Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Історія біржових індексів

Останнє оновлення: Середа, 15 травня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Історія біржових індексів

Фондовий індекс або біржовий індекс - це зведений показник, що обчислюється на основі цін певної групи цінних паперів - «індексного кошика».

У цій статті редакція сайту ITstatti.in.ua розповість про історію створення перших і найбільш популярних біржових індексів на різних ринках.

Фондові індекси США

Dow Jones Industrial

Перший в історії фондовий індекс був розроблений 3 липня 1884 року в США журналістом газети Wall Street Journal, відомим фінансистом, засновником компанії Dow Jones & Company Чарльзом Доу. У 1884 році Чарльз вирішив публікувати в щоденному біржовому бюлетені «Customer's Afternoon Letter» (у майбутньому він перетворився на The Wall Street Journal) середнє арифметичне ціни найбільших компаній, що торгувалися тоді на фондовому ринку.

Отриманий індикатор швидко завоював популярність і став називатися Dow Jones Transportation Average.

Середнє розраховувалося за 11 найбільшими компаніями США: 9 залізничних, 2 промислові. Пізніше цей індикатор стали називати біржовим індексом. У 1896 р. 26 травня було створено ще один індекс - Dow Jones Industrial Average (DJIA).

Розрахунок цього індексу відбувався аналогічним способом, і до нього входять тільки промислові компанії.

У 1928 р. у методику розрахунку внесли зміни: з'явився спеціальний коефіцієнт - divisor (дільник), який забезпечував безперервність значень індексу. Цей коефіцієнт змінювався щоразу, коли відбувалося дроблення акцій і зміна у складі індексу. Dow Jones Industrial Average слугував зручним індикатором настроїв на фондовому ринку. За зростанням або падінням індексу можна було зробити висновок, у якому стані перебуває ринок, чи є компанії занадто дорогими (перекупленими) або навпаки - вони недооцінені, побачити середню ринкову прибутковість, за допомогою волатильності індексу виміряти ризик.

Сьогодні Dow Jones Industrial розраховується як середнє ціни 30 найбільших компаній США.

S&P 500

Другим за значимістю в історії індексів, ймовірно, стала поява сімейства індексів S&P (Standard and Poor's). 1860 року фінансовий аналітик Генрі Варнум Пуром заснував компанію Poor's publishing. «Poor» в імені компанії було взято від прізвища творця. Компанія прославилася своїми оглядами американських залізничних компаній. Індексний напрямок з'явився 1923 року, коли було опубліковано «Composite Index», як тоді називався майбутній S&P 500. Індекс містив у собі інформацію про 233 провідні американські компанії і публікувався щотижня. Через три роки кількість компаній було знижено до 90, але індекс став розраховуватися щодня. Відмінною рисою індексу стало введення «ваг». Кожна компанія мала певну вагу в індексі, яка була пропорційна розміру бізнесу (капіталізації). Зараз за цим принципом працює більшість біржових індексів, хоча є й інші варіанти конфігурації індексів.

У 1906 році Лютер Лі Блейк заснував Standard Statistics Bureau з метою вивчення ринку і публікацій статистичних даних по компаніях.  У 1916 році з'явилися перші розрахунки кредитних рейтингів для американських компаній, що стало одним з головних напрямків діяльності компанії.

1941 року відбулося злиття Standard Statistics і Poor's Publishing, після чого з'явилася знайома всім назва Standard and Poor's. Біржовий індекс було перейменовано на S&P 90. Індекс S&P 500, який ми знаємо в сьогоднішньому варіанті як ціновий показник найбільших 500 компаній США, розраховується з 1957 року. Технології поступово дозволили учасникам ринку відстежувати індекс у реальному часі. Інвестори почали активно користуватися цим індексом як індикатором економіки США нарівні з індексом Dow Jones. Незважаючи на те, що в S&P 500 входять тільки найбільші компанії, відібрані за величиною ринкової капіталізації, це не просто список найдорожчих корпорацій. До індексу не потрапляють компанії, що перебувають у приватному володінні, і компанії, акції яких мають недостатню ліквідність, тобто не досягають мінімального обсягу торгів 250 000 акцій за шість місяців.

Читайте - Як інвестувати в S&P 500.

NASDAQ

1971 року утворилася одна з найвідоміших у світі бірж - National Association of Securities Dealers Automated Quotation (NASDAQ). NASDAQ - спеціалізується на акціях високотехнологічних компаній. Для біржі NASDAQ розраховуються кілька фондових індексів. NASDAQ composite - зведений індекс, який розраховується з моменту відкриття біржі та враховує поведінку американських і зарубіжних корпорацій, що пройшли лістинг на NASDAQ.

Фондові індекси інших країн

Одним із найперших індексів Великої Британії, створених агентством Financial Times у 1935 р., є Financial Times Ordinary Share Index або FT 30 (зараз FTSE 30). До нього входять 30 найбільших промислових і торгових компаній. Характерною відмінністю в розрахунку є використання середнього геометричного (корінь 30-го ступеня з добутку курсів акцій, що входять до лістингу).  Сьогодні цей індекс програє за популярністю FTSE 100, який почали розраховувати з 1984 року.

Nikkei 225 (Nikkei 225 Stock Average) - один із головних фондових індексів Японії, містить у собі 225 найактивніше торгованих акцій компаній, першої секції Токійської фондової біржі. Уперше індекс був опублікований 7 вересня 1950 року Токійською фондовою біржею під назвою TSE. З 1970 року індекс обчислюється японською газетою Ніхон кейдзай сімбун. Нова назва індексу походить від скороченої назви газети - Nikkei. Він розраховується як середнє арифметичне цін акцій 225 компаній, аналогічно індексу DJIA. 

Індекс Hang Seng - один із перших азіатських індексів. Це індекс Гонконгської фондової біржі, що розраховується компанією HSI Services Limited з 1969 року. Hang Seng включає 33 акції компаній, які представляють п'ять секторів ринку: виробництво, комерцію, фінанси, комунальні послуги та нерухомість.

Індекс SSE Composite (Shanghai Stock Exchange Index) - це один із значущих сьогодні індексів в Азії. Це індекс Шанхайської фондової біржі, його розрахунок почали вести з грудня 1990 року. До складу індексу SSE Composite входять акції всіх компаній, що котируються на Шанхайській фондовій біржі в списках А і В (1075 компаній на момент публікації). Сьогодні SSE Composite є найбільш значущим індексом після американського сімейства фондових індексів.

Читайте також - Що таке ETF, як він працює і як на ньому заробити.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити