Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Що таке валютний ринок? Давайте розбиратися разом.

Останнє оновлення: Середа, 21 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

валютний ринок

Шановні читачі ITstatti.in.ua, не так давно ми опублікували статтю в якій розповіли про інвестиційний ринок, дали основні поняття цього терміну, розібрали його функції. Однією із складовою глобального інвестиційного ринку є валютний ринок, про який ми сьогодні і поговоримо.

Впевнений, що багато з вас чули такий термін як «валютний ринок», але не всі до кінця розуміють, що ж це таке, чим він може бути корисний і для чого взагалі орієнтуватися в даних економічних процесах.

Валютний ринок: простими словами про складні поняття

Якщо заглянути в Вікіпедію, то можна знайти таке визначення:

«Валютний ринок (англ. Foreign exchange market, currency market) — це система стійких економічних та організаційних відносин, що виникають при здійсненні операцій з купівлі та/або продажу іноземної валюти, платіжних документів в іноземних валютах, а також операцій з руху капіталу іноземних інвесторів»

Валютний ринок дуже багатогранний. Багато економістів досі сперечаються, як же правильно тлумачити це поняття. Існує десятки, а то й сотні визначень валютного ринку, кожне з яких має свою особливість. Як то кажуть, скільки людей, стільки й думок. Але як би ви не розуміли, не тлумачили поняття «валютний ринок», його суть не зміниться, він буде мати чіткі функції і виконувати поставлені економічні завдання. Якщо говорити простою мовою, то валютний ринок – це місце, де інвестори, продавці і покупці валютних цінностей приходять до певної узгодженої думку.

Можливо, ця стаття була б написана значно пізніше, але ситуація, яка твориться на валютному ринку, змусила нас більш детально розібратися з деякими поняттями, зрозуміти, чому відбуваються значні коливання курсу долара і євро, хто впливає на ці зміни, як можна вберегти себе від втрати цінності грошей. Звичайно, в рамках однієї статті важко розглянути загальні поняття, дати аналіз подій, та ще й заглибитися у фінансову аналітику. Але ми постараємося максимально лаконічно і інформативно дати відповіді на багато виникаючі питання.

Валютний ринок: що це таке?

Як Ви вже зрозуміли, валютний ринок - це система особливих економічних відносин, які побудовані на продажу і купівлі валютних цінностей. Даний ринок має всі атрибути звичайного ринку: суб'єктів і об'єктів, попит і пропозицію, структуру, комунікації, ціну на товар, навіть своїх спекулянтів і нечесних гравців. Найголовніша відмінність полягає в специфічному товарі. Тут за основу виступають валютні цінності і сама валюта різних країн світу.

Сучасні валютні ринки виникли не випадково, а в результаті еволюції суспільства і економічних відносин. Варто зазначити, що операції по покупці, продажу й обміну валюти існували ще в стародавньому Римі, а на Русі були навіть спеціальні міняйли, які розмінювали гроші, беручи за це невелику плату. Але перші валютні ринку, які і стали «прадідами» сучасних, з'явилися в 19 столітті. Економісти виділяють такі основні передумови для становлення ринку валюти:

 • Розвиток і становлення економічних зв'язків між різними державами;
 • Створення міжнародної валютної системи, яка була покликана регулювати світові валютні відносини;
 • Поширення кредитування не тільки серед населення конкретно взятої країни, а також кредитування однієї держави іншим;
 • Розвиток банківської системи та взаємодія банків різних країн;
 • Розвиток інформаційних технологій (телеграф, телефон), які дозволили оперативно зв'язуватися учасникам ринку між собою, швидше вести переговори і досягати угод.

Починалося все з національних валютних ринків, розвиток що дозволило сформувати світовий, глобальний ринок валюти, на якому кожен бажаючий, виконавши певні умови, міг купити грошові кошти провідних країн світу.

Ясна річ, що зараз валютний ринок не має ні кордонів, ні обмежень. Світова мережа інтернет дозволила учасникам купувати і продавати валюту за лічені секунди, перебуваючи в різних куточках планети.

Валютний ринок: основні особливості, характеристики і функції

Валютний ринок має певні особливості, які виділяють його серед інших фінансових ринків. Сучасний ринок характеризується такими особливостями:

 • Інтернаціоналізація і використання всіляких електронних засобів для роботи на ринку валют. Як вже говорилося раніше, розвиток мережі інтернет дозволило суттєво прискорити роботи на валютному ринку, і дозволити багатьом людям здійснювати торгівлю валютними цінностями не виходячи з дому;
 • Цілодобова і безперервна робота. Валютний ринок – це механізм, який не зупиняється. Він працює завжди, в будь-який час, у всіх частинах світу;
 • Уніфікація всіх валютних операцій;
 • Операції на валютному ринку використовуються для фінансового захисту від всіляких фінансових ризиків. Для цього використання хеджування;
 • Величезна кількість спекулятивних угод, які спрямовані лише на те, щоб вигідно купити і ще вигідніше продати. Причому спекулюють не тільки великі компанії і величезні банки, але також юридично і фізичні особи;
 • Статичність курсу валют, яка не завжди залежить від реальних економічних показників.

Валютний ринок – це багатогранна і складна система, розібратися в якій за кілька днів не вийде. Багато експертів роками вивчають специфіку роботи з ринком, вплив тих чи інших факторів на курс, причини і наслідки різких стрибків і обвалів. Але якщо стати фахівцем, то подібного роду робота може приносити мільйони доларів за короткий період часу.

Без валютного ринку вже важко уявити функціонування економіки. Він, в першу чергу, забезпечує правильне і безперебійне економічне співробітництво між країнами-партнерами, а також виконує і ряд інших функцій:

 • Забезпечення своєчасних міжнародних розрахунків за фінансовими зобов'язаннями;
 • Створює можливості захисту від валютних і кредитних ризиків;
 • Завдяки світовому валютному ринку забезпечується зв'язок валютних ринків різних держав;
 • Створює можливості для розширення валютних запасів держав (купівлі необхідної кількості іноземної валюти);
 • Регулювання курсу валют за рахунок попиту та пропозиції;
 • Валютний ринок дозволяє реалізовувати валютну політику держави, як складову частину загальної економічної політики розвитку;
 • Надає можливість заробітку за рахунок спекуляції на зростанні і зниженні курсу валют.

Багато людей знають про валютний ринок тільки завдяки 7-й функції. Але, як бачите, це дуже багатогранне поняття, яке, в першу чергу, покликане бути регулятором і гарантом економічного розвитку і взаємодії держав і крупних міжнародних компаній.

Валютний ринок: а хто ж учасники?

Як і будь-який інший ринок, валютний має своїх учасників, суб'єктів. До них можна віднести:

 1. Центральні банки.
  Центральні банки є найважливішими регуляторами внутрішнього валютного ринку країни, відповідають за економічну і фінансову стабільність. ЦБ виступають як суб'єкти валютного ринку, купуючи і продаючи валюту по мірі своєї необхідності.
 2. Комерційні банки.
  Банки є концентраторами грошових коштів населення країни, проводять основну масу валютних операцій всередині держави. Багато учасників ринку мають свої персональні рахунки в комерційних банках, через які здійснюється покупка і продаж різних валютних цінностей.

Можна сказати, що банки є суб'єктом валютного ринку як на пряму, коли купують і продають валюту, так і побічно, коли через їхні рахунки здійснюється купівля, продаж, обмін валюти належить фізичним і юридичним особам.

Компанії

В основному, це міжнародні компанії, які співпрацюють з фірмами з інших країн. Як імпортери, так і експортери продукції потребують валюти тієї країни, з компаніями яких вони співпрацюють. Це створює певний попит і пропозицію на валютному ринку.

 • Міжнародні інвестиційні компанії, пенсійні та хеджеві фонди, страхові компанії;
 • Валютні біржі.

У багатьох країнах існують свої внутрішні валютні біржі, покликані забезпечити населення країни необхідним попитом на іноземну валюту. Держава регулює діяльність цих бірж, адже від правильно побудованої політики відгуку на попит і пропозицію по валюті залежить загальна економічна ситуація в країні.

Валютні брокери

Це люди, які займаються купівлею і продажем цінностей на валютному ринку. Їх основна функція - відомості покупця і продавця, укладення договору і проведення угоди. За таку роботу брокер бере певний % від суми угоди. Але сума цієї комісії часто менше, ніж різниця між позичковим відсотком банку та ставкою по банківському депозиту. Банки так само можуть виконувати цю функцію. У цьому випадку вони не видають кредит і не несуть відповідні ризики.

Приватні особи

Це найменші учасники валютного ринку. Кожна людина, коли обмінює, купує і продає валюту, є частина глобального ринку валюти. Нехай сума угод відносно не велика, але сумарна сукупність може становити дуже велику частину від всіх угод здійснюються на внутрішньому валютному ринку.

Хто такий трейдер і чим він займається? Професія біржового спекулянта!

Операції, що здійснюються на валютному ринку

І останнє, з чим хотілося б розібратися, так це з операціями, які різні учасники можуть проводити на валютному ринку. Можна виділити такі основні операції:

Спот – валютна операція з негайною поставкою

Під цим терміном розуміється здійснення такого виду операцій, які здійснюються негайно. Банки зобов'язуються поставити валюту не пізніше ніж до кінця другого дня після укладення угоди. Спот дуже зручний, якщо потрібна велика сума грошей в дуже короткий період часу. Але такі операції укладає в собі певний ризик, адже курс – це величина змінна, і купивши сьогодні за однією ціною, завтра, в момент поставки, ціна може впасти в рази.

За допомогою операції «спот» банки забезпечують потреби своїх клієнтів в іноземній валюті, перелив капіталів, у тому числі «гарячих» грошей, з однієї валюти в іншу, здійснюють арбітражні та спекулятивні операції.

Термінові угоди з іноземною валютою

Це ще одна категорія угод на валютному ринку, яка включає в себе кілька підкатегорій.

 • Форвардні угоди. Їх особливість полягає в тому, що договір підписується в даний момент, і курс фіксується на момент підписання, але поставка валюти планується на майбутнє.
 • Ф'ючерсні угоди. Це стандартні контракти, які підписуються на біржах купівлі та продажу валюти. Ф'ючерси мають стандартні терміни виконання зобов'язань. Найпоширенішим є тримісячний ф'ючерс.
 • Опціони. Це фінансовий інструмент, який полягає в тому, що продавець отримує право, але не зобов'язання, продати у майбутньому певну кількість валюти за фіксованою ціною.(Бінарні опціони)
 • Валютний своп. Це операція яка об'єднує в собі одночасно і купівлю і продаж різних валют з негайною поставкою.

Трейдінг: що це?

Ось ми коротко розглянули основні поняття щодо валютного ринку. Як вже не раз говорилося, тема дуже обширна і багатогранна, тому, в рамках однієї статті дуже важко проаналізувати всі можливі аспекти. Ми ж дали базу, те, з чого ви можете почати самостійно вивчення валютного ринку.

Яку стратегію вибрати, щоб не втратити всі гроші разом?

Якщо ви зважилися торгувати на Форексі, краще дотримуватися наступних правил.

Правило №1: не беріть велике кредитне плече, особливо якщо тільки вчіться торгувати на Форексі.

Насправді курс зазвичай не скаче сильно. Протягом дня різниця найчастіше становить соті частки відсотка. Так що, якщо укладати угоди тільки на суму свого депозиту, багато не заробиш.

Саме тому на Форексі торгують з кредитним плечем. Це означає, що Форекс-дилер готовий надати вам віртуальний аналог кредиту. Реальні гроші вам на рахунок не прийдуть, але кредитне плече дозволить збільшити суму угоди в кілька разів. І ви зможете не обмежуватися тільки тими грошима, які є на вашому депозиті.

Для нових клієнтів без статусу кваліфікованого інвестора Форекс-дилер щодня розраховує граничне кредитне плече. Його рівень залежить від статистики курсів валют за попередні 365 днів: чим сильніше коливався крос-курс, тим менше буде плече. Так дилери обмежують ризики недосвідчених інвесторів, щоб їх втрати були не надто великими і швидкими. Найчастіше плече виявляється в діапазоні 1:15 — 1:35.

Припустимо, ваш депозит дорівнює $100. Форекс-дилер готовий дати вам кредитне плече 1: 10. Тобто ви зможете відкрити угоду на $1000. У форекс-програмі відіб'ється "покупка" валюти на $1000. Якщо ви захочете відкрити угоду на $ 3000, то вам потрібно взяти кредитне плече 1:30.

Ви можете використовувати для угоди не весь свій депозит, а тільки його частину. Наприклад , з $ 100 депозиту взяти тільки $50 і вибрати плече 1:20. У цьому випадку ви теж зможете зробити угоду на $1000. А що залишилися на рахунку $50 використовувати для іншої операції.

Вгадаєте зміна курсу-можете примножити свій прибуток в цій пропорції. Чи не вгадаєте-понесете збитки в цьому ж співвідношенні.

Наприклад, ви відкриваєте угоду на "покупку" євро на $1000 з кредитним плечем 1: 10. Якщо курс євро виросте на $0,2, то ви заробите вже не $20, а $200. Але якщо ви не вгадаєте і євро по відношенню до долара впаде на $0,1, ви втратите $100 — всю суму вашого депозиту.

Іншими словами, ваш потенційний виграш, але одночасно і ризик втратити гроші зростають в тій же пропорції, що і кредитне плече. Тому для початку вибирайте кредитне плече в межах 1:5 - 1:15.

Правило №2: обмежуйте депозит — суму, яку ви кладете на свій торговий рахунок у форекс-дилера.

Адже цю суму ви можете втратити в будь-який момент. Весь час торгувати в плюс не вийде, збитки неминучі. На форекс-дилер не дозволить вам втратити більше, ніж у вас є на депозиті, і піти в мінус. Він примусово закриє угоду.

Уявімо, що ваш депозит становить $100. Як і в попередньому прикладі, ви вирішили відкрити угоду на «покупку» євро на $5000. Для цього ви взяли кредитне плече 1:30. Але Євро По відношенню до долара пішов вниз і подешевшав за день на $0,1.

Тобто ваші втрати могли б скласти $300. На Форекс-дилер не дасть вам втратити більше, ніж лежить на вашому реальному торговому рахунку, тобто більше $100. Як тільки курс ЄВРО до долара опуститься на $ 0,02 (при цьому ваші втрати складуть $100), форекс-дилер тут же закриє угоду і обнулить рахунок.

Правда, позбутися всієї суми на рахунку-теж приємного мало.

Правило №3: Використовуйте стоп-лосс (stop loss) – автоматичний вихід з угоди.

Форекс-програми зазвичай дозволяють обмежувати втрати по угоді. Така опція називається стоп-лосс. Цю можливість варто використовувати, якщо ви не хочете позбутися всього депозиту відразу. Стоп-лосс дозволяє автоматично закривати угоду, коли збитки досягнуть встановленого вами ліміту.

Припустимо ваш депозит виріс до $1000. І ви не хочете втратити його весь за одну невдалу угоду. Тоді встановіть стоп-лосс - дайте Форекс-дилеру вказівку закрити угоду, коли втрати досягнуть, наприклад, $100. Так ви зможете зберегти решту $900 свого депозиту.

На жаль, опція стоп-лосс є не у всіх форекс-програмах. Якщо її немає, вам доведеться або ризикувати всією сумою, або кожен раз виводити гроші з торгового рахунку форекс-дилера і залишати там тільки депозит, який не боїтеся втратити.

Відео

Читайте також - 12 найкращих способів інвестування!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити