнішими, ви забезпечуєте краще співвідношення ризику до прибутку для своїх позицій. Але ви повинні залишати ціні достатньо вільного простору для руху.

Психологічні рівні є додатковим бар'єром, який може стримувати ціну. Психологічні рівні можуть бути річними максимумами або мінімумами, або ж дорівнювати круглим числам, таким як 1.0000 або 1.5000. Ці рівні завжди вкрай важливі, оскільки вони діють як психологічні бар'єри. Ринок рухається людьми, і люди завжди реагують на важливий психологічний рівень.

На нашому графіку ми встановили стоп-лосс вище за річний максимум, оскільки ми очікуємо, що річний максимум буде психологічним бар'єром, який ще сильніше захистить нашу позицію.

Встановлення стоп-лосса в прайс екшен

Встановлення стоп-лосса в прайс екшен залежить від використовуваної вами торгової стратегії.

У торгівлі пін барів стоп-лосс варто розміщувати за хвостом пін бару. Це стосується як бичачих, так і ведмежих пін барів.

Якщо ціна досягає стоп-лосса, торгове налаштування пін бару стає недійсним. Ніколи не варто думати про стоп-лосс як про щось погане. Просто ринок дає вам зворотний зв'язок, який показує, що пін бар не був достатньо сильним.Пін-бар

Для внутрішнього бару стоп-лосс можна розмістити в одному з двох місць. Або за максимумом або мінімумом материнського бару, або за максимумом або мінімумом внутрішнього бару.

Найбезпечніше розміщення стоп-лосса для внутрішнього бару - це максимум або мінімум материнського бару. У цьому разі у вас буде більше вільного місця між ціною входу і стоп-лоссом. Як і у випадку з пін баром, якщо ціна досягне вашого стоп-лосса, торгове налаштування за внутрішнім баром стає недійсним.Внутрішній бар

Ще один варіант розміщення стоп-лосу для внутрішнього бару - на максимумі або мінімумі самого внутрішнього бару. Перевага цього методу в тому, що він забезпечує краще співвідношення ризику до прибутку, однак ваш стоп-лосс може бути випадково зачеплений ціною.Внутрішній бар

Які є способи встановлення стопів?

Існують три способи постановки стоп-лосів, які можна використовувати в трейдингу:

 • Стоп-лосс за волатильністю.
 • Стоп-лосс за часом.
 • Структурний стоп-лосс.

Стоп-лосс за волатильністю

Стоп-лосс за волатильністю враховує поточну волатильність ціни на ринку. Індикатором, що вимірює волатильність, є середній істинний діапазон або індикатор ATR.

Вам потрібно визначити поточне значення ATR і помножити його на коефіцієнт за вашим вибором.Графік

На зображенні вище ATR дорівнює 71 пункту. Ми множимо це значення на 2 і отримуємо 142 пункти. Це і буде розміром вашого стопа.

Перевага цього методу в тому, що стоп-лосс заснований на поточній волатильності ринку, і це об'єктивний спосіб визначити, який розмір стопа вам потрібно використовувати. Недолік цього методу в тому, що, як і будь-які інші індикатори, індикатор ATR трохи відстає від поточної ринкової ситуації.

Стоп-лосс за часом

Стоп за часом визначає, коли потрібно виходити з угоди залежно від часу, який минув від початку відкриття позиції. Замість того, щоб виходити з ринку залежно від значення ціни, ви виходите після того, як мине певна кількість часу.

Для початку нам потрібно визначити цей часовий проміжок. Наприклад, ми зайшли в шорт на рівні опору. Але через 5 днів ціна істотно не зрушила від рівня, тому ми закриваємо цю угоду:Графік

Вільні гроші на вашому рахунку повинні працювати і приносити прибуток. За історією ви можете з'ясувати, який оптимальний час варто спостерігати за ціною. Однак торгуючи подібним чином, ви можете втратити прибуткову угоду, коли ціна почне рухатися в бік тейк-профіту через визначений проміжок часу.

Структурний стоп-лосс

Структурний стоп-лосс бере до уваги поточний стан ринку щодо рівнів. Наприклад, ціна зазвичай розвертається від рівня підтримки і йде вгору. Тому стоп-лосс можна поставити під рівень підтримки.Графік

У цьому способі ви точно знаєте, коли опинитеся неправі, якщо структуру ринку буде порушено. З іншого боку, якщо рівні розташовані далеко один від одного, вам знадобиться досить великий стоп-лосс. Тому вам доведеться зменшувати розмір позиції, щоб зберегти поточний рівень ризику.

Як не варто встановлювати стоп-лосси?

Чи траплялася з вами ситуація, коли ціна спочатку зачіпала ваш стоп-лосс, а потім прямувала в потрібному вам напрямку? Подібні рухи ціни можуть кого завгодно звести з розуму. Однак цим невдачам може бути просте пояснення: ви встановлюєте занадто погані стопи.

Фіксований стоп-лосс

Фіксований стоп-лосс - це велика помилка. Тому що кожен торговий інструмент рухається по-своєму в певний проміжок часу.

Наприклад, GBP/JPY має ATR у розмірі 180 пунктів:Графік

Це означає, що в середньому щодня ця валютна пара переміщується приблизно на 180 пунктів від відкриття до закриття.

Тепер подивимося на USD/CAD, яка рухається в середньому на 80 пунктів на день:Графік

Даний приклад показує, що ви не повинні використовувати фіксований стоп-лосс, оскільки волатильність кожного інструменту різна.

Стоп-лосс у 100 пунктів для USD/CAD може бути достатнім, тоді як подібний стоп на GBP/GPY може бути випадково зачеплений, оскільки ця валютна пара з легкістю долає 180 пунктів на день.

Стоп-лосс, розміщений одразу за рівнем

Стоп-лосс, розміщений відразу за рівнем - це погана ідея. Цей стоп-лосс з легкістю може бути вибитий випадковим рухом ціни.

Якщо ви уважно переглянете свої графіки або минулі угоди, ви помітите, як ціна часто здійснює помилковий пробій рівня підтримки або рівня опору, а потім розгортається.

Наприклад, рівень підтримки EUR/GBP:Графік

Рівень опору нафти:Графік

Така ситуація відбувається тому, що маркет-мейкери набирають ліквідність на стопах більшості трейдерів.

Як краще за все встановлювати стоп-лосс?

Ми використовуємо просту двоетапну техніку, яка працює на будь-якому ринку і будь-якому таймфреймі:

 1. Визначаємо поточну ринкову структуру.
 2. Встановлюємо стоп-лосс на деякій відстані від поточної структури ринку.

Визначаємо ринкову структуру

Нам потрібно знайти можливі бар'єри на шляху руху ціни. Це можуть бути:

 • Рівні підтримки та опору.
 • Трендові лінії.
 • Історичні макісмуми або мінімуми.
 • Області тривалої зупинки або консолідації ціни.

Нам потрібно, щоб ціна зазнавала труднощів з досягненням нашого стоп-лосса. Тому ми будемо розміщувати стоп-лосс за цими бар'єрами.

Встановлюємо стоп-лосс на деякій відстані від поточної структури ринку

Ми не будемо встановлювати стоп-лосс на самому бар'єрі руху ціни, тому що тоді він може бути легко зачеплений. Замість цього використаємо деякий буфер, в якості якого нам послужить поточне значення ATR.

Нам знадобиться:

 • Визначити поточне значення ATR.
 • Додати значення ATR для коротких позицій.
 • Відняти значення ATR для довгих позицій.

Вхід на рівні підтримки EUR/GBP:Графік

Вхід на рівні опору EUR/GBP:Графік

Стоп-лосс і співвідношення ризику до прибутку

Ризик-менеджмент складається з 3 речей:

 • Розміру стоп-лосса.
 • Ризику на угоду.
 • Розміру позиції.

Якщо ви серйозний трейдер, ви завжди маєте ризикувати тільки невеликою частиною свого капіталу (наприклад, 1% у кожній угоді). Тому для початку ви визначаєте дві величини: відстань стоп-лосса і розмір позиції.

Якщо ваш стоп-лосс досить широкий, розмір позиції доведеться зменшити. Якщо ваш стоп-лосс невеликого розміру, розмір позиції можна збільшити. Таким чином, найкраще використовувати більш щільний стоп-лосс, щоб ви могли збільшувати розмір позиції і при цьому зберігати заданий розмір ризику.

Це означає, що найкращі торгові можливості будуть знаходитися біля поточної ринкової структури. Ось, що ми маємо на увазі.

Широкий стоп на AUD/USD:Графік

Щільний стоп на AUD/USD:Графік

Більш щільний стоп-лосс дає нам змогу використовувати оптимальне співвідношення ризику до прибутку.

Хороша точка входу повинна відповідати всього лише двом критеріям:

 1. Точка входу відповідає нашій торговій стратегії.
 2. Точка входу дає нам гарне співвідношення ризику до прибутку.

Графік

На графіку вище точка входу розміщується трохи нижче мінімуму пін-бару.

Коефіцієнт ризику прибутку для цієї точки входу становить 1:2. Це означає, що розмір нашого тейк-профіту вдвічі перевищує розмір стоп-лосса. Найнижче співвідношення ризику до прибутку, яке ми використовуємо, становить 1:1.5 для будь-якої угоди. Проте ми завжди прагнемо до співвідношення 1:2 або більше, коли це можливо.

Стратегія "встанови і забудь"

За цією стратегією ви розміщуєте стоп-лосс і дозволяєте ринку рухатися своїм курсом, не втручаючись у торгівлю.

Цей підхід має декілька переваг:

 • Зменшує ризик, що ваш стоп-лосс буде зачеплений занадто рано.
 • Дає змогу уникнути емоційного трейдингу.
 • Надзвичайно простий у реалізації.

Підхід "встанови і забудь" знижує ймовірність передчасного закриття угоди, утримуючи стоп-лосс на безпечній відстані. Нам усім знайоме відчуття, коли ми переносимо наш стоп-лосс і його випадково зачіпає ціна, а ринок потім продовжує рух у наміченому напрямку.

Цей метод дає змогу прибрати емоції з вашої торгівлі, тому що він не вимагає втручання в торгівлю. Щойно ви відкриваєте угоду і встановлюєте свій стоп-лосс, далі ви просто дозволяєте ринку зробити свою роботу.

Тим не менш, він не позбавлений недоліків:

 • Максимально допустимий ризик протягом усієї угоди.
 • Може бути складно боротися зі спокусою пересунути стоп-лосс ближче до поточної ціни.

Найбільшим, а іноді й найдорожчим недоліком цього підходу є максимально допустимий ризик, який присутній від початку до кінця вашої угоди. Іншими словами, якщо ви ризикуєте 100$ в угоді, у вас залишається шанс втратити ці 100$ з моменту входу в угоду до моменту виходу з неї.

Також завжди залишати свій стоп-лосс ордер на одному місці може бути емоційно важко навіть для найдосвідченішого трейдера.

Перенесення стоп-лосса в беззбиток

Дозвольте мені почати з того, що я рідко переношу свій стоп-лосс на рівень беззбитковості. Чому? Тому що рівень беззбитковості - це невиправданий метод постановки стоп-лосу, який не заснований на ринковій структурі. Стратегія прайс екшен заснована на рівнях підтримки і опору, які важливі для всього ринку і видимі для багатьох трейдерів у світі. Коли ви переносите свій стоп-лосс у беззбитковість, ви розміщуєте його на рівні, про який знаєте тільки ви.

Більшість трейдерів, які пересувають свій стоп-лосс на рівень беззбитковості, скажуть вам, що вони роблять це, щоб захистити свій капітал. Проте, з нашого досвіду, більшість трейдерів робить це, щоб захистити свої почуття. Вони почуваються в безпеці, знаючи, що тепер вони не можуть зазнати збитків.

Ніколи не варто переносити стоп-лосс у беззбитковість, якщо для цього немає чіткої логіки або стратегії. Ідея перенесення стоп-лосса може виявитися абсолютно помилковою і безглуздою для трейдера.

Як ви відкриваєте нову угоду, ціна входу стає не такою важливою. Усе, що тепер має значення, - це ваш тейк-профіт і місце для розміщення стоп-лосс, на якому ваша торгова установка буде анульована. Завжди покладайтеся на прайс екшен, ключові рівні та дотримуйтеся стратегічного підходу в управлінні своєю позицією. Не варто йти на поводу свого его і намагатися захистити свій прибуток, якщо для перенесення стоп-лосса немає достатніх підстав.

Перенесення стоп-лосса в беззбиток має свої переваги:

 • Усуває ризик за угодою.
 • Не вимагає аналізу ринку.
 • Його легко реалізувати.

Стоп-лосс, перенесений у беззбиток, виключає можливі ризики втрати ваших грошей.

Розглянемо недоліки цього методу:

 • Використовується довільний рівень.
 • Ваші шанси отримати прибуток зменшуються.
 • Це ледачий підхід.

Стоп-лосс, перенесений у беззбиток, зменшує ваші шанси на успіх. Для ціни може залишитися недостатньо місця, і ваш стоп-лосс буде зачеплений. Торгівля за прайс екшен заснована на структурних рівнях. Якщо ви їх не дотримуєтеся, шанси можуть виявитися не на вашу користь.

Перенесення стоп-лосса в беззбиток не вимагає аналізу ринку і сприяє емоційній торгівлі.

Зіпсований стоп-лосс

Перенесення стоп-лосса в беззбиток - це одна з найбільш обговорюваних і суперечливих тем у трейдингу.

Чому більшість трейдерів переносять стоп-лосс? Найчастіше ці трейдери стверджуватимуть, що вони роблять це, щоб захистити свій капітал, що, здавалося б, має бути вагомою причиною. Але це не відповідь на питання. Існує безліч інших способів захистити свій торговий капітал. Наприклад, завжди залишатися терплячим або використовувати тільки найкращі торгові установки і точки входу.

Насправді, трейдери переносять свій стоп-лосс, щоб захистити своє его від потенційних втрат. Навіть якщо є можливість перенести стоп-лосс на 10 пунктів вище або на 10 пунктів нижче за ціну входу, більша частина трейдерів, як і раніше, віддасть перевагу перенесенню стоп-лосс прямо до ціни входу, не покладаючись при цьому ні на яку логіку.

Суть стоп-лосса - вивести вас з угоди, якщо ринок анулює ваше торгове налаштування. Зазвичай це включає в себе пробиття ключового максимуму або мінімуму, які ви визначили як критично важливі для вашої точки входу.

Стоп-лосс, перенесений у беззбиток, не виконує свого головного завдання. Звичайно, він захищає ваш капітал, але якщо він спрацює, ваша торгова установка не стане від цього недійсною. Ви просто опинитеся поза ринком.

Найкращий спосіб управляти своїми ризиками

Замість того, щоб переносити свій стоп-лосс на довільний рівень, ви завжди повинні намагатися розміщувати його на стратегічному рівні, дійсно важливому для ринку. Кожна ваша дія як трейдера має бути системною. Починаючи від вашої точки входу, стоп-лоссів і тейк-профітів - все це повинно підкорятися певній торговельній стратегії.

Давайте розглянемо приклад:Графік

Ціна сформувала бичачий пін бар на ключовому горизонтальному рівні. Виходячи зі структури цієї торгової установки, ми розмістили лімітний ордер на вхід у ринок за цим рівнем. Ось який вигляд мала початкова угода:Графік

Зверніть увагу, що стоп-лосс було розміщено під мінімумом бичачого пін-бару, тоді як тейк-профіт був встановлений за недавнім максимумом. Це дало нам торговельну установку з потенційним прибутком у 300 пунктів і ризиком у 90 пунктів.

Наступного дня ціна перемістилася майже на 50 пунктів на нашу користь. Більшість трейдерів, коли бачать прибуток у 50 пунктів, інстинктивно переміщують свій стоп-лосс у беззбитковість, щоб зафіксувати частину прибутку. Однак, як ми вже писали раніше, стоп-лосс, перенесений у беззбиткову позицію - це найчастіше захист свого его від втрат, а не стратегічне рішення в управлінні угодою.

Ось що сталося з тими трейдерами, які перенесли свій стоп-лосс у беззбиток:Графік

Їхній стоп-лосс був вибитий. Виглядає знайомо?

Який же тоді найкращий спосіб для трейлінг стопа? Найкраще переносити стоп-лосс за рівнем, який був визначений ринком. У разі нашої торгової установки, ми могли перемістити свій стоп під мінімум наступного дня:Графік

Якщо стоп-лосс спрацює, це означатиме, що останній мінімум було пробито, і, отже, ймовірні подальші втрати. Тим самим ми змогли скоротити наш ризик удвічі. Якщо ми ризикували 2% від свого депозиту під час початкової точки входу, на другий день ваш ризик наш ризик становив лише 1%.

Стратегічний підхід до перенесення нашого стоп-лосса дав нам змогу залишитися в угоді й отримати прибуток у розмірі 6,8% за ризику в 1%. Тим часом ті, хто намагався захистити своє его від втрат, пішли ні з чим.

Стратегія перенесення стоп-лосса на 50%

Припустимо, ви входите в ринок за бичачим пін баром. Наступного дня ринок закривається трохи вище ціни входу. Замість того, щоб переносити свій стоп-лосс на рівень беззбитковості або близько до нього, ви можете використовувати денний мінімум, щоб "приховати" ваш стоп-лосс.Графік

Це дає нам змогу знизити наш ризик більш ніж на 50%, але ми все ще використовуємо рівень прайс екшен, який є мінімумом попереднього дня.

Ось що нам подобається в стратегії стоп-лосс на 50%:

 • Скорочує ризик приблизно вдвічі.
 • Використовує рівні прайс екшен.
 • Залишає для торгового налаштування достатньо вільного простору.

Перша і найбільш вигідна перевага стратегії 50% полягає в тому, що вона знижує ризик удвічі. Якщо ви ризикуєте 100$ в угоді, щойно ринок почне рухатися в наміченому напрямку, ви можете перенести стоп-лосс на 50% і скоротити свій ризик до 50$.

Оскільки в стратегії 50% використовується рівень прайс екшен, існує менша ймовірність того, що ринок передчасно досягне вашого стоп-лоссу, тому що ми використовуємо ринкові максимуми і мінімуми для захисту нашого стоп-лоссу, а не переносимо його на довільний рівень беззбитку.

Стратегія 50% стоп-лосса дає змогу ціні вільно рухатися, що необхідно для досягнення тейк-профіту.

Недоліки цього підходу:

 • Існує ймовірність зазнати 50% збитку.
 • Зберігається ризик передчасного закриття угоди.

На відміну від перенесення стоп-лосса в беззбиток, при стратегія 50% половина вашої позиції залишається під загрозою. Це може бути прийнятним для одних трейдерів і неприйнятним для інших. Саме тут особисті вподобання відіграють роль в ухваленні рішення про те, яку стратегію постановки стоп-лосса варто використовувати.

Ринкові умови відіграють важливу роль в ухваленні рішення про доцільність застосування стратегії 50%. Наприклад, якби ринок закрився близько мінімуму в другий день, стратегія 50% могла не спрацювати через те, що ми перемістили б наш стоп-лосс занадто близько до поточної ринкової ціни. У цьому випадку найкращим рішенням було б залишити стоп-лосс на первісному місці.

Переміщення стоп-лосса до 50% під час торгівлі за внутрішнім баром набагато ризикованіше, ніж для пін бару.

Єдиний спосіб її використання з внутрішнім баром - це коли угода відкривається зі стоп-лосом, розміщеним за максимумом або мінімумом материнського бару. Таким чином, наступного дня стоп-лосс можна перемістити за максимум або мінімум внутрішнього бару, якщо, звісно, ринкові умови будуть відповідними.Графік

Зверніть увагу на сіру лінію, яку ми намалювали на цьому графіку. Вона являє собою короткостроковий рівень і надає нам додатковий фактор у нашому рішенні перемістити стоп-лосс з максимуму материнського бару на максимум внутрішнього бару. По суті, ми використовуємо низхідний пробій цього короткострокового рівня як ще одну причину, щоб наблизити наш стоп-лосс до ціни входу.

Винос стопів - як можна використовувати на свою користь?

Чи відбувалося у вас коли-небудь у трейдингу на форекс винесення стопів, після чого ціна негайно розверталася і рухалася в початковому напрямку вашої угоди? Вас не покидає відчуття, що хтось цілеспрямовано полює за вашими стопами? Або ви думаєте, що брокер забирає у вас гроші за допомогою зачеплених стопів? Вам здається, що ринок несправедливий?

Винесення стопів - це термін, який використовують трейдери, стопи яких були зачеплені, після чого ціна рушила у напрямку їхньої позиції. Зазвичай у цій ситуації трейдери звинувачують ринок, брокера або маркет-мейкера, але не самих себе. І в цьому їхня проблема!

Якщо ви звинувачуєте інших, це означає, що ви не приймаєте на 100% відповідальність за свої дії. А не приймаючи цілком відповідальність, ви не бачите проблему в самих собі і нічого не змінюєте у своєму трейдингу. Тому для початку почніть з прийняття відповідальності за свої втрати. Тільки так ви зможете розібратися з проблемами, які заважають вашій торгівлі. У підсумку, це допоможе вам стати кращим трейдером, постійно працюючи над помилками і вдосконалюючись у своїй торгівлі.

Чи полюють брокери на ваші стопи?

Більшість регульованих брокерів не полюють за вашими стопами, тому що це не варте можливого ризику і невигідно для їхнього бізнесу в довгостроковій перспективі. Якщо якийсь брокер постійно і навмисно зачіпає стопи своїх клієнтів, тоді це всього лише питання часу, коли його клієнти підуть до іншого брокера. Якщо ви брокер, чи захочете ви ризикувати своєю репутацією за кілька пунктів, які ви і так постійно заробляєте на спреді? Відповідь очевидна.

Єдине, що можуть робити брокери - це розширювати спред під час виходу важливих новин. Це робиться тому, що на ф'ючерсному ринку (на якому вони хеджують свої позиції) в цей період досить низька ліквідність.

Якщо ви подивитеся на потік ордерів у стакані, то помітите, що їхня кількість значно зменшується перед виходом новин, тому що багато трейдерів закривають свої позиції в цей час. Таким чином, ми отримуємо низьку ліквідність, що призводить до ширших спредів. Виходить, що брокери захищають себе подібним чином, а не прагнуть забрати ваші гроші.

Винесення стопів маркет-мейкерами

Будь-який ринок прагне максимально спростити торговельні операції між покупцями і продавцями. Чим активніші покупці та продавці, тим ефективнішим буде ринок, що призведе до більшої ліквідності (тобто можливості купувати або продавати в будь-який момент без істотної зміни ціни).

Якщо ви є роздрібним трейдером, ліквідність навряд чи буде для вас проблемою, оскільки розмір ваших позицій невеликий. Але для великих грошей ліквідність має важливе значення.

Уявіть собі таку ситуацію. Ви керуєте хедж-фондом і хочете купити 1 млн акцій Apple. Ви знаєте, що наразі акції торгуються біля рівня підтримки в 100$ за ціною 105$. Якби ви відразу спробували купити 1 млн акцій, вам би не вдалося це зробити за поточною ціною, і ціна б стрімко зросла.

Як можна купити такий великий обсяг акцій без істотної зміни ціни?

Ви знаєте, що 100$ - це область підтримки, і, найімовірніше, під нею буде розміщено потік стоп-лосс ордерів трейдерів, які перебувають у довгих позиціях. Тому ви можете спочатку почати продавати акції Apple, щоб підштовхнути ціну до області підтримки, тим самим активувавши стоп-ордери на продаж. Отримавши потік ліквідності, ви можете спокійно купити 1 млн акцій від трейдерів, які закривають свої позиції за стопами. У підсумку, у вас буде найкраща ціна, і ви спокійно зможете набрати більшу позицію.

Іншими словами, якщо маркет-мейкер хоче увійти в ринок великим обсягом, спочатку він активує потік ордерів на продаж, щоб зібрати необхідну ліквідність за допомогою стоп-лоссів роздрібних трейдерів.

Подивіться на графіки, і ви помітите, як часто ринок падає нижче рівня підтримки, щоб потім продовжити свій рух вгору.Графік

Як можна уникнути винесення стопів?

Не існує способу, який дозволив би нам повністю уникнути виносу наших стопів. Ринок рухається туди, куди йому потрібно. Усе, що ми можемо зробити - це брати участь у цьому русі та скорочувати свої збитки, якщо ми помилилися.

Існують три техніки найбільш безпечної постановки стоп-лоссів:

Не ставте стоп-лосс поруч із рівнем підтримки або опору

Тому що в цьому місці розміщені стопи більшості трейдерів. Це місце завжди буде привабливим для маркет-мейкерів, щоб зрушити сюди ціну і набрати ліквідність за рахунок наших стопів. Тому поставте ваш стоп на віддалі від рівнів. Наприклад, ви можете використовувати індикатор ATR і ставити стоп на відстані 1 денного ATR від рівня (можна використовувати значення 2 або навіть 3 для більшої надійності).

Не ставте стоп-лосс у випадкове місце

Буває так, що трейдери дуже ретельно підходять до вибору точки входу, але ось свій стоп виставляють у випадкове місце. Наприклад, це може бути 50 пунктів або 100 пунктів від ціни входу. Або ж вони орієнтуються на співвідношення ризику до прибутку 1:2 і ставлять свій стоп на відстані половини від тейк-профіту. Але ринку абсолютно байдуже, на якій конкретній відстані знаходиться ваш стоп-лосс. Він просто рухається від однієї зони ліквідності до іншої.

Додайте стоп-лосс у місце, де ваш торговий сетап зовсім втратить сенс

Щоразу, коли ви відкриваєте нову угоду, ви використовуєте якусь технічну формацію (пробій рівня, хибний пробій, відкат). Тому має сенс розмістити стоп-лосс настільки далеко, що якщо ціна досягне цього місця, ваша формація зовсім перестане бути актуальною на ринку. Наприклад, якщо ви торгуєте пробій рівня, розміщуйте стоп-лосс у місці, досягнувши якого, пробій уже втратить будь-який сенс.

Стратегія проти виносу стоп-лоссів

Якщо у вас немає достатньо грошей, щоб рухати ціну в потрібному вам напрямку і забирати стопи інших трейдерів, тоді ви можете використовувати цю тактику маркет-мейкерів на свою користь.

Коли ціна підходить до сильного рівня опору або підтримки, пробиваючи його наскрізь, нічого не робіть, просто спостерігайте. Якщо ви бачите сильний відскок ціни, входьте в ринок за наступною свічкою у зворотному напрямку від хибного пробою.Графік

Ментальний стоп-лосс: переваги та недоліки

Зазвичай, коли ви встановлюєте стоп-лосс, ви розміщуєте його в терміналі. Ваша позиція буде автоматично ліквідована, коли ціна досягне вашого стопа. Ментальний стоп-лосс - це стоп-лосс, який ви тримаєте в розумі, закриваючи при цьому збиткові угоди вручну. Давайте спробуємо розібратися в перевагах і недоліках використання ментальних стопів.

Уявіть, що ви входите в лонг по GBP/JPY на рівні 143,00. Максимальна кількість пунктів, якими ви готові ризикнути, становить 50. Ви встановлюєте стоп-лосс, який автоматично закриє вашу позицію по 142.50. Або ж ви можете не виставляти стоп, а тримати його в голові.

З ментальним стопом вам доведеться постійно стежити за кожною відкритою позицією. Але ви можете встановити нагадування у своєму терміналі, яке спрацює при досягненні ціною заданого рівня. Коли нагадування активується, ви повернетеся до комп'ютера, щоб уважно простежити за угодою і прийняти рішення про її можливе закриття.Ментальний стоп-лосс

Як використовувати ментальний стоп-лосс?

Є декілька речей, які ви маєте зробити:

 1. Визначити для себе прийнятний рівень ризику на угоду.
 2. Встановити нагадування в терміналі приблизно за 10 пунктів до досягнення вашого максимального рівня ризику.

Вам потрібно, щоб нагадування спрацювало за певний час до досягнення рівня вашого ментального стоп-лосса. Якщо ціна стрімко рухається проти вашої позиції, важливо, щоб ви встигли зреагувати на цю ситуацію і прийняти адекватне рішення. Тому в певних ситуаціях ви можете розширити кількість пунктів між ментальним стопом і повідомленням у терміналі.

Якщо ви постійно будете спостерігати за ціною, очевидно, що сповіщення тоді взагалі не знадобляться.

Чи підійдуть вам ментальні стоп-лосси?

Ментальні стопи можуть дати трейдерам середнього і просунутого рівня перевагу в їхній торгівлі. Використання ментальних стоп-лоссів дасть вам змогу краще керувати своїми угодами. Неминуче, що час від часу ціна рухатиметься проти вашої позиції. Проте якщо ви впевнені, що це тимчасовий або випадковий рух ціни, ваш стоп не буде зачеплений. Використовуючи ментальний стоп-лосс, ви можете залишитися в угоді і дозволити ціні рухатися в обраному вами напрямку. Звісно, така стратегія може іноді спрацювати і проти вас. Ризики існують завжди.

Якщо ви трейдер-початківець, ментальні стопи, найімовірніше, вам не підійдуть. Ми думаємо, що ви повинні досягти певного рівня в трейдингу, перш ніж почати використовувати ментальні стоп-лоси. Вам варто добре розбиратися в технічному аналізі, правильно розуміти ринковий контекст і прайс екшен.

Переваги ментальних стоп-лоссів

Ментальні стопи дозволяють вам думати про можливе закриття вашої угоди. Що більше трейдер аналізує свою торгівлю і приймає самостійні рішення, то швидше він прогресуватиме. З іншого боку, чим більше трейдер покладається на свій комп'ютер, термінал або брокера, тим результати його торгівлі будуть гіршими. Комп'ютери не здатні аналізувати ринковий контекст, розуміти прайс екшен і зважувати всі можливі ризики. Коли ви даєте комп'ютеру певне завдання, він виконує його наосліп без жодних запитань.

Якщо ви встановите фіксований стоп-лосс, ваш термінал закриє вашу позицію, коли стоп-лосс буде досягнутий ціною. Термінал не дивиться на поведінку ціни. Він не буде тримати угоду відкритою через імовірність того, що просадка може бути тимчасовою. У довгостроковій перспективі це може заощадити вам багато додаткових пунктів, які ви постійно втрачаєте на своїх стопах.

За допомогою ментальних стоп-лоссів ви зможете:

 1. Убезпечити свою угоду від випадкових рухів ціни і вибитих стопів.
 2. Захистити свою позицію від маркет-мейкерів і брокерів, які постійно полюють за вашими стопами.
 3. У вас буде час подумати, чи дійсно варто закрити цю угоду, чи це тимчасовий рух ціни проти вашої позиції.

Іноді якась новина може на певний час розвернути ціни проти вас. Деякі рухи ціни на ринку явно помилкові, і в цих ситуаціях практично очевидно, що незабаром ціна продовжить свій рух у колишньому напрямку.

Коли ми використовуємо ментальний стоп-лосс, у нас завжди залишається достатньо часу, щоб проаналізувати ринок і прийняти рішення, чи є збереження відкритої позиції правильним вибором.

Недоліки ментальних стоп-лоссів

Недоліки ментальних стопів очевидні. Іноді вам доведеться зазнати набагато більших збитків. Ваш ментальний стоп-лосс може бути зачеплений, але ви залишатиметеся в угоді, оскільки можете вирішити, що це всього лише тимчасове просідання. Але ціна може продовжити свій рух проти вас. Цього не можна уникнути. Рухи ринку часто не піддаються логічному аналізу.

Ось чому ми пропонуємо використовувати ментальні стоп-лосси тільки просунутим трейдерам. Ви маєте бути в змозі:

 1. З легкістю обрізати збитки. Якщо ви не наважуєтеся закривати свої збиткові угоди, ціна може рухатися проти вас тривалий час, поки ви не втратите свій депозит. Тому ви повинні завжди ліквідувати збиткові угоди без жодного жалю.
 2. Визначати поточну ринкову фазу, а також розуміти прайс екшен. Уміння користуватися свічковим аналізом має важливе значення для використання ментальних стоп-лоссів. Концепція ментальних стопів повністю заснована на здатності трейдера розбиратися в тому, чи є поточне просідання тимчасовим.

Якщо ви новачок у трейдингу, тримайтеся подалі від ментальних стопів. Використовуйте автоматичні стопи доти, доки ви не навчитеся контролювати свої збитки і розуміти прайс екшен. Все це приходить тільки з досвідом. Вам потрібно набратися терпіння і продовжувати торгувати.

Один із способів захистити свій депозит від надто великих збитків - це використовувати екстрений фактичний стоп-лосс на відстані 30-50 пунктів від вашого ментального стоп-лосс. Цей метод захистить вас від втрати великої кількості пунктів під час різких і несподіваних рухів ціни на ринку.

Чи варто використовувати ментальний стоп-лосс?

Ви повинні самі це вирішити. Спробуйте використовувати ментальні стоп-лосси протягом декількох тижнів і подивіться, як вони будуть для вас працювати. Для деяких трейдерів використання ментальних стопів зможе подвоїти їхній прибуток. Інші трейдери, як правило, бачать такі ж результати, що і при використанні автоматичних стопів. Хоча комусь вони можуть зовсім не підійти, і їхні торгові результати погіршаться.

Незважаючи на те, що використання ментальних стопів не є загальноприйнятою практикою, ця техніка може дати вам торгову перевагу. Проте пам'ятайте, що якщо ви не перебуваєте поруч зі своїм комп'ютером і не можете постійно контролювати свою торгівлю, завжди використовуйте автоматичні стопи. Не варто піддавати свій торговий депозит невиправданим ризикам.

Відео

Читайте також - Мані менеджмент у трейдингу.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити