Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Що таке довірче управління — види та інструкція по передачі власності

Останнє оновлення: Середа, 21 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

довірче управління

Здрастуйте! У цій статті ми розповімо про довірче управління.

Сьогодні ви дізнаєтеся:

 1. Що можна передати на довірче управління;
 2. Як відкрити договір довірчого управління;
 3. Як правильно вибрати керуючу компанію.

Довірче управління і його особливості

Сьогодні існує величезна кількість посередників в самих різних сферах життєдіяльності. Ви можете укласти угоду з якоюсь фірмою, яка за вас відкриє ІП, здійснить оптову закупівлю або доставить товари до адресата.

Це поширений вид бізнесу, що набирає обертів. Він зручний не тільки для посередників, але і для самих замовників послуги: не потрібно вникати в суть питання, можна просто заплатити гроші і провести операцію на вигідних умовах.

Посередники можуть управляти власністю з метою її збереження або збільшення активів. Це і називається довірчим управлінням.

Наприклад, ви хочете збільшити суму своїх накопичень, але не знаєте, як це зробити. Кваліфікований керуючий впорається з цим завданням. Такий варіант підходить і для зайнятих людей, яким ніколи займатися власним майном: простіше передати його у тимчасове розпорядження з деякими обмеженнями третій особі.

Можна передати кошти або інше майно як фізичній особі (яка працює як ІП) або юридичній особі. У них обов'язково повинна бути ліцензія на здійснення такої діяльності, в іншому випадку можна втратити частину власності або зовсім зв'язатися з шахраями.

Учасниками довірчого управління можуть бути приватні особи та цілі організації. В обох випадках укладається договір, в якому обумовлюються всі нюанси угоди.

За свою роботу керуючі компанії беруть певну плату. Зазвичай вона розраховується в процентному співвідношенні від прибутку, яку вдалося отримати під час обмеженого розпорядження майном. Її розмір залежить від виду майна, переданого на управління, політики самої компанії і отриманого прибутку.

Важливим фактором тут є, то що гарантій прибутковості дані посередники не дають (звідси і поняття «довірче»). Це важливе застереження міститься в законодавстві.

Посередники можуть оголосити вам прибуток, отриманий за попередній період діяльності при взаємодії з іншими клієнтами.

Зазвичай договір на довірче управління укладається на термін не більше 5 років. Якщо сторони по його завершенні не проявили ініціативу на розірвання зазначених умов, то такий договір за замовчуванням продовжується на новий термін.

При цьому керуючому не потрібна довіреність на вчинення будь-яких дій з переданим майном. Щоб дії були законними, досить проставляти в кожному документі позначку "Д. У.".

Класифікація довірчого управління

Послуга довірчого управління набирає популярність: все більше людей передають власні кошти на вигідних умовах посередникам.

Залежно від об'єкта угоди буває довірче управління:

 • Грошовими коштами. Ви передаєте власні кошти в керуючу компанію, яка за певний термін здійснює нарощування капіталу;
 • Цінний папір. Якщо у вас є пакет акцій або облігацій, керуючий допоможе вигідно провести купівлі-продаж на фондовому ринку;
 • Нерухомість. Будівлями, спорудами, земельними ділянками або цілими комплексами;
 • Актив. Це різні матеріальні запаси, транспортні засоби та інша власність підприємств;
 • Майно. Наприклад, організація може передати посереднику власне обладнання або авторські права.

По кожному виду власності буде своя керуюча компанія. Універсальні посередники, що займаються, наприклад, управлінням і грошима, і нерухомістю сьогодні зустрічається вкрай рідко.

Якщо вам необхідно передати в розпорядження цінні папери та обладнання, то доведеться звертатися в різні компанії. Такий поділ пов'язаний з вузькою спеціалізацією більшості компаній. В них працюють професіонали якоїсь однієї сфери, пізнання яких знаходяться на високому рівні.

Однак, управлінням грошовими коштами і цінними паперами може займатися одна компанія.

Довірче управління за характером взаємодії керуючого і клієнта може бути:

 • Повним. У цьому випадку укладається договір, в якому власник повністю передає ініціативу посереднику. За всі дії з активами несе відповідальність керуючий. Однак, він не гарантує отримання прибутку, а понесені збитки з його вини не можна буде оскаржити в суді. Це можливо тільки в тому випадку, якщо ви доведете намеренность його дій, що на практиці практично неможливо, особливо якщо ви не знаєте основ цієї діяльності;
 • За погодженням. Керуючий інформує клієнта про сприятливі моменти ринку для здійснення угод з переданим майном. Власник на свій розсуд може дати позитивну або негативну відповідь. При цьому відповідальність за операції лягає на плечі клієнта. Якщо угода виявиться збитковою, то посередник не буде винен;
 • За наказом. Власник активів, переданих на довірче управління, на власний розсуд передає план дій посередника. У цьому випадку право управління посередника обмежене, він не може самостійно приймати рішення по операціях з об'єктом управління.

Великим попитом в нашій країні користується повне довірче управління. Здебільшого це пов'язано з фінансовою неписьменністю і небажанням вникати в складні фінансові питання.

Довірче управління грошима

Передача в довірче управління грошових коштів ще не є гарантією отримання прибутку. При несприятливих подіях можна взагалі втратити вкладені гроші. Зазвичай деякі гарантії отримання доходу або повернення коштів обумовлюються в укладеному договорі.

В угоді на управління грошима може бути зазначено, що за підсумками угоди клієнт отримує:

 • Певну гарантовану суму вкладених коштів у процентному співвідношенні від початкового капіталу + прибуток. Наприклад, при невдалому розвитку подій, вам повернеться лише 70% капіталу, а при успішній операції ви заберете власні кошти і 13% річних гарантовано;
 • Суму вкладень в повному обсязі + відсотки. Сюди можна віднести банківський депозит. Врахувати слід лише обмеження по страхуванню вкладів;
 • Непередбачуваний результат угоди. Немає ніяких гарантій, про роботу посередника можна судити тільки за попередніми доходами або збитками. Це найризикованіший вид довірчого управління, який у разі виграшу може принести прибутковість, що перевищує 100%.

Цілями довірчого управління грошима є:

 • Заощадження коштів від безконтрольних витрат;
 • Збереження грошових активів у власності при процедурі банкрутства;
 • Ухилення від сплати податків, приховування особи власника грошей;
 • Нарощення капіталу.

Найбільш поширені способи управління коштів:

В обох випадках ви передаєте кошти керуючої компанії, яка займається розподілом активів.

Пайові фонди – найбільш вигідний варіант для власників невеликих сум. Якщо ви не знаєте, як отримати прибуток з малого капіталу, купіть кілька паїв, які потім можна прибутково продати.

Піфи дозволяють вкласти кошти в різні сфери життєдіяльності. На ваші гроші, об'єднані з іншими активами вкладників, буде проводитися покупка цінних паперів, здійснюватися вкладення в фонд нерухомості або підтримка стартапів. Все залежить від напрямку діяльності керуючої компанії (КК).

ПАММ-рахунки – поширений інструмент для інвестицій у фондовий і валютний ринок. Ви відкриваєте спеціальний рахунок, який об'єднується з рахунками інших учасників.

Досвідчений керівник контролює розміщення всієї суми коштів і уважно стежить за процесом. Так як сума вкладень виходить значна, то і дохід може бути відповідним.

Довірче управління майном

Управління майном передбачає вирішення цілого комплексу завдань і залежить від специфіки переданого об'єкта.

Останнім може бути:

 • Нерухомість;
 • Виключні права (наприклад, управління часткою в ВАТ);
 • Цінні папери;
 • Рухоме майно;
 • Інше.

Як бачимо, спектр управління в даному випадку досить широкий. Посередник може розпоряджатися в рамках, обумовленим договором, всім майном: від цінних паперів до нерухомих комплексів.

Такі види управління зручні в тих випадках, якщо власник активів відправився на тимчасове проживання в іншу країну. За час його відсутності справи не будуть стояти на місці: грамотний фахівець (а в більшості випадків, група з них) буде розпоряджатися майном на свій розсуд або уточнюючи план дій у клієнта.

Передача майна в довірче управління часто здійснюється при веденні опіки або визнання власника безвісно відсутнім. При цьому часто майно знаходиться не в руках власника, а у володінні органів опіки.

Тут керуючим не обов'язково буде якась організація, частіше - це фізична особа в ролі опікуна. У такому разі керуючий не вважатиметься вигодонабувачем за договором.

Важливо розуміти, що розпорядження майном власника носить тимчасовий характер. До керуючого, відповідно до закону, не переходить право власності на активи.

Довірче управління нерухомістю

При продажу власної квартири багато хто з нас звертаються в ріелторські компанії. Це і є одна з різновидів довірчого управління нерухомістю.

Подібних посередників на ринку безліч, і існують вони давно. Їх діяльність побудована на укладення договору з клієнтом, за результатами якого буде здійснено продаж нерухомості, оренда або догляд за нею на час відсутності власника.

Керуюча компанія в залежності від предмета угоди надає кілька послуг:

 • Оплату комунальних платежів;
 • Прибирання приміщення;
 • Своєчасний ремонт;
 • Покупку необхідних меблів, техніки і т. д.;
 • Пошук клієнта, що підходить на роль покупця або орендаря;
 • Страхування;
 • Збереження від посягань третіх осіб;
 • Вирішення конфліктних ситуацій з представниками закону або мешканцями;
 • Представлення інтересів власника в регпалаті;
 • Переказ отриманих за результатами угоди грошових сум на рахунок власника нерухомості.

Довірче управління квартирою, будинком та іншою нерухомістю фіксується в регпалате так само як і звичайна угода купівлі-продажу. Договір, підписаний на інших умовах, не має законної сили.

Якщо угода укладається на термін більше одного року, то всі дії з нерухомістю також повинні реєструватися в державному органі.

Довірче управління цінними паперами

Якщо ви хочете заробити на вкладеннях в акції, то ініціативу в цьому питанні можна передати брокерської компанії. Вона грамотно складе інвестиційний портфель, спрогнозує можливі ризики і прибутковість.

Як відомо, акції – це досить ризиковий інструмент фондового ринку, який може позбавити власника вкладених коштів за короткий проміжок часу. А якщо є високий ризик, значить, і прибуток може перевершити очікування. Для дій на фондовому ринку необхідні спеціальні знання і навички торгівлі. Без таких можна втратити капітал.

Керуюча компанія націлена на збереження ваших коштів і отримання доходу з них. При цьому часто брокер об'єднує вкладені кошти клієнта з особистими. Для власника капіталу - це впевненість в тому, що кожна угода буде здійснюватися вкрай уважно: адже невдача загрожує втратою коштів і самому трейдеру.

Важливе поняття в довірчому управлінні цінними паперами – диверсифікація. Необхідно розподілити наявний капітал серед декількох інструментів ринку цінних паперів.

Приклад. Можна вкласти гроші в акції великих компаній, державні облігації і невелику частину в цінні папери новачків ринку. Це допоможе збільшити ефективність вкладень і підвищить шанси на отримання великого доходу.

Довірче управління цінними паперами зазвичай займає 12 місяців. Деякі клієнти забирають кошти через півроку. Головна мета передачі управління інструментами фондового ринку - саме збільшення капіталу в короткі терміни.

Довірче управління акціями та іншими цінними паперами має високу популярність у нашій країні, так як ще мала кількість населення розбирається в тонкощах торгівлі на фондовому ринку.

Умовами контракту може бути передбачено, що клієнт буде спостерігати за діями керуючого в режимі «онлайн». Це дозволить розпізнати деякі нюанси ринку і розібратися в багатьох поняттях. Надалі при бажанні клієнт зможе укладати перші угоди самостійно.

Власник куплених цінних паперів має право цікавитися діями, що здійснюються довірчим керуючим, і уточнювати обстановку на ринку. Якщо з якихось причин власник капіталу вважатиме за потрібне забрати свої кошти, йому не може бути відмовлено.

Довірче управління активами

Кожна організація має в своєму розпорядженні різні активи. Щоб управління ними було більш ефективним і принесло прибуток в короткі терміни, дана діяльність довіряється сторонньої компанії.

Передати на довірче управління можна наступне майно юридичної особи:

 • Будівля;
 • Різного роду споруди;
 • Обладнання;
 • Транспортний засіб;
 • Товарні цінності;
 • Авторські права та наявні запатентовані технології;
 • Банківський вклад.

Важлива особливість при передачі активів підприємства в довірче управління – вони не поєднуються із засобами керуючого. Ведеться окремий облік по майну, що надійшло, який обмовляється на етапі укладення угоди.

Посередник може здійснювати угоди з активами фірми від свого імені. По завершенні терміну угоди виручені кошти перераховуються на рахунок власника активів.

В даному випадку об'єктом договору може послужити відкриття рахунку на:

 • Фондовому ринку;
 • Форексі;
 • Купівлю металів.

Найризикованіший з перерахованих варіантів – ринок Форекс. Здійснюючи угоди на ньому, компанія ризикує залишитися ні з чим. Вкладення у валютний ринок підійдуть виключно для фірм, що ведуть агресивну політику.

Ще одна сфера для розміщення активів – реальний сектор економіки. Це покупка нерухомості, обладнання та інших великих об'єктів. Дана діяльність має тривалий процес, який надовго вилучає кошти з обороту організації, а тому доступний лише великим підприємствам, що мають вільний капітал.

Найпоширеніший спосіб інвестування активів – вкладення в інструменти фондового ринку. Причому тут компанії можуть мати мету отримання доходу або придбання інших фірм за рахунок покупки контрольного пакету акцій.

При укладенні договору в обов'язковому порядку складається інвестиційна декларація. Вона в подробицях містить всі напрямки інвестування.

Під час дії угоди власник активів має право вивести власні гроші частково або в повному обсязі. Однак забрати кошти, отримані в якості доходу можна тільки в періоди, обумовлені умовами роботи керуючої компанії.

Управління активами підприємства має на увазі оперування великими сумами. Зазвичай посередники укладають договори на суму від  500 000 грн.

У чому плюси і мінуси довірчого управління?

Перед тим як звертатися до керуючого, важливо зважити всі ЗА і проти.

Плюси

 • Довірче управління може принести більше доходу, ніж банківський вклад.
 • Як і у випадку з вкладом, вам не потрібно постійно стежити за ситуацією на біржі, вибирати цінні папери або інші активи, визначатися, коли їх купувати, а коли продавати. Всі рішення за вас приймає довірчий керуючий.

Мінуси

 • Прибуток не гарантований. Інвестиції-це завжди ризик, і чим більше потенційна прибутковість, тим вище ймовірність все втратити. Гроші в довірчому управлінні не потрапляють під державний захист, тому збитки вам ніхто не компенсує.
 • Ваші доходи будуть залежати від рішень посередника, виграшних або невдалих. Тому вибирати довірчого керуючого варто дуже ретельно.

Інструкція для бажаючих скористатися довірчим управлінням

Щоб процес накопичення пройшов гладко і без залучення в процес власника капіталу, краще знайти грамотного керівника. У цьому випадку укладається договір, який обумовлює всі нюанси дій посередника і виключає шахрайські хитрощі.

Щоб передати власне майно, активи, грошові кошти в довірче управління, вам знадобиться пройти кілька кроків:

 1. Визначитися, що саме буде передано посереднику. Від цього залежить подальший пошук керуючого, сума його винагороди, термін укладення договору і потенційний прибуток. Важливо не передавати в управління ті кошти, які можуть знадобитися вам незабаром. Посередники не гарантують отримання доходу, а тому є можливість залишитися без необхідних коштів;
 2. Вибираємо посередника. Важливо знайти таку керуючу компанію, назва якої на слуху. Вона повинна володіти відмінною репутацією, та до того ж мати ліцензію на надані послуги. Не варто довіряти власне майно сумнівним особам, які іменують себе представниками фінансових компаній. Перевірте всі документи, а головне – почитайте відгуки в інтернеті;
 3. Збираємо необхідну документацію. Кожна компанія пред'являє свій список. Він залежить від характеру подальших дій посередника і ступеня участі в ньому власника капіталу;
 4. Укладення договору. Обов'язково запитуйте керуючого, якщо якийсь пункт угоди вам незрозумілий. Фрази не повинні сприйматися двояко, а тому при будь-якому сумніві попросіть переробити рядок договору. Тут же зверніть увагу на термін угоди, суму винагороди і ваші права. Найчастіше форма договору має єдиний зразок, встановлений для всіх клієнтів;
 5. Оплата послуг посередника. Це може бути фіксована сума, оплачувана відразу після укладення договору або відсоток від отриманого доходу. При можливості вибирайте другий спосіб оплати. Він виступає мотивацією керуючого для більшого заробітку, а значить, і ви отримаєте чималий дохід;
 6. Здійснення контролю за діяльністю керуючого. Зверніть увагу, щоб в договорі обов'язково був пункт, що зачіпає дане питання. Наприклад, посередник може звітувати про доходи і збитки за обумовлені періоди. Це важливо, так як Ви зможете визначити ефективність управління і своєчасно вберегти кошти від можливої втрати.

Як вибрати керуючу компанію

Довірити власні кошти сторонній людині, нехай він і є працівником великої фінансової компанії, – справа не з простих. А тому до підбору керуючої компанії потрібно поставитися вкрай уважно. Від цієї дії залежить ваш дохід і збереження капіталу або іншого майна.

Ми хочемо дати кілька порад, що допоможуть вам не помилитися у виборі посередника:

 • Зверніть увагу на базу аналітики компанії. Аналіз ринку – вкрай важливий показник, за яким можна спрогнозувати угоди купівлі-продажу активів. Якщо керуюча компанія не веде аналітичні і новинні блоки на своєму сайті – це привід насторожитися. Будь-яка велика і поважаюча себе компанія витрачає на це великі гроші, чого не може собі дозволити дрібний посередник без досвіду;
 • Визначте рівень надійності посередника. Зверніться до різних рейтинговим агентствам. Їх відгуки можна легко знайти в Інтернеті. Керуюча компанія повинна займати верхні рядки рейтингу – це буде говорити про її високу надійність і великий досвід;
 • Знайдіть відгуки про компанію. Не нехтуйте думкою клієнтів. Вони можуть багато чого розповісти. З їхніх слів можна зробити висновок про подальшу співпрацю;
 • Дізнайтеся, скільки стратегій інвестування пропонує керуюча компанія. Якщо таких три і більше, значить, дану компанію можна розглянути для передачі власних коштів. Якщо ж стратегій всього дві або взагалі одна, то не варто зв'язуватися з таким посередником;
 • Проаналізуйте інвестиційний портфель, пропонований керуючою компанією. Вважається, що на практиці частка активу одного виду при диверсифікації вкладень не повинна перевищувати 15%. Якщо дана цифра значно більше, та до того ж вона відповідає ризиковим активам, то ви можете позбутися свого капіталу;
 • Дізнайтеся, чи надає посередник послугу персонального менеджера. В цьому випадку у вас буде персональний фінансовий посередник, з яким можна буде узгодити різні нюанси і консультуватися з будь-якого питання;
 • Уточніть, чи буде у вас право обмежувати дії керуючого. Наприклад, важливо задати рівень процентного співвідношення активів в диверсифікованому портфелі. Таким чином, ви зможете захистити себе від недоцільних дій посередника і зберегти вкладені гроші;
 • Дізнайтеся, на якій основі Ви зможете зажадати звіт про дії керуючого (на платній або безкоштовної). В надійних компаніях на вашу вимогу надається інформація безкоштовно, причому за будь-який термін.

Дотримуючись наших рекомендацій, ви зможете знайти якісного керуючого, який не тільки збереже ваш капітал, але і принесе високу прибутковість. Головне, задавайте усі питання до укладення договору, щоб характер діяльності компанії вам був зрозумілий на початкових етапах.

Читайте також - ТОП 12 найкращих способів інвестування в інтернеті і оффлайн

Відео

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити