Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Інвестування в бізнес — переваги, недоліки, види, основні варіанти вкладень

Останнє оновлення: Середа, 14 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

Інвестування в бізнес

Одним з найзнаменитіших способів вкладення грошових коштів вважаються інвестиції в бізнес.

Безліч бізнес-напрямків дають змогу потенційним інвесторам підібрати найбільш прийнятний і перспективний варіант вкладень, орієнтуючись на свої переваги і думка експертів. Варто зауважити, що не у всіх випадках для отримання прибутку необхідно мати багато грошей. Навіть скромні внески можуть принести значний дохід, якщо проект був вдалим.

Інвестування в бізнес - це процес вкладання грошових коштів, ресурсів або активів у підприємство або проект з метою отримання прибутку чи розширення діяльності. Інвестування в бізнес може здійснюватися як внутрішніми, коли підприємство самостійно вкладає кошти у свій розвиток, так і зовнішніми, коли залучаються зовнішні інвестори або кредитори.

Цей процес може включати придбання акцій або часток у компанії, надання позик або кредитів, участь у спільному підприємстві або фінансування конкретних проектів. Інвестування в бізнес є одним із способів залучення капіталу для здійснення інновацій, розширення виробництва, впровадження нових технологій або розвитку нових ринків.

Основною метою інвестування в бізнес є отримання прибутку або виходу на новий рівень розвитку. Інвестори очікують отримати повернення своїх інвестицій у вигляді дивідендів, процентів, капіталовиправлінських вигод або приросту вартості активів. Однак, інвестування в бізнес також пов'язане з певними ризиками, такими як невдачі проекту, зміни ринкових умов або фінансової нестабільності. Інвестори повинні ретельно оцінювати потенційні ризики та вигоди перед здійсненням інвестиційного рішення.

Класифікація інвестицій в бізнес

Існує кілька класифікацій вкладень коштів у справу - всі вони описані нижче.

По праву власності інвестори для відкриття бізнесу бувають:

 • приватні;
 • державні;
 • іноземні;
 • спільні.

За пайовою участю вони діляться на:

Гроші можуть вноситися:

 • в стартапи;
 • у вже існуючі проекти.

За форматом отримання прибутку вкладення поділяються на:

За типом інвестицій вони діляться на:

 • прямі (мають на увазі співпрацю з однією компанією);
 • портфельні (з декількома фірмами).

Існує багато класифікацій інвестицій в бізнес

За терміном інвестування вкладення бувають:

 • короткострокові (до 1 року, наприклад депозит);
 • середньострокові (на 1-3 роки);
 • довгострокові (від 3 років);
 • ануїтет (періодичні вклади, що гарантують довгострокове співробітництво).

За рівнем ризику інвестиції поділяються на:

 • безризикові (де гарантована прибутковість);
 • з низьким рівнем;
 • із середнім рівнем;
 • високоризикові;
 • спекулятивні.

Важливо! У спекулятивних інвестиціях спостерігаються найвищі показники не тільки ризику, але і прибутку.

Основи і види капіталовкладень в бізнес

Існує кілька видів інвестування в бізнес, які розрізняють по:

 • етапам вкладень - в бізнес, що тільки стартував, або у вже розкручену фірму;
 • обсягом вкладів - пайова участь або повне фінансування проекту;
 • за правом власності - вкладення у свою чи чужу справу;
 • за формами отримання прибутку - дохід активного або пасивного характеру.

Також важливий вид вкладень, який може бути прямим або портфельним (Що таке прямі та портфельні інвестиції). У першому випадку вкладник інвестує тільки в одну компанію, а в другому - розподіляє свої кошти між кількома організаціями, утворюючи своєрідний портфель.

Напрямки для інвестування

Є безліч напрямків бізнесу, куди можна внести гроші. Найбільш поширені з них представлені нижче:

 • Відкриття власної справи. У нього буде потрібно вкласти не тільки власні гроші, але і сили, а також час. Плюс в цьому один-весь прибуток належить підприємцю.
 • Придбання частки в спільному проекті. Схема взаємодії тут наступна: один партнер вносить кошти, другий займається організацією та управлінням бізнесу. Доходи діляться між ними порівну або іншим чином, за домовленістю. Треба сказати, що завдяки цьому варіанту, виникла більшість провідних компаній світу.
 • Фінансування стартапів. Зазвичай розробники інноваційних ідей не мають достатньо коштів для їх реалізації. На допомогу приходять реальні інвестори, готові дати грошей на бізнес з урахуванням всіх можливих ризиків невдач, але зате в разі успіху вони претендують на більшу частину доходу (70-90 %).
 • Купівля акцій, облігацій компаній. Тут можна заробити за рахунок курсової різниці цінних паперів, а також дивідендів (купонів), які виплачуються 1-4 рази на рік.
 • Вкладення в ПІФи (пайові інвестфонди). Вони розподіляють гроші вкладників в різні інструменти (цінні папери, нерухомість і т.д.). У цьому випадку інвестори отримують дохід за рахунок різниці вартості паїв (купують дешевше, продають дорожче).

Для чого необхідно інвестувати гроші в бізнес

Якщо в розпорядженні потенційного інвестора знаходиться певна сума, то найбільш раціональним рішенням буде зайнятися інвестуванням в бізнес проекти. Такі дії дозволять забезпечити безбідне існування як самому ризиковому вкладнику, так і всій його сім'ї, якщо все зробити правильно.

Менталітет більшості наших громадян "радянського гарту" обмежений різними упередженнями. Вони не вірять, що можна отримувати прибуток, не вкладаючи шалені кошти, і не володіючи особливими талантами в економічній сфері. Але ці постулати помилкові і давно не відповідають дійсності. Навіть невелика кількість грошей здатна "працювати" на благо свого власника. Щоб зрозуміти і прийняти це, необхідно змінювати мислення і переставати працювати "на дядю", відкриваючи власні горизонти в сфері підприємництва. Якщо вкласти гроші в бізнес, створений самостійно і з нуля (Власна Справа), то можна отримати бажане почуття стабільності, впевненість у завтрашньому дні.

Вкладення грошей в бізнес: плюси і мінуси

Звичайно, будь-який процес інвестування йде "рука об руку" з ризиком (втім, як і всі існуючі типи капіталовкладень). Але, як відомо, хто не ризикує, той і не стає інвестором, не отримує шанс покращити своє життя, і так і продовжує працювати "від получки до авансу".

Вкладення грошей в бізнес має кілька переваг:

 1. Можливість вибирати будь-який напрямок з тих, які найбільш цікаві і знайомі.
 2. Немає обмежень по дохідній частині. Іншими словами, можна розраховувати на отримання прибутку на 100% і більше перевищуючі початкові вклади. Чим стрімкіше розвивається компанія, тим вище рівень віддачі фінансового характеру.
 3. Немає необхідності мати великий початковий капітал. Навіть невеликі гроші допоможуть непогано заробити.
 4. Вкладник має право надавати безпосередній вплив на діяльність компанії, в яку інвестував кошти (якщо тип вкладів - не облігації). У деяких випадках інвестор бере управління організацією в свої руки, збільшуючи дохідну статтю.
 5. Видимий результат інвестицій. Активи компанії відображають результати інвестиційної діяльності.
 6. Простота і доступність отримання пасивного доходу через інвестування в бізнес проекти.
  При цьому зовсім не обов'язково володіти особливими знаннями та навичками у сфері інвестицій. Подібне заняття - це прекрасний спосіб самореалізації. Можна створити власну справу з нуля і згодом пишатися своїм "дітищем".

Недоліки інвестицій в бізнес:

 1. Високі ризики фінансових втрат. Якщо бізнес організований неправильно, то велика ймовірність того, що частина коштів (а іноді і весь капітал) буде втрачено.
 2. Корупція в країні і велика кількість законодавчих обмежень можуть стати причиною повільного просування бізнесу. Обмежувальні акти, перевірки контролюючих органів, фіскальних служб іноді стають причиною краху навіть самої вдалої справи.
 3. Для активних інвесторів наявність певних знань у сфері економіки необхідно, щоб максимізувати свій дохід.
 4. Нестабільна віддача інвестицій в бізнес проекти. На прибуткову величину впливає безліч факторів. Маючи абсолютно ідентичні початкові умови, можна отримати різний дохід в результаті. Тому так важливо активно вивчати ринок і вчасно підлаштовуватися під його змінюючийся напрямок течій.
 5. Розлади між партнерами. У деяких випадках, коли конфлікт між інвесторами сягає свого апогею, один з них виходить зі справи, забираючи свої кошти. Такі дії негативно позначаються на прибутковості всього підприємства.
 6. Необхідність запастися терпінням. Не варто розраховувати на миттєве збагачення, адже для отримання більш-менш значимого прибутку має пройти деякий час.

Також можливе виникнення різних форс-мажорних обставин. До того ж дуже часто бізнес-проекти вимагають регулярних грошових вливань. Якщо цього не робити, то можна отримати зниження прибутковості проектних інвестицій. Однак не варто лякатися такого значного списку мінусів, адже це швидше застереження, ніж закономірність.

Принципи інвестування

Інвестори при вкладенні коштів у бізнес забезпечують дотримання цілого ряду обов'язкових принципів, які забезпечують їм позитивний результат справи:

 • Набувають активи лише в тій області, в знанні якої впевнені.
 • Чи не набувають що-небудь під натиском сторонньої особи.
 • Купують те, що зможуть продати дорожче.
 • Не упускають будь-яку можливість взяти хороший прибуток.
 • Консультуються з професіоналами у сфері фінансів.
 • Змушують всі гроші працювати на себе.
 • Не вкладають гроші навмання.
 • Не поспішають говорити: «я інвестую у ваш бізнес», не проаналізувавши бізнес-плану.

Зверніть увагу! Навіть досвідчені вкладники, перш ніж діяти, запитують думки інвестиційних консультантів.

Способи зменшити ризики інвестування

Дві зацікавлені сторони - власник бізнесу і вкладник - хочуть отримати дохід і максимально нівелювати всілякі ризики. Власник компанії хоче залучити більше інвесторів і утримати їх, а вкладник - зберегти свої гроші і примножити їх. Існує кілька головних ризиків інвестицій:

 • Організаційний - не правильно організований бізнес;
 • Юридичний - відсутність юридичного підтвердження факту інвестування з боку вкладника;
 • Фінансовий - незнання основних правил в галузі економіки, що спричинили за собою збитки;
 • Економічний - нестабільний стан економіки.

Якщо скористатися послугами юристів на початковому етапі і захистити свої інвестиції документально, то можна уникнути впливу юридичного аспекту. Також варто адекватно оцінювати економічну ефективність актуального проекту. Рекомендується ретельно вивчити область діяльності, в якій функціонує та чи інша компанія. Якщо людина абсолютно неграмотна в певній сфері, то йому варто відмовитися від інвестування в такий проект. Щоб збільшити шанси на успіх при інвестиціях в готовий бізнес, варто відвідати офіс цієї компанії, поговорити зі співробітниками, оцінити загальну обстановку.

Топ-9 способів інвестування в бізнес

 1. Створення "своєї" справи. Цей спосіб підходить тим, хто має базові знання про правила ведення підприємницької діяльності, розбирається в економіці, хоча б на початковому рівні. Наявність горезвісної "підприємницької жилки" також вітається. У цьому випадку доводиться вкладати не тільки свої гроші, але час і душевні сили. Цей спосіб назвати пасивним важко - це активний вид діяльності. До того ж розраховувати на швидку віддачу не варто. Однак одним з явних плюсів вкладення грошей у власний бізнес є безроздільне володіння всім прибутком. Мати власну справу - це мрія багатьох, але здійснити її під силу не всім. Вам доведеться вкласти фінанси, час, душу, досвід, знання, перш, ніж спочивати на лаврах.
 2. Стати франчайзі. Купівля бізнесу по франшизі дозволяє заощадити кілька років, які б необхідно було витратити на розкрутку компанії. У випадку з франшизою підприємець отримує вже готову справу з відомим ім'ям. У чому плюси такого способу інвестування в бізнес:
 • Рекламні витрати зведені до мінімуму;
 • Витрат мало;
 • Наявність професійної підтримки та консультацій з боку власника франшизи;
 • Окупність настає дуже швидко.

В деяких випадках власник франшизи допомагає з навчанням персоналу, оформленням торгового або виробничого приміщення, надає готове обладнання.

 1. Онлайн бізнес проекти. Сьогодні вкласти гроші в бізнес таким методом є дуже популярним варіантом капіталовкладень серед сучасних інвестменів. Вебмастер створює свій сайт, наповнює його унікальним контентом, монетизує, продаючи рекламу. Це дуже ефективний метод продажу інформації в мережі. Якщо інвестор є експертом в будь-якій сфері і може запропонувати відвідувачам сайту авторський контент, тоді успіх його сайту гарантований. Теми для статей можуть бути самими різними - від юридичних консультацій до проблем прищів на обличчі. Організація і проведення онлайн-семінарів за допомогою веб-програм також дуже актуальні. Можна купити вже готовий сайт і підтримувати його на плаву, періодично додаючи нові публікації, паралельно продаючи контекстну рекламу.
 2. Стартапи? Чому б і ні! Знайти перспективний проект не так складно. Багато стартаперів мають в своєму арсеналі тільки хорошу ідею, але не мають в своєму розпорядженні гроши для її реалізації. Вкладники в цьому випадку беруть на себе всі ризики по втіленню проекту і вкладають в нього свої гроші. Автору ж дістається близько 10-15% від доходу. Такий спосіб інвестицій може з однаковим успіхом як "озолотити" так і розорити інвестора. (Стартап - що це?)
 3. Купівля акцій. Успішні і не дуже компанії продають свої акції через біржу. Акція являє собою цінний папір правовстановлюючого характеру, згідно з якою інвестор має право на деяку частину компанії. Як заробляти на акціях? Можна купувати цінні папери за низькою ціною, а продавати за більш високою. Однак перед покупкою варто уважно вивчити фінансовий стан і звітність компанії, адже цінний папір не кожній організації може принести прибуток.
 4. Інвестиції в виробничі бізнес-проекти. Інвестор вкладає свої фінанси в фабрику або завод з виробництва будь-яких товарів. Попередньо слід вивчити дохідну частину підприємства, його конкурентоспроможність і зіставити ймовірність віддачі витрачених коштів. Якщо компанія займає стабільні позиції на ринку, то отримання прибутку від інвестицій більш ніж імовірна. Починаючому вкладнику найкраще інвестувати гроші в заводи, що виробляють товари мас-маркету, які займаються виготовленням продуктів першої необхідності.
 5. Вкладення грошей в малий бізнес. Невеликі виробництва і фірми, які не є частиною будь-яких корпорацій і об'єднань, можуть стати хорошим об'єктом для інвестицій. Можна вкласти кошти у вже готове підприємство і розширити його, а можна інвестувати гроші в бізнес з нуля. Ці способи будуть ефективні, якщо грамотно вибрати напрямок.
 6. Придбання облігацій. Ці цінні папери є своєрідним задокументованим свідченням того, що інвестор, купуючи їх, дає компанії гроші в борг. Це один із способів запозичення коштів з боку підприємців. Рівень ризиків в цьому випадку набагато нижчий, ніж при інвестуванні в акції. Такий вид вкладення є борговим і вважається більш надійним способом отримання доходу. Купони по облігаціях виплачуються регулярно. Іноді компанії з низьким рівнем довіри пропонують дуже високий купонний дохід, щоб залучити більшу кількість інвесторів.
 7. ПІФи. Цей вид вкладів ставитися до прямих. Вкладник купує пай в будь-якому фонді. Той у свою чергу вкладає отримані кошти на власний розсуд з урахуванням диверсифікаційних ризиків. Але такий спосіб інвестування грошей сильно залежить від біржових крахів. Інвестор жодним чином не бере участі в діяльності Піфа, перекладаючи всю відповідальність за успіх вкладень на його керуючих. Варто зауважити, що платити комісійних нікому не треба. Різниця в ціні паю і складає прибуток або збиток.

Назвати інвестиції в бізнес абсолютно безпечним способом заробітку не можна. Але якщо чітко і грамотно підійти до цієї справи, прорахувати можливі ризики, залучити до справи авторитетних фахівців, то можна непогано розпорядитися своїми грошима і отримати джерело стабільного доходу, про який ми всі мріємо.

Відео

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости! 


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити