Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Волатильність на фінансових ринках: особливості торгівлі

Останнє оновлення: П'ятниця, 18 серпня 2023 Автор: Вольдемар Воронцовський

Волатильність на фінансових ринках

Волатильність - найважливіший фактор на фінансових ринках. Це основа руху ціни і, отже, можливість для отримання прибутку. Без волатильності ціна б узагалі не змінювала свій напрямок, і на фінансових ринках не було б коливань, які дають змогу займатися трейдингом або отримувати дохід від інвестицій.

Що таке волатильність?

Волатильність має багато визначень стосовно фінансових ринків.

Говорячи про біткоїн і горезвісну волатильність криптовалюти, тут доречніше використати стандартне визначення "Оксфордського словника": волатильність - це явище, що спричиняє швидкі та непередбачувані зміни, особливо в гірший бік.

Волатильність - це те, що рухає ціною і змушує актив наближатися до кожного нового піку і мінімуму, разом з усіма припливами і відливами, які відбуваються між ними. Постійна динаміка між покупцями і продавцями, що створює перетягування каната між попитом і пропозицією, не могла б відбутися без волатильності.

Волатильність - це те, що приносить прибуток і відкриває нові торгові можливості. Без неї не було б причин торгувати. Чим більше волатильності на ринку, тим більший торговий інтерес вона викликає. Вона збільшує обсяг торгів, а значить і ліквідність.

Через усі ці фактори легко зрозуміти, чому волатильність є однією з найважливіших рушійних сил на фінансових ринках.

Найчастіше волатильність описує ступінь відхилення в ціні активу протягом певного періоду часу. Існують також різні ступені волатильності: низька, середня та висока.

Ринок форекс - яскравий приклад ринку з низькою волатильністю. Наприклад, валютна пара USDJPY весь минулий рік торгувалася в діапазоні 7,5%.

Однак незважаючи на низьку волатильність, на найліквіднішому ринку у світі все ще можна заробити багато грошей. Трейдери можуть збільшити частоту або розмір своїх угод, щоб компенсувати відсутність інтенсивних цінових рухів на ринку.

Фондовий ринок - ринок середньої волатильності. Дехто, можливо, вважав його ринком з високою волатильністю до появи криптовалют, таких як Біткойн.

Наприклад, S&P 500 торгувався у значному діапазоні 40% протягом 2019 року. Перша половина року залишалася в діапазоні 28%, тоді як друга половина торгувалася в діапазоні 18%.

Біткойн є активом з високою волатильністю. Самі по собі криптовалюти є спекулятивним класом активів, що робить їх дуже сприйнятливими до диких коливань цін. У наведеному нижче прикладі за той самий річний період 2019 року біткойн зріс на 250%.

Того ж року він упав більш ніж на 62%. У нього також було ще одне падіння на 46%, зростання на 42% і ще одне ралі на 165% за той самий період часу. Саме ці великі коливання надають цьому класу активів найвищої волатильності.

Типи волатильності

Існує декілька типів волатильності, кожен з яких дає трейдерам і аналітикам унікальне уявлення про рух ціни протягом певного періоду часу і багато іншого.

  • Історична волатильність говорить про волатильність активу протягом певного періоду часу, озираючись на минулу поведінку ціни.
  • Передбачувана волатильність прогнозується за часом з використанням ринкової ціни активу.
  • Внутрішньоденна волатильність відноситься до коливань цін, що відбуваються в межах невеликого одноденного періоду.

Стандартний метод розрахунку і вимірювання волатильності включає в себе використання стандартного відхилення.

Перший крок в обчисленні волатильності спочатку вимагає знаходження середнього значення цін за певний період. Це робиться шляхом додавання всіх значень ціни разом, а потім ділення на загальну кількість значень у наборі даних.

Наступний крок включає обчислення різниці між кожним значенням даних і середнім значенням. Після того, як відхилення перераховані, наступним кроком буде піднесення відхилень до квадрата.

Потім складіть усі квадрати відхилень. Нарешті, розділіть загальну суму квадратів відхилень, але загальну кількість значень ціни з першого кроку.

Фактори, що впливають на волатильність

Волатильність - це те, що рухає потенційним прибутком, одержуваним на фінансових ринках. Оскільки це невід'ємна частина всього цінового руху, безліч зовнішніх факторів можуть істотно вплинути на волатильність цін на всіх типах ринків.

Тренди

Коли ціна активу рухається в сильному тренді в результаті чого виникає висока волатильність. Це пов'язано з тим, що під час найсильніших трендів ціна часто швидко і сильно рухається в одному напрямку.

Розвороти ринку

Волатильність може різко зрости під час розвороту тренду через те, що протилежні ринкові сили покупців і продавців вступають у сильний дисбаланс.

Новини

Вихід новин, що впливають на ринки або на грошово-кредитну політику, можуть стати причиною різкого зростання волатильності.

Негативні новини можуть спричинити раптовий обвал ринку, а позитивні - викликати його зростання. Фейкові новини також можуть мати такий самий вплив, оскільки ринкові ціни переробляють неправдиву інформацію.

Політичні або економічні події

Як і у випадку з новинами, певні політичні або економічні події можуть викликати підвищення волатильності. Сюди входять президентські вибори, економічні кризи, рішення судів і багато іншого.

Політичний вплив

Те, як впливовий політик розглядає актив, може сильно вплинути на його вартість. Якщо політик зайняв раптову позитивну або негативну позицію щодо певного активу, може виникнути підвищена волатильність.

Вплив навколишнього середовища

Фактори навколишнього середовища можуть мати сильний вплив, зокрема, на сировинні товари. Екологічні лиха можуть спричинити економічні труднощі, які можуть призвести до нестабільності на фінансових ринках.

Регулювальний вплив

Подібно до того, як політика може викликати сплеск волатильності, коментарі або раптова зміна позиції регулюючого органу можуть мати значний вплив на ціни активів і поточну волатильність.

Економічний вплив

Якщо економіка перебуває в скрутному становищі, деякі активи можуть зазнавати підвищення волатильності, чого в іншому разі не сталося б. Різкі зміни в економіці країни можуть мати сильний вплив на валюти, фондові ринки та інші класи активів.

Вплив настрою

Настрої учасників ринку, що сильно схиляються в один або інший бік, можуть призвести до сплеску волатильності. Коли настрій сильно схиляється в одному напрямку, це може спричинити переважання на ринку одного типу позицій.

Закінчення терміну дії

Коли закінчується термін дії певних типів деривативів, ф'ючерсів або опціонних контрактів, це може призвести до збільшення обсягу торгівлі та волатильності внаслідок того, що трейдери відкриватимуть нові позиції або торгуватимуть на спотових ринках.

Чорні лебеді

Як нещодавно стало відомо світові, коли настає подія з чорним лебедем, така як нещодавня пандемія, вона може принести з собою вибухову, рекордну волатильність.

Переваги та недоліки волатильності

Як і всі аспекти фінансових ринків, волатильність має як переваги, так і недоліки.

Волатильність - це як добре, так і погано для трейдерів. Волатильність - це спосіб отримання прибутку, що, очевидно, є метою торгівлі, де відкриваються нові можливості. Проте волатильність під час найекстремальніших подій може бути абсолютно незручною навіть для найдосвідченіших і найстійкіших трейдерів.

Ось основні плюси і мінуси волатильності, а також способи їх уникнути або використати у своїх інтересах.

Збільшення доходів

Найщедрішою перевагою, яку пропонує волатильність, є збільшення суми прибутку, яку трейдери можуть отримати від кожного коливання ціни. Без волатильності фінансові ринки були б у стані стагнації, і не було б руху ціни та відповідних можливостей для торгівлі.

Азарт

Волатильність також дає трейдерам азарт, коли ринки особливо активні. Нудьга може призвести до втрати інтересу до торгівлі, тому що більш волатильними та жвавими є ринки, то більш захопливими вони можуть бути.

Торгові можливості

Коли ринки нестабільні, вони надають більше торгових можливостей. Коли відбуваються рекордні злети і падіння, у трейдерів з'являється більше можливостей вчитися, отримувати прибуток і відкривати нові позиції.

Підвищені ризики

Волатильність викликає різкі коливання цін. Це збільшує потенціал прибутку, але також зростає і потенціал збитків.

Емоції

Волатильність також може посилювати певні емоції, такі як страх, невпевненість і сумніви. Трейдери повинні мати твердий розум, щоб протистояти сильній волатильності та не дозволяти їй впливати на їхні рішення.

Індикатори волатильності

Конкретні індикатори технічного аналізу, наприклад, смуги Боллінджера або індекс волатильності, можуть використовуватися для вимірювання волатильності. Розглянемо список найкращих доступних інструментів для вимірювання волатильності.

Індекс волатильності (VIX)

Чиказька біржа опціонів пропонує інституційним трейдерам свій фірмовий індекс волатильності VIX. Інструмент забезпечує оцінку очікуваної волатильності S&P 500 на основі опціонів на індекс. Проте він використовується в усьому світі як еталон загальної волатильності фінансового ринку. Коли значення VIX різко збільшується, S&P 500 також реагує різкою зміною волатильності.

У наведеному нижче прикладі сплеск VIX відповідає вибуховому руху S&P 500.Графік

Середній справжній діапазон - ATR

Веллс Вайлдер-молодший розробив індикатор середній справжній діапазон для вимірювання волатильності товарного ринку на основі того, скільки в середньому рухається актив за період часу, щоб визначити його "справжній діапазон". Але інструмент добре працює на будь-якому ринку.

У наведеному нижче прикладі на парі XAUUSD індикатор середнього справжнього діапазону показує сплеск у періоди підвищеної волатильності. Коли ціни на золото стабілізувалися від максимумів і консолідувалися, середній істинний діапазон також зменшився. Пізніше, коли ціни на золото почали новий висхідний тренд, індикатор ATR вказує на зростання волатильності.Графік

Індекс середньої спрямованості

Ще один інструмент, створений Вайлдером, який також розробив Індекс відносної сили та Parabolic SAR. Індекс середньої спрямованості є інструментом вимірювання сили тренду.

Індикатор ADX може також виступати як індикатор волатильності. За відсутності тренда волатильність мінімальна.

У наведеному нижче прикладі сирої нафти WTI, що падає відносно долара США, можна побачити зростання ADX під час домінуючого тренда.Графік

Смуги Боллінджера

Смуги Боллінджера - це інструмент технічного аналізу, який виконує безліч функцій, включно з вимірюванням волатильності. Він складається з простої ковзної середньої і двох стандартних відхилень SMA.

Два стандартних відхилення діють як верхня і нижня "смуги". Більша частина руху ціни відбувається всередині смуг, тому, коли ціна активу досягає або закривається за межами будь-якої смуги, вона часто діє як гумова стрічка, що відправляє цінову дію назад в іншу смугу.

Ці смуги розширюються і стискаються залежно від поточної волатильності. Коли смуги стискаються протягом тривалого періоду часу, ймовірно, волатильність зменшиться. Під час сильної волатильності смуги розширюються.

У наведеному нижче прикладі промислового індексу Доу-Джонса смуги звужуються і стискаються перед вибуховим рухом. У міру зростання волатильності смуги істотно розширюються.Графік

Існує також модифікована версія смуг Боллінджера, що забезпечує тільки візуальну оцінку ширини смуг.

Усуваючи всі інші аспекти інструменту, вона забезпечує ще більш точну оцінку волатильності ринку. Абсолютні мінімуми також можуть слугувати причиною вибухової нестабільності на ринку.Графік

Волатильність на різних фінансових ринках

Усі ринки різні і на них впливають різні чинники, які надають їм більшої або меншої волатильності. Наприклад, волатильність криптоактивів набагато вища, ніж у високоліквідного ринку форекс.

Фондовий ринок

З точки зору волатильності фінансового ринку фондовий ринок перебуває десь посередині між надзвичайно спекулятивним класом криптовалютних активів і відносно стабільним валютним ринком форекс.

Як і всі ринки, на фондовому ринку бувають періоди різкого збільшення волатильності. Зазвичай це відбувається під час економічної кризи або політичної напруженості. Чорні лебеді, нещодавня пандемія, яка охопила світ і призвела до умов ізоляції, спричинила потужну рекордну волатильність на всіх ринках.Графік

Криптовалюти

Ринок криптовалют сумно відомий своєю дикою волатильністю, викликаною постійними спекуляціями учасників ринку.

Біткойн відомий тим, що він робить людей багатими і так само швидко робить людей банкрутами. Ті, хто купив актив на ранній стадії, зміг отримати дохід у 1000000 відсотків. Але ті, хто купив актив під час його зростання до 20 000 доларів, можливо, втратили цілий статок через його крах.

Зліт і падіння біткоїна - одні з найкращих прикладів сильної волатильності цін на будь-якому ринку. Актив зріс з 1000 до 20 000 доларів всього за рік, а рік потому торгувався за ціною трохи вище 3000 доларів. Наступного року актив знову зріс до 14 000 доларів, а потім знову впав до 4 000 доларів.Графік

Форекс

Волатильність форекс досить низька порівняно з іншими ринками. Валюти торгуються за відносно стабільними цінами через величезний розмір цих ринків і достатню ліквідність. Через це трейдери форекс часто покладаються на кредитне плече для збільшення прибутковості своїх угод.Графік

Товарний ринок

Ринок сировинних товарів значною мірою залежить від довкілля, економічних і політичних чинників, що впливають на волатильність. Сировинні товари часто проходять фази загальної стабільності, а потім відчувають більш суттєву волатильність, коли подія або інші фактори, як згадувалося вище, тим чи іншим чином впливають на попит і пропозицію.

Ринок сировинних товарів - це ринок з низькою або середньою волатильністю, залежно від самого активу.Графік

Стратегії та методи з торгівлі на ринках з високою волатильністю

У нестабільні часи з високою волатильністю з'являється більше можливостей для торгівлі з більш значним потенціалом прибутку. Оскільки ціна дико коливається взад і вперед під натиском покупців і продавців, є можливість отримати прибуток від напрямку руху ціни, незалежно від того, в який бік вона рухається.

На спотових ринках купівля за низькою ціною і продаж за високою захищає капітал від ризику і збільшує маржу прибутку. Тим часом, використовуючи похідні інструменти або контракти, як-от CFD, трейдери можуть відкривати довгі або короткі позиції, не маючи необхідності фактичної можливості купувати або продавати базовий актив.

Яким би не був метод, саме волатильність безпосередньо впливає на прибуток трейдера і ситуацію на ринку. Підготовка до подій надзвичайної волатильності ринку шляхом встановлення ордерів стоп-лосс або тейк-профіт може призвести до більшого успіху та менших збитків.

Є два основні способи торгувати за високої волатильності: свінг-трейдинг і дейтрейдинг.

Свінг-трейдинг використовує переваги торгівлі на більш значних цінових коливаннях у короткостроковій і середньостроковій перспективі, створених волатильністю.

Коли ринки досить волатильні для торгівлі на коливаннях, вони, як правило, також більш волатильні протягом дня, надаючи ще більше можливостей для дейтрейдерів.

Кожен тип торгової техніки вимагає унікальної стратегії, різного розміру позиції та врахування безлічі інших факторів. Наприклад, через більш рідкісну торгівлю свінг-трейдери можуть віддати перевагу ризикнути більше для отримання більш високого прибутку, тоді як денні трейдери, які здійснюють більшу кількість угод, швидко будуть входити і виходити навіть за невеликого відсоткового прибутку за угоду.

В обох методах торгівлі можна використовувати одні й ті самі інструменти та індикатори, але їх треба налаштовувати на коротші або триваліші періоди часу для денної торгівлі та торгівлі на коливаннях відповідно.

Найважливіша річ, на яку слід звернути увагу під час надзвичайної волатильності, - це правильно виставляти стоп-лосс і дотримуватися торгового плану. Може знадобитися, щоб стоп-лоси були ширшими, ніж зазвичай, тому коригуйте їх відповідним чином. Постійне дотримання торгового плану запобігатиме ухваленню трейдером неправильних рішень через паніку або емоції.

Читайте також - Денний таймфрейм у трейдингу


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити