Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Торговий план у трейдингу: як правильно його скласти?

Останнє оновлення: Середа, 03 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Торговий план у трейдингу

Фінансові ринки тільки нещодавно стали широко доступні для роздрібних трейдерів. У наші дні в трейдингу може брати участь кожен, хто має невеликий депозит, а також комп'ютер або смартфон з підключенням до інтернету.

Багато трейдерів-початківців, які виходять на ринок, практично не мають належної підготовки. Як і багато азартних гравців, які приходять у казино, їх часто приваблює сумнівне бажання отримати легкий і швидкий прибуток. На жаль, як і більшість гравців, багато хто з цих ненавчених новачків зрештою втрачають свої торгові депозити, роблячи поширені помилки, яких можна було б легко уникнути.

Отримавши базові знання з аналізу ринку і методів торгівлі, а також витративши час на тренування і попереднє планування, ці трейдери могли б перетворити свою торговельну діяльність скоріше на бізнес, ніж на азартну гру.

Багато трейдерів-початківців не беруть до уваги або просто ігнорують один з ключових принципів, яких дотримуються більшість успішних трейдерів, а саме "планувати свою торгівлю і торгувати за своїм планом".

Звичайно, бувають успішні трейдери і без торгового плану. Можна взагалі нічого не планувати у своєму житті. Вважати, що плани не приносять користі та не потрібні. Однак це помилка. Ваша торгівля буде набагато простішою й успішнішою, якщо у вас буде правильний торговий план. Давайте подивимося, з чого має складатися торговий план і як його можна скласти.

Багато трейдерів, які намагаються заробити на фінансових ринках, не бачать один величезний мінус, який переслідував їх весь час невдач. Проблема полягає не в їхньому брокері, стратегії, сімейному стані та світі. Проблема полягає в тому, що 80% не мають справжнього торгового плану, який має бути прочитаний перед кожним відкриттям угоди.Торговий план у трейдингу

Навіщо потрібен торговий план?

Торговий план - це інструмент, який допомагає вам завжди перебувати на "шляху істинному". Він має позбавляти вас негативних емоцій, змушувати вас дотримуватися своєї торгової стратегії, тримати ваш ризик завжди під контролем. Хтось створює його у себе на комп'ютері, інший може написати його від руки у свій торговий журнал. Ми повісили його на стіну, щоб завжди був перед очима.

Це дійсно допомагає, якщо ви постійно його бачите: ви звертаєте на нього багато уваги, і він поступово починає залишати слід у вашій підсвідомості.

Ну а тепер, відійдемо від глибин нашого мозку і перейдемо до того, що називається правильний торговий план.

Той, хто має серйозний намір інвестувати свої власні кошти або залучати кошти інших інвесторів у будь-який бізнес, спочатку розробить бізнес-план. Цей загальний процес планування дає потенційному бізнесменові час, щоб виробити стратегію й організувати свої думки в письмовій формі про такі речі, як:

 • Чому бізнес має для них сенс?
 • Як вони мають намір керувати ним?
 • Яка ймовірність конкуренції?
 • Який може бути дохід?

Участь у такому попередньому процесі планування в трейдингу - замість того, щоб просто відкривати позиції без плану - допомагає відрізнити ділову людину, яка торгує на ринку, від гравця, який просто спекулює без належного аналізу або планування.

Ризики в трейдингу без торгового плану

Хоча трейдери, безумовно, можуть мати виграшні угоди, їхня неорганізована поведінка значно знижує їхні шанси на довгостроковий успіх порівняно з тими трейдерами, які навчилися планувати і торгувати стратегічно.

Через відсутність реального торгового плану, який допоміг би належним чином керувати своїми емоціями, грошима і ризиками, рівень ризику, який беруть на себе такі трейдери, може бути значно вищим, ніж той, який допустив би більш стратегічний трейдер у краще організованому процесі планування торгівлі.

Оскільки прийняття більш високих ризиків часто може означати великі збитки, торгові рахунки трейдерів, як правило, зазнають великих збитків через відсутність планування. Це допомагає пояснити, чому так багато трейдерів-початківців в кінцевому підсумку виявляють, що їхній торговий капітал практично скоротився до нуля після серії невдалих угод. При цьому основна увага приділялася потенційному прибутку без належного врахування фінансових ризиків.

Деякі додаткові ризики торгівлі без плану:

 • Використання надмірного кредитного плеча. Будь-який розсудливий трейдер повинен знати про збільшені ризики, які він приймає, використовуючи кредитне плече. Завжди майте на увазі, що використання кредитного плеча для отримання більшого ризику в гонитві за вищим прибутком може також призвести до великих втрат.
 • Зростання збитків. Більшість досвідчених трейдерів навчилися уникати пасток, думаючи, що вони мають рацію, а ринок неправий. Тому вони скорочують свої збитки від невдалих угод, щоб врятувати свій рахунок, замість того, щоб потенційно зазнати набагато більших збитків у майбутньому, що може призвести їх до маржин коллу.
 • Нездатність своєчасно зафіксувати прибуток. Один зі старих принципів торгівлі - "ніколи не дозволяти виграшній угоді перетворюватися на збиткову". Багато трейдерів-початківців сподіваються на ще більший прибуток, коли мають виграшну угоду, тож розчаровуються, коли ринок згодом знищує більшу частину або весь свій прибуток. Попереднє планування того, як буде отримано прибуток, може допомогти вирішити цю проблему.
 • Не адаптується до мінливих ринкових умов. Торгові стратегії, які, здається, добре працюють на трендових ринках, часто не приносять прибутку на бічних або мінливих ринках. Трейдерам необхідно оцінити ринкові умови і заздалегідь планувати відповідну зміну своєї торгової стратегії або взагалі відмовитися від торгівлі.
 • Дозволити емоціям домінувати в торгових рішеннях. Однією з найкращих переваг гарного торгового плану є те, що він допомагає вам об'єктивно справлятися з ситуаціями, які можуть виникнути під час торгівлі, щоб ви не потрапили в емоційну пастку під час торгівлі.
 • Занадто багато експериментів. Експерименти і практика можуть бути корисними способами для трейдера-початківця, щоб розробити прибуткову торгову стратегію, використовуючи демо-рахунок. Проте, як тільки ви торгуєте реальними грошима, ви не повинні пробам і помилкам впливати на вашу торгівлю.
 • Відсутність реалізму. Хороший торговий план має допомогти переконатися, що ваші ринкові цілі реалістичні для будь-якої передбачуваної угоди. Облік історичної та передбачуваної волатильності може бути одним зі способів зробити це.

Через значні ризики, пов'язані з торгівлею валютами без відповідного плану, про який йшлося вище, новачкам у трейдингу корисно трохи потренуватися в трейдингу, попрактикуватися на демо-рахунку і скласти надійний бізнес-план для організації своєї торговельної діяльності.

Основи торгового плану

Деякі з основних цілей, які мають бути виконані при створенні торгового плану:

 • Ідентифікація мети. Трейдери повинні намагатися чітко сформулювати, які його цілі в трейдингу, і викласти, як він має намір їх досягти. Вони також повинні заздалегідь визначити, які умови вказуватимуть, що цих цілей не досягнуто, і внести необхідні корективи.
 • Дослідження ринку. Створення торгового плану - чудова можливість для трейдера-початківця стати організованим у своїй торговельній діяльності. Це означає визначення того, як будуть проводитися дослідження та аналіз ринку, і як саме такий аналіз вплине на торговельну діяльність.
 • Відкриття позицій. Хороший торговий план дасть змогу трейдеру об'єктивно вирішити, коли відкривати позицію, в якому напрямку і в якій кількості. Він також буде містити рекомендації про те, коли фіксувати збитки і забирати прибуток.
 • Управління торгівлею. Наявність торгового плану має дати змогу трейдеру краще керувати своїми торговими позиціями, своїми торговими ризиками і своїми емоційними реакціями, які можуть виникнути.

З чого складається торговий план?

Кожен план має складатися з двох частин: це сам метод торгівлі та певні запитання, які мають підказати вам, чи варто відкривати угоду.

Ви повинні максимально докладно розписати той метод, який ви використовуєте в торгівлі. Для прикладу візьмемо всім відомий пін-бар.

Торговий метод: Пін бар.

Валютні пари: EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD, USD/CAD тощо.

Мінімальне співвідношення ризику і прибутку: 1:2

Максимальний ризик: 10% від депозиту.

Тип торгівлі: контр-тренд і продовження руху.

На графіку ми шукаємо Пін-Бар, у якого довжина тіла в 2 рази менша за довжину шипа. Він має утворитися на сильному й очевидному рівні підтримки або опору. Також можливе відкриття позиції при торканні однієї з ковзних середніх.

Питання

Це найважливіший момент у торговому плані. Напишіть стільки запитань, скільки вам необхідно. Для нас це 25, для вас може бути 15 або 35. Ось деякі приклади, які ви можете написати у своєму плані:

 1. Я торгую за обраним мною методом?
 2. Я перевищую допустимий ризик?
 3. Чи відчуваю я себе емоційно під час укладання угоди?
 4. Чи швидко я знайшов сигнал на відкриття позиції?
 5. Моє співвідношення ризику і прибутку задовольняє встановленим мною умовам?
 6. Чи відкрився б у цьому місці професіонал?
 7. Якщо ні, то чому?
 8. Якщо так, то чому?
 9. Чи не керуюся я жадібністю і страхом?
 10. ...

Як ви можете бачити, тут мало запитань щодо торговельного методу, оскільки його має бути детально розписано в першій частині, і ви завжди маєте його читати, адже багато трейдерів не знають, що намагаються знайти на графіках, а як свідчить відоме прислів'я: "Знай свого ворога!" Звичайно, Форекс нам не ворог, але метод знати необхідно. Було б нерозумно йти на війну, коли не знаєш у кого стріляти.

Тому переглядайте свій торговий план перед кожним відкриттям угоди, знайте свій торговий метод, ставте собі правильні запитання, на які зможете дати не емоційні відповіді.

Важливість ведення торгового журналу

Багато досвідчених трейдерів ведуть щоденний торговий журнал угод, які вони здійснюють. Ця практика також може бути винятково корисною для трейдерів-початківців, оскільки вона може допомогти їм виявити торговельні помилки, поліпшити свої торговельні навички та допомогти їм переглянути свої торгові плани в разі потреби.

По суті, можливість озиратися на журнал, що описує їхню торговельну діяльність, дає змогу трейдерам краще визначити, що було добре в їхніх виграшних угодах, а що - в невдалих.

Потім вони можуть вирішити зробити більше правильних речей і менше неправильних у майбутньому, щоб ще більше підвищити свої шанси на успішну торгівлю. За необхідності вони можуть також змінити свій торговий план.

Основні компоненти торгового плану

Оскільки кожен трейдер індивідуальний, кожен торговий план має бути адаптований відповідно до особистих цілей, психології та стилю торгівлі кожного трейдера.

Тим не менш, деякі основні елементи зазвичай входять до більшості хороших торговельних планів, і вони включають таке:

 • Торгові цілі.
 • Час, кошти та торгові зобов'язання.
 • Вибір брокера.
 • Ідентифікація ризику.
 • Аналіз ринку.
 • Коригування стану ринку.
 • Об'єктивні критерії входу та виходу з угоди.
 • Розмір позиції.
 • Управління капіталом.
 • Ведення торгового журналу.

Хоча перераховані вище елементи зазвичай включаються в кожен торговий план, практично будь-який пристойний торговий план в кінцевому підсумку виявиться марним, якщо трейдеру не вистачить дисципліни або здатності дотримуватися його.

Відповідно, тверде бажання підтримувати торговельну дисципліну перед обличчям усього, що кидає на вас ринок, можна вважати одним із найважливіших елементів успіху трейдера.

Ваша торгова стратегія

Робоча торгова стратегія - це те, з чого все починається. Без хорошої торгової стратегії трейдинг перетворюється на азартну гру.

Перша частина вашого торгового плану повинна містити короткий опис вашої торгової системи:

Ваш план управління капіталом

Далі ви можете коротко викласти свій план управління капіталом:

 • Ваші цілі управління капіталом.
 • Ваші правила управління капіталом.
 • Таблиця з вашими цілями.

Додайте цілі для своєї торгівлі

Буде непогано позначити свої цілі в трейдингу. "Я хочу бути багатим" або "Я хочу стати через рік мільйонером" - не є правильними цілями.

Найкращий спосіб визначити свої цілі - це для початку запитати себе: "Що я хочу отримати від торгівлі?" Більшість трейдерів-початківців відповість щось на кшталт: "Я хочу отримати свободу. Залишити свою роботу з 9 до 5 і замінити її на трейдинг". Це хороша мета, і вона цілком досяжна.

Не ставте недосяжних цілей. Ви їх все одно не досягнете і тільки розчаруєтеся в собі.

Коли ми були трейдерами-початківцями, список наших цілей мав приблизно такий вигляд:

 • Намагатися бути дисциплінованим і не відкривати випадкові угоди.
 • Завжди аналізувати ситуацію на ринку і обмірковувати деталі кожної точки входу.
 • Сприймати будь-який результат торгівлі як закономірний і не засмучуватися через можливі збитки.
 • Заробити достатньо грошей, щоб забезпечувати себе.

Складіть список ваших слабкостей

У всіх із нас є свої слабкості. Наприклад, ми занадто часто поводимося імпульсивно і діємо на емоціях.

Тому ми заклали свої слабкості у свій торговий план, щоб постійно нагадувати собі про них. Знання наших слабкостей допомагає нам працювати з ними. Ви будете здивовані, наскільки швидко ви забудете про свої слабкості, якщо не включите їх у свій план.

Ваші слабкості - це те, що зупиняє вас від досягнення поставлених цілей. Тож запишіть свої слабкості, запам'ятайте їх і працюйте з ними.

Додайте декілька правил

Отже, у вас уже є список ваших цілей і ваших слабкостей.

Тепер настав час додати деякі правила, які допоможуть вам боротися зі своїми слабкостями і досягати поставлених цілей. Ці правила не універсальні. Вони будуть специфічними для вас і вашого стилю торгівлі.

Наприклад, одна з наших слабкостей - це переторговка. Нам хочеться отримувати більше пунктів прибутку, і тому ми продовжуємо відкривати нові угоди і, врешті-решт, зазнаємо збитків, які перекривають результати нашої торгівлі. Тому ми давно впровадили таке правило, яке вирішило цю проблему:

Отримувати прибуток максимум 100 пунктів на тиждень. Якщо ми перебуваємо у відкритій угоді, і вона перевищує цільову позначку 100 пунктів, тоді ми торгуємо її як зазвичай. Однак щойно цю угоду закрито, торги на цей тиждень припиняються. Навіть якщо нам вдається отримати прибуток у 100 пунктів у першу годину торгівлі в понеділок вранці, все одно наша торгівля на цей тиждень зупиняється.

Ми почали використовувати це правило, і воно нам дуже допомогло.

Напишіть свій режим вашої торгівлі

Постарайтеся викласти основні принципи оптимального для вас режиму торгівлі. Без режиму торгівлі у вас не буде чіткого розпорядку в трейдингу. Правильно складений режим нагадає вам про ваш торговий план і допоможе слідувати йому.

Ви можете написати щось на зразок:

 • Мій торговий тиждень починається в неділю перед відкриттям ринку. Я повинен витратити близько години на аналіз і планування майбутнього торгового тижня.
 • У понеділок я повинен бути повністю готовий до торгів. Мені потрібно бути вкрай обережним, оскільки понеділки можуть бути важкими для торгівлі.
 • З вівторка по четвер я повинен торгувати повний робочий день і уважно стежити за графіками. Це оптимальний час для відкриття угод.
 • Я не повинен торгувати в п'ятницю перед закриттям ринку. Часто масове закриття позицій трейдерами в п'ятницю призводить до хаотичного і нестабільного руху ціни.

Приклад торгового плану

Мої цілі та зобов'язання

Цілі: поліпшити мій спосіб життя, заробляючи додатково 1000 доларів на місяць за допомогою трейдингу.

Тимчасове зобов'язання: я зобов'язуюсь витрачати додаткові 5 годин на тиждень на трейдинг.

Зобов'язання за коштами: наразі у мене є ризиковий капітал у розмірі 500$, який мені не потрібен для жодних інших цілей.

Зобов'язання у сфері освіти: наразі я проходжу курс з трейдингу та зобов'язуюся розширювати свої знання з практики торгівлі в міру необхідності.

Управління ризиками:

Ризики руху ринку і визначення розміру позиції: вони будуть регулярно оцінюватися на основі середнього значення місячної історичної та передбачуваної волатильності для кожного торгового інструменту. Ці параметри ризику будуть використані для зворотного зважування розмірів зайнятих позицій, що призведе до збільшення позицій на більш спокійних ринках з нижчою волатильністю і менших позицій на швидких ринках з високою волатильністю.

Ризики рахунку та визначення розміру позиції. Використовуючи метод визначення розміру фіксованої дробової позиції, кожна торгова позиція піддає ризику не більше двох відсотків коштів, що залишаються на моєму торгівельному рахунку, щоб знизити ризики в міру їх зменшення і збільшувати ризики в міру збільшення коштів.

Аналіз ринку:

Оскільки технічний аналіз часто зазнає невдачі під час різких рухів ринку, викликаних випуском свіжої фундаментальної інформації, я буду утримуватися від торгівлі протягом години до і після важливих економічних новин.

Інструменти технічного аналізу, що використовуються:

 • 60-хвилинний RSI (4) з верхньою лінією на 90 і нижньою лінією на 10.
 • Щоденна ковзаюча середня (50) і 240-хвилинна SMA (20).

Коригування стану ринку:

Ця технічна торговельна система не буде використовуватися на швидких ринках.

Критерії входу та виходу з торгівлі:

Правила входу в торгівлю:

 • Входити в ринок, коли торговий інструмент торгується вище за свою денну SMA і нижче за 240-хвилинну SMA, з показником RSI нижче 10.
 • Продавати, коли торговий інструмент торгується нижче за свою денну SMA і вище за 240-хвилинну SMA, з показником RSI вище 90.

Правила виходу з угоди:

 • У разі купівлі виходити з угоди, коли ціна піднімається вище 240-хвилинної SMA.
 • У разі продажу виходити з угоди, коли ціна опускається нижче 240-хвилинного SMA.

Торговий журнал:

Я вестиму торговий журнал у Microsoft Excel, і в кожному журналі буде зроблено запис про кожну угоду. У кожному записі буде вказано торговий інструмент, суму і чистий прибуток або збиток, які видно в угоді, а також буде описано причини входу і виходу з угоди.

Наприкінці кожного місяця я переглядатиму свій торговий журнал, щоб визначити, чи виправдовуються будь-які зміни в моєму торговому плані результатами, отриманими за попередні три місяці.

Підіб'ємо підсумки

Отже, ваш торговий план написано. Ми торкнулися практично всього, що має бути у вашому торговому плані. Не варто робити торговий план занадто великим. Нехай він буде коротким і змістовним.

Чим простіше буде влаштований ваш трейдинг, тим кращими будуть ваші результати. Тож не ускладнюйте свій торговий план. Далі ви можете його роздрукувати, покласти поруч зі своїм робочим місцем і постійно тримати перед очима.

Можливо, ви чули приказку

Вдача прихильна до тих, хто до неї підготовлений.

І ми впевнені, що це вірно у світі трейдингу. Занадто багато нових трейдерів виходять на ринок з баченням своєї величі і починають торгувати з дуже невеликим знанням і без будь-якого торгового плану. Ці трейдери, ймовірно, стануть жертвами загальновідомої статистики - понад 90% трейдерів зазнають невдачі. Ми говоримо це не для того, щоб налякати вас, а щоб підготувати вас. А підготовка вимагає передбачливості та планування.

Вкрай важливо, щоб усі нові трейдери почали якомога швидше починати складати особистий план торгівлі, який допоміг би їм під час реальної торгівлі. Почати торгувати складно, але багато негативних емоцій, що виникають унаслідок пов'язаних із трейдингом дій, можна усунути, якщо трейдер підготовлений і дотримується заздалегідь прописаного торгового плану.

Читайте також - Перспективні криптовалюти.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити