Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Торгівля акціями для початківців: спекуляції та інвестиції

Останнє оновлення: Середа, 05 червня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Торгівля акціями для початківців

Торгівля акціями - це захопливе заняття, проте тут є свої нюанси, особливо для новачків або для трейдерів, які приходять з ринку форекс. На форекс ми звикли, що для торгівлі нам доступна обмежена кількість торгових інструментів. Що стосується акцій, то їх понад 50 000 у всьому світі, і всі вони торгуються на різних фондових біржах. Знайти відповідну акцію для торгівлі може бути досить складним завданням, але про це ми обов'язково поговоримо.

Якщо ви хочете почати активну торгівлю акціями або віддаєте перевагу інвестиціям на довгострокову перспективу, є кілька речей, які ви повинні знати перед початком.

Що таке фондова біржа та акції?

Фондова біржа - це організація, відповідальна за проведення торгів і лістинг компаній. Фондова біржа має різні назви в різних країнах, а в деяких країнах, таких як США, їх кілька. Наприклад, у Великій Британії фондова біржа відома як Лондонська фондова біржа, і вона дає можливість купувати акції таких компаній, як Barclays, Tesco, British Petroleum, Unilever і багатьох інших.Що таке фондова біржа та акції

Давайте розберемося, що таке акція.

Акція - це цінний папір, який випускається компанією. Придбавши кілька акцій, ми можемо стати власником частини цієї компанії, а також отримати право на виплату дивідендів з прибутку компанії.

Важливим є те, що ми володіємо тільки акціями, а не самою компанією. Якщо ми володіємо 1% усіх випущених акцій APPLE INC (AAPL), нам не належить 1% компанії Apple. У Apple є свої активи, які відокремлені від власності акціонерів. Однак те, що дає нам право володіння 1% акцій - це право голосувати на радах директорів і ухвалювати важливі рішення щодо розвитку компанії. Крім того, ви можете продавати свої акції для того, щоб отримувати прибуток, якщо їхня вартість зросла.

Компанії випускають акції для того, щоб зібрати гроші на розвиток компанії, інвестувати в нові проекти тощо. Що більше у вас акцій, то більше у вас голосів.

Щойно компанія проводить IPO (первинне публічне розміщення акцій), випущені компанією акції виходять на фондовий ринок і потрапляють до рук нових акціонерів. Щоразу, коли ми беремо участь у торговельній діяльності на фондовому ринку, ми купуємо «старі» акції вже в існуючих акціонерів, а не випущені компанією безпосередньо.

Ціни на акції, як і будь-які інші інструменти на фінансових ринках, визначаються попитом і пропозицією. Вони також схильні до коливань і ними можна спекулювати.

Крім окремих акцій, існує безліч індексів, таких як S&P500, Dow Jones, DAX, Nikkei тощо, які являють собою своєрідний кошик акцій. Індекси рухаються відповідно до акцій, що містяться в них, і показують стан усього сектора ринку, який вони представляють. Також індекси та акції можуть також торгуватися безпосередньо у вигляді ф'ючерсів або індексних фондів (ETF).

Тепер, коли ми приблизно розуміємо, що собою являє фондовий ринок, давайте розберемося, як ми можемо торгувати акціями.

Що собою являє торгівля акціями?

Ви можете купувати акції через більшість банків. Також існують найрізноманітніші брокери. На відміну від ринку форекс, фондовий ринок регулюється більш суворо, і тут є не так багато брокерів, на яких варто звернути увагу. Також ви можете торгувати акціями не безпосередньо, а через CFD.Що з себе представляє торгівля акціями

Як ми вже знаємо, акції - це своєрідні маленькі шматочки компанії. Ціна акцій відображає вартість компанії та її перспективи, яка визначається трейдерами або інвесторами. Акції не мають постійної ціни. Їхні ціни постійно змінюються під час торгів на біржі. Фондові біржі зазвичай відкриті близько 8 годин щодня. Наприклад, Нью-Йоркська фондова біржа (NYSE) працює з 16:30 до 22:30 за київським часом.

Також існують додаткові торгові сесії, які дають змогу залишати заявки до або після початку основних торгів. Ці періоди називаються премаркет (Pre-Market) і афтермаркет (After-Market).

Щоб здійснити операцію, вам знадобиться тікер акції. Тікери - це код від однієї до п'яти літер, який використовується для позначення компанії.

Ви можете купити акції, а потім спробувати продати їх за вищою ціною, щоб отримати прибуток. Також ви можете спочатку продати акції, а потім викупити їх за нижчою ціною. Це називається продажем без покриття. Короткострокові трейдери купують і продають акції постійно, тоді як довгострокові інвестори схильні тільки купувати акції й утримувати їх протягом тривалого часу.

Також вирішіть для себе, що ви хочете від вашої торгівлі акціями. Ви хочете цим займатися щодня? Чи вам буде достатньо торгувати раз на тиждень? Ви хочете тільки купувати акції і бути довгостроковим інвестором? Чи вам подобається спекулювати на зростанні та падінні цін? Тут немає правильного чи неправильного сценарію. У кожного з нас має бути свій підхід до ринку.

Внутрішньоденна торгівля - це угоди, які тривають менше доби. Свінг трейдинг - це угоди, які тривають від одного дня до кількох тижнів. Інвестування полягає у здійсненні угод, які тривають багато місяців або навіть років.

Як вибрати акції для торгівлі?

Припустимо, ви хочете торгувати американськими акціями, яких існує понад 6000 тисяч. Навіть торгуючи на місячних графіках, у вас не вийде переглядати стільки акцій вручну. Тут нам на допомогу приходить скринер акцій, який фільтрує акції за різними параметрами. Один з найпоширеніших скринерів - це Finviz (finviz.com).Finviz

Ось найосновніші свідчення акцій, з яких ви можете почати.

  • Ціна акції (Price) показує нам, скільки ви повинні заплатити за купівлю однієї акції. Крім того, якщо на основній біржі ціна акції падає нижче 5 доларів, вона вважається сміттєвою або грошовою акцією (penny stock), від якої більшість трейдерів залишаються осторонь через їхню неліквідність і волатильність. Однак деякі інвестори купують тільки їх, оскільки потенційно грошові акції можуть у перспективі показати істотну прибутковість.
  • Ринкова капіталізація (Market Сар) розраховується шляхом множення ціни однієї акції на кількість усіх розміщених акцій. Наприклад, ринкова капіталізація Apple (AAPL) становить наразі 1 трлн. доларів, капіталізація Uber - 55 млрд. доларів.
  • Обсяг (Volume) показує, скільки акцій було продано за одиницю часу, на яку ви дивитеся. Більш високий обсяг означає більшу ліквідність.
  • Прибуток на акцію (EPS) отримують шляхом ділення прибутку компанії на загальну кількість акцій. Цей показник слугує індикатором прибутковості компанії і більш цікавий для довгострокових інвесторів, ніж для короткострокових трейдерів.
  • Співвідношення ціни та прибутку (P/E) є одним із найважливіших інструментів оцінки акцій. Він дорівнює відношенню ринкової вартості акції до річного прибутку, отриманого на акцію. Низький PE (<15) означає, що акції дешеві та недооцінені, тому мають повернутися до свого середнього значення в майбутньому. Високий PE означає зворотне.
  • Співвідношення ціни та прибутку до зростання (PEG) розраховується шляхом ділення поточного P/E на прогнозоване зростання прибутку за певний період. Показання нижче 1 вважається низьким PEG, близько 1 - справедлива ціна, вище 2 - завищена.
  • Дивідендна дохідність (Dividend Yield) - це прибуток, який компанія ділить зі своїми акціонерами. Показник цікавіший для довгострокових інвесторів, але компанія, яка виплачує дивіденди, зазвичай досить прибуткова.

Тепер ви можете перевірити, чи відповідає ваш технічний аналіз і прогноз руху ціни для акції різним параметрам компанії.

Finviz може також виконувати технічний аналіз, сканувати фігури, свічки тощо. Після застосування всіх фільтрів, ви отримаєте приблизно 20-30 акцій на денних графіках, з яких потім зможете вручну вибрати 2-3 для торгівлі або інвестування.

Читайте також - Фінансові кризи за останні століття.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити