Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Інвестування в акції — що потрібно знати для отримання прибутку

Останнє оновлення: П'ятниця, 01 березня 2024 Автор: Тамара Сумська

Інвестиції в акції

Добрий день, шановні читачі ITstatti.in.ua

На тлі зниження ставок за депозитами в банках, інвестиції в акції - це актуальний спосіб капіталовкладень. Щоб вкладений капітал приніс очікувану віддачу, потрібно детально розібрати нюанси і особливості інвестування, адже сам процес сильно відрізняється від вкладень в облігації, не дивлячись на, здавалося б, належну схожість.

Термінологія

Акція - цінний папір, випущений акціонерним товариством. Її покупка має на увазі вкладення коштів в капітал організації. Частка утримувача акцій визначається пропорційно їх номінальній вартості та придбаній кількості.

Види акцій:

 1. звичайні - дають можливість брати участь у діяльності компанії (чим більше акцій, тим більша кількість голосів є у їх власника) і отримувати встановлений відсоток прибутку товариства;
 2. привілейовані - їх власники не мають права голосу, перевага у фіксованому розмірі доходу, який не залежить від фактичного прибутку компанії.

Найчастіше інвестування в акції відбувається в рамках фондової біржі. Приватна особа не може самостійно здійснювати подібні операції. Щоб зробити покупку або продаж, потрібно звернутися в брокерську компанію. Іноді можна купити і безпосередньо, у компанії-емітента - такі угоди пов'язані з підвищеним ступенем ризику, але можуть принести інвестору хороший прибуток при успіху обраної організації.

Заробіток на інвестиціях в акції

Для розуміння процесу важливо розділити два поняття:

 1. номінальна вартість - ціна на момент випуску (емісії);
 2. курсова вартість - показує, скільки грошей готові запропонувати за цінний папір на ринку.

Якщо діяльність організації-емітента (випустила папери) успішною, то її активи будуть коштувати дорожче номіналу, якщо компанія збиткова - нижче, часом значно.

Існує два робочих способи отримання доходу на вкладеннях в акції:

 1. Заробити, здійснюючи біржові спекуляції. Інвестор купує папери компаній, зростання яких він прогнозує, а потім продає за ціною вище номінальної.
 2. Мати пасивний дохід від виплачуваних дивідендів. Купивши такі документи, їх власник просто отримує відсоток від прибутку компанії.

Обраний варіант залежить від стратегії і характеру інвестора. Для заробітку на курсовій різниці потрібно активно відстежувати ринок, визначати вигідний час як для купівлі, так і для продажу. Для стабільного отримання дивідендів досить одного разу вдало вибрати об'єкт для вкладення коштів.

Читайте також: Куди вкласти гроші — 16 варіантів інвестування

Особливості та ризики інвестування в акції

Надійність вкладень в акції безпосередньо залежить від стабільності емітента. Але інвестор зобов'язаний розуміти і інші фактори, які можуть впливати на їх вартість:

 • сезонні коливання ринку (наприклад, передноворічне підвищення);
 • зміна ситуації в галузі в цілому;
 • вплив світових індексів;
 • гучні заяви світових експертів та/або публікація важливих новин;
 • політика, що проводиться державою.

Інвестуючи в акції, вкладник приймає на себе ризики:

 • позбутися дивідендного доходу через неефективність організації (за відсутності прибутку);
 • втратити частину розміщеного в інвестиції капіталу, якщо ринкова вартість опуститься нижче ціни покупки;
 • частково або повністю втратити вкладені кошти при ліквідації підприємства.

Вибір надійної і перспективної компанії максимально мінімізує потенційні ризики.

Переваги вкладень:

 • потенційно високий прибуток - верхньої межі прибутковості немає;
 • ліквідність - продаж наявних на руках цінних паперів допускається в будь-який момент;
 • низький поріг входу - почати інвестувати в акції можливо з капіталом в кілька тисяч грн;
 • широкий вибір об'єктів для інвестицій - перелік компаній для вкладення практично безмежний.

Інвестування - довгостроковий процес. Вкладати в акції слід лише вільні нецільові гроші. В іншому випадку розміщена сума може знадобитися в невигідний для продажу момент, і інвестиції замість прибутку принесуть збиток.

Як вкладати в акції

Щоб отримати від вкладів високий дохід, перед тим, як вкласти гроші в акції, необхідно вивчити базові принципи роботи фондового ринку:

 • зрозуміти причини зростання і зниження вартості цінних документів і паперів;
 • дізнатися критерії вибору брокера;
 • навчитися прогнозувати вартість.

Для розуміння біржових процесів можна вивчити спеціальну літературу або пройти тренінги професіоналів. Безпосередньо до інвестицій варто переходити після ретельного вивчення матеріалу.

Щоб вигідно вкласти гроші, потрібно:

 1. Визначити об'єкт для інвестицій. В залежності від стратегії, це можуть бути як великі і надійні лідери ринку ("блакитні фішки"), так і молоді перспективні компанії.
 2. Вибрати надійного брокера. Укладати договір рекомендується з великою компанією, що має ліцензію Центрального Банку, і високі оцінки від рейтингових агентств. Досвідчений фінансовий аналітик не тільки допоможе слушною радою, а й повністю організовує процес інвестування - від переказу грошей в оплату купівлі паперів до сплати податку на прибуток.
 3. Скласти інвестиційний портфель. Вкладати всі кошти в одного емітента не варто. Щоб мінімізувати збиток, слід розподілити капітал між декількома компаніями. Прийняти рішення як на основі особистого прогнозу, так і поклавшись на думку брокера.

Провівши необхідний аналіз, слід переходити безпосередньо до купівлі паперів.

Основні помилки інвестора

Купивши цінні папери, початківець вкладник може зробити помилки, які завадять отримати очікуваний прибуток:

 1. "Забути" про інвестиції. Факт того, що акції - довгострокові вкладення, не означає, що ними не потрібно цікавитися кілька років. Необхідно регулярно відстежувати будь-які найменші зміни, оцінювати подальші перспективи. В іншому випадку можна пропустити момент, коли вкладення стануть збитковими.
 2. Продаж активів при мінімальному зниженні вартості. Важливо пам'ятати, що ціни постійно змінюються - як в більшу, так і меншу сторону. Виводити кошти з інвестицій при незначному зниженні не потрібно. Можливо, що в такий період навіть варто зробити докуповування певної кількості паперів.
 3. Відмова від продажу при очевидних невдачах емітента. Зворотна ситуація - у компанії серйозні проблеми, ринкова вартість паперів стрімко падає. Інвестор повинен оперативно зреагувати і оцінити ситуацію. Якщо "просадка" тимчасова, то турбуватися не потрібно. Якщо ж причин для подальшого росту нема, то треба закривати інвестиції, щоб не допустити ще більшого збитку.

Висновок + відео

Слід пам'ятати 2 головних правила інвестицій:

 1. Минула прибутковість не гарантує аналогічні показники в майбутньому.
 2. Чим вище потенційний прибуток, тим більший ризик очікує інвестора.

Інвестиції в акції - вигідний вид вкладень. Щоб грошові розміщення себе виправдали, необхідно вибрати надійний і перспективний об'єкт для капіталовкладень, а після купівлі цінних паперів стежити за зміною їх вартості.

Читайте також - Інвестицї в стартапи

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити