Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Диверсифікація портфеля як спосіб убезпечити свої інвестиції

Останнє оновлення: Середа, 26 червня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Диверсифікація портфеля

Один із найнадійніших способів уникнути катастрофи під час економічної кризи - це диверсифікувати портфель ваших інвестицій.

Диверсифікація - один із найважливіших аспектів успішного портфеля, який є золотим правилом для інвестора. Вона означає накопичення безлічі акцій з різних ринків і секторів, а також розміру ринкової капіталізації. Це допомагає знизити схильність ваших інвестицій до ринкової волатильності.

У разі ринкового спаду набагато безпечніше інвестувати в кілька різних компаній з різних секторів і різних розмірів, ніж дотримуватися тільки однієї групи акцій. Багато людей втратили все під час краху доткомів наприкінці дев'яностих. Диверсифікація може допомогти інвесторам уникнути подібної долі.

Чому варто диверсифікувати?

Чому варто диверсифікувати?

Оскільки деякі інвестиції зростають у ціні, а інші падають, основна причина важливості диверсифікації полягає в тому, що вона має тенденцію знижувати загальний ризик у портфелі інвестора. Це може допомогти інвестору взяти на себе ризиковані активи, не ризикуючи бути повністю знищеним, коли вони почнуть падати в ціні.

Припустимо, що у вашому портфелі є дві акції. Якщо вони зростають - значить вони сильно скорельовані. Коли одна акція падає й інша, інвестор може постраждати. Однак, якщо інвестор обирає дві акції, які не корелюють, тоді, коли одна акція зростає, інша може впасти.

Приклад проблем, властивих володінню концентрованим портфелем, стався в технологічному секторі на початку 2000 року. Наприкінці 1990-х років інвестування виключно в технологічні акції здавалося розумною стратегією. Зрештою, на той момент високотехнологічний Nasdaq Composite демонстрував річний прибуток більш ніж 20%.

Однак, коли 2000 року технологічний сектор зрештою звалився, у багатьох інвесторів, які тримали велику кількість цих акцій, відбулося різке падіння портфеля на 80% і більше. Багатьом із цих інвесторів знадобилися роки, щоб оговтатися від цих жахливих втрат. Для порівняння більшості інвесторів, які володіли диверсифікованим кошиком акцій (що представляють технологічні та безліч інших секторів), вдалося доволі добре втриматися під час технологічного спаду.

Скільки акцій потрібно для збалансованого портфеля?

Диверсифікація, мабуть, одна з найстаріших і найважливіших концепцій у всьому світі інвестування. Основна ідея полягає в інвестуванні в найрізноманітніші активи з метою мінімізувати ризики.

Скільки цінних паперів потрібно для диверсифікації портфеля? Тут немає однієї відповіді. Портфель, що складається з групи з 20 або 30 акцій, розподілених за різними секторами, повинен забезпечувати адекватну диверсифікацію для портфеля акцій. Для порівняння, портфель з 5-10 акцій, ймовірно, буде набагато більш волатильним.

Мінімальна кількість акцій, яку повинен мати здоровий портфель, - 12. Важливо розуміти, що це не означає, що ви маєте просто піти й інвестувати в 12 найбільших компаній зі списку S&P 500 і сподіватися на успіх. Це ще не все.

Вам також варто розподілити свій портфель за кількома різними секторами. Це може бути що завгодно, від технологій до ресторанів або подорожей. Це важлива частина диверсифікації, оскільки дає змогу розподілити та контролювати ризики.

Візьмемо, наприклад, пандемію COVID-19: від цього сильно постраждали авіалінії та ресторанна індустрія. Проте такі компанії, як Zoom і Netflix, переживають бум зростання. Якби ви інвестували тільки в акції ресторанної індустрії, ваш портфель на той час мав би доволі сумний вигляд.

Диверсифікація, хоча й не захищає від втрат, є найважливішим компонентом досягнення довгострокових фінансових цілей за мінімізації ризику. За словами легендарного інвестора Пітера Лінча:

Достатньо жменьки великих переможців, щоб окупити інвестиції.

Іншими словами, у вас завжди будуть акції у вашому портфелі, які можуть проявити себе не найкращим чином, але в довгостроковій перспективі це не матиме значення порівняно з переможцями.

Розмір компанії має значення

Залежно від ваших конкретних цілей для вашого портфеля ви маєте інвестувати в здорове поєднання акцій малих, середніх і великих компаній. Якщо ви шукаєте менш ризикований портфель з повільним зростанням, вам найкраще інвестувати в компанії з великою капіталізацією, як-от Apple і Amazon.

Однак, якщо ви хочете побачити потенційно вибухове зростання за більш короткий проміжок часу, тоді вам більше підійдуть акції з малою та середньою капіталізацією, як-от Slack або Shopify. Ці акції більш молодих, більш ризикованих компаній, але вони швидко зростають і захоплюють частку ринку.

Але це не гарантія того, що компанії з малою капіталізацією будуть зростати або що компанії з великою капіталізацією завжди будуть стабільними. Виверт тут у тому, щоб знайти здоровий баланс для ваших вкладень.

Як мені урізноманітнити свій портфель?

Існує безліч різних способів диверсифікації портфеля, але основна ідея полягає в тому, щоб інвестувати в різноманітний набір класів активів (як-от акції, облігації, готівка та нерухомість - навіть предмети колекціонування і дорогоцінні метали), а потім інвестувати в різноманітному наборі активів усередині цих класів.

Наприклад, інвестор із тривалим інвестиційним горизонтом може вирішити інвестувати 80% активів свого портфеля в акції, 10% у цінні папери з фіксованим доходом і 10% у готівку. Навпаки, інвестор з більш короткими термінами може вирішити бути трохи обережнішим. Він може виділити 60% на акції, 30% на облігації і 10% на готівку.

Інший метод диверсифікації включає розподіл певного відсотка свого портфеля за різними інвестиційними категоріями всередині кожного класу активів. Наприклад, агресивний інвестор може вирішити спрямувати 80% своїх вкладень в акції зростання, а 20% - в акції, що приносять великі дивіденди.

Не буває ідеально диверсифікованого портфеля, тому що різні інвестори потребують різних типів диверсифікації. Наприклад, молодшим інвесторам краще інвестувати більшу частину свого портфеля в більш ризиковані активи, ніж інвесторам старшого віку. Таким чином, їхні рішення про диверсифікацію портфеля будуть різними.

Деякі важливі інструменти диверсифікації

Диверсифікація портфеля - це один із наріжних каменів не тільки фінансової теорії, а й повсякденного інвестування.

Пайові інвестиційні фонди та ETF - це два найпопулярніших і найпростіших способи миттєвої диверсифікації, тому що кожен фонд має широкий спектр інвестицій. Це дає змогу інвесторам легко отримати широкий доступ до великої групи компаній у рамках сектору або класу активів.

Індексні фонди, наприклад, є популярним способом диверсифікації портфеля по всьому фондовому ринку, тоді як іноземні індексні фонди, зокрема, роблять диверсифікацію за кордоном менш складною та дорогою. Фонди облігацій також мають майже необмежену кількість різновидів.

Іноді фонди концентруються тільки на дуже конкретних секторах або ринках (таких як сталь або Китай), і хоча ці види фондів можуть бути чудовим способом диверсифікації всередині сектору, вони не забезпечують ширшої диверсифікації. Іншими словами, володіння пайовим інвестиційним фондом не означає, що ваш портфель диверсифікований. Ось чому так важливо прочитати проспект емісії і зрозуміти, на чому фокусується керуючий фондом.

Тут варто повторити, що клас активів і сектор - це дві різні речі. Інвестування в один пайовий інвестиційний фонд не диверсифікує вас за класами активів, якщо він інвестує тільки в акції. Аналогічним чином, якщо ви розподіляєте частину свого портфеля за класом облігаційних активів, не вкладайте все це в облігації одного емітента.

Дослідження показують, що розподіл активів має тенденцію мати більший вплив на прибутковість, тому більшу частину вашого часу слід зосередити на тому, який відсоток ваших грошей має бути в акціях, облігаціях, нерухомості тощо.

Диверсифікація портфеля на практиці

Тип компанії, в яку ви інвестуєте, буде залежати від того, що ви чекаєте від своїх інвестицій. Сподіваєтеся отримати стабільний прибуток для виходу на пенсію, або ж ви хочете отримати дохід тут і зараз. Не забувайте, що терпіння - це ключ до довгострокового багатства при інвестуванні.

Пітер Лінч, один з найвидатніших інвесторів нашого часу, класифікував акції за допомогою 6 способів, залежно від того, в якій галузі вони перебувають і чого вам як інвестору слід очікувати з точки зору прибутку:

  1. Повільно зростаючі: зазвичай великі компанії, зростають повільно під час достатку, але також повільно падають під час спаду.
  2. Стійкі: залишаються стабільними в найскладніших ринкових умовах, тому що людям завжди потрібно те, що вони пропонують. Подумайте про виробника зубної пасти Colgate. Будь то бум чи рецесія, людям завжди потрібно чистити зуби.
  3. Швидкозростаючі: більш дрібні та молоді компанії, які мають великий вплив на ринок і постійно збільшують свою виручку.
  4. Циклічні: компанії, прибуток і продажі яких зростають і падають із регулярними інтервалами, наприклад, акції авіакомпаній.
  5. Переломні: компанії, у яких виникли проблеми, але при цьому потенційно вони можуть змінити ситуацію за допомогою деяких розумних рішень. Chipotle - чудовий приклад успішного відновлення. Under Armour чекає свого часу.
  6. Гра з активами: компанії, активи яких можуть не відображатися в їхньому чистому прибутку. Наприклад, роздрібний торговець, який перебуває у скрутному становищі через мінливий ринок, насправді має нерухомість на мільйони доларів.

Для інвесторів-початківців завжди добре мати запас зростаючих, стійких і швидкозростаючих компаній. Завжди трохи безпечніше інвестувати в повільно зростаючі та стійкі акції, які зазвичай найкраще представляють ринок загалом. І досі, з моменту свого створення, ринок у середньому приносив 10% річних протягом десятирічного періоду.

Однак у міру того, як ви починаєте ставати більш впевненими у своєму інвестиційному портфелі, можливо, ви зможете наважитися на більш ризиковані інвестиції.

Читайте також - Торгівля акціями для початківців.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити