Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Сергій КосенковСтаттю перевірив:

Сергій Косенков

Наш експерт-рецензент. Автор фінансово-інвестиційного журналу «BiznesCat.com».

Сергій Косенков

Інвестування в стартапи — особливості вкладень і ризики, як шукати проекти

Останнє оновлення: Неділя, 29 грудня 2019 Автор: Тамара Сумська

інвестиції в стартапи

Відносно нова можливість реалізувати себе в бізнесі - інвестиції в стартапи.

Оригінальна і цікава ідея дозволяє організації з кількох людей перерости у велику компанію. Тому сучасні економісти розглядають стартап не як захід, а як можливість для інвестицій і зростання власного капіталу.

Причини інвестування

Без грошей неможливо реалізувати оригінальну ідею. Проте важливі творчий підхід до вирішення повсякденних питань, що ефективна робота кожного з членів організації на конкретній ділянці і тісна співпраця з інвесторами.

Потрібно визначати ризики втрати коштів і можливості їх примноження вже на початковому етапі розвитку проекту. Вважається, що чим раніше вкласти гроші в стартап, тим менше буде термін їх повернення.

Неправильною є думка, що дякувати за появу перших Startup-розробок потрібно виключно IT-технології та поширення мережі Інтернет. Такі проекти актуальні для кожної сфери підприємницької діяльності, що позитивно позначається на сумарних обсягах вкладень в економіку. Однак інвестиції в будь-яку нову організацію супроводжуються високою ймовірністю їх неповернення. Тому потрібно аналізувати розвиток аналогічних програм.

Сучасні економісти відзначають, що інвестиції вкладаються не в цікаву ідею, а в її творців. Високі професійні та особисті якості людей, віра в досягнення чітких цілей і наполеглива робота - передумови успіху. А ідея - лише засіб для досягнення мети. Однак вона все ж повинна бути оригінальною і передовою в певній області.

Інвестуючи в стартап, не варто забувати про юридичний аспект. Ідею обов'язково потрібно вчасно запатентувати. Тільки тоді будуть шанси довести її унікальність і отримати своєрідну монополію на кінцевий продукт.

Як інвестувати в стартапи

Виділяють три основних шляхи вкладення:

 • за допомогою фондів;
 • колективний викуп перспективних проектів;
 • індивідуальні інвестиції (приватні).

Популярністю користується вкладення грошей через спеціалізовані фонди. Останні постійно шукають можливості для вигідних інвестицій довірених коштів в перспективні організації.

Також поширеним є участь в пулах. Учасники об'єднуються виключно для набуття прав власності на стартапи. Такий підхід дозволяє мінімізувати ймовірність втрати коштів і отримувати стабільний дохід.

Учасники пулів в якості інвестиції розглядають не тільки гроші, але і нематеріальні активи. Досвідчені і початківці стартапери займаються організацією цікавих навчальних заходів у сфері маркетингу та управління. Бізнесмени діляться досвідом, а чиновники пояснюють бюрократичні нюанси. Інвестори зацікавлені, щоб працівники розвивалися і приносили великі доходи.

Читайте також: Куди вкласти гроші, щоб вони працювали

Цікавою можливістю є Інтернет-проекти. При цьому вкласти гроші в стартап - це означає інвестувати не в компанію, а в сайт. Інвестори вивчають особливості монетизації проекту. А перед вкладенням в Інтернет-ресурс потрібно переконатися в успішності аналогічних ідей. Якщо бізнес буде динамічно розвиватися, можна інвестувати і більше.

Ключовий аспект реалізації проекту - особиста взаємодія менеджера та інвестора щодо використання послуг експертів, розробки бізнес-плану та стратегічного планування. Від взаємної довіри, надання повної та об'єктивної інформації, раціонального фінансування залежить успішність діяльності.

Великі компанії зацікавлені інвестувати в гнучкий стартап. Потужні підприємства прагнуть скористатися технологічними новинками і збільшити прибуток.

На жаль, далеко не все райдужно зі стартапами. Ймовірність втратити кошти все ж досить значна. Основні ризики наступні:

 1. 7-8 стартапів з 10 не приносять прибуток.
 2. Кожен третій проект - мильна бульбашка, створена шахраями для отримання швидких грошей.
 3. Особи, які розвивають бізнес, часто не мають досвіду аналогічної роботи, що є основною причиною збитків.
 4. 6 з 10 бізнесів закриваються в результаті внутрішніх протиріч.

Інвестування в стартапи - можливість як отримати прибуток та інші переваги, так і втратити кошти.

Читайте також: Інвестиції в інтернеті

Як захистити інвестиції

На жаль, початківці стартапери втрачають гроші не тільки через високі ризики діяльності Startup-проектів, але і внаслідок темної роботи шахраїв. На жаль, немає законодавчої бази, що визначає відносини у сфері інвестицій в стартапи. Тому юристи радять укладати офіційні документи:

 • інвестиційний договір;
 • договір товариства;
 • договір позики.

В інвестиційному договорі вказується мета інвестування та ключові аспекти співпраці. Також визначаються: форма звітності, права та обов'язки сторін, завдання та період їх виконання.

На відміну від попереднього, договір позики відрізняється простотою. У документі зазначається напрям використання грошей, процентна ставка, під яку були виділені кошти, і дії сторін у разі поширених ситуацій.

Договір товариства актуальний для пулів. У ньому прописуються особливості використання майна загальної організації, передача даних між вкладниками і членами товариства, послідовність скасування договору і виплати компенсацій.

Платформи для колективних інвестицій у стартапи

Існує 3 види виплат грошових коштів за спільне прийняття участі в організації і становленні нової компанії: відсоток, отриманий з прибутку, повне повернення вкладеної суми і відсотки або частка компанії.

Для створення початкових інвестицій експерти рекомендують мати не менше 50 тисяч грн, однак, не забороняється починати і з менших сум. Стартапи часто не окупаються, а законодавства, що зобов'язують творців проекту нести відповідальність перед інвесторами, поки не існують. Тому новачкам розумніше вкладати гроші у великі компанії і створені ними статутні фонди, на початкових етапах, щоб обзавестися необхідним досвідом.

Кращі тематичні платформи:

 1. MyPIO;
 2. StartTrack;
 3. SearchFunds.

Бізнес-ангели

Так називають людей, які вкладають інвестиції в ідею проекту, а не в повноцінну діяльність, або при наявності готового прототипу бізнесу на папері. Всі бізнес-ангели дуже тісно пов'язані з великим ризиком, який зажадає від інвестора максимальних знань в цій ніші і особистого напрацьованого досвіду.

Клуб інвесторів

Відкрите чи закрите співтовариство людей з схожими інтересами, де будь-який учасник має право створити заявку для пошуку свіжих стартапів, відштовхуючись від особистих інтересів, називається клубом інвесторів. Як тільки відповідний під умови заявки проект знайдений, підписуються документи і укладаються договори, потім інвестор переводить грошові кошти. Клуб зі свого боку стягує комісію за надані послуги. Профі в ніші рекомендують мати не менше 5000$ для реалізації успішних і прибуткових інвестицій.

Кращі клуби інвесторів:

 1. SmartHub;
 2. Smart Money Club;
 3. AltaClub.

Венчурний фонд

Ще один актуальний спосіб капіталовкладень - переказ грошей на рахунок венчурного фонду (іменується венчурним інвестуванням), який підшукує і проводить аналіз стартапів, адже щодня з'являються десятки різних цікавих ідей, що надсилаються на пошту або e-mail компанії. Найбільш перспективні розробки фонд підтримує і супроводжує до мети своїми зусиллями, за що отримує зароблену комісію. На жаль, вони добре розвинені тільки на Заході, російськомовні країни сильно поступаються в цьому відношенні. Цього варіанта інвестування властивий високий поріг входу - понад 200 тисяч грн і бажано наявність зв'язків з керівництвом компанії, що жодним чином не підходить інвесторам-початківцям.

Як знайти стартап для інвестування

Для 90% викладених способів потрібно обзавестися великим капіталом, отже, для новачка раціональним підходом буде самостійний пошук і вибірка стартапів. Далі детально розберемо всі напрямки пошуку.

Бази стартапів

Сайти, де стикаються інтереси інвесторів і стартаперів називаються базами стартапів. Тут існують свої фільтри для вибору проектів по нішах, за представленою інформацією про ідею, присутня можливість порівняння.

Список кращих ресурсів для пошуку бізнес-проектів:

 1. StartTrack;
 2. Pipeline на Rusbase;
 3. AngelList;
 4. Spark.

Існують публічні бази, куди всі проекти потрапляють відразу або після проходження закритого кола інвесторів. Тому тут часто розміщуються проекти, які вже встигли зібрати певну суму інвестицій. Ресурси відрізняються зручністю перегляду хронології подій для кожної окремо взятої компанії, що дозволяє максимально точно контролювати процес.

Бази стартапів:

 • CrunchBase;
 • Data на Rusbase.

Конкурси

Відвідування різних великих конкурсів, спеціально організованих для новеньких компаній. Це досить звична практика в рамках інвестиційної ніші, тому як в число переможців не потрапляють випадкові безперспективні компанії.

Різноманітні конкурси, що відрізняються за тематиками і перспективами:

 • Web Ready;
 • Щорічна премія "Стартап року";
 • GenerationS.

Акселератори

Постійний моніторинг акселераторів, сервісів, що вирощують стартапи від ідеї до внесення початкових інвестицій. За знаходження зацікавлених інвесторів акселератори беруть 2-8% частки в компанії. Зрозуміло, їм вигідно максимально швидко залучати нових людей та приводити компанію до процесу отримання регулярного прибутку, що покриває суму вкладення.

Співпраця з проектами акселераторів вигідна, тому що абсолютно всі сторони зацікавлені в успішному розвитку компанії. Стартапи піддаються жорстким умовам відбору ще будучи на етапі подачі заявки, після чого їх власники проходять навчання за кількома програмами і готують презентацію. Після, базуючись на наявній інформації, акселератори приймають остаточне рішення, чи підходить проект під встановлені вимоги, щоб дозволити його випуск і дозволити йому приймати інвестиції.

Відомі світові акселератори:

 • iDealMachine;
 • GVA LaunchGurus;
 • Академія при "Сколково";
 • МетаБета.

Інвестування в стартапи відрізняється великим рівнем ризику. Тому його часто порівнюють з лотереєю. Однак, проаналізувавши особливості діяльності українських та іноземних інвесторів, можна сформувати власну успішну систему вкладень.

Читайте також - Інвестування в бізнес

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити