Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Сергій КосенковСтаттю перевірив:

Сергій Косенков

Наш експерт-рецензент. Автор фінансово-інвестиційного журналу «BiznesCat.com».

Сергій Косенков

Інвестиції в Венчурні Фонди і приклади заробітків

Останнє оновлення: Неділя, 29 грудня 2019 Автор: Тамара Сумська

Венчурні інвестиції

Добрий день, шановні читачі ITstatti.in.ua! Винаходи та інновації - головні стимули сучасної економіки. А основною її рушійною силою в новому тисячолітті є так звані «Гаражні» стартапи. Google, Apple, Amazon, Microsoft, Twitter - це тільки найяскравіші приклади компаній, які створювалися майже на голому ентузіазмі, а після виходу з андеграунду завоювали всю земну кулю.

Фінансові аналітики вважають, що час "динозаврів"  IT-ринку добігає кінця. Сьогодні ініціативу поступово перехоплюють ті, у кого є креативні ідеї і бажання їх реалізовувати. А втілити сміливу задумку в реальність молодим стартапам допомагають венчурні капіталісти-люди, готові інвестувати в самий ризиковий проект, звичайно, за свій шматочок від загального пирога.

Як окремий вид бізнесу венчурний капітал зародився в США

Спершу таких інвесторів вважали сміливими авантюристами, але поступово це ставлення почало змінюватися і сьогодні вони більше схожі на звичайних банкірів і підприємців.

Є тут і свої легенди – Артур Рок, Томмі Девіс, Том Перкінс, Юджин Клейнер і багато їх однодумці вважаються першими венчурними капіталістами. Інвестиції, знання і досвід цих людей зіграли ключову роль у становленні сучасної IT-індустрії.

Що таке венчурний фонд?

Венчурний фонд простими словами – це організація, що вкладає власні гроші і гроші інвесторів в проекти або підприємства, що знаходяться на рівні стартапів.

Діяльність венчурного фонду пов'язана з великими ризиками, так як близько 80% інвестицій не приносять доходу або зовсім не мають можливості окупитися. Проте інші 20% приносять великі доходи, з лишком перекривають всі збитки.

Багатьом нашим підприємцям це поняття майже не знайоме, тому що на просторах СНД такі фонди почали з'являтися порівняно недавно. Але для їхніх колег із США та Західної Європи саме вони стали справжньою путівкою у великий бізнес.

Венчурний фонд (venture – перекладається як ризик, ризикові інвестиції) — це інвестиційна організація, яка акумулює на своїх рахунках грошові кошти та використовує їх для фінансування молодих інноваційних проектів і підприємств з метою отримання прибутку. Головним критерієм вкладення коштів є успішність стартапу і його комерційна цінність в короткостроковій перспективі. З цієї причини вибором відповідного об'єкта для інвестицій сьогодні займаються висококваліфіковані економісти, які спираються на такі критерії, як:

 • інноваційність;
 • можливість задіяння в роботі підприємства патентованих технологій і різних ноу-хау;
 • окупність витрат в найкоротші терміни;
 • перспектива стати першопрохідцем у своїй сфері з подальшою монополізацією цього сегмента ринку.

Як і багато видів бізнесу та підприємництва, венчурні фонди були створені і остаточно сформовані в США.

Що таке венчурний фонд вперше світ дізнався у вісімдесятих роках минулого століття, за часів неймовірного технічного прогресу і впровадження унікальних розробок в галузі електроніки. До 1985 року в штатах налічувалося приблизно 650 організацій, готових надавати інвестиції в подібному форматі. Розвиток проектів активно підтримувався і урядом США, який надавав допомогу підприємцям у цій галузі венчурного інвестування. У 1987 році венчурні фонди вийшли на пік свого розвитку. Обсяг інвестицій на той час становив в цілому більше чотирьох мільярдів доларів.

Основний бізнес венчурних фондів — інвестиції в цінні папери. Втім, законодавство дозволяє цим організаціям проводити більш ризиковану діяльність, тому вони можуть не тільки викуповувати права на частку сукупного капіталу, але і кредитувати компанії (наприклад, придбанням векселів).

Корисні статті:

В даний час венчурні фонди, як правило, займаються підтримкою проектів із середнім ступенем ризику.

Саме тому подібні фонди в основному працюють тільки з інституційними інвесторами – офіційними інвестиційними компаніями.

В Україні ринок венчурних фондів розвинений порівняно слабо. З-за того, що досвід такої роботи зовсім невеликий, більшість компаній все ще не готова ризикувати своїми грошима, не маючи практично жодних гарантій на повернення вкладеного, тим більше заробіток. Але фонди в останні роки все ж стали з'являтися, а значить можна сподіватися на хороші перспективи розвитку цього напрямку.

Венчурний капітал заповнює порожнечу

Це джерело фінансування сьогодні відіграє значну роль у розвитку інновацій. За оцінками аналітиків CrunchBase, за останні 20 років венчурні капіталісти інвестували понад $10 млрд. Є проекти, що фінансуються з державної скарбниці, є зовсім аматорські починання, які спонсоруються бізнес-ангелами або розвиваються за рахунок власних коштів, а все інше — робота венчурних фондів.

Венчурні інвестиції заповнюють порожнечу між такими джерелами коштів для інновацій, як корпорації і державні органи з одного боку, і приватні інвестори, а також друзі підприємця і його сім'я з іншого.

Особливості венчурного бізнесу

 • Великі ризики. Точно спрогнозувати розвиток компанії неможливо, навіть з урахуванням всіх відомих параметрів.
 • Швидка окупність вкладених коштів (в середньому на розкрутку компанії йде від 3-х до 5-ти років).
 • Інвестору у будь-якому випадку доведеться брати участь в житті проекту, оскільки він особисто зацікавлений в успішному його розвитку. Протягом усього процесу проводяться консультації, дослідження та інші подібні заходи.
 • Вкладені кошти часто виводяться відразу ж після досягнення компанією досить високого рівня розвитку.
 • Об'єктами інвестування можуть бути і люди, мають оригінальні ідеї і вже мали успішний досвід реалізації своїх проектів у минулому.

Як інвестувати у венчурний фонд

Існує кілька способів стати венчурним інвестором:

Краудінвестингові платформи.

Вкладати через тематичні майданчики для інвестицій з метою отримання прибутку — це популярний на заході (а віднедавна і у нас) спосіб заробітку на стартапах. У цьому випадку інвестор отримує:

 • роялті (відсоток від доходів проекту);
 • повернення вкладу з відсотками;
 • частку в компанії після її реорганізації в акціонерне товариство.

Краудінвестингові платформи зручні для початківців інвесторів. Вони дозволяють набратися досвіду, вкладаючи невеликі гроші відразу в багато проектів. Втім, ризик того, що стартапи виявляться збитковими, а то і зовсім не будуть реалізовані також дуже великий.

Інвестування через клуби інвесторів.

У цьому випадку вкладник доручає пошук відповідного проекту і організацію угоди клубу, за що останній отримує комісію. Основна вигода полягає в тому, що інвестор витрачає мінімум часу і зусиль на організацію процесу. Крім того, клуби надають можливість для співінвестування, тому навіть новачок має шанси увійти в хороший проект з мінімальною сумою.

Вкласти кошти у венчурний фонд.

Варіант для досвідчених інвесторів. Основна перевага — професійний відбір проектів і мінімум витрат часу і зусиль. Всю роботу виконують працівники фонду — вони розподіляють венчурні інвестиції, оцінюють ризики, проводять маркетингові дослідження і все інше. Інвестор тільки отримує дохід, звісно, з вирахуванням відсотків за управління капіталом.

Є у цього варіанту і свої обмеження. Основне — високий поріг входження. Нижня межа інвестицій в середньому становить приблизно $500 тисяч. До того ж багато фондів працюють тільки з перевіреними людьми, тому новачкам спершу доведеться особисто вести переговори з керівництвом інвесткомпанії.

Створення власного венчурного фонду.

Цей варіант несе в собі високі ризики і витрати, але і в разі успіху прибуток буде набагато більше. Бажає заснувати свій фонд потрібно не лише досконало знати, що таке венчурний фонд і як він функціонує, але і вкласти солідну суму в організацію процесу. За середньою оцінкою, для того щоб зняти офіс, зібрати команду, знайти відповідний проект, виконати ринкові дослідження, запустити виробництво, провести рекламну кампанію і юридично оформити доведеться затратити в середньому $10 млн. Втім, кінцева сума залежить від розмаху підприємства. Тим же, хто не готовий викладати серйозні гроші, краще реалізувати себе в якості бізнес-ангела, де суми інвестицій стартують від декількох десятків тисяч доларів.

Скільки можна заробити на венчурних інвестиціях

Сьогодні є маса прикладів успішного розвитку молодих стартапів венчурними фондами. Найбільш наочними з них можна вважати наступні:

Проект Сума вкладень (в $) Вартість на виході (в $)
Шолом віртуальної реальності Oculus Rift 250 тис. 2 млрд.
Соціальна мережа Twitter 5 млн. 15 млрд.
WhatsApp Messenger 250 тис. 16 млрд.

Як видно, венчурний бізнес, навіть незважаючи на високі фінансові ризики є дуже перспективним і здатний принести колосальний прибуток. Якщо вірити останнім даним найбільшої онлайн-бази по інвесторам і IT-стартапам CrunchBase, в середньому кожен перспективний стартап сьогодні привертає приблизно 25 мільйонів доларів інвестицій, а після розкрутки і перетворення в акціонерне товариство, продається вже за 180-200 мільйонів. Для інвестора прибуток становить кілька сотень відсотків.

Тому той, хто має хороший фундамент для старту і вже непогано розбирається в основах і нюанси інвестування, може не тільки заробити, але і стати батьком-засновником нового напряму в IT-індустрії.

Читайте також - Що таке прямі та портфельні інвестиції.

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити