Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Що таке Фондовий ринок — функції і учасники, як почати торгівлю + Поради для початківців

Останнє оновлення: Неділя, 11 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

Фондовий ринок

Добрий день, шановні читачі ITstatti.in.ua! У цій статті ми розповімо про фондовий ринок.

Сьогодні ви дізнаєтеся:

 • Що таке фондовий ринок;
 • Хто працює на фондовому ринку;
 • Як проходять торги на фондовому ринку;
 • Як самому почати торгувати на фондовому ринку.

Фондовий ринок з одного боку – область для безмежного заробітку, залучення коштів, грамотних інвестицій і примноження капіталу. З іншого - можливість втратити все за одне імпульсивне і невірне рішення. Для того щоб вивчити всі аспекти фондового ринку, буде потрібно дуже багато часу. Розберемося, чи варто воно того.

Що таке фондовий ринок

Фондовий ринок – це сукупність механізмів, які дозволяють фізичним або юридичним особам здійснювати операції з цінними паперами.

Хтось вважає, що фондовий ринок відповідає тільки за цінні папери, але це далеко не так. Досить подивитися на те, чим торгують на фондових біржах і все стане зрозуміло. Там є валюта, сировина, цінні папери та похідні фінансові інструменти, які полегшують фінансові торги.
При цьому з англійською назвою все теж не так однозначно. Словосполучення stock market раніше теж трактувалося як ринок цінних паперів. Але зараз, з розвитком сучасних технологій ми виходимо на розуміння того, що не можна розділяти три складових одного ринку на окремі сфери, тому в понятті фондового ринку визначаються більшість «товарів» для інвестування.

Тепер розберемося, чим торгують на фондовому ринку. Якщо справа стосується цінних паперів, то основними товарами будуть акції та облігації. Ще звертаються на ринку векселі та сертифікати, але набагато рідше. Розберемося з тим, що таке акція і облігація, розглянемо їх основні відмінності і вигоди від того чи іншого цінного паперу.

Акція – частка цінного паперу, що дає власнику право на частину майна організації при ліквідації, а також одержання дивідендів.

Акції бувають звичайними і привілейованими. Їх головна відмінність в тому, що дохід за першим коливається в залежності від фінансового результату, а дохід за другим стабільний, але їх власник не має права голосу в раді директорів. Більш поширені непривілейовані акції.

Облігація - борговий цінний папір, який гарантує власнику право отримати від емітента номінальну ціну цього паперу.

Більш консервативний фінансовий інструмент, який дозволяє отримувати прибуток з великим шансом.

Похідні інструменти - ф'ючерси та опціони.

 Учасники фондового ринку

Учасників фондового ринку можна розділити на кілька категорій:

 • Емітенти – особи, які випускають цінні папери;
 • Інвестори – особи, які купують цінні папери.

Крім цих двох категорій, є ті, хто відповідають за роботу біржі: депозитарії, керуючий реєстром, клірингова палата та ін Ці органи відповідають за функціонування всієї системи. Завдяки їм здійснюється зв'язок між усіма учасниками, щомиті відбуваються продажи. За свою роботу вони беруть невелику комісію.

Також є ще дві особливі категорії учасників:

Брокер – особа, яка здійснює операції з купівлі/продажу цінних паперів від імені та за рахунок клієнта.

Це можуть бути як кредитні організації, так і спеціальні компанії, які здійснюють брокерську діяльність. Зараз в їх компетенцію ще входить довірче управління (використання коштів клієнта для отримання прибутку), консультації, навчання і т. д.

Дилер – особа, що здійснює операції купівлі/продажу цінних паперів від свого імені і за свій рахунок шляхом публічного оголошення ціни купівлі/продажу.

Це професійні учасники ринку, яким потрібна ліцензія на здійснення своїх операцій. Регулюванням умов для отримання таких ліцензій є банк. На початковому етапі, при мінімальних оборотах по торговому рахунку можна використовувати лише базові інструменти, що не дозволяє розігнатися до хороших грошових коштів в короткі терміни.

Функції фондового ринку

Тепер поговоримо про глобальну функцію фондового ринку. Вона дозволить зрозуміти сутність цього явища, що наблизить до отримання прибутку ще на один крок.

Отже, головна функція фондового ринку – перерозподіл коштів. Все те ж саме, що в терміні «інвестування». Люди, у яких є надлишок коштів віддають свої гроші тим, у кого є нестача грошових коштів.

Найчастіше буває так: компанія потребує вільних коштів для розвитку - > випускає акції - > залучає кошти - > розвивається - > виплачує дивіденди (прибуток).

В Америці і на Заході економічну важливість фондового ринку складно переоцінити. Приміром, в Америці настільки сильно розвинений неорганізований ринок цінних паперів, що акції компаній, які щойно створилися можна було купити буквально в гаражі.

Цим користувалися як біржові брокери (продавали даремні цінні папери незнаючим інвесторам) так і трейдери, які сподівалися отримати вигоду з цих паперів, якщо вони раптом підуть вгору. Зараз все йде трохи інакше.

На Заході завданням перерозподілу дуже активно займаються банки. Вони залучають грошові ресурси від населення, збільшуючи свої грошові можливості до максимуму, і перенаправляють їх на фондовий ринок.

Купуючи акції чи облігації компаній або навіть держав, вони дають тим грошові кошти, в яких позичальники потребують. І після цього отримують прибуток як від кредитів, так і від операцій з цінними паперами, і знову перенаправляють кошти на купівлю цінних паперів.

Замкнуте коло, завдяки якому можна успішно стимулювати розвиток економіки, бізнесу будь-яких масштабів і, що найголовніше, скорочувати розрив між класами.

З цієї функції випливає й інша – управління державним бюджетом. Можна збільшити держ. бюджет за рахунок коштів населення - шляхом випуску облігацій державної позики. Таким чином, залучаються вільні кошти населення і з їх допомогою погашаються основні дірки в бюджеті.

Діяльність фондового ринку в Україні регулюється Центральним Банком.

Як відбувається торгівля на фондовому ринку

Самостійна торгівля на фондовому ринку для приватного інвестора просто нереальна, особливо в реаліях сучасної Української економіки.

Саме тому весь механізм торгівлі для новачків і трейдерів, які не мають величезних капіталів, впирається в брокерів. Як вже говорилося раніше, це юридичні особи, які здійснюють угоди за дорученням клієнтів. За свої послуги вони отримують комісію, заробляючи таким чином.

Якщо ви не плануєте займатися торгівлею на біржі самостійно, або у вас немає великих вільних грошових коштів, рекомендується використовувати послуги брокера. Але якщо є можливість самостійно отримати ліцензію біржового гравця, то настійно рекомендується це зробити, адже брокер стягує комісію, що суттєво зменшує прибуток по кожній угоді.

Як почати торгівлю на фондовому ринку

Саме тому щоб почати торгівлю на фондовому ринку, потрібно здійснити наступні операції:

Крок 1. Вибір брокера. Це один з найважливіших етапів, завдяки якому можна почати отримувати прибуток (перший час грати в збиток або в нуль) або в один момент збанкрутувати. Для того щоб підібрати хорошого брокера, перше, на що потрібно дивитися – стабільність виплат. Неважливо скільки ви заробили, важливо те, скільки ви можете забрати.

Один з відомих гравців в покер говорив:

Тоді було не проблемою виграти гроші в покер. Головною проблемою було піти з виграшем.

Звичайно, зараз стало менше нечесних брокерів, але тим не менш вони є. Після цього – вартість послуг, комісійні, програмне забезпечення та інші прикладні параметри.

 Крок 2. Встановлення програмного забезпечення на комп'ютер користувача та його базове налаштування. Один з найлегших етапів, тому що в більшості брокерів є своя служба підтримки, яка зможе допомогти при вирішенні всіх технічних питань.

Набагато складніше – дізнатися про всі функції терміналу. Часто вони досить складні в освоєнні, і для того, щоб зрозуміти, за що кожна з кнопок відповідає, може піти кілька днів. Після цього можна сказати що термінал освоєний, тепер можна спокійно починати торгувати.

Крок 3. Відкриття демо-рахунку. На цьому етапі ми не вчимося і навіть не тестуємо стратегію. Просто перевірка функціоналу трейдерського терміналу. Гра на демо-рахунку і на реальному іноді дуже сильно відрізняються, перш за все психології та тиску реальних грошей.

Для початківців такі рахунки небезпечні тим, що вони можуть дати помилкове думка про те, що вони щось вміють і можуть відразу виходити в плюс. Просто протестуйте здібності терміналу, трохи поторгуйте, зрозумійте, коли потрібно застосовувати вашу стратегію і тепер відкривайте реальний рахунок.

Крок 4. Відкриття реального рахунку та внесення першого депозиту. З цього моменту починається довгий шлях становлення від трейдера-новачка до матерого вовка на фондовому ринку. Цей шлях часто займає не один і не два роки, але починається він саме з цього кроку.

Крок 5. Початок гри на біржі по вже розробленої стратегії. З цього моменту трейдер отримує прибутки, збитки, закриває прибуткові позиції, або програє всі свої гроші на рахунку. Все залежить тільки від торгуючого.

Крок 6. Збір інформації, попередній аналіз, отримання знань і підготовка стратегії. Це буде нульовий етап, який кожен повинен пройти ще до того, як перейти до першого кроку – вибір брокера.

Як заробити на фондовому ринку

Є два головних способи заробітку на біржі – інвестиційна діяльність і спекулятивна. Їх головна відмінність в тому, що інвестиції – середньострокове і довгострокове вкладення грошових коштів з метою отримання прибутку від реалізації, дивідендів, погашення цінних паперів. Спекулятивна ж діяльність передбачає купівлю-продаж цінних паперів з метою перепродажу і заробітку на коливанні цін.

Більш прибутковий спосіб – спекулятивний. Більш надійний – інвестиційний.

Тепер про те, як можна заробити інвестуючи:

 • Купувати акції. Найризикованіший вид цінних паперів. Він дозволяє отримувати щорічні дивіденди, які залежать від фінансового результату діяльності підприємства. Рекомендується купувати акції досить надійних емітентів - Google, Apple, Samsung і т. д.
 • Купувати облігації. Більш надійний спосіб вкладення грошових коштів. Відсотки за деякими облігаціями порівнянні з банківськими депозитами, але тим не менш вони є досить прибутковим інструментом, якщо вміти поєднати прибутковість і ризики. Адже всім відомо, що чим вище прибутковість цінного паперу, тим вище по ній ризики несплати-банкрутства компанії-емітента. При цьому компанії, що розвиваються, навпаки, ставлять ціну нижче середньоринкової, щоб таким чином компенсувати ризики інвесторів і привернути до них увагу.
 • Купувати сертифікати. Один з найбільш неоднозначних способів. Сертифікат – один з фінансових інструментів, своєрідний аналог банківського вкладу. З кількома відзнаками – суму сертифіката можна поставити абсолютно будь-яку, сертифікат можна передати, реалізувати без втрат відсотків і т. д.

Спекулянти мають більш вузьке коло способів заробітку:

 • Перепродаж акцій. Один з найголовніших способів заробітку. Він може принести прибутковість до 20-30% в день, але і збитки можуть бути величезними. Дуже ризикований спосіб, що вимагає хороших знань від трейдера;
 • Використання ф'ючерсів і опціонів. Вони дозволяють перенести покупку на майбутній період за поточними цінами.

Залежно від способу заробітку, варіюється прибуток, ризики і фінансові інструменти, якими видобувається прибутковість. Кожен трейдер повинен сам вибрати, в яких обсягах він збирається торгувати, за допомогою чого і на який прибуток розраховує, і вже від цього слід вибирати фінансовий інструмент.

Що таке блакитні фішки

Блакитними фішками визнаються найстабільніші компанії, які гарантовано виплатять своїм інвесторам грошові кошти, мають колосальну стабільність і як наслідок низькими ризиками і низькою прибутковістю. Блакитні фішки – основа для консервативного інвестування.

Поради інвесторам-початківцям

А тепер п'ять реальних порад, які можуть допомогти інвесторам отримувати гарантований прибуток:

 1. Постійно вивчайте фондовий ринок. Ринок цінних паперів – це майже те ж саме, що і IT-технології. Він постійно розвивається, постійно в русі. Він мінливий, текучий і завдяки цьому немає певного способу перемогти і збагатитися. Уважно вивчайте тенденції, зміни, переглядайте новини, нові стратегії, шукайте способи вдосконалити ваші навички. Все це стане в нагоді і все це зробить доступним гру в плюс.
 2. Пам'ятайте, що ви граєте не тільки проти інших трейдерів, але і брокера. Багато хто забуває цей факт і часто на довгій дистанції йдуть в мінус, незважаючи на те, що начебто грали в плюс. Ті кілька відсотків, які утримуються брокером і всім біржовим апаратом, дуже сильно б'ють по кишені звичайного трейдера.
 3. Майте чітку стратегію. Кожен повинен підібрати і адаптувати стратегію торгівлі під себе. Поєднання манери гри на біржі з рисами характеру, схильністю до ризиків, вимогам до прибутку і безліччю психологічних факторів дозволяє домагатися високих результатів просто слідуючи одному «стилю гри». Але при цьому стратегія повинна бути досить гнучкою, щоб адаптуватися під зміни ринку.
 4. Емоційний контроль. Це не означає повна відмова від імпульсивних угод "по інтуїції". Це означає аналіз всіх торгів і пошук оптимального методу. Навіть якщо трейдер буде здійснювати більшість прибуткових угод, які він відкрив завдяки своїй інтуїції – так і треба продовжувати. Але якщо емоційні рішення приносили тільки збитки, то рекомендується переглянути підхід до відкриття угод. Аналіз і тільки аналіз.
 5. Ведення щоденника угод. Напевно, один з найважливіших порад. Щоденник угод – місце, куди записується вся інформація: коли була відкрита угода, суть операції, яка стратегія, що очікувалося, що вийшло, прибуток або збиток, чому була відкрита угода. І після кожного дня проводиться аналіз, який дозволяє виявити, що виявилося прибутковим, а що збитковим. З часом такий щоденник виростає в повноцінну аналітичну зошит трейдера, завдяки якій він може відстежувати свій прогрес, а також отримує можливість проаналізувати, який з підходів приносить йому більший дохід.

Ці нескладні поради дійсно можуть допомогти торгувати на фондовій біржі ще успішніше, ніж раніше.

Основні помилки початківців інвесторів

 Тепер про п'ять основних помилок інвесторів-початківців:

 1. Занадто раннє фіксування прибутку. Новачки намагаються фіксувати прибуток, як тільки він з'являється. Це дуже помилковий підхід. В ідеалі фіксувати прибуток потрібно або на момент піку цін, або на момент спаду, але така ситуація досягається дуже рідко. Краще перечекати і на перших ознаках протилежного тренда відразу ж продавати або купувати;
 2. Емоційна гра. Як вже говорилося раніше – відсутність емоційного контролю може призвести до небажаних угод. Краще зайвий раз проконтролювати свої емоції. Адже по обличчю досвідченого трейдера не зрозумієш, чи втратив він 2 000$ або виграв;
 3. Відсутність щоденника. Як говорилося вище: щоденник – один найважливіших елементів для самоаналізу;
 4. Постійна зміна стратегій. Пошук оптимальної стратегії – одна з особливостей фондового ринку в цілому, але при цьому постійна зміна стратегій ні до чого хорошого привести не може. Адже не можна швидко зрозуміти всіх підводних каменів тієї чи іншої стратегії не погравши з нею на практиці. Саме тому потрібно витратити час на вивчення стратегії, навчитися нею грати і тільки потім міняти, якщо вона не підходить для фондового ринку.
 5. Відсутність механізму фіксування збитків. Це одна з найголовніших помилок, яка при торгівлі з плечем брокера може привести до повного обнулення банківського рахунку. Стоп–лосс – це опція, при якій фіксуються збитки. Вона зазвичай ставиться нижче поточної ціни, якщо ви купуєте, і вище, якщо продаєте. Такий інструмент є в кожному торговому терміналі, і він дозволяє мінімізувати ризики. Грамотне його використання захистить від непотрібних збитків.

Суть фондового ринку ємко можна відобразити однією фразою – я виграю тільки тоді, коли інші програють. І це найефективніше визначення гри на біржі.

Дійсно, коли якийсь гравець робить неправильне рішення, інший виграє. Саме цим і хороший фондовий ринок. Він дозволяє грати проти таких же трейдерів, звичайних людей.

Фондовий ринок – важливий інструмент як для держави, так і для звичайних людей. Він дозволяє ефективніше перерозподіляти грошові ресурси як між секторами економіки, так і між окремими юридичними та фізичними особами.

Фондовий ринок – місце, де не можна зупинятися у своєму розвитку. Можна тільки йти вперед в гонитві за новими навичками, тенденціями, змінами і прибутком. Без цього не можна домогтися видатних результатів.

Є кілька книг, які обов'язкові до прочитання кожному, хто хоче скільки-небудь ознайомитися з технікою біржової гри і біржових інвестицій:

 • Олександр Елдер – Основи біржової торгівлі. Теоретично застарілий в плані торгових стратегій довідник, який дозволяє зрозуміти психологію гри на фондовій біржі, усвідомити, що впливає на ціни. Якщо говорити зовсім грубо – довідник біржової прикладної психології;
 • Бенджамін Грехем – Розумний інвестор. Книга, яка потрібна насамперед тим, хто хоче зробити якісний пасивний дохід за допомогою цінних паперів. Шукати потрібно останню редакцію, так як в ній містяться дійсно практичні поради, на основі поточних біржових ситуацій. Підійде як новачкам, так і професіоналам.

Ці дві книги – фундамент розуміння біржової гри та інвестування. З їх допомогою можна створити якусь базу, від якої можна буде відштовхуватися при вивченні додаткових матеріалів.

Часті запитання (FAQ)

ЧИ Є РИЗИКИ НА ФОНДОВОМУ РИНКУ?

Так. Якщо ви інвестуєте в Фондовий ринок, важливо пам'ятати як про короткострокові, так і про довгострокові ризики. Ціни на акції можуть зростати, вони також можуть падати. Іноді дуже сильно. Ціна акцій може знизитися до 0 доларів, і це може призвести до повної втрати інвестицій. Враховуючи цей ризик, інвестори повинні мати продуману стратегію, яка допоможе їм приймати рішення.

ЩО ЛЮДИ МАЮТЬ НА УВАЗІ, КОЛИ ГОВОРЯТЬ «ФОНДОВИЙ РИНОК ВИРІС»?

Акції тисяч компаній торгуються на фондових ринках. Щоб зрозуміти, що відбувається з акціями в будь-який момент часу, ви помітите, що люди часто дивляться на індекси фондового ринку, такі як «індекс Доу-Джонса» або «індекс S&P 500». S&P 500 являє собою середньозважене значення 500 найбільших публічних компаній, що котируються в США, за їх ринковою капіталізацією. Коли S&P 500 зростає, ви можете почути, як інвестори кажуть, що «фондовий ринок виріс». Коли S&P 500 падає, ви замість цього почуєте, як інвестори кажуть: «Фондовий ринок впав».

ЯК ПРАЦЮЄ ФОНДОВИЙ РИНОК?

Основна роль фондового ринку - об'єднати покупців і продавців для ведення переговорів про торгівлю акціями. Для визначення ціни Фондовий ринок працює як аукціон.

 • Покупці хочуть платити за найнижчою ціною. Біржові маклери, які хочуть купити (або які представляють клієнтів, які хочуть купити), можуть запропонувати ціну, яку вони готові заплатити за акції. Найвища ціна стає "найкращою ставкою".
 • Продавці хочуть продавати за найвищою ціною. Власники акцій або їх біржові маклери можуть показати свою готовність продати, запропонувавши ціну, за якою вони готові продати акцію. Найнижча ціна стає "найкращою пропозицією".

Різниця між кращою ставкою і кращою пропозицією називається "спред". Обидві сторони домовляються про зустріч в середині, і посередник, що виконує угоду, бере різницю в якості своєї винагороди.

Стежачи за акціями, ви помітите, як їх ціна рухається. Ціна акцій може часто змінюватися в залежності від кількості інвесторів, які бажають купити або продати акції, і кількості проведених угод.

Акції торгуються на індивідуальній основі шляхом переговорів між цінами купівлі та продажу. Ці ціни можуть змінюватися разом з акціями інших компаній, оскільки економічні, політичні та конкретні новини впливають на рух ринків в цілому.

ХТО КОРИСТУЄТЬСЯ ФОНДОВИМ РИНКОМ?

Ось деякі з ключових гравців, про які ви повинні знати:

 • Приватні інвестори, такі як ви, можуть купувати або продавати окремі акції через свій брокерський рахунок. Коли ви розміщуєте замовлення, він відправляється на біржі, де відбуваються угоди.
 • Біржові брокери - це "зареєстровані представники", які пройшли навчання і здали ліцензійний іспит. Вони можуть купувати і продавати цінні папери від імені інвесторів. Біржові маклери працюють з брокерами, які можуть виступати в якості керівників або агентів в угодах, заробляючи гроші за рахунок націнок / уцінок (в якості керівників) або комісійних (в якості агентів) по операціях. Багато брокерські компанії стягують комісію зі своїх клієнтів, які використовують брокерські послуги для розміщення замовлень і укладання угод з акціями.
 • Керуючі портфелем діють як власники ресторанів - вони замовляють тонну їжі, тому що годують безліч людей. Керуючі портфелем роблять великі замовлення на купівлю та продаж акцій, тому що вони керують відносно великими портфелями акцій, які можуть належати іншим інвесторам, таким як ви. Якщо ви володієте акціями фонду (пайового інвестиційного фонду, Пенсійного фонду і т.д.), керуючий портфелем, швидше за все, управляє пакетом базових цінних паперів (акцій, облігацій і т. д.) в портфелі фонду.
 • Інвестиційні банкіри допомагають компаніям розміщувати акції на фондових біржах.

ХТО Є УЧАСНИКАМИ ФОНДОВОГО РИНКУ?

Інвестори - це рушійна сила фондового ринку, вони хочуть купувати або продавати акції. Але між цими покупцями і продавцями стоять важливі учасники, які заробляють гроші, надаючи послуги інвесторам. Ось кілька ключових:

 • Брокери-дилери: це фірма, що володіє портфелем акцій, які вони готові продати інвесторам. Вони також готові купувати акції у інвесторів, які намагаються їх продати. Брокери-дилери, можуть заробляти гроші, додаючи націнку до акцій, які вони продають, і уцінку до акцій, які вони купують, щось на зразок того, як автомобільний дилер збільшує ціну на автомобілі, продані своїм клієнтам.
 • Агенти: вони посередині. Агент допомагає пов'язати запит на покупку або продаж одного інвестора з іншою стороною угоди. За цю послугу вони часто беруть комісію.
 • Фондова біржа: Нью-Йоркська фондова біржа і Nasdaq - дві найвідоміші фондові біржі в США, але насправді тільки в США їх 13. Вони беруть невелику комісію за кожну транзакцію, що відбувається при торгівлі акціями, в обмін на свої послуги. Вони також стягують лістинговий збір з компаній, що пропонують свої акції на біржі.
 • Кастодіани: вони зберігають ваші акції для вас-в основному в електронній формі, щоб знизити ризик втрати, крадіжки або неправильного розміщення. Брокерські контори часто платять зберігачам за цю послугу зберігання.
 • Маркет-мейкери: ваші приятелі, готові на все. Це фірми, які готові купити або продати акції за публічно котируються цінами.
 • Роздрібні інвестори: роздрібні інвестори - це приватні особи, а не професіонали. Вони можуть купувати або продавати акції (або інші активи) через свої особисті брокерські рахунки.

ХТО РЕГУЛЮЄ ФОНДОВІ РИНКИ?

З великими повноваженнями приходить і велика відповідальність. Фондові ринки обробляють трильйони доларів, тому Конгрес США надав повноваження з регулювання фондових ринків комісії з цінних паперів і бірж США (SEC). В інших країнах (і штатах) є аналогічні регулюючі та правоохоронні органи. Ці регулюючі органи наділені широкими повноваженнями, і вони орієнтовані на таких клієнтів, як ви:

 • Захистити інвестуючу публіку
 • Забезпечувати справедливість
 • Підтримувати ефективні ринки

ЯКІ ПРАВИЛА НА ФОНДОВОМУ РИНКУ?

Комісія з цінних паперів і бірж встановлює правила і вимоги, які зачіпають всіх, хто бере участь в торгівлі акціями. Хоча ці правила можуть відрізнятися за специфікою для різних фондових ринків в різних країнах, вони призначені для захисту інвесторів за рахунок прозорості, послідовності і точності.

 • Цінова прозорість: для підтримки справедливості фондові ринки повинні гарантувати, що учасникам буде показана найкраща заявка на покупку (bid), тобто ціна, яку хоче заплатити покупець, і найкраща заявка на продаж «ask», тобто ціна, за якою продавець готовий продати.
 • Підтвердження: якщо ви є брокерським клієнтам, які торгують акціями на фондовому ринку, Ви маєте право на підтвердження угоди з ключовими деталями угоди. Вони можуть включати час здійснення угоди, остаточну ціну, яку ви заплатили, і (якщо ваш брокер стягує комісію) конкретну комісію або націнку/уцінку, яку ви заплатили.
 • Кваліфікаційні іспити: біржові трейдери мають ліцензію FINRA, саморегулівної організації, членами якої є Біржі та фінансові установи. Процес ліцензування включає в себе кілька серйозних іспитів, які, серед іншого, охоплюють роботу ринків. Наприклад, іспит Series 7 проводиться для того, щоб переконатися, що брокерські фахівці досить підготовлені і обізнані про загальні правила фінансової індустрії.
 • Зупинки: якщо торгівля акціями відповідає певним ціновим межею або межею волатильності протягом певного часу, біржа може тимчасово або на повний день призупинити торгівлю. Це рідкісний, але серйозний крок, який допомагає захистити інвесторів від панічної торгівлі і допомагає відновити порядок. У SEC або біржі можуть бути інші важливі причини для припинення торгів.
 • Важливі оновлення новин: фондові ринки також можуть зупиняти торгівлю акціями, коли повинні бути представлені важливі новини, що дає інвесторам більш справедливий доступ до торгівлі на основі публічно поширеної інформації, такої як велике придбання або заява про банкрутство. Це запобігає отриманню деякими інвесторами несправедливої інформаційної переваги.

Це деякі з безлічі детальних правил, розроблених для того, щоб зробити фондові ринки більш прозорими, послідовними і точними для інвесторів. Правила захисту інвесторів регулюючими органами і саморегулівними організаціями покликані забезпечити стабільну основу для більш правильного функціонування фондових ринків і для підтримки довіри їх учасників.

Ключовою особливістю сучасних фондових ринків є наявність даних про ціни в режимі реального часу. Оскільки інвестиційні рішення повинні грунтуватися на самій останній інформації, фондові біржі все більше орієнтуються на більш швидку і точну інформацію про ціни.

ЯКІ Є ПРИКЛАДИ ФОНДОВИХ РИНКІВ?

Два найбільших світових фондових ринку, виходячи з їх вартості за ринковою капіталізацією, знаходяться в США: Нью-Йоркська фондова біржа (NYSE) і Nasdaq. У всьому світі існує безліч інших фондових ринків, в тому числі Лондонська фондова біржа (LSE), Euronext (з торговими майданчиками в Амстердамі, Брюсселі, Дубліні, Лісабоні та Парижі), киргизька фондова біржа (КФБ) і т.д. Ці фондові ринки являють собою Біржі, на яких компанії, як правило, з певного регіону, розміщують свої акції. На ці регіональні ринки також можуть отримати доступ трейдери з усього світу, і акції, що котируються на одній біржі, іноді можуть торгуватися і на біржах в інших регіонах.

ЯК ЗАРОДИВСЯ ФОНДОВИЙ РИНОК?

Фондові ринки існують по всьому світу, пов'язуючи покупців і продавців акцій різних компаній. Концепція компанії, що розділяє власність (також відома як «власний капітал») для торгівлі серед інвесторів, виникла сотні років тому. У 1600-ті роки європейські дослідники збирали гроші, продаючи акції підприємств своєї компанії. Інвестори купували акції, щоб отримати прибуток від місій дослідників, які будуть повертатися з різними товарами з місць подорожей і продавати їх в Європі. Голландська Ост-Індська компанія була однією з перших, хто зробив це, запропонувавши свої акції в обмін на майбутній прибуток на фондовому ринку Амстердама. Торгівля цими акціями сформувала одні з перших фондових ринків.

ЯКА ІСТОРІЯ СУЧАСНОГО ФОНДОВОГО РИНКУ?

Перший сучасний Фондовий ринок був відкритий в Лондоні. Поєднання відсутності нагляду з боку регулюючих органів, зростаючого ентузіазму споживачів щодо акцій та мінімальної загальнодоступної інформації про компанії призвело до значної нестабільності, ризику та можливості шахрайства. Ці причини послужили створенню Лондонської фондової біржі в 1773 році, щоб забезпечити більш послідовну і справедливу торгівлю акціями.

У США перша сучасна фондова біржа була заснована у Філадельфії в 1790 році. Два роки по тому була заснована Нью-Йоркська фондова біржа (NYSE) в результаті угоди Ботвуда, підписаної 24 брокерами за межами Уолл-стріт в Манхеттені. Сьогодні NYSE поєднує в собі електронну торгівлю та фізичну торговельну площадку з трейдерами, розташованими на Уолл-стріт. Торговий майданчик NYSE тепер є національною історичною пам'яткою. Вона відома тим, що щоранку (о 9:30 за місцевим часом) і вдень (о 16:00) дзвонить гучний дзвінок, що означає Початок і закриття торгового дня.

У 1971 році Nasdaq (служба автоматизованих котирувань Національної асоціації дилерів з цінних паперів) почала свою діяльність в якості першого в світі електронного фондового ринку. Використовуючи технології, Nasdaq також стала першою фондовою біржею в США, що торгує онлайн. На відміну від NYSE, тут немає центрального торгового майданчика з трейдерами-людьми. Nasdaq в даний час є популярним майданчиком для розміщення акцій технологічних компаній.

NYSE і Nasdaq - це не тільки два найбільших фондових ринку в світі, вони також є лютими конкурентами, конкуруючими за компанії, які вибирають, де розмістити свої акції на IPO. Незалежно від того, який майданчик вибирає компаній=емітент, це мало впливає на вас як на покупця або продавця акцій. Як правило, приватні інвестори можуть купувати акції через свій брокерський рахунок незалежно від того, на якій біржі вони зареєстровані.

Відео

Також можете прочитати багато статтей в нашому розділі - Трейдінг "від А до Я"

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити