Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Розмір позиції в трейдингу - що слід враховувати?

Останнє оновлення: Середа, 03 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Розмір позиції в трейдингу

Розмір позиції - це вибір правильного обсягу для відкриття ордера на купівлю або продаж. Правду кажучи, ця навичка є найважливішою в торгівлі на фінансовому ринку, тому намагайтеся увібрати в себе максимальну кількість інформації, щоб у "бою" було легше.

Трейдери - це люди, здатні на управління ризиком, тому перед тим як ви почнете торгувати на справжні гроші, ви маєте бути переконані в тому, що можете розрахувати правильний обсяг лота навіть уві сні.

Визначити розмір позиції, який би задовольняв вашому рівню ризику, досить легко: потрібно лише знати відповіді на кілька запитань, з яких уже можна буде робити певні рішення з приводу вибору обсягу лота.

Перед тим як продовжити вивчення цього важливого аспекту, вам потрібно знати інформацію про ці п'ять складових:

 • Розмір вашого депозиту.
 • Яку валютну пару ви торгуєте.
 • Яким відсотком вашого капіталу ви готові ризикнути.
 • Бажаний рівень стоп-лосс у пунктах.
 • Поточні котирування вашої валютної пари.

Хоча в трейдингу на форекс існує можливість отримання великих сум через значні кредитні плечі, які пропонуються трейдерам багатьма брокерами, ця можливість також може також стати причиною катастрофи для початківців-трейдерів, які не знайомі зі значними ризиками, пов'язаними з трейдингом.

Стратегічна торгівля зазвичай містить низку елементів, які мають бути ретельно розглянуті, перш ніж фактична угода буде здійснена з будь-яким обсягом торгового капіталу. Основний елемент полягає в розробці та тестуванні торгового плану, який в ідеалі вказує, коли трейдер повинен увійти і вийти з ринку, а також величину ризику, який трейдер готовий прийняти.

Розрахунок розміру позиції

Визначення розміру позиції - це один з найважливіших і найчастіших розрахунків, які вам потрібно буде робити як трейдеру. Фактично, перед будь-якою угодою, в яку ви плануєте увійти, ви повинні розрахувати правильний розмір позиції на підставі вашої заздалегідь визначеної моделі визначення розміру позиції.

Одна з найпростіших і найефективніших моделей визначення розміру позиції - це модель з фіксованим дробовим числом. За допомогою цієї стратегії визначення розміру позиції ви ризикуєте максимум X% від вашого торгового рахунку в будь-якій окремій угоді. Наприклад, ви можете використовувати 1-2% ризику на угоду.

Після того, як ви визначили, скільки ви плануєте ризикувати в одній угоді, ви пробуєте знайти найбільш підходяще місце для розміщення вашого стоп-лосса. Ви маєте подивитися, де знаходяться найостанніші коливання ціни, де розташовані рівні підтримки та опору, а також врахувати інші фактори технічного аналізу.

Визначивши рівень, на якому ви плануєте розмістити стоп-лосс, виміряйте відстань у пунктах між цим рівнем і вашим передбачуваним входом. Потім запишіть це число і тримайте його під рукою.

Наступним кроком є визначення вартості кожного пункту.  Коли у вас є це значення, ви можете розрахувати розмір вашої позиції.

Ось формула для розрахунку розміру позиції:

Розмір поточного рахунку x Ризик на угоду / Відстань між входом і стопом x Вартість пункту

Конкретний приклад:

 • Розмір поточного рахунку: $ 10 000.
 • Фіксований ризик на угоду = 2%.
 • Відстань між входом і зупинкою: 80 пунктів.
 • Вартість пункту: 10 доларів.
 • 10 000 дол. США x 0.02 / 80 x 10 = 0.25 лота.

Таким чином, у цьому прикладі, ґрунтуючись на нашому рахунку в 10 000 доларів США з 2% ризиком і розміщенням стопа в нашому місці, нам буде дозволено прийняти максимальний розмір позиції в 0,25 лота.

Ще один приклад розрахунку позиції

Приклад розрахунку позиції

Знайомтеся, це трейдер-новачок Василь.Трейдер-новачок Вася

Одного разу, коли він ще був зовсім чайником у торгівлі, він втратив свій депозит через те, що постійно вибирав неправильний розмір позиції. Він був схожий на ковбоя, який намагається вразити велику мішень маленькою кулею, не розуміючи всю важливість правильного вибору розміру позиції, і за це він заплатив сповна.

У наступному прикладі ми покажемо вам, як розраховується розмір позиції, що базується на розмірі вашого депозиту і допустимому рівні ризику.

Увага: вибір розміру позиції також залежить від валюти вашого депозиту. Переходимо до прикладів:

Валюта вашого депозиту така сама, як і контрвалюта (друга назва в парі).

Новачок Василь поповнив свій депозит на 10.000$ і готовий почати торгувати. Припустимо, що він торгує за стратегією свінг-трейдингу на валютній парі EUR/USD, при цьому він ризикує 100-ми пунктами в кожній угоді.

Після того як він втратив свій перший депозит, він сказав собі, що більше не бажає втрачати в кожній угоді більш ніж 1% від свого депозиту. Тепер постараємося виявити правильний розмір позиції, що відповідає його перевагам у ризику.

Використовуючи цифри з його депозиту і відсоток ризику, ми зможемо отримати доларовий еквівалент ризику, якому він віддає перевагу.

10.000$ * 1% (або 0.01) = 100$

Тепер обчислимо ризик виходячи з обраного рівня стоп-лосс:

100$ / 100 пунктів = 1 $/пункт

І нарешті, розрахуємо сам розмір позиції, ціну одиниця/пункт валютної пари EUR/USD. У цьому випадку це дорівнює 10 тисячам одиниць або 1 міні-лот, тобто кожен пункт дорівнює 1 долару:

1 $/пункт *[(10к одиниць EUR/USD)/(1 $/пункт)] = 10000 одиниць EUR/USD (що відповідає об'єму лота, який дорівнює 0,025)

Отже, Василь повинен вкладати в кожну відкриту позицію не більше ніж 10000 одиниць EUR/USD.

Досить просто, правда? Але що робити, якщо наш баланс у тій самій валюті, що й основна в парі?

Припустимо, що Вася відпочиває в Європі, знаючи, що у нього на балансі знаходиться 10000 EUR. Раптом він отримує сигнал від своєї торгової стратегії про те, що зараз можна вигідно продати Євро проти Долара.

Він відкриває свій мобільний термінал і починає розраховувати розмір позиції.

Для цього він використовує розрахунки, які проводив, коли його депозит був у доларах США.

10000 EUR * 1% (або 0.01) = 100 EUR

Переведемо цю суму в долари, використовуючи котирування контрвалюти. Припустимо, що на цей момент 1 EUR котирується за ціною 1.5000$ (EUR/USD = 1.5000).

Нам потрібно виявити цінність долара у валютній парі EUR/USD і збільшити цю суму кількістю Євро, які ми готові втратити.

(1.5000$/1.0000 EUR) * 100 EUR = 150$

Тепер розділимо ризик у USD на обраний стоп-лосс:

150$/100 пунктів = 1.50 $/пункт

Тепер розрахуємо цінність в одиницях:

(1.50 $/пункт) * [(10к одиниць EUR/USD)(1 $/пункт)] = 15000 одиниць EUR/USD

Тому, за бажаного ризику в 100 EUR і стоп-лосом, що дорівнює 100 пунктам, Вася має вкладати в кожен пункт не більше 15000 одиниць.

Все ще досить просто, так?

Нічого, далі доведеться трохи ускладнити, спробувавши розрахувати вартість кожного пункту для валютної пари CHF/JPY.

Комплексний розрахунок

Комплексний розрахунок

Дізнаємося, як розрахувати позицію для тієї пари, в якій немає валюти вашого депозиту.

Отже, наш шановний друг Василь вирішив з'їздити до Швейцарії, щоб покататися на сноуборді. Після недовгого відпочинку, на його мобільний приходить смс про те, що настав час відкривати угоду за валютною парою EUR/GBP, він одразу повертається додому до США і починає розраховувати обсяг позиції для укладення угоди з невеликим ризиком.

Ціна валютної пари відображена в контрвалюті.

Дотримуючись правил своєї торговельної системи, він збирається відкрити ордер на продаж за валютною парою EUR/GBP, при цьому в нього на рахунку перебуває 10.000$, і він готовий ризикнути лише одним відсотком цієї суми, тобто 100 доларами.

Для того щоб правильно розрахувати розмір позиції, нам необхідно знати за якими цінами котирується ця валютна пара. Нехай це буде 1.7500, а оскільки наш баланс у доларах США, нам потрібно перевести ці гроші в Британський Фунт.

Робиться це так:

$100 * (1 GBP/$1.7500) = 57.14 GBP

А тепер завершимо все, провівши розрахунки у той самий спосіб, що і в попередніх прикладах. Розділом результат на рівень стоп-лосса:

(57.14 GBP)/(200 пунктів) = 0.29 GBP/пункт

І нарешті, множимо на відому кількість одиниця/пункт:

(0.29 GBP/пункт)*[(10к одиниць EUR/GBP)/(1 GBP/пункт)] = 2.86 одиниць EUR/GBP.

Тобто, Вася може продати не більше 2.86 одиниць валютної пари EUR/GBP.

Ось і все, такою простою вийшла ця тема про позиціонування, щоб закріпити знання, попрактикуйтеся в підрахунку правильного об'єму на паперовому листку, це дуже цікава справа.

Розмір позиції та ризик-менеджмент

Визначення розміру позиції являє собою один з найбільш важливих компонентів успішного управління коштами. Відповідне визначення розміру торгової позиції щодо розміру торгового рахунку, пропорційного ризику, очікуваних шансів на успіх угоди, і ринкового ризику з урахуванням рівнів волатильності є важливими компонентами надійного торгового плану. Належний план управління капіталом і визначення розміру позиції може запобігти серйозному просіданню внаслідок несприятливого руху ринку.

Величина ризику є типовою частиною аспекту управління капіталом. Надійний план торгівлі в ідеалі повинен визначати розмір позиції кожної угоди відповідно до деяких об'єктивних критеріїв, з якими трейдер почувається комфортно.

Це цікаво - Ризик-менеджмент - основа стабільного трейдингу

Методи розрахунку розміру позиції

У трейдерів, як правило, є свої власні унікальні підходи до ризику, і вони можуть вибрати будь-який метод визначення розміру позиції, які повинні бути включені як частина загальної стратегії і торгового плану.

Наприклад, багато трейдерів визначатимуть розмір своєї позиції залежно від суми грошей, яку вони хочуть піддати ризику на своєму торговому рахунку. Досвідчений трейдер зазвичай точно знає, який відсоток його рахунку піддається ризику в будь-якій угоді.

Крім того, багато професійних трейдерів зменшать розмір своєї торгової позиції на волатильних ринках або коли у них виникає серія збиткових угод. Це може значно знизити загальний ризик і, отже, потенційні збитки для балансу їхнього рахунку.

Фіксований розмір позиції

Визначення розміру позиції за фіксованим лотом є, мабуть, найпростішою з популярних моделей управління капіталом, що використовуються для визначення розміру торгових позицій. У цій стратегії фіксована кількість лотів призначена для торгівлі незалежно від балансу на рахунку. Наприклад, при рахунку в 10 000 доларів США трейдер може призначити стандартний розмір позиції в один лот для кожної угоди.

Основною перевагою цього методу є його простота. Стратегія проста в управлінні завдяки постійному розміру лота, що дає змогу арифметично збільшувати рахунок на постійну величину протягом певного періоду часу за сприятливих результатів. Ця стратегія здається особливо придатною для трейдера, який планує виводити свій прибуток щомісяця.

Проте недоліком стратегії фіксованого лота є те, що вона не дає трейдеру можливості підтримувати постійний леверидж, оскільки баланс рахунку коливається. Це може призвести до великих збитків на рахунку, що може стати незручним, якщо трейдер витримує тривалу смугу просідання.

Дробовий розмір позиції

Спочатку розроблена Ральфом Вінсом у його книзі 1990 року "Формули управління портфелем", стратегія визначення розміру дробової позиції зазвичай визначає торговий обсяг як попередньо встановлену частку капіталу, присутнього на торговому рахунку.

Це означає, що ризик за кожною угодою являє собою відому частку або відсоток від загальної суми на торговому рахунку або суми.

Оскільки фіксована дробова модель заснована на конкретному ризику за угодою, ризик залишається постійним у вигляді частки капіталу на рахунку. При цьому ризик зменшується, якщо капітал на торговому рахунку зменшується.

Торговий ризик у цьому методі - це сума капіталу, яку трейдер готовий втратити. Якщо стопи не використовуються, тоді торговий ризик розраховується за максимальним просіданням.

Теоретично, оскільки розмір торгової одиниці залишається пропорційним розміру рахунку, ризик повної втрати дорівнює нулю. Проте на практиці, особливо на такому нестабільному ринку, як ринок форекс, час від часу захисні стоп-ордери схильні до прослизання і можуть бути значно відсторонені від ціни ордера. Тому завжди корисно використовувати невеликі фіксовані відсоткові частки ризику.

Ще однією перевагою цієї методики визначення розміру є її складний вплив на виграшні угоди. Розмір торгової одиниці збільшується з урахуванням зростання рахунку. Крім того, якщо трейдер переживає просідання, ця техніка визначення розміру позиції вимагає зменшення торгової одиниці, що зводить до мінімуму ризики для капіталу трейдера.

Недолік цього методу, як правило, полягає в його застосуванні на невеликому торговому балансі. На рахунках з меншим балансом капіталу одиниця лота має тенденцію бути занадто маленькою, щоб значно збільшити капітал на рахунку достатньою мірою, щоб виправдати увагу трейдера. Крім того, виграшні угоди, необхідні для збільшення розміру лота, вимагають від трейдера постійного прибутку.

Фіксоване співвідношення розміру позиції

Стратегія визначення розміру позиції з фіксованим співвідношенням була вперше представлена Раяном Джонсом у його книзі "Торгова гра". У моделі визначення розміру позиції з фіксованим співвідношенням враховується зв'язок між зростанням рахунку і ризиком, що дає трейдеру точні вказівки, коли збільшувати або зменшувати розміри своїх лотів.

Торгівля з фіксованим коефіцієнтом дає змогу збільшувати або зменшувати розмір позиції залежно від прибутку і збитку на рахунку. Виграшні угоди можуть бути додані більшою кількістю лотів, тоді як збиткові угоди зменшуються в міру збільшення втрат. Це дає змогу трейдеру збільшити доступну маржу на рахунку, зменшуючи при цьому ризики.

Техніка ідеальна для невеликого розміру рахунку, оскільки вона використовує переваги послідовних виграшних угод. У міру збільшення рахунку під час серії перемог, трейдер може бути більш агресивним, торгуючи великими позиціями. І навпаки, якщо ринок йде проти трейдера, розмір позиції зменшується, тож ухвалюються більш консервативні угоди. Якщо їхня торгова система продовжує генерувати збитки, трейдер врешті-решт припинить торгувати нею.

Основний ризик у цьому методі визначення розміру позиції полягає в потенційному просіданні позиції на початкових етапах. Якщо позиція спочатку піддається серйозному просіданню, рахунок може серйозно постраждати. Щоб техніка працювала належним чином, просадка не повинна перевищувати суму, обрану заздалегідь.

Фіксований розмір ризику

У методі визначення розміру позиції з фіксованим ризиком трейдер може визначити розмір угод, здійснених на його рахунку, на основі ризику торгівлі на певному ринку, оціненого з використанням відповідного показника ризику, такого як волатильність. У цьому методі трейдери можуть відкривати менші позиції на більш ризикованих ринках з вищою волатильністю і більші позиції на менш ризикованих ринках з нижчою волатильністю.

Крім того, під час визначення розміру позиції з фіксованим ризиком розмір угоди є функцією деякого показника ринкового ризику, а не балансу рахунку, тому прибутки або збитки не показують послідовний тип зростання або збитку для всього капіталу.

Основною перевагою цього методу є те, що він дає змогу трейдеру коригувати розміри своїх позицій таким чином, щоб ризик, спочатку прийнятий для кожної позиції, залишався незмінним залежно від останніх ринкових умов. На волатильних ринках це зазвичай призводить до менших розмірів позицій, які можуть допомогти захистити портфель від небажаних просідань на ринках, що сильно коливаються. Проте спокійніші позиції можуть бути відкриті на спокійніших ринках, що може підвищити прибуток, одержуваний при успішній торгівлі на таких ринках.

Недолік такого типу визначення розміру позиції полягає в тому, що показники ризику можуть легко змінитися через тільт, що виникає під час утримання великої торгової позиції. Регулювання розміру позиції може бути доречним у цій ситуації. Наприклад, якщо волатильність у валютній парі підвищується після несподіваної події, тоді розмір позиції можна зменшити.

Цей тип визначення розміру позиції також дає змогу комбінувати його з методикою дробового визначення розміру позиції, тож, коли капітал на рахунку збільшується за рахунок накопиченого прибутку, розмір зваженої за ризиком позиції також пропорційно збільшується. І навпаки, коли капітал на рахунку зменшується, розмір зваженої за ризиком позиції також зменшується.

Калькулятор для розрахунку розміру позиції

Як частина підготовки до торгівлі, трейдеру, як правило, є сенс створити калькулятор визначення розміру позиції, якщо його план вимагає чогось крім простого визначення розміру позиції з фіксованим лотом.

Цей калькулятор буде використовуватися для розрахунку розміру лота для кожної угоди і зазвичай може бути легко запрограмований в електронну таблицю Excel. Як правило, це більш надійний метод, ніж використання ручного калькулятора для визначення розміру позиції. Після того, як було ухвалено рішення про торгівлю і розраховано відповідний розмір лота, угоду можна відкривати.

Що ще варто враховувати для контролю ризиків?

Деякі додаткові параметри ризику також можуть бути включені в торговий план і калькулятор розміру позиції. Наприклад, щоб бути в безпеці, трейдер повинен бути в змозі прийняти збиток за будь-якою угодою і бути в змозі пережити просідання з десяти послідовних угод. Оскільки ці десять послідовних втрат не повинні перевищувати загальне просідання 25 відсотків, це означає, що не більш як два відсотки портфеля мають піддаватися ризику в будь-якій угоді.

Після того, як трейдер з'ясував, наскільки йому зручно програвати, потрібно визначити рівень стоп-лосса для кожної угоди. Досвідчений трейдер зазвичай знає, як виставляти свої ордери стоп-лосс після оптимізації свого торгового плану, і аналіз графіка часто виконують під час встановлення рівнів стоп-лосс.

Під час використання стоп-лосів для управління ризиками на валютних позиціях необхідно дотримуватися двох практичних правил:

 1. Ніколи не коригуйте стоп-лосс для досягнення бажаного розміру позиції, а натомість коригуйте розмір позиції відповідно до вашого рівня ризику та розміщення ордера стоп-лосс на основі вашого аналізу.
 2. Торгуйте, використовуючи однакові параметри ризику в кожній угоді, незалежно від розміру угоди, що варіюється залежно від відстані стоп-лосса. Намагайтеся не ризикувати великою кількістю грошей, щоб використовувати ширший стоп, і уникайте ризикувати меншою кількістю грошей, наближеною до торгового рівня. Відрегулюйте свою позицію відповідно до заданих параметрів ризику.

Через надзвичайну волатильність, притаманну торгівлі валютами, вибір відповідної методики визначення розміру позиції може мати вирішальне значення для успіху трейдера. Перше і головне міркування для визначення розміру позиції і трейдингу загалом - це зберегти свій торговий рахунок, щоб торгувати в інший день, і це може бути зроблено тільки шляхом належного управління ризиком. Успіх вторинний, оскільки неможливість торгувати в основному виключає можливість бути успішним.

Залежно від прийнятого методу визначення розміру позиції трейдер повинен розрахувати розмір лота, параметри ризику або відсоток еквіті на рахунку для кожної угоди. Кожен трейдер індивідуальний, і в кожного свій підхід до управління грошима, деякі з яких працюють краще за інші з часом і в різних ситуаціях. Техніка визначення розміру позиції, яка працює для одного трейдера, не обов'язково працює для іншого трейдера, який використовує іншу торгову стратегію.

Читайте також - Індикатор Демарка (DeMarker)


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити