Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Як інвестувати в акції: керівництво для початківців

Останнє оновлення: Середа, 29 травня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Як інвестувати в акції

Якщо ви вирішили, що хочете почати інвестувати в акції, вітаємо! Немає надійнішого способу для створення довгострокових активів, ніж фондовий ринок.

Протягом тривалих періодів часу акції дають річний дохід близько 10%. Це означає, що якщо ви всього лише один раз купите акцій на 1000$, ця сума перетвориться на 6700$ за 20 років, 17 400$ за 30 років і 45 000$ через 40 років. І це в середньому по ринку, проте ваші інвестиції можуть зростати ще швидше.

Якщо ви постійно вкладаєте гроші протягом свого життя, відносно невеликі суми грошей можуть з часом перетворитися на мільйони. Припустимо, замість того, щоб інвестувати 1000$ лише один раз, ви можете щомісяця вкладати 500$. Через 20 років ви можете очікувати, що у вас буде близько 344 000$. Через 30 років ви могли б стати володарем 1 мільйона доларів. Через 40 років 2,6 мільйона доларів.

Можливо, ви чули історії про людей, які ніколи не заробляли багато, проте з роками змогли за допомогою інвестицій отримати значну суму грошей. Фондовий ринок є чудовим для цього способом.

Скільки грошей знадобиться для інвестування в акції?

Скільки грошей знадобиться для інвестування в акції?

Незважаючи на поширену хибну думку, вам не потрібно багато грошей, щоб почати інвестувати в акції. За останні роки комісійні за торгівлю акціями значно впали, тому ви можете купувати свої перші акції всього за кілька сотень доларів. До того ж ви можете торгувати акціями через CFD, де вам знадобиться ще менша сума.

Багато брокерів також пропонують хороший вибір біржових фондів (ETF) без комісії.

Коротше кажучи, якщо ви готові почати інвестувати в акції, брак інвестованого капіталу не повинен вам заважати.

Робити нові вкладення щомісяця - це чудовий спосіб урізноманітнити свій портфель інвестицій. Це дасть вам змогу усереднити ваш дохід від акцій, які можуть зростати або падати на ринку.

Однак є кілька фінансових завдань, які вам потрібно вирішити, перш ніж вкладати свої гроші в акції. Для початку важливо позбутися всіх боргів і створити резервний фонд, який вам буде не шкода втратити. Вільні кошти дозволять вам залишатися спокійним у своїх вкладеннях у ринок і використовувати гроші максимально ефективно.

Розберіться зі своїми інвестиційними цілями

Ще одна важлива річ, яку потрібно зробити перед початком, - це отримати загальне уявлення про те, що ви представляєте з себе як інвестор. Є кілька важливих запитань, які ви маєте собі поставити:

 • Чому ви інвестуєте?
 • Якою є ваша терпимість до ризику?
 • Який ваш інвестиційний пріоритет?
 • Скільки часу ви хочете витрачати на інвестиції?

Постарайтеся зрозуміти, чому ви інвестуєте. Це багато в чому визначає ваш інвестиційний стиль, терпимість до ризику і багато іншого. Наприклад, якщо ви інвестуєте на довгостроковий період, ви будете менш схильні до ризику. Якщо ви хочете заробити гроші просто зараз, ваші ризики будуть набагато більшими.

Оцінка вашої толерантності до ризику - це більше питання вашого типу особистості. Чи готові ви ризикувати і пережити бурхливі коливання цін на свої акції, щоб потенційно отримати вищу довгострокову прибутковість? Чи великі коливання вартості вашого портфеля викликають у вас депресію і нудоту?Розберіться зі своїми інвестиційними цілями

На фондовому ринку величезна різноманітність акцій. Наприклад, компанія Coca-Cola (NYSE: KO) давно існує на ринку й акції цієї компанії більш передбачувані та стійкі. Також існують молоді компанії з високим потенціалом, наприклад як Pinterest (NYSE: PINS) або Spotify (NYSE: SPOT).

Якщо ви хочете просто заробити гроші, вам не потрібно фокусуватися на акціях, що приносять дивіденди. З іншого боку, якщо ви плануєте покладатися на свої вкладення в акції як на пасивний дохід, ви можете зосередитися тільки на більш високооплачуваних інвестиціях.

Наприклад, інвестор, пріоритетом якого є довгострокове зростання, може обрати такий фонд як ETF Vanguard Growth (NYSEMKT: VUG), який дає лише близько 1%, але має великий потенціал для збільшення капіталу. З іншого боку, інвестор, який залежить від доходу, може вибрати ETF з високою дивідендною прибутковістю Vanguard (NYSEMKT: VYM), який платить понад 3% і більше фокусується на цінних акціях. Інвестор, який перебуває десь посередині, може вибрати Vanguard S&P 500 ETF (NYSEMKT: VOO), який дає близько 2% і пропонує гарний компроміс між доходом і потенційним зростанням.

Ви можете самі вибирати окремі акції для інвестування. Проте вам доведеться виділити достатньо часу, щоб ретельно й ефективно оцінювати акції, перш ніж їх купувати. Як мінімум, ми б рекомендували інвестувати в окремі акції, якщо у вас є хоча б кілька годин на тиждень на аналіз ринку.

Як обрати перші акції для інвестування?

Перед тим, як почати збирати акції, важливо створити свій власний інструментарій, який дасть вам змогу правильно оцінювати і порівнювати різні акції. Деякі терміни і метрики, які вам потрібно знати, зроблять цей процес простішим і ефективнішим.

Ось кілька основних інвестиційних термінів, які допоможуть вам краще розуміти котирування акцій і коментарі ринку:

 • Bid/ask - коли ви читаєте котирування акцій, ви зазвичай бачите три ціни. Ви бачите ціну останньої угоди, а також дві інші ціни, які називаються «ціна купівлі» і «ціна продажу». Ціна Bid - це найвища ціна, яку хтось готовий заплатити за акцію. Ціна Ask - найнижча ціна, за яку в цей момент хтось готовий продати акцію.
 • Ринкова капіталізація - сукупна вартість усіх звичайних акцій компанії, що перебувають в обігу.
 • EPS - прибуток на акцію. Якщо компанія заробила 1 000 000 доларів протягом кварталу і має 1 000 000 акцій, її прибуток на акцію становитиме 1 долар.
 • Beta - це показник, який дає змогу переконатися, що акції відповідають допустимому ризику. Beta - це коефіцієнт того, як акції реагують на рухи ринку. Можна очікувати, що акція з Beta 1,00 загалом рухатиметься відповідно до S&P 500. Beta, менша за одиницю, вказує на акцію з низькою волатильністю, тоді як Beta, більша за одиницю, вказує на акцію з вищою волатильністю.

Існують десятки, якщо не сотні, потенційних метрик для інвестування, які ви можете використовувати для оцінки акцій. Проте, є деякі основні показники, які можна легко розрахувати і використовувати у своєму аналізі.

 • Співвідношення P/E - співвідношення ціни до прибутку є найбільш часто використовуваним показником оцінки при інвестуванні. Щоб розрахувати цей показник, розділіть поточну ціну акцій компанії на показник прибутку на акцію за останні 12 місяців. Компанія, яка торгується по 60$ і показала 4 долари прибутку за акцію протягом минулого року, матиме співвідношення P/E 15. Це найкорисніше для порівняння компаній зі стабільним прибутком, які працюють у тій самій галузі.
 • Співвідношення PEG - для компаній, що швидко зростають, співвідношення P/E не завжди найкращий показник. Коефіцієнт PEG є метрикою, яка враховує той факт, що компанії зростають різними темпами. Щоб його розрахувати, розділіть співвідношення P/E компанії на річний темп зростання прибутку. Наприклад, компанія з P/E 30 і річним темпом зростання 15% матиме коефіцієнт PEG 2,0.
 • Коефіцієнт виплат - це обов'язковий показник для дивідендних інвесторів. Коефіцієнт виплат - це річна ставка дивідендів у відсотках від прибутку. Наприклад, акція, яка виплачує акціонерам 0,60$ щороку і виплатила 1,00$ минулого року, матиме коефіцієнт виплат 60%. Це може допомогти вам визначити, чи є дивіденди акцій стійкими або перебувають у скрутному становищі. Також цей коефіцієнт покаже вам, чи віддає компанія пріоритет реінвестуванню в бізнес або поверненню прибутку акціонерам.
 • Борг до EBITDA - гарна ідея уникати компаній з надмірною заборгованістю. Хоча не існує конкретного визначення того, що означає «занадто багато боргу», відношення боргу до EBITDA може допомогти вам порівняти борговий тягар компаній з точки зору перспективи. Ви можете знайти загальний борг компанії в її останньому балансі, а річний показник EBITDA - у звіті про прибутки та збитки (обидва документи можна знайти в останніх фінансових звітах).

Недооцінені та зростаючі акції

Існує два основних типи акцій, у які ви можете інвестувати: недооцінені акції та акції, що зростають.

Недооцінені акції, як правило, торгуються за оцінками, меншими, ніж середній показник по ринку. Важливо знати, що мета інвестування полягає в тому, щоб знайти акції, які торгуються з істотними дисконтами до їхньої первісної вартості.

Зростаючі акції, з іншого боку, зазвичай визначають як компанії, які зростають швидше, ніж у середньому по ринку. Ідея інвестування в акції, що зростають, полягає в тому, щоб знайти акції, які мають найбільший довгостроковий потенціал щодо їхньої поточної ціни.

Однією з найважливіших речей, на яку варто враховувати під час інвестування, є стійкі конкурентні переваги в бізнесі компанії. Це може означати цінний бренд, запатентовані технології, переваги в ефективності, більший масштаб виробництва. Ідея полягає в тому, що ці типи переваг можуть допомогти зберегти частку ринку компанії та вплив на ціни, що дуже важливо для успішних довгострокових інвестицій.

Про що повинні знати інвестори?

Навчання інвестування - це довгий процес, якого можна вчитися протягом усього життя, і навіть найуспішніші інвестори у світі постійно продовжують постійно навчатися.

Довгострокове інвестування - це найкращий шлях

Як ми вже згадували, фондовий ринок історично генерував загальний дохід у діапазоні 10% для інвесторів протягом тривалих періодів часу.

Однак у коротких проміжках часу все зовсім інакше. Акції навіть ультра-стабільних компаній можуть різко коливатися в короткостроковій перспективі. Нещодавно S&P 500 втратив, а потім зріс на 37%. Спроба розрахувати короткостроковий рух ринку - це майже завжди програшна битва.

Довгострокове інвестування через стратегію «купив і тримай» - це найнадійніший спосіб для створення багатства. Залиште внутрішньоденну та інші короткострокові методи трейдингу для професіоналів.

Звертайте увагу на корекції

Ніхто не любить дивитися, як падає вартість їхніх інвестицій. Корекції на ринку можуть бути дуже сильними, але вони також є найкращими довгостроковими можливостями для купівлі нових акцій.

Якщо ви інвестуєте в довгостроковій перспективі, правильний погляд на корекції - це як розпродаж у вашому улюбленому магазині. Якби ви ходили по магазинах, і раптом ви почули оголошення про те, що все в магазині було на 25% дешевше, ви б запанікували і втекли? Звісно, ні! То чому б вам уникати покупок на фондовому ринку, коли там відбувається точно така сама ситуація?

Не бійтеся продавати

Незважаючи на те, що довгострокове інвестування - це найкращий спосіб для вкладення вашого капіталу в акції, це не означає, що вам доведеться тримати кожну куплену акцію протягом десятиліть.

Легендарний інвестор Воррен Баффет одного разу сказав:

Усе, що потрібно для інвестування, - це обирати хороші акції в хороші часи і залишатися з ними, поки вони залишаються хорошими компаніями.

Зверніть особливу увагу на останню частину речення. Є багато причин, щоб позбутися акцій, особливо якщо щось зміниться на ринку. Наприклад, компанія може почати брати надмірні позики, і це може бути гарний час для переоцінки їхніх акцій.

Не вкладайте гроші в бізнес, який ви не розумієте

Ми погано розуміємо бізнес біотехнологічних компаній, тому ви не знайдете жодної акцій цих компаній у нашому портфелі. Воррен Баффет не дуже добре розбирається в технологічних компаніях, тому він намагається їх уникати.

Якщо я ми не можемо чітко пояснити, що робить компанія, як вона заробляє гроші і як вона може вирости, ми не будемо вкладати в неї кошти. Якщо ви подивитеся на список акцій, які належать нам, ви помітите, що кількість акцій у сфері фінансового сектора непропорційно велика, і для цього є вагома причина. Це компанії, які ми розуміємо найкраще, тому ми вкладаємо в них більшу частину своїх грошей.

Не йдіть за натовпом

Наші емоції часто перемагають нас, і це особливо вірно щодо інвестицій. Коли ми бачимо, як усі наші друзі заробляють гроші на біткоїнах, саме тоді ми хочемо вкладати свої гроші. І навпаки, коли ми бачимо, що коментатори та аналітики панікують, а ціни на акції падають, саме тоді ми схильні продавати, перш ніж усе стане гірше.

Загальновідомо, що основна ідея інвестування - купувати дешево і продавати дорого, але наші інстинкти змушують нас робити прямо протилежне. Насправді, прибутковість більшості інвесторів з часом опускається нижче за ринок. Причина для цього полягає в тому, що вони занадто сильно реагують на новини та приймають емоційні рішення.

Враховуйте різницю між інвестуванням і спекуляцією

Важливо розуміти різницю між інвестуванням і спекуляцією. Якщо ви купуєте акцію і можете довести, що в найближчі кілька днів або тижнів вона потроїться, ви спекулюєте. Спекуляція є синонімом «азартних ігор». Не грайте з грошима, які вам потрібні.

Ви можете віддати 20% свого портфеля для спекуляцій, а 80% свого портфеля вкласти в акції, у яких є висока ймовірність стійкого, але безперервного зростання.

Навчання інвестуванню - це процес на все життя

Багато інвесторів часто дивуються, коли дізнаються, як Воррен Баффетт використовує більшу частину свого часу. Він не проводить свої робочі дні на зборах акціонерів або на дзвінках. Натомість він проводить більшу частину свого часу, сидячи наодинці у своєму кабінеті і читаючи.

Як він каже:

Читайте 500 сторінок щодня. Ось як працюють знання. Вони накопичуються, як складні відсотки.

На цій планеті немає нікого, хто б знав би все, що потрібно знати про інвестування в акції. Якщо ви хочете стати кращим інвестором, ви маєте постійно вчитися інвестуванню.

Читайте також - Історія біржових індексів


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Коментарі  

# Віктор 29.05.2024, 14:57
Дякую, всі статті корисні і повчальні!
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
# ITstatti 13.06.2024, 12:50
Будь ласка. Користуйтеся та навчайтеся. 
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата