Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Інвестування в золото — всі варіанти вкладень і послідовна інструкція

Останнє оновлення: Середа, 21 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

Інвестицї в золото

Інфляція і численні проблемні моменти в діяльності установ банківського сектора негативно позначаються на довірі до паперових засобів. Люди шукають надійні можливості для збереження і примноження фінансових ресурсів. Один з варіантів - інвестиції в золото. Їх популярність не зменшується навіть з урахуванням невеликої динаміки зростання ціни на жовтий метал з 2011 року.

Особливості інвестування в золото

Протягом історії дорогоцінні метали довели, що є надійним і прибутковим напрямком інвестування коштів. Світ переживає економічну кризу? В країні політична нестабільність? Золото, як показує час, в довгостроковій перспективі тільки дорожчає. Ми не живемо в світі магії і не можемо використовувати філософський камінь. Тому золото є обмеженим ресурсом.

Будь-яка економічна криза - причина зростання вартості дорогоцінних металів. Зокрема, в Ощадбанку повідомляють, що за останні 5 років ціна грама золота зросла з 640 до 1400 грн. Чистий прибуток власників знеособлених металевих рахунків за підсумками трьох попередніх років збільшився на 84%.

Сьогодні інвестування в золото вигідно. Левова частина експертів у сфері переконана, що ціна зросте за підсумками поточного року і майбутніх років. Щоб отримати дійсно відчутний прибуток, потрібно проаналізувати безліч чинників і розрахувати орієнтовну тривалість окупності вкладень.

Не варто панікувати, кидати важливі справи, негайно звертатися до фінустанов, щоб вкласти гроші в золото. Потрібно зважити плюси і мінуси рішення.

Інвестор повинен розуміти, що інвестиції в золото - інструмент отримання хорошого прибутку в дуже довгостроковому періоді. У більшості випадків не вдасться вигідно продати жовтий метал за 3-6 місяців після придбання. Прибутковість вкладень доводиться роками. Про це свідчать і графіки зростання вартості на сайтах великих фінансових установ.

Важливо правильно визначитися зі способом вкладення. Кожен громадянин може купити злитки і монети або стати власником металевого рахунку. Ці та інші варіанти мають свої особливості, тому давайте розбиратися, чи вигідно вкладати гроші в золото.

Ключові плюси інвестицій в золото

 • Стабільне зростання ціни. Коливання вартості може простежуватися в розрізі сезону. На довгостроковому часовому відрізку ціна зростає.
 • Стійкість до руйнування. Іржа, корозія, механічні удари не страшні. Якщо купите сьогодні кілограм дорогоцінного металу, тоді і через 10 або 100 років маса буде аналогічною. Крім того ця порода не втрачає колір і не тьмяніє.
 • Простота зберігання. Невеликі злитки не вимагають дотримання десятків правил утримання. Тримати їх вдома не варто - в банку набагато безпечніше.
 • Ліквідність. Золотий метал швидко можна обміняти на гроші, реалізувавши банкам, інвестиційним фондам або фізичним особам.
 • Універсальність. Метал визнається в кожній країні. Він свого роду виконує функції світових грошей, але в дещо обмеженій формі. Безпосередньо розраховуватися - проблематично і ризиковано.

На жаль, золото має і недоліки. По-перше, ціна. Далеко не кожна людина має достатньо коштів, щоб купити його на значну суму. Щоб претендувати на стабільний прибуток, потрібно зібрати пристойний капітал.

По-друге, термін отримання прибутку. Мало перечекати сезонні коливання. Потрібно потерпіти поки метал досить виросте в ціні і тільки тоді продати.

Вкладення в золото має більш вагомі переваги, ніж недоліки. Воно використовується як засіб диверсифікації окремими інвесторами, спеціалізованими фондами і банками.

Придбання злитка в банку

Купівля золотих злитків - популярний і простий спосіб інвестицій. Банки повинні мати відповідну ліцензію. Звертайтеся до великих фінансових установ, щоб зменшити ризик незаконного придбання дорогоцінного металу.

Проаналізуйте наявні банківські пропозиції. Умови щодо золота відрізняються більше, ніж по депозиту або кредиту.

У більшості фін. установ представлені стандартні злитки: від 1 до 1000 грамів. Найбільш популярними серед клієнтів є варіації масою в 10, 20, 50 і 100 грамів. Якщо інвестор хоче придбати злиток, який важить більше 1 кг, тоді він повинен безпосередньо звернутися до виробника і сформувати індивідуальне замовлення.

Купівля золотих злитків передбачає зважування і видачу сертифіката із зазначенням істотних даних. Щоб попередити крадіжку, варто орендувати в банку місце для зберігання.

Проаналізувавши фактори, що встановлюють ціну золота, його також можна придбати і швидко продати. Такий підхід актуальний для досвідченого інвестора.

Інвестиції в банківські рахунки

Знеособлений або золотий рахунок - аналог звичайного банківського депозиту. Ключова різниця: замість грошей - золото.

Поширені 2 типи рахунків: одні передбачають нарахування відсотків, а інші - ні. Звичайно, краще скористатися першими для збереження і збільшення капіталу.

Що цікаво, поповнити знеособлений рахунок можна і грошима. Більшість фінансових установ не беруть плату за його обслуговування. При зарахуванні не потрібно платити ПДВ. Уникнути податків не вдасться в разі зняття з рахунку.

На жаль, золотий рахунок не підтримується програмами державного страхування вкладів. Слід ретельно підбирати фінустанову. У разі банкрутства - внесок не повернеться.

Досвідчені інвестори активно користуються перевагами специфічного депозиту. За фактом маємо подвійну вигоду: і вартість золота виросте, і фін. установа виплатить відсотки.

Торгівля на біржі

Надійна і прибуткова інвестиція. Торгівля золотом на біржі здійснюється на спеціалізованій платформі власником благородного металу через брокера. Даний варіант не пов'язаний з реальним придбанням золота. Дохід отримуємо від укладення договорів. Відсутня необхідність платити податки і піклуватися про збереження жовтого металу.

Щоб торгівля золотом на біржі приносила стабільний дохід, потрібно аналізувати фактори, що визначають вартість дорогоцінного металу. В іншому випадку - ймовірність втратити капітал зростає в рази.

Іноді шахраї видають себе за брокерів і виманюють гроші у довірливих людей. З особливою строгістю і уважністю ставитеся до нових бірж. Навіть бувалі інвестори сім разів придивляються до віртуального торгового майданчика.

Вкладення в банківські монети

Монети - не розвага, а можливість заробити. Їх поділяють на інвестиційні та колекційні. Вартість перших практично рівнозначна золоту. А ціна колекційних збільшується за рахунок естетичної цінності.

Інвестиції в золоті монети набули популярності відразу після фінансової кризи. Виключне право на їх емісію мають центральні банки різних країн.

Інвестиційні монети не користуються особливою популярністю у інвесторів. Зате колекційні з обмеженим тиражем мають широкий попит серед колекціонерів відразу після емісії. А буквально протягом декількох років їх вартість може зрости навіть на 100% і більше.

Для людини, яка не розбирається в нумізматиці, інвестиції в золоті монети - своєрідна гра в рулетку. Можна як зірвати куш, так і залишитися зі шматочком золота. Монети відрізняються значною вартістю, тому важко знайти покупця. Також проблематично забезпечити їх збереження. Тому у інвестора виникають додаткові витрати.

Вкладення в прикраси

Така покупка золота - один з найбільш суперечливих методів інвестиції. Почнемо з недоліків.

 1. Завищена вартість. Крім ціни металу сюди включені ще й плата за роботу ювеліра, податки і відсоток перекупника.
 2. Не зовсім золото. Крім благородного металу також додаються різні домішки.
 3. Невисока ліквідність. Наприклад, золоті злитки мають стандартну форму, а прикраси відрізняються між собою. Тому вони запросто можуть не сподобатися замовнику, навіть якщо його влаштовує ціна.

Для інвестора цікава покупка золота з художньою цінністю. Прикраси повинні бути виготовлені відомими і авторитетними ювелірами сучасності, а ще краще - майстрами минулого. Тоді ціна буде рости щорічно. Цим пояснюється висока вартість придбання.

Вкладення в золото розрізняються ризикованістю і прибутковістю. Однак вони надають прекрасну можливість диверсифікувати портфель інвестицій.

Як інвестувати в золото: покрокова інструкція для новачків

Інвестування в золото - це передумова для створення вашими грошима інших грошових коштів. Однак пам'ятайте, що хоча дорогоцінний метал і вважається одним з найменш ризикових коштів для капіталовкладень, але і тут можна залишитися з нулем. Тому плануйте, аналізуйте і приймайте зважені рішення.

Дійте згідно з наступними пунктами:

Перше - розберіться з фінансами.

Перед здійсненням будь-яких витрат проаналізуйте свій фінансовий стан. Більшість витрат і доходів будуть аналогічні попередньому місяцю. Наприклад, при наявності значного кредитного боргу у вас буде мінімум вільних коштів. Можливо, варто почекати поки ситуація з особистим бюджетом стабілізується. Позика погашати потрібно буде вже завтра, а вкладення в золото в кращому випадку принесе дохід тільки через рік, а то й кілька років.

Не варто вкладати абсолютно всі вільні кошти. Непередбачені витрати були і будуть завжди. Однак не тримайте валюту під подушкою. Пам'ятайте, що інфляція з'їсть їх купівельну спроможність, тому один "американський зелений" сьогодні коштує більше, ніж завтра. Якщо є можливість - інвестуйте.

Друге - встановіть цілі інвестування.

Гроші люблять точність. Визначтеся скільки і куди вкладете, спрогнозуйте доходи і витрати, врахуйте терміни інвестиції і ризики втрати коштів.

Вам не обійтися без чіткої мети. Наприклад, ви повинні збільшити капітал на 50% протягом 2 років, щоб придбати іномарку. Збалансуйте ризики і прибутковість. Отримали бажану суму - купуйте автомобіль і продовжуйте інвестувати. Однак не впадайте в крайнощі: мінімальні доходи не дозволять домогтися бажаного, а великий прибуток часто супроводжується значною ймовірністю втрати коштів.

Третє - працюйте над інвестиційною стратегією.

Існують десятки інвестиційних стратегій. Ознайомтеся з основними з них і виберіть найбільш оптимальну. І пам'ятайте, що інвестувати в золото - це серйозне рішення, та й вкладення у власні знання також окупляться, ймовірно, навіть швидше.

Стратегії діляться на активні і пасивні, довго і короткострокові, агресивні і помірні, низько - і високоризикові. Враховуйте завдання, кількість вкладених коштів і власні особливості характеру.

Четверте - виберіть нішу.

Новачкам краще починати з низькоризикових інструментів. Наприклад, з золотих рахунків. Однак звертайтеся до великих фінустанов.

Отриманий прибуток використовуйте як на власні потреби, так і на вкладення в інвестиційні інструменти.

П'яте - виберіть партнера.

Вкласти гроші в золото пропонують банківські установи, інвестиційні фонди та багато інших організацій. Зверніть увагу на наступні параметри.

 • Тривалість роботи на ринку. Досвід організації - не менше кількох років.
 • Кількість вкладників. Чим більше клієнтів, тим надійніше організація.
 • Кількість інструментів для вкладень. Чим більше можливостей для інвестування, тим легше знайти вигідну пропозицію.

Якщо є знайомі інвестори, можете скористатися їх рекомендаціями при підборі організації. Так отримаєте гарантію, що дана установа вже виплачувала кошти строго за умовами договору.

Шосте - формуйте заявку і укладайте договір.

Звертайтеся до представників обраної організації. А якщо є опція безкоштовної консультації, чому б нею не скористатися? Не бійтеся задавати неприємні питання. Зокрема за відповіді на них фахівець організації і отримує заробітну плату.

Сьоме - інвестуйте і заробляйте.

Проаналізувавши можливості, підберіть найбільш підходящі пропозицію саме для вас. Слідкуйте за динамікою заробітку у власному особистому кабінеті (при його наявності).

Давши оцінку ситуації, очевидно, інвестиції в золото - це можливість, що дозволяє не тільки зберегти капітал, але і примножити його. На жаль, отримати прибуток на дорогоцінних металах можна лише в довгостроковій перспективі. На щастя, їх вартість стабільно зростає, що і триватиме в майбутньому. Вибирайте інвестиційні інструменти, аналізуйте і вкладайте гроші, щоб вони працювали на вас.

Корисні поради

Плюси інвестиції в золото очевидні, адже це ліквідний фінансовий інструмент, що дозволяє в перспективі зберегти капітал і принести непоганий прибуток. Для підвищення шансів на успіх врахуйте наступні моменти:

 • Читайте фінансову пресу і прислухайтеся до рекомендацій експертів. Якщо вони прогнозують різке зростання курсу, вкладіться в дорогоцінний метал.
 • Не інвестуйте всі гроші тільки в золото, адже вкладення розраховане на довгострокову перспективу. Крім того, купуйте актив невеликими партіями в тривалий часовий проміжок.
 • Для захисту вкладень намагайтеся купувати дорогоцінний метал у фізичній формі (злитки, монети, коштовності).
 • Намагайтеся не розглядати вкладення в золото як засіб для заробітку. Найчастіше інвестиції застосовуються для збереження капіталу.
 • Вкладайте в жовтий метал лише ті кошти, які найближчим часом не потрібні. Якщо складеться ситуація, коли актив доведеться різко продавати, можна втратити до 20% капіталу.
 • Робіть покупки тільки у перевірених осіб. наприклад, інвестиції в золото в ощадбанку.

Плюси інвестицій в золото

Вкладати гроші в золото вигідно з 3 причин:

 • Захист капіталу. У період криз Популярність дорогоцінного металу зростає, так інвестори вважають за краще перечекати фінансову бурю.
 • Ліквідність. Метал легко продати, якщо в цьому з'явилася необхідність.
 • Надійність. Зростання або падіння вартості дорогоцінного металу не залежить від економічного стану будь-якої країни.

Складнощі і недоліки інвестування в золото

Інвестори можуть зіткнутися з 5 недоліками інвестування в дорогоцінний метал:

 • Складність зберігання. Ціна злитків і монет залежить від їх стану, найменші подряпини знижують вартість, тому важливо зберегти їх початковий вигляд. Зберігати дорогоцінний метал можна в банківській комірці, яка додатково оплачується, або в домашньому сейфі.
 • Великий спред. Злитки, монети і знеособлені рахунки володіють великою різницею між ціною продажу і покупки металу.
 • Відсутність страхування ОМС. ОМС не потрапляє під страхування вкладів, що збільшує ризики втрати грошових коштів, якщо банк припинить свою діяльність.
 • Довгострокове отримання прибутку. Помітний ефект від інвестицій в золото проявляється протягом 10-15 років, тому цей вид інвестування не підходить для короткострокового отримання прибутку.
 • Відсутність відсотків за наявність фізичного еквівалента золота. Дохід можливий виключно після продажу металу, ніякі інші відсотки від зберігання власник не отримує, на відміну, наприклад, від банківських депозитів.

Скільки купувати?

Рекомендується вкладати в золото тільки вільні кошти, які не знадобляться найближчим часом. Якщо доведеться продати золото незабаром, то можна втратити частину інвестицій.

Експерти рекомендують дотримуватися принципів диверсифікації і вкладати в золото не більше 10-20% портфеля.

Коли купувати?

Золото прийнято вважати захисним активом-інтерес інвесторів до нього зазвичай зростає під час економічних криз і знецінення національної валюти. Існує 3 ключові передумови для підвищення курсу дорогоцінного металу: поява гіперінфляції, погіршення економічного стану країни, зниження ставки НБУ.

Під час кризи вкладення в золото покаже свою вигідність, проте рекомендується купувати його поступово, не вкладаючи одноразово всі кошти в дорогоцінний метал. Різний курс покупки мінімізує різницю у витратах.

У кого і де купувати?

Фізичний еквівалент дорогоцінного металу можна придбати як в банку, так і у приватних власників. Однак покупка у приватних власників пов'язана з ризиком придбання неякісного товару, тому що недобросовісні виробники можуть додати сталь або вольфрам до складу злитка для збільшення ваги. Акції золотодобувних компаній, ПІФи, ETF можна купити на біржі.

Де і як краще зберігати?

Стан фізичного золота безпосередньо впливає на його ціну, найменші подряпини моментально знижують вартість монети або злитка, тому зберігання повинно відбуватися в безпечному і недоступному для сторонніх людей місці.

Зберігати дорогоцінний метал можна як самостійно, так і орендувати банківську комірку, де вся відповідальність за зберігання перекладається на банк.

Якщо покупець планує самостійно зберігати метал, то рекомендовано придбання сейфа.

Висновок + відео

На завершення відзначимо, що золото — не найкраще рішення для короткострокових інвестицій. Його краще розглядати в якості вкладень на тривалий період для збереження наявних коштів. У разі різкого зростання вартості частину активу завжди можна продати для отримання реального прибутку і компенсації частини витрат на інвестиції.

Читайте також - Інвестиції в нерухомість

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости! 


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити