Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Сергій КосенковСтаттю перевірив:

Сергій Косенков

Наш експерт-рецензент. Автор фінансово-інвестиційного журналу «BiznesCat.com».

Сергій Косенков

Що таке акції і як на них заробити: допомога для інвестора-початківця

Останнє оновлення: Неділя, 29 грудня 2019 Автор: Тамара Сумська

акції

Багатьом з нас ринок цінних паперів представляється дуже складним механізмом, розібратися в якому під силу хіба що Уоррену Баффету і біржовим ділкам з кіно. В реальності все набагато простіше. Акції - це зручний і ефективний інструмент для заробітку, а навчитися його використовувати можуть абсолютно всі. Ми підготували короткий путівник по світу інвестицій, який допоможе вам розібратися в тому, як можна отримувати дохід, купуючи цінні папери.

Цей матеріал — свого роду вступна лекція для тих, хто хоче зайнятися інвестуванням, але не знає, з чого саме почати. Отже, що являють собою акції?

Акція — це цінний папір, що дає своєму власникові право на участь в управлінні компанією і отримання частини її прибутку.

У спрощеному вигляді все виглядає так: підприємству потрібні гроші для розвитку, тому воно звертається за допомогою до інвесторів, які дають необхідну суму. Натомість вони отримують у власність деяку частку компанії, виражену в акціях.

Загальна номінальна вартість акцій повинна становити суму, що дорівнює статутному капіталу акціонерного товариства. Інвесторами можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, а їх частка в акціонерному капіталі визначається відношенням кількості наявних у власності цінних паперів компанії до загального обсягу її акцій. Частина річного прибутку підприємство повертає акціонерам як дивіденди - своєрідну подяку за фінансову підтримку.

Типи акцій

Існують акції звичайні і привілейовані. Компанія може випускати обидва ці види або ж обмежитися тільки звичайними. Обсяг привілейованих цінних паперів не повинен перевищувати 25% від загальної їх кількості. Різниця між двома категоріями полягає в порядку отримання прибутку і можливості впливати на прийняття важливих для компанії рішень.

Звичайні акції дають інвестору право брати участь у загальних зборах акціонерів - вищому органі управління акціонерним товариством. Виплата дивідендів за такими акціями не гарантується і здійснюється тільки після розподілу премій між власниками привілейованих акцій.

Власники привілейованих акцій в управлінні компанією участі не приймають (за винятком прийняття рішень про реорганізацію або ліквідацію підприємства), зате розмір дивідендів більше, ніж у власників простих цінних паперів. Співвідношення премій за звичайними та привілейованими акціями фіксується у статуті акціонерного товариства. Крім того, саме привілейовані акції мають першорядне право на отримання виплат за підсумками року.

Додаткові переваги надає і загальна кількість цінних паперів у власності в одного акціонера:

  • 1% акцій дає можливість ознайомитися зі списком інших акціонерів.
  • 2% акцій дозволяють вносити питання до порядку загальних зборів акціонерів і пропонувати кандидатів до Ради директорів і ревізійну комісію.
  • 10% акцій дають право на скликання позачергових зборів акціонерів і проведення аудиторської перевірки.
  • 25% + 1 акція — блокуючий пакет. Він дозволяє відкинути на загальних зборах рішення, які вимагають для прийняття згоди 75% акціонерів (внесення змін та доповнень до статуту, реорганізація та ліквідація товариства, а також інші питання, пов'язані з оголошеними акціями та викупом вже розміщених).
  • 50% + 1 акція — контрольний пакет, що дає власнику право самостійно приймати рішення з усіх інших питань, обговорюваних на загальних зборах акціонерів.
  • 75% + 1 акція надають власнику можливість приймати будь-які рішення з управління компанією.

Як заробляти за допомогою акцій

Зрозуміло, що середньостатистичний учасник ринку не має достатньої кількості цінних паперів, щоб прямо або побічно впливати на долю компанії. Втім, це йому і не потрібно, адже основна мета покупки акцій - витяг прибутку. Заробити тут можна двома способами: отримавши дивіденди або дохід від різниці між цінами покупки і продажу акцій.

Дивіденди

Джерело виплати дивідендів — чистий прибуток, тобто сума, що залишилася після оподаткування. Розмір дивідендів визначається за підсумками фінансового року (в деяких випадках — кварталу, півріччя або дев'яти місяців) на раді директорів, а потім рішення подається на розгляд зборам акціонерів. Акціонери можуть затвердити пропоновані виплати або зменшити їх, якщо вважатимуть, що компанії необхідно більше коштів для успішного розвитку. Право на отримання дивідендів мають інвестори, зареєстровані в реєстрі акціонерів на звітну дату. Ця дата не може бути встановлена раніше 10 або пізніше 25 днів з моменту прийняття рішення про виплату.

Порядок і строк виплати дивідендів визначаються статутом товариства або рішенням зборів акціонерів. Для звичайних власників акцій цей період становить не більше 25 робочих днів з моменту визначення кола осіб, які мають право на отримання дивідендів.

Особа, яка представляє інтереси інвестора, — номінальний утримувач і довірчий керуючий, зареєстрований в реєстрі акціонерів, — отримає свої кошти не пізніше 10 днів з того ж моменту. Протягом цього періоду дивіденди в грошовій формі відправляються одержувачу поштовим переказом або перераховуються на його банківський рахунок.

Курсова різниця

Отримати додатковий дохід можна і за допомогою торгівлі цінними паперами. Заробляєте Ви тут на різниці між вартістю покупки і продажу - купили дешевше, а продали дорожче. Для торгівлі має сенс вибирати звичайні акції: їх ліквідність (здатність легко купуватися і продаватися) вище, ніж у привілейованих. Варто пам'ятати, що після закриття реєстру вартість цінних паперів падає приблизно на суму виплачених дивідендів. Якщо ви хочете придбати акції, це гарний час, а для продажу краще почекати від пари місяців до півроку: ціна акцій, як правило, повертається на колишній рівень або навіть перевищує його.

Переваги акцій перед банківськими вкладами

Здавалося б, навіщо вивчати фінансові показники великих компаній - гравців ринку і формувати інвестиційний портфель, якщо можна просто віднести свої гроші в банк і через деякий час забрати вже трохи збільшену суму? Можна, не сперечаємося. Але у акцій є свої переваги, які роблять їх вельми привабливим інструментом для інвестування.

  1. Кошти, які ви віддали на зберігання в банк, неможливо зняти до певного терміну. Акції ви можете продавати і купувати в будь-який зручний момент — хоч кілька разів в день. (Трейдінг: що це?)
  2. Максимальна величина вкладу, що підлягає страхуванню — 350 тис грн. Якщо на вашому рахунку було більше грошей, то в разі банкрутства банку або відкликання ліцензії розраховувати доводиться лише на часткове відшкодування втрачених коштів. Дешевшають акції, як правило, можна продати — і навіть в цьому випадку ви компенсуєте частину коштів, якщо купували акції за ще нижчою ціною.
  3. Потенційна прибутковість акцій багаторазово перевищує ставки банківських вкладів. Дивіденди оподатковуються у 13%, але й з урахуванням цього річні виплати можуть бути значнішими, ніж за строковими депозитами.
  4. У випадку з акціями у вас є більше можливостей для того, щоб особисто впливати на збільшення своїх накопичень. Кінцевий прибуток формується не тільки з дивідендів, але і з курсу цінних паперів.

Як бачите, нічого страшного і незрозумілого в роботі з цінними паперами немає. Вивчайте теорію, застосовуйте її на практиці, і ви переконаєтеся, що найбільші світові інвестори не дарма вкладають свої мільярди саме в акції.

 Читайте також - Ази трейдінгу від А до Я 

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити