Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Фінансовий ринок — що це, структура і учасники фінансових ринків + види і брокери

Останнє оновлення: Середа, 21 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

Фінансовий ринок

У цій статті ми розповімо про фінансовий ринок і його учасників.

 Сьогодні ви дізнаєтеся:

  1. Що таке фінансовий ринок;
  2. Яка структура фінансового ринку;
  3. Хто відноситься до основних учасників ринку;
  4. Відомі брокери СНД - хто вони?

Коли мова заходить про поняття ринку державних або міжнародних масштабах, найчастіше представляється обмін товару або сировини на грошові знаки. Тобто щось матеріальне віддається в обмін на ліквідні кошти. Звичайній людині важко уявити собі, що по обидві сторони такого обміну можуть стояти гроші в тій чи іншій формі, виступаючи в якості товару. Якою б дивною не здалася ця роль на перший погляд, саме вона наріжним каменем лежить в основі фінансового ринку як внутрішнього, так і світового.

Що таке фінансовий ринок

Фінансовий ринок – це налагоджена система торгівлі самими грошима та їх еквівалентом, через яку відбувається постійний рух грошових ресурсів між інвесторами, державою, підприємствами та іншими учасниками.

Завдяки цілому спектру різношерстих інтересів, на ринку можна виявити і розбити на складові різноманітні типи взаємин. Однією з важливих характеристик нашого століття є потреба в такому понятті, як своєчасність. Як відомо, попит народжує пропозицію, і гнучкий фінансовий ринок вчасно постачає грошима того, хто в них потребує і готовий заплатити за гроші більше, ніж вони того варті, в силу гострої в них потреби або в надії на багаторазове збільшення доходу в майбутньому.

Саме ступенем активності грошових капіталів характеризується «здоров'я» економіки держави. Можна провести аналогію з циркуляцією крові в організмі. Як у здоровому організмі кров активно біжить від одного органу до іншого, насичує їх киснем, так і в цивілізованій економіці ліквідні кошти швидко переміщаються від одного господаря до іншого, відгукуючись на потреби учасників ринку.

Завдяки постійному руху, перерозподілу і накопиченню капіталу, пропозиція і попит на нього прагнуть до врівноваження.

У сучасному світі майже жодна країна не може існувати в ізоляції від інших. З екранів все частіше звучить поняття глобалізації. Тепер і національні фінанси не крутяться всередині однієї держави, а вийшли за її межі, що дозволяє нам говорити про світовий фінансовий ринок.

Світовий фінансовий ринок – це організована система взаємодії національних і міжнародних фінансових ринків, де рух капіталів здійснюється між його суб'єктами в планетарних масштабах.

 Грошові ресурси перерозподіляються тут на конкурентній основі між державами, їх регіонами та галузями.

Наведемо кілька прикладів руху капіталу, щоб проілюструвати, як працює фінансовий ринок.

Приклад 1. Припустимо, що підприємець задумав розширити виробництво меблів, але прямо зараз йому не на що купити необхідне обладнання. Тоді, якщо його бізнес має форму публічного акціонерного товариства він може випустити додаткові акції.

Інвестори, вірячи в успіх його фірми, купують акції з метою розміщення своїх грошей і з бажанням заробити на підвищенні курсу акцій. Обладнання купується, торгівля збільшується, так само як і прибуток, акції ростуть в ціні, інвестори продають їх дорожче, ніж купили, забезпечивши собі прибуток.

Приклад 2. Щоб відкрити свій бізнес, людина звертається в який-небудь банк і бере суму в кредит. Банк, будучи комерційним підприємством, надає позику під відсоток. Ці гроші він сам займає у Центрального банку також під відсоток, але нижчий, ніж сам дав позичальнику. Відповідно, Комерційний банк в результаті заробить на різниці у відсотках.

З поняттям фінансового ринку нерозривно пов'язані фінансові інструменти.

Фінансові інструменти – це так звані «квазігроші», тобто «не зовсім гроші». Маються на увазі цінні папери, грошові зобов'язання, валюта, ф'ючерси та опціони.

Види фінансових ринків

Ми вже визначили, що об'єктом купівлі-продажу на фінансовому ринку є самі гроші.

Але гроші – поняття різнопланове. Гроші можуть бути і в золоті, і в цінних паперах, і у валюті, і у вигляді будь-яких зобов'язань. Це визначає принципову різницю в самих угодах.

Тому фінансовий ринок виступає не як моноліт, а має структуру, дроблення як за видами операцій, так і за інтересами учасників.

Розглянемо цю структуру у вигляді таблиці.

Вид ринку Суть Приклад

Кредитний ринок

Так називається економічний простір, де вільні кошти переходять до тих, хто в них потребує, від тих, хто готовий їх надати на вигідних для себе умовах. Основна мета угод в цьому сегменті - отримати вигоду з процентної ставки. Операція дуже поширена як серед компаній, так і серед пересічних громадян Наприклад, коли громадянин оформляє іпотеку через банк. Банк сплачує заявнику всю суму відразу на покупку, що зобов'язує покупця повернути її ж плюс відсотки за програмою кредитування

Валютний ринок (ринок Forex)

Забезпечує міжнародний платіжний оборот. Пов'язує учасників світового ринку. Товаром тут є сама валюта, тобто грошові одиниці різних країн. Валютний курс визначається співвідношенням попиту і пропозиції по конкретній валюті Купівля або продаж валютних коштів клієнтом банку за заявленим банком курсом. Законодавство забороняє проводити такі операції, минаючи банки

Фондовий ринок

Являє собою окрему економіко-правову структуру, де випускаються, знаходяться в обігу і продаються цінні папери (звідси інша назва – ринок цінних паперів). До них відносяться вексель, чек, облігація, ф'ючерс, опціон, акція та інші. Принцип дії – перехід готівкових коштів у цінні папери Придбання акцій Фейсбуку з метою дочекатися, коли вони виростуть в ціні, і знову продати з вилученням прибутку

Інвестиційний ринок

Найчастіше маються на увазі довгострокові проекти і капіталовкладення. Крім грошових коштів, можуть інвестувати в рухоме і нерухоме майно, право користування землею, об'єкти авторського права Компанія випускає акції з метою залучити фінанси в розвиток нового напрямку виробництва, на яке у неї не вистачає готівкових коштів. Інша компанія або приватні особи купують їх. Так здійснюється перерозподіл капіталу

Страховий ринок

Форма управління грошовими відносинами, в центрі яких – страховий захист. Страхуванню може підлягати саме життя, працездатність, здоров'я, підприємницькі ризики Підприємство через страхову компанію може застрахувати себе від простою виробництва. Наприклад, у зв'язку з пожежею або стихійним лихом

Ринок золота

Роздрібні та оптові угоди з золотими злитками Золото може використовуватися в тому числі для міжнародних розрахунків

Учасники фінансового ринку – хто вони

Учасники фінансового ринку – це банки, міжнародні валютно-кредитні та фінансові організації, брокерські фірми, страхові та інвестиційні компанії і фонди, валютні і фондові біржі, зовнішньоторговельні та виробничі компанії.

Яку б роль не грав учасник на фінансовому ринку, його головною метою є отримання вигоди для себе. Якщо не брати до уваги якогось переконаного інвестора, що вкладає кошти у вітчизняну космонавтику виключно заради гордості за досягнення своєї країни, ця вигода носить матеріальний характер. Розглянемо, хто ці люди і як вони заробляють на русі капіталу.

На фінансовому ринку існує дві великі категорії:

  • Продавці і покупці (об'єднані, так як одна особа може бути поперемінно обома);
  • Посередники.

Перша категорія діє у власних інтересах і з використанням своїх капіталів. З нею тісно пов'язане поняття трейдер і трейдінг. З огляду на складність фінансового ринку, він потребує деякого прошарку у вигляді посередників, в завдання яких входить бути сполучною ланкою між продавцем і покупцем. Він може просто давати консультації покупцеві або брати на себе завдання по купівлі-продажу, є його офіційним представником.

Цей список можна видозмінити в залежності від виду ринку. Наприклад, у страховій сфері виділяють страхувальників і страховиків, у кредитній – кредиторів і позичальників, у фондовій – емітентів (тих, хто випускає цінні папери) та інвесторів.

Розглянемо ці категорії окремо.

Хто такі трейдери

При слові трейдер представляється людина, що сидить перед кількома моніторами і уважно стежить за змінами графіків і схем. Це дійсно так, адже сучасний «торговець» більше не сидить в ямі на біржі, перед його очима завдяки інтернет-платформ постає вся необхідна інформація для укладання угод.

Трейдер уважно відстежує зміни курсу валют, акцій або інших цінних паперів, читає новини. Він повинен бути дуже дисциплінований, щоб мати терпіння дочекатися вигідного котирування. Таким чином, його робота складається з двох частин: він уважно аналізує і потім здійснює операцію.

Трейдери бувають професіоналами і любителями. Професіонали відрізняються спеціалізованою освітою і постійним місцем роботи в брокерських фірмах, банках або аналітичних центрах. 

Це дуже відповідальна робота, адже навмисний або випадковий провал трейдера може загрожувати фірмі колосальними збитками. Історія знає кілька таких випадків. Наприклад, в 2011 році швейцарський банк UBS втратив більше двох мільярдів доларів за несанкціонованих дій свого трейдера Квеку Адоболі.

Існує кілька різновидів трейдерів: арбітражери, інвестори, спекулянти, хеджери. Специфіка їх діяльності визначається тими цілями, які вони ставлять перед собою при здійсненні угод. 

Трейдери-любителі складають вже цілу армію бажаючих розбагатіти на торгівлі фінансовими інструментами. Для цього не потрібно володіти будь-якою освітою, для старту достатньо декількох тисяч грн і бажання освоювати нову сферу діяльності. Зазвичай початківці трейдери звертаються за консультацією до колег-професіоналів або користуються послугами посередників-брокерів.

Чим займаються брокери

Брокери – юридичні особи, які представляють інтереси своїх клієнтів за комісійну винагороду, тобто це фінансові посередники.

Брокерам потрібна ліцензія для здійснення купівлі-продажу цінних паперів.

В даний час інтернет рясніє пропозиціями брокерських компаній, звернених до простих інтернет-користувачів, що бажають примножити свої кошти. Зазвичай на їх порталі є можливість створити свій особистий кабінет, відкрити свій рахунок, переглянути відеоуроки з правилами торгівлі і навіть пройти практичне навчання в демоверсії платформи з навчальними рахунками.

Новоспечений трейдер за аналогією з тарифами мобільних операторів вибирає найбільш підходящий для себе тариф торгівлі і може встановити прямо на свій комп'ютер браузерну версію торгової платформи, яка надається брокером. Наприклад, платформу MetaTrader 4 або 5. Також спеціальну версію платформи можна завантажити в мобільний пристрій.

Хороший брокер завжди буде зацікавлений в тому, щоб його клієнт досяг успіху в торгівлі, так як виручка користувача визначає величину комісійних. А успіх багато в чому залежить від грамотності трейдера, тому брокери часто пропонують клієнтам проходити безкоштовне навчання.

Дилери та Дилінгові компанії

На відміну від брокерів, дилери є більш самостійними посередниками між продавцем і покупцем. Якщо брокер – це раб, який не стає власником активів, що не може не вивести їх на біржу і здійснює торгівлю тільки за рахунок клієнта, то дилери можуть поставити активи собі на баланс, притримуючи їх для себе, і весь бізнес ведуть тільки за свій рахунок. Найчастіше цю роль відіграють банки, фонди, страхові організації.

Основні брокери на ринку

Розглянемо кілька відомих брокерів СНД ринку в таблиці.

Брокерська компанія і рік її заснування Фокус діяльності Переваги

Брокер відкриття, 1995

Валютний + фондовий ринок 1-е місце за обсягом операцій на фондовому ринку в 2015 році. Максимальний рівень надійності

Альпарі, 1998

В основному – посередник на валютному ринку. В цілому, має ряд інших фінансових інструментів Висока популярність. Організація навчальних вебінарів. Розвинена система рахунків. Три світових ліцензії

БКС, 1995

Фондова біржа Доступний мінімальний депозит. Вузькі спреди. Програма лояльності для VIP-клієнтів

Фінам, 2000

Валютний ринок + ринок цінних паперів Кращий брокер за версією журналу Financial One. Система підтримки трейдерів. Режим торгівлі з радником

Церіх, 1993

Валютний + фондовий ринок Низька стартова комісія. Проекти по інвестуванню. Розроблена система навчання

Ситуація з надійністю і популярністю брокера може змінюватися. Трейдерам рекомендується відстежувати актуальні рейтинги брокерів, які складаються здебільшого шляхом голосування самих трейдерів.

Світові фінансові ринки-гіганти

Незважаючи на невідворотні процеси глобалізації, серед національних фінансових ринків виділяються кілька найбільших бірж. Завдяки налагодженим зв'язкам з іншими міжнародними структурами, величезного досвіду і мудрому управлінню, ці біржі відомі далеко за межами своєї вітчизни. За ними стежать трейдери з усіх куточків світу.

  1. NYSE Euronext – Нью-Йоркська фондова біржа, яка в 2007 році об'єдналася з Європейською фондовою біржею. Поряд з ними, згадується позабіржовий ринок акцій NASDAQ, де курсують цінні папери компаній, зайняті розробкою високих технологій. Біржі США по праву вважаються уособленням могутності і успіху, вони нікому не поступаються першістю за ринковою капіталізацією.
  2. Tokyo Stock ExchangeТокійська фондова біржа. Програє тільки нью-Йоркській. Вважається однією з найстаріших бірж - вона була заснована в кінці дев'ятнадцятого століття. На неї припадає понад 80% всього біржового обороту Японії.
  3. London Stock ExchangeЛондонська фондова біржа. Характеризується високою інтернаціональністю – більше 50% всіх операцій припадають на міжнародну торгівлю акціями. Біржа ще й найстаріша – її історія почалася в середині шістнадцятого століття.

Ніхто не може заперечити той факт, що нова модна діяльність на фінансових ринках приваблює натовпи охочих освоїти професію трейдера і ряд інших. Але, як і в будь-якій справі, тут початківець фінансист повинен самозабутньо вчитися і сміливо йти вперед. Чого ми і бажаємо нашим дорогим читачам!

Відео

Читайте також - Як прибутково вкладати гроші в інтернеті і оффлайн?

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити