Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Сергій КосенковСтаттю перевірив:

Сергій Косенков

Наш експерт-рецензент. Автор фінансово-інвестиційного журналу «BiznesCat.com».

Сергій Косенков

Що таке Фондовий ринок — функції і учасники, як почати торгівлю + Поради для початківців

Останнє оновлення: Неділя, 29 грудня 2019 Автор: Тамара Сумська

Фондовий ринок

Добрий день, шановні читачі ITstatti.in.ua! У цій статті ми розповімо про фондовий ринок.

Сьогодні ви дізнаєтеся:

 • Що таке фондовий ринок;
 • Хто працює на фондовому ринку;
 • Як проходять торги на фондовому ринку;
 • Як самому почати торгувати на фондовому ринку.

Фондовий ринок з одного боку – область для безмежного заробітку, залучення коштів, грамотних інвестицій і примноження капіталу. З іншого - можливість втратити все за одне імпульсивне і невірне рішення. Для того щоб вивчити всі аспекти фондового ринку, буде потрібно дуже багато часу. Розберемося, чи варто воно того.

Що таке фондовий ринок

Фондовий ринок – це сукупність механізмів, які дозволяють фізичним або юридичним особам здійснювати операції з цінними паперами.

Хтось вважає, що фондовий ринок відповідає тільки за цінні папери, але це далеко не так. Досить подивитися на те, чим торгують на фондових біржах і все стане зрозуміло. Там є валюта, сировина, цінні папери та похідні фінансові інструменти, які полегшують фінансові торги.
При цьому з англійською назвою все теж не так однозначно. Словосполучення stock market раніше теж трактувалося як ринок цінних паперів. Але зараз, з розвитком сучасних технологій ми виходимо на розуміння того, що не можна розділяти три складових одного ринку на окремі сфери, тому в понятті фондового ринку визначаються більшість «товарів» для інвестування.

Тепер розберемося, чим торгують на фондовому ринку. Якщо справа стосується цінних паперів, то основними товарами будуть акції та облігації. Ще звертаються на ринку векселі та сертифікати, але набагато рідше. Розберемося з тим, що таке акція і облігація, розглянемо їх основні відмінності і вигоди від того чи іншого цінного паперу.

Акція – частка цінного паперу, що дає власнику право на частину майна організації при ліквідації, а також одержання дивідендів.

Акції бувають звичайними і привілейованими. Їх головна відмінність в тому, що дохід за першим коливається в залежності від фінансового результату, а дохід за другим стабільний, але їх власник не має права голосу в раді директорів. Більш поширені непривілейовані акції.

Облігація - борговий цінний папір, який гарантує власнику право отримати від емітента номінальну ціну цього паперу.

Більш консервативний фінансовий інструмент, який дозволяє отримувати прибуток з великим шансом.

Похідні інструменти - ф'ючерси та опціони.

 Учасники фондового ринку

Учасників фондового ринку можна розділити на кілька категорій:

 • Емітенти – особи, які випускають цінні папери;
 • Інвестори – особи, які купують цінні папери.

Крім цих двох категорій, є ті, хто відповідають за роботу біржі: депозитарії, керуючий реєстром, клірингова палата та ін Ці органи відповідають за функціонування всієї системи. Завдяки їм здійснюється зв'язок між усіма учасниками, щомиті відбуваються продажи. За свою роботу вони беруть невелику комісію.

Також є ще дві особливі категорії учасників:

Брокер – особа, яка здійснює операції з купівлі/продажу цінних паперів від імені та за рахунок клієнта.

Це можуть бути як кредитні організації, так і спеціальні компанії, які здійснюють брокерську діяльність. Зараз в їх компетенцію ще входить довірче управління (використання коштів клієнта для отримання прибутку), консультації, навчання і т. д.

Дилер – особа, що здійснює операції купівлі/продажу цінних паперів від свого імені і за свій рахунок шляхом публічного оголошення ціни купівлі/продажу.

Це професійні учасники ринку, яким потрібна ліцензія на здійснення своїх операцій. Регулюванням умов для отримання таких ліцензій є банк. На початковому етапі, при мінімальних оборотах по торговому рахунку можна використовувати лише базові інструменти, що не дозволяє розігнатися до хороших грошових коштів в короткі терміни.

Функції фондового ринку

Тепер поговоримо про глобальну функцію фондового ринку. Вона дозволить зрозуміти сутність цього явища, що наблизить до отримання прибутку ще на один крок.

Отже, головна функція фондового ринку – перерозподіл коштів. Все те ж саме, що в терміні «інвестування». Люди, у яких є надлишок коштів віддають свої гроші тим, у кого є нестача грошових коштів.

Найчастіше буває так: компанія потребує вільних коштів для розвитку - > випускає акції - > залучає кошти - > розвивається - > виплачує дивіденди (прибуток).

В Америці і на Заході економічну важливість фондового ринку складно переоцінити. Приміром, в Америці настільки сильно розвинений неорганізований ринок цінних паперів, що акції компаній, які щойно створилися можна було купити буквально в гаражі.

Цим користувалися як біржові брокери (продавали даремні цінні папери незнаючим інвесторам) так і трейдери, які сподівалися отримати вигоду з цих паперів, якщо вони раптом підуть вгору. Зараз все йде трохи інакше.

На Заході завданням перерозподілу дуже активно займаються банки. Вони залучають грошові ресурси від населення, збільшуючи свої грошові можливості до максимуму, і перенаправляють їх на фондовий ринок.

Купуючи акції чи облігації компаній або навіть держав, вони дають тим грошові кошти, в яких позичальники потребують. І після цього отримують прибуток як від кредитів, так і від операцій з цінними паперами, і знову перенаправляють кошти на купівлю цінних паперів.

Замкнуте коло, завдяки якому можна успішно стимулювати розвиток економіки, бізнесу будь-яких масштабів і, що найголовніше, скорочувати розрив між класами.

З цієї функції випливає й інша – управління державним бюджетом. Можна збільшити держ. бюджет за рахунок коштів населення - шляхом випуску облігацій державної позики. Таким чином, залучаються вільні кошти населення і з їх допомогою погашаються основні дірки в бюджеті.

Діяльність фондового ринку в Україні регулюється Центральним Банком.

Як відбувається торгівля на фондовому ринку

Самостійна торгівля на фондовому ринку для приватного інвестора просто нереальна, особливо в реаліях сучасної Української економіки.

Саме тому весь механізм торгівлі для новачків і трейдерів, які не мають величезних капіталів, впирається в брокерів. Як вже говорилося раніше, це юридичні особи, які здійснюють угоди за дорученням клієнтів. За свої послуги вони отримують комісію, заробляючи таким чином.

Якщо ви не плануєте займатися торгівлею на біржі самостійно, або у вас немає великих вільних грошових коштів, рекомендується використовувати послуги брокера. Але якщо є можливість самостійно отримати ліцензію біржового гравця, то настійно рекомендується це зробити, адже брокер стягує комісію, що суттєво зменшує прибуток по кожній угоді.

Як почати торгівлю на фондовому ринку

Саме тому щоб почати торгівлю на фондовому ринку, потрібно здійснити наступні операції:

Крок 1. Вибір брокера. Це один з найважливіших етапів, завдяки якому можна почати отримувати прибуток (перший час грати в збиток або в нуль) або в один момент збанкрутувати. Для того щоб підібрати хорошого брокера, перше, на що потрібно дивитися – стабільність виплат. Неважливо скільки ви заробили, важливо те, скільки ви можете забрати.

Один з відомих гравців в покер говорив:

Тоді було не проблемою виграти гроші в покер. Головною проблемою було піти з виграшем.

Звичайно, зараз стало менше нечесних брокерів, але тим не менш вони є. Після цього – вартість послуг, комісійні, програмне забезпечення та інші прикладні параметри.

 Крок 2. Встановлення програмного забезпечення на комп'ютер користувача та його базове налаштування. Один з найлегших етапів, тому що в більшості брокерів є своя служба підтримки, яка зможе допомогти при вирішенні всіх технічних питань.

Набагато складніше – дізнатися про всі функції терміналу. Часто вони досить складні в освоєнні, і для того, щоб зрозуміти, за що кожна з кнопок відповідає, може піти кілька днів. Після цього можна сказати що термінал освоєний, тепер можна спокійно починати торгувати.

Крок 3. Відкриття демо-рахунку. На цьому етапі ми не вчимося і навіть не тестуємо стратегію. Просто перевірка функціоналу трейдерського терміналу. Гра на демо-рахунку і на реальному іноді дуже сильно відрізняються, перш за все психології та тиску реальних грошей.

Для початківців такі рахунки небезпечні тим, що вони можуть дати помилкове думка про те, що вони щось вміють і можуть відразу виходити в плюс. Просто протестуйте здібності терміналу, трохи поторгуйте, зрозумійте, коли потрібно застосовувати вашу стратегію і тепер відкривайте реальний рахунок.

Крок 4. Відкриття реального рахунку та внесення першого депозиту. З цього моменту починається довгий шлях становлення від трейдера-новачка до матерого вовка на фондовому ринку. Цей шлях часто займає не один і не два роки, але починається він саме з цього кроку.

Крок 5. Початок гри на біржі по вже розробленої стратегії. З цього моменту трейдер отримує прибутки, збитки, закриває прибуткові позиції, або програє всі свої гроші на рахунку. Все залежить тільки від торгуючого.

Крок 6. Збір інформації, попередній аналіз, отримання знань і підготовка стратегії. Це буде нульовий етап, який кожен повинен пройти ще до того, як перейти до першого кроку – вибір брокера.

Як заробити на фондовому ринку

Є два головних способи заробітку на біржі – інвестиційна діяльність і спекулятивна. Їх головна відмінність в тому, що інвестиції – середньострокове і довгострокове вкладення грошових коштів з метою отримання прибутку від реалізації, дивідендів, погашення цінних паперів. Спекулятивна ж діяльність передбачає купівлю-продаж цінних паперів з метою перепродажу і заробітку на коливанні цін.

Більш прибутковий спосіб – спекулятивний. Більш надійний – інвестиційний.

Тепер про те, як можна заробити інвестуючи:

 • Купувати акції. Найризикованіший вид цінних паперів. Він дозволяє отримувати щорічні дивіденди, які залежать від фінансового результату діяльності підприємства. Рекомендується купувати акції досить надійних емітентів - Google, Apple, Samsung і т. д.
 • Купувати облігації. Більш надійний спосіб вкладення грошових коштів. Відсотки за деякими облігаціями порівнянні з банківськими депозитами, але тим не менш вони є досить прибутковим інструментом, якщо вміти поєднати прибутковість і ризики. Адже всім відомо, що чим вище прибутковість цінного паперу, тим вище по ній ризики несплати-банкрутства компанії-емітента. При цьому компанії, що розвиваються, навпаки, ставлять ціну нижче середньоринкової, щоб таким чином компенсувати ризики інвесторів і привернути до них увагу.
 • Купувати сертифікати. Один з найбільш неоднозначних способів. Сертифікат – один з фінансових інструментів, своєрідний аналог банківського вкладу. З кількома відзнаками – суму сертифіката можна поставити абсолютно будь-яку, сертифікат можна передати, реалізувати без втрат відсотків і т. д.

Спекулянти мають більш вузьке коло способів заробітку:

 • Перепродаж акцій. Один з найголовніших способів заробітку. Він може принести прибутковість до 20-30% в день, але і збитки можуть бути величезними. Дуже ризикований спосіб, що вимагає хороших знань від трейдера;
 • Використання ф'ючерсів і опціонів. Вони дозволяють перенести покупку на майбутній період за поточними цінами.

Залежно від способу заробітку, варіюється прибуток, ризики і фінансові інструменти, якими видобувається прибутковість. Кожен трейдер повинен сам вибрати, в яких обсягах він збирається торгувати, за допомогою чого і на який прибуток розраховує, і вже від цього слід вибирати фінансовий інструмент.

Що таке блакитні фішки

Блакитними фішками визнаються найстабільніші компанії, які гарантовано виплатять своїм інвесторам грошові кошти, мають колосальну стабільність і як наслідок низькими ризиками і низькою прибутковістю. Блакитні фішки – основа для консервативного інвестування.

Поради інвесторам-початківцям

А тепер п'ять реальних порад, які можуть допомогти інвесторам отримувати гарантований прибуток:

 1. Постійно вивчайте фондовий ринок. Ринок цінних паперів – це майже те ж саме, що і IT-технології. Він постійно розвивається, постійно в русі. Він мінливий, текучий і завдяки цьому немає певного способу перемогти і збагатитися. Уважно вивчайте тенденції, зміни, переглядайте новини, нові стратегії, шукайте способи вдосконалити ваші навички. Все це стане в нагоді і все це зробить доступним гру в плюс.
 2. Пам'ятайте, що ви граєте не тільки проти інших трейдерів, але і брокера. Багато хто забуває цей факт і часто на довгій дистанції йдуть в мінус, незважаючи на те, що начебто грали в плюс. Ті кілька відсотків, які утримуються брокером і всім біржовим апаратом, дуже сильно б'ють по кишені звичайного трейдера.
 3. Майте чітку стратегію. Кожен повинен підібрати і адаптувати стратегію торгівлі під себе. Поєднання манери гри на біржі з рисами характеру, схильністю до ризиків, вимогам до прибутку і безліччю психологічних факторів дозволяє домагатися високих результатів просто слідуючи одному «стилю гри». Але при цьому стратегія повинна бути досить гнучкою, щоб адаптуватися під зміни ринку.
 4. Емоційний контроль. Це не означає повна відмова від імпульсивних угод "по інтуїції". Це означає аналіз всіх торгів і пошук оптимального методу. Навіть якщо трейдер буде здійснювати більшість прибуткових угод, які він відкрив завдяки своїй інтуїції – так і треба продовжувати. Але якщо емоційні рішення приносили тільки збитки, то рекомендується переглянути підхід до відкриття угод. Аналіз і тільки аналіз.
 5. Ведення щоденника угод. Напевно, один з найважливіших порад. Щоденник угод – місце, куди записується вся інформація: коли була відкрита угода, суть операції, яка стратегія, що очікувалося, що вийшло, прибуток або збиток, чому була відкрита угода. І після кожного дня проводиться аналіз, який дозволяє виявити, що виявилося прибутковим, а що збитковим. З часом такий щоденник виростає в повноцінну аналітичну зошит трейдера, завдяки якій він може відстежувати свій прогрес, а також отримує можливість проаналізувати, який з підходів приносить йому більший дохід.

Ці нескладні поради дійсно можуть допомогти торгувати на фондовій біржі ще успішніше, ніж раніше.

Основні помилки початківців інвесторів

 Тепер про п'ять основних помилок інвесторів-початківців:

 1. Занадто раннє фіксування прибутку. Новачки намагаються фіксувати прибуток, як тільки він з'являється. Це дуже помилковий підхід. В ідеалі фіксувати прибуток потрібно або на момент піку цін, або на момент спаду, але така ситуація досягається дуже рідко. Краще перечекати і на перших ознаках протилежного тренда відразу ж продавати або купувати;
 2. Емоційна гра. Як вже говорилося раніше – відсутність емоційного контролю може призвести до небажаних угод. Краще зайвий раз проконтролювати свої емоції. Адже по обличчю досвідченого трейдера не зрозумієш, чи втратив він 2 000$ або виграв;
 3. Відсутність щоденника. Як говорилося вище: щоденник – один найважливіших елементів для самоаналізу;
 4. Постійна зміна стратегій. Пошук оптимальної стратегії – одна з особливостей фондового ринку в цілому, але при цьому постійна зміна стратегій ні до чого хорошого привести не може. Адже не можна швидко зрозуміти всіх підводних каменів тієї чи іншої стратегії не погравши з нею на практиці. Саме тому потрібно витратити час на вивчення стратегії, навчитися нею грати і тільки потім міняти, якщо вона не підходить для фондового ринку.
 5. Відсутність механізму фіксування збитків. Це одна з найголовніших помилок, яка при торгівлі з плечем брокера може привести до повного обнулення банківського рахунку. Стоп–лосс – це опція, при якій фіксуються збитки. Вона зазвичай ставиться нижче поточної ціни, якщо ви купуєте, і вище, якщо продаєте. Такий інструмент є в кожному торговому терміналі, і він дозволяє мінімізувати ризики. Грамотне його використання захистить від непотрібних збитків.

Суть фондового ринку ємко можна відобразити однією фразою – я виграю тільки тоді, коли інші програють. І це найефективніше визначення гри на біржі.

Дійсно, коли якийсь гравець робить неправильне рішення, інший виграє. Саме цим і хороший фондовий ринок. Він дозволяє грати проти таких же трейдерів, звичайних людей.

Фондовий ринок – важливий інструмент як для держави, так і для звичайних людей. Він дозволяє ефективніше перерозподіляти грошові ресурси як між секторами економіки, так і між окремими юридичними та фізичними особами.

Фондовий ринок – місце, де не можна зупинятися у своєму розвитку. Можна тільки йти вперед в гонитві за новими навичками, тенденціями, змінами і прибутком. Без цього не можна домогтися видатних результатів.

Є кілька книг, які обов'язкові до прочитання кожному, хто хоче скільки-небудь ознайомитися з технікою біржової гри і біржових інвестицій:

 • Олександр Елдер – Основи біржової торгівлі. Теоретично застарілий в плані торгових стратегій довідник, який дозволяє зрозуміти психологію гри на фондовій біржі, усвідомити, що впливає на ціни. Якщо говорити зовсім грубо – довідник біржової прикладної психології;
 • Бенджамін Грехем – Розумний інвестор. Книга, яка потрібна насамперед тим, хто хоче зробити якісний пасивний дохід за допомогою цінних паперів. Шукати потрібно останню редакцію, так як в ній містяться дійсно практичні поради, на основі поточних біржових ситуацій. Підійде як новачкам, так і професіоналам.

Ці дві книги – фундамент розуміння біржової гри та інвестування. З їх допомогою можна створити якусь базу, від якої можна буде відштовхуватися при вивченні додаткових матеріалів.

Також можете прочитати багато статтей в нашому розділі - Трейдінг "від А до Я"

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити