Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Що таке акції і як на них заробити: допомога для інвестора-початківця

Останнє оновлення: Середа, 14 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

акції

Багатьом з нас ринок цінних паперів представляється дуже складним механізмом, розібратися в якому під силу хіба що Уоррену Баффету і біржовим ділкам з кіно. В реальності все набагато простіше. Акції - це зручний і ефективний інструмент для заробітку, а навчитися його використовувати можуть абсолютно всі. Ми підготували короткий путівник по світу інвестицій, який допоможе вам розібратися в тому, як можна отримувати дохід, купуючи цінні папери.

Цей матеріал — свого роду вступна лекція для тих, хто хоче зайнятися інвестуванням, але не знає, з чого саме почати. Отже, що являють собою акції?

Акція — це цінний папір, що дає своєму власникові право на участь в управлінні компанією і отримання частини її прибутку.

У спрощеному вигляді все виглядає так: підприємству потрібні гроші для розвитку, тому воно звертається за допомогою до інвесторів, які дають необхідну суму. Натомість вони отримують у власність деяку частку компанії, виражену в акціях.

Загальна номінальна вартість акцій повинна становити суму, що дорівнює статутному капіталу акціонерного товариства. Інвесторами можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, а їх частка в акціонерному капіталі визначається відношенням кількості наявних у власності цінних паперів компанії до загального обсягу її акцій. Частина річного прибутку підприємство повертає акціонерам як дивіденди - своєрідну подяку за фінансову підтримку.

Що таке акції і чим вони відрізняються від облігацій

На фондовому ринку можна купити цінні папери різних типів — як правило, мова йде про акції та облігації. Це різні папери.

Акція-це частка в компанії. Інвестор, який купив акції, стає співвласником бізнесу, він може претендувати на частину його прибутку і майна. Чим більший прибуток отримає емітент, тим більше заробить акціонер. З іншого боку, якщо компанія збанкрутує, то і вартість акцій впаде до нуля — тоді інвестор втратить гроші.

Наприклад, уявіть, що ви з одним вирішили відкрити свій бізнес і вклали по 50 000 грн. Тоді статутний капітал вашої компанії складе 100 000 грн. Кожен із співвласників бізнесу матиме 50% частку в цьому капіталі - а значить і в доходах, які отримуватиме компанія.

У якийсь момент ви захотіли вивести частину грошей з обороту. Але це виявляється неможливим-припустимо, фірма нещодавно закупила нове обладнання і вільних коштів на її рахунках немає.

Тоді ви вирішуєте випустити акції - 100 штук, кожна з яких підтверджує володіння 1000 грн в статутному капіталі. Тепер вам і Вашому другу належить по 50 акцій. Потім ви знаходите людину, яка не проти взяти участь у вашому бізнесі, і продаєте йому 20 акцій. В результаті ви отримаєте гроші, але ваша частка в статутному капіталі компанії зменшиться. Тепер вашому другові як і раніше належать 50 %, вам — 30 %, А новому інвестору — 20 %.

Звичайно, в реальному житті випустити акції не так просто, але суть не змінюється — акція підтверджує частку в компанії, тому вона коштує якихось грошей.

Облігація - це як кредит. Компанія або держава займає у інвестора гроші і зобов'язується повернути їх через певний термін. Це означає, доходи інвестора не залежать від прибутку, який отримає бізнес: в день погашення він повинен виплатити держателю облігацій заздалегідь відому суму.

Акції - більш ризикований інструмент в порівнянні з облігаціями, але їх потенційна прибутковість вище. Зазвичай інвестори складають портфелі з активів обох типів залежно від обраної інвестиційної стратегії.

Типи акцій

Існують акції звичайні і привілейовані. Компанія може випускати обидва ці види або ж обмежитися тільки звичайними. Обсяг привілейованих цінних паперів не повинен перевищувати 25% від загальної їх кількості. Різниця між двома категоріями полягає в порядку отримання прибутку і можливості впливати на прийняття важливих для компанії рішень.

Звичайні акції дають інвестору право брати участь у загальних зборах акціонерів - вищому органі управління акціонерним товариством. Виплата дивідендів за такими акціями не гарантується і здійснюється тільки після розподілу премій між власниками привілейованих акцій.

Власники привілейованих акцій в управлінні компанією участі не приймають (за винятком прийняття рішень про реорганізацію або ліквідацію підприємства), зате розмір дивідендів більше, ніж у власників простих цінних паперів. Співвідношення премій за звичайними та привілейованими акціями фіксується у статуті акціонерного товариства. Крім того, саме привілейовані акції мають першорядне право на отримання виплат за підсумками року.

Додаткові переваги надає і загальна кількість цінних паперів у власності в одного акціонера:

 • 1% акцій дає можливість ознайомитися зі списком інших акціонерів.
 • 2% акцій дозволяють вносити питання до порядку загальних зборів акціонерів і пропонувати кандидатів до Ради директорів і ревізійну комісію.
 • 10% акцій дають право на скликання позачергових зборів акціонерів і проведення аудиторської перевірки.
 • 25% + 1 акція — блокуючий пакет. Він дозволяє відкинути на загальних зборах рішення, які вимагають для прийняття згоди 75% акціонерів (внесення змін та доповнень до статуту, реорганізація та ліквідація товариства, а також інші питання, пов'язані з оголошеними акціями та викупом вже розміщених).
 • 50% + 1 акція — контрольний пакет, що дає власнику право самостійно приймати рішення з усіх інших питань, обговорюваних на загальних зборах акціонерів.
 • 75% + 1 акція надають власнику можливість приймати будь-які рішення з управління компанією.

Як заробляти за допомогою акцій

Зрозуміло, що середньостатистичний учасник ринку не має достатньої кількості цінних паперів, щоб прямо або побічно впливати на долю компанії. Втім, це йому і не потрібно, адже основна мета покупки акцій - витяг прибутку. Заробити тут можна двома способами: отримавши дивіденди або дохід від різниці між цінами покупки і продажу акцій.

Дивіденди

Джерело виплати дивідендів — чистий прибуток, тобто сума, що залишилася після оподаткування. Розмір дивідендів визначається за підсумками фінансового року (в деяких випадках — кварталу, півріччя або дев'яти місяців) на раді директорів, а потім рішення подається на розгляд зборам акціонерів. Акціонери можуть затвердити пропоновані виплати або зменшити їх, якщо вважатимуть, що компанії необхідно більше коштів для успішного розвитку. Право на отримання дивідендів мають інвестори, зареєстровані в реєстрі акціонерів на звітну дату. Ця дата не може бути встановлена раніше 10 або пізніше 25 днів з моменту прийняття рішення про виплату.

Порядок і строк виплати дивідендів визначаються статутом товариства або рішенням зборів акціонерів. Для звичайних власників акцій цей період становить не більше 25 робочих днів з моменту визначення кола осіб, які мають право на отримання дивідендів.

Особа, яка представляє інтереси інвестора, — номінальний утримувач і довірчий керуючий, зареєстрований в реєстрі акціонерів, — отримає свої кошти не пізніше 10 днів з того ж моменту. Протягом цього періоду дивіденди в грошовій формі відправляються одержувачу поштовим переказом або перераховуються на його банківський рахунок.

Курсова різниця

Отримати додатковий дохід можна і за допомогою торгівлі цінними паперами. Заробляєте Ви тут на різниці між вартістю покупки і продажу - купили дешевше, а продали дорожче. Для торгівлі має сенс вибирати звичайні акції: їх ліквідність (здатність легко купуватися і продаватися) вище, ніж у привілейованих. Варто пам'ятати, що після закриття реєстру вартість цінних паперів падає приблизно на суму виплачених дивідендів. Якщо ви хочете придбати акції, це гарний час, а для продажу краще почекати від пари місяців до півроку: ціна акцій, як правило, повертається на колишній рівень або навіть перевищує його.

Чим ризикує інвестор при купівлі акцій

Купівля цінних паперів завжди пов'язана з ризиком: жоден експерт не зможе точно передбачити, як зміниться вартість акцій з часом. Інвестор може втратити гроші, якщо:

 • Акції подешевшають, і їх доведеться продати за нижчою ціною, ніж купив.
 • Компанія збанкрутує і не виконає свої зобов'язання. Акції не будуть коштувати нічого.
 • Акції не вийде продати-бувають і такі випадки.

Акції - це високоризиковий фінансовий інструмент. Якщо у вас поки недостатньо досвіду на ринку цінних паперів, не складайте інвестиційний портфель тільки з акцій-збалансуйте його за допомогою більш консервативних активів, наприклад облігацій.

Як вибрати акції

Новачкам складно вибрати акції для покупки. Найпростіший варіант-скористатися послугами інвестиційного консультування у вашого брокера. Але якщо хочете купувати самі, то дивіться на такі параметри:

Ліквідність, або можливість швидко продати акцію за ринковою ціною. Краще купувати ті акції, які користуються великим попитом.

Динаміка ціни. У кожної акції є дві ціни: номінальна і ринкова. Номінальна ціна акції-це сума, що становить певну частину статутного капіталу: у прикладі вище статутний капітал склав 100 000 грн, і власники компанії випустили 100 акцій, кожна з яких за номіналом коштує 1000 грн.

Показник Номінальної ціни використовують, щоб вести бухоблік, для інвестора він не важливий. Акціонера в першу чергу цікавить ринкова ціна-та, за яку акцію можна купити на ринку цінних паперів в даний момент. Перед покупкою акції простежте, як змінювалася з часом її ринкова ціна.

Якщо вдасться купити акції в момент падіння вартості, можливо, через деякий час ви зможете заробити на зростанні капіталізації компанії. Але орієнтуватися тільки на динаміку ціни — ризиковане рішення. Якщо падіння продовжиться, інвестор опиниться в мінусі.

Тим, хто тільки починає торгувати на ринку цінних паперів, краще вкладати в так звані блакитні фішки — акції найбільших компаній зі стабільними показниками прибутковості.

Дивіденд. Варто звернути увагу на розмір дивідендів і стабільність їх виплат.

Фінансові показники компанії. Ми знаємо, що ціни акцій зростають, коли зростає бізнес, а дивіденди платять тоді, коли є прибуток. Це означає, перед покупкою акцій важливо зрозуміти, наскільки прибуткова і стійка компанія — - для цього доведеться вивчити її фінансові показники в звітах аналітиків.

Якщо вибирати акції самостійно складно, то можна скористатися інвестидеі від аналітиків або рекомендаціями робота-радника, який збере портфель за вашими умовами.

Переваги акцій перед банківськими вкладами

Здавалося б, навіщо вивчати фінансові показники великих компаній - гравців ринку і формувати інвестиційний портфель, якщо можна просто віднести свої гроші в банк і через деякий час забрати вже трохи збільшену суму? Можна, не сперечаємося. Але у акцій є свої переваги, які роблять їх вельми привабливим інструментом для інвестування.

 1. Кошти, які ви віддали на зберігання в банк, неможливо зняти до певного терміну. Акції ви можете продавати і купувати в будь-який зручний момент — хоч кілька разів в день. (Трейдінг: що це?)
 2. Максимальна величина вкладу, що підлягає страхуванню — 350 тис грн. Якщо на вашому рахунку було більше грошей, то в разі банкрутства банку або відкликання ліцензії розраховувати доводиться лише на часткове відшкодування втрачених коштів. Дешевшають акції, як правило, можна продати — і навіть в цьому випадку ви компенсуєте частину коштів, якщо купували акції за ще нижчою ціною.
 3. Потенційна прибутковість акцій багаторазово перевищує ставки банківських вкладів. Дивіденди оподатковуються у 13%, але й з урахуванням цього річні виплати можуть бути значнішими, ніж за строковими депозитами.
 4. У випадку з акціями у вас є більше можливостей для того, щоб особисто впливати на збільшення своїх накопичень. Кінцевий прибуток формується не тільки з дивідендів, але і з курсу цінних паперів.

Як бачите, нічого страшного і незрозумілого в роботі з цінними паперами немає. Вивчайте теорію, застосовуйте її на практиці, і ви переконаєтеся, що найбільші світові інвестори не дарма вкладають свої мільярди саме в акції.

Головне про акції

 • Акції - цінні папери, які забезпечують інвестору частку в компанії. Якщо бізнес компанії зростає, акції дорожчають. Якщо падає-дешевшають.
 • Акціонери можуть заробити на зростанні капіталізації компанії або на дивідендах.
 • Акції - високоризиковий актив. Щоб зменшити ризики при купівлі акцій, варто доповнити інвестиційний портфель активами інших типів.
 • При виборі акцій враховуйте їх ліквідність, ціну і минулу прибутковість, а також фінансові показники компанії.
 • Щоб купити акції, зверніться до біржового брокера.

Відео

 Читайте також - Ази трейдінгу від А до Я 

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити