Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Як навчитися економити та відкладати гроші, правильно збирати?

Останнє оновлення: Четвер, 22 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська
Зміст[Сховати]

Як навчитися економити та відкладати гроші

Умінням грамотно розпоряджатися фінансовими коштами є не у всіх. Більшість людей витрачає більше, ніж заробляє.

Для того, щоб освоїти основні принципи економії варто не тільки їх вивчити, але і регулярно практикувати. Ідеї універсальні і доступні кожній людині, але не всім вистачає дисципліни і послідовності для реалізації. Одержуваний результат перевершує очікування.

Чому постійно не вистачає грошей – причини

Брак грошових коштів може бути пов'язана з декількома причинами. До їх числа відносяться:

 • дорогий рівень життя;
 • низькі доходи;
 • наявність безлічі спокус.

Ключовими аспектами допустимо відзначити - низький рівень знань в області фінансового планування і недолік дисципліни. Як показує практика, навіть при невеликому вхідному потоці, можливо зібрати капітал і навчитися менше витрачати й більше заробляти.

Розглянемо кілька поширених помилок людей щодо фінансових коштів. В різних масштабах вони актуальні для всіх людей.

Нехтування або неправильна економія

Відсутність домашнього бюджету – фінансового плану сім'ї – одна з базових причин грошових невдач. Не залежно від того, який дохід людей його треба грамотно розподіляти на базові статті витрат.

Втрата грошових коштів часто пов'язана з не планованими витратами. Будь-яка покупка, здійснена на емоціях, негативно позначається на фінансовому становищі. Якби річ була необхідна, то думка про неї культивувалася б довгий час.

Шкідливі звички

Практика показує, що більше грошей забирають не разові покупки, а регулярні. Притому, другі можуть бути не дорогими. Але, якщо покупки відбуваються постійно, то втрати будуть величезними.

До числа шкідливих звичок найчастіше відносяться харчові. Наприклад, любов до фастфуду або кондитерських виробів. Також багато грошей забирають згубні пристрасті у вигляді алкоголю або тютюну.

Якщо людина курить одну пачку в день, середня вартість якої становить 40 грн, то щорічно він втрачає 14400 грн. Дана сума вище в 3 рази мінімальної заробітної плати в Україні.

Влаштування свят з приводу і без

Всі люди люблять ходити на свята. На них можна не тільки повеселитися, але часто і поїсти, і попити. Подібне вигідно для відвідувачів, але витратно для організаторів.

Не варто повністю відмовлятися від пристрою вечірок, але доцільно скоротити їх кількість і продумати, як зробити більш економними. Наприклад, виключення з меню алкоголю істотно знижує витрати. Існують і інші напрямки дій, які заощадять гроші, наприклад, використання наявних приміщень, а не Оренда. А також проведення урочистостей на природі.

Постановка нездійсненних завдань

Кожна людина намагається створити життя на високому рівні. При розвитку соціальних мереж, де картинки відображають стиль і розкіш, багато піддаються спокусам.

Бажання придбання дорогих предметів, наприклад, автомобіля або прикрас, ставить перед людиною вибір: збирати або взяти в борг. Другий варіант завжди передбачає понад витрати і втрату грошей.

Непередбачені обставини

Форс мажор трапляється з кожним. Не всі люди мають подушкою безпеки для непередбачених обставин. Наприклад, може зламатися машина або прорвати трубу. Такі статті витрат не можуть чекати і вимагають оплати зараз.

Неможливо уникнути подібних витрат. Кращий захист від них - наявність в бюджеті статті, яка може бути спрямована на форс мажор. В такому випадку не постраждає жодна ключова позиція.

Кредитування

Кредит в Україні – явище поширене. За статистикою понад шістдесят відсотків громадян мають зобов'язання перед банками або іншими фінансовими структурами. 

Кредит - це покупка грошей за гроші. У будь-якому випадку передбачається втрата частини коштів. Головна пастка в тому, що людина отримує відразу велику суму, а віддає її поступово і здається, що невеликими сумами. На виході переплата може досягати ста і більше відсотків.

Позика коштів

Крім кредитування існує така форма, як позика грошей. У ряді випадків це відбувається без відсотків, або вони менше, ніж готовий запропонувати банк. З одного боку, може здатися, що це не пов'язано з втратою. Але по факту не зовсім так. До основних наслідків відноситься:

 • Псування відносин з тим, хто дав кошти в борг.
 • Формування неправильної звички і мислення боржника.
 • Шанс не встигнути віддати гроші і втратити великий відсоток.

Невміння розпоряджатися грошима, відрізняти бажання від потреб

Необхідно строго розмежувати такі поняття, як потреби і бажання. Перші засновані на тому, що людина не зможе вижити без витрат. Другі - бажання, яких можна уникнути. Наприклад, купівля м'яса, овочів дитині – потреба, а солодощі – бажання. Придбання зимового взуття – потреба, а стильної сумки – бажання.

Найчастіше люди хочуть відповідати картинкам з журналів. Але на ділі допустимо витрачати на бажання не більше десяти відсотків від доходу. А в особливо складних фінансових ситуаціях – зовсім уникнути.

Як навчитися економити гроші при маленькій зарплаті?

Кращим способом поліпшити фінансову ситуацію є збільшення доходів. Однак, даний шлях досяжний не завжди. Більше того, за відсутності фінансової грамотності витрати зростатимуть швидше, ніж прибутки.

Існує кілька способів навчитися жити за коштами при невеликому доході. Вони засновані на грамотному розподілі грошей і дисципліні.

Ведіть домашню бухгалтерію

Ведення сімейного бюджету – перший крок до фінансової свободи. До основних рекомендацій щодо запису даних відносяться:

 1. Зафіксувати всі вхідні фінансові потоки.
 2. Визначити базові напрямки витрат.
 3. Підрахувати понад витрати щомісяця.

Для отримання актуальної інформації рекомендується вести облік мінімум три місяці. На підставі відомостей за період можна виділити статті, на яких допустимо заощадити або зовсім виключити.

Для контролю рекомендується вести облік постійно. Такий контроль не тільки розвине дисципліну і послідовність, але і знизить кількість необдуманих покупок. В якості цілей допустимо позначити:

 • перевищення доходів над витратами;
 • зниження витрат за певними статтями;
 • збільшення вхідного потоку грошових коштів.

Сьогодні існує безліч програм для домашньої бухгалтерії, але можна скористатися і звичайним зошитом.

Купуйте за списком

Супермаркети влаштовані так, щоб люди здійснювали більше покупок. Тисячі маркетологів продумують кожен сантиметр магазину і розстановку стелажів. Ідея в тому, що коли людина приходить за хлібом, він змушений обійти весь маркет і побачити всі спеціальні пропозиції.

Для того, щоб менше грошей залишати в магазинах, витрачаючи їх на емоціях, варто заздалегідь формувати список покупок. Він дозволить на старті оцінити актуальність тих чи інших найменувань. А також при роботі з ним, не піддатися взяти зайвого. Як і багато іншого список покупок - це звичка, що формується на плечі часу.

Заведіть карту з кешбеком

Більшість фінансово-кредитних організацій пропонують систему додаткового заохочення своїм лояльним клієнтам. Ідея в тому, що при регулярних покупках користувачеві повертаєть відсоток.

Кожен банк пропонує свої умови, але основна ідея заснована на тому, що від одного до п'яти відсотків повертається. По суті це додаткова знижка на всі звичні покупки, виражена в грошовій компенсації.

Плануйте великі покупки заздалегідь

Дорогі речі необхідно планувати заздалегідь. Притому, купувати їх варто виключно з зароблених і зекономлених грошей. У більшості випадків мова йде про такі матеріальні блага, як автомобіль, об'єкт нерухомості, побутова техніка.

Знайдіть підробіток

Поки не досягнутий рівень фінансової незалежності або як мінімум грошової безпеки, весь вільний час доцільно присвятити цьому процесу. Звичайно, завжди є бажання весело провести час, але у вільні проміжки можна не просто заощадити на вечірці, але і заробити гроші на підробітку.

Знайти варіант додаткового доходу досить просто. Сьогодні існує безліч підробітків онлайн.

Не беріть кредити

Будь-яке фінансове зобов'язання не тільки формує негативні звички, але і вганяє людей у великі борги. Незважаючи на привабливість кредитів, всі фінансові консультанти рекомендують відмовити від них.

При наявності існуючих боргів необхідно поставити мету – позбутися від них і почати відкладати.

Закрийте кредитні картки

У більшості українців є як мінімум одна кредитна карта. По-перше, більшості не вистачає дисципліни, щоб потрапити в пільгові періоди. Вони платять відсотки за користування. По-друге, кредитна картка створює ілюзію наявності грошей, але по факту вони не належать користувачу пластику.

Економте на "комуналці", встановивши лічильники

Багато людей переплачують за очевидними напрямами. Зокрема, мова йде про комунальні платежі. Набагато вигідніше установка лічильників. В такому випадку є можливість платити виключно за факт користування послугами.

Як заощадити на е/ е?

Економія на електроенергії – ще один пункт, який варто використовувати. До варіантів належать: купівля і використання спеціальних ламп, установка вмикачів, що реагують на рух в приміщенні.

Використовувати електроприлади по інструкції

Українці переплачують через очевидні речі, наприклад, за понад упевненість і не прочитання інструкції до побутової техніки. Основна частина виробництв зосереджена в країнах, де держава прагне до економії енергії через нестачу ресурсів.

Основна частина електроприладів може використовуватися з мінімальними витратами, але для цього необхідно встановити особливий режим.

Вимикати на ніч всі можливі джерела споживання

Протягом ночі люди використовують мінімум техніки в своїй квартирі, але при цьому витрата дуже висока. Рекомендується продумати систему відключення непотрібних приладів на час сну, залишивши виключно необхідні, наприклад, холодильник чи акваріум.

Так як у багатьох містах вночі енергія дешевше, то прати і мити посуд в машинці варто після дванадцятої ночі.

Готуйте вдома і про запас

Готування займає не тільки багато часу, але витрачається «тонна» енергії. Варто одночасно готувати велику кількість їжі. Це дозволить оптимізувати витрати на електрику.

Якісний посуд з можливістю приготування їжі на низьких температурах і на кількох рівнях – відмінний варіант для економних громадян.

Оплачуйте покупки готівкою

Купівля в кредит або в розстрочку – втрата грошей. Звичайно, завжди хочеться володіти предметом зараз, але це тільки краде гроші. Як кажуть багато мільйонерів, якщо на щось немає грошей, то значить це не настільки необхідно.

Оптимізуйте витрати на інтернет, зв'язок і т. д.

Комфортна зона також забирає фінансові кошти, які можна було зберегти. Наприклад, людина більше п'яти років тому підключив тариф на телефоні і стабільно переплачує. Інші оператори або навіть його вже давно запропонували нові умови з великим набором опцій за низькою ціною.

Розважайтеся з розумом

Відпочинок може коштувати по-різному. Немає нічого поганого в тому, щоб шукати більш бюджетні варіанти відпочинку. Наприклад, купувати квитки на літаки заздалегідь, знаходити купони на ресторани.

Сплачуйте спочатку необхідні рахунки, аналізуйте інші на майбутнє

Пріоритет в оплаті варто віддавати обов'язковим рахункам, наприклад, на комунальні послуги, навчання, транспорт. Потім важливо провести аналіз решти ресурсів. Не можна спочатку витрачати гроші на розваги, а вже потім на необхідне.

Замініть дороге хобі, захоплення на безкоштовне

Багато людей мають певні хобі, і частина з них дуже дорогі. Рекомендується підібрати варіант, який не буде віднімати істотної частини бюджету, але доставляти не менше задоволення.

Якщо людина любить фотографувати, але професійна апаратура дорога, то допустимо використовувати просто телефон з якісною камерою.

Читайте також: Як заробляти на хобі від 150$ в місяць: ТОП-6 способів

Даруйте подарунки, зроблені своїми руками

На подарунки та сувеніри витрачаються великі кошти. З метою економії, яка не погіршить, а ймовірно навіть зміцнить відносини, можна створювати подарунки самому. Хенд мейд високо цінується, тому поступово з цього допустимо зробити і додаткове джерело доходу.

Читайте також : Як заробляти на хенд мейд від 300$: 10 крутих ідей

Купуйте аналоги брендового одягу

Підбір і покупка одягу – важливе питання для всіх, хто прагне бути в тренді. Бренди коштують дорого, але допустимо знайти якісні бюджетні аналоги. Переплата за лейбл не коштує тих грошей, так як більшість людей все одно не відрізняє оригінал від копії.

Важливо, щоб одяг підходив конкретній людині і виглядала дорого і стильно.

Користуйтеся послугами з обміну

Світова торгівля свого часу почалася з бартеру – натурального обміну товарами і послугами між людьми. Сьогодні йде повернення до цієї тенденції. Якщо є, що запропонувати, то варто це робити. Наприклад, якщо людина є майстром манікюру, то багато отримає в обмін свого часу, а не грошей.

Використовуйте електронні гаманці

Електронні гаманці – популярний і зручний інструмент для оплати послуг і переказу коштів. Тому все більше людей користуються платіжними системами.

Не піддавайтеся на рекламні пропозиції, акції і т. д.

Реклама націлена на отримання грошей. Не варто піддаватися емоціям і здійснювати покупки на основі них.

Скорочуйте інші статті витрат

Всі статті витрат, які не відносяться до категорії життєво необхідних, доцільно скоротити. Частина з них вже описані вище, наприклад, шкідливі звички.

Як навчитися збирати гроші при скромних доходах?

Існує кілька рекомендацій щодо того, як можна почати відкладати гроші, маючи при цьому низький дохід. Розглянемо ключові з методів.

Відкладайте гроші відразу

Говорячи про те, як навчитися економити і відкладати гроші, варто відзначити, що важливо робити це відразу. При отриманні доходу частину коштів переказувати на рахунок. Будь-яке відкладання на завтра не призводить до результату.

Заведіть заначку, яку можна витрачати

Уточнюючи, як навчитися економити гроші і збирати, важливо завести окремий рахунок в банку або просто конверт. Перший варіант краще, так як не буде спокуси їх використовувати.

Проаналізуйте дрібні витрати

Як навчитися економити гроші в сім'ї – звернути увагу на дрібні витрати. До них відносяться подаруночки дітям, які вони не цінують, купівля попкорну в кіно тощо.

Заведіть "скарбничку"

Завести скарбничку – найкраща відповідь на питання, як навчитися жити за коштами. Скидання копійок або невеликих купюр в одне місце сформує правильну звичку.

Як економити гроші в сім'ї – таблиця сімейного бюджету

Розглянемо, як навчитися правильно розпоряджатися грошима, з використанням спеціальних таблиць бюджету. Їх допустимо вести як самому, так і на сім'ю.

Ведіть книгу витрат і доходів

Книга витрат і доходів покаже, як навчитися збирати гроші і не витрачати. У ній відображені всі фінансові плюсові і мінусові потоки.

Складайте програму місячного бюджету заздалегідь

Програма бюджету, тобто план покаже, як навчитися не витрачати гроші. Своєчасне складання фінансового плану вбереже від зайвих витрат.

Користуйтеся енергозберігаючими технологіями

Економія на невеликих, але постійних витратах – це метод скорочення витрат по-китайськи. Найпростішим способом, з якого можна почати буде використання енергозберігаючих технологій.

Створіть резерв на непередбачені витрати

Якщо мова йде про накопичення з нуля, то варто почати з відкладенням грошей на чорний день. Будь-які непередбачені обставини сильно позначаються на витратах.

Відкладайте гроші на відпочинок

Заздалегідь спланувати відпочинок – це теж форма економії. Відгуки інших людей підкажуть, які готелі краще вибрати і якими авіакомпаніями скористатися.

Відкрийте вигідний депозитний рахунок

Наявність додаткового рахунку в банку, допомагатиме у фінансовому плануванні. Рекомендується пошукати оптимальні варіанти серед всіх Банків.

Уникайте непотрібних покупок

Ключове правило в економії – не здійснювати покупки на емоціях. Для цього варто ходити в магазин зі списком або брати з собою обмежену кількість грошей.

Узгоджуйте великі витрати на сімейній раді

Студенту вчитися накопичувати гроші варто з моменту самостійного життя. Ця навичка стане в нагоді в сімейному житті. Великі витрати варто узгоджувати в присутності всіх членів.

Користуйтеся мобільними додатками для економії коштів

Навчати тому, як розподіляти гроші і їх рахувати може Китай. Там розроблено безліч додатків для контролю. 

Що робити, якщо утримувати авто не по кишені?

Найчастіше люди вже володіють пасивами – тим, що забирає гроші з кишені. Зберігати такі речі не варто. Наприклад, якщо машина обходиться дуже дорого, то її краще або продати, або здати в оренду. Відкладання процесу ускладнить фінансову ситуацію.

Корисні поради, як жити за коштами і витрачати економно

Накопичувати складніше, ніж витратити. Кожен другий китаєць володіє більш високою фінансовою грамотністю, ніж українець. Ця специфіка менталітету дозволяє їм витрачати менше.

Як правильно збирати гроші по фен-шуй?

Існують різні техніки накопичення, зокрема по фен-шуй. Ідея в правильному ставленні до грошей. Якщо все робити правильно, то буде вистачати грошей на харчування, не треба буде думати про продукти, а також з'явиться можливість їхати на відпочинок.

Економія грошей сьогодні - запорука гарного фінансового майбутнього. Всі успішні і багаті люди починали свій шлях з принципів описаних вище. Рекомендується почати застосовувати способи поступово, так як відразу перебудувати вкорінені звички складно.

Відео

Читайте також:

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити